160
$
ea
SAVE $1.60
ON SALE 12TH FEBRUARY 2020
Arnott’s Shapes 160‑190g Selected Varieties
ea
SAVE $2.30 Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
SHOP SCRATCH
Win
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -
Hot !
Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties
PRICE
Australian BONE IN PORK LEG
7
$
Serving suggestion
95 kg
420
$
Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE
230
$
ea
SAVE $4.20 Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
7
$
ea
SAVE $5.20 On sale Wed 12th February to Tue 18th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s SUPA_V1_IGACQ629_120220_P1
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
250
$
ea
95
¢
SAVE $2.50 Pringles Chips 53g Selected Varieties
Arnott’s Chocolate Blocks 170g Selected Varieties
$1.79 per 100g
$1.47 per 100g
3
ea
SAVE 95¢
+
225
$ BelVita Breakfast Soft Bakes, Yoghurt or Duo Crunch 200‑253g Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
4
$
SAVE $1.80
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties $7.20 per 100g
$ ea
180
$
ea
SAVE 50¢
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre
215
$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre
ea
SAVE $1.40
SAVE $1.80
860
$ Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre
ea
ea
SAVE $6.40
Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722
2
+
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
1
$
112
$ ea
SAVE $1
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
$10.53 per kg
$1.12 per Litre
550
$ Kellogg’s Cereal 500‑730g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
3
IXL Reduced Sugar Jam 240g Selected Varieties 83¢ per 100g
SAVE $2
Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL
240
$ ea
SAVE 70¢
250
$ ea
SAVE $1.13
$
$ White Wings Cake in a Cup or Bliss Balls 220‑250g Selected Varieties
2
ea
ea
SAVE 50¢
Old El Paso Flour or Wholegrain Tortillas 6 Pack $1 per 100g
ea
SAVE 60¢
320
$ Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties $1.14 per 100g
ea
SAVE 80¢
MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3
+
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
Birds Eye SteamFresh Fish 380g Selected Varieties $11.84 per kg
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg
450
$
SAVE $4.50
250
$
Peters Original 2 Litre Selected Varieties 23¢ per 100mL
Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
2
450 ea
SAVE 25¢
Mainland On the Go 38‑55g Selected Varieties
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 39¢ per 100g
75¢ per 100mL
ea
SAVE $1.65
650
$ ea
SAVE $1
750
$
350
$
$
ea
SAVE $1.30
$
750
$
ea
ea
SAVE $3.50
Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.30 per 100g
ea
SAVE $1.20
5
$ Streets Magnum Dairy Free Almond or Classic 3 Pack Selected Varieties $1.85 per 100mL
ea
SAVE $2
Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722
4
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE
975
$
+
Energizer Max AA 16 Pack or AAA 14 Pack Batteries
ea
SAVE $9.75
5 0 % O ff r B ef Range
250
5 0 % O ff
$
ROSAFE DÉCOR MIC
2
$ Décor Microsafe Round Container 800mL
30
ORAL-B TOTOHTPHABSRTUES*HES & TOO
Oral‑B 3D White Enamel or Sensitivity Care Whitening Therapy Toothpaste 95g $8.84 per 100g
80¢ per 100mL
Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
SAVE $2.50
%
OFF
Olay
840
$
2
SAVE $2.50
ea
30
%
OFF
Dettol Liquid Handwash 250mL Selected Varieties
50
ea
$
ea
SAVE $1
U By Kotex Sport Pads 10‑12 Pack, Tampons Mini, Regular, Super or Sports 16 Pack
1070
$
ea
SAVE $3.60
350
$
ea
SAVE 75¢
SAVE $4.60
Olay Complete UV Protection Moisture Lotion 75‑150mL^ Selected Varieties
Softly Liquid Wool Wash 1.25 Litre Selected Varieties $4.40 per Litre
550
$
ea
SAVE $1.20
ea
Viva Towel Double Length 4 Pack $1.56 per 100 sheets
750
$
ea
Hot buy
MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ *Excludes Low Prices Every Day. ^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
5
PICK OF THE Crop
350
$ Australian White or Yellow Peaches
kg
Australian
5
$
WHITE SEEDLESS GRAPES
90 kg
2
$ Gold Sweet Potatoes
kg
We give back to local communities 6
Australian White Washed Potatoes 2kg $2 per kg
4
Red Plums
$
Celery
250
$
kg
390
$
ea
2kg bag
490
$
ea
ea
Rockmelon
350
$ Soy Crisps 200g
ea
$17.50 per kg
Community Co Salad Bowls Thai 200g, Garden 200g or Asian 250g
580
$
ea
WHAT’S FOR Dinner?
14
$ Australian Beef Topside Roast
14
Australian
$
15
19
$ Australian Pork Loin Chops
22
kg
Global Hoki Fillets 600g $16.66 per kg
kg
390
$
kg
Australian Lamb Rump Steak
$ Australian Beef T‑Bone Steak
Australian Whole Free Range Chicken
$ kg
6
$
LAMB LOIN CHOPS
kg
kg
kg
Fresh Chicken Drumsticks
10
$
ea
Global Raw Prawns 500g $32 per kg
16
$
ea
7
DELI Delights
16
$
SAVE $6
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
10
Delicious
$
12
$ Kransky Selected Varieties
24
$
kg
SAVE $6
Sopressa Mild or Hot Sliced or Shaved
SAVE $8
9
14
$
BBQ CHICKEN
ea
Ausfresh Antipasto Platter 340g $2.64 per 100g
$
ea
SAVE $1
Streaky Bacon
19
$
kg
Ausfresh Olives Selected Varieties
kg
kg
SAVE $2
kg
SAVE $1
24
$ Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved
kg
SAVE $6
SHOP SCRATCH
Win
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + T&C’s apply. See pg 2 for details.
380
$ Lemnos Fetta Cheese 180g Selected Varieties $21.11 per kg
8
ea
SAVE 95¢
King Island Dairy Cheddar 170g Selected Varieties $41.18 per kg
7
$
ea
SAVE $2.45
South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg
350
$
ea
SAVE $1.80
BAKERY Delights
450
$
SAVE 40¢
Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g
420
$
ea
ea
SAVE 80¢
6‑8 Pack Selected Varieties
Super Soft
MISSION WRAPS
3
$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.75 per 100g
50 ea
SAVE 50¢
3
Luscious Jam Filled Lamingtons 4 Pack
86¢ per 100g
390
$ ea
SAVE $1
ea
$1.04 per 100g
$ Ciabatta White Loaf 350g
2
50
$
Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties
6
$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
3
$
ea
Golden Crumpet Breaks 6 Pack
ea
SAVE $1.20
71¢ per 100g
Bürgen Gluten Free Bread 650g Selected Varieties 92¢ per 100g
6
$
ea
SAVE $1 9
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 14
Australian Whole Economy Beef Rib Fillet
kg
Market Hall BBQ Sausages 500g
27
$ ea
$6 per kg
995
$ Deli Leg Ham Sliced or Shaved
3
$
$
495
$
kg
SAVE $8.05
7
kg
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)
Royal Harvest Bacon 1kg $7 per kg
$ ea
SAVE $2.95
kg
SAVE $2.55
Cocktail or Slim Frankfurts
375
$
ea
SAVE $3.75 54¢ per 100g
Papa Joe’s BANANA BREAD 700G SELECTED VARIETIES THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 16TH FEBRUARY 2020 10
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 375
Hot
$
SAVE $3.75
PRICE!
Kellogg’s Coco Pops 650g 58¢ per 100g
1995
$
Better trhicaen half p
160
$
ea
SAVE $10.05
5
$
ea
SAVE $1.60
Huggies Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $5.95
Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties
Crystal Pool Salt 20kg
$1.60 per Litre
Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack
ea
3
$ ea
SAVE $1.60
Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.36 per 100g
450
$ ea
SAVE 75¢
Mortein Fast Knockdown 300‑350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 16TH FEBRUARY 2020 11
25
10
$
$
ea
Sweet Love Bouquet
10
Single Stem Rose Cadbury Favourites 570g Selected Varieties
$
ea
Maltesers 400g, Celebrations 320g or M&M's Peanut Gift Box 460g
$1.75 per 100g
ea
6
SAVE $10
$
ea
SAVE $6
6
ea
SAVE $6 Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g $2.73 per 100g
12
8
$
$
ea
SAVE $8 Guylian Sea Shell Chocolates 250g or Masters Selection 174g
7
10
$
$ ea
SAVE $7
Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties
10
$2.22 per 100g
ea
SAVE $5.50
3
Guylian Belgian Chocolates Sea Shells Praliné 65g $4.62 per 100g
15
ea
SAVE $1.20
Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g
6
$ ea
Cadbury Scorched Almonds 225g $2.67 per 100g
6
$
$ Guylian Belgian Excellence Premium Collection 305g $4.92 per 100g
SAVE $5
$6.80 per 100g
$
$ Cadbury Roses 450g
Lindt Lindor Milk Heart Tin 147g
ea
ea
SAVE $4
15
$ ea
Lindt Gourmet Truffles Gift Box 207g
ea
$7.25 per 100g
13
SWEET Treats
1
1250
$ Violet Crumble 50g $2 per 100g
$ ea
SAVE $1
2
Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g
SAVE $12.50
$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties
Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
1
350
$ ea
SAVE $1
Allen’s or Nestlé Bites 120‑140g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$
ea
SAVE $1 Mentos Clean Breath Peppermint or Spearmint 35g $5 per 100g
175
$
ea
SAVE 75¢
Maltesers MaltEaster Bunny 29g*
1
$3.45 per 100g
175
$ Mentos Pure Fresh 30g Selected Varieties $5.83 per 100g
ea
SAVE 25¢
MULTI-BUY
$
14
ea
24 $
for
ea
Hot buy
Kinder Joy Chocolate 20g* $10 per 100g
Hot buy
*Selected Stores, While Stocks Last
TASTY Snacks
250
$ Arnott’s Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties
Paradise Choc Chip Indulgence Cottage Cookies 250g 80¢ per 100g
SAVE $1.15
2
350
$
ea
$
Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
$1.09 per 100g
2
$
50 ea
SAVE 60¢
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties
SAVE $1.15
4
ea
SAVE $1.55
$1 per 100g
2
$1.43 per 100g
$
Poppin Triple Butter or Butter Microwave Popcorn 4x100g
Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties
90¢ per 100g
ea
SAVE $1
$2.56 per 100g
4
$ Cool Pak Popcorn Original 16 Pack
ea
550
450
Arnott’s Classic Assorted 500g
4
$
$1.92 per 100g
$ ea
SAVE 80¢
ea
Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties
5
ea
SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties
$
$
250
$
ea
$
ea
ea
Smith’s Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties
15
REFRESH Me
1815
$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.02 per Litre
265
$
ea
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties
SAVE $13.35
$1.33 per Litre
ea
SAVE 20¢
310
$
ea
MATCHED
V Energy Drink 500mL Selected Varieties
640
$
$6.20 per Litre
Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $4 per Litre
Mount Franklin Spring Water 12x500mL $1.07 per Litre
6
Rockstar 500mL Selected Varieties $4.40 per Litre
12
$
ea
Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties
SAVE $3.20
$3.20 per Litre
ea
SAVE $2.40
ea
SAVE 80¢
270
$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre
16
ea
$5 per Litre
40
220
$
Solo, Schweppes Lemonade or Mountain Dew 600mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.60
$
3
$
ea
265
$ Bundaberg Brewed Drinks 750mL Selected Varieties $3.53 per Litre
ea
PANTRY & FRIDGE Faves
R VOU A L F BIG TS &
5
LE BUL KS!
C BLO
$
3
ea
$
SAVE $1 Whittaker’s Chocolate Blocks 250g Selected Varieties
ea
SAVE $1 Darrell Lea Chocolate Blocks, Bullets, Liquorice or Balls 160‑280g Selected Varieties
$2 per 100g
Check out what’s NEW this summer! 830
$
ea
SAVE $5.50
Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre
Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties $2.21 per Litre
7
Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties
$
$9.09 per Litre
ea
SAVE $5.35
3
$
10 ea
Mojo Kombucha 1 Litre Selected Varieties $6.10 per Litre
610
$
ea
SAVE $1.90
SAVE $1.05
‘Mount Franklin’ is a registered trade mark of Coca-Cola Amatil. © 2020 Monster Energy Company. ‘Monster Energy’ is a registered trade mark of Monster Energy Company.
17
FRIDGE & BREKKIE Faves
FEELING A LITTLE FLAT? DARE SPARKLING
3
$
Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litres $2.25 per Litre
4
$
50 ea
ea
SAVE $1 Dare Sparkling Cold Brew 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre
SAVE $2.20
175
$
ea
SAVE $1.30 Nexba Sparkling Infusion 1 Litre Selected Varieties $1.75 per Litre
18
250
$ Bounce Brekkie Bars or Balls 40‑50g Selected Varieties
ea
SAVE 45¢
Low Prices
You’ll find Every Day right across the store
3
385
$
Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties
33¢ per 100g
77¢ per 100g
12
Nestlé Milo Value Pack 1.1kg
4
1075
$4.30 per 100g
370
$
ea
Green’s Baking Mixes 380‑600g Selected Varieties
ea
1440
$ ea
$ ea
ea
Sanitarium Up & Go 12x250mL Selected Varieties
SPC Apricot Diced Fruit 4 Pack Selected Varieties
$1.09 per 100g
Nescafé Blend 43 250g Selected Varieties
ea
Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x300g
$
$
$
$4.80 per Litre
3
$
ea
ETA Vegetable or Canola Oil 750mL 40¢ per 100mL
ea
10
$ Pacific Organics Virgin Coconut Oil 700mL
ea
$1.43 per 100mL
19
FILL UP YOUR Cup THE PERFECT SYMPHONY A unique blend of 6 varieties of Arabica beans, expertly crafted for a superior taste, since 1956.
8
$ Nescafé Gold Instant Coffee 100g Selected Varieties $8 per 100g
ea
SAVE $3
5
Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
$ Starbucks by Nespresso Capsules 10 Pack Selected Varieties
Lavazza Beans or Ground Coffee 1kg Selected Varieties
15
$1.50 per 100g
SAVE $15
ea
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.75 per Litre
330 Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties
$1.65 per 100g
$2.67 per Litre
5
$
20
SAVE $1.30
375 ea
SAVE 45¢
4
$
ea
Tetley All Rounder Tea Bag 100 Pack
Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties
ea
$ ea
SAVE $1.90
$
$
250
$
ea
SAVE $1.80
3
$ ea
SAVE $2
Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
SAVE $1.10
FUEL YOUR Day
5
Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
4
$ Sanitarium Weet‑Bix Blends 450‑750g Selected Varieties
5
$
$
Nestlé Cereals 650‑700g or Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties
SAVE $1
SAVE $1
3
$
30 ea
ea
Nutella Hazelnut Spread 220g
ea
SAVE 70¢
$1.36 per 100g
275
$ Yes! Fruit and Nut Bars 35g Selected Varieties $7.14 per 100g
Aussie Bodies Perfect Protein Smoothies 375mL Selected Varieties $10.93 per Litre
250
$
ea
SAVE 50¢
410
$
ea
SAVE 50¢
Atkins Fudge Caramel or Chocolate Decadence Bar 60g $5 per 100g
Atkins Endulge Bar 30‑40g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1.50
2
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 93¢ per 100g
$
350
$
ea
SAVE $1.10
3
Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g
ea
SAVE $2.75
$ ea
SAVE $1
Promite 290g $1.03 per 100g
ea
SAVE $1.45
21
FILL UP THE Pantry
Green’s Original Pancake Shake 200g 50¢ per 100g
2
1
$
Uncle Ben's 90 Second Pouch 250g or Brown Rice Cup 2x125g Selected Varieties
$ ea
SAVE $1.40
SAVE 70¢
80¢ per 100g
ea
Essential pantry ingredients for your Easter baking.
2
$
ea
SAVE 50¢ McKenzie's Fine Desiccated Coconut 250g $8 per kg
2
2
$ KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
50 ea
SAVE 80¢
805
$ Pacific Organics Pure Maple Syrup 250mL
ea
$3.22 per 100mL
$
ea
SAVE 50¢ McKenzie's Baking Powder 125g $1.60 per 100g
MasterFoods Corn Relish 250g $1.38 per 100g
345
$
ea
MATCHED
Betty Crocker Triple Chocolate Fudge Brownie Mix 500g or Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g
520
$
ea
MATCHED
Sunbeam Currants 300g $12 per kg
360
$
ea
SAVE 90¢
230
$
ea
SAVE $1
McKenzie's Cornflour 300g $7.67 per kg
For this Spiced Carrot and Coconut cake, visit us at mckenziesfoods.com.au. /mckenziesfoods /mckenziesfoods
22
Berri Quelch Ready To Freeze Fruit Sticks 24x70mL Selected Varieties 30¢ per 100mL
5
$
ea
SAVE $2
Heinz Creamed Rice 220g 45¢ per 100g
1
$
320
$ ea
SAVE 40¢
Sunbeam Sultanas 375g $8.53 per kg
ea
SAVE 60¢
FILL UP THE Pantry
2
50
$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties
ea
HOT BUY
63¢ per 100g
3
John West Oysters, Sardines, Mackerel or Anchovies 45‑125g Selected Varieties
SAVE 60¢
$16.22 per kg
250
$ John West Pink Salmon 105g $23.81 per kg
ea
SAVE 50¢
250
$ ea
John West Deli Tuna 180g Selected Varieties $13.89 per kg
220
$ Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg
ea
SAVE $1.10
ea
SAVE 65¢
$ John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties
2
$
Mission Garlic Chapattis 6 Pack 71¢ per 100g
ea
SAVE $1
2
$
ea
SAVE $1
150
$
ea
SAVE $1
Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties
Double Phoenix Bean Thread Vermicelli 250g 52¢ per 100g
1
$
30 ea
Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 75‑85g Selected Varieties
50
¢ ea
SAVE 15¢
Mission Naan or Roti Bread 4 Pack Selected Varieties
2
$
50 ea
SAVE 80¢
a can size for
every Aussie! 23
FILL UP THE Pantry
1
50
$ Edgell Canned Vegetables 420g Selected Varieties
3
$
Heinz Seriously Good Black Label Mayonnaise 295mL Selected Varieties
Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390‑400g Selected Varieties
24
50 ea
SAVE $1
$1.19 per 100mL
Heinz Seriously Good Mayonnaise, Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties
ea
Save 50¢
$3.57 per kg
2
70
$
ea
SAVE 50¢
3
$
ea
SAVE 60¢
Edgell Asparagus Green Spears 425g $8.47 per kg
60 ea
Golden Circle Sliced Beetroot 450g
SAVE $1.15
1
$10 per kg
$7 per kg
Leggo's Providore Pasta Sauces 400g Selected Varieties
2
80
$
ea
SAVE 75¢
4
$2.22 per kg
Continental Beef or Chicken Superb Stock Pot 4 Pack
SAVE 50¢
22¢ per 10g
350
$ Community Co Sun Dried Tomatoes 280g
ea
150
$
SAVE $1
30¢ per 100g
250 ea
SAVE $1
220
$ Community Co Stuffed Green Olives 450g
ea
$4.89 per kg
$12.50 per kg
Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
$ ea
$
ea
1
$
$ Edgell Beans or Chick Peas No Drain Pouches 100g Selected Varieties
Always Fresh Finely Minced Garlic 400g
$1 per 100g
3
$
ea
Tilda Steamed Rice 250g Selected Varieties $1.04 per 100g
260
$
ea
SAVE 80¢
We give back to local communities
BeSt iN tHe teSt
BY CHoiCe ! 150
$
Community Co Squeezy BBQ or Tomato Sauce 500mL
ea
30¢ per 100mL
6
$ ea
350
$ 70¢ per 100mL
ea
Community Co Fresh Pasta Sauce 400‑425g Selected Varieties
96¢ per 100g
Community Co Balsamic Vinegar 500mL
430
$
Community Co Fresh Pasta Ravioli Beef or Ricotta & Spinach Agnolotti 625g
ea
4
$ Community Co Extra Virgin Olive Oil Spray 225g $1.78 per 100g
8
$ ea
Community Co Crumbed Chicken Breast Fillets 350g Selected Varieties
ea
$22.86 per kg
25
FRIDGE Faves
3
$ Danone Activia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties
5
$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties
ea
SAVE $2
2
$
70 ea
SAVE 50¢
Danone Activia Probiotic & Prebiotic Yoghurt 80mL Selected Varieties $1.88 per 100mL
Pauls Milky Max Chocolate Dairy Snack or Despicable Me Chocolate Mousse 12 Pack
4
1
$
40¢ per 100g
26
93¢ per 100g
ea
5
$
Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.43 per 100g
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties
ea
SAVE $1.52
Vaalia Kids Squeezie Yoghurt Pouch 140g Selected Varieties $1.14 per 100g
SAVE 30¢
1
ea
SAVE 50¢
4
$
50
67¢ per 100g
160
$ ea
ea
$
50
SAVE 25¢
$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties
La Famiglia Traditional Garlic Bread 400g
SAVE $1.50
60¢ per 100g
370
$ ea
ea
ea
SAVE $1.70
1
$ Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
FRIDGE Faves
4
50
$ Devondale Tasty or Colby Block Cheese 250g $18 per kg
ea
SAVE 70¢
6
$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg
ea
SAVE $1.65
Serving Suggestion
4
Mainland Sliced Cheese 180‑210g Selected Varieties
ea
SAVE $1
2
Kraft Singles Original Slices 648g $12.35 per kg
$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g
8
$
$
ea
SAVE $2
150
$ ea
SAVE 50¢
MeadowLea Original Spread 250g 60¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
50 ea
SAVE 65¢ $34.62 per kg
450
$
Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $14 per kg
ea
Cracker Barrel Infused Cheese 130g Selected Varieties
10
$
450
$
Primo Bacon 200g Selected Varieties $22.50 per kg
ea
SAVE $1
Products shown may not be available in all stores. *Cracker Barrel® is a Registered Trademark of Kraft Foods Group Brands LLC, used under license.
27
Great Freezer FRENZY! Mrs Mac's Microwave Pies, Sausage Rolls or Pasties 165‑200g Selected Varieties
285
$ Lean Cuisine Balance Frozen Meals 280‑300g Selected Varieties
6
$ McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties
Birds Eye Deli Roast Vegetables or Duck Fat Potatoes 600g Selected Varieties $6.67 per kg
28
ea
SAVE $2
4
6
Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties
$ On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties $1.33 per 100g
$
SAVE $1
Birds Eye Stir Fry Value Pack 850g or Seasoned Sides 600g Selected Varieties
SAVE 65¢
5
ea
SAVE $3.10
6
$ ea
SAVE $1.50
4
McCain Rustica Sourdough Spinach & Mozzarella or Margarita Pizza 350‑365g
$ ea
ea
$
ea
SAVE $2.85
180
$
ea
SAVE $1.50
2
$ ea
SAVE $1
Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE 35¢
Great Freezer FRENZY! 3
$ Pacific West Entertaining Packs 400‑430g Selected Varieties
397
$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg
4
Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties
Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties
ea
380
$
SAVE $1
$ Weis 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
ea
SAVE $1.20
Mrs Mac's Naked Pies 2 Pack Selected Varieties
6
ea
SAVE $3
$1.19 per 100g
ea
hot buy
450
$
5
$
$ Louis & Marie Semifreddo Desserts 120‑150g Selected Varieties
SAVE $3
ea
SAVE $3.98
ea
6
$ ea
SAVE $1
Sara Lee Salted Caramel Cheesecake 425g or Chocolate Brownie & Cheesecake 475g
ea
SAVE $1 29
Great Freezer FRENZY! 6
$ Bulla Creamy Classics Vanilla Ice Cream 2 Litre or Ice Cream Sticks 6‑8 Pack Selected Varieties
6
$
9
$ Häagen‑Dazs Tub Ice Cream 457mL or Gelato Cups 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
7
97¢ per 100mL
$ Darrell Lea Ice Cream 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL
30
4
Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
$ Cadbury Dairy Milk Freddo Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
SAVE $3
Skinny Cow Vanilla Caramel Double Chocolate Ice Cream Sundaes 4 Pack 88¢ per 100mL
5
SAVE $3
6
Peters Barney Banana 8 Pack or Dixie Cup Vanilla 4 Pack
ea
SAVE $3
350
$ ea
ea
SAVE $1
5
$
$ ea
SAVE $2.50
$
ea
SAVE $2.50
Bulla Ice Cream Sandwich 4 Pack Selected Varieties
ea
ea
Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
HOUSEHOLD & PEST Essentials
5
$ Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
ea
SAVE $5
5
$ Sard Wonder Stain Remover Powder 900g‑1kg or Power Fizz 250mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
550
$ Dettol Laundry Sanitiser 1 Litre
ea
SAVE $2.50
$5.50 per Litre
4
$ Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties
ea
SAVE $3
23¢ per 100 sheets
350
$
ea
SAVE 80¢
26
Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flush Wipes 42 Pack 6¢ each
$ Fairy Platinum Plus Dishwasher Tablets Lemon 45 Pack
ea
SAVE $9
58¢ each
5
$ Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack
Multix Handy Ties Tidy Bags Medium 50 Pack or Large 45 Pack 8¢ each
ea
SAVE $4.40
270
$
ea
SAVE $1.25
380
$
ea
SAVE $1.30
30 % OFF
Ambi Pur range
Ambi Pur Air Effects Spray 275g, Car Vent Clip Freshener 2mL or Febreze With Ambi Pur Fabric Refresher 370mL Selected Varieties
4
$
20 ea
SAVE $1.80
Bushfire Appeal
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre
Purchase a $2 Gift Token.
2
$
50 ea
SAVE 65¢
bushfire appeal This gift supports Aussies devastate d by the bushfires.
Mortein PowerGard Insect Spray Flying or Multi Insect Killer 300g $2.33 per 100g
7
$
ea
SAVE $1.80
100% of funds raised will go to the Vinnies Bushfire Appeal*.
*Appeal runs until 25th February 2020. All money raised from the sale of tokens during the appeal will be donated by IGA Community Chest Limited to the St Vincent de Paul Society in your state/territory. For more information on how to help Vinnies visit www.iga.com.au/vinnies
31
PET Essentials
8
78¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
34
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
$
Purina Fancy Feast A La Carte Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.57 per 100g
for
SAVE 95 ¢
11
Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 23¢ per 100g
73¢ per 100g
ea
SAVE $3
4
40¢ per 100g
32
SAVE $1
160
75¢ per 100g
ea
SAVE 40¢
7
$
My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 45¢ per 100g
Nature's Gift Meal Time Wet Dog Food 700g Selected Varieties 26¢ per 100g
ea
SAVE $1
$1.57 per 100g
ea
SAVE $1
$
ea
Dine Desire Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties
180
$
14
50
SAVE $3
ea
SAVE 40¢
Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties
8
$
$ V.I.P Chicken or Lamb Chunkers 1kg (Refrigerated Products)
Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg
180
$ ea
$
$ Purina One Dry Cat Food 1.5kg Selected Varieties
3
$
$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $5
90
¢
Gourmet Delight Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.06 per 100g
ea
HEALTH & Beauty
5 0 % o ff OGX
10
$
ea
SAVE $10
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 70¢ per 100mL
OGX Shampoo or Conditioner 385mL or Anti‑Breakage Hair Serum 118mL Selected Varieties
2
80
$
ea
SAVE 70¢
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL
345
$
ea
SAVE $3.45
5
$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties
ea
SAVE $2 Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $46 per 100 units
350
$ Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each
ea
SAVE $1.50
9
Cancer Council Sunscreen SPF 50+ 110mL^ Selected Varieties $9.05 per 100mL
$ Clairol Nice’n Easy 1 Pack Selected Varieties
Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties $1.13 each
ea
SAVE $3.50
995
$
ea
SAVE $2.55
4
$ ea
1380
$
50 ea
This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Vitamin and mineral supplements are not a substitute for a balanced diet.
^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
33
HEALTH & Beauty
3
$
JUST
ea
SAVE $3 Norsca Forest Fresh Pump 150mL
180
$ Sorbent Facial Tissues 70‑224 Pack Selected Varieties
12
SAVE 70¢
80¢ per 100mL
ea
SAVE $1
$12 each
ea
Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties
$ Nicabate Soft Gum 2mg or 4mg 30 Pack Selected Varieties
$2 per 100mL
3
4
$
$ Colgate Toothpaste 110‑120g, Plax Mouthwash 500mL or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
ea
ea
SAVE $4
SAVE $1.80
30 % OFF Pears
Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 47¢ per 100mL
Pears Pure & Gentle With Natural Oils Transparent Soap 3 Pack $1.12 per 100g
29
4
ea
$4.14 each
14
$
ea
ea
SAVE $6
Stop smoking aid. Always read the label. Follow the directions for use. Trade marks owned or licensed by GSK © 2019 GSK or licensor CHANZ/CHNIC/0023/19f
34
ea
SAVE $2.35
SAVE $1.80
$ Nicabate Step 1 Clear Patches 21mg 7 Pack
235
$
20
$
7
$ Nurofen Quickzorb Caplets 24 Pack** 29¢ each
ea
Cenovis Sugarless C 500mg Chewable Tablets 300 Pack# $4.67 per 100 units
SAVE $1
#Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.
HEALTH & Baby
25
$ Babylove Cosifit Jumbo Nappies 62‑99 Pack or Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
4
$1.37 per 100g
ea
SAVE $1
$5 per 100 units
ea
MATCHED
4
$
$ Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack
165
$ Rafferty’s Baby Food Pouch 120g Selected Varieties
The only Australian PROUDLY AUSTRALIAN made pads
Nestlé Cerelac Rice Baby Cereal 200g $2 per 100g
ea
SAVE 60¢
30 % OFF
Décor Baby Range
9
05
$ Décor Baby Feeding Bottle with Formula Cap 260mL
ea
SAVE $3.95
14
$ Nestlé NAN Optipro Toddler 3 Milk Drink 800g $1.75 per 100g
SAVE $4
3
$
ea
Libra Extra Pads 10‑18 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
are from
11
$1.38 each
4
$
$ Depend Real Fit For Women Underwear 8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
Poise Pads 8‑16 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.90 35
WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -
1
$
75
OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
Smith's Chips 150‑170g Selected Varieties
ea
SAVE $1.75
11
$
ea
SAVINGS INSIDE
SAVE $11
Kleenex Double Length Toilet Tissue 4 Pack 24¢ per 100 sheets
350
$
ea
OVER
200
SAVE $3.50
9
$ Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties
10
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg
SAVE $4
$10 per kg
20
$
$
ea
ea
SAVE 85¢
Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties 27¢ per 100g
ea
SAVE $9
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
36
ON SALE 12TH FEBRUARY 2020
SUPA_V1_IGACQ629_120220 On Sale Wed 12th February to Tue 18th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.