Skip to main content

Maleny IGA -18-09-2019

Page 1

SUPA

225

$

ea

SAVE $2.25 Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ON SALE 18TH SEPTEMBER 2019

OVER

200 ea

SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

HotE!

135

$

PRIC

PORK LOIN CHOPS

12

Serving Suggestion

ea

SAVE $1.35

Australian

$

SAVINGS INSIDE

4

$

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $14.21 per kg

165

$

ea

SAVE 95¢ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

kg

$1.32 per Litre

On Sale Wed 18th September to Tue 24th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ564_180919_P1


Roast Dijon Chicken with Spring Vegetables

6

$ Grown in Australia

Australian Free Range Whole Chicken

kg

Serving Suggestion

4

$ Grown in Australia

kg

Lemons

Grown in Australia

Washed Potatoes

2

1

$ Grown in Australia

Kent Pumpkin

2

$

50 kg

2

MasterFoods Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

$ Grown in Australia

Cherry Tomatoes 250g $8 per kg

350

$ kg

ea

MATCHED

190

$ ea

250g PACK

Grown in Australia

Hydro Lettuce

ea


WHAT’S FOR Dinner?

20

$

kg

Grown in Australia

Australian Beef T‑Bone Steak

Grown in Australia

14

Australian

$

Grown in Australia

Australian Lamb Cutlets

kg

BEEF ECONOMY RUMP STEAK

35

Grown in Australia

$

kg

IGA 4 Star Beef Mince 500g

6

$

$12 per kg

8

Australian Boned and Rolled Lamb Leg

895

$ ea

18

$ Grown in Australia

Australian Boned & Rolled Pork Shoulder

kg

Canon Foods Chicken, Southern Style or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g

kg

7

$

$13.73 per kg

ea

$ Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

ea

Grown in Australia

Australian Chicken Wings

450

$

kg

Global Seafoods Premium Basa Fish Fillets 1kg $10 per kg

10

$

10

$ ea

Global Salt and Pepper Squid 500g

ea

$20 per kg

3


PICK OF THE Crop

990

$ Red Seedless Grapes USA

kg

Grown in Australia

MULTI-BUY

2$

for

Australian

350

HASS AVOCADO

Mushroom Cups or Slices 200g $15 per kg

4

ea

200g PACK

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

3

$

Grown in Australia

Grown in Australia

Cauliflower

390

$

290

$

Grown in Australia

Rockmelon

ea

170

$

ea

Pretzel Knots 150g or Rice Crackers 180g

5

ea

$

ea

Community Co Crunchy or Kaleslaw Kit 400g or Caesar Kit 290g


DELI Delights

12

$ Shortcut Bacon

11

Free Range

$

23

Sopressa Sliced or Shaved

13

kg

SAVE $6

18

$ Ausfresh Olives Selected Varieties

17

SAVE $3

kg

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

$

$

$20 per kg

4

$

ea

Devon Sliced or Shaved

SAVE 75¢

South Cape 4 Cheese Selection 435g $27.59 per kg

kg

SAVE $9

6

$

kg

Kabana or Cheese Kabana

Lemnos Fetta Smooth 200g Selected Varieties

SAVE $5

$

BBQ CHICKEN

ea

kg

12

$

ea

SAVE $4.80

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

kg

SAVE $1.80

5

$

ea

SAVE $2.90

5


BAKERY Delights

375

$

Papa Joe’s Banana Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

54¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1

12 Pack Selected Varieties

Delicious

LUSCIOUS LAMINGTONS

6

3

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

SAVE $1

$1.50 per 100g

4

$

$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.10

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack

ea

SAVE 80¢

$1.82 per 100g

Super soft, Super versatile

420

$

ea

SAVE 60¢

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

6


BAKERY Delights

7

$ Zehnder Gluten Free Bread 700g Selected Varieties

2

ea

$1 per 100g

$

ea

SAVE $1.70 Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

Scrumptious

GOLDEN CRUMPETS

4

4

$ Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack 67¢ each

340

$ Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

ea

$ ea

Tip Top The One or 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

ea

IT’S NOT JUST BREAD,

IT’S HELGA’S OLIVE OIL & HERB IT’S NOT JUST BREAD, IT’S HELGA’S.

390

$

ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

7


1

$

2

160

$

82 ea

SAVE $1.83

$ ea

SAVE $1.60

SAVE $2

Cheezels Value Pack 190g

Pringles Chips 134g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties

84¢ per 100g

$1.49 per 100g

$3.03 per Litre

Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties

Violet Crumble Bags 135-180g

$1.50 per 100g

220

$

225

$

ea

SAVE $2.20

4

Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

2

$

8

ea

SAVE $1

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.04 per Litre

350

$ ea

SAVE $1

$1.18 per 100g

Skittles Bags 110g Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

$

$1.82 per 100g

ea

SAVE $1

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $2 per 100g

765

$

SAVE $5.85

1150

$

ea

V Energy Drink 4x500mL $5.75 per Litre

ea

ea

SAVE $1.70


7

165

$

$

ea

SAVE $7

SAVE $1.65 Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

$2.20 per kg

70¢ per 100g

3

$

ea

ea

SAVE $3.50

I&J Crumbed or Battered Fish Fillets 425g Selected Varieties $11.53 per kg

3

$

50 Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre

Balfours Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

15¢ per 100mL

490

$

ea

SAVE $2.30

Heinz Sauce, Ketchup, Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295‑500mL Selected Varieties

26 $

ea

SAVE $3

250

$

ea

SAVE 70¢

3

$

for

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

Primo Thin or Cocktail Franks 500g

$1.50 per 100g

$6 per kg

ea

SAVE $2.50 9


SWEET Treats Lindt Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties

212

$

ea

SAVE $2.13

3

$ Cadbury Sharepacks 168-180g Selected Varieties

SAVE $1.60

3

3

ea

SAVE $1.30

1

$

50

$ Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

ea

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ Maltesers, Pods, M&M’s or Mars Bags 120-180g Selected Varieties

ea

10

$

SAVE $1.25 Guylian Masters Selection 174g or Sea Shell Chocolates 250g

SAVE $6

1

$ Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties $7.20 per 100g

10

10

$ ea

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

SAVE 50¢

SAVE $10

5

$

80 ea

ea

Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50


TASTY Snacks

2

$ Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

SAVE $1

250

$ Thins 175g, Jumpy's, French Fries or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

350

$ ea

ea

SAVE 69¢

Arnott's Tim Tam or Mint Slice Bites or Value Pack 170‑337g Selected Varieties

ea

HOT BUY

150

$ Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

4

$

350

$ Kettle Tortilla, Sensations or Sweet Potato Chips 135-150g Selected Varieties

ea

SAVE 89¢

2

Poppin Triple Butter or Butter Microwave Popcorn 4x100g

$ Ritz or Nabisco Premium Original Cracker 300g 67¢ per 100g

$1 per 100g

ea

SAVE $1.55

ea

SAVE $1

550

$

ea

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

4

Kellogg's Pop Tarts 400g or K‑Time Biscuit Moments 125g Selected Varieties

260

$

$

ea

SAVE $1

Lolly Gobble Bliss Bombs 175g

ea

SAVE $1.10

$1.49 per 100g

11


REFRESH Me

2195

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.95 per Litre

SAVE $17.05

Coca‑Cola Classic or No Sugar 4x300mL

5

$4.58 per Litre

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

50

$

ea

SAVE $2.20

5

520

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre

ea

SAVE $1.10

$4.17 per Litre

SAVE 90¢

Red Bull Energy Drink 6x250mL Selected Varieties

11

$7.33 per Litre

SAVE $3

810

$ ea

SAVE $1.40

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

ea

ea

SAVE $4.10

175

$

ea

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.59 per Litre

Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre

12

ea

$

$ Schweppes Signature Soft Drinks 4x300mL Selected Varieties

115

$

ea

115

$

ea

SAVE 60¢


Low Prices

You’ll find Every Day on the things you need

Chicken Tonight Cooking Sauces 475‑520g Selected Varieties

250

$

3

$

160

$ ea

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490‑505g Selected Varieties

2

190

$

ea

$1.90 per Litre

650

$ ea

MasterFoods Finishing Sauce 160g Selected Varieties

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties

$1.25 per 100g

$6.77 per kg

ea

Golden Circle Orange or Apple Juice 1 Litre

$3.90 per kg

$

ea

950

$

ea

ea

Lipton Classic or Vanilla Chai Latte 16 Pack

13


FILL UP YOUR Cup

30%

LESS ADDED

SUGAR.

100%

TASTE.

9

$

SAVE $9

8

$

$4.50 per 100g

Nescafé Gold Smooth 180g

Vittoria Mountain Grown Beans or Ground Coffee 1kg

ea

$2 per 100g

ea

SAVE $16.50

ea

SAVE $2.30 V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

$1.84 per Litre

550

$

$

$

International Roast Coffee 200g $2.75 per 100g

ea

SAVE $2

SAVE $2

Nutritional boost for active kids. Contains 30% LESS ADDED SUGAR when compared to standard MILO prepared with skim milk

14

20

10

SAVE $8.90

$4.50 per 100g

Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g

$

Better trhicaen half p

Nescafé Gold Intense or Original Coffee 200g

5

230

ea

Lavazza Prontissimo Intenso or Classico Instant Coffee 95g $7.89 per 100g

7

$

50 ea

SAVE $2.50

Dilmah Premium Ceylon Tea Loose Leaf 250g $1.40 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.40

Tetley Tea Cup Bag 100 Pack $1.83 per 100g

330

$

ea

MATCHED


FILL UP THE Pantry

6

450

$

$ ea

SAVE $2.50

Kellogg’s Froot Loops 500g, Just Right 790g or Crunchy Nut Cornflakes 670g

3

Lowan Whole Foods Muesli 750g Selected Varieties

4

$1.42 per 100g

3

Uncle Tobys Honey & Macadamia or Oat Crisp 415‑475g

2

50 ea

SAVE $1

5

ea

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g

$ Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

4

$ 40¢ per 100g

250 ea

MATCHED

350

$ ea

Nutino Hazelnut Spread 400g

ea

SAVE 70¢

$ ea

SAVE $1.25

Bundaberg Golden Syrup 1kg

5

$

SAVE $1.45

ea

SAVE $1.20

$ Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

ea

55

$ Sanitarium Weet‑Bix Go 250g Selected Varieties

$

SAVE $1

40¢ per 100g

SAVE $1.50

Uncle Tobys Traditional, Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g

$

ea

ea

88¢ per 100g

15


FILL UP THE Pantry

2

$ Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE $1

3

Bertolli Olive Oil 750mL or Azalea Grapeseed Oil 1 Litre Selected Varieties

3

ea

SAVE $6.50

4

$

$ San Remo Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties

650

$ ea

ea

SAVE $1

Leggo's Providore Pesto 195g or Pasta Sauces 400g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1 Praise Deli Style Burger Sauce 250mL $1.20 per 100mL

2

$ Heinz Mayonnaise Traditional Egg or Salad Cream 250g 80¢ per 100g

2

$ ea

SAVE $1

Uncle Ben's Brown Rice Cup 2x125g or Express Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

Praise Dressing 250mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

175

$

ea

SAVE $1.75 Oli & Vine Dressing 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

16

4

$

480

$ ea

SAVE $1

SunRice Medium Grain, Brown or Jasmine Rice 2kg 24¢ per 100g

ea

SAVE 70¢


FILL UP THE Pantry

1

50

$ Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties

3

$ One Night In Mexico Tortilla With Corn 10 Pack or Sauce 250mL Selected Varieties

3

ea

2

50 ea

SAVE $1.30

Mission Naan Bread 4-6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

John West Deli Tuna 180g Selected Varieties $13.89 per kg

20

SAVE 80¢

$

Valcom Curry Paste 210‑230g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

73¢ per 100g

2

50

$

John West Salmon Slices Smoked 125g $20 per kg

John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties $2.55 per 100g

Nando’s Peri Peri or Marinade Sauce 125-265g Selected Varieties

260

$

ea

SAVE $1.15

ea

White Wings Cake in a Cup 220g or Bliss Balls 250g Selected Varieties

SAVE $1

2

2

$

ea

2

ea

SAVE 70¢

$12.50 per kg

3

$

75

John West Herring or Smoked Kippers 200g

ea

White Wings Classics Cake Mix Moist Chocolate 370g or Golden Butter 340g

SAVE $1.05

$

ea

SAVE $2

50

$

3

$

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 85¢

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.27 per 100g

ea

SAVE $1.05

280

$

ea

SAVE $1.15

17


FILL UP THE Pantry

For Hungry Little Human

150

$ Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

175

$

ea

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE 75¢

BEANS!

2

80

$ Edgell Super Sweet Corn Kernels 4x125g $5.60 per kg

3

Always Fresh Kalamata Olives 220g Selected Varieties $15.91 per kg

ea

SAVE $1.19

3

$

Edgell Four Bean Mix or Red Kidney Beans 400g Selected Varieties

SAVE $1.55

ea

$3.75 per kg

2

$

50 ea

150

$

Continental Pasta, Risotto or Rice Pots 69‑87g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

$

ea

SAVE $1.20 SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

80

‘SPC’ is a registered trademark of SPC Ardmona.

Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties 28¢ per 10g

18

3

$

¢ ea

SAVE 20¢

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

ea

SAVE $1


Ready Meals Range

Serves ONE

7

$

50 ea

Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties $1.88 per 100g

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

19


Great Fridge FRENZY! Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

$1 per 100g

$1.15 per 100g

SAVE 70¢

SAVE 75¢

1

$

95

¢

50

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

ea

SAVE 45¢

ea

SAVE 45¢ Jalna Yoghourt 170g Selected Varieties Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.71 per 100g

5

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

20

120

$

88¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

3

$

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g 90¢ per 100g

SAVE 80¢

ea

SAVE 75¢

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack

4

63¢ per 100g

SAVE 30¢

250

$ Pauls Vanilla Custard 600g or Dolce Velvet Crème Dessert 2 Pack Selected Varieties

$

50 ea

270

$

ea

ea

SAVE 60¢

4

$ ea

SAVE $1

Tatua Dairy Whip Whipped Cream or Chef De Can Chocolate Mousse 250‑300g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢


Great Fridge FRENZY! 5

$

ea

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties $1 per 100g

165

$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties

SAVE $1.65

33¢ per 100g

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

5

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1.15

550

$

350

$ T2 Iced 500mL Selected Varieties $7 per Litre

Latina Fresh Egg Fettuccine or Lasagne Sheets 375g 93¢ per 100g

La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g

SAVE $1

240

Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

270

$

ea

ea

SAVE $1.20

$

ea

SAVE $1.50

350

$

ea

ea

SAVE 40¢

21


Great Fridge FRENZY! Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $25.71 per kg

6

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

6

$ Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar Cheese 250g $24 per kg

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

SAVE $1.70

4

$ Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack $25 per kg

22

2

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

$ ea

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties $32 per kg

SAVE $1

5

ea

SAVE $2.15

9

$ ea

SAVE $1

4

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg

$ ea

ea

$

ea

SAVE $1.65

$13.33 per kg

450

$

ea

Philadelphia Philly Pourover 250g Selected Varieties $13.20 per kg

ea

SAVE $3.50

330

$

ea

SAVE $1


FREEZER Faves

4

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

20¢ per 100mL

6

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

$ Sara Lee Chocolate Brownie & Cheesecake 475g or Salted Caramel Cheesecake 425g

5

ea

Streets Blue Ribbon Chocolate Protein Ice Cream Bar 4 Pack $2.61 per 100mL

$

Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

2

$

ea

SAVE 50¢

Bulla Multipacks 8‑14 Pack Selected Varieties

SAVE $2

7

ea

McCain Fries, Chips or Wedges 500g‑1kg Selected Varieties

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

3

$

75 ea

SAVE $2.05

Peters Dixie Cup Vanilla 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

ea

SAVE $1

10

$ ea

SAVE $1

On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.33 per 100g

350

$ ea

SAVE $3

3

ea

SAVE $2.30

$

SAVE $3

$14.29 per kg

450

$ ea

$

SAVE $1

Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g

5

$

$

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

6

$

SAVE $3.50

280

$ ea

SAVE $1.50

On the Menu Burger 161-165g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 35¢

23


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

2

50

$

ea

SAVE $2.50

550

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Pine O Cleen 3 In 1 Multipurpose Cleaner With Baking Soda or Vinegar 500mL 50¢ per 100mL

Pine O Cleen Surface Wipes with Vinegar or Baking Soda 90 Pack

Comfort Sky Blue or Pure Fabric Conditioner 400mL

3

$7.50 per Litre

550

$

$

ea

SAVE $1

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

$5.56 per 100 units

5

$

ea

SAVE $5 Vanish NapiSan Gold Pro Oxi Action Stain Remover Powder 900g Selected Varieties $7.78 per kg

7

$

3

$ ea

SAVE $3.99

Sard Stain Remover Trigger Spray 420-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

Pine O Cleen Wipes 120 Pack Selected varieties $4.17 per 100 units

5

$

ea

Air Wick Pure or Essential Oils Freshmatic Refill 157‑174g Selected Varieties

24

6

$

SAVE $5

8

$ ea

SAVE $2

Mortein Kill & Protect Cockroach Baits 12 Pack 67¢ each

ea

SAVE $2.60


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

3

50

$ Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

ea

SAVE $3.50

2

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

$ Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

SAVE 95¢

350

$ Harpic Toilet Blocks 39g Selected Varieties $8.97 per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

8

$

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 24¢ per 100 sheets

SAVE $4

350

$

ea

SAVE $2.95

150

$ Multix Greener Cling Wrap 33cm×30m 5¢ per metre

ea

ea

SAVE 80¢ Handee Ultra 4 Pack or Double Length Twin Pack Paper Towel $1.87 per 100 sheets

3

$ White King Toilet Gel 700mL Selected Varieties 43¢ per 100mL

SAVE $1.40

Multix Alfoil Roasting & BBQ Tray Medium

ea

SAVE $1.20

265

$

ea

450

$

ea

SAVE $1.85 25


PET Essentials

6

50

$ Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

190

$ My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $2.10

ea

SAVE 30¢

4

Optimum Dry Dog Food 6.5‑7kg Selected Varieties

Optimum Chicken or Tuna Dry Cat Food 2kg 73¢ per 100g

850

$ My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties

26

SAVE $1.20

1450

$1.44 per 100g

ea

SAVE $5.50

650

$

ea

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.50

©2019 Mars or Affiliates.

57¢ per 100g

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack Selected Varieties

Dine Perfect Portions Cuts In Gravy or Paté Entrée Wet Cat Food 12x37.5g

ea

SAVE $10

$

$

ea

25

$

4

$ V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 40¢ per 100g

ea

SAVE $1

Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 400g Selected Varieties 43¢ per 100g

170

$

ea

SAVE 50¢


Low Prices

We’ve got Every Day on the things you need

165

$

ea

Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 24¢ per 100g

135

$

430

$

ea

Kitekat Wet Cat Food 410g Selected Varieties

Gourmet Delight Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties

33¢ per 100g

84¢ per 100g

95

¢

ea

16

$ ea

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties

Catsan Lavender Scented Crystals Cat Litter 4kg

$1.12 per 100g

$4 per kg

ea

27


HOUSEHOLD Essentials SISTEMa KLIP IT

Sistema Klip It Container 1 Litre

360

$

ea

SAVE $1.60

30

%

17¢ each

Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack 11¢ each

Brita Filter Maxtra 2 Pack Selected Varieties

SAVE $5.20

30

BIC Mega Lighter 1 Pack

ea

SAVE $2

8

SAVE $12

ea

Kingsford Original Charcoal 3.49kg

ea

SAVE $1.50

350

$ ea

Jiffy Firelighters 24 Pack $14.58 per 100 units

$

$ Willow Cooler Medium 25 Litre

Deeko Napkins 25 Pack Selected Varieties

$

ea

330

$ $13.20 per 100 units

4

2080

$

SAVE $1

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.50

ea

DEEKO SABLE CUPS O P S I D

$

330

28

11¢ each

220

SABLE DEEKO DIS&POBO WLS S E T A L P

$

Deeko Mixed Cutlery Set 18 Pack

OFF

ranges

Deeko Plastic 16cm Bowls 20 Pack

2

$

SAVE $6.50

ea

SAVE $1

2

$ Redheads Matches Handy Pack 270 Pack 74¢ per 100 units

ea

SAVE 75¢


HEALTH & Beauty

6

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.20 per 100mL

4

Rexona Anti-perspirant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties $1.25 per 100mL

Poise Extra Long Liners 22 Pack or Regular Liners 26 Pack

SAVE $1.50

5

$

ea

SAVE $2

3

$

ea

80 ea

SAVE 49¢

Colgate Optic White Express White Fresh Mint Whitening Toothpaste 125g

Kleenex Lavender Facial Tissues 85 Pack

MATCHED

10

2¢ per unit

63¢ per 100mL

Carefree or Stayfree Pads, Liners or Tampons 10‑48 Pack Selected Varieties

6

ea

Benefiber Natural Fibre Supplement 500g#

SAVE $1.50

2

$

75 ea

SAVE 25¢

Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g

Nature’s Way Fish Oil 1000mg or Complete Daily Multivitamin Plus Spirulina 200 Pack# $4.50 per 100 units

22

$ $4.40 per 100g

$

ea

SAVE 75¢

ea

$8 per 100g

Dettol Liquid Hand Wash Refill 950mL Selected Varieties

165

$ ea

$

$ Colgate Slim Soft Advanced Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Total Toothpaste 115g Selected Varieties

5

$

3

ea

SAVE $7

2

$

$ ea

SAVE 50¢

9

$

ea

SAVE $6

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.

Medix Paracetamol Capsules 20 Pack* 10¢ each

Nature’s Way Magnesium 150 Pack or Restore Probiotic 28 Pack#

ea

SAVE $1

1120

$

ea

SAVE $4.80

29


HEALTH, BEAUTY & Baby

345

$

ea

SAVE $3.45

TRESemmé Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

86¢ per 100mL

$1.29 per 100mL

30

525 ea

SAVE $2.25

BIC Disposable Shavers Sensitive 10 Pack or Simply Soleil 3 Pack

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Skincare Baby Wipes 3x80 Pack $4.17 per 100 units

30

%

OFF

NEUTROGENA SUNCARE RANGE

Nivea Pure Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

Neutrogena Beach Defence SPF50 Sunscreen Lotion 198mL^

21¢ each

$6.29 per 100mL

3

$

ea

SAVE $1

10

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors Bonus 6 Pack 41¢ each

$

245

$

ea

SAVE 70¢

27

1245

$

ea

SAVE $5.35

Nestlé Cerelac Rice Infant Cereals 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

SAVE $2.50

Huggies Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

410

$

ea

SAVE 50¢

9

$

$ ea

ea

SAVE $4.50

ranges

NIVEA DAILY ESSENTIALS

$

450

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

BabyLove Sleepy Nights Pants 8-12 Pack Selected Varieties

ea

^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

1450

$

ea

BabyLove Nappy Pants 22-38 Pack Selected Varieties

1

3

$

$ ea

16

55

$

ea

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties

Only Organic Rice Cakes 60g Selected Varieties

Karicare Toddler Milk Drink Stage 3 or 4 900g

91¢ per 100g

$5.92 per 100g

$1.78 per 100g

1850

$

20

1650

$

ea

ea

$

ea

S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g

Nestlé NAN Optipro Toddler 3 Milk Drink 800g

Karicare+ Stage 1 or 2 Formula 900g

$2.06 per 100g

$2.06 per 100g

$2.22 per 100g

ea

31


2

425

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

$

$

ea

ea

SAVE $4.25

SAVE $2

Kellogg's Nutri‑Grain 805g

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

3

$

164

75

$

ea

SAVE $3.75

Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

54¢ per 100g

OVER

200

SAVINGS INSIDE

53¢ per 100g

Great Fridge FRENZ Y! PAGES 20-22

16

ea

SAVE $16

Finish Dishwashing Tabs 36‑53 Pack Selected Varieties

Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 750g $9.33 per kg

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

7

$

$

ea

SAVE $3.85

SUPA ON SALE 18TH SEPTEMBER 2019

On Sale Wed 18th September to Tue 24th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook