2
$
ea
SAVE $2 Pringles Chips 134g Selected Varieties
ON SALE 22ND JANUARY 2020
$1.49 per 100g
OVER
200
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
$1.50 per Litre
550
$
SAVINGS INSIDE
225
$
ea
SAVE $5.50
Australian LAMB LEG ROAST
11
$
Serving suggestion
kg
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 55¢ per 100mL
2115
$
ea
SAVE $18.35 Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.88 per Litre
On sale Wed 22nd January to Tue 28th January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ616_221220_P1
Celebrate Australia Day
Sweet Chilli BBQ Lamb • Preparation time: 5 mins • Cooking time: 30 mins • Serves: 8
• 1kg butterflied lamb leg roast • 2 tbsp olive oil • 1 cup sweet chilli sauce • 6 fresh rosemary stalks
FIND RECIPE AT IGA.COM.AU/RECIPES
19
$ Australian Butterflied Lamb Leg
1550
$
kg
Australian Lamb BBQ Chops
Australian Marinated Chicken Kebabs 10 Pack
MULTI-BUY
27 $
for
Market Hall BBQ Sausages 500g $7 per kg
2
14
$
kg
750
$ Australian Gourmet Beef Burgers 560g $13.39 per kg
ea
ea
Celebrate Australia Day
Delicious
595
$
PAVLOVA
ea
$1.19 per 100g
4
$ Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties
ea
SAVE $1
80¢ per 100g
4
$ Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties $2 per 100g
2
$
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
SAVE $1.70
67¢ per 100g
6
$ ea
SAVE 50¢
Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g
ea
5
$ ea
SAVE 50¢
Grannys Mini Muffins 300g Selected Varieties
ea
$1.67 per 100g
3
Celebrate Australia Day
12
24
$
$
kg
SAVE $1
Middle Bacon Rashers
6
SAVE $6
Salami Sliced or Shaved
5
$
$
kg
SAVE $1.50
Cocktail or Slim Frankfurts
kg
ea
Classic Creamy Salads Large Tub Primo Continental Platter 200g $5 per 100g
10
$
40
$ Prosciutto Sliced or Shaved
kg
6
Chilli Salami Sliced or Shaved
$
ea
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $30 per kg
20
$ Twiggy Sticks Hot or Mild
4
24
$
SAVE $15
kg
SAVE $10
kg
SAVE $9
ea
Celebrate Australia Day
20
13
$
$ kg
SAVE $9
Ham Off the Bone Sliced or Shaved
20
Silverside Sliced or Shaved
SAVE $3
SAVE $5
Deli Leg Ham Sliced or Shaved
22
$
4
$
$ kg
Ausfresh Semi Dried Tomatoes with Fetta
SAVE $6
kg
kg
Lemnos Fetta Smooth 200g Selected Varieties
ea
SAVE 75¢
$20 per kg
The pure taste from Tasmania
5
$ Tasmanian Heritage Brie or Camembert Cheese 250g Selected Varieties $23.80 per kg
95 ea
SAVE $5.95 5
Celebrate Australia Day Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $2
350
$
ea
SAVE $3.50 Smith’s Crinkle Cut or Doritos Corn Chips 380g Selected Varieties 92¢ per 100g
160
$
Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g
1250
$
7
SAVE $12.50
Celebrations Tub 692g
250
Frantelle Spring Water 1.5 Litre
SAVE 70¢
67¢ per Litre
3
6
1
ea
SAVE 50¢
4
Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre
$
$ $2.40 per 100g
91¢ per 100g
$
ea
Twisties Zigzag Wicked Cheddar Party Bag 125g
French Fries Original 175g
ea
SAVE $7
$1.81 per 100g
$ Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225‑250g Selected Varieties
SAVE $1.60
$
ea
ea
ea
Picky Picky Peanuts 200g Selected Varieties $20 per kg
ea
V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.91 per Litre
165
$
ea
SAVE $1.05
650
$
ea
SAVE $4.10
Celebrate Australia Day
3
97
$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg
Bulla Creamy Classics Ice Cream Tub 2 Litre or Sandwich 4 Pack Selected Varieties 30¢ per 100mL
SAVE $3.98
6
Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties
$
$1.08 per 100g
SAVE $2.50
2
Cadbury Dairy Milk Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties 97¢ per 100mL
5
The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g $3.33 per kg
ea
SAVE 80¢
5
375
Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties
SAVE $1.50
Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties
KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg
3
$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre
SAVE $2
9
ea
SAVE $3.50
450
$ ea
SAVE $1.15
ea
$
ea
$1.70 per 100g
50 ea
$ ea
SAVE $3
$ ea
SAVE 50¢
$
SAVE $4.75
4
250
$
ea
$ ea
$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties
4
75
$
ea
La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1 per 100g
ea
SAVE $1.55 7
Celebrate Australia Day
3
$
ea
SAVE $3 Chinet Red Plastic Cups 20 Pack 15¢ each
6
2950
$ Willow Cooler Medium 25 Litre
1
7
ea
SAVE $1
5¢ each
SAVE $12.50
Heat Beads BBQ Briquettes 4kg
ea
Hot Buy
Australia Day Cap or Flag*
$
$ Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties
$
ea
3
$ ea
SAVE $3
Australia Day Car Flag 2 Pack, Stubby Holder or Sunglasses*
ea
Hot Buy
30 % OFF
Deeko Plates & Bowls
280
$ Deeko Oval Plates 8 Pack 35¢ each
Deeko Dinner Napkins 2 Ply 25 Pack Selected Varieties $15.20 per 100 units
8
ea
SAVE $1.20
3
$
Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.50 per 100 units
SAVE $1.41
4
ea
Multi Purpose Tub 30 Litre
2
$ ea
Australia Day Hand Flag 2 Pack*
$
80
SAVE $1
3
$
Hot Buy
150
$ ea
Hot Buy
Australia Day Assorted Tattoos*
ea
ea
Hot Buy
*Selected stores, while stocks last
WHAT’S FOR Dinner?
22
$
kg
Australian Beef T‑Bone Steak
15
Australian
ECONOMY BEEF RUMP STEAK
$
Australian Free Range Whole Chicken
kg
575
$
kg
4
$ Australian Chicken Drumsticks
kg
8
$ IGA Picnic Shoulder Ham
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)
18
$ Australian Beef Stir Fry
1850
$ kg
32
Australian Pork Cutlets
$
kg
28
$
kg
kg
Tassal Salmon Fillets
kg
14
$ Australian Lamb Shanks
Global Seafoods Prawns Cooked & Peeled 300g
kg
850
$
ea
$28.33 per kg
9
FRESH Produce
590
$ Red Seedless Grapes
2
Juicy
KENSINGTON PRIDE MANGOES
$
ea
3
$ Gourmet Tomatoes
50 kg
We give back to local communities 10
kg
3
$ Mushroom Cups or Sliced 200g $15 per kg
Brown Onions 1kg
200g pack
$2.50 per kg
250
$ Community Co Aussie Mix 120g or Love Beets 250g
250
$ ea
390
$ Australian White or Yellow Nectarines
ea
1kg bag
Roasted Cashews Salted or Unsalted 500g
kg
10
$
$20 per kg
450
$
ea
Community Co Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g
ea
ea
BAKERY Delights
7
$
ea
SAVE $1
Your Bakery Croissant 9 Pack $1.17 per 100g
250
$
ea
SAVE $1
Selected Varieties 12 Pack
Scrumptious
LUSCIOUS LAMINGTONS
2
$ IGA Entertainer Rolls 320g 72¢ per 100g
340
$
30 ea
Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties
5
$ Brioche Hot Dog Rolls 300g
ea
SAVE $1
$1.67 per 100g
3
$
ea
Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack
ea
hot buy
50¢ each
3
$
ea
Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties
11
SWEET Treats
1
2
$
ea Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
SAVE $1
3
Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties
$1.50 per 100g
4
$ Wrigley’s Extra Gum 3 Pack Selected Varieties
12
ea
Nestlé Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties
ea
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g
4
ea
Green & Black’s Chocolate Blocks 90g Selected Varieties
SAVE $1
$3.33 per 100g
3
$
SAVE $1
3
$
$
ea
ea
SAVE $1.50
$
SAVE $2
Kinder Chocolate 16 Pack
ea
2
3
$
SAVE $2.50
$1.47 per 100g
$
$4.94 per 100g
50
$
Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g 75¢ per 100g
ea
SAVE $1.15
3
$
ea
SAVE $1.30
TASTY Snacks
2
50
$ Arnott's Chocolate Biscuits 175‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
250
$ Arnott's Chocolate or Scotch Finger Biscuits 160‑250g Selected Varieties
Arnott’s Minis, Shapes or Tiny Teddy 7‑8 Pack Selected Varieties
4
Majans Bhuja Mix 140‑200g Selected Varieties
$ Arnott’s Assorted Creams 500g
SAVE $1.50
80¢ per 100g
250 ea
SAVE $1.35
Kettle Potato Chips 135‑175g Selected Varieties
FLAVOURS
350
$ ea
ea
SAVE $1
$
ea
MATCHED
3
$
ea
SAVE 89¢
250
$ Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties
250
$ Nabisco Captain's Table Classic or Cracked Pepper Water Crackers 125g 80¢ per 100g
1
$
ea
SAVE 80¢
Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g
350
$
ea
SAVE $1
ea
SAVE 70¢
ea
SAVE 69¢
Doritos or Thins Chips 150‑175g, Kettle Popcorn 80‑110g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties
13
REFRESH Me
830
$ Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.21 per Litre
ea
SAVE $5.38
5
50
$ Coca‑Cola Classic or No Sugar 4x300mL $4.58 per Litre
102
$
ea
The Kirks device is a registered trade mark of Coca-Cola Amatil (aust) pty ltd.
SAVE $1.03
14
SAVE $2.28
165
$1.32 per Litre
ea
SAVE 95¢
82¢ per Litre
Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre
520 ea
SAVE $1.05
Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre
for
5
ea
SAVE $4.89
215
$ Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre
ea
SAVE $1.48
810
$
2 $ 30
575
$ $1.53 per Litre
Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
Kirks 1.25 Litre Selected Varieties
$
Kirks 10x375mL Selected Varieties
ea
$
Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $10.60 per Litre
ea
SAVE $4.42
FILL UP YOUR Cup
7
50
$
ea
Golden Circle Fruit Juice 6x200mL Selected Varieties
SAVE $3
Nestlé Milo 750g $1 per 100g
14
$2.67 per Litre
SAVE $6
$4.38 per 100g
Grinders Coffee Beans 1kg Selected Varieties $2.20 per 100g
22
$
$3 per 100g
ea
SAVE $5
150
$ Dilmah Premium Tea Bag 25’s
ea
ea
SAVE 70¢
Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties
L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
Tetley Tea Cup Bags 100 Pack or Green Tea Bags 50 Pack Selected Varieties
4
50
$
ea
SAVE $1.50
295
$
ea
SAVE 35¢
ea
Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g $3.20 per 100g
750
$7.89 per 100g
Bushells Evening Decaf or Lipton Pure Green Tea Bags 100 Pack
450
$
SAVE $2.45
Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties
7
$
50 ea
SAVE $2.50
620
$
ea
SAVE $1.30
Vitasoy Soy Milky Regular or Lite Long Life Milk 1 Litre $2 per Litre
Bickford’s Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre
ea
SAVE $4
ea
Lavazza Prontissimo Intenso or Classico Instant Coffee 95g
16
$
SAVE $1.75
$
$ Nescafé Gold Instant Coffee Refill Soft Sachet 320g
3
20
$
ea
SAVE $1.80
2
$
ea
SAVE 80¢
350
$
ea
SAVE 70¢
15
FUEL YOUR Day Kellogg's Original Special K 300g or Sultana Bran 420g
247
$
ea
SAVE $2.48
250
$ Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
4
$ Lotus Biscoff Spread 380‑400g Selected Varieties
Bega Peanut Butter 325‑375g Selected Varieties
Nestlé Nesquik or Milo Cereal 340‑350g Selected Varieties
230
$
265
$
ea
SAVE $1.50
SAVE $2.65 White Wings Pancake Shaker Original 350g or Buttermilk 325g
ea
SAVE $1.70
Better trhicaen half p
150
9
$
$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g
4
ea
ea
ea
SAVE $1.65
SAVE $1.85
$ Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties $1.23 per 100g
ea
SAVE $1
BEGA, THE BEGA DEVICE AND THE SIMPLY NUTS DEVICE ARE TRADE MARKS OF BEGA CHEESE LIMITED.
16
5
$ Vegemite 380g $1.32 per 100g
250
$ ea
SAVE $1.50
Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g
ea
MATCHED
FILL UP THE Pantry
2
$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
24 $
for
ea Fountain Sauce 250mL Selected Varieties
SAVE $1
3
80¢ per 100mL
$ Leggo's Stir Through Pasta Sauce 350g or Tomato Paste 500g Selected Varieties
2
50
$ Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties
Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre 35¢ per 100mL
ea
7
ea
SAVE $2.50
250
$ ea
SAVE 70¢
Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.21 per kg
$
SAVE $1
Kikkoman Marinade Sauce 250mL Selected Varieties $1 per 100mL
MasterFoods Mustard or Horseradish 170‑175g Selected Varieties
5
50
$
ea
SAVE $2.50
2
$
50 ea
SAVE 70¢
SAVE 30¢
MasterFoods Relish or Chutney 250‑260g Selected Varieties
Zesto Worcestershire Sauce 500mL 50¢ per 100mL
ea
270
$
ea
SAVE 60¢
2
$
50 ea
SAVE $1.50
175
$ MasterFoods Sauce 250‑500mL or Mustard 250‑275g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20 17
FILL UP THE Pantry
1
$
$
ea
SAVE $1
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties
Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties
33¢ per 100g
71¢ per 100g
1
$ Edgell Corn 420g or Beetroot 425g Selected Varieties
John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $30.48 per kg
18
ea
6
$
40 ea
SAVE $1.60
85
ea
SAVE 25¢
Continental Rice, Risotto or Pasta Pots 69‑87g Selected Varieties
Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties
160
$
ea
$3.90 per kg
Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.27 per 100g
280
$
ea
SAVE $1.15
ea
Green's Essentials Cake Mix 340g Selected Varieties
SAVE $2
2
29¢ per 100g
ea
SAVE $1.20
220
$ ea
Tilda Steamed Rice 250g Selected Varieties
SAVE 90¢
Marion's Kitchen Cooking Kit 375‑475g Selected Varieties
Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 27¢ per 100mL
1
$
$
SAVE 50¢
¢
Valcom Bamboo Shoot Slices 225g $3.78 per kg
2
Better trhicaen half p
88¢ per 100g
5
$
ea
HOT BUY
450
$
ea
SAVE $1.30
Poppy Custard Powder 375g 32¢ per 100g
ea
SAVE $1.40
120
$
ea
SAVE 80¢
2
$ McKenzie’s Baking Powder 125g $1.60 per 100g
ea
SAVE 50¢
CEL
EBR
3
$1.75 per 100g
150
$ Pandaroo Rice Paper 150g $1 per 100g
ea
SAVE 50¢
Admiral Lychees In Syrup 565g $4.69 per kg
ea
SAVE 65¢
$5.16 per kg
320
$
ea
170
$
ea
SAVE $1.70
SAVE $1.05
ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL
Lee Kum Kee Premium Soy Sauce 150mL
52¢ per 100mL
$1.13 per 100mL
160
$ Admiral Mandarin Segments 310g
2
265
$
ea
SAVE $1.80
AT R E H T
G YEAR OF
50
$ Nisshin Panko Bread Crumbs 200g
AT I N
020
Lunar
120
$
ea
SAVE 40¢
ea
SAVE 30¢ TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL
1
30
$ Pandaroo Coconut Water 310mL $4.19 per Litre
ea
SAVE 40¢
3
Riviana Champignons Whole 285g $5.61 per kg
$ Pandaroo Hoisin or Oyster Sauce 250mL $1.20 per 100mL
1
60
$
SAVE 40¢
SAVE $1.10
Riviana Water Chestnuts Whole 230g $5.87 per kg
3
ea
SAVE $1 Valcom Curry Paste 210‑230g Selected Varieties
135
$ ea
ea
$
ea
SAVE 25¢ 19
A Healthier YOU % 30 OFF Golden Days
1050
$ Nature's Way Instant Natural Protein Powder 375g Selected Varieties
SAVE $10.50
$2.80 per 100g
3
$ Musashi Protein Drink 375mL Selected Varieties $9.60 per Litre
Cornwell's Organic Apple Cider Vinegar 500mL 76¢ per 100mL
20
ea
380 ea
SAVE $1
175
$ Golden Days Sesame Snaps 3x40g
Aussie Bodies Bars 60g Selected Varieties $5 per 100g
3
McKenzie's Rice Flour or Ground Rice 375g $3.47 per kg
250
$ ea
SAVE $1
130
$
ea
SAVE 75¢
$1.46 per 100g
$
60
SAVE 40¢
$
ea
ea
SAVE 20¢
Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties
ea
SAVE $1
14
$ Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre $1.40 per 100mL
ea
FRIDGE Faves
1
20
$ Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
75¢ per 100g
3
75
$ Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties
SAVE $1.75
62¢ per 100g
2
$ Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack
$4.27 per Litre
320
$
ea
SAVE 52¢
Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.27 per 100g
$1.14 per 100g
ea
Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.21 per 100g
Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties 80¢ per 100g
ea
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g‑1kg or 6 Pack Selected Varieties
SAVE 30¢
80
240
$
ea
SAVE 61¢
Dairy Farmers Thick & Creamy 150g, Jalna Pot Set Yoghourt 170g or Farmers Union Yoghurt Pouch 130g Selected Varieties
ea
Hot Buy
1
$
150
$
ea
SAVE 45¢
2
$
ea
Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
70 Bulla Dollop Thick Cream 200mL
SAVE 40¢
$2.50 per Litre
5
$
¢
Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
20
SAVE 55¢
$1.77 per 100g
Oak or Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties
ea
1
40
$
$1 per 100mL
5
$
ea
SAVE $1.15
Latina Fresh Lasagne Sheets or Egg Fettuccine 375g 93¢ per 100g
ea
SAVE 60¢
350
$
ea
SAVE $1.20
21
FRIDGE Faves
7
$ Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg
1
$
$60 per kg
ea
3
$
ea
SAVE $1
$ Kraft Original or Light Singles 216g
Don Cabanossi, Kabana 200g or Sliced Meats 100g Selected Varieties
26
350
$
ea
SAVE 90¢
$1.50 per 100g
22
for
ea
MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g
8
$
ea
SAVE $3
$16 per kg
6
$ Jarlsberg Original Cheese or Lite Cheese Slices 150g $40 per kg
ea
SAVE 80¢
4
$
50
Primo Short Cut or Middle Rindless Bacon 500g
$
Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties
Philadelphia Block, Pourover, Spreadable or Icings 230‑250g Selected Varieties
SAVE 65¢
$16.20 per kg
350
$ ea
SAVE $1
3
50
SAVE $1.50
$37.50 per kg
Primo Stackers 50g Selected Varieties
Coon Shredded, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg
Don Donskis Salami Hot or Mild Twin 40g
5
$
ea
ea
Don Pan Size Rindless Bacon 250g $22 per kg
Mersey Valley, Tasmanian Heritage or South Cape Cheese 80g Selected Varieties $37.50 per kg
ea
SAVE 50¢
550
$
ea
SAVE $1.50
26 $
for
FREEZER Faves
5
$ Mrs Mac's Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.21
71¢ per 100g
2
Birds Eye Whiting, Sea Dory, Barramundi or Flathead 270‑425g Selected Varieties
$ Birds Eye Golden Crunch Crinkles or Shoestring Microwave Chips 140g
ea
5
$
5
ea
Sara Lee Deep Dish Pie or Pudding 600‑800g Selected Varieties
$ Bulla Multipack Ice Cream 8‑14 Pack Selected Varieties
6
$ ea
SAVE $2
ea
On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties
SAVE $2.50
3
$1.33 per 100g
Streets Vegan Cornetto 4 Pack $1.67 per 100mL
ea
SAVE $3
5
$ ea
McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties
SAVE 60¢
6
ea
SAVE $1.50
$
50
SAVE $2
Mr Chen’s Yum Cha 240‑300g Selected Varieties
Birds Eye SteamFresh 450g or Stir Fry 500g Selected Varieties
6
$
$
SAVE 50¢
$14.29 per kg
7
50
$
ea
SAVE $1
6
$ ea
Cadbury or Oreo Tub 1.2 Litre Selected Varieties
SAVE $1.50
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
50¢ per 100mL
6
$
ea
SAVE $2.60
Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack
ea
SAVE $3
350
$
ea
SAVE $1.10
23
We give back to local communities
5
$
ea
Community Co Pizza 390‑440g Selected Varieties
5
Community Co Macaroni or Cauliflower Cheese Balls 200g
ea
$2.50 per 100g
Community Co Frozen Fresh Berries 500g Selected Varieties
ea
$8 per kg
840
$ Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL
Community Co Original or Sour Cream & Chives Stacks of Chips 160g
58¢ per Litre
$1.25 per 100g
24
4
$
$
ea
2
$
ea
50
%
OFF
Sistema Bottles
250
$ Sistema Twist 'N' Sip Bottle 460mL Assorted Colours
430
$
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $1.20
Copyright Paper A4 80gsm 500 Sheets
30 % OFF
MARBIG CBOOLOOUKRSHIDE NOTE
ColourHide A4 120 page Notebook Selected Varieties
2
SAVE $1.25
250
$ BIC Wite‑Out Correction Tape 1 Pack
ea
Décor On The Go Lunch Break Dressing Tubs 6x35mL
2
Bostik Glu Stik Clear Glue 35g
BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack
250
BIC 4 Colour Pen 1 Pack
Artline 70, 90 or 700 Markers 1 Pack Selected Varieties
SAVE $1.20
Staedtler Pencils 5 Pack Selected Varieties
SAVE 90¢
250 ea
SAVE 43¢
210
$
ea
BIC Round Stick Pens 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
$
ea
$ ea
SAVE $1.20
ea
190
$
3
$
SAVE $1.50
$
ea
SAVE $1.70
3
$
90
$
ea
SAVE $1.50 25
HOUSEHOLD & CLEANING Essentials Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
5
Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties
$
$1.40 per 100mL
Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 850mL‑1 Litre Selected Varieties
350
$
449
$
ea
SAVE $3.50
ea
SAVE $4.50
ea
SAVE $5
Aerogard Odourless or Eucalyptus Insect Repellent Fabric Spray 150g
Air Wick Reed Diffusers 50mL Selected Varieties
$3.33 per 100g
5
$1.03 per 10mL
$
515
$
ea
SAVE $5
SAVE $5.15
Ajax Professional Power Cleaner Spray 500mL or All In 1 Lemon 700mL Selected Varieties
2
$
Harpic Toilet Block Cleaners 39g Selected Varieties $6.41 per 100g
250
$
90 ea
280
$ Harpic White & Shine Bleach Gel 450mL Selected Varieties 62¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
SAVE $2.90
26
ea
ea
350
$ Ajax EcoRespect Multipurpose Biodegradable Compostable Wipes Fresh Lemon 40 Pack 9¢ each
ea
Fairy All in One Lemon Dishwasher Tablets Original 67 Pack or Platinum 55 Pack
27
$
ea
HOUSEHOLD & PEST Essentials
5
50
$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
8
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 23¢ per 100 sheets
ea
Multix Alfoil Roasting & BBQ Tray Medium
Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack
SAVE $4
2
23¢ per 100 sheets
65
$
ea
SAVE $6.80
5
$
$ Vanish NapiSan Gold Pro Oxi Action Stain Remover Powder 900g or Gel 950mL Selected Varieties
19
$
ea
SAVE $1.85
ea
SAVE $4.40
2
$ Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
340
$
Mortein PowerGard Crawling Insect Surface Spray 320g or Control Bomb 2x150g
10
5
SAVE $1.30
$
$
ea
SAVE $2.50
Mortein Outdoor Mosquito Coils 30 Pack 17¢ each
ea
ea
SAVE $1.50
Sunlight Dishwashing Liquid 1 Litre Selected Varieties 34¢ per 100mL
27
PET Essentials
9
Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties
1
$
$
ea
SAVE $3
Purina Fancy Feast Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.18 per 100g
ea
SAVE 45¢
* Compared to PEDIGREE® Dry Adult Range 1 - 7 years (excluding Small Dog Adult) on a per 100 g basis.
With Real Meat as a Source of Protein 100% Complete & Balanced
3
$
No Artificial Flavours Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties
ea
SAVE 75¢
4
Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 400g Selected Varieties 43¢ per 100g
170
$
ea
SAVE 50¢
8
$
$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g
Pedigree High Protein Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 36¢ per 100g
9
SAVE $1.25
ea
Dine Desire Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties $1.57 per 100g
$
ea
SAVE $7 ©2019 Mars or Affiliates.
28
ea
4
Pedigree Dentastix Large, Medium or Small Dog Treats 7 Pack
2
$
$
ea
SAVE $1.20
VIP Grain Free Chick Dog Food Roll 1.08kg 20¢ per 100g
ea
SAVE $1.40
HEALTH & Beauty
525
$
ea
SAVE $5.25 TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 58¢ per 100mL
10
$ Toni & Guy Tonic Spray 200mL or Purple Shampoo 147‑250mL Selected Varieties
ea
SAVE $6
40 % OFF
Clearasil Skincare
375
$
SAVE $3.75
885
$
Rexona Advanced Protection 220mL Selected Varieties
Clearasil Ultra Rapid Action Pimple Cream 15mL
$1.70 per 100mL
$59 per 100mL
590
$
ea
Banana Boat Aloe Vera Aftersun Gel or Spray 250mL
ea
SAVE $5.95
$2.36 per 100mL
ea
SAVE $2.10
30 % OFF
Aveeno Skincare
Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties $2.63 per 100mL
9
$
30 ea
SAVE $4.08
Gillette Blue II UltraGrip Pivot Disposable Shaving Razor 5 Pack
4
$
10 ea
SAVE $1.15
82¢ each
BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each
4
$
ea
SAVE $1.50
Banana Boat Sunscreen Lotion SPF 50+ 100g^ Selected Varieties $8.80 per 100g
450
$ Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.29 per 100mL
9
880
$
ea
SAVE $2.20
$
ea
Clairol Nice’n Easy 1 Pack Selected Varieties
ea
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
29
HEALTH & Beauty
180
$ Sorbent Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Facial Tissues Selected Varieties
Colgate Advanced Whitening or Max Fresh Toothpaste 170‑190g Selected Varieties
SAVE 70¢
4
$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL
5
$
Colgate Plax Mouthwash 250mL, Dental Ribbon Waxed 50m or Ultra Soft Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 90¢
4
$ ea
Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules 20 Pack** 20¢ each
350
$
ea
ea
SAVE $3.50
3
$
ea
SAVE $1
4
$ Palmolive Luminous Oils Hand Wash 500mL or Shower Gel 400mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
ea
SAVE $2
Panadol Rapid Caplets 20 Pack 25¢ each
Keep momentum with Panadol Rapid This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional. Incorrect use could be harmful. Trade marks owned or licensed by GSK © 2019 GSK or licensor. CHANZ/CHPAN/0190/19
30
Cenovis Sugarless Vitamin C 500mg Orange Chewable Tablets 100 Pack# $7 per 100 units
7
$
ea
Mum Dry Cool Pink or Active Roll‑On Deodorant 50mL
3
$
ea
$6 per 100mL
#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
HEALTH & Baby
25
Huggies Ultimate Unisex Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties
Huggies Cucumber & Aloe or Fragrance Free Thick Baby Wipes 400 Refill Pack
ea
SAVE $5
$3.25 per 100 units
10
$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties
Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Wash or Bath 500mL Selected Varieties
ea
SAVE $2
16
$1.26 per 100mL
$ Karicare Toddler Milk Drink Stage 3 or 4 900g
11
$1.38 each
ea
SAVE $2
U by Kotex Regular or Super Designer Series Ultrathins With Wings 10‑12 Pack
Wholegrains 6+ months Protein 6+ months Plant Protein 8+ months
630
$
ea
SAVE $3.20
150 ea
SAVE 50¢
360
$
$
ea
SAVE $4
$
ea
Heinz Baby Food 150‑170g Selected Varieties
$1.78 per 100g
Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties
13
$
$
ea
SAVE 90¢
35 $
Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties $1.39 per 100g
for
SAV E 70¢
31
7
42
$
295
Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack
$
67¢ per 100g
ea
ea
SAVE $2.95
SAVE $7.43
Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
8
$
$1.46 per 100 sheets
175
75
$
ea
ea
SAVE $1.75
SAVE $8.75
OVER
200
SAVINGS INSIDE
Kellogg’s All‑Bran Original 530g or Just Right 460g
175
$
SAVE $1.25
Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100mL
450
$
ea
Devondale Butter Spread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
ea
SAVE $1.20
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
32
SUPA_V1_IGACQ616_221220
ON SALE 22ND JANUARY 2020
On Sale Wed 22nd January to Tue 28th January 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.