Skip to main content

Maleny IGA -22-05-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

240

$

On Sale 22nd May 2019 Arnott's Jatz or Savoy 225‑250g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

1

$

ea

SAVE $1.50

9

15

$

ea

SAVE $1.15

150

$

John West Tuna 95g Selected Varieties

Nescafé Gold Original or Intense 200g

$12.11 per kg

$4.50 per 100g

15

ea

SAVE $9

Australian Lamb Leg Roast

$

kg

SAVE $11 Premium Ham off the Bone

10

$

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 22nd May to Tue 28th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

*SEE P26 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ511_220519_P1


PICK OF THE Crop

3

90

$ Red Seedless Grapes

kg

250

$

Cherry Tomatoes 250g Pack

ea

250g pack

$1 per 100g

Juicy

2

$

IMPERIAL MANDARINS

90 kg

290

$ Green Zucchinis

kg

120

$ Carrots 1kg Pack $1.20 per kg

ea

1kg PACK

350

$ Broccoli

Eat Well Trail Mix 500g or Cashew Multigrain Soy Mix 215g

2

$

kg

6

$

ea

Gold Sweet Potatoes

kg

5

$

Community Co Crunchy Kit 400g or Caesar Kit 290g

ea

A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

1kg pack

2

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


WHAT’S FOR Dinner?

15

$

kg

Australian Beef Rump Steak

15

Australian

$

999

$

$14 per kg

19

7

699

$ ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg $4.66 per kg

ea

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg $10 per kg

11

$ kg

Australian Chicken Thigh Fillets

Australian Pork Spare Ribs

$

kg

Australian Gravy Beef

$

kg

Australian Boneless Pork Loin Roast

Canon Foods Chicken Schnitzel 500g Selected Varieties

11

$

LAMB FOREQUARTER CHOPS

kg

10

$

ea

2099

$ Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed

kg

kg

3


DELI Delights

17

$

kg

SAVE $3

Silverside Sliced or Shaved

11

Australian

$

kg

SHORT CUT BACON

SAV E $6

15

kg

SAV E $15

Twiggy Sticks

4

2199

$

$

Ausfresh Semi Dried Tomatoes or Semi Dried Tomatoes and Feta Selected Varieties

12

$

20

$

kg

SAV E $10

Salami Sliced or Shaved

King Island Dairy Double Brie or Camembert 200g Selected Varieties $47.50 per kg

950 ea

SAV E $2.50

18

Chicken Breast Supreme Sliced or Shvaed

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $18 per kg

kg

SAV E $2

450

$

Cocktail or Slim Frankfurts Skin on

6

kg

SAV E $1.50

8

$

ea

SAV E $2.10

SAVE $5

$

$

kg

$

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

Smoked Hocks or Bones

kg


BAKERY Delights

450

$

ea

SAVE 50¢

Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

230

$

ea

SAVE 35¢ 8 Pack

Delightful

$1.15 per 100g

COUNTRY DELIGHT SNOWBALLS

Your Bakery Chocolate or Vanilla Unfilled Sponge Cake 460g

5

$

4

$ ea

$1.09 per 100g

Mission Mini Wraps 8 Pack Selected Varieties

SAV E 80¢

75¢ per 100g

340

49¢ per 100g

ea

SAVE $1.10

English Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

$ Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

4

50

$

Arnott’s Mini Rolls or Cakes 180-200g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $2

4

$

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack

SAVE 80¢

$1.82 per 100g

3

$

Tip Top Breakfast or Raisin Toast 520-600g Selected Varieties

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

SAV E $2.50

390

$

ea

ea

ea

5


5

$ Old El Paso Taco Kit 290‑520g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

15

25

$ Australian Chicken Stir Fry

Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

$1.30 per 100g

6

for

$

ea

650 ea

SAVE $2.09

Dairy Farmers Regular or Lite Sour Cream 250g 80¢ per 100g

$1 per 100g

2

390

$ ea

SAVE 55¢

8

$2 per 100g

ea

SAVE $1.95

ea

Community Co Jalapenos 500g 78¢ per 100g

$ Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties

ea

Community Co Shredded Iceberg 200g

$

SAVE $1.49

$ Pitango Risotto 500g Selected Varieties

kg

Hass Avocado

3

2

$

MULTI-BUY $

250

$ Jewel of India Basmati Rice 300g 83¢ per 100g

ea

SAVE $1


enjoy your night in

Smith’s or Doritos Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g

2

$

6

94

$

ea

Cadbury Twirl or Crunchie Bites Tub 300‑340g

SAVE $2.95

ea

SAVE $6

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

350

$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

SAVE 99¢

250

$ Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties $2.50 per 100g

2

ea

SAVE $1.10

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre

ea

SAVE $1

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

185

$

2

$

$

ea

ea

SAVE 74¢

Allen’s Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1

7


SWEET Treats

1

Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

3

$ Mars, M&M's or Skittles Fun Size Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

1

SAVE $1.60

325

$ Violet Crumble 50g

$ ea

SAVE $1

$2 per 100g

1

Mentos or Werther’s Original 37.5-50g Selected Varieties

3

SAVE 40¢

Lindt Excellence, Lindor or Creation Blocks 80‑100g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.25

$8.33 per 100g

Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g

5

$ ea

The Natural Confectionery Co. Snakes or Party Mix Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g

ea

Matched

Kinder Surprise 3 Pack

$

8

5

$ ea

ea

SAVE 75¢

Darrell Lea Chocolate Balls, Liquorice Bullets or Allsorts 160‑270g Selected Varieties

$

ea

ea


TASTY Snacks

2

50

$ Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

250

$ Arnott's Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

ea

Matched

3

$1 per 100g

ea

SAVE $1

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea

SAVE 79¢

250

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

Red Rock Deli Popcorn 96g or Parker’s Original Pretzels 200-225g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

3

GOT YOUR

WEEKEND

NIBBLES?

ea

9

550

$

250

$

$

$ BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

$

ea

Nobby's Salted Cashews 300g $30 per kg

3

$ ea

Nobby's Nuts 110‑375g Selected Varieties

ea

SAV E 35¢ 9


REFRESH Me

1975

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.19 per Litre

SAVE $11.25

4

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

$

12

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL $3.33 per Litre

$

265

$

ea

ea

SAVE 20¢

810

$ ea

SAVE $1.70

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

ea

SAVE $4.10

WIN Buy me for a chance to

ea

SAV E $2.25 Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

$3.20 per Litre

220

$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

10

ea

SAVE $1.09

8

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE $2.65


FILL UP YOUR Cup

1

$

825

12

$

ea

ea

SAVE $8.25

SAVE $1.13 Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

Nescafé Gold Smooth 180g

$1.12 per Litre

$4.58 per 100g

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

360

$ Bickford’s Cordial 750mL Selected Varieties $4.80 per Litre

SAVE 66¢

360

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $3 per Litre

5

$

ea

ea

SAVE $1.70

Lavazza Ground Coffee 200‑250g Selected Varieties

SAVE $4.20

2250

$ Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg $2.25 per 100g

11

$ ea

ea

SAVE $6.50

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg $1 per 100g

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre

ea

SAVE $2.99

270

$

ea

SAVE $1.10

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

8

$ L'OR Espresso Profondo or Onyx Capsules 20 Pack $7.69 per 100g

ea

SAVE $3

450

$ Vittoria Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

SAVE $1.39

4

$ Dilmah Tea Bags 100 Pack or Loose 250g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

11


RISE & Shine

2

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g

240

$ Three Threes Mightymite 290g

Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg

5

3

52¢ per 100g

4

5

Uncle Tobys O&G Granola or Bircher Muesli 400‑450g Selected Varieties

40¢ per 100g

ea

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

12

250

$

ea

Matched

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties

SAVE $1.43

Kellogg's Nutri‑Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.29

4

$ ea

$ Bundaberg Golden Syrup 1kg

Kellogg's Special K, Guardian or Be Natural Mini Bites 330‑460g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

$ ea

SAVE $1.30

$1.33 per 100g

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

SAVE 80¢

$ Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g

ea

$ Sanitarium Weet‑Bix 575g

4

$

SAVE $1.85

90¢ per 100g

ea

SAVE 85¢

83¢ per 100g

$

ea

SAVE $2.85

57¢ per 100g

9

85

$

2

$

ea

SAV E $1

Atkins Fudge Caramel or Chocolate Decadence Bar 60g $5.83 per 100g

ea

SAVE $1.29

350

$

ea

SAV E $1


FILL UP THE Pantry

1

1

$ Edgell Corn 420g Selected Varieties $2.38 per kg

ea

SAVE 50¢

260

$ Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup or Juice 440‑450g

$

ea

SAVE 70¢

SPC Baked Beans or Spaghetti 420‑425g Selected Varieties

ea

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g

SAVE 15¢

24¢ per 100g

$14.71 per kg

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

5

$

SAVE 49¢

320

$

ea

Kraft Easy Mac & Cheese 4 Pack Selected Varieties

SAVE 49¢

ea

$1.14 per 100g

ea

SAVE 80¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

250

$ Old El Paso Taco Sauce 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE 70¢

3

$1.36 per 100g

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

ea

Campbell’s Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties

SAVE $1.50

SAVE 95¢

White Wings Chocolate or Butterscotch Sponge Pudding 225g 93¢ per 100g

99

¢

ea

210

$

$ Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties

350

$

ea

ea

ea

SAVE 99¢

3

$ Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties

ea

70¢ per 100g

13


FILL UP THE Pantry

1

$

ea

SAVE $1.63

65¢ per 100g

250

62

$

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

3

$

ea

Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

80¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

240

$

ea

SAVE 59¢

Continental Stock Powder 120‑130g Selected Varieties

250

$ MasterFoods Squeezy Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE 65¢

50¢ per 100mL

250

$ MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties 67¢ per 100g

14

ea

ea

480

$ Campbell's Chicken or Beef Premium Stock 500mL 96¢ per 100mL

SAVE $1.20

6

$1.62 per 100mL

Three Threes Sweet Spiced Gherkins 540g $4.26 per kg

150

$ ea

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

195

$

ea

SAVE $1.05

230

$

ea

SAVE 60¢

$ Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties

78¢ per 100g

270

$ MasterFoods Relish or Chutney 250‑260g Selected Varieties

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 60¢

2

$

ea

Three Threes Stuffed Olives 250g $8 per kg

ea

SAV E 60¢


FRIDGE Faves

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

2

25

$

SAVE $2.25

250

$

ea

SAVE 50¢

350

$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre

Charlie’s Quencher or Honest Juice 2 Litre Selected Varieties $2.58 per Litre

ea

ea

SAVE 90¢

515

$

ea

SAVE $1

4

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 60¢ per 100g

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

ea

SAVE $1.70

3

Tamar Valley Dairy Yoghurt 700g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

Mix & Match $

$

ea

SAVE $1.10

95

¢ ea

SAVE 35¢

550

$

5

$

ea

SAVE $1.50

Jalna Pot Set Yoghourt 170g or Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 44¢ per 100g

Le Rice Pudding, Divine Classic Crème Carame, Frûche 2 Pack Selected Varieties 90¢ per 100g

23 for

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1.15

270

$

ea

SAVE 30¢

15


FRIDGE Faves

7

50

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

750

$

SAVE $1.50

550

ea

SAVE $1.50 Mainland Organic Cheddar Block Cheese 400g

ea

$

Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Block or Sliced Cheese 250g

ea

SAVE $1

$22 per kg

7

$ Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties

ea

SAVE $3

$14 per kg

550

$ Kraft Original or Light Singles 432g

ea

SAVE 95¢

$12.73 per kg

$18.75 per kg

5

$

ea

SAVE 40¢

Mainland Organic Salted or Unsalted Spreadable Butter Blend 250g $2 per 100g

Mainland Organic Salted or Unsalted Butter 250g $2 per 100g

5

Farmer's Table Salted or Unsalted Single Churn Butter 250g $1.20 per 100g

ea

SAV E 85¢

$14 per kg

3

$

50 ea

SAV E 80¢

San Remo Fresh Filled Pasta 350-375g Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1.25

$

ea

SAVE 95¢

Don Salami 200g Selected Varieties $20 per kg

16

3

$

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g

4

$

ea

SAV E $2.99

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

26 $

for

La Famiglia Garlic Slices 270g $1.30 per 100g

350

$

ea

SAV E $1.70


FREEZER Faves

5

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310‑390g Selected Varieties

450

Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

Steggles Chicken Mini Kiev Balls, Tenders or Fillets 1kg Selected Varieties $8.50 per kg

Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg or Marathon Large Dim Sum 550g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$

ea

Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack 91¢ per 100g

SAVE $2

850 ea

SAVE $5.19

8

$

ea

SAVE $1

SAVE $3.49

4

$

ea

$

10

$

Balfours Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

ea

SAVE $3.35

2

$ On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

Birds Eye Country Harvest, Snap Frozen or Field Fresh Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1

4

750

$ Birds Eye Whiting, Barramundi or Deep Sea Dory 4‑6 Pack Selected Varieties

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

Birds Eye Deli Roast Potatoes Glazed with Duck Fat or Roast Veggies 600g $6.67 per kg

$

ea

SAVE $2.50

250

$

ea

SAVE $1.45

4

$

ea

SAVE 99¢

4

$ ea

SAVE 70¢

Birds Eye Seasoned Sides 600g or SteamFresh Plus 400g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

17


DESSERT Faves

84¢

Per Cone

4

20

$

$ Sara Lee Chocolate or Carrot Cake 350‑400g

ea

SAVE $1.25

6

Nanna's Indulgent Collection Minis 16 Pack Selected Varieties $2.19 per 100g

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

$ Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties $1.36 per 100mL

18

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

5

$

SAVE $2

7

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

6

SAVE $2.50

Golden North Tubs 2 Litre or Multipacks 5 Pack Selected Varieties

6

ea

SAVE $2.40

6

$ ea

Skinny Cow or Proud & Punch 4‑8 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE $9.99

$ ea

$ ea

SAVE $3

6

ea

ea

SAVE $1.50

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE $2.20

Peters Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

ea

SAVE 49¢


HOUSEHOLD Essentials Décor Microsafe Round Container 800mL

3

(50% OFF Décor Microsafe)

OFF Range 50%

$

OFF Range 50%

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $3 Razza Matazz Pantyhose 2 Pack Selected Varieties

Jiffy Firelighters 24 Pack $13.33 per 100 units

12

49

$

Eveready Super Heavy Duty AA Batteries 24 Pack

Moki Lightning Cable 90cm 1 Pack

ea

SAVE $12.50

31¢ each

30 9

SAVE $3.99

Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties (30% OFF Rio Apparel)

4

SAVE $7.50

Redberry Large Nail Clippers 1 Pack

SAVE $1.85

150

$ Redhead Safety Matches 10x45 Pack 33¢ per 100 units

ea

SAVE 65¢

(30% OFF Redberry Travel or Bath Accessories)

Pilot Frixion Erasable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties

4

340

$

$

ea

SAVE $1.59

260

$ ea

ea

SAVE $1.30

OFF

$ BIC Mark‑It Office or Color Collection Permanent Markers 5 Pack

750

$

ea

%

$

ea

320

$

(50% OFF Razza Matazz, Sheer Relief Pantyhose or Below The Knee Hosiery)

ea

SAVE 65¢

BIC Mega Lighter 1 Pack

SAVE $1.99

280

$ Sellotape 18mm×25m Sticky Tape with Dispenser or 2 Pack

ea

ea

SAVE 70¢

19


4

$ Community Co Botanical Lemon or Pink Frangipani & Boronia Laundry Powder 1kg

ea

$4 per kg

379

$ Community Co Laundry Soaker Oxy Action 1kg

Community Co Lemon or Boronia & Frangipani Laundry Liquid 1 Litre

$3.79 per kg

$3.89 per Litre

275

$

389

$

ea

Community Co Aloe Vera or Oatmeal Soap 5 Pack

Community Co Pomegranate or Lime Foaming Handwash 250mL

55¢ per 100g

96¢ per 100mL

Community Co Lemon or Frangipani & Boronia Fabic Softener 1 Litre

239

Find out more at CommunityCo.com.au

199

$

ea

Community Co Coconut and Almond Milk or Botanical Lime Handwash 250mL 80¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 20

ea

$4 per Litre

$

ea

4

$

ea

Powered by

ea


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

$

16

ea

SAVE $5

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

1440

$ OMO Liquid Triple Capsules 30 Pack 48¢ each

ea

SAVE $9.59

5

$ Sard Wonder Stain Remover 950g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

5

ea Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

SAVE $16

5

24¢ per 100 sheets

$

Fab Laundry Powder 900g‑1kg or Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

50¢ per 100mL

$3.14 per 100g

22¢ per 100 sheets

Multix Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack

SAVE $3

5¢ each

4

$ ea

SAVE $1.50

Duck Deep Action Gel 750mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

SAVE $6

14

ea

SAVE $4

2

$

ea

$ Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties

Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack

450

$

ea

$ ea

SAVE $1.99

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

7

$

$ Finish All In 1 Max Tab Lemon 53 Pack or Quantum Ultimate 36 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

3

$ ea

Ajax Spray N’ Wipe Trigger 475‑500mL Selected Varieties

ea

21


PET Essentials

8

$ Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

SAVE $2.69

78¢ per 100g

850

$ My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 57¢ per 100g

8

$

Purina Supercoat or Beyond Simply 9 Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties

ea

SAVE $2.51

ea

SAVE $2.50

12

$

ea

SAVE $4

48¢ per 100g

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

3

$ Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

10

$

SAVE $8.60

75 ea

SAVE 95¢

2

$ Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

22

ea

Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

Natures Goodness Grainfree Chicken with Duck or Wild Game Dry Dog Food 3kg

13¢ per 100g

40¢ per 100g

SAVE 90¢

ea

SAVE $3.79

499

$

85 ea

12

$

Pets 1st Choice 20% Free 3kg 16¢ per 100g

ea


$50,000

WIN A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

WIN A SHARE OF

ea

SAVE $1

Allen’s Jelly or Mint Bags 130-200g Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

$8 per 100g

ea

SAVE 69¢

220

$

V Energy Drink 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

$8.80 per Litre

WORTH OF PRIZES*

160

$ Kinder Surprise Egg 20g Selected Varieties

250

$

Kettle, Thins or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

$50,000

2

$

h t Cards

1 x $20K Cas

300 x $100 IGA Gif

190

$ Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.80 per Litre

ea

SAVE 84¢

450

$ Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.50 per Litre

SAVE $1.90

10

$

ea

V Energy Drink 4x500mL $5 per Litre

ea

SAVE $2.94

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 23


$50,000

WIN A SHARE OF

5

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas

ea

SAVE $2.40

Kellogg’s Original Special K 535g or Just Right Original 790g

7

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties 40¢ per 100g

$ Lavazza Prontisimo Instant Coffee 95g Selected Varieties

SAVE $3

$7.37 per 100g

250

$ Arnott’s Salada Crackers 250g Selected Varieties $1 per 100g

4

$ ea

ea

SAVE 50¢

4

$

$

Dilmah Earl Grey or Decaffeinated Tea Bags 50 Pack $4 per 100g

SAVE $2

6

$ ea

SAVE $1.50

8

Dilmah Founders Reserve English Breakfast Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

$ Atkins Endulge Low Sugar Bars 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

240

$ Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

*NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

ea

SAVE $3

ea

SAVE 70¢

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 24

ea


PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*

ENTER AT iga.com.au/qldwin50k

WIN

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES* h

1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift

1

$

12 ea

SAVE $1.13

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

27¢ per 100g

3

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$ Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

180 ea

SAVE 89¢

Fehlbergs Pickled or Chili Jalapenos 470g 53¢ per 100g

ea

SAVE $2

250

$ ea

SAVE 95¢

$ McKenzie’s Spices 40-50g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 89¢

2

$ McKenzie's Fine Desiccated Coconut 250g $8 per kg

ea

SAVE 60¢

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.

25


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

1 x $20K Cas

h t Cards 300 x $100 IGA Gif

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

3

50

$ Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g

SAVE 90¢

6

McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $2

8

Herbert Adams Gourmet Traditional Pasties 4 Pack 700g 91¢ per 100g

$ Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.50

6

$

ea

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.61

1

Maggie Beer Ice Cream Tub 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

635

$

25¢ per 100g

Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120-170g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE 30¢

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Shavers 4 Pack $1 each

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

26

ea

SAVE $3

$ Snappy Tom Wet Cat Food 400g Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $1.50


Health & Beauty Sale Oral‑B All Rounder Soft or Medium Toothbrush 1 Pack (50% OFF Oral-B Range)

OFF RANGE 50%

150

$

OFF RANGE 50%

249

Oral‑B Pro Health Advanced Whitening or Deep Clean Toothpaste 110g

$

(50% OFF Oral-B Range) $2.26 per 100g

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $1.50

5

$

ea

SAVE $5 Batiste Dry Shampoo 200mL Selected Varieties $2.50 per 100mL

9

$

ea

SAVE $9 Ogx Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

U By Kotex Ultrathins Pads 10 or 12 Pack Selected Varieties (50% OFF U By Kotex Designer Series Range)

OFF Range 50%

225

$

SAVE $2.25

370

$

ea

Simple Cleansing Facial Wipes 25 Pack 15¢ each

ea

SAVE $3.80 27


HEALTH & Beauty

40

%

OFF

6

$

ea

SAVE $4.30 Nivea Daily Essentials Scrub 150mL Selected Varieties (40% OFF Nivea Daily Essentials Range) $4 per 100mL

40

%

OFF

Palmers Coconut Oil, Cocoa or Shea Butter Lotion 250mL Selected Varieties $1.48 per 100mL

E45 Skincare Cream 125g* (40% OFF E45 Skincare Range) $5.24 per 100g *Not available in all stores

655

$

Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

370

$

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL

ea

SAVE $3.80

5

55¢ per 100mL

$

275

$

ea

SAVE $2.61

5

$ ea

Dove Body Wash 375mL or Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

SAVE $3.50

ea

SAVE $1.80

ea

SAV E $4.44 PROUD SPONSOR OF

Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist, talk to your health professional.

28

Garnier Skin Naturals Micellar All In 1 Cleansing or Pure Active Water 400mL $2.50 per 100mL

10

$

2695

$ ea

ea

L’Oréal Revitalift Day or Night Cream 50mL $53.90 per 100mL


HEALTH & Beauty

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 92¢ per 100mL

Moosehead Putty, Fibre, Wax, Paste or Clay 100g Selected Varieties $7 per 100g

2

75

$

ea

SAVE $2.75

7

$

ea

SAVE $2.99

6

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350‑400mL Selected Varieties

Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

5

50¢ each

SAVE $4.75

5

$

ea

SAVE $2

12

SAVE $1.40

BIC Razor Soleil Glow 3 Pack $1.67 each

TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 78¢ per 100mL

Dry Idea Baby Powder or For Men Sport Anti‑Perspirant Deodorant 150g $1.67 per 100g

$1.69 per 100g

5

ea

SAVE $2.60

ea

SAVE $3.50

250

$

ea

SAVE $1.49

4

$ Schick Hydro Sensitive or Skin Protect Shave Gel 236g

$ ea

7

$

ea

Garnier Nutrisse Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

$ Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razor 10 Pack

ea

$

$ Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

6

25

$

BIC Disposable Sensitive Shavers 15 Pack 33¢ each

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $1.19

29


HEALTH & Beauty

Start using Sensodyne today

4

$ Colgate 360° Toothbrush 2 Pack or Toothpaste 110-120g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

6

30

%

OFF

Metamucil Orange Smooth Fibre 425g (30% OFF Metamucil Range)

1388

$

$3.27 per 100g

SAVE $5.97

ea

SAVE $1.99

$1.20 per 100mL

6

$

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

ea

Medix Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

10

$ Sensodyne Rapid Relief Original or Extra Fresh Toothpaste 100g $10 per 100g

ea

SAV E $1 Nurofen Cold & Flu PE Tablets 12 Pack 67¢ each

#1 BRAND FOR SENSITIVE TEETH #1 BRAND FOR SENSITIVE TEETH

ea

SAV E $1.30

Nurofen Gel 50g $23 per 100g

1150

$

ea

SAV E $1.79

Medix Cough Syrup Chesty or Dry 200mL $2.43 per 100mL

485

$

ea

SAV E $2.14

†

†

Always read the label. Follow the directions use. symptoms Always for read theIflabel. Followpersist, the talk to your professional. directions forhealthcare use. If symptoms persist,

† AU Nielsen Grocery + Pharmacy Scan Data, Unit Sales talk to your healthcare professional. of toothpaste, toothbrush & mouthwash MAT to 07/10/18 †Trademarks AU Nielsenare Grocery + Pharmacy Scan Unitgroup Sales owned by or licensed toData, the GSK of toothpaste, toothbrush & mouthwash MAT to 07/10/18 of companies. Trademarks are owned by or licensed to the GSK group CHANZ/CHSENO/0069/19 of companies.

30

8

$

CHANZ/CHSENO/0069/19

Nature’s Way Odourless Fish Oil 1000mg Capsules 200 pack $5 per 100 units

10

$

ea

SAV E $5

Poise Extra Long Liners 22 Pack or Regular Liners 26 Pack

380

$

ea

SAV E 49¢

Poise Pads 8‑16 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $2


HEALTH & Baby

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

12

BabyLove Nappy Pants 22-28 Pack Selected Varieties

ea

Huggies Fragrance Free or Coconut Baby Wipes Refill 200 Pack

SAVE $4

$4 per 100 units

540

$ Curash Anti‑Rash Baby Powder 100g

Curash Moisturising Vitamin E or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

ea

SAVE 40¢

$5.40 per 100g

1

8

$

$

SAVE $2

4

$

ea

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

91¢ per 100g

$1.25 per 100g

ea

SAVE $1

$5 per 100 units

$

It’s more than just softness that ensures our tissues are gentle on your skin

ea

150

$

ea

SAVE 50¢ Sorbent Thick & Large or Velvet 70‑95 Pack Facial Tissues Selected Varieties

18

$ S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g $2 per 100g

ea

$2.56 per 100g

ea

SAV E 70¢

23

$ S-26 Gold Alula Newborn or Progress Formula 900g

180

$

ea

LARGE LARGE SHEET SHEET

EXTRA EXTRA THICK THICK

LARGE SHEET

31


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 22nd May 2019

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

174

$

SAVE $1.75

1

$

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 35¢ per 100g

1

75 ea

SAVE 75¢

3

$ Uncle Tobys Oats 700g‑1kg or Super Blends 8 Pack Selected Varieties

75 ea

SAVE $1.75

$1.46 per 100 sheets

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

875

$

ea

50 ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $8.75 Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

23

$ Huggies Ultra Dry or Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $7

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 22nd May to Tue 28th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P26 FOR MORE DETAILS 32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -22-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu