Skip to main content

Maleny IGA -24-07-2019

Page 1

SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_1 2019-07-09T09:35:58+10:00

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 24th July 2019

Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

$3.43 per Litre

$9.47 per kg

257

Better trhicaen half p

$

90

¢

ea

SAVE $2.58

ea

SAVE $1.10

1

$

Better trhicaen half p

65

SAVE $1.65

107

$

ea

ea

Thins Chips 175g Selected Varieties

Arnott's Biscuits 250g Selected Varieties

94¢ per 100g

43¢ per 100g

SAVE $1.23

950

$

kg

Kingston Crown Roast Beef

MULTI-BUY

27 $

for

Blueberries 125g $28 per kg

On Sale Wed 24th July to Tue 30th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

125G PUNNET SUPA_V1_IGACQ538_240719_P1


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_2 2019-07-09T09:35:58+10:00

PICK OF THE Crop

4

Navel Oranges 3kg

2 4 HASS AVOCADOS

3kg pack

Australian

250

250

$

390

$12.50 per kg

200g pack

ea

Celery Bunch

bunch

$

kg

Red Capsicums

kg

Lebanese Cucumbers

3

$ Brushed Potatoes 2kg

ea

2kg bag

$1.50 per kg

Soy Crisps 200g or Spiced Noodle and Nuts 250g

350

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

5

Find out more at CommunityCo.com.au

$ Community Co Crunchy Kit, Southern Ranch or Zucchini Quick Cook Kits 400g $12.50 per kg

2

290

$

$

ea

ea ea

Rockmelon

for

Mushroom Cups or Slices 200g

$

$

ea

$1.63 per kg

$

33

90

$

Powered by

ea

400g pack


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_3 2019-07-09T09:35:58+10:00

WHAT’S FOR Dinner?

14

$ Australian Pork Loin Steaks

kg

Australian

16

BEEF ECONOMY PORTERHOUSE STEAK

$

kg

20

$ Australian Lamb Loin Chops

13

$ Australian Beef Blade Steak

11

kg

Australian Chicken Thigh Fillets

KR Castlemaine Honey or Virginian Ham Portions 750g $13.33 per kg

IGA Beef 4 Star Mince Premium 500g

kg

2 $ 12 for

$12 per kg

10

$

ea

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg $10 per kg

kg

Australian Beef T-Bone Steak

8

$

MULTI-BUY

$ kg

20

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg $5.33 per kg

10

$

10

$ ea

Global Scallops 500g

ea

$20 per kg

3


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_4 2019-07-09T09:35:58+10:00

DELI Delights

17

$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

12

SAVE $3.95

20

17

$

$

kg

Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $18.50 per kg

4

$

STREAKY BACON

kg

SAVE $7

3

$

70 ea

SAVE 60¢

Silverside Sliced or Shaved

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg

3

$

50 ea

SAVE $1.80

Smoked Hocks or Bones

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.09 per kg

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

8

5

$

kg

SAVE $5

SAVE $7

6

Irresistible

$

kg

8

$ kg

$

ea

SAVE $3

Classic Creamy Salads Large Tub

Ausfresh Semi Dried Tomatoes or Semi Dried Tomatoes and Fetta Selected Varieties

ea

20

$

kg

SAVE $10


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_5 2019-07-09T09:35:58+10:00

BAKERY Delights

185

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

7

ea

SAVE $1.85

$

ea

Delicious

SAVE $1

YOUR BAKERY CROISSANTS

9 Pack $1.17 per 100g

250

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

SAVE $1

4

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack

SAVE 80¢

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties

SAVE $1

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

450 ea

SAVE 50¢

90¢ per 100g

3

340

$

$ ea

SAVE $1

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

$ ea

$1.82 per 100g

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

4

ea

$

$

ea

550

$

ea

ea

SAVE $2

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

5


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_6 2019-07-09T09:35:58+10:00

Easy Lunch Box Solutions

320

$

ea

Abbott's Sandwich Thins 240g Selected Varieties

SAVE 80¢

$1.33 per 100g

5

2

$ Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

SAVE $1.60

2

$ Obela To Go Dip & Crackers 125g Selected Varieties

Community Co Shredded Iceberg 200g

ea

kg

Gourmet Tomatoes

250

$

360

$

ea

ea

ea

Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties

Just Juice 6x200mL Selected Varieties

71¢ per 100g

$3 per Litre

Meals Made Easy

9

$ Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties $1.50 per 100g

6

$

$10 per kg

50

SAVE 50¢

$2 per 100g

3

$ ea

SAVE $1.70

230

$ ea

SAVE $1

ea

La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.35 per 100g

SAVE 70¢


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_7 2019-07-09T09:35:58+10:00

SWEET Treats

1

6

$

$ ea Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

SAVE $1

2

Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g

SAVE $6

$2.73 per 100g

$ Allen’s Medium Bags 130-200g Selected Varieties

ea

Mars Funsize Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

$ Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120-150g Selected Varieties

480

$ ea

SAVE $1

5

ea

SAVE $1.20

4

$ ea

SAVE $1.50

Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.18 per 100g

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

Enter at CADBURYSHAREWITHFRIENDS.COM

Violet Crumble Bite Size Chunks 180g $1.39 per 100g

250

$

ea

SAVE $1.90

Darrell Lea Stix or Twists 200-280g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Lindt Chocolate Blocks 80-100g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.25

*AU residents 18+ only. Between 12.01am (AEST) 1/7/19 & 11.59pm (AEST) 6/9/19, buy in 1 transaction, any 2x150g-205g Cadbury blocks from a participating SUPA IGA store. Visit www.cadburysharewithfriends.com for full T&Cs. Promoter: Mondelez Australia Pty Ltd (ABN 78 004 551 473), Lvl 10, 75 Dorcas St, Sth Melb VIC 3205. Permits: ACT TP19/03190, SA T19/621, NSW LTPS/19/34124. DAIRY MILK, THE GLASS AND A HALF DEVICE AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE.

7


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_8 2019-07-09T09:35:58+10:00

TASTY Snacks

1

Cheezels Value Pack 190g

2

60

$

ea

SAVE $1.60

84¢ per 100g

Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

350

Doritos Corn Chips 150-170g, Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

Mission Deli Style Corn Tortilla Rounds, Strips or Triangles 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

8

250

SAVE 69¢

4

Arnott’s Jatz or Savoy 225-250g Selected Varieties

160

$ Real Corn Thins 125-150g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

3

$

SAVE $1.50

Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g

SAVE $1.15

250

$

ea

$

ea

Arnott's Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

250

$

ea

ea

ea

$

ea

SAVE 89¢

$

SAVE $1

$ Kettle Potato Chips 150-175g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 70¢

Nabisco Premium Original Cracker 300g

Arnott's Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

2

$

SAVE $1

67¢ per 100g

Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12-15 Pack Selected Varieties

ea

450

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties $1.20 per 100g

SAVE $1.50

150

$

ea

SAVE 30¢

5

$

$

ea

MATCHED

Kellogg's Bars 9-15 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 77¢


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_9 2019-07-09T09:35:58+10:00

REFRESH Me

2345 ea

SAVE $15.55

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

$2.04 per Litre

765

SAVE $5.85

240 ea

Bundaberg Brewed Drinks 750mL Selected Varieties

SAVE 65¢

$3.20 per Litre

750

SAVE $1.20

SAVE $3.15

450

MATCHED

$9.51 per Litre

ea

SAVE 45¢

$1.50 per Litre

260

$

ea

Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties

165

$ Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

$

ea

$7.50 per Litre

Coca-Cola 1.25 Litre Selected Varieties

$

ea

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties

ea

$1.56 per Litre

$ Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

195

$

$

ea

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

SAVE 60¢

$2.60 per Litre

8

$

ea

Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL $10.67 per Litre

115

$ Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre

SAVE 60¢

215

$

ea

ea

Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

SAVE $1.50 9


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_10 2019-07-09T09:35:58+10:00

FILL UP YOUR Cup

3

50

$ Lipton Chai or Chai Vanilla Flavour Tea Latte 8 Pack

ea

SAVE $3.50

$1.89 per 100g

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

330

$3.20 per Litre

10

3

SAVE $1.19

3

Nestlé Milo 395-460g, Milo Ready to Drink 6x200mL Nestlé or Allen's Hot Choc Sachets 10 Pack Selected Varieties

$ Moccona Coffee Capsules or Sachets 10 Pack Selected Varieties

7

320

Nescafé Blend 43 or Gold 90-150g Selected Varieties

SAVE $3.20

$2.80 per Litre

130

MATCHED

18

$ ea

SAVE $2

Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg

ea

SAVE $11

$1.80 per 100g

350

MULTI-BUY

SAVE $1.10

27 $

ea

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1.60

$1.30 per Litre

$

ea

ea

ea

Devondale Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

$

SAVE $1.10

5

$

$ ea

SAVE $2.59

ea

$ Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties

SAVE $8.10

ea

$ Tetley All Rounder or Green Tea Bags 50-100 Pack Selected Varieties

ea

$4 per 100g

$ Lipton Green Tea Bags 50 Pack or Bushells Blue Label Black Leaf Tea Extra Strong 250g

16

$

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre

for

SAVE $1.40


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_11 2019-07-09T09:35:58+10:00

RISE & Shine

5

$ Kellogg’s Cereal 500-730g Selected Varieties

6

ea

SAVE $1.45

225

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

$

SAVE $2.50

90¢ per 100g

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

Musashi Protein Shake 375mL Selected Varieties $8 per Litre

4

$

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAVE $1

$ ea

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

SAVE $1.50

SAVE $1.50

3

450

$

$

ea

Uncle Tobys Traditional, Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g

Uncle Tobys Oat Crisp 415-475g Selected Varieties

Optimum Protein Stix, Crunch or Cake Bites 56-70g Selected Varieties

4

SAVE $1.50

Nutella Hazelnut Spread 220g

5

$

SAVE $1.45

3

Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg

Three Threes Mightymite 290g

SAVE $1.25

83¢ per 100g

SAVE $1

$2.62 per 100g

ea

SAVE 85¢

$

ea

Capilano Manuka Active Honey MGO30+ 340g

240

5

890

ea

SAVE 70¢

$ ea

$

$

ea

$1.36 per 100g

$

ea

ea

42¢ per 100g

ea

Sanitarium Weet-Bix Go 250g Selected Varieties

2

$

ea

Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

11


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_12 2019-07-09T09:35:58+10:00

FILL UP THE Pantry

1

$ Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

64

SAVE $1.65

33¢ per 100g

3

95

$

ea

MasterFoods Tomato or Barbecue Sauce 2 Litre

Green's Baking Mixes 215-600g Selected Varieties

SAVE $3.05

20¢ per 100mL

1

$

3

$

ea

250

SAVE $1

$

ea

Praise Dressing 250mL Selected Varieties

20¢ per 100g

$1 per 100mL

Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties 28¢ per 10g

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 90¢ per 100g

12

80

¢

ea

SAVE 20¢

225

Three Threes Sweet Mustard Pickles 250g 48¢ per 100g

$

ea

SAVE 75¢

96¢ per 100mL

120 ea

SAVE 30¢

160

$ Three Threes Apple Sauce 250g 64¢ per 100g

ea

Campbell's Chicken or Beef Premium Stock 500mL

SAVE $1

ea

SAVE 40¢

2

$

$

Heinz Salad Cream or Mayonnaise 250g

$1.04 per 100g

ea

SAVE $1

80¢ per 100g

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties

480

$

ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties

ea

250

$

ea

SAVE $1

Campbell's Chicken or Beef Bone Broth 500mL $1.12 per 100mL

Riviana Arborio Italian Risotto Rice 1kg 30¢ per 100g

SAVE $1.20

560

$

ea

SAVE $1.40

3

$

ea

SAVE 80¢


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_13 2019-07-09T09:35:58+10:00

FILL UP THE Pantry

1

Continental Pasta, Risotto or Rice 90-115g Selected Varieties

1

37

$

SAVE $1.38

275

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

$ John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties

SAVE 70¢

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties

SAVE $1

$13.89 per kg

$12.50 per kg

320

SAVE 80¢

SAVE 85¢

ea

SAVE 50¢

3

$

130

$

ea

ea

Edgell Canned Legumes 400g Selected Varieties

$

ea

170

$ Heinz Beanz & Sausages, Spaghetti & Meatballs or Sausages 420g

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x300g

SAVE 50¢

$3.25 per kg

250

SAVE $1.50

40¢ per 100g

ea

John West Deli Tuna 180g Selected Varieties

ea

40¢ per 100g

ea

$

John West Herring or Smoked Kippers 200g

SAVE 49¢

$1.14 per 100g

250

2

$ Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495-505g Selected Varieties

ea

$

ea

$2.55 per 100g

50

$

ea

33¢ per 100g

330

$ Mission Tortillas 8-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

380

$1.52 per 100mL

ea

SAVE $1.20

2

$

$ Kikkoman Soy Sauce 250mL

SPC Canned Fruit 410-425g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

13


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_14 2019-07-09T09:35:58+10:00

360

$

ea

Community Co Gluten Free Self Raising or Plain Flour 750g $4.80 per kg

4

420

$

$

ea

Community Co X-Large Free Range Aussie Eggs 12 Pack

Community Co Organic Sultanas 375g

60¢ per 100g

$10.67 per kg

5

350

950

$

$

ea

$

ea

ea

Community Co Sweetened Dried Cranberries 200g

Community Co Macadamias 100g

Community Co Almond Meal 400g

$17.50 per kg

$50 per kg

$23.75 per kg

Powered by

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

14

ea


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_15 2019-07-09T09:35:58+10:00

FRIDGE Faves

mix & Match

95

ea

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

5

Vaalia 160g or Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

$

for

SAVE $2.80

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack

48¢ per 100g

63¢ per 100g

SAVE $2

58¢ per 100g

270

Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

4

SAVE $1

$1.53 per 100mL

5

SAVE 55¢

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

460 ea

Pura Double Thick Cream 300mL

SAVE $1.55

270

$ ea

MATCHED

ea

Frûche, Divine or Le Rice 2 Pack Selected Varieties

SAVE 42¢

90¢ per 100g

550

SAVE $1.50

330

$

ea

ea

SAVE 95¢

$ ea

$

$ Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

ea

47¢ per 100g

ea

Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

$

$

420

$

$

ea

350

46 $

¢

ea

Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $10 per Litre

SAVE $1.10 15


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_16 2019-07-09T09:35:58+10:00

FRIDGE Faves

9

$ Bega Tasty Cheese 1kg

ea

SAVE $4

$9 per kg

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

6

SAVE $1.65

6

$ ea

SAVE $1

$12 per kg

250

ea

$13.33 per kg

$ Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g

6

$

San Remo Fresh Ravioli or Agnolotti 625g 96¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

$ Mainland Platter Collection Extra Tasty or Vintage Cheddar Block 75g

ea

5

$

SAVE $1

$33.33 per kg

4

6

$

ea

Lurpak Butter Spread 250g Selected Varieties

Western Star Butter 500g Selected Varieties

$2 per 100g

$1.20 per 100g

ea

SAVE 75¢

$ Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties

ea

Don Skin-on or Skinless Cocktail or Footy Franks 600-750g Selected Varieties

16

5

$

SAVE $1

$36.36 per kg

850

$ ea

SAVE $1.85

ea

Primo Rindless Pan-Sized Bacon 750g $11.33 per kg

SAVE $5


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_17 2019-07-09T09:35:58+10:00

Low Prices

We’ve got on 100’s of every day essentials

4

$

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

26

25

$

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

4

$

ea

for

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

$1.50 per 100g

450

$

for

$18 per kg

4

$

4

$ ea

Snowy River Meat Pies 6 Pack

Super Nature Super Pulses 300g Selected Varieties

44¢ per 100g

$1.33 per 100g

$ ea

ea

Creative Gourmet Frozen Fruits 300-500g Selected Varieties

17


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_18 2019-07-09T09:35:58+10:00

FREEZER Faves

7

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

ea

SAVE $2.30

$16.47 per kg

4

McCain Flavour Boss Pizza 490-540g Selected Varieties

$ Griff’s Sweet & Sour Pork or Curried Prawns & Fried Rice Frozen Meals 400g

SAVE $1

4

Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Peas 500g $4 per kg

18

2

ea

SAVE $1.10

SAVE $2.50

350

Birds Eye Stir Fry, SteamFresh, Organic Vegetables or Onion Rings 450-500g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 60¢

SAVE $1

SAVE $2.09

$4.33 per kg

ea

SAVE $1.35

6

$ Herbert Adams Gourmet Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack Selected Varieties

SAVE $2.65

Gardein Meat Free Frozen Range 255-390g Selected Varieties

260

$ Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

ea

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

ea

$4 per kg

$ ea

SAVE $1

$

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

475

$ $4 per kg

ea

ea

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-330g Selected Varieties

3

$

$ ea

$1 per 100g

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties

5

$

$1.43 per 100g

9

$

ea

SAVE $1.90

8

$ ea

SAVE $3.60

Marathon Dim Sims 30 Pack 53¢ per 100g

ea

SAVE 80¢


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_19 2019-07-09T09:35:58+10:00

DESSERT Faves Better trhicaen half p Cadbury Chocolate or Caramel Mini Puddings 2 Pack $1.25 per 100g

250

$

ea

SAVE $3.50

6

$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

4

SAVE $2.40

5

$ Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120-170g Selected Varieties

SAVE $4

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

4

Sweert te Win te Comforts

$ ea

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.85

1850

$ ea

SAVE $1

ea

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 22¢ per 100mL

22¢ per 100mL

SAVE $11.50

6

$

5

$ Skinny Cow Ice Cream Cookies or Sundaes 4 Pack Selected Varieties

750

$ ea

SAVE $3

ea

SAVE $1

ea

Ben & Jerry's Pint Slices 3 Pack Selected Varieties $2.78 per 100mL

SAVE $3.50

Sara Lee Salted Caramel or Chocolate Brownie Cheesecake 425-475g

19


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_20 2019-07-09T09:35:58+10:00

HOUSEHOLD Essentials Sistema Klip It Container 1 Litre

30

5 0 % O ff Sistema Klip It

260

$

ea

%

OFF

Ranges

SAVE $2.60 Colourhide Notebooks

3

$

Artline

290

60

$

ea

SAVE $1.60

ea

Marbig ColourHide Notebook 5 Pack

Artline 70 Permanent Marker 1 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

30 % OFF

Bostik Blu or Colour Tack

180

$

180

SAVE $1.80

SAVE 90¢

Bostik Blu-Tack 75g

20

SAVE $1.15

Bostik Super Glue 3mL

220

2350

ea

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

SAVE $2

ea

Valvoline XLD 20W-50 Premium Engine Oil 4 Litre

SAVE $6

SAVE $1

140

$

$ ea

SAVE 90¢

$

ea

$ Armor All Car Wash & Wax or Heavy Duty Wash 1 Litre

BIC 4 Colour Pen 1 Pack

$

ea

6

ea

150

1150

SAVE $9.80

$

ea

$ Duracell Coppertop AA or AAA Batteries 14-16 Pack

190

$

ea

Mirabella Halogen GLS 28-72W Globes 1 Pack Selected Varieties

ea

BIC Wite-Out Quick Dry Correction Fluid White 1 Pack

SAVE 70¢


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_21 2019-07-09T09:35:58+10:00

PET Essentials

1

60

$ Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

23¢ per 100g

Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties

190 ea

SAVE 30¢

48¢ per 100g

SAVE 70¢

78¢ per 100g

699

Dine Wet Cat Food 14x85g Selected Varieties $1.18 per 100g

23¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

14

$

ea

MATCHED

8

Nutrition you trust and a taste she’ll love

$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

ea

$1.41 per 100g

$ My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties

120

$

ea

SAVE $1.40

1050

$

ea

SAVE $4.70 Purina One Cat Food 1.5kg Selected Varieties 70¢ per 100g

18

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 23¢ per 100g

6

$

$

ea

SAVE $7

Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 20¢ per 100g

ea

SAVE $2.33 21


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_22 2019-07-09T09:35:58+10:00

HOUSEHOLD & CLEANING Essentials Bref Rim Blocks 50mL, Scent Switch 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

Cold Power Laundry Liquid 1.8-2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

825

$

ea

250

$

SAVE $8.25

ea

SAVE $2.50

449

1275

$

$

ea

Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties

Cuddly Concentrate 850mL-1 Litre Selected Varieties

7

$

3

50

$

SAVE $4.50

ea

SAVE $12.75

ea

SAVE $3.50

$1.40 per 100mL

Fairy All in One Dishwasher Capsules Platinum 37 Pack or Original 44 Pack

50 ea

SAVE $5 Dynamo Professional Dual Caps 16 Pack 47¢ each

Surf Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

22

4

$

ea

SAVE 99¢

Sard Wonder Stain Remover 420-500mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.85

Fairy Dishwashing Liquid 625mL Selected Varieties 96¢ per 100mL

6

$

ea

SAVE $1


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_23 2019-07-09T09:35:58+10:00

HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

15

Airwick Essential Mist Peony & Jasmine 20mL

ea

SAVE $15

$7.50 per 10mL

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack

ea

SAVE $3.30

23¢ per 100 sheets

750

$

ea

Air Wick Scented Oil Diffuser & Refill 19-21mL Selected Varieties

50

5

$

$

SAVE $2.50

OzKleen Shower Power Bathroom Cleaner Citrus Fresh 750mL 67¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.80

MAKE CLEANING A BREEZE

%

OFF Ziploc bags

2

Ziploc Sandwich, Snack, Freezer or Storage Bags 14-60 Pack Selected Varieties

3

$

$

ea

SAVE $2

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL

ea

SAVE $1

60¢ per 100mL

3

$

2

380

$

$

ea

Glad Cling Wrap 33cm×60m 6¢ per metre

SAVE 70¢

Viva Multi-Purpose Cleaning Towel 2 Pack

Multix Alfoil 10m×30cm 20¢ per metre

ea

$2.50 per 100 sheets

ea

SAVE 50¢

MATCHED 'LE LjY\]eYjck g^ CaeZ]jdq%;dYjc Ogjd\oa\]$ Af[& gj alk Y^ÚdaYl]k& C;OO&

23


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_24 2019-07-09T09:35:58+10:00

DENTAL Essentials

5

Oral-B All Rounder Soft or Medium Toothbrush 1 Pack

Oral-B Toothpaste Gum Care 110g Selected Varieties

50% off Oral-b Toothpaste

$4.55 per 100g

$

50% off Oral-b Toothbrushes

150

$

ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $5

9

$ Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

90¢ per 100mL

Colgate 360° Advanced Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

3

$

350

$ ea

Colgate Advanced Whitening or MaxFresh Toothpaste 170-190g Selected Varieties

SAVE $3

$2.70 per 100g

$ Colgate Optic White Toothpaste 85g Selected Varieties $9.41 per 100g

24

ea

Polident Whitening or 3 Minute Daily Cleanser for Dentures 36 Pack

Colgate Sensitive Pro-Relief Toothpaste 110g Selected Varieties

450 ea

SAVE $1.60

12¢ each

8

$

$7.27 per 100g

SAVE $2

$

ea

Macleans 0-3 Years Milk Teeth Soft Toothbrush 1 Pack

8

ea

$18.33 per 100g

$

ea

Macleans Kids Toothpaste 63g Selected Varieties

Polident Poligrip Toothpaste 60g Selected Varieties

SAVE $3.50

3

170

$

11

$

ea

ea

20

$ Colgate ProClinical 150 Battery-Powered Toothbrush 1 Pack

ea


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_25 2019-07-09T09:35:58+10:00

HEALTH & Beauty

2

75

$ Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

92¢ per 100mL

4

910

$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $3.90

SAVE $2.40

$2 per 100mL

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

9

$ Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

30

490

$ ea

SAVE $5.40

Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

ea

SAVE $2.10

1395

$

ea

SAVE $6.05

%

Schick Hydro 5 Razor Blades 4 Pack $3.49 each

OFF Olay range

530

$

ea

10

25 ea

$ Olay Moisturising Lotion 150mL Selected Varieties $6.83 per 100mL

SAVE $4.45

6

Bio-Oil Specialist Skincare Oil 60mL

$1 each

ea

8

840

$

$ ea

SAVE $2.50

Schick Quattro For Women Razor 1 Pack

SAVE $4

$16.67 per 100mL

$ BIC Simply Soleil Click Razors 6 Pack

10

SAVE $2.70

$

Schick Exacta 2 Disposable Sensitive Razor 18 Pack 44¢ each

ea

ea

SAVE $3.50

SAVE $3.60

Schick Quattro For Women Blades 4 Pack $2.10 each

25


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_26 2019-07-09T09:35:58+10:00

HEALTH & Beauty OST EOAR TH RI TIS FL AR E - UP ?

2

$ Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties

$1.25 per 100g

250 ea

5

$ Nurofen Tablets or Caplets 24 Pack

SAVE $5

SAVE $1.50

8

250

$ Dettol Aloe Vera or Lavender Liquid Hand Wash Refill 500mL 50¢ per 100mL

ea

SAVE $1.10

5

$

$ Gastro-Stop Diarrhoea Relief Capsules 8 Pack*

ea

50¢ per 100mL

$ Velvet Goat's Milk or Sorbolene Beauty Bar 2 Pack

5

$

ea

SAVE $1

$1 each

Strepsils Lozenges 16 Pack* Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

31¢ each

ea

SAVE 90¢

21¢ each

For short term relief of the pain and inflammation of osteoarthritis. This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Incorrect use could be harmful. If symptoms persist, talk to your health ® Lemsip , Nurofen Cold &use, Flu®seek : For the temporary relief of flu professional. Before medical advice if cold you &are symptoms. medicine may not right for you.relief Read the label before over 65 This years old. For thebetemporary of pain and purchase. Follow the directions for use. Incorrect use could be harmful. inflammation caused by osteoarthritis. *2 x 200mg Nurofen If symptoms persist, talk to your health professional. Do not take Nurofen tablets/caplets relieve pain for up to®: 8 Forhours. relief ofMalmstrom sore throats. Cold & Flu and Lemsip together. Strepsils et al, 1999; et al, 2004;forMehlisch et al, persist, 2010 Always read the Malmstrom label. Follow the directions use. If symptoms (sponsored by RB).talk to your health professional.

ea

Kleenex Lavender Facial Tissues 85 Pack 2¢ per unit

26

165

$

SAVE 75¢

150

$ Kleenex Anti-Bacterial Wipes 15 Pack

ea

SAVE 70¢

$10 per 100 units

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use. #Vitamin Supplements are not suitable for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. If symptoms persist, talk to your health professional. Read the label before purchase. Follow directions for use.


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_27 2019-07-09T09:35:58+10:00

HEALTH, BEAUTY & Baby

16

$ Huggies Ultimate or Ultra Dry Nappies 30-54 Pack Selected Varieties

ea

MATCHED

150 ea

88¢ per 100g

SAVE $1.05

250

Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties

ea

$1.25 per 100g

18

ea

SAVE $1

SAVE 40¢

4

$

ea

SAVE $1.50

$2 per 100mL

15

$

$ Heinz Little Kids 200g Selected Varieties

4

$

$5 per 100 units

$ Heinz Baby Organic Baby 170g Selected Varieties

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack

TENA Pads feature BodyShape™ fit for greater security and comfort, as well as odour control.

Gaia Natural Baby Sleeptime Bath or Hair & Body Wash 500mL

ea

SAVE $2

$3 per 100mL

$

ea

480

$ S-26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g $2 per 100g

360

ea

$

ea

Libra Original Super Tampons 16 Pack or Pads 10-18 Pack Selected Varieties

SAVE 60¢

Tena Lady Pads 6-20 Pack SelectedVarieties

27


SUPA_IGACQ538_240719_WK30_V1_28 2019-07-09T09:35:58+10:00

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 24th July 2019

112

$ Better trhicaen half p

ea

SAVE $1.13

390

$

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

ea

284

SAVE $4.30

$1.12 per Litre

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

ea

$9.75 per kg

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

SAVE $2.85

38¢

Per roll

14

$ Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

SAVE $9.70

$1.56 per Litre

3

$ ea

Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1 per 100mL

50

SAVE $1

9

$

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

ea

SAVE $6

21¢ per 100 sheets

VISIT VISI VI SITT iiga.com.au ga com au or call c alll l 18 1800 00 6622 22 5579 79

SUBSCRIBE SUBS SU BSCR CRIB IBEE to receive the latest offers LIKE US IGAA IGAAustralia t li for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

28

On Sale Wed 24th July to Tue 30th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -24-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu