Skip to main content

Maleny IGA -29-01-2020

Page 1

115

$

ea

SAVE $1.15

ON SALE 29TH JANUARY 2020

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

2

$

ea

SAVE $3 White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian ECONOMY BEEF PORTERHOUSE STEAK

14

$

Serving suggestion

450

$

kg

ea

SAVE $4.50

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

Better trhicaen half p

Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

715

$

ea

SAVE $7.15 Patties Party 30 Pack or Mini Combo 40 Pack On sale Wed 29th January to Tue 4th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s SUPA_V1_IGACQ617_290120_P1


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

+

Mars Medium Bars, M&M's or Starburst Chews 35‑56g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

10

165

$

$

ea

SAVE $1.65

ea

SAVE $10

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

Cheezels Value Pack 190g

175

$

84¢ per 100g

1

$

60

SAVE $1.75

ea

Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties

SAVE $1.60

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

15 ea

SAVE $1.40

$1.59 per 100g

4

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

185

$ ea

SAVE $1.80

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre

ea

SAVE 75¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

3

$ Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $5.77 per 100g

ea

SAVE $3

4

Nescafé Gold Coffee 90‑100g Selected Varieties

$ Kellogg’s Cereal 285‑410g Selected Varieties

SAVE 95¢

25

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g Selected Varieties $1 per 100g

for

ea

SAVE $2

5

Praise Squeezy Real or Light Whole Egg Mayonnaise 335‑380g

SAVE $1.60

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 70¢

450

$

4

$

$ ea

$

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

7

$

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 75¢ per 100g

SAVE $1.25

SAVE 75¢

180

$

ea

Barilla Pasta 450‑500g Selected Varieties

ea

ea

Hot Buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$

75 Pauls Dolce Velvet Crème Dessert 2 Pack Selected Varieties

$14 per kg

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

Proud & Punch Multipack 6‑8 Pack Selected Varieties

$1.03 per 100g

89¢ per 100mL

7

$ Bega Grated or Bar‑B‑Cubes Cheese 500g

4

$

ea

SAVE $1.75

+

SAVE $1.40

350

$

7

$ ea

Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

SAVE 80¢

SAVE $1

6

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $4

3

$ ea

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g $1.20 per 100g

$

ea

ea

ea

SAVE $1.30

6

$ ea

SAVE $2.40

Weis 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $1

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE 50% Off rDeÉsChOR Tellf or foodfresh

5

8

$

50

$

Energizer Max Plus AA or AAA Batteries 10 Pack 80¢ each

ea

ea

SAVE $8

SAVE $5.50 Décor Tellfresh Pastry, Slice & Wrap Storer

Ziploc Sandwich or Snack Bags 30‑60 Pack Selected Varieties

2

$

ea

785

$

SAVE $2 Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

SAVE $7.85

87¢ per 100mL

8

$

25

$1.13 per 100g

340

ea

$

SAVE $6.60

ea

SAVE $8.25

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

660

$ Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.40

OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

350

$ Panadol Optizorb Tablets or Caplets 20 Pack** 18¢ each

ea

SAVE 50¢

3

$

350

$ ea

SAVE $1.47

U By Kotex Ultra Thin Pads 8‑14 Pack Selected Varieties

ea

Hot Buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

5


PICK OF THE Crop

650

$ Australian Seedless White Grapes

2

Australian

CAVENDISH BANANAS

$

kg

250

$ Snacking Tomatoes 200g $12.50 per kg

200g pack

120

$

ea

We give back to local communities 6

kg

Carrots 1kg $1.20 per kg

ea

1kg bag

3

$ Topless Pineapple

4

Australian White or Yellow Peaches

$ Washed Potatoes 2kg $2 per kg

350

$ ea

ea

2kg bag

Dried Apricots 500g or Mixed Nut Medley 475g

Community Co Thai or Coleslaw Salad Kit 285‑500g Selected Varieites

4

$

ea

kg

7

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

14

$

kg

Australian Beef Topside Roast

Australian

28

$

18

$ Australian Beef BBQ Round Steak

kg

16

Australian Lamb Loin Chops

10

kg

Australian Chicken Breast Fillets

$ Ready Chef Lasagne 2kg $5 per kg

940 kg

MULTI-BUY

IGA 4 Star Beef Mince 500g

Global Scallops 500g $20 per kg

2 $ 14 for

$14 per kg

10

$ ea

kg

Australian Pork Loin Steaks

$

$ kg

450

$ Australian Chicken Wings

14

$

BEEF SCOTCH FILLET

kg

ea

Global Seafood Salad Mix 1kg

750

$

ea

$7.50 per kg

7


DELI Delights

11

$

kg ea

Free Range BBQ Chicken

16

Sliced or Shaved

$

kg

CHAMPAGNE LEG HAM

SAVE $6

650

$ Devon Sliced or Shaved

SAVE $1.30

21

8

kg

SAVE $7

14

$

kg

$ Ausfresh Antipasto Mix Tuscan or European

24

$

Kabana Selected Varieties

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $19.25 per kg

385

$

11

$

kg

SAVE $1

ea

SAVE 75¢

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

Chicken Loaf

SAVE $2

6

$ Lemnos Haloumi 2x100g $30 per kg

ea

SAVE $1.80

SAVE $5

21

$

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

D’Orsogna Mild or Hot & Spicy Tasty Sticks 400g $23.75 per kg

kg

kg

SAVE $3.50

950

$

ea

SAVE 50¢


BAKERY Delights

230

$

ea

SAVE 35¢

Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

350

$

ea

400g Selected Varieties 88¢ per 100g

Delicious GRANNY’S MUFFINS

Ciabatta White Loaf 350g

3

86¢ per 100g

390

$

$

ea

SAVE $1

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

3

$ Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties $2 per 100g

ea

75¢ per 100g

4

3

$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

5

$

$

ea

SAVE 50¢

Bürgen Bread 700g Selected Varieties

ea

71¢ per 100g

Tip Top The One 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

340

$

ea

9


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 12

22

$ Australian Whole Beef Rump

$ kg

12

Australian Tassal Salmon Fillets Skin On Thawed

995

$

$ Melosi Boneless Leg Ham

SAVE $15

kg

kg

kg

SAVE $8.05

Primo Pan‑Sized Bacon

450

$

ea

SAVE $2.60

Your Bakery SLICES 6 PACK SELECTED VARIETIES THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 31ST JANUARY UNTIL SUNDAY 2ND FEBRUARY 2020 10


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 750

$

ea

SAVE $7.50

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties

Frantelle Spring Water 24x600mL

$4.55 per Litre

52¢ per Litre

Better trhicaen half p

5

$

ea

SAVE $5.60

2

$

2

$

47

SAVE $2

ea

SAVE $2.48

Kellogg’s Cereal 350‑480g Selected Varieties

Cool Off

Don Shaved Meat 85‑100g Selected Varieties

With sweet treats

2

$

ea Arnott’s Minis, Shapes or Tiny Teddy 7‑8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

17

$

ea

SAVE $7

Streets Family Value 20 Pack $1.03 per 100mL

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 31ST JANUARY UNTIL SUNDAY 2ND FEBRUARY 2020 11


1

1

$

ea

SAVE $1

Kinder Bueno 39‑43g Selected Varieties

170

$ Chupa Chups or Mini Mentos Bag 8‑12 Pack Selected Varieties

$ Real Foods Corn or Rice Thins 125‑150g Selected Varieties

370

$

ea

SAVE 20¢

ea

SAVE $2.30

Carman’s Bars or Slices 4‑6 Pack Selected Varieties

5

SAVE $1

12

250

$ Pringles Minis 5 Pack Selected Varieites $2.63 per 100g

$ Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 70¢

3

$ ea

Mentos Value Pack 3 Pack Selected Varieties $2.65 per 100g

ea


50 %

30 %

OFF

OFF SHEER RELIEF

SISTEMA KLIP IT MULTIPACKS

Sheer Relief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

3

10

$ Sistema Klip It Container 200mL 3 Pack

ea

SAVE $3.10

85

6

560

$ Reflex Copy Paper 80gsm 500 Sheets Selected Varieties

$ ea

ea

SAVE $2.40

SAVE $1

30 % OFF

¢ ea

Ranges

3 0 % O ff

SAVE 85¢

IXION PENS PILOT FR

220

Marbig 225x175mm Exercise Book 128 Page

$

ea

SAVE $1.05

1

Pilot Frixion Erasable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties

2

BIC Clic Blue or Assorted Pens 3 Pack

$ Bostik Blu Tack Original 75g

170

$ ea

SAVE $1

ea

SAVE 90¢

3

Clio Regular Brief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

BIC Brite Liner Grip Highlighters Assorted 5 Pack

SAVE 70¢

Artline Laundry 750, Freezer 770 or Whiteboard 577 Markers 1 Pack

480 ea

SAVE $2.50

270

$ ea

SAVE $1.15

BIC Kids Triangle Pencils 12 Pack

ea

SAVE 90¢

$

$ ea

210

$

$ BIC Glue Stick 21g

3 0 % O ff Clio

ea

SAVE $1.55

13


SWEET Treats

3

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

325

$

ea

Lindt Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties

Arnott’s Medium Bars 45g Selected Varieties $2.22 per 100g

2

$

2

SAVE $1

2

SAVE $1

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 110‑150g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

250

$ ea

ea

$ Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

1

$

$

ea

SAVE $1.50

$

ea Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

14

250

$ Werther's Original 60‑140g Selected Varieties

SAVE $1

150

$

ea

Wrigley’s Sugar Free Gum 27‑32g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢


TASTY Snacks

2

$ Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 70¢ per 100g

Arnott’s Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

SAVE $1

350

$

ea

SAVE $1.20

3

$1.30 per 100g

5

Smith's Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

250

Sunbites Wholegrain Crisps 90g Selected Varieties

SAVE $1

$2.78 per 100g

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 88¢ per 100g

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

220 ea

SAVE 65¢

4

Red Rock Deli Chips 135‑165g Selected Varieties

ea

Cool Pak Popcorn Original 16 Pack $1.92 per 100g

SAVE $1

350 ea

SAVE $1

220

$ SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties $1.13 per 100g

$

50

ea

$

ea

$ ea

SAVE 95¢

$

SAVE $1.15

250

$

ea

$

$ Oreo Mini 10 Pack Selected Varieties

250

$ ea

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

Nice & Natural Bars 165‑175g Selected Varieties

ea

SAVE $1 15


REFRESH Me

1815

$ Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties

SAVE $13.35

$2.02 per Litre

7

$ Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

6

$1.07 per Litre

7

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

40 V Energy Drink 4x500mL

SAVE $3.20

$5.15 per Litre

$1.87 per Litre

SAVE $5.75

for

Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $10.60 per Litre

16

5

2 $ 30

ea

ea

SAVE 20¢

1030

$

ea

$ Frantelle Sparkling Water 10x375mL Selected Varieties

265

$ ea

SAVE $5.20

$ Mount Franklin Spring Water 12x500mL

ea

ea

SAVE $2.90

175

$ Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties $1.59 per Litre

ea


FILL UP YOUR Cup

482

$ Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.83

$3.01 per 100g

112

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.12 per Litre

ea

SAVE $1.13

Devondale Moo Chocolate or Strawberry Flavoured Milk 6x200mL $3.42 per Litre

3

$

Hot Buy

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

3

SAVE $1.30

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

SAVE $1.60

350

$ Devondale Full Cream or Skim Long Life Milk 6x200mL $2.92 per Litre

Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg $2 per 100g

20

$

SAVE $9

ea

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g

ea

$

50 ea

410

$

14

$

SAVE $7

ea

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

SAVE 50¢

440

$

ea

SAVE 50¢

325

$ Liddells Chocolate Flavoured Long Life Milk 3x250mL

ea

SAVE 75¢

$4.33 per Litre

Lavazza Ground Coffee 180g Selected Varieties $3.89 per 100g

7

$

ea

SAVE $3

Dilmah Extra Strength Tea Cup Bags 50 Pack $2.50 per 100g

3

12

$

$

ea

SAVE 85¢

Nestlé Milo Value Pack 1.1kg

ea

$1.09 per 100g

17


FUEL YOUR Day

485

$

ea

SAVE $4.85

Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties

$3.23 per Litre

$1.55 per Litre

250

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

SAVE $1

52¢ per 100g

4

ea

155

$

ea

SAVE $1.55

250

$ Yes! Fruit and Nut Bars 35g Selected Varieties $7.14 per 100g

ea

SAVE 50¢

$ Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g

ea

SAVE $1

For delicious breakfast recipes with Nutella visit www.nutella.com/en/au/recipes

18

Vegemite Gluten Free 235g or Cheesybite 270g

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g $1.20 per 100g

3

50

$

ea

SAVE $1.40

6

$

ea

SAVE $1.35

Healtheries Kids Care Snacks 8‑10 Pack Selected Varieties

Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4.50 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.79

450

$

ea

SAVE $1

Carman’s Nut Bars 6 Pack Selected Varieties

Carman’s Bliss Balls 8 Pack Selected Varieties $4.25 per 100g

370

$

ea

SAVE $2.30

340

$

ea

SAVE $1.10


FILL UP THE Pantry

210

$

SAVE $2.10

Seeds of Change Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

2

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties 73¢ per 100g

$ Leggo’s Passata 700g Selected Varieties 29¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

24

SunRice Medium Grain White, Brown or Jasmine Rice 2kg 24¢ per 100g

71¢ per 100g

2

for

SAVE $1.60

ea

SAVE $1.75

480

$

ea

SAVE 70¢

3

$

$

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties

175

$

ea

Crisco Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

ea

SAVE 80¢

San Remo Ready Pasta 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

2

$

$

ea

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties

3

ea

$

$1.21 per 100g

ea

Community Co Olives 350‑450g Selected Varieties

19


FILL UP THE Pantry

1

$

Put a

197

$ ea Continental Pasta & Sauce or Rice 85‑120g Selected Varieties

SAVE $1.10

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.98

on their dial

2

Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

2

$

$

ea

SAVE 65¢

John West Deli Tuna 90g Selected Varieties $22.22 per kg

ea

SAVE 70¢

*Serving suggestion

3

$ Harvest Meals 425g Selected Varieties

SAVE $1

71¢ per 100g

230

$ Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties $1.12 per 100g

20

ea

SAVE 70¢

McKenzie’s White or Black Pepper 100g Selected Varieties 30¢ per 10g

3

$

ea

SAVE 75¢

440

$ ea

Five Tastes Curry or Laksa Paste 210‑220g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $41.90 per kg

2

$

50 ea

SAVE $1.30

John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties $2.55 per 100g

ea

SAVE $1.10

275

$

ea

SAVE 70¢


FILL UP THE Pantry

3

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

34¢ per 100g

150

$ SPC Tomatoes Diced 400g or Crushed 410g

4

$

550

$ $36.67 per kg

ea

SAVE $1

$11.11 per kg

Community Co Natural Cashews 150g

ea

Edgell Beans, Chick Peas, Lentils or Salsa 300‑400g Selected Varieties

175

$ ea Heinz Big Red Tomato or BBQ Sauce 500mL

hot buy

2

35¢ per 100mL

Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup 450g or Juice 440g

2

60

$

ea

SAVE 70¢

Sunbeam Sultana Snack Packs 6 Pack Selected Varieties

2

Heinz Dressing 250mL Selected Varieties

SAVE 80¢

$1 per 100mL

2

40

$ MasterFoods Garlic 170g, Ginger or Chilli 160g

ea

SAVE 60¢

SAVE 50¢

Angas Park Soft & Juicy Apricots 225g

6

$26.67 per kg

ea

SAVE $2.20

ea

SAVE $1.50

3

$

Praise Aioli, Burger Sauce or Mayonnaise 250mL Selected Varieties

Angas Park Pitted Prunes 250g $12.80 per kg

ea

SAVE $1

$1.20 per 100mL

$ ea

250

$ ea

$

ea

ea

SAVE 95¢

$ Green’s Self‑Saucing Pudding Mix 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

SPC Frumax 3x120g or Puree & Simple Fruit 4x90g Selected Varieties

1

$

$

320

$

ea

SAVE 80¢

21


FRIDGE Faves

Tamar Valley Dairy No Added Sugar Low Fat Mango or Strawberry Yoghurt 170g $1.18 per 100g

5

$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

SAVE $2

180

$ Vaalia Sorbet Sensation 170g Selected Varieties $1.06 per 100g

42¢ per 100g

22

ea

SAVE 45¢

250

$ Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 60¢

So Delicious Dairy Free Yoghurt 150g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 44¢

250

$

ea

SAVE $1

$1.67 per 100g

3

Danone Activia Probiotics Yoghurt 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

Danone Activia Probiotic & Prebiotic Yoghurt 80mL Selected Varieties $1.88 per 100mL

65¢ per 100g

SAVE $1.50

240

$ Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

ea

ea

SAVE 75¢

ea

SAVE 25¢

150

$

ea

SAVE 25¢

160

$

$ Danone Yoghurt 4 Pack Selected Varieties

2

$

ea

Vaalia Kids Squeezie Yoghurt 140g Selected Varieties $1.14 per 100g

475

$ Community Co Juice 2 Litre Selected Varieties $2.38 per Litre

ea


FRIDGE Faves

5

$

Bega Super or Super Slim Slices 12 Pack

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

$12 per kg

$20 per kg

2

140

$ ETA 5 Star Spread 500g

ea

28¢ per 100g

$7 per kg

ea

$31.25 per kg

525

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

5

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

Primo Rindless Middle Bacon 250g

0100050

$$ ea

5

2 $ 50

ea

$

ea

$20 per kg

ea

Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack

$1.05 per 100g

350

$ Primo Thin or Cocktail Franks 500g

5

$

SAVE $1

$33.33 per kg

ea

SAVE 64¢

50

$ Mainland Platter Collection Cheese Block 75g Selected Varieties

3

$

ea

Hans Rindless Short Cut Bacon 750g

eaea

$14 per kg

23


Great Freezer FRENZY!

550

$

SAVE 50¢

Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 79¢ per 100g

2

$ On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

SAVE $1

350

$ Heinz Mixed Veg 1kg $3.50 per kg

24

5

McCain Family, Singles or Slices Pizza 400‑600g Selected Varieties

$ ea

ea

SAVE $1.20

Super Nature Frozen Meals 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE $1.30

5

$ Steggles Chicken Breast Fingers, Strips or Burgers 400‑450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

550

$

ea

Birds Eye Deli Vegetable or Sweet Potato Chips 600g $7.50 per kg

Steggles Tenders, Mini Chicken Kiev Balls, Snack or Fillets 1kg Selected Varieties $9.50 per kg

ea

SAVE $1.50

450

$

ea

SAVE $1.50

950

$

ea

SAVE $4.20


Great Freezer FRENZY!

4

$ M&M's Peanut or Chocolate Ice Cream Cones 4 Pack

450

$ Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

8

$8.89 per kg

ea

SAVE $2

350

$ Peters Barney Banana 8 Pack or Vanilla Dixie Cup 4 Pack

$ Creative Gourmet Frozen Fruit 900g Selected Varieties

SAVE $4

SAVE $1

350

$ Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

ea

SAVE $2.50

6

$

ea Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

SAVE $3

450

$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties 23¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $1.50

5

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

ea

MATCHED 25


EASY MEAL Solutions

320

$

ea

SAVE $2

La Famiglia Garlic or Herb Slices 270g $1.19 per 100g

6

5

$

$ ea

SAVE $2

Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties

Latina Fresh Pasta Sauce 700g Selected Varieties

96¢ per 100g

71¢ per 100g

6

$ I&J Tasty Calamari or Squid 360‑400g Selected Varieties

ea

SAVE $2 Serving suggestion

3

$ ea

SAVE $2

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1 Serving suggestion

Heat & EAt 3 $25 for

SAVE $4.85 Youfoodz Meals 250‑385g Selected Varieties

26


FREEZER & PANTRY Faves

6

$ McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

4

$ ea

SAVE $2

McCain Red Box Frozen Meals 375‑400g Selected Varieties

5

$ ea

Sara Lee Danish 400g Selcted Varieties

SAVE 50¢

$1.25 per 100g

ea

SAVE $1.25

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.25 Crisco Canola Oil 750mL 40¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE 80¢

Gold’N Canola Oil 4 Litre 25¢ per 100mL

10

$

ea

SAVE $10 27


HOUSEHOLD Essentials MIRABELLA led

GLS GLOBES

5

$

$

550 ea

SAVE $2.50

2

2

$

SAVE $1.30

Armor All Car Wash 1 Litre

Reva Pegs 36 Pack 10¢ each

350

SAVE $1.20

Armor All Large Sponge 1 Pack

Purchase a $2 Gift Token.

ea

SAVE $1.50

240

$

ea

Bushfire Appeal 28

Dishmatic Dish Brush 1 Pack

$

480

$

OFF

ea

ea

SAVE $1

%

ranges

70

$ LTW Heavy Duty Hangers 5 Pack

ea

SAVE $4.20

30

TIC BRUSHES BRUSHMA

11¢ each

970

$

Mirabella LED GLS 5.5W Globe 1 Pack Selected Varieties

DISHMATIC or

Ansell Glove Disposable 50 Pack Selected Varieties

oates mops

ea

SAVE $2.10

ea

SAVE $5

$

Oates Ezy Squeeze Mop

490

Oates General Indoor Broom

ea

SAVE 70¢

bushfire appeal This gift supports Aussies devastate d by the bushfires.

530

$ Jack Hammer Extension Lead 2 Metre

SAVE $1.40

650

$ Jackhammer Powerboard 4 Outlet

ea

ea

SAVE $1.70

100% of funds raised will go to the Vinnies Bushfire Appeal*.

*Appeal runs until 25th February 2020. All money raised from the sale of tokens during the appeal will be donated by IGA Community Chest Limited to the St Vincent de Paul Society in your state/territory. For more information on how to help Vinnies visit www.iga.com.au/vinnies


HOUSEHOLD Essentials

999

$

ea

Vanish NapiSan Gold Oxi Action Stain Remover Gel 1.75 Litre or Powder 1.8kg Selected Varieties

SAVE $10

4

$ Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

Comfort Sky Blue or Pure Fabric Conditioner 400mL $5 per Litre

2

$

Vanish Preen Fabric Stain Remover 375mL Selected Varieties

SAVE $2

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

3

$

4

50

$

ea

$10.67 per Litre

ea

SAVE 79¢

ea

Selleys Original Sugar Soap 750mL

SAVE 80¢

4

53¢ per 100mL

OFF

bref

$

50

%

3

ea

$

SAVE 70¢

ea

SAVE $3

250

$

8

$

ea

Surf Laundry Liquid Tropical 1.8‑2 Litre Selected Varieties

Pine O Cleen Antibacterial Disinfectant Surface Wipes Lemon & Lime 45 Pack

370

$

ea

ea

Bref Scent Switch Apple & Water Lily or Marine Citrus 50g $6 per 100g

SAVE $2.50 Bref Toilet Gel 450mL Selected Varieties 56¢ per 100mL

$8.22 per 100 units

29


HOUSEHOLD & PEST Essentials

357

$

ea

SAVE $3.58 Aerogard Aerosol Insect Repellent 150g Selected Varieties $2.38 per 100g

750

$ Emporia Soft Touch 3 Ply Toilet Rolls 18 Pack 23¢ per 100 sheets

5

ea

SAVE $3.50

Combat Roach Bait Strips with Fast Kill Action 10 Pack or Ant‑Rid Gel Bait 4 Pack

$

6

ea

$

SAVE $5 Raid Max Multi Insect Killer 300g

Multix Colour Scents Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties

SAVE $6

$1.67 per 100g

Raid Max Crawling Insect Killer Surface Spray 375g Selected Varieties $1.60 per 100g

6

20

$1 per 100mL

ea

SAVE $10

250

$ Multix Cling Wrap 33cmx60m 4¢ per metre

ea

SAVE $1

10¢ each

$ Mortein Do‑It‑Yourself Professional Outdoor & Indoor Surface Spray 2 Litre

3

$

ea

ea

SAVE $1.20

$

ea

SAVE $6

350

$ Ajax Spray N’ Wipe Refill or Floor Cleaner 750mL Selected Varieties 47¢ per 100mL

30

5

$

ea

Easy Off BAM Cleaners 500mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea


PET Essentials

Whiskas Favourites Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties 64¢ per 100g

650

$

ea

SAVE 50¢

1050

$ Purina Fancy Feast Wet Cat Food 12x85g or 12x70g Selected Varieties

Purina Fancy Feast Royale Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.88 per 100g

ea

SAVE $2.50

1

650

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

ea

SAVE 49¢

15

$ Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 19¢ per 100g

SAVE $3.60

3

$

60

$

ea

SAVE 40¢

ea

My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties

ea

44¢ per 100g

Handee Ultra Paper Towel 4 Pack or Double Length 2 Pack $1.87 per 100 sheets

140

$ Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.65 per 100g

ea

SAVE 50¢

Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g

450

$

ea

SAVE $1.20

650

$

ea

SAVE $1.75 31


HEALTH, BEAUTY & Baby

Glade Air Freshener Spray 200g Selected Varieties $1.15 per 100g

$

ea

14

$

Karicare + Formula 900g Selected Varieties

10

$

$

ea

4

$ ea

Cenovis Vitamin C Sugarless Value Pack 300 Tablets#

Berocca 15 Pack# Selected Varieties

BabyLove Gentle Wave Wipes 80 Pack

$4.67 per 100 Units

$66.67 per 100 Units

$5 per 100 Units

32

ea

BabyLove Sleepy Nights 9‑12 Pack Selected Varieties

$2.22 per 100g

ea

9

20

$ $9.41 per 100g

ea

SAVE $3.85

$62.50 per 100g

Colgate Optic White Toothpaste 85g

ea

750

$

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 1 Pack Selected Varities

8

230

$

ea

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH & Beauty

2

75

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

79¢ per 100mL

4

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180‑200mL Selected Varieties

6

4

$

$ ea

SAVE $2

$1 per 100mL

ea

SAVE $1.40

$ Lynx Body Wash or Shower Gel 400mL Selected Varieties

5

$

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

ea

BIC Flex 3 Razors 4 Pack or Sensitive Disposable Shavers 15 Pack

SAVE $2

30 % OFF

Palmolive Mens Range

5

$ Palmolive Mens Charcoal or Citrus Body Wash 450mL $1.16 per 100mL

Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties $1.13 each

450

$

ea

25 ea

SAVE $2.25

Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties

ea

$2 per 100mL

4

$ VO5 Styling Hair Spray 200g or Gel 250g or 175mL Selected Varieties

450

$

ea

Bio‑Oil Specialist Skincare Oil 60mL $13.33 per 100mL

8

450

$

$

ea

SAVE $6

BIC Soleil Sensitive Razor 3 Pack $1.50 each

ea

SAVE $3.10 33


HEALTH & Beauty

2x FASTER

*50% pain relief at 2 days vs 5 days for placebo

18

*

4

$

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g or Slim Soft Advanced With Charcoal Infused Bristles Ultra Soft Toothbrush 1 Pack

ea

SAVE $2

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack $1.86 per 100 units

260

$

ea

SAVE $1.25

$

ea

SAVE $3 Voltaren Emulgel No Mess Applicator 75g

230

$

$24 per 100g

Maclean Protect Mild Mint or Fresh Mint Toothpaste 170g

SAVE 60¢

$1.35 per 100g

Colgate Plax Mouthwash 1 Litre Selected Varieties

ea

8

$

ea

Rexona Antiperspirant 150mL Selected Varieties

250

$ Country Life Soap For Tradies 150g

SAVE $1.70

$1.67 per 100g

4

$

ea

ea

Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

80¢ per 100mL

$2.67 per 100mL

80¢ per 100mL

Dettol Anti‑Bacterial Wipes 2‑in‑1 15 Pack or Instant Hand Sanitizer 50mL Selected Varieties

Medix Ibuprofen Soft Gel Capsules or Paracetamol Capsules 20 Pack**

Cenovis Multi Vitamins & Minerals Once Daily 50 Pack# Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.39

Now available with a No Mess Applicator Trade marks are owned by or licensed to the GSK group of companies © 2019 GSK group of companies or its licensor. CHANZ/CHVOLT/0040/19

Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.

34

250

$

ea

SAVE 50¢

12¢ each

245

$

ea

SAVE 55¢

$22.40 per 100 units

1120

$

ea

SAVE $4.80

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH & Baby The only Australian made PROUDLY AUSTRALIAN pads

7

Tena For Men 10‑12 Pack Selected Varieties

ea Libra Regular or Super Tampons 16 Pack

Hot Buy

Huggies Essential Clean Baby Wipes 80 Pack 3¢ each

19¢ each

250

$

3

$

$

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1.25 per 100g

ea

SAVE 60¢

150

$

ea

SAVE 50¢

& tampons

9

$ BabyLove Cosifit Nappies 15‑28 Pack Selected Varieties

01400

$$ ea

Nestlé Nan Comfort 3 800g

ea ea

$1.75 per 100g

3

$ Libra Pads or Tampons 10‑18 Pack Selected Varieties

1450 ea

BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties

14

$

$

BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack

ea

SAVE $1.20

are from ea

93¢ each

35


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

2

Nescafé Blend 43 Coffee 100‑150g Selected Varieties

$

470

$

ea

ea

SAVE $4.70

SAVE $2

4

$

275

$ ea

SAVE $4

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties

26¢ per 100 sheets

$2.39 per 100g

ea

SAVE $2.75

OVER

200

SAVINGS INSIDE

Kellogg’s Nutri‑Grain, LCMs or K‑Time Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

16

ea

SAVE $16

Finish Dishwashing Tabs 32‑53 Pack Selected Varieties

2

$

$

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

ea

hot buy

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

36

SUPA_V1_IGACQ617_290120

ON SALE 29TH JANUARY 2020

On Sale Wed 29th January to Tue 4th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -29-01-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu