Skip to main content

Maleny IGA -28-08-2019

Page 1

SUPA

10

$

ea

SAVE $10 Cadbury Favourites 570g Selected Varieties

ON SALE 28 AUGUST 2019 TH

$1.75 per 100g

OVER

200 ea

SAVE $3.40 Bulla Choc Bars, Splits or Crunch 8-14 Pack Selected Varieties

742

Hot

$

PRICE!

SAVINGS INSIDE

340

$

ea

SAVE $7.58 Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $9.89 per kg

Australian

WHOLE ECONOMY RIB FILLET

13

$

Serving Suggestion_P1

1775

$

ea

SAVE $13.25 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

kg

On Sale Wed 28th August to Tue 3rd September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ553_280819_P1


PICK OF THE Crop

2

Rockmelon

2

$

Australian

ea

STRAWBERRIES

250g PUNNET 250g $8 per kg

120

$ Carrots 1kg Pack $1.20 per kg

1kg pack

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

2

2

Baby Broccoli Bunch

Topless Pineapples

ea

150

ea

Kent Pumpkin

kg

Cherry Tomatoes 250g

ea

250g PUnNET

7

$

Dried Apricots 500g or Mixed Nut Medley 475g

4

ea

250

$ $10 per kg

$

$

ea

1

$

ea

90

$ Hydro Lettuce

3

50

$

$

ea

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

ea


WHAT’S FOR Dinner?

25

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

MULTI-BUY

2 $ 12 for

500g pack 500g $12 per kg

Australian

22

$

IGA 4 STAR BEEF MINCE

1250

$ Australian Pork Loin Roast

19

Australian Pork Belly Rashers

Lamb Rump Steak

25

$

kg

Australian Whole Beef Eye Fillet

$

kg

kg

4

$ Australian Whole Chicken

50 kg

Global Seafoods Hoki Fillets 600g $16.67 per kg

18

$

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

10

11

$

$

ea

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg

kg

ea

$11 per kg

3


DELI Delights

15

$

SAVE $8

Chorizo

19

Premium

$

kg

13

$

4

23

Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

6

$

ea

SAVE $3.40

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.50 per kg

Easy Carve Leg Ham

350

$

ea

SAVE $1.10

$ kg

SAVE $4

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

kg

SAVE $7

13

$

kg

Kabana or Cheese Kabana

Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties

19

$

HAM OFF THE BONE

SAVE $10

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

5

$

ea

SAVE $2.45

kg

SAVE $5

20

$ Ausfresh Semi Dried Tomato Selected Varieties

SAVE $6

kg


BAKERY Delights

6

$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

6

ea

SAVE 50¢

$

ea

SAVE $1.20 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

Delicious

450

$

GRANNYS TRAY CAKE

3

$ Ciabatta White Loaf 350g

SAVE $1

86¢ per 100g

4

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

20 ea

SAVE 80¢

Helga’s Turkish Bread or Rolls 400‑450g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE 49¢

6

$1.20 per 100g

75¢ per 100g

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

3

ea

SAVE $1.50

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

3

$

$ ea

SAVE $2

340

$

$ Brioche Loaf Sliced 500g

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

ea

Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g

SAVE $1.20

380

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

ea

5


BONUS DEALS FRI 30TH AUG — SUN 1ST SEPT WHILE STOCKS LAST

13

$ Australian Angus Beef Rump Steak

Cooked Large King Prawns Thawed

26 for

$6 per kg

450

$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

6

Pork Leg Roast with Crackle (Cooked – from the Deli)

kg kg

10

$

ea

SAVE $2.60

kg

16 16

$ $

$

Market Hall Thin BBQ Sausages 500g

23

$ kg

Short Cut Rindless Bacon

kg

SAVE $7


BONUS DEALS FRI 30TH AUG — SUN 1ST SEPT WHILE STOCKS LAST

Better trhicaen half p

5

$

Better trhicaen half p

3

$

ea

SAVE $5.85 Bega Tasty Cheese Block 750g $6.67 per kg

ea

SAVE $3.30 Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties 86¢ per 100g

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

1

$

Better trhicaen half p

50 ea

SAVE $1.50

6

$ Surf Laundry Powder 3kg Selected Varieties $2 per kg

ea

SAVE $8.50 7


SUNDAY 1ST SEPT

RELEASE

20

$ Armor All Cleaning & Protection Kit*

ea

Hot Buy

20

$

Father's Day Mug*

4

$

Hot Buy

ea

Rocketman DVD

Hot buy

50

%

40

Nivea Men Sensitive or Moisturising Shaving Foam 200mL

OFF

%

OFF

Nivea Mens Range

$1.73 per 100mL

Oral-b Toothbrushes

345

$

8

22

$

ea

SAVE $22.50

Gillette Fusion 5 Razor 1 Pack

$1.80 per 100mL

360 ea

SAVE $2.40

9

$

50

Nivea Men Originals or Sensitive Shaving Gel 200mL

$

ea

SAVE $2.35

Oral‑B Vitality Rechargeable Power Toothbrush with 2 Brush Heads Selected Varieties

ea

10

80

$

ea

SAVE $4.20

Prinetti Hair Clipper 8 Piece Set

ea

SAVE $3 *Selected stores only


5

SUNDAY 1ST SEPT

Maltesers 360g or M&M's Giftbox 440g

$

5

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $5

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

6

5

$

$

ea

SAVE $6

Cadbury Gift Box 220g

Toblerone Milk Chocolate 360g

$2.73 per 100g

$1.39 per 100g

11

SAVE $5

$4.09 per 100g

ea

SAVE $6.25

$ ea

SAVE $8

10

Ferrero Rocher Gift Box 375g $2.93 per 100g

SAVE $6

ea

SAVE $8

7

$

$ GuyLian Masters Selection 174g or Sea Shell Chocolates 250g

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties

11

$ Ferrero Collection 269g

625

$ ea

ea

Ferrero Raffaello 150g $4.67 per 100g

ea

SAVE $2

9


SUNDAY 1ST SEPT

Dad's

Pork Roast

with Creamy Potato Bake

12

Australian Pork Loin Roast

4

$

50 kg

$

Washed Potatoes 2kg $2 per kg

495

$ kg

2kg bag

A2 Milk Full Cream 2 Litre $2.47 per Litre

ea

MATCHED

entrée Sorted

3

$ Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties 70¢ per 100g

10

5

$

ea

Perfect Italiano Grated Parmesan 250g $20 per kg

ea

SAVE 70¢

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 90¢ per 100g

225

$

ea

SAVE 75¢


SWEET Treats

1

$

240

$ ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

3

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

SAVE $2.40

3

$

$ Lindt Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.25

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

VS

2

$ Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

3

$ ea

SAVE 95¢

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60 Sour Patch or The Natural Confectionery Co. Bags 220‑260g Selected Varieties

3

$

5

$ Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

250

$ ea

SAVE $1.50

Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.50

SOUR PATCH IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE

11


TASTY Snacks

1

90

$

ea

Oreo Cadbury Coated Chocolate Cookies 204g Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

93¢ per 100g

165

$

ea

SAVE $1.65

SAVE $1.90

2

$ Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE $1.75

Cadbury Breakaway or Cookies 156‑180g Selected Varieties

150

$ Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

3

Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

Arnott’s Multipacks 7‑8 Pack Selected Varieties

SAVE $1.75

250

Sakata Rice Crisps 75g or Sunbites Wholegrain Crisps 90g Selected Varieties

3

$ ea

SAVE $1

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

Oreo Cookies 137g Selected Varieties $1.09 per 100g

Arnott’s Tim Tam or Mint Slice Value Pack 330‑337g

SAVE 99¢

ea

SAVE 50¢

350 ea

Hot buy

2

$

50 ea

150

$

ea

SAVE $1

SAVE $1

$

ea

$

$

12

175

$

75

ea

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

ea

SAVE 40¢


REFRESH Me

1

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties

265

$ Coca-Cola 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

$1.33 per Litre

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties

15 ea

SAVE $1.35

$3.58 per Litre

$

ea

SAVE 95¢

$1.32 per Litre

10

65

$

Frantelle Spring Water 24x600mL

ea

SAVE $4.60

69¢ per Litre

950

$ Coca‑Cola Classic or No Sugar 12x300mL $2.64 per Litre

ea

SAVE $6.20

4

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE $1.70

7

$ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $2.07 per Litre

3

$

10 ea

SAVE 80¢

Edenvale Alcohol Removed Wine 750mL Selected Varieties $10 per Litre

7

$

50 ea

SAVE $2

Red Bull Energy Drink 6x250mL $7.33 per Litre

11

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties

$

ea

$1.87 per Litre

ea

SAVE $5.20

SAVE $3

13


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

5

$

ea

M&M's, Maltesers or Pods Share Pack 250‑345g Selected Varieties

375

$ Starburst Confectionery Bags 350g Selected Varieties $1.07 per 100g

515

$

ea

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

ea

$4.29 per Litre

3

$

10

1

$

$

ea

Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g

Waterfords Mineral Water 1 Litre Selected Varieties

$17.86 per kg

$1.50 per Litre

14

50 ea

Twisties, Cheetos, Cheese & Bacon Balls Party Bag 125‑270g Selected Varieties

ea


FILL UP YOUR Cup

10

10

$

$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250-300g

SAVE $4.50

482

$ Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $3.01 per 100g

L’OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack $7.69 per 100g

ea

8

$

ea

SAVE $3

ea

SAVE $4.83

Lavazza Qualita Oro Ground Coffee 500g $2.80 per 100g

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg

SAVE $4

91¢ per 100g

250

$ Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 250g $1 per 100g

14

$

ea

SAVE $5

ea

ea

SAVE 30¢

4

Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

350

$

Berri Juice or Nectar Drink 2 Litre Selected Varieties $1.58 per Litre

3

$

15 ea

SAVE $1.10

Sanitarium So Good Regular or Lite Soy Long Life Milk 1 Litre $1.90 per Litre

1

$

90 ea

MATCHED

Bushells Coffee & Chicory Essence 250mL $1.28 per 100mL

3

$

20

ea

Bushells Blue Label or Australian Breakfast Tea Bags 100 Pack

ea

SAVE $1.10

15


FILL UP THE Pantry

FIND YOUR NEW

flavour-ite!

450

$ Carman’s Bars 5-6 Pack Selected Varieties

5

ea

SAVE $1.50

$ Carman’s Clusters 500g Selected Varieties $1 per 100g

16

450

$ ea

SAVE $1.50

Carman’s Muesli 500g or Porridge 320g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50


RISE & Shine

Say

5

$ Kellogg’s Cereal 500‑730g Selected Varieties

SAVE $1.75

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

4

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

4

Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties $1.23 per 100g

$ Sanitarium Gluten Free Weet-Bix 375g $1.07 per 100g

4

Capilano Pure Honey 500g $1.10 per 100g

550

SAVE $1.50

Uncle Tobys Cheerios 320g $1.09 per 100g

ea

SAVE $2

7

$

ea

SAVE $1.75

Nutella Hazelnut Spread 750g 93¢ per 100g

350

$ ea

ea

SAVE $1

ea

$ Uncle Tobys O&G Granola or Muesli 425‑450g Selected Varieties

with

MATCHED

$

SAVE $1

5

ea

$

50

$

250

$ ea

ea

SAVE $1.25 17


FILL UP THE Pantry

1

$

75 ea

SAVE $1.75

420

$

ea

3

$ Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

Podravka Vegeta Chicken or Beef Liquid Stock 500mL

35¢ per 100g

60¢ per 100mL

195

$ San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

MATCHED

SAVE $3

240

$

ea

Continental Stock Powder 120‑130g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 59¢

SAVE 30¢

Riviana Basmati Rice 1kg 42¢ per 100g

160

$

ea

3

$

SAVE 42¢

Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390‑400g Selected Varieties

Riviana Champignons Whole 285g

360

$ ea

SAVE 60¢

Leggo's Basil or Sundried Tomato Pesto 190g

ea

SAVE $1

$1.89 per 100g

$5.61 per kg

1

$ Admiral Original or Lite Coconut Cream 400mL 38¢ per 100mL

18

50 ea

SAVE 40¢

2

$ Leggo’s Passata 700g Selected Varieties 29¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 82¢ per 100g

230

$

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

3

Sirena Tuna 185g Selected Varieties

Sirena Tuna Ready To Eat 170g Selected Varieties $17.65 per kg

3

$

ea

SAVE $1

3

$ Mission Taco Street 375g 80¢ per 100g

ea

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g

SAVE $1

$17.84 per kg

ea

SAVE $1

4

$

30

$

47¢ per 100g

4

$

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$9.41 per kg

2

80

$

Mission Tortillas 8‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.95

Nisshin Panko Bread Crumbs 200g $1.75 per 100g

Mission Gluten Free Regular Taco Shells 12 Pack $1.19 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.80

2

$

ea

SAVE 60¢

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

2

$ Golden Circle Beetroot Slices 850g $2.35 per kg

ea

350

$ La Zuppa Microwave Soup 420g Selected Varieties

ea

2

$

ea

SAVE $2

A ta st y way to satis fy yo ur hu ng er wi th in

4 minutes!

83¢ per 100g

19


FILL UP THE Pantry

1

$

20 ea

SAVE $1.20

Green’s Original Pancake Shake 200g

SPC Tropics Pineapple Slices or Pieces 432g Selected Varieties

60¢ per 100g

$3.24 per kg

165

$ Foster Clark’s Original Vanilla Custard 500mL

ea

SAVE 60¢

33¢ per 100mL

4

$ Sunbeam Nuts 100‑130g Selected Varieties

Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup or Juice 440‑450g

Tilda Steamed Basmati Rice 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.04 per 100g

5

$1.35 per 100mL

20

ea

260

$

ea

SAVE $1

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

34¢ per 100g

260 ea

SPC Canned Fruit 410g Selected Varieties $4.88 per kg

3

2

$

ea

SAVE 60¢

S&W Original or Light Whole Egg Mayonnaise 440g $1.02 per 100g

ea

SAVE $1.20

Heinz Aioli, Mayonnaise, Ketchup or Sauce 295‑500mL Selected Varieties

SAVE 70¢

270

$

ea

SAVE 50¢

450

$

ea

SAVE $1.50

2

250

$ ea

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

SAVE $1.40

$

$ Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties

1

$

40

$

$

ea

SPC Crushed Tomatoes 810g $2.47 per kg

ea


Ready Meals Range

MULTI-BUY

Serves ONE

2 10 $

for

Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE $5

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

21


FRIDGE Faves

MIX&MATCH

1

86¢ per 100g

46

12

$ Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

MULTI-BUY

$

ea

SAVE $1.13

4

for

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

Breaka or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

22

ea

550 ea

MATCHED

270

$

90

¢

SAVE $1.80

$

SAVE $2

Pauls Farmhouse Gold, Vaalia or Farmers Union Yoghurt 140‑160g Selected Varieties

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.29 per 100g

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

ea

SAVE 40¢

550

$

ea

SAVE $1.50

47¢ per 100g

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.91 per Litre

5

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

420

$

ea

SAVE 95¢

360

$

$

ea

SAVE 30¢

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

ea

SAVE 50¢

4

$ ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea


FRIDGE Faves

7

$ Bega Sliced or Grated Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $1

$14 per kg

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Block or Sliced Cheese 250g $22 per kg

5

$

750

$ ea

50 ea

SAVE $1

Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

5

$ Perfect Italiano Parmesan, Romano Cheese 200g or Ricotta 500g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

480

$ Western Star Butter 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

6

$

ea

SAVE 75¢

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 250g $13.20 per kg

3

30

$

ea

SAVE $1

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

2

$

ea

Don Thinly Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties

$1.33 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.70

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 93¢ per 100g

3

$

70 ea

SAVE 30¢

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Salmon 200g $45 per kg

MATCHED

SAVE 50¢

350

$ Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g

ea

9

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE 50¢ Don Kabana or Cabanossi 200g $17.50 per kg

23


FREEZER Faves

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

Birds Eye Scalloped Potatoes, Cauliflower With Cheese or Deli Vegetables 600g Selected Varieties $6.67 per kg

2

50

$

4

McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

$

ea

3

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

ea

SAVE 90¢

9

$9 per kg

24

ea

SAVE $2

ea

McCain Griff's Curried Prawns or Sweet & Sour Pork Frozen Meals 400g $1 per 100g

ea

SAVE $2.65

Birds Eye Field Fresh Baby Peas or Corn Kernels 1kg

4

$4 per kg

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

ea

Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Peas 500g $4 per kg

$ Pacific West Entertaining Packs 400‑430g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.70

2

$

SAVE 70¢

4

ea

SAVE $1

75

$

30

$ Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties

4

4

$

SAVE $2.50

$

SAVE 99¢

$ Birds Eye SteamFresh or Vegetable Rice 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

5

$

950

$ ea

SAVE $2

Gardein Meat Free Frozen Range 255‑390g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

ea

SAVE $3.10


DESSERT Faves

3

Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties 55¢ per 100g

5

ea

SAVE $3

$ Sara Lee Homestyle Apple or Apple & Berry Pie 600g 83¢ per 100g

ea

6

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 67¢ per 100mL

$ Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120‑170g Selected Varieties

ea

SAVE $2

7

70¢ per 100mL

19

ea

SAVE $11

Connoisseur Cookies 4 Pack Selected Varieties

7

$1.46 per 100mL

Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties $1.26 per 100mL

ea

Golden North Ice Cream Tub 2 Litre or Multipack 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.68

6

SAVE $1

6

ea

SAVE $4

6

$ Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

$

SAVE $3

ea

$

$

$ Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

$

SAVE $1.25

6

$

$

ea

SAVE $2.50

5

$ ea

SAVE $2.20

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

ea

MATCHED 25


30

HOUSEHOLD Essentials

%

OFF

deeko disposable plates & bowls

2

Deeko Oval Plates 8 Pack 35¢ each

3

50

10¢ each

ea

SAVE $1.50

Ansell Smart Gloves Small, Medium or Large 1 Pack

Oates Tilt‑A‑Matic Squeeze Mop

Ansell Disposable Gloves 100 Pack Selected Varieties 8¢ each

4

Vileda SuperMocio Bucket with Wringer or 3 Action Mop

26

ea

hot buy

Oates Toilet Tidy Set

Huro White Oval Laundry Basket

4

Vileda SuperMocio 3 Action Refill 1 Pack

ea

SAVE $1.40

880 ea

SAVE $2.20

8

$

50 ea

SAVE $2

310

$

ea

SAVE $4

$

SAVE $1.80

$

SAVE $3.30

15

ea

$1.40 each

$

$ Multi Purpose Tub 30 Litre

Dishmatic Refills Extra Heavy Duty or Micro Soft 3 Pack

ea

ea

SAVE $5

ea

770

$

420

$

SAVE 60¢

1150

$

40

$

ea

SAVE $1.20

$ Reva Pegs 36 Pack

1

80

$

ea

Houseware Storage Box with Lid 52 Litre

SAVE $2


HOUSEHOLD Essentials

GREAT FATHER’S DAY GIFT

GET DAD THE ESSENTIALS TO CLEAN AND PROTECT HIS CAR THIS FATHER’S DAY

350

$

ea

SAVE $1.50 Armor All Windscreen Wash 500mL

©2019 Energizer.

30

730

$

690

$

ea

SAVE $3.20

ea

SAVE $3.10

Armor All Wipes 25 Pack Selected Varieties

Armor All Tyre Foam 500g

420

$

ea

SAVE $1.80 Armor All Car Wash 1 Litre

%

OFF

630

$

ea

SAVE $2.70 Armor All Protectant 250mL

CELEBRATING G I V E M E N’S H E A LT H T H E AT TENTION IT DESERVES

YEARS

1350

$

1260

$

ea

SAVE $8.40

2150

$

ea

SAVE $14.50

1195

$

ea

SAVE $8.05

Swisse Ultiboost Magnesium 60 Tablets

Swisse Men’s or Women’s Ultivite 50 + 60 Tablets

Swisse Men’s or Women’s Ultivite 30 Tablets

$21 per 100 units

$35.83 per 100 units

40¢ each

This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. Supplements may only be of assistance when dietary intake is inadequate.

ea

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $45 per 100 units

SUPPORTS

MENTAL SHARPNESS

PHYSICAL ENERGY

Berocca established in Switzerland 1969. This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Vitamin and mineral supplements are not a substitute for a balanced diet.

27


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials Biozet Attack Laundry Liquid Regular 1 Litre or Powder 1kg

Cold Power Regular or Sensitive Dual Caps 18 Pack 33¢ each

Better trhicaen half p

5

$

6

$

ea

SAVE $6

ea

SAVE $5.99

Fairy All in One Dishwasher Capsules Platinum 37 Pack or Original 44 Pack

12

$

ea

SAVE $12.75

Earth Choice Dish Wash Concentrate 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

4

5

$

75 Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

2

$

50 ea

SAVE 50¢

5

$ Comfort Fabric Conditioner 750‑800mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE $5

4

$

ea

SAVE $1.50

$

ea

Vanish Preen Ultra Degreaser Fabric Stain Remover 375mL $10.67 per Litre

28

15

4

$

$ Vanish NapiSan Oxi Action Stain Remover 1.75 Litre or 1.8kg Selected Varieties

ea

SAVE $4

Selleys Original Sugar Soap 750mL 53¢ per 100mL

ea

SAVE 70¢


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

14

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

1440

OMO Liquid Triple Capsules 30 Pack

$3.14 per 100g

Air Wick Pure Freshmatic Automatic Air Freshener System Cherry Blossom 157g $7.64 per 100g

ea

SAVE $9.60

48¢ each

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties

ea

SAVE $5.99

$

5

$

ea

SAVE $1.50

12

$

ea

SAVE $3

4

$

$

Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack

3

23¢ per 100 sheets

Raid One Shot Odourless Flying Insect or Multi‑purpose Insect Killer 220g

4

$

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

Kleenex Anti-bacterial Wipes 40 Pack

SAVE $1

Multix Handy Ties Tidy Bags Medium 50 or Large 45 Pack

Multix Portion Control Snack Bags 60 Pack 3¢ each

375

$ ea

9¢ each

4

$

ea

SAVE $1.10

2

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

$

ea

SAVE 85¢

320

$

ea

SAVE $1.20

170

$ ea

SAVE 70¢

Multix Alfoil 10m×30cm 17¢ per metre

ea

SAVE $3.30

$

Ajax All In 1 Refill 700mL or Professional Power Cleaner Spray 500mL Selected Varieties

$1.82 per 100g

ea

SAVE $3

White King Lemon Multi‑Purpose Power Cleaner Gel 750mL or 1 Litre

5

$

ea

SAVE 30¢

29


YOUR PET Faves 10

25

$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

$ ea Optimum Dry Dog Food 6.5‑7kg Selected Varieties

SAVE $5.50

33¢ per 100g

650

$ My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

4

$2.22 per 100g

SAVE $1.35

ea

4

Natures Goodness Grain Free Dog Roll 2.15kg Selected Varieties

ea

Nature's Gift Gourmet Wet Dog Food 100g Selected Varieties

165

1360

$

ea

Farmers Market Beef or Chicken Dry Dog Food 2.7kg

Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 24¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

80¢ per 100g

$

30

80

¢

SAVE $1.60

19¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

38¢ per 100g

$

SAVE $1.25

50¢ per 100g

150

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Wet Dog Food 400g Selected Varieties

$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

SAVE $10

$

ea

ea

ea


YOUR PET Faves 11

490

$

$

ea

SAVE $2

Purina Fancy Feast Wet Cat Food 12x85g or 12x70g Selected Varieties

650

$ Purina One Wet Cat Food 6x70g Selected Varieties $1.55 per 100g

Whiskas Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

7

130

$

Ultimates Indulge Variety Pack Wet Cat Food 7x85g $1.18 per 100g

SAVE $2.17

130

Kitekat Wet Cat Food 410g Selected Varieties 33¢ per 100g

$

Dine Perfect Portions Wet Cat Food 75g Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

$1.73 per 100g

135

$

ea

SAVE 30¢

$1.53 per 100g

$

ea

SAVE 60¢

49¢ per 100g

Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 85g Selected Varieties

ea

11

$ Purina One Dry Cat Food 1.5kg Selected Varieties 73¢ per 100g

SAVE $4.20

350

$ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties

16

$ Catsan Lavender Scented Crystals Cat Litter 4kg

ea

SAVE 80¢

$4.12 per 100g

ea

ea

ea

$4 per kg

31


Health & Beauty 5 0% O ff

2

50

$

4

Colgate Nature's Extracts Pure Clean or Ultimate Fresh Toothpaste 100g

thpaste Oral-b Too

$

$4 per 100g

Oral‑B Pro Health Advanced Whitening or Deep Clean Toothpaste 110g $2.27 per 100g

ea

ea

SAVE $4

SAVE $2.50

3

$

2

$

25 ea

SAVE $3.25

SAVE $2 Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

Nivea Anti-perspirant 250mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

80¢ per 100mL

4

$

425

$ ea

SAVE $4 32

ea

Nivea Coconut or Soft Shower Cream 500mL

Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

ea

SAVE $4.25


Health & Beauty Better trhicaen half p

7

$

50

SAVE $7.90

Olay Complete UV Protection Moisture Lotion 75‑150mL Selected Varieties

30

785

$

Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE $7.85

87¢ per 100mL

%

OFF

Aveeno Skincare and Bodywash

Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties $2.64 per 100mL

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E 1 Litre 37¢ per 100mL

9

7

ea

SAVE $4.03

370

$

ea

SAVE $2.60

5

$

35

$

Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.98 per 100mL

ea

SAVE $4.50

470

$ Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

19¢ each

9

$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties

$3.30 per 100mL

$ Schwarzkopf Live Salon Permanent, Salon Gloss or Refresher Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

660

$ Batiste Dry Shampoo 200mL Selected Varieties

Cancer Council Everyday SPF 30+ Sunscreen 110mL

ea

SAVE $3.40

10

$ ea

ea

SAVE $2

ea

$9.09 per 100mL

33


HEALTH & Beauty

2

Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

Swisspers Round Make‑up Pads 80 Pack $3.25 per 100 units

ea

SAVE 55¢

2

60

$

ea

SAVE $1.15

6

Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties

Metamucil Daily Fibre Supplement Smooth Orange 425g*

3

$ Libra Ultra Thins 10‑16 Pack Selected Varieties

34

2¢ per unit

$3.26 per 100g

1385 ea

SAVE $6

ea

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules 20 Pack*

4

20¢ each

Palmolive Liquid Handwash 250mL or Bar Soap 4x90g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

ea

SAVE $1

3

Libra Girl Regular or Super Tampons 16 Pack 19¢ each

SAVE 65¢

2

ea

SAVE 79¢

9

$ Difflam Plus Lozenges 16 Pack* Selected Varieties 56¢ each

$

60

ea

$

$

SAVE $1

60¢ per 100g

Kleenex Lavender Facial Tissues 85 Pack

$

175

$

ea

85¢ per 100mL

$ Medix Epsom Salts 1kg*

850

$

$

ea

SAVE $1

11

$ ea

SAVE $1.65

Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack* Selected Varieties $1.10 each

ea

SAVE $2

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional. Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

#Vitamin


BABY Essentials

25

$ BabyLove Cosifit Nappies Jumbo 66‑99 Pack Selected Varieties

25

$ ea BabyLove Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties

SAVE $2

SAVE $2

4

$

ea BabyLove Ultra Soft Wipes 80 Pack

ea

$5 per 100 units

10

$ Bepanthen Antiseptic Soothing Cream 100g*

SAVE $2

$10 per 100g

17

$ Nestlé NAN Supreme 3 Formula 800g $2.20 per 100g

ea

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

60 ea

SAVE $4.40

4

1

$

$

ea

SAVE $1.50

Nestlé NAN Supreme 1 or 2 Formula 800g

24

$3 per 100g

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g

150

$

$

ea

SAVE $6

ea

Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

ea

$1.25 per 100g

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.

35


4

65

$

1

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.94 per kg

ea

$

200

SAVINGS INSIDE

SAVE $4.65

SAVE $1

115

$

ea

164

$

ea

SAVE $1.15 John West Tuna 95g Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

OVER

$12.11 per kg

ea

SAVE $1.65

39¢

Per roll

3

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

75 ea

SAVE $3.75

42¢ per 100mL

Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack 22¢ per 100 sheets

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

36

14

$

ea

SAVE $4

SUPA ON SALE 28TH AUGUST 2019

On Sale Wed 28th August to Tue 3rd September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook