Skip to main content

Maleny IGA -21-08-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Patties Party or Mini Combo 30‑40 Pack

SALE

$9.47 per kg

Better trhicaen half p

90

715

$

¢

ea

SAVE $7.15

ea

SAVE $1.10

375

$

SAVE $3.75

5

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

50¢ per 100mL

12

$

kg

SAVE $5

Australian Bone In Lamb Leg Roast

750

$ Middle Bacon Rashers

ea

kg

SAVE $4.50

On Sale Wed 21st August to Tue 27th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ552_210819_P1


SALE

Maltesers, Pods or M&M's 130‑180g Selected Varieties

2

$

Kellogg's LCMs Bars 132‑138g Selected Varieties

2

$

12 ea

SAVE $2.13

ea

SAVE $2

French Fries Original 175g 91¢ per 100g

160

$

ea

SAVE $1.60

3

$ Cadbury Old Gold Chocolate Block 180g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE $1.80

1

Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g

$ Mentos Roll 37.5g Selected Varieties $2.70 per 100g

2

6

$

SAVE 40¢

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

SAVE $4

115

$ ea

2

$

ea

SAVE 90¢

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre

ea

SAVE $1.30

750

$

ea

SAVE $3.15


10

SALE

$

2

$

ea

SAVE $10

SAVE $2 Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

Gold'n Canola Oil 4 Litre 25¢ per 100mL

$8 per kg

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties

Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

73¢ per 100g

52¢ per 100g

1

$

ea

2

75

09

$

ea

SAVE $1.75

99

¢

ea

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

SAVE $2.10

ea

SAVE $1

Uncle Tobys Oats 700g‑1kg or 8 Pack Selected Varieties

4

$

50 ea

SAVE $1.50

2

$ Barista Bros 500mL or Nutri Boost Milk 340mL Selected Varieties

Nescafé Gold or Blend 43 Coffee 90‑150g Selected Varieties

SAVE 70¢

3

Moccona Coffee Capsules or Sachets 10 Pack Selected Varieties

250

$ ea

SAVE $2.59

ea

SAVE $2

$

40 ea

7

$

Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

ea

SAVE 35¢

3


SALE Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $15.71 per kg

2

$

75 Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

SAVE $2.75

$3.28 per kg

3

$ Perfect Italiano Grated or Shaved Parmesan 125g Selected Varieties

$10 per kg

4

750

$

ea

SAVE 25¢

$24 per kg

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g

197

$

ea

ea

SAVE $3.35

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 59¢ per 100g

375

$

ea

SAVE $1.25

250

$

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

30¢ per 100g

SAVE $1.98

5

$

ea

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg

ea

3

$

ea

SAVE $1.20

Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.09 per 100mL

ea

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $3


SALE

2

$

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

75

$4 per 100mL

2

ea

825

$

SAVE $2.75 Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $8.25

SAVE $2

55¢ per 100mL

30 %

Dove or Rexona Clinical Antiperspirant Deodorant 180mL Selected Varieties

OFF

Dove & Rexona Clinical Protection

$3.89 per 100mL

7

ea

SAVE $3

150

$

ea

SAVE 80¢

9

$

$

Multix Degradable Cling Wrap 33cm×30m, Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack

ea

Harpic Fresh Power Liquid Toilet Cleaner 700mL or Power 6 Blocks 39g Selected Varieties

Finish Quantum Original or Lemon Sparkle Tablet 16 Pack 56¢ each

350

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3.50

230

$ Mirabella Pilot 15W Globe 2 Pack Selected Varieties $1.15 each

ea

SAVE 97¢

5


PICK OF THE Crop

3

50

$ Navel Oranges

350

$

Australian

ea

BLUEBERRIES 125G

125G PUNNET $28 per kg

9

$ Snow Peas

90 kg

250

$ Mushroom Cups or Sliced 200g $12.50 per kg

ea

200g punnet

3

3

Red Capsicums

ea

2KG BAG

$1.50 per kg

Roasted Cashews 500g Selected Varieties $19.80 per kg

kg

kg

390

$ kg

$ Brushed Potatoes 2kg

kg

990

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

450

$ Community Co Mixed Veggies or Asian Vege Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

6

Packham Pears

$ Broccoli

2

50

$

kg

kg

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

14

$ Australian Economy Beef Rump Steak

kg

20

$

kg

Australian

11

$

BEEF T‑BONE STEAK

9

16

$ Australian Chicken Breast Fillets

4

$ Australian Chicken Wings

kg

Kingston Crown Roast Beef

15

$ kg

$10 per kg

$ kg

Lamb BBQ Chops

Tibaldi Shortcut Premium Bacon 1kg

10

kg

kg

Pork Loin Steaks

$

ea

Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns

26

$

kg

MULTI-BUY Global Seafood Salad Mix 500g $7 per kg

27 $

for

7


DELI Delights

17

$ Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

11

WHOLE COOKED BBQ CHICKEN

ea

12

$

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties

560

$

ea

SAVE $6.30

21

$ Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

$22.22 per kg

SAVE $1

18

4

kg

SAVE $12

Twiggy Sticks Hot or Mild

$ Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g Selected Varieties

kg

$

kg

SAVE $6.10

Kransky or Cheese Kransky

8

SAVE $6

Free Range

$

$22.40 per kg

kg

18

$ ea

SAVE 75¢

Ausfresh Olives Selected Varieties

SAVE $3

kg


BAKERY Delights

185

$

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.85

62¢ per 100g

250

$

ea

ea

Delicious

SAVE $1.50 18 Pack

LUSCIOUS LAMINGTONS

69¢ per 100g

340

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

ea

Wonder Soft Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

3

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

5

$

SAVE 50¢

250

$ Rustic White or Olive Baguette 300g 83¢ per 100g

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

550

$

ea

SAVE $1.60

4

$

ea

Your Bakery Bar Cake 300‑370g Selected Varieties

SAVE 50¢

ea

SAVE 50¢

IT’S NOT JUST BREAD,

IT’S HELGA’S OLIVE OIL & HERB IT’S NOT JUST BREAD, IT’S HELGA’S.

390

$

ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

9


let’s eat!

Canon Foods Chicken, Southern Style or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g

7

5

$

$ kg

$13.73 per kg

Community Co Baby Leaf Mix 300g

2

3

$ ea

Praise Deli Style Aioli, Sauce or Mayonnaise 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

$3.33 per kg

$2.35 per kg

Meals Made Easy

9

Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties $1.50 per 100g

11

$

$

ea

SAVE $1

Community Co Quiche 700g Selected Varieties $1.57 per 100g

kg

3

$

ea

McCain SuperFries 900g Selected Varieties

Golden Circle Beetroot Slices 850g

10

Gourmet Tomatoes

$16.67 per kg

$

390

$

ea

ea

Pitango Risotto 500g Selected Varieties $1.30 per 100g

ea

SAVE $1

650

$

ea

SAVE $2.09


Bonds Apparel

7

SUNDAY 1ST SEPT

Bonds Men's Socks 3 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $7

50

20

$

%

Darrell Lea Dad’s Cooler Bag 840g

OFF

$2.38 per 100g

Ranges

7

20

$

ea

SAVE $7

5

Mars Celebrations 300g

Armor All Cleaning & Protection Kit

30

$

$1.67 per 100g

420

$

ea

SAVE $1.80

950

$

Hot Buy

%

*Excludes Travel Sizes

Lynx Body Spray or Antiperspirant 100g Selected Varieties

Lynx Body Wash or Shower Gel 400mL Selected Varieties

$4.20 per 100g

$1.05 per 100mL

5

$

ea

SAVE $9.50

ea

OFF lynx range*

ea

SAVE $5

$4.04 per 100g

Hot buy

Explorer Original Sock 1 Pack Selected Varieties

explorer $

Lindt Lindor Milk Chocolate or Assorted Gift Box 235g

ea

Cadbury Milk Tray 180g $2.78 per 100g

420

$

ea

SAVE $1.80

5

$ ea

SAVE $3

Cadbury Roses Box 225g $2.22 per 100g

ea

SAVE $3.50 11


SWEET Treats

1

$ Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

ea

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

SAVE $1

2

25 $

for

ea

SAVE $1

Toblerone 100g $2.50 per 100g

SAVE $1

ea Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

SAVE $1.60

Chupa Chups or Mini Mentos Bags 8‑12 Pack Selected Varieties

5

175

$

ea

SAVE 15¢

ea

SAVE $1.80

250

$ Violet Crumble Bite Size Chunks 180g

ea

SAVE $1.90

$1.39 per 100g

5

$

12

3

$

MULTI-BUY

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

3

$

$ ea

The Natural Confectionery Co. Party Mix or Snakes Jumbo Pack 520g

Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g

96¢ per 100g

96¢ per 100g

ea


TASTY Snacks

450

$ Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.50

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 70¢ per 100g

Green’s Chunkies or Drizzles Biscuits 200‑250g

Paradise Choc Chip Indulgence Cottage Cookies 250g

SAVE $1.20

2

2

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

$

ea

$

SAVE 70¢

Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225-250g Selected Varieties

350

$

ea

80¢ per 100g

SAVE 65¢

5

Arnott's Simple Batch Biscuits or Cookies 160‑180g Selected Varieties

$

80 ea

Uncle Tobys Muesli Bars Value 12 Pack Selected Varieties $1.33 per 100g

3

$ ea

ea

SAVE $1

3

$ ea

Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties

ea

$1.25 per 100g

13


TASTY Snacks

175

$

ea

SAVE $1.75 Nobby's Loaded Nacho Cheese or Spicy Buffalo Wings Snack Mix 110g

250

$ Thins Chips 175g Selected Varieties

$15.91 per kg

ea

SAVE 80¢

$1.43 per 100g

Majans Bhuja Nuts 140g Selected Varieties $17.86 per kg

250

$

Jumpy's, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

Poppin Microwave Popcorn 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

250

$

$1.09 per 100g

Real Corn Chips 125-150g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

130

$

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 89¢

Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.87 per 100g

14

130

$

Mission Tortilla Triangles or Strips 230g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

SAVE 69¢

350

$ Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

250

$

ea

2

$

2

$

50 ea

SAVE $1.50

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

9

$ ea

ea

Nobby’s Salted Cashews 300g $30 per kg


REFRESH Me

765

$ Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $5.85

$2.04 per Litre

5

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

$ Schweppes Signature Soft Drinks 4x300mL Selected Varieties

650

$ Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre

SAVE $5.25

730

$ Mount Franklin Spring Water 12x500mL $1.22 per Litre

ea

ea

SAVE $2.05

SAVE 45¢

5

ea

Coca‑Cola 4x300mL Selected Varieties $4.17 per Litre

215

$ Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

ea

SAVE $1.50

160

$ $1.07 per Litre

ea

$

SAVE $1.40

$4.17 per Litre

215

$

ea

ea

SAVE $1.35

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

ea

SAVE $2.70

165

$

ea

SAVE 45¢

165

$

ea

SAVE $1

15


FILL UP YOUR Cup

16

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

SAVE $8.10

$4 per 100g

650

$ Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 200g

ea

20

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $2.23 per Litre

ea

SAVE $7

$2 per 100g

ea

SAVE $1.15

$ Grinders Coffee Beans 1kg Selected Varieties

335

$

ea

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre

350

$

ea

SAVE 70¢

SAVE $1.50

$3.25 per 100g

3

$ Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties $6.67 per 100g

12

$

50 ea

SAVE $7

ea

SAVE $1

Ovaltine 415g or Jarrah Drinking Chocolate 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 500g $2.50 per 100g

*SOURCE IRI MARKETE DG E , GROCERY WEIGHTED, TOTA L B EA N S & GROUND QTR TO 17/3/ 1 9 U N IT S

16

4

$

Bushells Coffee & Chicory Essence 250mL $1.28 per 100mL

320

$

ea

SAVE $1.10

Lipton Intense Extra Strong Tea Bags 100 Pack $2.08 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.10

Dilmah Premium Ceylon Tea Cup Bags 300 Pack $1.42 per 100g

850

$

ea

SAVE $4


RISE & Shine

Uncle Tobys Wildberry Fruity Bites 500g, Shredded Wheat Biscuits 270g or Oat Flakes 640g

6

$ Kellogg's Cereal 500‑805g Selected Varieties

3

$ Kids Care Rice Wheels or Potato Stix 8‑10 Pack Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.79

Sanitarium Cholesterol Lowering Weet‑Bix 440g $1.18 per 100g

$1.97 per 100g

Bega Peanut Butter 375g, Vegemite Gluten Free 235g or Cheesybite 270g

$1 per 100g

740

ea

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g

SAVE $1.15

$1.20 per 100g

ea

Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

4

$ Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

9

$

SAVE $1.90

ea

6

$

20

5

ea

SAVE $1.10

$ Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

$ McKenzie’s Quinoa 375g Selected Varieties

5

350

$ ea

SAVE $1.25

$

ea

SAVE $2.50

4

$

ea

SAVE $1.85

2

$ ea

Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

ea

80¢ per 100g

17


FILL UP THE Pantry

1

SPC Tropics Pineapple 227g Selected Varieties $4.41 per kg

$

ea

SAVE $1

1

$

Edgell Sliced Beetroot 425g, Chick Peas or Beans No Drain Pouches 100g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

Poppy Custard Powder 375g 27¢ per 100g

1

SPC Frumax 3x120g or Puree & Simple 4x90g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$11.11 per kg

$

2

4

$

$

280

$

$1.27 per 100g

ea

SAVE $1.15

$

ea

SAVE 75¢ Green’s Baking Mixes 330-500g Selected Varieties

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $3.20 per 100mL

18

8

$

ea

SAVE $1

Bundaberg White or Raw Sugar 1kg 15¢ per 100g

1

$

50 ea

SAVE 60¢

140

$ Golden Circle Corn Kernels 410g $3.41 per kg

ea


FILL UP THE Pantry

3

MULTI-BUY

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

for

ea Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

SAVE $1

30¢ per 100mL

24 $

3

80¢ per 100mL

$ Heinz Pasta or Bake Sauce 500‑525g Selected Varieties

ea

1

28¢ per 10g

$

40¢ per 100mL

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 82¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE $2

Kikkoman Soy Sauce 1 Litre 75¢ per 100mL

7

$

50 ea

SAVE $2

Leabrook Farms Slow Cooking Sauces 520g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE 20¢

270

$

ea

20¢ per 100g

Zesto Worcestershire Sauce 500mL

80

¢

Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties

SAVE $1

Community Co Pasta 500g Selected Varieties

SAVE $1

Step up your burger game

ea

SAVE 30¢

2

$

460

$

ea

SAVE $1.40

MasterFoods Tomato, Barbecue or Burger Sauce 250‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE 95¢ 19


FILL UP THE Pantry

FLAVOURS

2

John West Anchovies 45g or Smoked Oysters 85g Selected Varieties

3

$

3

160

$

ea

SAVE 75¢

$16 per kg

John West Sardines 110g or Mackerel 125g Selected Varieties

ea

SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE 65¢

3

$

80

SAVE $1

$8.94 per kg

Safcol Tuna Pieces Pouches 100g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

Safcol Tuna in Springwater or Oil Italian Style 425g

2

$

$

La Zuppa Soup Pouches 540g Selected Varieties 56¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1.50

Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 80¢ per 100mL

ea

SAVE $1.40

32

$

ea

SAVE $12

$

ea

SAVE 95¢ Maggi Fusian or 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.21 per kg

20

5

$

50 ea

SAVE $2.10

Heinz Baked Beans or Spaghetti 535-555g Selected Varieties

2

$

50 ea

MATCHED

Continental Cup A Soup Sensations 4 Pack Selected Varieties

350

$

ea


Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

7

$

ea

Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack 78¢ per 100g

325

$

270

$

ea

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g

Community Co Olive Oil Spread 500g Selected Varieties

$26 per kg

54¢ per 100g

5

$

225

$ ea

Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g

Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

63¢ per 100g

45¢ per 100g

ea

130

$

ea

ea

Community Co Soy Milk 1 Litre $1.30 per Litre

21


FRIDGE Faves

1

ea

320

$

Tamar Valley Dairy Greek or Light Greek Style Yoghurt 500g

ea

SAVE $1

64¢ per 100g

Dairy Farmers Chocolate Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties

320

$

ea

SAVE 70¢

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g 90¢ per 100g

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.23 per Litre

250

$ Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

22

4

50

$

SAVE 70¢

$1 per 100g

$4.27 per Litre

50

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

270

Pauls Dairy Snack or Mousse 12 Pack Selected Varieties

SAVE 75¢

370

$

ea

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE $1.10

$3.67 per Litre

750

$

550 ea

SAVE $1.65

550

$

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

Bulla Thickened Cream 300mL 83¢ per 100mL

ea

SAVE 45¢

$

ea

Amplify Organic Kombucha 750mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

SAVE $1.50

$

95

¢

ea


FRIDGE Faves

6

450

$

$ Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g

ea

SAVE $1

$12 per kg

5

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

Farmer's Table Salted or Unsalted Butter 500g

$18 per kg

$1.10 per 100g

$ Mil Lel Parmesan or Blend Cheese 250‑380g Selected Varieties

SAVE $1

2

$

Mainland Platter Collection Extra Tasty or Vintage Cheddar Block 75g

Kraft Original or Light Singles 216g $13.89 per kg

ea

Don Salami 200g Selected Varieties $30 per kg

MULTI-BUY Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties $2 per 100g

26 $

for

SAVE $3

Philadelphia Pourover 150g Selected Varieties $18.67 per kg

ea

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg

SAVE 65¢

6

2

$

80 ea

SAVE $1

40¢ per 100g

SAVE $1.45

4

ea

SAVE $1

3

$ KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$30 per kg

3

$ La Famiglia Garlic Slices 270g $1.30 per 100g

ea

$

$

50

SAVE $1

$33.33 per kg

3

$ ea

550

$

ea

50 ea

SAVE $1.70

ea

SAVE $1

9

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

$12 per kg

23


FREEZER Faves

4

$ Cadbury Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties

4

$ Cadbury Chocolate or Caramel Mini Puddings 2 Pack

SAVE $1

$2 per 100g

Birds Eye Mashed Potato, Potato Gems 1kg or Mashed Sweet Potato 600g

3

$3.33 per kg

24

50

$

ea

SAVE 50¢

2

$ McCain Hash Browns 750g

ea

50 ea

SAVE 50¢

Birds Eye Fish Fingers, Whiting, Deep Sea Dory, Flathead or Barramundi 270g‑1kg Selected Varieties

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or SteamFresh Plus 400g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.50

4

$

ea

SAVE $1

ea

Streets Blue Ribbon Chocolate Protein Ice Cream Bar 4 Pack

SAVE $3

97¢ per 100mL

7

$

7

$ $2.61 per 100mL

SAVE $3

50 Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

SAVE $1.50

93¢ per 100g

Super Nature Super Foods or Wellness Bowls 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

7

$

ea

Sargents Chunky Beef Royale Pie 4 Pack 700g

ea

18¢ per 100mL

650

$

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE 50¢

5

$ Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

SAVE $1.70


HOUSEHOLD Essentials décor Match-ups

3

$

50 ea

Wiltshire frypans

1820

Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

$

SAVE $3.50

ea

SAVE $7.80 Wiltshire Saucepans

21

$

50 range

30 ranges

ea

%

SAVE $9

%

Wiltshire Classic Stainless Steel Saucepan 16cm

OFF

Wiltshire Cucina Non‑Stick Frypan 26cm

OFF

Wiltshire Utility Knife 1 Pack

Décor Microsafe Round Container 800mL

décor Microsafe

Sistema Multipacks

$

$

250 ea

SAVE $2.50

5

430

SAVE $1.90

Sistema Klip It Container 200mL 3 Pack

5

$ ea

SAVE $1.50

690

$

ea

$ WD-40 Lubricant 255g

Wiltshire

Kitchen Utensils

Armor All Car Wash & Wax or Heavy Duty Wash 1 Litre

SAVE $3.10

7

$

50 ea

SAVE $2.50

ea

Armor All Wipes 25 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.50 25


PET Essentials

1

60

$ My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

Optimum Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties 96¢ per 100g

4

20¢ per 100g

1150 ea

SAVE $3.40

10

Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties

ea

$2 per 100g

ea

SAVE $2.90

SAVE $1.20

©2019 Mars or Affiliates.

26

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 25¢ per 100g

2

50 ea

SAVE $1.15

250

$ Nature's Gift Mini Treats 290g Selected Varieties 86¢ per 100g

ea

My Dog Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $3

40¢ per 100g

12

$

10

$

$

You brush, they chomp.

ea

SAVE 99¢

Nature’s Gift Sustain Just Natural Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties

$

$ Pedigree Dentastix Small, Medium or Large Dog Treats 7 Pack

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

SAVE 60¢

$

6

$

ea

SAVE 70¢


PET Essentials

TM

170

$ Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 400g Selected Varieties 43¢ per 100g

8

$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

$1 per 100g

SAVE 50¢

135

$

ea

SAVE $2.50

8

Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.59 per 100g

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

ea

SAVE 55¢

1

$ Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

3

$

50 ea

SAVE 80¢ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties $4.12 per 100g

375

$ Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

15

$ Purina Tidy Cats Litter 35 Litre Selected Varieties $2.36 per kg

ea

SAVE $5 27


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

38¢

Per roll

Comfort Inspired By Nature Fabric Conditioner 750mL Selected Varieties $5.67 per Litre

2

9

$

40¢ per 100mL

icare 3 Ply Toilet Paper 24 Pack

ea

$

ea

6

$ Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 6 Pack

Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flush Wipes 42 Pack 7¢ each

5

$ Dettol Surface Wipes 120 Pack Selected Varieties 4¢ each

ea

SAVE $5

Always read the label. Use only as directed. 28

Windex Surface, Glass or Shower Cleaner 750mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE 95¢

4

ea

SAVE $2

$1.67 per 100 sheets

$

ea

SAVE 80¢

ea

SAVE $4.25

SAVE $2

21¢ per 100 sheets

SAVE $2

425

$

Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 95¢

3

$

ea

SAVE $1.85

Multix Tidy Bags Colour Scents Lavender 35 Pack 9¢ each

ea

SAVE $1.50

Drive Ultra Concentrate Front or Top Loader Laundry Powder 1kg $4.25 per kg

550

$

425

$

ea

SAVE $3.25

3

$

ea

SAVE $1


HEALTH & Beauty

2

75

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2.75

2

80

$

6

7

$

ea

SAVE 70¢

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

SAVE $2 ea

BIC Hybrid Flex 4 Shaver 4 Pack

SAVE $1.95

Vaseline Intensive Care Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

ea

$1.75 each

5

$

9

$

ea

SAVE $1.20

ea

SAVE $3.99

BIC Disposable Sensitive Shavers 15 Pack 33¢ each

230

$ Nivea Creme Soft Soap 2 Pack $1.15 per 100g

ea

SAVE $1.30

450

$ Pears Transparent Pure & Gentle Soap 3 Pack $1.20 per 100g

50

ea

SAVE $1.80

%

OFF

Love Beauty and Planet range

450

$

ea

SAVE $4.50

7

Love Beauty and Planet Body Wash 400mL Selected Varieties

Love Beauty and Planet Body Lotion 400mL Selected Varieties

$1.13 per 100mL

$1.75 per 100mL

5

$

$

ea

SAVE $7

BIC Soleil Sensitive Razor 3 Pack $1.67 each

ea

SAVE $2.60 29


HEALTH & Beauty

Nicorette Gum Classic 2mg or 4mg 75 Pack Selected Varieties 31¢ each

2320

$

ea

SAVE $5.80

Colgate Toothpaste 170‑190g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Nicorette Freshmint QuickMist Mouth Spray 13.2mL

Simple Cleansing Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

SAVE $1

15¢ each

939

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties

$

ea

MATCHED

$9.39 per Litre

375

$ ea

$

$23.08 per 10mL

30

5

$

Sorbent Facial Tissues Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

180

$

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE $10

Nicorette Cooldrops 2mg or 4mg Lozenges 20 Pack 50¢ each

10

5

$ Strepsils Lozenges 16 Pack Selected Varieties* 31¢ each

12

$ ea

SAVE 50¢

$

Sudafed PE 20 Pack Selected Varieties* 60¢ each

ea

SAVE $2

ea

SAVE $3

Carefree or Stayfree Pads, Liners or Tampons 10‑48 Pack Selected Varieties

30

315

$

ea

SAVE 95¢

10

$ Depend Real Fit For Men or Women Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.25 each

ea

SAVE $3

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.


BABY Essentials

13

$ Huggies Cucumber & Aloe or Fragrance Free Thick Baby Wipes 400 Refill Pack

SAVE $4

$3.25 per 100 units

2

4

$ Rafferty's Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

$ Curash Moisturising Vitamin E or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

ea

SAVE 30¢

ea

SAVE $1

$5 per 100 units

1450

$

ea

BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties

14

$

ea

Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties

14

$

17

$ ea

BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack

S‑26 Original Alula Newborn or Baby Follow‑On Formula 900g

93¢ each

$1.89 per 100g

ea

Available in Sizes 1-6 ®/TM Trademarks of Kimberly-Clark Worldwide, Inc. or its affiliates. © KCWW.. ©Disney

31


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

SALE

164

$

ea

150

SAVE $1.65

$

ea

SAVE $1.50

175

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

7

$

SUNDAY 1ST SEPT

21

$

ea

ea

SAVE $7

Willow Cooler Medium 25 Litre

SAVE $21

2135

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.90 per Litre

ea

SAVE $17.65

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

On Sale Wed 21st August to Tue 27th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -21-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu