Skip to main content

Maleny IGA -18-03-2020

Page 1

SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_1 2020-03-03T11:40:47+11:00

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $11.76 per kg

5

$

ea

SAVE $5

TH

ON SALE 18 MARCH 2020

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $14.21 per kg

135

$

ea

SAVE $1.35

BIG DEAL SALE ON NOW!

SALE

HotE! PRIC

Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.49 per 100g

Australian WHOLE ECONOMY BEEF RIB FILLET

16

$

Serving suggestion

kg

2

$

ea

SAVE $2 Grown in Australia

Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

1440

$

ea

SAVE $9.85

On Sale Wed 18th March to Tue 24th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available able at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ642_180320_P1


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_2 2020-03-03T11:40:47+11:00

SALE

2

$

150

$

SAVE $2

ea

Sunbites Crackers 110g Selected Varieties

SAVE $1.50

Majans Bhuja 5x25g Selected Varieties

$1.36 per 100g

3

$1.60 per 100g

$ Cadbury Sharepacks 150-180g Selected Varieties

2

ea

SAVE $1.60

250

$ Werther's Original 60-140g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

Cadbury Biscuits or Cookies 156-204g Selected Varieties

Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties $8.46 per Litre

2

4

ea

SAVE 50¢

ea

Arnott's Cream Biscuits or Scotch Fingers 200-250g Selected Varieties

SAVE $1

$

160

$ FIJI Water 500mL $3.20 per Litre

2

$

50

$

ea

SAVE 40¢

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

ea

SAVE $1

2240

$

ea

SAVE $17.10


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_3 2020-03-03T11:40:47+11:00

SALE

1

Better trhicaen half p

ea

SAVE $1

San Remo La Pasta 120g Selected Varieties

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

5

$

SAVE $1.50

Old El Paso Kits 290-520g Selected Varieties

McKenzie's White or Black Pepper 100g Selected Varieties

3

ea

550

$ Old El Paso Taco Kit 275-418g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 75¢

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

24 $

for

SAVE $1

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties

Save $1.50

MULTI-BUY

$

ea

SAVE $1.10

83¢ per 100g

33¢ per 100g

30¢ per 10g

1

$

$

Nescafé Gold Instant Coffee 100g Selected Varieties $8 per 100g

230

$

ea

Hot Buy

92¢ per 100g

8

$

7

$ ea

SAVE $3

Nescafé Blend 43 Coffee 90-150g Selected Varieties

ea

SAVE $2

3


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_4 2020-03-03T11:40:47+11:00

SALE

1

$

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties

12

33¢ per 100g

ea

1

65

$

SAVE $1.13 Danone Activia Probiotics Yoghurt 140g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

80¢ per 100g

4

ea

SAVE $1.15

4

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

$1.50 per Litre

350

$ $31.82 per kg

3

$

44¢ per 100g

Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties

ea

SAVE $5

$1.05 per 100mL

$ Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g

5

$ Peters Drumstick Vegan or x Messina 4 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

75¢ per 100mL

450

$

ea

Primo Bacon 200g Selected Varieties $22.50 per kg

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

350

$

ea

SAVE $1

750

$

ea

SAVE $2.50


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_5 2020-03-03T11:40:47+11:00

SALE

Palmolive Mens Charcoal or Citrus Body Wash 450mL 83¢ per 100mL

3

$

75

Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties

975

$

1

$

ea

SAVE $3.75

75

ea

SAVE $9.75

ea

SAVE $1.75 Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

$2.39 per 100g

275

$

Energizer Max AAA 14 Pack or AA Batteries 16 Pack

ea

SAVE $2.75

Pine O Cleen Wipes 120 Pack Selected Varieties

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

8

$

$4.17 per 100 units

5

$

25 ea

SAVE $5

SAVE $8.25

Softly Eucalyptus or Lavender Wool Wash Liquid 1.25 Litre $3.80 per Litre

ea

475

$

ea

SAVE $2.25

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 39¢ per 100mL

385

$

Hot Buy

320

$

ea

Multix Alfoil 30cm×20m

ea

SAVE 80¢

16¢ per metre

5


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_6 2020-03-03T11:40:47+11:00

PICK OF THE Crop

5

$ Grown in Australia

Red Seedless Grapes

2

$

Grown in Australia

3

$

Grown in Australia

Red or Black Plums

90 kg

We gIvE bAcK tO lOcAl cOmMuNiTiEs 6

Grown in Australia

Lebanese Cucumbers

4

Grown in Australia

$

kg

Washed Potatoes 2kg Bag $2 per kg

450

$

Shepard AVOCADOS

ea

Navel Oranges (Product of USA)

4

$

ea

2kg bag

kg

kg

890

$

Almonds Natural 500g $17.80 per kg

Community Co Asian, Thai or Coleslaw Salad Kit 250-500g

4

$

ea

ea


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_7 2020-03-03T11:40:47+11:00

WHAT’S FOR Dinner?

Grown in Australia

14

$

Australian Beef BBQ Blade Steak

kg

1195

$

kg

Australian

BONELESS PORK LOIN ROAST

14

$ Australian Pork Loin Steaks

$7.60 per kg

kg

380

$ Market Hall BBQ Sausages 500g

Grown in Australia

ea

Australian Chicken Thigh Fillets

1095

$

kg

8

Grown in Australia

Australian Lamb Loin BBQ Chops

Grown in Australia

$8 per kg

Ready Chef Lasagne 2kg

kg

1150

$ ea

kg

390

$

Australian Whole Chicken

$ Royal Harvest Budget Bacon 1kg

18

$

ea

$5.75 per kg

7


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_8 2020-03-03T11:40:47+11:00

DELI Delights

14

$ Kabana Selected Varieties

16

Sliced or Shaved

$

kg

25

$ Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

SAVE $3

16

$ Ausfresh Green Olives Selected Varieties

8

SAVE $5

Twiggy Sticks Hot or Mild

kg

20

$

kg

24

South Cape 3 Cheese Selection 320g $32.81 per kg

SAVE $10

1050

$

ea

SAVE $3.20

Salami Sliced or Shaved

21

$

kg

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

SAVE $3.50

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties

$

$27.50 per kg

SAVE $1

$

CHAMPAGNE LEG HAM

SAVE $4

kg

SAVE $6

24

$ Danish Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

550

Jarlsberg Cheese

kg

SAVE $6

22

$

ea

SAVE $2.50

kg

kg


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_9 2020-03-03T11:40:47+11:00

BAKERY Delights

450

$

SAVE 40¢

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

550

$

ea

ea

SAVE 50¢

6 Pack Selected Varieties $1.22 per 100g

Balfours

HOT CROSS BUNS

Sourdough Loaf 450g Selected Varieties $1.11 per 100g

5

$

ea

SAVE $1

SOFT, S DELICIOUN & GLUTE

FREE

250

$ IGA Baker’s Oven Garlic Loaf 360g 69¢ per 100g

ea

SAVE 20¢

350

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

ea

SAVE 50¢

$1.75 per 100g

80¢ per 100g

NOW EVERYONE CAN ENJOY A SANDWICH OR ROLL!

ea

SAVE 70¢

$1.81 per 100g

280

$ Sponge Roll 350g Selected Varieties

650

$

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

Brioche Chocolate Chip Tear and Share 400g or Sliced Loaf 500g

6

550

$

ea

SAVE $1.50

$

ea

SAVE $1 Helga's Gluten Free Bread or Rolls 355-500g Selected Varieties

9


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_10 2020-03-03T11:40:47+11:00

Gluten Free RANGE

Coeliac AWA R E N E S S W

EEK

13 -20TH MARC

H

7

5

$

ea

SAVE $1

Zehnder Gluten Free Bread 750g Selected Varieties

$ Lifestyle Bakery Gluten Free Hot Cross Buns 3 Pack $2.78 per 100g

3

$

$9.33 per kg

10

Sanitarium Original Gluten Free Weet-Bix 375g

ea

SAVE $1

$1.07 per 100g

2

$ McKenzie’s Corn Flour 300g

4

$ ea

SAVE $1

San Remo Gluten Free or Pulse Pasta 200-350g Selected Varieties

ea

3

ea

Carman's Bliss Balls 8 Pack Selected Varieties $3.75 per 100g

3

$

$

80

ea

SAVE $1.50

Basco Gluten Free Buttermilk Pancake Shake Mix 325g 92¢ per 100g

ea

SAVE 70¢


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_11 2020-03-03T11:40:47+11:00

H O P I N TO MULTI-BUY

27 $

for

Cadbury Eggs Bag 110-175g Selected Varieties*

SAVE $2.40

Red Tulip Hunting Eggs Crate 170g*

15

Kinder Chocolate Rabbit 55g*

23 SAVE $1

Kinder Surprise Maxi Eggs 100g Selected Varieties*

*Selected Stores. While Stocks Last

SAVE $1

SAVE $5

Kinder Surprise Chocolate Rabbit Pink or Blue 75g* $5 per 100g

6

SAVE $2

Ferrero Rocher Squirrel 90g* $5 per 100g

Kinder Easter Toy & Chocolate 132g* $8.52 per 100g

450

$

ea

375

1125

SAVE 50¢

Ferrero Bunny Collection 142g or Cone 212g*

ea

SAVE $3.75

1150

$

ea

ea

SAVE $1.75

$ ea

$6 per 100g

$

ea

SAVE $6

$

$

$

$2.83 per 100g

ea

$3.64 per 100g

for

Cadbury Eggcellent Easter Assortment 530g*

2

$

SAVE $5

15

Lindt Lindor Easter Milk Assortment 85g* $7.06 per 100g

ea

$1.64 per 100g

Cadbury Caramello, Creme or Mini Egg 39-41.5g*

SAVE $2.50

6

$

ea

$2.65 per 100g

$ Red Tulip Ultimate Hunting Mixed Eggs Bag 916g*

4

50

$

ea

SAVE $2.50 11


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_12 2020-03-03T11:40:47+11:00

SWEET Treats

1

$

ea

SAVE $1 Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

FLAVOURS

7

$

ea

SAVE $7

3

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

4

Lindt Lindor Assorted Box 355g

Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.18 per 100g

ea

SAVE $1.50

SAVE $10

250

$ The Natural Confectionery Co, Pascall or Cadbury Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

3

$ Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties $3.33 per 100g

12

ea

$2.82 per 100g

$

$

10

$

ea

SAVE $1.25

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.29 per 100g

450

$

ea

hot buy


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_13 2020-03-03T11:40:47+11:00

TASTY Snacks

Better morning

2

50

$

Thins 175g, Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 80¢

250

$ Doritos Corn Chips 150-170g or Crackers 160g Selected Varieties

SAVE $1

Kettle Chips 175g Selected Varieties

SAVE $1.15

$1.09 per 100g

ea

SAVE 60¢

3

$ Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

Harvest Snaps 85-93g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 50¢

SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties $1.13 per 100g

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

$2 per 100g

250

ea

SAVE 70¢

$2 per 100g

350

$

Arnott's Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160-250g Selected Varieties

ea

$

Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties

250

$

ea

ea

SAVE 50¢

220

$

BelVita Breakfast Biscuits, Yoghurt Crunch, Soft Bakes or Minis 200-300g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 50¢

BELVITA AND DEVICE AND BELVITA SOFT BAKES ARE TRADE MARKS OF MONDELEZ INTERNATIONAL GROUP USED UNDER LICENCE.

13


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_14 2020-03-03T11:40:47+11:00

REFRESH Me

1

90

$ Powerade Sports Drink 600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

780

$

Coca-Cola, Fanta, Sprite, Lift or Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

2

$2.15 per Litre

BUY A SPECIALLY MARKED

ea

SAVE $1.05

ea

SAVE 65¢

350

$

Mount Franklin Sparkling Water, Cascade or Deep Spring Mineral Water 4x200-250mL Selected Varieties

Schweppes Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

$1.50 per Litre

835

$

ea

SAVE 95¢

165

$

ea

SAVE $5.70

$2.08 per Litre

15

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

$3.17 per Litre

$

195

$

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 84¢ per Litre

ea

SAVE $3.85

FIND OUT

PUNCH IN INSTANTLY CODE ONLINE IF YOU HAVE WON MAXIMUS THE

WINWITHMAXIMUS.COM.AU Conditions apply, see www.winwithmaximus.com.au. Open to AU res. 16+. Starts: 3/2/20. Ends: 11:59pm AEST 26/4/20. Retain receipt/s. Max 2 entries per person per day. Instant win prizes: 30 x $1,000; 1,699,970 x $1. Winners at www.winwithmaximus. com.au from 2/3/20. Promoter: Frucor Suntory Australia Pty Ltd (ABN 73 060 091 536) of 5/9 George Street North Strathfield NSW Australia 2137, telephone 02 8762 0399. Permits: NSW LTPS/19/37348 ACT TP19/04037 SA T19/1392.

Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $5 per Litre

14

5

$

ea

SAVE $1.40

Bundaberg Brewed Drinks 750mL Selected Varieties $3.20 per Litre

2

$

40 ea

SAVE 70¢

350

$ Berocca Drink Boost 250mL $14 per Litre

ea


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_15 2020-03-03T11:40:47+11:00

FILL UP YOUR Cup THE PERFECT SYMPHONY

2

130

50

$

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

A unique blend of 6 varieties of Arabica beans, expertly crafted for a superior taste, since 1956.

$ Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

$1.30 per Litre

$2.50 per Litre

260

$

Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL or Nutri Boost Milk Drink 340mL Selected Varieties

350

$

ea

SAVE 50¢

Cadbury Drinking Chocolate 400g

ea

SAVE $1.20

88¢ per 100g

Lavazza Qualità Oro Ground Coffee 500g Tetley All Rounder 100 Pack or Green Tea Bags 50 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.10

Bushells Rounds Tea Bags 200 Pack $2.08 per 100g

5

$1.90 per 100g

$

ea

SAVE $2

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g

14

$

ea

SAVE $7

950

$

ea

SAVE $9.50

Dilmah Extra Strength Tea Cup Bags 50 Pack $2.50 per 100g

3

$

ea

SAVE 85¢

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

3

$

ea

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

150

$

ea

SAVE 75¢

15


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_16 2020-03-03T11:40:47+11:00

FUEL YOUR Day

2

$

ea

SAVE $2.50

Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties

4

50

$ 77¢ per 100g

3

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g

SAVE $1.25

60¢ per 100g

Lowan Wholegrain Rolled or Quick Oats 1kg

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

2

805

$

ea

Pacific Organics Pure Maple Syrup 250mL

MATCHED

ea

$3.22 per 100mL

50¢ per 100g

4

$

ea

Nutella Portion Packs 12x15g

35¢ per 100g

ea

SAVE $1

50

$

350

$

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties $1 per 100g

$

ea

ea

SAVE 40¢

Kellogg's or Be Natural Cereal 285-480g Selected Varieties

5

$

665

$

ea

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g

SAVE 75¢

$1.33 per 100g

$2.22 per 100g

ea

SAVE $1.05

50 % OFF

Atkins

675

$ Atkins Low Carb Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

16

ea

SAVE $6.75

Aussie Bodies Lo Carb or Arvo Protein Bars 30-40g Selected Varieties

180

$

ea

SAVE 70¢

Aussie Bodies Protein FX or Whip’d Bars 60g Selected Varieties $5 per 100g

3

$

ea

SAVE $1

Sanitarium Up & Go 500mL Selected Varieties $6 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.10


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_17 2020-03-03T11:40:47+11:00

FILL UP THE Pantry

2

$

150

$

ea

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

20¢ per 100mL

2

$

ea

MasterFoods Mint Jelly 290g 69¢ per 100g

Gravox Liquid, Powder Gravy or Finishing Sauce Family Pack 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$

Your home baking essentials

ea

SAVE 50¢

For this delicious Easter Nest Cupcake recipe, visit mckenziesfoods.com.au /mckenziesfoods /mckenziesfoods

260

$

ea

SAVE 65¢

180

$ Three Threes Sweet Mustard Pickles 520g

ea

SAVE 30¢

Three Threes Old Style Pickled Onions 500g

$12.09 per kg

ea

SAVE 90¢

$6 per kg

35¢ per 100mL

Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties

3

McKenzie's Shredded Coconut 215g

$

250

$

ea

SAVE 70¢

Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties $1 per 100mL

2

$

ea

SAVE 90¢

Praise Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

250

$

ea

SAVE $1

2

$ McKenzie's Baking Powder 125g, Bi-Carb Soda 500g or Desiccated Coconut 250g

ea

SAVE 30¢ 17


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_18 2020-03-03T11:40:47+11:00

FILL UP THE Pantry

It’s a No Drainer

1

$

ea

SAVE 60¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

120

$ Golden Circle Wedged Beetroot 450g

ea

SAVE $1.25

$2.67 per kg

250

$

Edgell Ready To Eat Red Kidney or Lentil Bean Salad 200g

ea

SAVE $1

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE 70¢

36¢ per 100g

$12.50 per kg

Edgell Beans or Chick Peas No Drain Pouches 100g Selected Varieties $10 per kg

1

$

ea

SAVE 50¢

Edgell Beans or Chick Peas 4x125g Selected Varieties

3

$

ea

$6 per kg

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL Find Fin nd these thesee recipes at edgell.com.au thes edgell.ccom.au

18

30¢ per 100mL

120

$

ea

SAVE 30¢

Mission Tortillas or Naan Bread 4-12 Pack Selected Varieties

SunRice Jasmine Fragrant Rice 1kg 26¢ per 100g

3

$

ea

SAVE 80¢

260

$

ea

SAVE 60¢

Kikkoman Marinade Sauce 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

250

$

ea

SAVE 70¢

3

$ Vegeta Soup 330g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_19 2020-03-03T11:40:47+11:00

FILL UP THE Pantry

6

40

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 210g

ea

SAVE $1.60

$30.48 per kg

$20 per kg

Spam Classic or Turkey 340g

SAVE $1.90

2

2

Zooper Dooper 24 Pack Selected Varieties 24¢ per 100mL

ea

4

SAVE 50¢

$1.20 per kg

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE $1.80

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$8.82 per kg

240

$ CSR White Sugar 2kg

3

71¢ per 100g

ea

SAVE $1.05

Harvest Meals 425g Selected Varieties

$

50

$ Green’s Baking Mixes, Break or Pancake Shake 60-500g Selected Varieties

ea

$8.82 per kg

$ John West Salmon Slices Smoked 125g

3

$

$

MATCHED

280

$

ea

Clive of India Authentic Curry Powder 100g

ea

SAVE 70¢

$2.80 per 100g

19


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_20 2020-03-03T11:40:47+11:00

Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 490-555g

350

$

12

$ Nestlé Milo Value Pack 1.1kg

Sanitarium Up & Go 12x250mL Selected Varieties

$1.09 per 100g

$4.80 per Litre

130

$ Cottee's Vanilla or Chocolate Instant Pudding 100g $1.30 per 100g

20

450

1440

$

ea

$

ea

Pepsi or Schweppes Lemonade 600mL Selected Varieties $5 per Litre

ea

Arnott's Classic Assorted 500g 90¢ per 100g

3

3

$

ea

ea

$ ea

Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties

ea


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_21 2020-03-03T11:40:47+11:00

Global Salmon Portions Twin Pack 250g

11

$

ea

$44 per kg

9 7

$

$

Global

ea

BEER BATTERED BLUE WHITING 500G

ea

$14 per kg

Serving Suggestion

11

$ I&J Fish Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1.03kg $10.68 per kg

3

MasterFoods Tartare 220g or Seafood Cocktail Sauce 260g

$ Sirena Tuna Ready To Eat 170g Selected Varieties $17.65 per kg

2

ea

SAVE $1

$18 per kg

$

ea

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $17.86 per kg

9

$ Global Salt and Pepper Squid 500g

550

$

ea

Birds Eye Salmon Cakes 480g

ea

ea

SAVE $2

$11.46 per kg

375

$

SAVE $1.75

520

$

ea

John West Wild Alaskan Pink Salmon 415g

ea

SAVE $2.30

$12.53 per kg

21


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_22 2020-03-03T11:40:47+11:00

FRIDGE Faves

150

$ Jalna Yoghourt 170g Selected Varieties

Danone Activia Probiotics 700g Selected Varieties

88¢ per 100g

57¢ per 100g

95

¢

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties

270

$

22

Danone Yoghurt 4 Pack Selected Varieties

SAVE 75¢

Boost Juice 1 Litre Selected Varieties

350

$

SAVE 80¢

Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties

SAVE $1.05

Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

240 ea

SAVE 60¢

80¢ per 100g

480

SAVE 70¢

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

4

ea

SAVE $1.80

550

$

ea

$ ea

SAVE $1

$

ea

$4.80 per Litre

5

ea

76¢ per 100g

$

ea

$ $1.11 per 100g

SAVE $1

350

$

ea

70¢ per 100g

90¢ per 100g

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g

4

$

ea

Oak or Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

ea

SAVE $1.50

320

$

ea

SAVE 50¢


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_23 2020-03-03T11:40:47+11:00

FRIDGE Faves

TM

MORE THAN BUTTER

4

50

$ Devondale Tasty or Colby Block Cheese 250g

SAVE 70¢

750

$

ea

Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$15 per kg

$18 per kg

4

$ Australian Gold Creamy Camembert or Brie 115g

ea

$15 per kg

$34.78 per kg

3

ea

SAVE 70¢

$1.50 per 100g

ea

SAVE $1.50

GIVE YOUR BUNS THE STAR TREATMENT THIS EASTER

$ Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

3

$ Mainland Tasty or Mozzarella Finely Grated Cheese 200g

650

$ Don Footy or Cocktail Franks 600-750g Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

1050

$

4

ea

$

5

SAVE $1

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $14 per kg

KR Castlemaine Bacon Style Pieces, Shredded Ham or Kabana Stick 250-300g

ea

ea

Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g $1.07 per 100g

Save 40¢ Serving ng suggestion. i The Th WESTERN WEST STAR logo l is i a trade d markk off the h Fonterra F Group G off Compa CCompanies.

23


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_24 2020-03-03T11:40:47+11:00

FREEZER Faves

2

$ Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Peas 500g

ea

SAVE $1.10

$4 per kg

4

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

$ Birds Eye Deli Roast Potatoes or Veggies 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$6.67 per kg

2

5

50

$

SAVE $2.30

450

$ Balfours Premium Pies, Cornish Pasties or Rolls 2 Pack Selected Varieties

7

$ Birds Eye Golden Crunch Crinkles or Shoestring Microwave Chips 140g

SAVE 50¢

10

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

$ $38.46 per kg

24

ea

SAVE $2.50

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties $9.50 per kg

MATCHED

480

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $1.70

5

$ ea

SAVE $2.50

950

$

ea

$

$ ea

$14.29 per kg

Birds Eye Atlantic Salmon Skin On or Lemon Pepper Fillets 2 Pack

McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.55

450

$

ea

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310-390g Selected Varieties

SAVE $2.90

8

$

ea

SAVE $1.50

ea

Pacific West Entertaining Range 832g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.50


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_25 2020-03-03T11:40:47+11:00

DESSERT Faves

84¢

Per cone

20

Peters Classic Vanilla Drumstick or Variety 24 Pack

ea

SAVE $10

70¢ per 100mL

Bulla Murray St Tubs 460mL or Sticks 4 Pack Selected Varieties

475

$

6

$

$

Bulla Multipack 8-14 Pack Selected Varieties

24¢ per 100mL

SAVE $4

5

$

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $2

6

$ Cadbury or Oreo Tub 1.2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3

50¢ per 100mL

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack $1.85 per 100mL

350

$

ea

SAVE $1.10

5

$

ea

SAVE $2.50

750

$ OOB Organic Frozen Fruit 450-500g Selected Varieties

SAVE $2.20

550

$

ea

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 34¢ per 100g

Streets Splice Naturals 6 Pack Selected Varieties* $1.23 per 100mL

ea

SAVE $1.35 *Not available in all stores

25


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_26 2020-03-03T11:40:47+11:00

We gIvE bAcK tO lOcAl cOmMuNiTiEs

Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.58 per kg

7

$

7

$ Community Co Mini Meatballs 500g

$ ea

Community Co Macaroni Cheese Balls 200g

$14 per kg

7

$17.50 per kg

26

Community Co Cauliflower Cheese Balls 200g

Community Co Garlic Bread 225g 89¢ per 100g

ea

$2.50 per 100g

2

$ ea

5

$ ea

$2.50 per 100g

$ Community Co Beef Burgers 400g

5

ea

8

$ ea

Community Co Crumbed Chicken Breast Fillets 350g Selected Varieties $22.86 per kg

ea


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_27 2020-03-03T11:40:47+11:00

HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

Keep it Handee for cleaning!

Comfort Inspired By Nature Fabric Conditioner 750mL Selected Varieties

4

25

$

ea

SAVE $4.25

$5.67 per Litre

4

Fab Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3

5

$

$ Finish Rinse Aid 250mL

4

$

ea

SAVE $2

$1.60 per 100mL

Sard Wonder Oxy Plus Stain Remover 900g-1kg or Power Fizz Stain Remover 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

30 %

OFF Airwick Pure

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $3.08 per 100g

490

$

ea

SAVE $2.10

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $1.50

3

$

20 ea

SAVE $1.20 Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

320

$ Multix Kitchen Tidy Disposable Bags 40-50 Pack Selected Varieties

SAVE 80¢

7

$

ea

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

ea

SAVE $6

24¢ per 100 sheets

27


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_28 2020-03-03T11:40:47+11:00

PET Essentials

Petit Cuisine

™

9

Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

5

4

ea

SAVE $2.50

1

Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties

Purina Fancy Feast Wet Cat Food 85g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 45¢

$1.18 per 100g

ea

SAVE $2

$1 per 100g

$

$

8

$

$ 84¢ per 100g

ea

40¢ per 100g

88¢ per 100g

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties

4

$

$

Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties

120

$

ea

SAVE 30¢

30¢ per 100g

SAVE $1 Purina Fancy Feast Petit Cuisine Wet Cat Food 6x50g $1.33 per 100g

Purina Fancy Feast Royale Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.88 per 100g

28

160

$

SAVE 40¢

11

$

ea

Breeders Choice Cat Litter 15 Litre 73¢ per Litre

ea

SAVE $5.50


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_29 2020-03-03T11:40:47+11:00

PET Essentials

13

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

Purina Lucky Dog Biscuits Bones 800g, or Meaty Chews 65-96g Selected Varieties

ea

SAVE $6

My Dog Wet Dog Food 85-100g Selected Varieties

425

$

17

ea

SAVE 50¢

2

$

ea

My Dog or Optimum Wet Dog Food 400g Selected Varieties

SAVE $1.15

ea

SAVE 60¢

50¢ per 100g

$ Purina Lucky Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

1

$

$

ea

Natures Gift Just Natural Dog Food Roll 1.4kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food)

4

$

28¢ per 100g

21¢ per 100g

Optimum Wet Dog Food 85-100g Selected Varieties

30 %

1

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 45¢

OFF Trill Treats

Trill Cockatiel Honey Sticks 3 Pack $2.66 per 100g

279

$

SAVE $1.20

540

$

ea

Harmony Bird Feed 500g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE $2.40

©2019 Mars or Affiliates.

29


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_30 2020-03-03T11:40:47+11:00

HEALTH & Beauty

4

Better trhicaen half p

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

Colgate MaxWhite Soft or Medium Toothbrush 1 Pack

80¢ per 100mL

350

$ Oral-B Pro Health Advanced Whitening or Deep Clean Toothpaste 110g

Strepsils Lozenges 36 Pack** Selected Varieties

3

SAVE 50¢

ea

Gaviscon Peppermint Dual Action Indigestion Relief Chewable Tablets 32 Pack**

SAVE $2

Organic Care Body Wash 725mL Selected Varieties

3

60 ea

SAVE 90¢

850

$

ea

SAVE $2

27¢ each

5

Telfast Hayfever Allergies 120mg 5 Pack or 60mg 10 Pack**

SAVE $2

360

$ Libra Slim Tampons Regular or Super 16 Pack 23¢ each

5

$ ea

69¢ per 100mL

$

30

850

ea

SAVE 70¢

$ ea

75¢ per 100g

U by Kotex Regular or Super Designer Series Ultrathins With Wings 10-12 Pack

Sorbent Velvet or Thick & Large Facial Tissues 70-95 Pack Selected Varieties

24¢ each

$

180

$

ea

SAVE $2.80

$

ea

$3.18 per 100g

Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g

2

50

$

ea

SAVE $2

3

$

ea

Medix Ibuprofen Mini Capsules 25 Pack**

ea

12¢ each

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_31 2020-03-03T11:40:47+11:00

HEALTH, BEAUTY & Baby

30

5 0 % o ff ogx

OGX Shampoo, Conditioner 385mL or Serum Anti Breakage 118mL Selected Varieties

10

$

$2.60 per 100mL

%

OFF

Palmer’s*

ea

SAVE $10

8

40

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

SAVE $5.60

Palmer's Lotion 250mL Selected Varieties

93¢ per 100mL

4

525

$

ea

ea

SAVE $2.25

$2.10 per 100mL

$

ea

SAVE $4 Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g

$1.08 per 100mL

$1.75 per 100g

5

HOT BUY

69¢ per 100mL

BIC Flex 3, Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

*Excludes Low Price Everyday

ea

4

295

Blistex Conditioning Balm SPF20 4.25g $73.75 per 100g

9

ea

SAVE $1.50

Clairol Nice’n Easy 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties

SAVE $1.05

$4.79 per 100 units

ea

SAVE 45¢

$1.18 per 100g

1150

$ Huggies Baby Wipes 3x80 Pack Selected Varieties

2

$

ea

$ ea

Heinz Little Kids Mini Corn Cakes 40g

SAVE $2

$

$

280

$

ea

$7 per 100g

$ Organic Care Shampoo or Conditioner 725mL Selected Varieties

7

$

Palmolive Micellar Shampoo or Conditioner 370mL Selected Varieties

ea

16

$ Karicare Toddler Milk Drink Stage 3 or 4 900g

ea

$1.78 per 100g

31


SUPA_IGACQ642_180320_WK12_V1_32 2020-03-03T11:40:47+11:00

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Mars Multipack Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

$2.53 per kg

425

$

SALE

ea

BIG DEAL SALE ON NOW!

SAVE $4.25

190

$

ea

SAVE $1.90

16

$

$ Finish Dishwasher Tablets 32-42 Pack Selected Varieties

4

375

$

ea Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

SAVE $16

26¢ per 100 sheets

9

ea

SAVE $4

$

SAVE $4.50

$9 per kg

SAVE $3.75 Rexona Advanced Protection 220mL Selected Varieties $1.70 per 100mL

25

$

ea

Mainland Tasty Block Cheese 1kg

ea

Huggies Ultimate or Ultra Dry Jumbo Nappies 52-108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

SUPA_V1_IGACQ642_180320

ON SALE 18TH MARCH 2020

On Sale Wed 18th March to Tue 24th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -18-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu