Skip to main content

Maleny IGA -19-02-2020

Page 1

225

$

ea

SAVE $2.25 Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ON SALE 19 FEBRUARY 2020 TH

ea

SAVE $1 Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian BEEF PORTERHOUSE STEAK

20

$

Serving suggestion

430

$

kg

ea

SAVE $4.30

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

1

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

825

$

ea

SAVE $8.25 Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties On sale Wed 19th February to Tue 25th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s SUPA_V1_IGACQ630_190220_P1


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

175

$ Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

SAVE $1.75

Picky Picky Peanuts 200g Selected Varieties $12 per kg

4

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

Oreo Cookies 133‑137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties

$ Mentos Roll 37.5‑38g or Werther's Original 45‑50g Selected Varieties

ea

hot buy

1

$

SAVE $1

1

240

$

ea

SAVE 50¢

150

$ ea

SAVE 40¢

Wrigley's Sugar Free Gum 27‑32g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$ Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties 73¢ per 100g

MULTI-BUY

75 ea

SAVE $1.75

4

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

$ White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 2kg $2 per kg

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.75 per 100g

$ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g

for

John West Deli Tuna 90g Selected Varieties

SAVE $1

$22.22 per kg

15

ea

SAVE $9.10

SAVE 50¢

Harris Ground or Beans Premium Coffee 1kg Selected Varieties

14

$1.40 per 100g

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1.25

180

$

ea

Hot buy

ea

450

$

$ ea

2

SAVE 70¢

$ ea

SAVE $1

2

24

$

$

Barilla Pasta 450‑500g Selected Varieties

ea

Hot buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

Better trhicaen half p

340

$

$3.28 per kg

197

ea

$

SAVE $3.60

SAVE $1.98

Bulla Multipack 8‑14 Pack Selected Varieties

3

$ Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

50¢ per 100g

4

ea

Proud & Punch Multipack 6‑8 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

5

$

SAVE $2

74¢ per 100mL

Pauls Farmhouse Gold Vanilla Custard 800g

ea

4

$ Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1

4

$ ea

SAVE $3

Perfect Italiano Parmesan Cheese 200‑250g, Ricotta 500g or Romano Block 200g Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or SteamFresh Plus 400g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE 70¢

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g $1.40 per 100g

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 80¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

39

$

3

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

+

$

56¢ per 100mL

ea

50u%rfacOe fClfeaners

Dettol

ea

2

$

SAVE $3

SAVE $1.40

S

Palmolive Luminous Oils Shower Gel 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $2 Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties

75¢ per 100mL

40¢ per 100mL

250

$

White King Power Clean In‑Cistern 2x50g, In‑Bowl 50g or Toilet Gel 475mL Selected Varieties

SAVE $2.50

40

5

$

ea

Dettol Wipes 90‑120 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

30 %

OFF Handee Wipes

%

OFF

DÉCOR MATCH-UPS

420

$ Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

ea

SAVE $2.80

Handee Multipurpose Wipes 25‑30 Pack Selected Varieties

2

$

80 ea

SAVE $1.20

White King Mould & Soap Scum Remover Power Foam Lemon 500mL $9 per Litre

4

$

50 ea

SAVE $1

Windex Glass, Shower or Surface & Glass Cleaner 750mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

4

$

ea

SAVE 80¢

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 5


PICK OF THE Crop

350

$ Yellow or White Nectarines

Australian

RED SEEDLESS GRAPES

550

$

kg

250

$ Brown Onions 1kg $2.50 per kg

ea

1kg bag

We give back to local communities 6

kg

3

Plums

$ Mushroom Cup or Sliced 200g $1.50 per 100g

kg

390

$

ea

200g pack

490

$

Zucchini

kg

490

$ Navel Oranges (Product of USA)

kg

9

$

Salted Pistachios 375g or BBQ Mix 500g

Community Co Caesar, Crunchy Kit or Leafy Salad Mix 250‑400g Selected Varieties

5

$

ea

ea


WHAT’S FOR Dinner?

16

$

kg

Australian BBQ Lamb Chops

1295

$

kg

Australian

BONELESS PORK LOIN ROAST

19

Australian Pork Belly Rashers

kg

940

$

$

Australian Chicken Breast Fillets

kg

Australian Marinated Chicken Kebabs 10 Pack

750

$ IGA 4 Star Beef Mince 500g

ea

$15 per kg

14

$

ea

Australian Gourmet Beef Burgers 560g $13.39 per kg

750

$

ea

MULTI-BUY

Community Co Flavoured Sausages 500g Selected Varieties $11 per kg

2 $ 11 for

500g pack

Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)

26

$

kg

Global Scallops 500g $2 per 100g

10

$

ea

Global Seafood Salad Mix 1kg $7.50 per kg

750

$

ea

7


DELI Delights

20

$ Ham Off the Bone

13

Primo

$

kg

DELI HAM

SAVE $5

21

14

17

$ Olive Mix Mediterranean

8

kg

650

$

SAVE $7

$47.50 per kg

kg

SAVE $1.30

Devon

950

$ King Island Dairy Roaring Forties Blue Cheese 200g

kg

SAVE $1

Kabana Selected Varieties

kg

SAVE $2

SAVE $9

$

$ Silverside

kg

ea

SAVE $3.10

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $23.40 per kg

550

$

ea

SAVE $2.40


BAKERY Delights

550

$

SAVE 50¢

Rainbow Layer Cake 375g $1.47 per 100g

4

ea

$

ea

Delicious

SAVE 50¢

YOUR BAKERY BAR CAKE

300‑370g Selected Varieties

Chocolate Chip Tear and Share Brioche 400g or Loaf Sliced 500g

Tip Top Sandwich or Burger Thins 204‑240g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.50

3

$

Country Delight Snowballs 8 Pack

ea

SAVE 20¢

3

Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

$ ea

SAVE 50¢

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

ea

SAVE $1

6

$

7

$1.25 per 100g

4

$ ea

SAVE 50¢

$ Your Bakery Croissant 9 Pack

ea

SAVE 35¢

$1.15 per 100g

530

$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

230

$

50 ea

SAVE 50¢

Arnott’s Bakery 4 Pack Selected Varieties

380

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

ea

9


PANCAKE DAY

Tuesday 25 February th

Serving Suggestion

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

2

$

3

$ ea

SAVE $1.70

Golden Pancakes, Pikelets or Bites 6‑16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

Great with

13

Short Cut Bacon

10

kg

SAVE $4

50 40

¢ ea ¢

$

Hash Browns From the Deli

ea


PANCAKE DAY

Tuesday 25 February th

PANCAKES WORTH WAKING UP FOR • Preparation time: 5 mins • Cooking time: 30 mins

Ingredients • White Wings Pancake Mix Original Shaker 350g

• Butter, for frying

Toppings • CSR Golden Syrup • CSR Pure Icing Sugar

FIND RECIPE AT WHITEWINGS.COM.AU Serving Suggestion

350

$ CSR Golden Syrup Squeeze Bottle 500g 70¢ per 100g

ea

SAVE $1

150

$ CSR Pure Icing Sugar 500g 30¢ per 100g

ea

SAVE 35¢

Great with

150

$ White Wings Pancake Shaker Original 350g or Buttermilk 325g

SAVE $1.65

7

$

ea

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $2.80 per 100mL

9

$ ea

SAVE $2

Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

11


SWEET Treats

450

$ Lindt Chocolate Gold Bunny 100g Selected Varieties*

ea

hot buy

$4.50 per 100g

Cadbury Caramel or Creme Egg 39g or Mini Eggs 41.5g*

MULTI-BUY

MULTI-BUY

$

$

25 for

Hot buy

Cadbury Eggs Bag 110‑175g Selected Varieties*

23 for

hot buy

2

$

ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

Mars Funsize Bags 20‑28 Pack Selected Varieties

2

5

$

$

ea

ea

Mars 2 Pak Bars or Maltesers King Size 60‑84g Selected Varieties

12

*Selected stores. While stocks last.


SWEET Treats

FLAVOUR

1

$

10

$ ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

3

$ Green & Black’s Chocolate Blocks 90g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAVE $1.25

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Share Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $10

250

$

ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAVE $1 Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

3

$

5

$

50 ea

SAVE $1.30

Maltesers Original Family Share Pack 250g $2 per 100g

ea

®Registered Trademark. ©Mars, 2020

13


TASTY Snacks

FLAVOURS

4

Arnott’s Assorted Creams 500g

350

$ Arnott's Mint Slice, Tim Tam 330‑337g or Bites 170g Selected Varieties

3

Kellogg's Chocotastic Pop Tarts 400g

$ $1.71 per 100g

$1 per 100g

4

ea

Hot Buy

$

ea

SAVE $1

Kettle Chips 175g Selected Varieties $2 per 100g

Thins Chips 175g Selected Varieties

SAVE 80¢

$1.43 per 100g

French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 100‑110g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $1

ea

250

$

SAVE 69¢

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

2

$

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE $2

Nature Valley Bars 140‑160g Selected Varieties

14

$ ea

SAVE $1.50

80¢ per 100g

Uncle Tobys Muesli Bars 5 Pack Selected Varieties

250

$

4

$

1

$ ea

SAVE $1.30

Always Fresh Mini Toast 90g $1.78 per 100g

60 ea

SAVE 40¢

Mission Deli Style Corn Chips 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $1.50


REFRESH Me

165

$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre $1.10 per Litre

Coca‑Cola, Fanta, Sprite, or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

ea

SAVE $1.30

215

$

ea

SAVE 45¢

Mount Franklin Lightly Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.16 per Litre

145

$

ea

SAVE $1.25

115

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

SAVE 90¢

390

$

ea

Powerade 1.5 Litre Selected Varieties

ea

$2.60 per Litre

Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g $17.86 per kg

10

$

2115

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.88 per Litre

ea

SAVE $18.35

7

$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $6.36 per Litre

ea

SAVE $3.60

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

Mount Franklin Sparkling Water, Cascade or Deep Spring Mineral Water 4x200‑250mL Selected Varieties

815

$

ea

ea

SAVE $5.35

3

$

50 ea

SAVE 95¢

515

$ Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

ea

$4.29 per Litre

15


FILL UP YOUR Cup

450

$ Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

13

$ Lavazza Qualità Oro Ground Coffee 500g $2.60 per 100g

ea

SAVE $6

4

Bushells Leaf Tea Extra Strong 250g or Lipton Pure Green Tea Bags 50 Pack

$ Ovaltine 415g 96¢ per 100g

1

$ Devondale Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.45 per Litre

45 ea

MATCHED

$2.40 per Litre

16

HOT BUY

330

$

ea

SAVE $1.20

4

ea

440

$ ea

SAVE $1.60

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

SAVE $1

Jarrah Classic or White Hot Choc 10 Pack

$ V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

$

SAVE $1

3

280

$

ea

ea

SAVE 50¢


FUEL YOUR Day

5

$ Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g 64¢ per 100g

ea Kellogg's Corn Flakes 725g

SAVE $3

7

$ Vegemite 560g $1.34 per 100g

3

50

$

4

Be Natural Cereal 405‑415g Selected Varieties

SAVE $1

530

$ Community Co Nibble Mix 350g

350

ea

SAVE $1.50

SAVE 40¢

$1 per 100g

9

Community Co Black Chia Seeds 350g $2.57 per 100g

Community Co Psyllium Husk Powder 150g

88¢ per 100g

80¢ per 100g

ea

$2.73 per 100g

2

$

Nutino Hazelnut Spread 400g

ea

410

$

ea

Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

5

SAVE $1.90

$

ea

ea

$ Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

ea

$1.51 per 100g

$

Kellogg's Cereal 300‑460g Selected Varieties

$

50 ea

ea

SAVE $1

48¢ per 100g

4

$

450

$

ea

Sanitarium Gluten Free Weet‑Bix 375g

ea

$1.20 per 100g

17


FILL UP THE Pantry

80

¢ Fantastic Noodles Bowl 85g or Cup 70g Selected Varieties

SAVE 80¢

John West Smoked Salmon Slices 125g or Skinless & Boneless Chunk Style Salmon 130g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $17.86 per kg

2

$41.90 per kg

ea

SAVE 80¢

375

$

ea

SAVE $1.75

18

SAVE $1.38

$ Hamper Original or Lite Corned Beef 340g

Edgell Corn 420g or Beetroot 425g Selected Varieties

130

$

ea

SAVE 20¢

145

$ ea

SAVE 50¢

$14.71 per kg

ea

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 24¢ per 100mL

Continental Pasta, Rice or Risotto Pots 69‑87g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.80

Mission Tortillas, Burrito or Tacos 8‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.45

3

$

ea

SAVE 80¢

ea

SAVE $1.10

It’s what John West rejects that makes

5

Continental Pasta, Risotto or Rice 90‑115g Selected Varieties

440

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

50

$

137

$

ea

the best.

SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties $4.24 per kg

350

$

ea

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties $6.77 per kg

650

$

ea

Mission Taco Seasoning 35g Selected Varieties $3.71 per 100g

130

$

ea

SAVE 35¢


FILL UP THE Pantry

3

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE $1

30¢ per 100mL

3

ea

Community Co Olives 350‑450g Selected Varieties

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

250

$

ea

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties

2

ea

San Remo Ready Pasta 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

5

$ Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli Squeezie 500mL or Mayonnaise Jar 470g

2

$

Kikkoman Soy Sauce 1 Litre 75¢ per 100mL

2

ea

SAVE $1

750

$

ea

40¢ per 100mL

$

ea

SAVE $1

$

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

2

$

$

ea

SAVE $2

4

$

$

ea

Tandaco Coating Mix 75g Selected Varieties $2.13 per 100g

1

$

60 ea

SAVE 40¢

Oli & Vine Dressing 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

ea

SAVE $1 19


A Healthier YOU

3

$ Aussie Bodies Bars 60g Selected Varieties $5 per 100g

Nature's Way Instant Natural Protein Powder 375g Selected Varieties $2.80 per 100g

10

50 Atkins Low Carb Living Penne Pasta 250g $2.20 per 100g

950

$

ea

Atkins Low Carb Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

SAVE 70¢

550

$

ea

SAVE $10.50

We give back to local communities

20

Aussie Bodies Bars 30‑40g Selected Varieties

SAVE $1

$

180

$ ea

ea

SAVE 90¢

ea

SAVE $4

7

$ Aussie Bodies Bar Low Carb Whip’d Choc Protein Bar 4 Pack $5.83 per 100g

14

$

550

$ Community Co Gluten Free Muesli 350‑500g Selected Varieties

ea

ea

ea

Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre $1.40 per 100mL


We give back to local communities

Community Co Juice 2 Litre Selected Varieties $2.38 per Litre

475

$

230

$ Community Co Unsweetened Almond Long Life Milk 1 Litre $2.30 per Litre

60¢ per 100g

Community Co Quick or Rolled Oats 750g

ea

44¢ per 100g

420

$ Community Co X‑Large Free Range Aussie Eggs 12 Pack

330

$

ea

Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g

450

$ Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties

ea

90¢ per 100g

340

$

ea

ea

5

$

ea

Community Co Twist & Squeeze Honey 375g

ea

$1.33 per 100g

21


FRIDGE Faves

54 for

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.14 per 100g

Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties 75¢ per 100g

So Delicious Dairy Free Yoghurt 150g Selected Varieties $1.67 per 100g

Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.21 per 100g

22

1

20

$

ea

SAVE $1.20

2

SAVE $3

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1.11 per 100g

ea

SAVE $1

170

$

ea

SAVE 30¢

2

$ Danone Activia Probiotics Yoghurt 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE 25¢

4

Danone Activia Probiotics 700g Selected Varieties 57¢ per 100g

Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

SAVE $1.05

Latina Fresh Filled Pasta 375g Selected Varieties

3

80¢ per 100g

320 ea

SAVE 50¢

Latina Fresh Sauce 425g Selected Varieties 68¢ per 100g

Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre

ea

HOT BUY

290

$ ea

SAVE $1

$

ea

$

$

50

$

5

$

$

ea

HOT BUY

450

$

ea

SAVE 50¢


FRIDGE Faves

7

50

$ Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g

ea

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $3.35

$10 per kg

3

$ Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 150‑250g Selected Varieties

$16 per kg

5

$

50 ea

Mainland On The Go Cheese & Crackers Tasty 120g

SAVE 40¢

$41.67 per kg

5

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $28.57 per kg

ea

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

525

$

ea

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g $1.33 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.70

$1.05 per 100g

9

$

5

2 $ 50

ea

$9 per kg

ea

SAVE 60¢

$

Dandy Economy Bacon 1kg

8

$

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

23


Great Freezer FRENZY! 7

$ Core Powerfoods Meals 310‑350g Selected Varieties

10

$ ea

SAVE $1.70

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

ea

SAVE $3.50

McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

5

$

SAVE $1

4

$

ea

Ho Mai Spring Roll, Mini Dim Sim or Yum Cha 200‑250g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.70

Mr Chen's Yum Cha 240‑300g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1.10 per 100g

550

$

ea

6

$

SAVE $1.50 McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Birds Eye Deli Fish Fillets 225‑260g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.50

Steggles Chicken Snacks or Burger 400‑450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$4 per kg

3

$

ea

SAVE $1

2

$ Heinz Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

24

350

$ ea

SAVE 30¢

Birds Eye Australian Field Fresh Corn Cobs 1kg or Broccoli Florets 500g

ea

SAVE 50¢


Great Freezer FRENZY! 95¢

Per stick

6

$ Golden North Ice Cream 2 Litre or Giant Twins 5 Pack Selected Varieties

19

$ Streets Family Value 20 Pack $1.15 per 100mL

3

$ Bulla Icy Pops 10 Pack Selected Varieties 43¢ per 100mL

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 34¢ per 100g

SAVE $5

6

Reese’s or Hershey’s Ice Cream Tub 475mL or Sticks 4 Pack Selected Varieties

550

$

ea

SAVE $3

$ ea

SAVE $1.30

550

$

ea

ea

SAVE $1.35

Connoisseur Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.25 per 100mL

ea

SAVE $2.60

5

Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

5

$

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

ea

MATCHED

28¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2.40

4

$ ea

SAVE $1.25

Cadbury Chocolate or Caramel Mini Puddings 2 Pack $2 per 100g

ea

SAVE $1 25


HOUSEHOLD & PEST Essentials

550

$

ea

SAVE $5.50 Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

8

$ Mortein Kill & Protect High Performance Surface Spray Crawling Insect 350g or Cockroach Baits 12 Pack

549

$

Biozet Attack Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

SAVE $5.50

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

26

ea Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack

SAVE $2.60

23¢ per 100 sheets

350

$

ea

hot buy

3

$

ea

SAVE $1.85

Aerogard Odourless or Eucalyptus Insect Repellent Fabric Spray 150g

8

$5.33 per 100g

Vanish Napisan Oxi Action Regular or Crystal White Stain Remover 2kg $4.75 per kg

Fairy All In One Lemon Dishwashing Tablets Original 22 Pack or Platinum 18 Pack

950

$

ea

SAVE $3.50

11

$

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack

SAVE $2

22¢ per metre

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

9

$

ea

Glad Bake & Cooking Paper 30cmx25m

ea

SAVE $3

$

ea

15

$

28¢ per 100 sheets

550

$

ea

SAVE 50¢

250

$

ea

SAVE $1

Energizer Max Plus AA or AAA Batteries 10 Pack 90¢ each

Energizer Advanced AA or AAA Batteries 4 Pack $1.38 each

ea

SAVE $3

9

$

ea

SAVE $7

550

$

ea

SAVE $4.40


PET Essentials

1

40

$ Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.65 per 100g

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties 30¢ per 100g

ea

$1.79 per 100g

VIP Natures Goodness Grainfree Dog Food Rolls 2.15kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 19¢ per 100g

19¢ per 100g

120 ea

SAVE 30¢

750

$ Purina One Wet Cat Food 6x70g Selected Varieties

Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

SAVE 50¢

$

ea

SAVE $2

4

15

$

Optimum Chicken or Tuna Dry Cat Food 2kg 73¢ per 100g

$4.12 per 100g

22¢ per 100g

1450 ea

350

ea

Nature's Gift Mini Treats 290g Selected Varieties

SAVE 80¢

SAVE $1.60

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.17 per 100g

425

$

ea

SAVE $1.15

220

$

ea

76¢ per 100g

7

ea

SAVE $1

3

$

$

$

ea

SAVE 49¢

Purina Lucky Dog Biscuits Bones 800g or Meaty Chews 65‑96g Selected Varieties

SAVE $5.50

$ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

SAVE $3.60

$

650

$

ea

ea

My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties

ea

44¢ per 100g

27


HEALTH & Beauty Dettol Foam Hand Wash 250mL Selected Varieties

Dettol Liquid Hand Wash Refill 950mL Selected Varieties

60¢ per 100mL

39¢ per 100mL

150

$

SAVE $1.50

1

ea

425

$

ea

2

$ Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

58¢ per 100mL

$1.20 per 100mL

Bushfire Appeal

Purchase a $2 Gift Token.

ea

SAVE $4.25

SAVE $3.75

45

SAVE $1.45

28

47¢ per 100mL

375

$

ea

$

Dettol Foam Hand Wash Refill 900mL Selected Varieties

40 ea

SAVE $2.40

bushfire appeal This gift supports Aussies devastate d by the bushfires.

Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

425

$

ea

SAVE $4.25

100% of funds raised will go to the Vinnies Bushfire Appeal*.

*Appeal runs until 25th February 2020. All money raised from the sale of tokens during the appeal will be donated by IGA Community Chest Limited to the St Vincent de Paul Society in your state/territory. For more information on how to help Vinnies visit www.iga.com.au/vinnies


HEALTH & Beauty

Better trhicaen half p

3

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

Norsca Anti‑perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

ea

SAVE $3.30

$2 per 100g

3

$

$

$2 per 100g

ea

SAVE $3

669

$

ea

SAVE $6.69 Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties $1.89 per 100mL

9

$

ea

Schwarzkopf Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

SAVE $5.40

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 93¢ per 100mL

50

840

$

ea

SAVE $5.60

%

OFF

aveeno range Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.62 per 100mL

12

7

$

$ Banana Boat SPF50+ Sunscreen Lotion 200g or Spray 175g^ Selected Varieties

575

$

ea

SAVE $4

Moosehead Putty, Fibre, Wax, Paste, Dough or Clay 100g Selected Varieties $7 per 100g

ea

SAVE $2.25

ea

SAVE $5.75

Aveeno Intense Relief Hand Cream 100g $5.19 per 100g

519

$ Johnson’s Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 24¢ each

6

$

ea

VO5 Styling Hair Spray 200g or Gel 250g or 175mL Selected Varieties

4

$

10

SAVE $5.20

$

ea

Bio‑oil Gel Dry Skin 100ml $10 per 100mL

ea

ea

SAVE $5

^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

29


HEALTH & Beauty

#1 Solutions for denture confidence

1

$ Kleenex Soft & Thick Facial Tissues 95 Pack

12¢ each

Polident Denture Adhesive Cream Fresh Mint or Flavour Free 60g $18.33 per 100g

4

50

$

ea

ea

5

4

$

3

$ ea

hot buy

50¢ per 100mL

ea

SAVE $4

$ Johnson's Body Care Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

Original Source Shower Milk or Gel 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.20 per 100mL

SAVE $1.60

11

2

$

ea

SAVE $2

Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties

Trade marks are owned or licensed by the GSK group of companies. ©2019 GSK group of companies or its licensor. CHANZ/CHPOLD/0050/19

Cenovis Magnesium Tablets 200 Pack# $8 per 100 units

16

ea

hot buy

56¢ per 100g

$

ea

2

$

$

*Nielsen© & IQVIA™ Scan, GSK Denture Care Australia Grocery & Pharmacy Value/ Unit sales 52 weeks 29/09/19

30

Colgate Toothbrush 360° 2 Pack, Total Toothpaste 200g or Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

SAVE 40¢

$1.58 per 100 units

Polident Denture Daily Cleanser 3 Minute or Whitening Tablets 36 Pack

50

Swisse Ultiboost Vitamin C Chewable 500mg 310 Pack# $4.68 per 100 units

Medix Ibuprofen Capsule Shaped Tablets 24 Pack** 8¢ each

1450

$

ea

Panadol Extra Caplets 10 Pack** 40¢ each

ea

SAVE $1.30

4

$

ea

SAVE $1

#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.


HEALTH & Baby

3

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties

$

ea

10

ea

SAVE $2

35

Karicare Toddler Milk Drink Stage 3 or 4 900g

for

SAVE 70¢

$1.39 per 100g

ea

$1.78 per 100g

1

$

$

Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties

16

$

$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

ea

BabyLove Cosifit Nappies 15‑28 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

$4.38 per 100 units

9

50

$

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties

ea

91¢ per 100g

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

Depend Real Fit For Men Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.38 each

11

$

SAVE $3

ea

U By Kotex Regular or Super Slim Tampons 32 Pack 20¢ each

630

$

ea

SAVE $1.20

U By Kotex Panty Liner’s 26‑30 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

270

$

ea

SAVE 80¢

31


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

1

$

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

John West Tuna 95g Selected Varieties

15

$12.11 per kg

ea

ea

SAVE $1.75

SAVINGS INSIDE

SAVE $1.15

230

$ Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties

ea

SAVE $2.30

OVER

200

175

$

14

$ Nescafé Original or Espresso Blend 43 Coffee 500g $2.80 per 100g

Olive Grove Spread 500g Selected Varieties

ea

SAVE $6

56¢ per 100g

280

$

ea

HOT BUY

Sensodyne Toothpaste 110g Selected Varieties $5.91 per 100g

650

$

ea

SAVE $2.70

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

ON SALE 19TH FEBRUARY 2020

SUPA_V1_IGACQ630_190220 On Sale Wed 19th February to Tue 25th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -19-02-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu