SUPA
Proeunddelnyt
Indep
Visit IGA.COM.AU for more info
1
$
On Sale 15th May 2019
Campbell's Country Ladle or Chunky Canned Soup 495‑505g Selected Varieties
75
4
$
35¢ per 100g
ea
SAVE $1.75
ea
SAVE $4 Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
r than half pr i tte
85
¢
ea
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
SAVE $1.15
322
$
ce
be
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 22¢ per 100 sheets
ea
SAVE $3.23
13
$
kg
Australian
WIN A SHARE OF
$50,000
WHOLE ECONOMY RIB FILLET WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 15th May to Tue 21st May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P30 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ510_150519_P1
PICK OF THE Crop
150
290
$
$
kg
ea
1kg pack
Packham Pears
Brown Onions 1kg Pack $1.50 per kg
18
350
$
$
ea
kg
Fresh Medjool Dates Product of USA
Cauliflower
New Season
Oranges
3
$
kg
Australian Navel Oranges
250
$
9
$
ea
Eat Well Salted Pistachios 375g or Stockmans BBQ Mix 500g
ea
Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g $2.08 per 100g
A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.
Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg $3.50 per kg
350
$
ea
1kg pack
2
*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).
WHAT’S FOR Dinner?
22
$
kg
Australian Beef T‑Bone Steak
8
$
kg
Australian
BONED & ROLLED PORK SHOULDER ROAST
11
13
$ Kingston Crown Roast Beef
Australian Free Range Whole Chicken
6
19
$ Australian Lamb Loin Chops
12
$ kg
$ kg
Australian Lamb Shanks
$
4
$ kg
Australian Chicken Drumsticks
kg
kg
kg
Australian Pork Loin Chops
Queensland Ocean Caught Medium Cooked King Prawns Thawed
26
$
kg
Global Value Pack Crumbed Fish Fillet 700g $11.43 per kg
8
$
ea
3
DELI Delights
14
$ Premium Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
10
MIDDLE BACON RASHERS
kg
SAV E $2
10
$
AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $20 per kg
4
SAVE $8
Australian
$
Free Range Whole BBQ Chicken
kg
Kransky or Cheese Kransky
$
kg
SAVE $5
18
$37.50 per kg
$ ea
SAVE $1
Ausfresh Olives Selected Varieties
kg
SAVE $4
450
$ Président Le Blue Extra Creamy 120g
ea
SAVE $1.50
350
$ South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg
kg
SAVE $3
Silverside Sliced or Shaved
$ ea
SAVE $1
3
11
17
$
ea
SAVE $1.80
BAKERY Delights
185
$
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.85
62¢ per 100g
440
$
ea
SAVE 60¢
Delicious
600g Selected Varieties 73¢ per 100g
YOUR BAKERY MUD CAKE
Black Board Rainbow Layer Cake 375g $1.55 per 100g
5
$
80 ea
SAV E 20¢
Rustic White or Olive Baguette 300g 83¢ per 100g
2
$
50 ea
SAV E 50¢
Black Board Lamingtons 12 Pack Selected Varieties
250
$
ea
SAVE $1
450
$ Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
ea
550
$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
340
$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties
ea
49¢ per 100g
4
$
ea
SAVE 80¢ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g
5
Winter warmers 230
$
9
$ Primo Rindless Pan‑Sized Bacon 750g $12 per kg
4
$ Pitango Soup 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
50 ea
SAVE $1.50
La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1 per 100g
Western Star Thickened Cream 300mL
ea
77¢ per 100mL
SAVE $4.50
4
$
50 ea
SAVE $1.55
ea
270
$ Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g $21.60 per kg
850
$ Youfoodz Meals 205-385g Selected Varieties
6
ea
ea
SAVE $1.45
515
$
ea
Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL $4.29 per Litre
799
$ Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL
999
$
ea
$10.65 per Litre
Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g
ea
$17.84 per kg
2
3
$
350
$ ea
Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties
Bringing you
Cadbury Chocolate Bite Size Bags 109‑150g Selected Varieties
$ ea
ea
Kinder Chocobons 104g, Bueno or Chocolate Mini 108g
Low Prices across the store every day. 7
SWEET Treats
3
$
ea
SAVE $2 Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties $1.76 per 100g
8
SWEET Treats
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
3
$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties
3
$ ea
SAVE $1.50
Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties
5
$ ea
SAVE $1.60
M&M's, Skittles or Pods Share Pack 280‑345g Selected Varieties
ea
SAVE $1.69
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
Cadbury Bubbly Chocolate 160g or Green & Black's Organic Chocolate 90g Selected Varieties
3
$
2
$ ea
SAVE $1.15
Cadbury or Pascall Medium Bags 160‑350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
Maltesers Original or Raspberry Family Share Pack 250g $2 per 100g
5
$
ea
Matched
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
175
$ Ferrero Rocher Chocolate or Raffaello 3 Pack
ea
Darrell Lea Chocolate Balls, Liquorice Bullets or Allsorts 160-270g Selected Varieties
3
MULTI-BUY $
$
ea
SAVE $1
Tic Tac 24g Selected Varieties $4.17 per 100g
22 for
SAVE $1.60
9
TASTY Snacks
3
50
$ Arnott's Bites 170g or Family Pack 330‑337g Selected Varieties
Doritos, Thins Chips 150‑175g, Kettle Popcorn 80‑110g, Salsa 300g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties
ea
HOT BUY
4
$ Arnott’s Assorted Creams 500g
ea
SAVE 49¢
350
$ ea
SAVE $1
80¢ per 100g
250
$
Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties
ea
SAVE 89¢
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
2
$ Cadbury Freddo, Fingers, or Cookies 114‑167g Selected Varieties
239
$ Picky Picky Peanuts 200‑300g Selected Varieties
PICKY PICKY is a trade mark of Peanut Company of Australia Limited. VEGEMITE and the VEGEMITE device are trade marks of Bega Cheese Limited, used under licence.
10
SAVE $1
Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
ea
SAVE $1.31
4
$
ea
SAV E $2.40
2
$ ea
Doritos or Sunbites Crackers 105‑160g Selected Varieties
2
$
ea
SAV E $1
Arnott's Cracker Chips 150g Selected Varieties $2 per 100g
3
ea
SAV E $1.27
$
ea
SAV E $1.50
Mission Deli Style Corn Tortilla Rounds, Strips or Triangles 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
REFRESH Me
2
$
115
$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre
Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 91¢
$
ea
SAVE 85¢
Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties
2245
15
$1.50 per Litre
Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $2 per Litre
165
$
ea
SAVE 45¢
ea
SAVE $16.55
365
$ Powerade 1.5 Litre Selected Varieties $2.43 per Litre
ea
SAVE $1.35
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.28 per Litre
160
$
ea
SAVE $1.05
950
$ Frantelle Spring Water 24x600mL 66¢ per Litre
ea
SAVE $5.10
570
$ Monster Energy Green or Zero Ultra 6x250mL $3.80 per Litre
ea
SAVE $5
11
FILL UP YOUR Cup
2
65
$ Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.21 per Litre
ea
SAVE $1.72
18
$
ea
Nescafé Gold Original 400g $4.50 per 100g
5
SAVE $5.99
Vitasoy Long Life Soy, Rice or Oat Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre
Moccona Compatible Capsules or Moccona Premium Sachets 10 Pack Selected Varieties
225
$
ea
SAVE 65¢
450
$
ea
SAVE $1.50
$ Nestlé Milo 395-460g Selected Varieties
ea
SAV E $2
10
ea
International Roast Instant Coffee 500g
SAVE $1
$2 per 100g
350
$
$
Moccona Sachets 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.09
30% LESS ADDED SUGAR.
100% TASTE.
Nutritional boost for active kids. Contains 30% LESS ADDED SUGAR when compared to standard MILO prepared with skim milk
12
330
$ Tetley Tea Bags 50‑100 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
650
$ Vittoria Ground or Beans Espresso Coffee 200g $3.25 per 100g
ea
SAVE $1.50
RISE & Shine
4
$ Kellogg's Cereal 285‑460g Selected Varieties
5
$ ea Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties
SAVE $1
ea
SAVE $2.50
SERVING SUGGESTION
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
4
$ Kellogg's Sustain, Crunchy Nut or Be Natural Cereal 380‑480g Selected Varieties
SAVE $1
4
Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties
$ Carman's Muesli 500g Selected Varieties
Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
2
Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g
ea
SAVE $1.98
350
$ ea
SAVE $1.70
80¢ per 100g
4
$ ea
ea
SAVE $1.50
Bega Crunchy or Smooth Peanut Butter 375g
$
ea
Musashi Protein Drink 375mL Selected Varieties $8 per Litre
3
$
ea
SAV E $1
Bodytrim Slice, Bar or Brownie 50-55g Selected Varieties
250
$
ea
93¢ per 100g
350
$
ea
SAVE $1.10
*based on scan sales, MAT 13/01/19. BEGA and the BEGA device is a trade mark of Bega Cheese Limited.
SAV E $1
13
FILL UP THE Pantry
1
29
$ SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
10
SPC Puree or Diced Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties
Angas Park Pitted Prunes 1kg
SAVE $1.60
$10 per kg
3
2
$
ea
SAV E 90¢
ea Nestlé Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties
SAVE $1.60
2
White Wings Cake in a Cup or Bliss Balls 220-250g Selected Varieties
SAVE 45¢
3
Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL
John West Tuna Slices 125g Selected Varieties $16 per kg
2
$
ea
SAV E $1
ea
SAVE $1.50
2
$ ea
John West Sardines 110g Selected Varieties
ea
White Wings Cake Mixes 340‑400g Selected Varieties
SAVE 80¢
$18.18 per kg
350
$ ea
ea
SAVE 85¢
$ ea
SAVE 50¢
40¢ per 100g
14
$4.44 per kg
$
SunRice Low GI Brown Rice, White Clever Rice and Quinoa 750g
John West Smoked Oysters, Anchovies or Mackerel Fillets 45‑125g Selected Varieties
Golden Circle Baby Beetroot 450g
3
$
$
$
ea
3
$
2
$
ea
SAV E 65¢
Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g $1.65 per 100g
330
$
ea
SAV E 89¢
FILL UP THE Pantry
175
Continental Beef or Chicken Superb Stock Pot 4 Pack
$
16¢ per 10g
ea
SAVE $1.75
2
$ MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties
3
ea
SAVE 95¢
$
ea
SAVE $3 Vegeta Liquid Stock 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL
3
$ Leggo's Tomato Paste, Bake, or Stir Through Pasta Sauce 350‑500g Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
WIN Buy me for a chance to
Campbell's Chicken or Beef Bone Broth 500mL $1.12 per 100mL
560
$
ea
SAV E $1.40
Maggi Instant Gravy 24‑31g Selected Varieties
80
¢
ea
SAV E 20¢
Leggo’s Basil or Sundried Tomato Pesto 190g $1.97 per 100g
375
$
ea
SAV E 85¢
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
Podravka Vegeta Stock 200-250g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E 70¢
Kraft Grated Parmesan Cheese 250g $24 per kg
6
$
ea
SAV E $1.30
Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $2
160
$
ea
$3.90 per kg
15
FILL UP THE Pantry
BECAUSE TASTE IS EVERYTHING
130
$
ea
SAVE 70¢ Squid Fish Sauce 300mL 43¢ per 100mL
3
2
50
$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 63¢ per 100g
1
$
ea
SAVE $1.69
Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties
SAVE 60¢
$
ea
SAVE 70¢ Hakubaku Organic Soba, Ramen or Udon 270g
Heinz Beanz with Sausages, Spaghetti with Meatballs or Sausages 420g Selected Varieties 43¢ per 100g
180
$
ea
SAVE 40¢
ea
4
$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g
ea
SAVE $1.95
$1.11 per 100g
320
$
SAVE $1.70 ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL
250
$
ea
Mission Naan Bread or Chapattis 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
SunRice Rice or Grains Quick Cups 2 Pack Selected Varieties
250
$
ea
SAVE 99¢
$1 per 100g
52¢ per 100mL
250
$ Soba Noodle Salad with Sesame Crusted Chicken For recipe inspiration, go to www.asianinspirations.com.au
16
Suimin Noodle Bowl 122‑137g Selected Varieties
ea
5
$
ea
Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $20 per kg
25 for
Primo Pepperoni, or Shaved & Sliced Meats 85-100g Selected Varieties
Heinz Big Eat 410g Selected Varieties 61¢ per 100g
Bringing you
4
$
$
Snowy River Meat Pies 6 Pack
ea
44¢ per 100g
250
140
$
$
ea
ea
Ardmona Tomatoes 400-410g Selected Varieties
Low Prices across the store every day. 17
699
$
ea
Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.56 per kg
430
$ Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties
Community Co Almond or Vanilla Ice Cream Sticks 4 Pack
86¢ per 100mL
20¢ per 100g
$
ea
1
50¢ per 100mL
2
$ ea
Community Co Lasagne Sheets 250g 80¢ per 100g
350
$ ea
Community Co Sun Dried Tomatoes 280g $12.50 per kg
Find out more at CommunityCo.com.au
5
$
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 18
ea
Community Co Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
94¢ per 100mL
$ Community Co Pasta 500g Selected Varieties
499
450
$
ea
Community Co Pizza 390‑440g Selected Varieties Powered by
ea
EASY MEAL Solutions
BREAKFAST MADE EASY
KR Castlemaine Rind On Middle Bacon 250g or Rindless Short Cut Bacon 175g
5
699
$
$
ea
SAVE $1.29
Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack
ea
78¢ per 100g
Serving suggestion
Dinner Favourites
Papa Giuseppi’s Bakehouse Crust Pizza 460-465g Selected Varieties
6
$
ea
SAVE $2
La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g
240
$
ea
SAVE 60¢
Serving suggestion
DELICIOUS DESSERTS
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
5
5
$
$
ea
Matched
Sara Lee Cake or Pie 350‑600g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
Serving suggestion
19
FRIDGE Faves
5
$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties
4
¢
ea
SAVE $2
50¢ per 100g
95
ea
Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
SAVE 45¢
$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
ea
250
SAVE $1.59
$
Pauls Dolce Velvet Crème Dessert 2 Pack Selected Varieties
SAVE 99¢
$1.47 per 100g
5
$ Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties
250
ea
48¢ per 100g
ea
$
The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
$9.09 per Litre
135
$
Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties
ea
SAVE 35¢
$1.23 per 100g
550
$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
ea
SAVE $1.50
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
2
$ Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g
20
50 ea
SAVE 70¢
Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties
270
$
ea
SAV E 25¢
Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre
350
$
ea
SAV E 60¢
The Daily Juice Company Orange Juice 500mL Selected Varieties $4.70 per Litre
235
$
ea
SAV E 60¢
FRIDGE Faves
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
6
$ Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $12 per kg
ea
SAVE $1
6
Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g
$ Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $12 per kg
6
$
SAVE $2
350
$ ea
SAVE $2
Mainland Buttersoft 250g $1.40 per 100g
ea
ea
SAVE $1.29
Philadelphia Original or Light Cream Cheese Block 250g $8.60 per kg
Perfect Italiano Grated Parmesan 125g Selected Varieties $24 per kg
3
$
3
Philadelphia Pourover 150‑250g Selected Varieties
$ Kraft Original or Light Singles 216g $13.89 per kg
SAVE 65¢
Don Sliced Meats 180-250g Selected Varieties
SAVE $2.15
ea
SAVE 61¢
450
$ ea
ea
330
$ ea
SAVE 25¢
215
$
ea
SAVE 30¢
PHILADELPHIA AND DEVICE AND PHILLY ARE TRADE MARKS OF MONDELĒZ INTERNATIONAL
21
FREEZER Faves
6
$ McCain Pizza Rustica 350-365g Selected Varieties
On the Menu King Size Power Bowl Dinners 450g Selected Varieties $1.33 per 100g
Birds Eye Country Harvest or Field Fresh Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
3
$ ea
SAVE $1.50
6
McCain Healthy Choice Straight Cut Fries 1kg, Pub Style Wedges or Fries 750g
$
4
$
SAVE $1.50
2
ea
SAVE $1
ea
Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties
$
SAVE 60¢
Heinz Mixed Veg 1kg $3.75 per kg
ea
SAVE $1.70
375
$ ea
350
$
ea
SAVE 94¢
Birds Eye Golden Crunch Potato Gems, Mashed Potato 1kg or Mashed Sweet Potato 600g
I&J Calamari, Croquettes, Squid or Birds Eye Salmon Cakes 350‑480g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
6
$
SAVE $1
950
$ Gardein Meat Free Frozen Range 255‑390g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $3.10
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
5
$ Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties
22
5
$ ea
SAVE $2.88
Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties $1.19 per 100g
ea
SAVE $3
Herbert Adams Quiche Lorraine or Spinach and Feta 200g $2.75 per 100g
550
$
ea
SAVE $1.49
FREEZER Faves
3
Balfours Tarts or Éclairs 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.13
450
$ Nanna’s Apple Salted Caramel Crumble 400g $1.13 per 100g
3
$ Darling Downs Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
95 ea
SAVE $2.05
Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
So Good Frozen Dessert 475mL‑1 Litre Selected Varieties
7
$
Connoisseur Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3
$1.46 per 100mL
550
$ Sara Lee Bavarian or Cheesecake 360‑420g Selected Varieties
ea
SAVE $1
5
$
ea
SAVE $1.50
4
$
12
$
Peters Lactose Free or No Sugar Added Ice Cream 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
SAVE $1.50
6
$
Creative Gourmet Frozen Fruit 300g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
399
$
ea
ea
ea
$13.30 per kg
23
199
$
550
$
ea
SAVE $2
ea
SAVE $5.50
Comfort Sky Blue or Pure Fabric Conditioner 400mL
Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties
$4.98 per Litre
WIN Buy me for a chance to
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
550
$ Fab Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties
6
ea
SAVE $1.50
7
$ OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $4.99
$ Cold Power Sensitive or Regular Dual Caps 18 Pack 33¢ each
24
ea
SAV E $6
Earth Choice Ultra Concentrate Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg
9
$
ea
SAV E $1.99
Vanish NapiSan Oxi Action Crystal White or Stain Remover 2kg $4.50 per kg
9
$
ea
SAV E $4
Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1.85
WIN Buy me for a chance to
30 %
$50,000 A SHARE OF
OFF
WORTH OF PRIZES*
Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p30 for details.
250
$ Bref Rim Blocks 50mL, 50g, 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
2
$1.13 per 100g
$ Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
2
SAVE $3.40
230
$ Ansell Natural or Super Gloves 1 Pack
3
15
Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties
Vileda SuperMocio 3 Action Refill 1 Pack
Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each
880
$
ea
SAVE $4
(30% OFF Dishmatic or Bathmatic Range)
ea
SAVE $1.29
2
$
ea
SAVE $1
12
$ ea
SAVE $1
Chux Superwipes 5‑10 Pack or Magic Eraser 8 Pack
270
$ Dishmatic Dish Brush 1 Pack
$
ea
SAVE 59¢
ea
SAVE 69¢
40
$
$ Vileda SuperMocio 3 Action Mop 1 Pack
ea
ea
SAVE $1
53¢ per 100mL
340
$ Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties
SAVE $4.20
750
$
ea
SAVE $2.20
ea
Vileda Sweep Master Broom
ea
SAVE $2.95
25
30 Ansell Glove Disposable 50 Pack Selected Varieties (30% OFF Ansell Disposable Gloves 50 Pack Range) 11¢ each
HOUSEHOLD Essentials
%
OFF
5
50
$
SAVE $2.49
2
Handee Ultra Paper Towel 6 Pack or Double Length 3 Pack
$ LTW Heavy Duty Hangers 5 Pack
6
$
ea
5
SAVE $1
8
Huro White Oval Laundry Basket
10¢ each
26
SAVE $1.99
3
25¢ per 100 sheets
4
11¢ each
$
Multix Bake 20m×30cm 23¢ per metre
SAVE $3.99
10
ea
SAVE $2.99
3
$ ea
SAVE $1.89
450
$ ea
SAVE $1
Oates Stainless Steel Toilet Set
$ Reva Pegs 36 Pack
ea
$ ea
SAVE $1.49
ea
Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack
$
$ Houseware Storage Box with Lid 52 Litre
ea
SAVE $1
ea
8
$
Oates Duster Static Soft Grip
SAVE 99¢
2
$
ea
SAVE 65¢
ea
Multix Alfoil 10m×30cm 20¢ per metre
ea
Matched
$50,000
WIN A SHARE OF
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
$1 per 100g
1
$
Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties
ea
2
SAVE $1
$
ea
SAVE $2
WIN A SHARE OF
Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties
$50,000 WORTH OF PRIZES*
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g
SAVE $1
1
$
ea Continental Pasta & Sauce or Rice 85-120g Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
875
$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
h t Cards
1 x $20K Cas
300 x $100 IGA Gif
1
$
ea
SAVE $8.75
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 27
$50,000
WIN A SHARE OF
2
$ Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $8.70 per 100g
ea
SAVE 50¢
2
Cadbury Chocolate or The Natural Confectionery Co Lolly Bags 160-350g Selected Varieties
$ Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre
h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas
$
215 ea
SAVE $1.50
Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties $4 per Litre
ea
SAVE $1.99
2
Cadbury Sharepacks 160-180g Selected Varieties
Golden Circle Sparkling Juice 750mL Selected Varieties $3.33 per Litre
ea
SAVE $1.60
2
$ ea
SAVE $1.55
250
$
3
$
$ ea
SAVE $1.31
$
2
WORTH OF PRIZES*
ea
SAVE $1.60
Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g
SAVE 40¢
950
$ Frantelle Spring Water 24x600mL 66¢ per Litre
ea
SAVE $5.10
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.
28
ea
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*
ENTER AT iga.com.au/qldwin50k
WIN
$50,000 A SHARE OF
WORTH OF PRIZES* h
1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift
5
$
50 ea
SAVE $2.50
Kellogg’s Nutri-Grain 805g or Froot Loops 500g
10
$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250-300g
SAVE $4.49
2
Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 1kg $1.70 per 100g
$ Dilmah Exceptional Tea Bags 20 Pack Selected Varieties $5 per 100g
Uncle Tobys Quick or Traditional Oats 1kg or Sachets 10-12 Pack Selected Varieties
17
ea
SAVE $13.99
5
Lavazza Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.40 per 100g
$ ea
SAVE $1
Dilmah Tea Cup Bags 100 Pack $2.08 per 100g
420 ea
SAVE $1.80
180
$ ea
SAVE $1.32
Arnott’s Biscuits 250g Selected Varieties 72¢ per 100g
ea
SAVE $1
$
$ ea
4
$
ea
SAVE 20¢
PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.
29
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas
1 x $20K Cas
h t Cards 300 x $100 IGA Gif
Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5
3
$ Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE 50¢
$1.25 per Litre
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
$3 per Litre
250
$
Golden Circle Juice or Nectar 2 Litre Selected Varieties (Excludes Pineapple)
Kellogg’s Nutri-Grain Bars 10 Bar Value Pack Selected Varieties $1.87 per 100g
450
$
ea
SAVE $1.50
3
$ T2 Iced 500mL Selected Varieties $7 per Litre
$2.42 per 100g
SAVE $1
ea
SAVE $1
6
Always Fresh Pitted Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.51 per kg
$
50 ea
4
$ Nice & Natural Protein Nut Bar 165g Selected Varieties
Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.90
5
$ ea
SAVE $2.50
Herbert Adams Pies or Savoury Rolls 2 Pack Selected Varieties
PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.
30
570
$
ea
SAVE 20¢
PET Essentials
6
$ Whiskas Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties
Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 400g Selected Varieties 43¢ per 100g
Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 44¢ per 100g
16
$
170
$
ea
SAVE 50¢
11
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties
650
Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g
$
ea
SAVE $2.10
28
$ ea
SAVE $1.62
Optimum Dry Dog Food 6.5-7kg Selected Varieties
ea
SAVE $6.40
ea
SAVE $1.35
$1.08 per 100g
$
210
$ Optimum Wet Dog Food Can 400g Selected Varieties 53¢ per 100g
V.I.P. Natures Goodness Grainfree Wet Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
150
$
ea
SAVE 49¢
ea
Catsan Lavender Scented Cat Litter Crystals 4kg $4 per kg
$
ea
SAVE 50¢
64¢ per 100g
650
50
10
$ Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $2 per 100g
ea
SAVE $2.90
V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (From the Meat Department) 20¢ per 100g
6
$
ea
SAVE $1
31
GET READY FOR Winter
11
2
$ Medix Ibuprofen Capsule Shaped Tablets 24 Pack
39¢ each
32
550
$
60 ea
SAVE 69¢
11¢ each
Medix Heartburn & Acid Indigestion Tablets 14 Pack
ea
SAVE $3.29
55¢ each
ea
SAV E $2.49
5
$
$
Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack
Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each
Codral Relief Max Strength Cold & Flu + Decongestant Lemon Hot Drink Sachets 10 Pack 90¢ each
Nurofen Caplets or Tablets 12 Pack 28¢ each
340
$
ea
Hot Buy
ea
Codral Relief 6 Signs Cold & Flu Capsules 16 Pack
SAVE $1
75¢ each
9
$
Codral Relief Cough & Cold Mixture 200mL
SAVE $3.30
Nyal Decongestant Nasal Spray 15mL
ea
SAVE $3.50
10
$
ea
$46.67 per 100mL
12
$
$5 per 100mL
7
$
ea
SAV E $2
Medix Saline Nasal Spray 30mL $16.50 per 100mL
ea
SAVE $1.50
495
$
ea
SAV E $1.04
GET READY FOR Winter
1
$ Kleenex Anti‑Bacterial Wipes 15 Pack $7.33 per 100 units
10 ea
Cenovis Zinc Plus 25mg 150 Pack $6.50 per 100 units
Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack
SAVE $1.10
$2.11 per 100 units
975
$
ea
SAVE $6.30
8
ea
SAVE $1
ea
SAVE 60¢
14
Sanofi Epsom Salts 1kg 65¢ per 100g
ea
Cenovis Sugarless C 500mg 300 Pack
Dettol Anti‑Bacterial Liquid Hand Wash Refill 950mL Selected Varieties
$4.67 per 100 units
63¢ per 100mL
1495
$ Bosisto's Eucalyptus Oil 175mL $8.54 per 100mL
645
$
$
$ Bosisto's Eucalyptus Solution 500mL or Eucalyptus Spray 200g
2
$
ea
SAVE $2.05
ea
SAVE $1.60
6
$
SAVE $1.99
280
$ Nivea Lip Care 1 Pack Selected Varieties $70 per 100g
ea
ea
SAVE $1.20
33
HEALTH & Beauty
3
$ Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
14¢ each
VO5 Hairspray 200g, MegaHold Styling Gel 250g or Wet Look Styling Gel 175mL
49
3
50
$
ea
SAVE $1.19
4
40¢ each
ea
93¢ per 100mL
$ ea
SAVE 50¢
Schick Silk Effects Kit
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 70¢ per 100mL
4
$ BIC Sensitive Twin Shavers 10 Pack
650
ea
SAVE $2.79
ea
SAVE $3.70
$1.30 per 100mL
$ Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties
830
$
Dove Shampoo or Conditioner 640mL Selected Varieties
Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E 1 Litre 37¢ per 100mL
280
$
ea
SAVE 70¢
370
$
ea
SAVE $2.55
590
$
ea
Schick Quattro Titanium Disposable Razors 3 Pack $1.97 each
Libra Regular or Super Tampons 32 Pack 20¢ each
34
635
$
ea
SAVE $1.83
10
$ Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.25 each
ea
SAVE $2.99
HEALTH, BEAUTY & Baby
5
$
Colgate Total Floss 100m, Mouthwash 500mL, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 170-190g Selected Varieties
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE $3.50
70¢ per 100mL
Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties
ea
350
Palmolive Luminous Oils Rejuvenating or Macadamia Liquid Soap 500mL
10
$
ea
SAV E $2
Dove Invisible Dry Anti‑White Marks or Go Fresh Anti-perspirant Deodorant 100g
ea
SAVE $3.50
3
$3.50 per 100g
350
$
Colgate SlimSoft Compact Soft Toothbrush 1 Pack
ea
Mitchum Anti-Perspirant Roll-On & Deodorant 50mL Selected Varieties
$3 each
$6 per 100mL
Huggies Cucumber & Aloe or Fragrance Free Thick Baby Wipes 400g $3.25 per 100 units
BabyLove Cosifit Nappies 30‑54 Pack Selected Varieties
13
$
ea
SAV E $1
13
$
Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash or Lotion 200mL Selected Varieties
ea
SAVE $4
Rafferty's Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.67 per 100g
$2 per 100mL
2
$
ea
SAV E 30¢
Rafferty's Garden Kids Snack Bar 128g Selected Varieties $2.50 per 100g
ea
SAVE $1.50
$
SAVE $2.39
60¢ per 100mL
Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL
$ Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties
9
$
3
$
ea
SAVE 80¢
4
$
ea
SAVE $1.50
320
$
ea
SAV E 79¢
35
SUPA
Proeunddelnyt
Indep
Visit IGA.COM.AU for more info
1
On Sale 15th May 2019
345
$
$
ea
1
$
SAVE $1 Continental Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
7
815
$ ea
SAVE $3
ea
SAVE $1.50
$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g or Slices 500g Selected Varieties
50
Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre
ea
SAVE $5.35
ea
SAVE $3.45 Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL
MULTI-BUY $ Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties 94¢ per 100g
54 for
SAVE $2
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
WIN A SHARE OF
$50,000
WORTH OF PRIZES*
h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas
On Sale Wed 15th May to Tue 21st May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P30 FOR MORE DETAILS 36