315
$
ea
SAVE $3.15 Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties
ON SALE 26 FEBRUARY 2020 TH
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $2.50
BIG DEAL SALE ON NOW!
SALE
HotE! PRIC
Australian LAMB LOIN CHOPS
14
$
Serving suggestion
182
$
(MIN. BUY 1KG)
kg
Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.83
Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre
1810
$
ea
SAVE $13.40 On Sale Wed 26th February to Tue 3rd March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ631_260220_P1
SALE
1
92
$ Majans Bhuja Mix 140‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.93
575
$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.53 per Litre
Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.33 per Litre
2
ea
SAVE $4.70
5
$
2
50
$ The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g
Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties $7.20 per 100g
ea
Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
SAVE $1
180
$
ea
SAVE 50¢
SAVE $1.30
Red Bull Energy Drink 6x250mL Selected Varieties
11
$7.33 per Litre
$1.71 per 100g
SAVE $1.60
3
ea
SAVE $1.80
1060
$
ea
SAVE $3
ea
$ Uncle Tobys Oats & Milk Bars 5 Pack Selected Varieties
$ ea
3
$
V Energy Drink 4x500mL $5.30 per Litre
ea
SAVE $2.60
SALE
SPC Tropics Pineapple Slices or Pieces 432g Selected Varieties $3.24 per kg
3
$
50 ea
SAVE $3.50
1
$ One Night In Mexico Taco Kit 435‑520g Selected Varieties
ea
SAVE $1.40
Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties
9
$
Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL
Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g
$2.20 per Litre
5
220
$
$ ea
Hot buy
ea
SAVE $11
Vitasoy Long Life Soy Milk 1 Litre Selected Varieties
46¢ per 100g
3
40
Better trhicaen half p
$
ea
ea
SAVE $2
SAVE $1.30
Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre
3
$ McKenzie’s Salt or Pepper Grinder 55‑115g Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g
150
$
ea
SAVE 70¢
390
$
ea
SAVE $1.90 3
SALE
3
$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties
Heinz Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties $5 per kg
375
$
4
50
4
ea
SAVE $2.20
525
$ Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack
ea
SAVE $1.25
$ Lean Cuisine Steam Meals 370‑390g Selected Varieties
ea
SAVE $3.98
$9.93 per kg
ea
SAVE $2.75
Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g
6
$ Mil Lel Parmesan Cheese Block 250g $24 per kg
SAVE $1.75
9
Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties 80¢ per 100g
$18 per kg
Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 19¢ per 100mL
ea
SAVE $2
750
$
240
ea
SAVE $2
ea
SAVE 60¢
450
$ Devondale Butter Spread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
ea
SAVE $1.20
650
$ Streets Magnum Ice Creams 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
$ ea
$ Primo Short Cut or Middle Rindless Bacon 500g
4
$
97
ea
SAVE $2.50
SALE Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
350
$
5 0 % O ff Bref
2
$
50
ea
SAVE $3.50
ea
Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties
SAVE $2.50
16
195
$
$ Finish Dishwashing Tabs 32‑42 Pack Selected Varieties
88¢ per 100mL
349
$
ea
SAVE $1.95
ea
Dove Anti‑Perspirant Roll‑On 50mL Selected Varieties
SAVE $16
$3.90 per 100mL
ea
SAVE $3.50 Comfort Fabric Conditioner 750‑800mL Selected Varieties
Handee Ultra 4 Pack or Double Length Paper Towel 2 Pack $1.87 per 100 sheets
450
$
ea
SAVE $1.20
Nature's Gift Sustain Just Natural Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 36¢ per 100g
9
$
SAVE $4
225
$
ea
Multix Cling Wrap 33cm×60m 4¢ per metre
ea
SAVE $1.45
White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre
3
$
ea
SAVE $1.25
5
PICK OF THE Crop
490
$ White Seedless Grapes
1
Australian
$
SEEDLESS WATERMELON
kg
250
$ Cherry Tomatoes 250g $10 per kg
ea
250g PUNNET
We give back to local communities
4
Yellow or White Flesh Peaches
130
$2 per kg
$ ea
2kg PACK
Carrots 1kg
120g PACK
Love Beets Beetroot 250g $10 per kg
6
6
250
$
ea
kg
$
Eat Well Trail Mix Cranberry 500g or Cashew Multigrain Soy Mix 215g
250
$ $20.83 per kg
ea
1kg PACK
$1.30 per kg
Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g
350
$
$ Washed Potatoes 2kg
kg
ea
ea
250g PACK
WHAT’S FOR Dinner?
1350
$
kg
Australian Lamb Leg Roast
390
$
Australian
kg
14
$ Australian Beef BBQ Blade Steak
8
kg
Australian Pork Loin Steaks
$8 per kg
14
5
Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack
1kg PACK
Pasta Master Fresh Beef Lasagne 550g $9.10 per kg
450
$ ea
550g PACK
Global Spring Rolls 500g $9 per kg
450
$ Australian Chicken Wings
$5.33 per kg
$ ea
8
ea
kg
kg
Australian Beef Rib Fillet
$
$
$ Royal Harvest Budget Bacon 1kg
28
WHOLE CHICKEN
$
ea
500g PACK
kg
12
$ Oceans Best Raw Prawn Meat 400g $30 per kg
ea
400g PACK
7
Delicatessen
18
$
39
95 kg
$ Prosciutto
SAVE $15.05
15
kg
SAVE $8
Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
$ Chorizo
kg
SAVE $8
21
Roast Beef or Pork Sliced or Shaved
20
24
$
$
kg
SAVE $3.50
kg
SAVE $9
Chilli or Pepperoni Salami
$ Twiggy Sticks Hot or Mild
kg
SAVE $10
18
24
$
$
kg
Lasagne or Potato Bake
8
SAVE $2
Salami Sliced or Shaved
SAVE $6
kg
Delicatessen
11
6
$
$ Free Range Whole BBQ Chicken
ea Cocktails or Franks
3
$ AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties
Lemnos Haloumi Cheese 180g $30.56 per kg
20
$
SAVE $8
kg
Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $22 per kg
kg
SAVE $1.50
550
$
ea
$20 per kg
Ausfresh Semi Dried Tomato with Fetta
The pure taste from Tasmania
ea
SAVE $1.90
5
$
595
$
50 ea
SAVE $2
Tasmanian Heritage Cheese 250g Selected Varieties $23.80 per kg
ea
SAVE $5.95
Please drink responsibly. 18+
9
Bakery
4
$
ea
Papa Joe's Banana Bread 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
4
$
250
$ Luscious Lamingtons 18 Pack 360g 69¢ per 100g
Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties
French Stick 340g
$2 per 100g
44¢ per 100g
ea
SAVE 30¢
ea
SAVE $1.50
130
$ Turkish Rolls 130g $1 per 100g
10
150
$
ea
SAVE 20¢
360
$
ea
D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
ea
SAVE 40¢
Bakery
450
$ Brioche Burger Buns 250g or Hot Dog Rolls 300g
ea
SAVE $1
2
IGA Baker's Oven Petit Pain Rolls 4 Pack
$1.11 per 100g
IGA Buffet Rolls 12 Pack 83¢ per 100g
3
$ ea
SAVE 50¢
250
$
ea
77¢ per 100g
$ Simson's Pantry Wraps 4 Pack Selected Varieties
170
$
ea
SAVE 30¢
Abbott's Sandwich Thins 240g Selected Varieties
SAVE $1
$1.25 per 100g
230
$ IGA Baker's Oven Entertainer Rolls 4 Pack
ea
ea
72¢ per 100g
550
$
290
$ Mighty Soft Bread 650‑700g Selected Varieties
380
$
ea
Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 50¢
Balfours Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties $1.22 per 100g
11
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND
HotE! PRIC
8
$
95 kg
Australian Whole Economy Beef Rump
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 28TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 1ST MARCH 2020 12
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND
7
$ Australian Bone in Pork Leg
2
9
$
95 kg
SAVE $8
Short Cut Bacon
$
375
$ ea
SAVE $2
kg
Jon‑Jon Ginger Kisses 200g
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties
$1 per 100g
$18.75 per kg
ea
SAVE $3.75
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 28TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 1ST MARCH 2020 13
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Pepsi or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $4.17 per Litre
MULTI-BUY
25 $
for
SAVE $6.60
10
$
ea
SAVE $10
Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g $2 per 100g
Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $10.53 per kg
Better trhicaen half p
1
$
ea
SAVE $1.25
3
$ McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties
ea
SAVE $3
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 28TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 1ST MARCH 2020 14
FRIDGE & FREEZER Faves
FEELING A LITTLE FLAT? DARE SPARKLING
3
$
ea
SAVE $1
7
$
Dare Sparkling Cold Brew 330mL Selected Varieties
Peters Drumstick Vegan or X Messina 4 Pack Selected Varieties
$9.09 per Litre
$1.47 per 100mL
ea
SAVE $3
VEGAN. MADE CLASSIC. Indulgent vegan flavours made with coconut milk in a crunchy chocolate wafer cone.
NO SUGAR. NO ARTIFICIALS. NO WORRIES.
FLAVOURS Powerade 600mL Selected Varieties $3.17 per Litre
1
$
90 ea
SAVE $1.75 6 CALORIES PER BOTTLE
Check out what’s NEW this summer! Monster Energy Drink 500mL Selected Varieties $5.40 per Litre
$5.20 per Litre
270
$
Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
260
$
ea
SAVE 30¢
MADE WITH 500 MILLION LIVE PROBIOTICS Nexba Kombucha 4x330mL Selected Varieties $5.08 per Litre
670
$
ea
SAVE $1.80
© 2020 Monster Energy Company. ‘Monster Energy’ is a registered trade mark of Monster Energy Company. ‘Mother’ is a registered trade mark of Energy Beverages LLC. © 2020 The Coca-Cola Company. ‘Powerade’, ‘Powerade Zero’ and ‘Mountain Blast’ are registered trade marks of The Coca-Cola Company.
15
Low Prices
You’ll find Every Day right across the store
250
$
ea
Doritos Salsa 300g Selected Varieties 83¢ per 100g
3
250
$
$ ea
Twisties 270g or Cheetos Puffs 150‑165g
Cool Pak Original or Butter Popcorn 6 Pack 66g
Jack Link's Beef Jerky 50g Selected Varieties
$3.79 per 100g
$70 per kg
2
1050
$
350
$
ea
$
ea
3
$
35 ea
Frantelle Spring Water 15 Litre
Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties
Guylian Belgian Chocolates Sea Shells Praliné 65g
70¢ per Litre
$1.18 per Litre
$4.62 per 100g
16
ea
ea
SWEET Treats
220
$
SAVE $2.20
Violet Crumble Nuggets 135g or Bite Size Chunks 180g
Mentos Pure Fresh, Clean Breath Peppermint or Spearmint 30‑35g Selected Varieties
1
$
ea
SAVE 25¢
1
Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1
24 $
for
ea
SAVE 25¢
$3.45 per 100g
2
$
75
$ Maltesers MaltEaster Bunny 29g*
ea
Kinder Joy Chocolate 20g* $10 per 100g
SAVE $1
1
$
ea
SAVE $1 Mars Medium Bars, M&M’s Minis or Skittles Fruits Chews 35‑56g Selected Varieties
5
$ The Natural Confectionery Co. Party Mix or Snakes Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g
*Selected Stores. Whilst stocks last.
5
$ ea
Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g
ea
96¢ per 100g
17
TASTY Snacks
2
$ Arnott’s Cream Biscuits or Scotch Finger 200‑250g Selected Varieties
SAVE $1
182
$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties
182
$
Real Foods Corn or Rice Thins 125‑150g Selected Varieties
ea
SAVE 68¢
1
$
250
$ ea
Smith’s Crinkle Cut, Poppables or Sunbites Chips 90‑170g Selected Varieties
SAVE 20¢
SAVE $1
250
$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
SAVE 95¢
3
$
80 ea
ea
Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g
ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.83 Arnott’s Tim Tam Crafted Collection 160‑175g Selected Varieties
2
$ Nabisco Premium Original or Ritz Cracker 300g 83¢ per 100g
18
50 ea
SAVE 50¢
3
$ Kellogg’s Crunchy Nut Bars 6 Pack or Kellogg’s K‑Time Twists 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
REFRESH Me
1415
$ Sprite or Fanta 24x375mL $1.57 per Litre
$1.13 per Litre
860
Frantelle Spring Water 24x600mL
6
$ Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
240
$
ea
Powerade 1 Litre Selected Varieties
SAVE $6.40
60¢ per Litre
$4.09 per Litre
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties
SAVE $17.85
$
225
$
ea
$2.40 per Litre
ea
SAVE $2.25
685
$
55 ea
Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties
SAVE $2.45
Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre
$3.43 per Litre
185
$
ea
SAVE 75¢
750
$
250
$ Santa Vittoria Mineral Water Spark 1.5 Litre $1.67 per Litre
ea
265
$ Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties
ea
Solo, Pepsi or Schweppes 10x375mL Selected Varieties $2 per Litre
ea
ea
SAVE $4.77
$10.60 per Litre
19
FILL UP YOUR Cup
6
$ Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties
Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 500g $2.50 per 100g
1250 ea
SAVE $7
5
50
$ International Roast Coffee 200g $2.75 per 100g
ea
SAVE $3.95
$
14
$
ea
SAVE $2
Nescafé Gold Instant Coffee Refill Soft Sachet 320g $4.38 per 100g
Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre
Grinders Crema or Espresso Ground Beans 200g $3.25 per 100g
ea
SAVE $6
2
250
$ Golden Circle Juice or Nectar 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre
HOT BUY
3
$
40
$
ea
SAVE 70¢
6
50
$
ea
SAVE $3
ea
Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4 per Litre
ea
SAVE $1.50
3
$ Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties
ea
$2.50 per Litre
370
$
3
$ Robert Timms Italian or Mocha Kenya Style Coffee Bags 8 Pack $6.67 per 100g
20
4
$ ea
SAVE $1
Lipton Black or English Breakfast Tea Bags 100 Pack $2 per 100g
ea
SAVE $1
ea
Ribena Blackcurrant Fruit Drink 2.4 Litre $1.54 per Litre
FUEL YOUR Day
Better trhicaen half p
265
$
Kellogg’s Coco Pops 375g, Froot Loops 285g or Rice Bubbles 410g
SAVE $2.65
4
Kellogg’s Nutri‑Grain 290g or Crunchy Nut Corn Flakes 380g
$ Nestlé Milo, Nesquik or Uncle Tobys Plus Cereal 340‑435g Selected Varieties
Bodytrim High Protein & Low Carb Choc Fudge or Choc Mint Bar 50g
$9.60 per Litre
ea
2
$
50 ea
SAVE $1
360
$
ea
SAVE 44¢
Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties
SAVE $2.55
3
Uncle Tobys Weeties 455g 66¢ per 100g
4
$ Golden Days Mini Sesame Snaps 200g $2 per 100g
Golden Days Apricot Bites 200g or Fruit Salad Bites 175g
ea
SAVE $1
330
$
ea
SAVE 60¢
50¢ per 100g
ea
MATCHED
350
$ ea
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g
SAVE $1.70
Capilano Honey Upside Down Pack 340g $1.26 per 100g
93¢ per 100g
4
30
$
ea
SAVE $1.70
575
$ Kraft Cheddar Block 500g $11.50 per kg
250
$
ea
$
SAVE 75¢
$5 per 100g
Musashi P30 Protein Drink 375mL Selected Varieties
240
$
ea
ea
SAVE $1.45
ea
SAVE $1.10
805
$ Pacific Organics Pure Maple Syrup 250mL
ea
$3.22 per 100mL
240
$ Three Threes Mightymite 290g 83¢ per 100g
ea
SAVE 85¢
21
FILL UP THE Pantry
2
2
$
$ MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL or Burger Sauce 250mL Selected Varieties
SAVE 95¢
1
$
$1 per 100mL
Zoosh Dressing 380mL, Mayonnaise or Aioli 350g Selected Varieties
22
250
$
ea
SAVE $1
3
Uncle Ben’s Express Brown Rice Pouch or Cup 240‑250g Selected Varieties
25
SAVE 70¢
5
Praise Traditional Mayonnaise 700g
ea
71¢ per 100mL
Green’s Pancake Shake 325‑375g Selected Varieties
Three Threes Sweet Spiced Gherkins 540g $4.26 per 100mL
2
ea
SAVE 90¢
Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties
SAVE $1.60
$
Three Threes Australian Pickled Onions 520g $5.38 per kg
ea
2
$
for
KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
$
SAVE $1
Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties
$
ea
$
ea
260
$ ea
SAVE 70¢
30
SAVE 45¢
Maggi Recipe Base 21‑43g Selected Varieties
Praise Dressing 250mL Selected Varieties
ea
40¢ per 100g
230
$
ea
SAVE 60¢
280
$
ea
SAVE 80¢
Leggo's Tomato Paste 500g or Stir Through Pasta Sauce 350g Selected Varieties
Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL
ea
SAVE $1.50
3
$
ea
SAVE 70¢
3
$
ea
SAVE $1
FILL UP THE Pantry
120
$
197
$
ea
Golden Circle Wedged Beetroot 450g
SAVE $1.25
Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
$2.67 per kg
95
SAVE $1.98
¢
Edgell Sliced Beetroot 225g
ea
SAVE 25¢
$4.22 per kg
3
Heinz Beanz & Sausages, Spaghetti & Meatballs or Sausages 420g 43¢ per 100g
$ Vegeta Soup 330g Selected Varieties
ea
91¢ per 100g
ea
One Night In Mexico Tortilla With Corn 10 Pack or Sauce 250mL Selected Varieties
180
$
ea
SAVE 40¢
320
$
ea
SAVE 80¢
1
$
ea
SAVE 15¢ Foster Clark's Snak Pack 120g Selected Varieties 17¢ per 100g
125
$
ea
SAVE 25¢
Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.40 per 100g
175
$
ea
SAVE 45¢
SunRice Jasmine Fragrant Rice 1kg 26¢ per 100g
260
$
ea
SAVE 60¢
SPC Baked Beans or Spaghetti 420‑425g Selected Varieties 24¢ per 100g
‘SPC’ is a registered trade mark of Shepparton Partners Collective Pty Ltd.
23
EASY MEAL Solutions
Heat & EAt
895
$
SAVE $1
My Muscle Chef High Protein Meals 300‑450g Selected Varieties
6
$
Birds Eye Traditional or Sweet Mashed Potato or Golden Crunch Potato Gems 600g‑1kg
67¢ per 100g
6
$ $1.20 per 100g
24
350
$
ea
Scott’s Pie Meat 6 Pack
Pitango Risotto 500g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 50¢
350
$ ea
SAVE $2.59
Heinz Mixed Veg 1kg $3.50 per kg
ea
SAVE $1.20
Fridge
262
$
225
$
ea
San Remo Fresh Filled Pasta 350‑375g Selected Varieties
SAVE $2.63
San Remo Fresh Pasta Sauce 400‑425g Selected Varieties
ea
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 1kg $5 per kg
3
ea
SAVE $2.20
$1.11 per 100g
5
Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
1
$
SAVE $1.85
Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g
350
$
ea
SAVE 70¢
4
71¢ per 100g
5
$
ea
SAVE $1.20
$ ea
SAVE 30¢
$1.43 per 100g
SAVE $1.20
ea
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties
Rafferty’s Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties
ea
$
$ La Famiglia Garlic or Herb Slices 270g
5
$
SAVE $2.25
Aunty Kath's Cookie Dough 450g Selected Varieties 78¢ per 100g
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g
350
$
ea
SAVE $1.90
Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack $1.61 per 100g
ea
SAVE $1.70
2
$
ea
SAVE 75¢
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g
5
$
ea
SAVE $1.90 25
Fridge
Danone The Ultimate Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 65¢ per 100g
3
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
550
$
Mainland Organic Spreadable or Butter Pat 250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
$1.80 per 100g
SAVE $1.50
$4 per Litre
26
SAVE 90¢
ea
Califia Farms 750mL Selected Varieties
$1.88 per 100mL
ea
$
3
$
Danone Activia Probiotic & Prebiotic Yoghurt 80mL Selected Varieties
450
$
150
$
ea
SAVE 25¢
Dairy Farmers Flavoured Milk or Iced Coffee 500mL Selected Varieties $4 per Litre
Don Double Smoked or Honey Thinly Sliced Leg Ham 400g
ea
SAVE $1
2
$16.25 per kg
650
$
SAVE $2.20
650
$
$
ea
SAVE $1
Don Salami 200g Selected Varieties $32.50 per kg
ea
ea
SAVE $1.50
Fridge
5
5
$ Bega Farmers' Tasty or Strong & Bitey Vintage Block Cheese 250g
$ ea
Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg
$20 per kg
450
$ Bega Farmers' Tasty Grated Cheese 300g $15 per kg
ea
SAVE $1
6
$1.20 per 100g
350
$ Philadelphia Spreadable Tubs 250g or Icings 230g Selected Varieties
$ Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 80¢
350
$ ea
SAVE $2
Primo Thin or Cocktail Franks 500g
ea
KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg
KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg
$7 per kg
3
$
ea
SAVE $1
9
$
ea
SAVE $3.50
EST PROMOTION ON EAR GREAT TH THE
5
$ Don Bacon 175‑220g Selected Varieties
1050
$ ea
SAVE 50¢
Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $14 per kg
ea
Purchase $5 or more of any KR Castlemaine or participating products and enter at winwithdon.com.au Ends April 17th, 2020. Conditions Apply. Full T&Cs available at www.winwithdon.com.au.
NSW Permit No. LTPS/20/41369 ACT Permit No. TP20/00037 SA Permit No. T20/16
27
Freezer
Papa Giuseppi's Rising Stuffed Crust Pizza 470‑525g Selected Varieties
6
$
ea
5
$
SAVE $2
SAVE $2.50
On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.11 per 100g
5
ea
$ Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties
ea
8
SAVE $2.90
$3.33 per kg
2
$
50 ea
SAVE $1.30
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
28
2
$
ea
Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
10
$
SAVE $4
$
ea
SAVE 60¢
Birds Eye SteamFresh or Vegetable Rice 400‑500g Selected Varieties
Sargents Party Pack 1.2kg 83¢ per 100g
330
$
ea
SAVE 90¢
ea
SAVE $3.50
On the Menu Burger 161‑165g Selected Varieties
280
$
ea
SAVE 35¢
Freezer
5
$
ea
SAVE $1.25
Sara Lee Desserts 350‑600g Selected Varieties
Cadbury or Oreo Tub 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
Nanna’s Indulgent Collection Apple & Salted Caramel Crumble 400g $1.13 per 100g
450
$
ea
SAVE $1.50
Connoisseur Australian Native Collection 470mL Selected Varieties $1.70 per 100mL
Streets Vegan Cornetto 4 Pack $1.67 per 100mL
ea
SAVE $2
5
4
$
ea
SAVE $3
$ ea
SAVE $3
6
Streets Cornetto Golden Gaytime or Vanilla 4 Pack $1.14 per 100mL
$ Peters Maxibon or Monaco Bar 4 Pack Selected Varieties
SAVE $3
8
97¢ per 100mL
6
ea
$
Cadbury Dairy Milk Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
$
6
$
ea
SAVE $2
5
$ ea
SAVE $2.40
Nestlé Life Savers, Kit Kat or Peters Frosty Fruits 4‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
Cadbury Crunchie Bar or Sticks 4 Pack Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $3.50 29
11
$ Global Salmon Portions Twin Pack 250g
ea
SAVE $2.80
$44 per kg
Australian
32
EXTRA LARGE COOKED BLACK TIGER PRAWNS
$
kg
10
$ Global Seafoods Premium Basa Fish Fillets 1kg
ea
SAVE $2
$10 per kg
Birds Eye Southern Blue Whiting In Original Crumb 425g $11.76 per kg
5
$
ea
SAVE $5
John West Skinless & Boneless Rainbow Trout Smoked Fillets 115g Selected Varieties $34.78 per kg
30
4
$
ea
SAVE $1.30
11
$
I&J Fish Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1.03kg
ea
$30.48 per kg
450
$
ea
640
$
ea
SAVE $1.60
4
$9.64 per kg
750
$
ea
SAVE $1.50
2
$
$ Ally Pink Salmon 415g
Tassal Hot Smoked Tassie Salmon Natural 150g $50 per kg
$10.59 per kg
$10.68 per kg
John West Wild Alaskan Red Salmon 210g
Just Hooked Original or Lemon Crispy Fish Fillets 425g
ea
SAVE 85¢
MasterFoods Tartare 220g or Seafood Cocktail Sauce 260g
ea
HOUSEHOLD Essentials
30
rio
9
$
10
%
Explorer
980
$
OFF ranges
ea
SAVE $3.90 Rio Men's Hipster Briefs 3 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $4.20 Explorer Original Sock 1 Pack Selected Varieties
Dishmatic Dish Brush 1 Pack
Vileda mops & refILLS
3490
$
Vileda Easy Wring and Clean Complete Set
4
$
Seasol Seaweed Solution or Powerfeed Plant Food 500mL
2
$
ea
SAVE $15.10
Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre
disHmatic &
Ansell Gloves Reusable
8
$ ea
SAVE $2.20
5
Ansell Silverlined Gloves 1 Pair Selected Varieties
Budget Lawn Grass Seed Mix 1kg
$
ea
SAVE $2.60
ea
SAVE $3.70
15
$ Pope Jackaroo Tap Ready Hose 12mm×15m
IC HANDLES BATHMAT
270
10
$
ea
SAVE $1.30
SAVE $1
Ansell Gloves Disposable 50 Pack Selected Varieties 11¢ each
560
$
SAVE $2.40
SAVE $10
Houseware Storage Box with Lid 52 Litre
7
950
$
ea
Oates Stainless Steel Toilet Set
$ ea
ea
ea
SAVE $3.50
265
$ ea
SAVE $3
Multix Alfoil Roasting & BBQ Tray Medium
ea
SAVE $1.85
31
HOUSEHOLD & PEST Essentials Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
Vanish Preen Gold Pro Oxi Action Fabric Stain Remover Spray 450mL Selected Varieties
5
$
$7.78 per Litre
350
$
ea
SAVE $5
ea
SAVE $3.50 Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
350
$ Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $2.20 per 100g
550
$
350
$
ea
Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties
SAVE $3.50
24¢ per 100 sheets
ea
SAVE $1.50
20
$
ea
SAVE $3.50
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 25¢ per 100 sheets
30 % OFF ZIPLOC
Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties
Mortein PowerGard Crawling Insect Surface Spray 320g or Flea & Crawling Insect Control Bomb 2x150g
32
3
ea
SAVE 80¢
10
4
$
50
$
Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre or Trigger 500mL Selected Varieties
SAVE $1
5
Ziploc Bags 14‑60 Pack Selected Varieties
$
$
ea
SAVE $2.50
Mortein Outdoor Mosquito Coils 30 Pack 17¢ each
280
$ ea
ea
SAVE $1.20
6
$ ea
SAVE $1.50
Aerogard Tropical Strength or Odourless Protection Insect Repellent 150g $4 per 100g
ea
SAVE $1.50
ea
PET Essentials
Whiskas Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties 64¢ per 100g
650
$
Purina Fancy Feast Wet Cat Food 12 Pack Selected Varieties
Pedigree Dry Dog Food 7‑8kg Selected Varieties
SAVE 50¢
1050
$
SAVE $2.50
80¢ per 100g
$ Purina Felix Party Mix Cat Treats 170g $2.94 per 100g
80
35¢ per 100g
ea
SAVE 40¢
ea
4
Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g
390
$ Dine Finest Serve Wet Cat Food 6x50g Selected Varieties
ea
Optimum Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties 98¢ per 100g
40¢ per 100g
SAVE $5
1175 ea
SAVE $3.15
650
$ ea
SAVE $1.25
4
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g
$ Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties
ea
$
$
SAVE $2.89
$1.30 per 100g
Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties
SAVE $6.50
Nature's Gift Gourmet Wet Dog Food 100g Selected Varieties
1050
$
ea
¢
ea
5
1850
$
ea
ea
SAVE $1.35
5
$
ea
Paws Fresh Lean Mince for Dogs and Cats 1kg (Refrigerated Product) 50¢ per 100g
ea
SAVE 45¢ 33
50
HEALTH & Beauty
%
OFF SWISSE*
Swisse Magnesium Tablets 60 Pack#
10
$17.50 per 100 units
SAVE $10.50
7
Dove Anti‑perspirant Deodorant 250‑254mL Selected Varieties
$ Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties
Natures Organics Spa Shower Milk or Gel 400mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
2
ea
Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties $1.25 per 100g
$4.67 per 100 units
34
7
Radox Shower Gel 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1
Sorbent Silky White Tissues 275 Pack
SAVE $2
5
73¢ per 100 units
SAVE $1.80
14
ea
Nurofen Zavance Caplets or Tablets 12 Pack** 33¢ each
4
$
ea
SAVE 20¢
210
$
ea
Poise Light Liners 18 Pack
Libra Regular or Super Tampons 16 Pack 19¢ each
ea
SAVE 90¢
3
$
ea
SAVE 60¢
ea
SAVE 90¢
Colgate Total Toothpaste 115g, Plax Mouthwash 500mL, Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
ea
12¢ each
70¢ per 100mL
$ Cenovis Sugarless C 500mg Chewable Tablets 300 Pack#
ea
$
$
2
$
$
hot buy
70¢ per 100mL
5
$
50 ea
$
4
$
ea
SAVE $1.30
3
$ Libra Pads 10‑16 Pack Selected Varieties
Libra Maternity Extra Long Super Absorbent Aloe Pads 10 Pack 27¢ each
ea
SAVE $1.20
265
$
ea
SAVE $1.55
*Excludes Everyday Low Prices. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.
HEALTH, BEAUTY & Baby
Head & Shoulders Ultra Men 2in1 Anti Dandruff Shampoo + Conditioner 400mL Selected Varieties $1.88 per 100mL
7
50
$
ea
SAVE $7.50
Natures Organics Fruits Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties 32¢ per 100mL
1
60
$
1150
$
ea
Huggies Baby Wipes 3x80 Pack Selected Varieties
SAVE 30¢
ea
$4.79 per 100 units
30 % OFF
NEUTROGENA SKINCARE
8
95
$ Neutrogena Fresh Foam Cleanser 200mL $4.48 per 100mL
Gillette Blue 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties 80¢ each
ea
SAVE $4.35
3
$
$6.50 per 100mL
SAVE $1.40
SAVE $3.50
Gillette Sensitive or Lemon Lime Shaving Foam 250g
3
$1.20 per 100g
$2.25 per 100mL
9
ea
93¢ per 100mL
ea
SAVE $1
9
ea
ea
BabyLove Cosifit Nappies 15‑28 Pack Selected Varieties
650
$ Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties
450
$
$
SAVE 90¢
$ Clairol Nice’n Easy 1 Pack Selected Varieties
Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties
ea
$
20 ea
13
$ Cancer Council SPF50+ Sunscreen 200mL^ Selected Varieties
ea
14
$ BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack
ea
93¢ each
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
35
Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
2
32
$
Mrs Mac's Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties
SALE
ea
SAVE $2.33
57¢ per 100g
Better trhicaen half p
4
$
ea
SAVINGS INSIDE
SAVE $4.20
Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
OVER
200
45¢ per 100mL
8
$
450
$
75 ea
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
SAVE $8.75
SAVE $4.50
250
$
ea
Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
75¢
Per cone
10
$ Bega Tasty Block Cheese 1kg
SAVE $3.40
$10 per kg
18
$ ea
Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL
ea
SAVE $12
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
36
SUPA_V1_IGACQ631_260220
ON SALE 26TH FEBRUARY 2020
On Sale Wed 26th February to Tue 3rd March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.