Skip to main content

Maleny IGA -19-06-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IG A.COM.AU

2

$

ea

SAVE $2 Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

410

$

ea

SAVE $4.10

2

$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $10.25 per kg

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

1775

$ ea

SAVE $2

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

ea

SAVE $13.25

11

$

kg

Australian

LAMB LEG ROAST On Sale Wed 19th June to Tue 25th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ533_190619_P1


PICK OF THE Crop

MULTI-BUY $

290

$ Packham Pears

390

$

STRAWBERRIES

250g punnet $15.60 per kg

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g

150

$

ea

$23.07 per kg

Soup Pack 1kg $3.50 per kg

250

$

250

$

ea

Butternut Pumpkins

Asparagus (Mexico)

Eat Well Peanuts 500g Selected Varieties

ea

350

$

ea

$7 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

450

$ Community Co Mixed or Asian Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

2

kg

250

$

ea

Cauliflower

350

$

for

Hass Avocados

Delicious

ea

24

kg

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

16

$ Australian Pork Fillets

10

$

kg

Australian

BONELESS PORK LOIN ROAST

13

$ Australian Beef BBQ Round Steak

Australian Pork Scotch Steak or Roast

kg

15

$

kg

kg

Australian Chicken Thigh Fillets

14

$ Australian Lamb Shanks

11

$

kg

7

$ IGA 4 Star Beef Mince 500g $14 per kg

ea

500g pack

MULTI-BUY $ kg

Australian Flavoured Sausages 500g

2 for

12

$12 per kg

Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed

26

$

kg

Global Cooked & Peeled Prawns 300g $25.71 per kg

9

$

ea

3


DELI Delights Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.40 per kg

560

$

ea

SAVE $5.65

12

Delicious

$

kg

SHORTCUT BACON

SAVE $5

19

12

$

SAVE $7

18

$ Mediterranean Olive Mix

4

kg

SAV E $6

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

18

$

kg

Sopressa Salami Sliced or Shaved

21

$

kg

SAV E $2

23

$ kg

SAVE $5

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $15

Twiggy Sticks Hot or Mild

$

kg

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

15

$

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

19

$

kg

SAV E $1

SAVE $6

Roast Pork with Crackle

kg


BAKERY Delights

350

$

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

88¢ per 100g

440

$

ea

SAVE 60¢

Divine

600g Selected Varieties 73¢ per 100g

YOUR BAKERY MUD CAKE

QBA Parbaked Plain or Garlic Turkish Rolls 130g $1 per 100g

1

$

30 ea

380

$ D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g

3

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

$1.33 per 100g

Papa Joe’s Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g

ea

86¢ per 100g

390

$

ea

Abbott's Sandwich Thins 240g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

6

$

$

3

$

ea

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

ea

320

$

ea

SAVE 80¢

FLAVOUR

5


6

GO QLD

265

$

$ ea

SAVE $6

Cadbury Favourites 320g

$1.88 per 100g

1

$1.33 per Litre

3

250

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

Red Rock Deli Special Reserve or Tortilla Chips 150‑165g Selected Varieties

6

$ ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

350 ea

SAV E 99¢

Arnott’s Chocolate Blocks 170g Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

250

$

ea

SAV E 80¢

$3.72 per Litre

250

$ Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.76 per 100g

ea

SAVE $1.15

$

SAVE 20¢

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

$

595

$

ea

SAVE $3.05

4

$

ea

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL

SAVE $1

Red Rock Deli Potato Chips 150‑165g Selected Varieties

ea

$3.33 per Litre

350

$

ea

SAV E 99¢

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre

ea

SAVE $1.70

750

$

ea

SAV E $3.15


FILL UP THE Pantry

2

$

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g

SAV E $2

40¢ per 100g

18

$ Nescafé Gold Original 400g

19¢ per 100g

ea

SAV E $6

$4.50 per 100g

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

ea

97

¢

ea

SAV E 97¢

White Wings Baking Mixes 220-560g Selected Varieties

Lipton Chai Tea Latte Sticks 8 Pack or Intense Tea Bags 100 Selected Varieties

Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties

2

50

$

CommunityCo.com.au

ea

SAV E $2.50

5

$

Sanitarium Gluten Free Weet-Bix 375-400g

ea

SAV E $1.10

2

$

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

$9.41 per kg

360

$ Community Co Gluten Free Plain or Self Raising Flour 750g $4.80 per kg

2

$

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

ea

SAV E $2

42¢ per 100g

450

$

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

4

$2.25 per Litre

$

Edgell Peas, Beans or Lentils 400-420g Selected Varieties

ea

SAV E $1

550

$

ea

Community Co Gluten Free Muesli 350‑500g

ea

Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre

2

$

ea

SAV E $1.50

225

$

ea

SAV E 65¢

1

$

ea

SAV E 45¢

14

$

ea

$1.40 per 100mL

7


FRIDGE Faves

2

$ Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $20 per kg

ea

SAVE $2

3

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

$ Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

550

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $11 per kg

SAVE $1.50

225

$ Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre

8

ea

ea

SAVE $2.25

Kraft Original or Light Singles 432g $12.73 per kg

Cracker Barrel Extra Sharp Block or Sliced Cheese 250g $22 per kg

Ice Break Iced Coffee or Oak Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

550

$ ea

SAVE $1.50

$

1

25

$

ea

SAVE 95¢

550

$

ea

SAVE $1

270

$

ea

SAVE 58¢

4

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

5

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g-1kg Selected Varieties

SAVE 80¢

330

$ La Famiglia Garlic Slices 270g $1.22 per 100g

Charlie’s Honest or Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.58 per Litre

ea

ea

SAVE $1.90

515

$

ea

SAVE $1


FREEZER Faves

3

$

94 ea

Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties

SAVE $3.94

4

$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.70

On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.11 per 100g

ea

SAVE $2.50

Birds Eye SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $4 per kg

1

80

$

ea

SAVE $1.80

350

$ Birds Eye Mashed Potato, Sweet Potato or Potato Gems 600g-1kg

ea

SAVE 50¢

Birds Eye Seasoned Sides, Corn, Peas or Deli Roast Veggies 600g-1kg Selected Varieties

4

$

SAVE 70¢

GO QLD 250

$

ea

SAVE $1.29

$3.33 per kg

6

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

$ Sara Lee Cheesecake 425-475g Selected Varieties

10

$ Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties $2.78 per Litre

ea

SAVE $3.50

5

$

Pampas Puff, Shortcrust Pastry 1kg or Lemon Merinque Pie 400-500g Selected Varieties

ea

4

$

ea

SAVE $1.50

6

$ ea

Matched

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

9


HOME & PET Essentials Explorer Original Sock 1 Pack Selected Varieties

Razzamatazz Opaque Tights Black 40-60D 2 or 3 Pack Selected Varieties

(50% OFF Explorer Socks & Underwear)

7

(50% OFF Razzamatazz or Bonds Opaques Hosiery)

$

650

ea

$

SAVE $7

ea

SAVE $6.50

350

$ Icare Double Length Toilet Tissue White 3 Ply 4 Pack

ea

SAVE 59¢

24¢ per 100 sheets

42¢ Per roll

250

$

ea

10

SAVE $2.50

$

Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

450

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

SAVE $3

50¢ per 100mL

3

ea

ea

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

10

Duracell Coppertop AA Batteries 16 Pack 69¢ each

SAVE $5

23¢ per 100 sheets

3

$ Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (from the meat department) 30¢ per 100g

ea

SAVE 65¢

$

SAV E $2

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

11

$

ea

SAV E $10.30

My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

1

$

10 ea

SAV E 40¢

350

$ Dine Finest Serve Wet Cat Food 6x50g Selected Varieties $1.17 per 100g

ea

SAVE $1.30


HEALTH & Beauty OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 55¢ per 100mL

9

275

$

$

ea

SAVE $9

ea

SAVE $2.75

Listerine Freshburst or Coolmint PocketPaks Oral Care Strips 72 Pack 7¢ each

375

$

ea

SAVE $3.75

Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

Sorbent Thick & Large or Velvet Facial Tissues 70-95 Pack Selected Varieties

Nivea Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 15¢ each

Macleans Extreme Clean Lasting Fresh or Whitening Toothpaste 170g $1.47 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.50

1

$

80 ea

SAVE 70¢

Nivea Anti-Perspirant Deodorant 150mL Selected Varieties $2.20 per 100mL

250

$

ea

SAVE $2.50

3

Colgate Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Total Toothpaste 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.69

5

Libra Tampons 16 Pack Selected Varieties 19¢ each

31¢ each

5

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1

3

ea

SAVE $1.65

15

$

$ Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.59

$

30

$

540

$

ea

Cenovis Magnesium Tablets 200 Pack $7.50 per 100 units

11


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

550

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $5.50

be

ea

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

465

$

SAVE $2.25 Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.10 per Litre

ea

SAVE $4.70

Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties

9

$

ea

SAVE $4

230

$

ce

225

$

r than half pr i tte

ea

SAVE $2.50 Kellogg’s Nutri‑Grain 290g, Crunchy Nut 380g or Frosties 350g

195

$

ea

SAVE 35¢

Pedigree Wet Dog Food 700g Selected Varieties 28¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 19th June to Tue 25th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -19-06-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu