Skip to main content

Maleny IGA -17-07-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

3

On Sale 17th July 2019

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

$

1

$

ea

ea

SAVE $1

SAVE $3 Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

9

5 0 % O ff y L nx range*

$

3

$ ea

SAVE $9

Nescafé Gold Original or Intense 200g

Lynx Shower Gel 400mL or Deodorant Spray 155mL Selected Varieties

$4.50 per 100g

*excludes travel sizes

12

ea

SAVE $3

$

kg

20

$

kg

Australian Economy Sliced Beef Rump Steak

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

On Sale Wed 17th July to Tue 23rd July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SAVE $9

SUPA_V1_IGACQ537_170719_P1


PICK OF THE Crop

6

$ Cherries 300g (Product of USA) $20 per kg

Australian

STRAWBERRIES

25 $10 per kg

Baby Broccoli Bunch

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g $2.31 per 100g

2

bunch

Brown Onions

kg

kg

kg

Truss Tomatoes

2

390

$

ea

50

490

$

ea

Walnuts 350g or Trail Mix 500g

150

$

Packham Pears

750

$

ea

2250

$

$

250g punnet

180

$

300g punnet

$

for

ea

$

kg

Green Zucchinis

kg


WHAT’S FOR Dinner?

14

$

kg

Australian Beef Stir Fry

16

Australian

$

PORK BELLY ROAST

kg

22

13

$ Australian Beef Porterhouse Steak

MULTI-BUY

2 12 $

Australian Flavoured Sausages 500g $12 per kg

for

500g tray

Australian Lamb Mini Rump or Steaks

Australian Pork Loin Chops

Cannon Foods Chicken, Southern Style or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $12.75 per kg

650

$

ea

Australian Salmon Fillets Skin On Thawed

$ kg

Australian Beef Chuck Steak

30

$

kg

kg

1350

$ kg

21

$

Birds Eye Ocean Selections Skinless Whiting Fillets 700g

kg

10

$

ea

$14.29 per kg

3


DELI Delights

18

$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved

10

Free Range

$

SAVE $1

15

6

11

$

4

kg

SAVE $15

Twiggy Sticks Hot or Mild

Plain or Cheese Kransky

10

kg

SAVE $5

Middle Bacon Rashers

$

$

$47.50 per kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

950

$

ea

SAVE $2.50

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

kg

SAVE $2

12

$

kg

Thick or Thin Sausages

King Island Camembert or Brie 200g Selected Varieties

SAVE $8

$

WHOLE BBQ CHICKEN

ea

kg

5

$

kg

SAVE $5

18

$ ea

SAVE $2.45

Mediterranean Olive Mix

kg

SAVE $6


BAKERY Delights

3

$

SAVE $1

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

7

ea

$

ea

SAVE $1.50

Delicious

8 Pack Selected Varieties $1.03 per 100g

IGA Baker’s Oven Take & Bake White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

GRANNYS MIXED MUFFINS

170

$

ea

650

$

Abbott’s Gluten Free Bread 500g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1.30 per 100g

6

$

Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

$2.50 per 100g

390

$ Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

3

ea

ea

5

$ Community Co Fruit Cake 800g Selected Varieties

ea

63¢ per 100g

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

$

ea

$1.25 per 100g

SAVE 50¢

340

$

ea

340

$

ea

Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

49¢ per 100g

49¢ per 100g

5


let’s eat!

11

$ Community Co Quiche 700g Selected Varieties

Community Co Aussie Mix Salad 120g

$1.57 per 100g

$20.83 per kg

5

$ La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

ea

3

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 90¢ per 100mL

ea

MATCHED

5

ea

450

$

$

SAVE $1.30

Meals Made Easy 6

250

$

ea

Community Co Almond or Vanilla Ice Cream Sticks 4 Pack

ea

94¢ per 100mL

5

$

$ ea

Latina Fresh Filled Pasta 375g Selected Varieties

Latina Fresh Sauce 425g Selected Varieties

$1.33 per 100g

$1.18 per 100g

ea


3 Day Sale FRI 19TH JULY — SUN 21ST JULY WHILE STOCKS LAST

650

Australian Whole Economy Beef Rump

$ kg Australian Boned & Rolled Pork Shoulder

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

450

SAVE $2.65

Kabana

WHILE STOCKS LAST

$21.20 per kg

4

$

$

ea

ea

SAVE $2

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

10

265

$

$ ea

SAVE 60¢

FRIDAY 19TH JULY — SUNDAY 21ST JULY

3

$

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g

kg

3 day sale

8

$

kg

SAVE $7

Cocktail or Slim Frankfurts

kg

SAVE $3.50

7


3 Day Sale FRI 19TH JULY — SUN 21ST JULY WHILE STOCKS LAST

Better trhicaen half p

1

$

ea

SAVE $2

2

Cadbury Fingers or Freddo Biscuits 114-167g Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

1

$

Darrell Lea Chocolate Balls, Liquorice Bullets or Allsorts 160-270g Selected Varieties

Better trhicaen half p

89 ea

SAVE $1.90

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

Maggi Chicken or Beef 2 Minute Noodles 12 Pack

8

8

2

$ ea

SAVE $3

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

325

50

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $5

$2.52 per kg

$ Nescafe Menu 26 Pack Selected Varieties,

4

$

Vegemite 380g 86¢ per 100g

ea

SAVE $3.25


ENTERTAINING Favourites

Life Savers 34g Selected Varieties $2.35 per 100g

80

¢

ea

SAVE 30¢

NE W

LO O K !

GE T

2

$ Mission Corn Chips 230g Selected Varieties $1 per 100g

A

HO L E

30 Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g

MO RE

3

$

ea

SAVE 80¢

LOT

O U T

50

L I FE !

3

$

ea

SAVE $1

O F

Mission Street Taco 10 Pack 80¢ per 100g

ea

SAVE $1 9


VS The Natural Confectionery Co Bags 220-260g Selected Varieties Pascall or Cadbury Bags 160-350g Selected Varieties

$

SOUR PATCH IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE ea

OBELA

SAVE $2 t h is w

HOUSEHOLD Essentials

I n d u lg

ttle e a li

2

D EL I ST YL E DIPS

. .. inter

I n d ul

ittle ge a l

. .. inter w s i th

350

$ Red Rock Deli Dips 150g Selected Varieties $2.33 per 100g

ea

SAVE $1

Bref Scent Switch 50g Selected Varieties $6 per 100g

Ziplock Sandwich, Snack, Freezer or Storage Bags 14-60 Pack Selected Varieties

10

2

3

$

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE $3


3

$

ea

Twisties, Cheetos, Cheese & Bacon Balls or Sunbites Grainwaves 125‑270g Selected Varieties

3

2

$

$ ea

Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties

ea

Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties

$1.25 per 100g

10

$ Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

$17.86 per kg

$4.29 per Litre

We’ve got

4

515

$

ea

$

ea

ea

Frantelle Spring Water 6x350mL $1.90 per Litre

Low Prices on 100’s of every day essentials 11


SWEET Treats

Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

3

$

Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.76 per 100g

SAVE $1.50

950

$

ea

ea

SAVE $9.50 Green & Black’s 90g or Cadbury Dairy Milk Bubbly Chocolate Blocks 160g Selected Varieties

1

3

$

$

SAVE $1.15 ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 12‑15 Pack Selected Varieties

125

$

3

ea

$

SAVE $1.25 Nutella & Go With Pretzel or Breadsticks 48‑50g

2

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

3

$

12

ea

$ ea

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 109‑150g Selected Varieties

ea


TASTY Snacks

Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

250

$

SAVE 79¢

CC’s or Smith’s Chips 150-175g Selected Varieties

1

$ Pringles Chips 53g Selected Varieties

SAVE 90¢

$1.89 per 100g

3

$ Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

ea

SAVE 99¢

50

SAVE $1

$2.33 per 100g

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

3

$ Arnott’s Multipack Cracker Chips or Biscuits 7-8 Pack Selected Varietes

ea

SAVE $1

175

$ Nobby's Loaded Nacho Cheese or Spicy Buffalo Wings Snack Mix 110g $15.91 per kg

The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g

2

$

50 ea

SAVE $1

Cadbury or BelVita Biscuits or Cookies 156‑300g Selected Varieties

ea

350

$ ea

175

$

ea

2

$

50 ea

SAVE $1

Sunrice Rice Cakes Mini Bites 160g Selected Varieties $2.19 per 100g

ea

SAVE $1.75

350

$

ea

SAVE $1.50

13


REFRESH Me THE ONLY ENERGY DRINK WITH A GREAT COCA-COLA TASTE

2

65

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties $8.50 per Litre

850

$

ea

ea

SAVE 20¢

185

$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre

ea

SAVE 75¢

1875

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

ea

SAVE $12.25

605

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.61 per Litre

ea

SAVE $4.40

SAVE 50¢

8

$

ea

Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL $10.67 per Litre

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 4x450mL Selected Varieties $2.50 per Litre

450

$

ea

SAVE $2.25

MULTI-BUY

25 $

Coca‑Cola Energy 250mL Selected Varieties $10 per Litre

for

SAVE 40¢

© 2019 THE COCA-COLA COMPANY. ‘COCA-COLA’ AND THE DYNAMIC RIBBON DEVICE ARE REGISTERED TRADE MARKS OF THE COCA-COLA COMPANY.

14

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

15 ea

SAVE $1.35

10

$ Frantelle Spring Water 24x600mL 69¢ per Litre

ea

SAVE $4.60


FILL UP YOUR Cup

8

10

$ Nescafé Gold Smooth 180g

ea

SAVE $8.40

$4.50 per 100g

8

Golden Circle Nectar 2 Litre or Sparkling Juice 750mL Selected Varieties

2

$7.69 per 100g

Lavazza Ground Coffee 200-250g Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $2.20

4

$ ea

SAVE $3

Cadbury Drinking Chocolate 400g 88¢ per 100g

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

350

$

ea

SAVE $1.20

Enjoy any of these Tetley packs for these great prices

ea

SAVE 50¢

$ L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack

It’s Tea O’clock!

50

$

40 ea

SAVE 50¢

7

Tetley Tea Bags Extra Strong 100 Pack $1.95 per 100g

$2.50 per 100g

1250

$

ea

SAVE $7

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g

14

$

ea

SAVE $7

ea

SAVE $1.40

$ Nestlé Milo 750g 93¢ per 100g

ea

SAVE $2.75

Tetley All Rounders, Tea Cup Bag or Twists Tea Bags 20‑50 Pack Selected Varieties

Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 500g

390

$

Devondale Full Cream, Skim 6x200mL or Liddells Chocolate Flavoured Long Life Milk 3x250mL

3

2

$

ea

SAVE 99¢

$

ea

SAVE 50¢

15


RISE & Shine

Great on toast

3

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.30

70¢ per 100g

4

50

$

4

Kellogg's Cereal 285‑460g Selected Varieties

SAVE $1

$ Nutella Hazelnut Spread 400g

ea

9

Kellogg's Sustain, Crunchy Nut or Be Natural Cereal 380‑480g Selected Varieties

$ Capilano Pure Honey Value Pack 1kg

61¢ per 100g

4

$1.25 per 100g

ea

SAVE $1.70

ea

SAVE $2.30

Now made in country New South Wales 16

ea

Carman's Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties

230

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g

ea

SAVE $1

$

SAVE $4.50

90¢ per 100g

4

$

SAVE $1

$1 per 100g

ea

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

Golden Days Fruit Salad Bites 175g or Apricot Bites 200g

330

$

ea

SAVE 60¢

Golden Days Mini Sesame Snaps 200g $2 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.08


FILL UP THE Pantry

2

$ Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

550

$ Old El Paso Taco Kit 275‑350g Selected Varieties

Old El Paso Flour or Wholegrain Tortillas 6 Pack $1 per 100g

240

$

ea

SAVE $1.25

80¢ per 100g

ea

SAVE 60¢

250

$

ea

SAVE $1.50

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.40 per 100g

Cadbury Baking Chocolate 180-225g Selected Varieties

SAVE $1.55

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

175

$

ea

SAVE 45¢

ea

250

$

SAVE 20¢

Bundaberg Raw or White Sugar 1kg 15¢ per 100g

ea

150

$

ea

SAVE 60¢

250

$ McKenzie’s White or Black Pepper 100g Selected Varieties 28¢ per 10g

280

$

ea

SAVE 95¢

Clive of India Authentic Curry Powder 100g $2.80 per 100g

280

$

ea

SAVE 70¢

Betty Crocker Baking Mixes 450-540g Selected Varieties

520

$

ea

MATCHED

ea

SAVE 90¢

Foster Clark's Original Recipe Vanilla Custard 1 Litre 25¢ per 100mL

17


FILL UP THE Pantry

2

$

215

$ ea

SAVE $2

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties

20¢ per 100mL

57¢ per 100g

80

SAVE $2.15

Maggi Instant Gravy 24‑31g Selected Varieties

SAVE 20¢

3

Seeds of Change Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

$

3

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL

ea

SAVE $1.20

4

$ ea

SAVE 80¢

40¢ per 100mL

3

$

¢

ea

ea

Leggo's Providore Pesto 195g or Pasta Sauces 400g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $2 Bertolli Olive Oil Spray 132g Selected Varieties $2.27 per 100g

Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 25¢ per 100g

18

5

$

ea

SAVE $1.30

San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

1

$

95 ea

MATCHED

Leggo's Tomato Paste or Pizza Sauce 390‑500g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 60¢


FILL UP THE Pantry

1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

ea

SAVE $1

33¢ per 100g

4

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g $14.71 per kg

4

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg

ea

2

$ Safcol Tuna or Salmon Ready Meal 110g Selected Varieties $18.18 per kg

ea

SAVE 70¢

$9.64 per kg

3

$ 70¢ per 100g

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

Golden Circle Corn Kernels 410g $3.41 per kg

for

SAVE $1

180

$

ea

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

140

$ ea

24

80¢ per 100mL

SAVE 75¢

$15.79 per kg

Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties

ea

150

$

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties

SAVE 49¢

$

SAVE 85¢

Ally Pink Salmon 415g

ea

MULTI-BUY

$

SAVE $1

5

$

$

ea

SAVE 20¢

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

ea

ea

$3.90 per kg

19


Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties 45¢ per 100g

225

$

450

$ Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties

330

$

ea

ea

Community Co Wheat Biscuits 1.1kg

90¢ per 100g

30¢ per 100g

1

$

3

30

$

ea

7

$

40 ea

Community Co Soy Milk 1 Litre

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack

$1.30 per Litre

68¢ per 100g

78¢ per 100g

Powered by

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

20

ea

ea


Fridge

4

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

SAVE $1.70 Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g

65 $

$1.19 per 100g

for

SAVE $2.80

46 for

SAVE $3.20

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

$2.48 per Litre

$1.23 per Litre

495 ea

370

$

SAVE $1.10

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

$2.75 per Litre

330

$

ea

SAVE 80¢

450

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.20

$10 per Litre

SAVE 70¢

$

Farmers Union Greek Style Yoghurt 140g or Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties

$

ea

Mix & Match

MULTI-BUY

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties

350

$

550

$

ea

SAVE $1.50

5

$ Pauls Milky Max Chocolate Dairy Snack or Mousse 12 Pack

ea

SAVE $1.75 21


Fridge

Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre

225

$

ea

SAVE $2.25

2

Califia Farms Almond or Coconut Beverages 750mL Selected Varieties

60

$

Breaka or Oak Flavoured Milk 750mL Selected Varieties

$4 per Litre

$4.27 per Litre

3

ea

320

$

SAVE $1

$ ea

SAVE 50¢

SAVE $1

Philadelphia Spreadable Cream Cheese 130g Selected Varieties

ea

$20 per kg

3

$ Devondale Original or Unsalted Butter Pat 250g $1.20 per 100g

4

$ ea

SAVE 80¢

Logicol Classic or Health+ Spread 500g 80¢ per 100g

ea

SAVE $2

350

$

ea

SAVE 80¢ $14 per kg

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $11.33 per kg

22

850

$

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 250g

SAVE $5

480

$

ea

Don Bacon 200-220g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20


Fridge

6

$

ea

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

5

$10 per kg

ea

SAVE $1

25 $

$ Perfect Italiano Ricotta 500g Selected Varieties

450

$

$12 per kg

for

ea

SAVE $1.25

Edwards Crossing Cheese Fancy Bites To Go 50g Selected Varieties $50 per kg

3

$

4

$ Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $25 per kg

$ ea

SAVE $1

$25 per kg

250

$

5

Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Kraft Original or Light Singles 432g $11.57 per kg

$15 per kg

$12 per kg

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.45

3

2

$

$ Brancourts Cheese Cottage 250g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢

Mainland On the Go 50‑55g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢ 23


Freezer

375

$ Birds Eye Whiting, Deep Sea Dory, Barramundi or Flathead 270‑425g Selected Varieties

750

$

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

ea

SAVE $2.05

ea

SAVE $2.50

4

$ Steggles Chicken Breast Dino Snacks, Nuggets or Mini Chicken Kiev Balls 400g $10 per kg

2

8

$ ea

SAVE $3

Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $4

$ Birds Eye Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 35¢

4

Birds Eye SteamFresh or Vegetable Rice 400‑500g Selected Varieties

24

330

$

ea

SAVE 90¢

ea

SAVE 70¢

6

Four'N Twenty Classic Meat Pies 6 Pack 67¢ per 100g

$ On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.33 per 100g

7

$

$ Birds Eye Bake & Serve, Deli or Seasoned Sides Vegetables 600g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

10

$ ea

SAVE $1.50

Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack 91¢ per 100g

ea

SAVE $3.50


Freezer

4

$

SAVE $1

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

4

6

$ Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties

ea Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $3

$ ea

SAVE $1.50

Streets Magnum Tub 440mL or Multipack 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

6

$ Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

5

$2.19 per 100g

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1

Peters Barney Banana 8 Pack or Vanilla Dixie Cup 4 Pack

5

$ Sara Lee Pudding 475g or Brownie 350g Selected Varieties

SAVE $2

350

$ Nanna's Indulgent Collection Minis 16 Pack Selected Varieties

ea

6

$

50 ea

Peters Monaco Bar 4 Pack or Eskimo Pie 6 Pack

ea

SAVE 99¢ 25


50

HOUSEHOLD Essentials

%

OFF

Décor Match-ups

350

$ Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

ea

SAVE $3.50

4

Ansell Multi‑Purpose Disposable Gloves 100 Pack Selected Varieties 8¢ each

$ 11¢ each

ea

SAVE $3.40

5

ea

Huro White Oval Laundry Basket

470

$ Dishmatic Sponge Refills 3 Pack Selected Varieties $1.57 each

$

SAVE $1

Reva Pegs 36 Pack

760

$

ea

SAVE $1.29

730

$ ea

SAVE $1.50

Oates General Indoor Broom

ea

SAVE $3.15

30 % OFF

9

$

80 ea

SAVE $4.20

Bonds Men's Socks 3 Pack Selected Varieties

Clio Regular Brief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

(30% OFF Bonds Apparel or Hosiery)

(30% OFF Clio)

4

$ BIC Mega Lighter 1 Pack

26

2

$

ea

SAVE 99¢

7

Houseware Storage Box with Lid 52 Litre

$ ea

SAVE $2

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

8

$

ea

SAVE $2

3

$ ea

SAVE $2.49

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.50 per 100 units

ea

SAVE $1.20


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

$

ea

Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

SAVE $5

4

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

10

Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties

4

ea

SAVE $9

$

ea

SAVE $1.49

Dettol Healthy Clean Bathroom Mould Remover 500mL 90¢ per 100mL

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

350

$

ea

$1.78 per 100 sheets

SAVE $1.50

450

SAVE $1.50

$1.80 per 100g

ea

SAVE $1.20

220

$

ea

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

320

$ Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack

$

Multix Bake 10m×30cm 22¢ per metre

540

$

ea

SAVE $1.40

Multix Tidy Bags Colour Scents Lavender 35 Pack 9¢ each

ea

SAVE $4.40

ea

47¢ per 100mL

$ Vanish NapiSan Gold Pro Oxi Action Regular or Crystal White Stain Remover Powder 1.8kg or Gel 1.75 Litre

ea

350

Ajax Spray n’ Wipe Lemon Citrus or Lavender & Citrus Refill 750mL

5

$

SAVE $2.15

$

$

$2 per Litre

2

15

$

ea

SAVE 70¢

3

$

ea

SAVE $1

27


CAT Essentials

1

$ Dine Perfect Portions Wet Cat Food 75g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

$1.33 per 100g

Purina Fancy Feast Royale Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.76 per 100g

1

$

3

Dine Finest Serve Wet Cat Food 6x50g Selected Varieties $1.17 per 100g

50 ea

SAVE 50¢

$4.12 per 100g

ea

SAVE $1.30

3

$ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties

1

50

$

$ Snappy Tom Naturals Wet Cat Food 400g Selected Varieties

SAVE 30¢

25¢ per 100g

16

50 ea

SAVE 80¢

$ Catsan Lavender Scented Crystals Cat Litter 4kg

125

SAVE 55¢

28

650

$

ea

Purina One Wet Cat Food 70g Selected Varieties

Purina One Wet Cat Food 6x70g Selected Varieties

$1.79 per 100g

$1.55 per 100g

ea

SAVE $6.50

$4 per kg

Nutrition you trust and a taste she’ll love

$

ea

ea

SAVE $3


DOG Essentials

4

$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

110

$ My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

SAVE $1.25

2

$

1350

$

ea

SAVE 40¢

ea

Pedigree Dentastix For Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

ea

Nature’s Gift Meal Time Wet Dog Food 700g Selected Varieties

ea

29¢ per 100g

SAVE $4

9

$ V.I.P. Natures Goodness Grainfree Wet Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

1

$

53¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

2

$ Optimum Wet Dog Food Can 400g Selected Varieties

50

10 ea

SAVE 50¢

13

50 ea

$ Farmers Market Adult Dry Food 2.7kg Selected Varieties 50¢ per 100g

Natures Goodness Chicken, Duck & Vegetables Dog Food 1.08kg (Refrigerated Product) 23¢ per 100g

ea

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties 60¢ per 100g

SAVE $5.50

2

$

50 ea

SAVE 90¢

7

$

ea

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 23¢ per 100g

29


HEALTH & Beauty

1250

$ Swisse Ultiboost Tablets 60 Pack# Selected Varieties $20.83 per 100 units

Nivea Shower Cream Indulgent Moisture Coconut 1 Litre 69¢ per 100mL

ea

SAVE $8.50

6

85

$

ea

SAVE $6.85

40 %

$1.20 per 100mL

Palmolive Foaming Hand Wash Refill, Luminous Oils Liquid Soap or Shower Gel 400‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

3

$

SAVE $1.80

185

$ ea

SAVE $1.50

Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 74¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $1.05

OFF

Nivea Daily Essentials

$4.10 per 100mL

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Toothpaste 110‑120g or Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

30 %

OFF

Nivea Daily Essentials Scrub 150mL Selected Varieties

6

$

Aveeno Skincare or Bodywash

615

$

ea

SAVE $4.15

7

$ Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.98 per 100mL

7

$ ea

SAVE $4.50

Sudafed PE Sinus + Pain Relief, Anti‑Inflammatory or Nasal Decongestant 10 Pack* 70¢ each

ea

SAVE $2

480

$

ea

Tena Lady Mini Plus or Ultra Thin Minis 16‑20 Pack

30

3

$ U by Kotex Regular or Super Designer Series Ultrathins With Wings 10‑12 Pack

60 ea

SAVE 90¢

8

$ Difflam Plus Lozenges 16 Pack* Selected Varieties 50¢ each

ea

SAVE $2

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use. #Vitamin Supplements are not suitable for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. If symptoms persist, talk to your health professional. Read the label before purchase. Follow directions for use.


HEALTH, BEAUTY & Baby

VARIETY

9

$ OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

ea Huggies Gentle Touch Baby Wipes 80 Pack

SAVE $9

4

$6.25 per 100 units

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

ea

SAVE $1.50

2

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

3

$2.10 per 100g

SAVE $1

Huggies Ultimate Nappies 52-108 Pack Selected Varieties

27

ea

SAVE $3

50

%

OFF

Lynx Range*

15

$ ea

SAVE 60¢

$

ea

$

$ Sorbent Facial Tissue Silky White 275 Pack or Menthol with Eucalyptus 80 Pack

5

$

Huggies DryNites Pyjama Pants 13‑16 Pack Selected Varieties

15 ea

SAVE $3.15

ea

SAVE $2

10

$ Bepanthen Antiseptic Soothing Cream 100g $10 per 100g

ea

SAVE $1

Lynx Dry Antiperspirant 155-160mL Selected Varieties *excludes travel sizes

3

$

ea

SAVE $3 31


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

2

On Sale 17th July 2019

4

$

SAVE $2

875

$

20

$

ea

ea

SAVE $8.75

SAVE $4.20

Kellogg's Nutri‑Grain or LCMs 6 Pack Selected Varieties

ea

Peters Maxibon 4 Pack Selected Varieties

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

39¢

Per roll

2

$ Arnott's Tim Tam Original 330g or Mint Slice 337g

24 ea

SAVE $1.36

14

$ Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack 22¢ per 100 sheets

SAVE $4

750

$

ea Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

32

On Sale Wed 17th July to Tue 23rd July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -17-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu