SUPA ON SALE 11TH SEPTEMBER 2019
375
$
ea
SAVE $3.75 Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties
240
$
ea
Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties
OVER
SAVE $2.40
200 SAVINGS INSIDE
HotE!
224
$
PRIC
SAVE $2.25
Australian
IGA CORNED SILVERSIDE
8
$
Serving Suggestion
ea
Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties
315
$
ea
SAVE $3.15 Nescafé Gold or Menu Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties
kg
On Sale Wed 11th September to Tue 17th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ563_110919_P1
PICK OF THE Crop
1190
$ White Seedless Grapes USA
2
$
Australian
ea
STRAWBERRIES
250G Punnet 250g $8 per kg
390
$ Red Capsicums
kg
Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au
2
150
$ Gold Sweet Potatoes
Packham Pears
5
$ Truss Tomatoes
290
$
kg
kg
390
$ kg
2
Green Zucchini
9
$
$
kg
Loose Brown Onions
kg
kg
Pistachios 375g or BBQ Mix 500g
580
$
ea
Community Co Ranch, Thai or Garden Bowl 200g $29 per kg
ea
WHAT’S FOR Dinner?
14
$
kg
Australian Lamb Shanks
16
$
kg
Australian
BEEF RUMP STEAK
15
16
$ Australian Pork Scotch Fillet or Roast
4
$ Australian Chicken Drumsticks
kg
Australian Beef Porterhouse Steak
Australian Lamb BBQ Chops
Community Co Flavoured Sausages 500g Selected Varieties $10 per kg
5
kg
$
ea
500g pack
Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed
9
kg
$
$ kg
18
$
Australian Chicken Breast Fillets
26
$
kg
Global Value Pack Crumbed Fish Fillet 700g
kg
750
$
ea
$10.71 per kg
3
DELI Delights
18
$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved
14
TRIPLE SMOKED LEG HAM SLICED OR SHAVED
kg
SAVE $7
21
23
$
19
$
SAVE $6
kg
19
$
18
Lemnos Traditional Fetta Cheese 2x100g $25 per kg
5
$ kg
SAVE $7
Chilli or Danish Salami
$
ea
SAVE $1.80
King Island Cheese 200g Selected Varieties $45 per kg
kg
Roast Pork with Crackle
$ kg
SAVE $1
Sliced or Shaved Roast Pork or Beef
4
SAVE $6
Traditional
$
Kalamata Olives
kg
SAVE $12
Twiggy Sticks Hot or Mild
9
$
ea
SAVE $3
kg
South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.50 per kg
450
$
ea
SAVE $2.20
BAKERY Delights
2
50
$
Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack
ea
ea
$1.25 per 100g
440
$
ea
SAVE 50¢
Delicious
600g Selected Varieties 73¢ per 100g
YOUR BAKERY MUD CAKE
7
Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g
$1.03 per 100g
$
ea
SAVE $1.50
4
$
ea
Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties
340
$
ea
Wonder White Bread 700g Selected Varieties
Rainbow Layer Cake 375g
SAVE 35¢
$1.55 per 100g
ea
SAVE 20¢
3
$
ea
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
SAVE $1.50
Helga’s Wraps 5‑8 Pack Selected Varieties
580
$
ea
350
$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack
230
$
75¢ per 100g
380
$
ea
Abbott's Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
ea
SAVE $2
5
$
ea
Bürgen Bread 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
5
3 day sale FRI 13TH SEPT — SUN 15TH SEPT WHILE STOCKS LAST
7
50
$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast
Thick or Thin Sausages (Available in the Deli)
Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100g
6
Australian Whole Economy Beef Rump
395
$
kg
9
$
kg
690
$ Global Basa Fillets 1kg
kg
ea
$6.90 per kg
250
$
ea
SAVE $1.30
IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack 33¢ per 100g
150
$
ea
SAVE $1
3 day sale FRI 13TH SEPT — SUN 15TH SEPT WHILE STOCKS LAST
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
Better trhicaen half p
1
$1 per Litre
$
Bulla Choc Bars, Crunch, Frozen Yoghurt Sticks or Splits 8-14 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
Better trhicaen half p
3
$
ea
SAVE $3.80
10
$
Better trhicaen half p
25 $
Better trhicaen half p
2
for
$
SAVE $7
Brunnings Potting Mix or Pine Bark 25 Litres
7
$1.40 per 100g
ea
SAVE $4
Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL
SAVE $10 Purina Lucky Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 13¢ per 100g
ea
SAVE $2.30
$ International Roast Instant Coffee 500g
ea
Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties
450
$
ea
SAVE $4
7
1
$
$
ea
SAVE $1.75
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties
The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties
Cadbury Favourites 570g Selected Varieties
$1.09 per 100g
$1.75 per 100g
250
$
ea
SAVE 79¢
5
Uncle Tobys Le Snak 12 Pack Selected Varieties $1.89 per 100g
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
Frantelle Spring Water 24x600mL
8
ea
SAVE 80¢
5
ea
875 ea
Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g
SAVE $5.85
Poppin Microwave Popcorn 85‑100g Selected Varieties
28 $
$3.33 per Litre
for
SAVE $3.40
ea
SAVE $1
130
$
MULTI-BUY Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties
350
$
ea
Pods, M&M’s or Maltesers Share Pack 250-345g Selected Varieties
ea
SAVE $10
$
SAVE $2.60
$
250
$
$
61¢ per Litre
10
75
SAVE 45¢
560
$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre
ea
ea
SAVE $4.85
6
4
$
$ ea
SAVE $6
SAVE $4 Oreo Frozen Sandwich, Cone or Stick 4 Pack Selected Varieties
Pacific West Entertaining Range 832g‑1kg Selected Varieties
1
$
20 ea
SAVE $1.20
2
$
MasterFoods Barbecue or Tomato Squeezy Sauce 250mL
Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties
48¢ per 100mL
64¢ per 100g
7
ea
SAVE $2.25
Four'N Twenty Classic Meat Pies 6 Pack
ea
SAVE $3.50
5
Zoosh Coleslaw or Creamy Potato Dressing 380mL 53¢ per 100mL
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg
Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties
SAVE $2.50
350
ea
SAVE 80¢
550
$ Don Footy or Cocktail Franks 600-750g Selected Varieties
ea
SAVE $2
$
$
ea
2
$
25
$ 67¢ per 100g
ea
ea
SAVE $1.35 9
SWEET Treats
1
Mars Medium Bars or M&M's 35‑57g Selected Varieties
$
ea
SAVE $1
3
$ Mars, M&M's, Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g $1.29 per 100g
2
207
$ Allen’s Medium Bags 150-200g Selected Varieties
$ ea
SAVE $2.08
SAVE $1
5
$ Lindt Lindor Share Bags 123‑130g Selected Varieties
1
ea
5
$ ea
Kinder Surprise 3 Pack Selected Varieties
SAVE $2
$8.33 per 100g
ea
MATCHED
$
ea
SAVE $1 Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties
10
2
4
$
$
Kinder Bueno 39‑43g Selected Varieties
ea
Wrigley’s Extra Gum 3 Pack Selected Varieties $4.94 per 100g
ea
TASTY Snacks
350
$ Arnott’s Assorted Creams 500g
SAVE $2
70¢ per 100g
225
$ BelVita Breakfast Soft Bakes, Yoghurt or Duo Crunch 200‑253g Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
5
Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
250
$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties
$ Kellogg’s Nutri‑Grain or K‑Time Baked Twist 9‑10 Bar Selected Varieties
250
$
ea
ea
MATCHED
2
$ ea
SAVE 80¢
Paradise Choc Chip Indulgence Cottage Cookies 250g 80¢ per 100g
ea
SAVE 65¢
1
$ Nature Valley Crunchy Bars 5 Pack Selected Varieties $1.43 per 100g
3
$
ea
SAVE $1.70
Kellogg’s LCMs Bars 15 Bars Family Pack Selected Varieties
6
$
ea
SAVE $2
Sunrice Rice Cakes Mini Bites 160g Selected Varieties $2.19 per 100g
3
$
50 ea
SAVE $1.50
Nabisco Ritz Cracker or Premium Crispbread 100g $1 per 100g
ea
SAVE 50¢ 11
REFRESH Me
1775
$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre
ea
SAVE $13.25
Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.25 per Litre
650
$
ea
SAVE $5.85
10
Coca-Cola, Sprite, or Fanta 8x200mL Selected Varieties $4.06 per Litre
Powerade Mountain Blast Isotonic Powder 500g $20 per kg
FLAVOUR
165
$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre
ea
730
$
SAVE 95¢ Frantelle Sparkling Water 10x375mL Selected Varieties $1.95 per Litre
12
SAVE $1.90
Deep Spring Mineral Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.16 per Litre
SAVE $2.50
145
Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre
215
$2.08 per Litre
ea
SAVE $1.35
260
$ Pump Pure Water 1.25 Litre
ea
SAVE 55¢
$
ea
SAVE $5.45
ea
$
$
ea
650
$
ea
SAVE $1.40
FILL UP THE Pantry
350
$
ea
SAVE $1
190
$
BISCUITS
ea
Golden Circle Juice 1.5 Litres Selected Varieties $2.33 per Litre
Oreo Cookies with Cadbury Chocolate 204g Selected Varieties 93¢ per 100g
SAVE $1.90
baked with
Cadbury Goodness Better trhicaen half p
1
$ Cadbury Freddo Soft Cakes 180g $1.06 per 100g THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE
190
$
90 ea
SAVE $1.60
ea
SAVE $2.10 Cadbury Biscuit Bars 130g Selected Varieties $1.46 per 100g
13
C M 7 or ix pa d i 1 r t a l pa s w rt w it at h er
FILL UP YOUR Cup
7
$1 per 100g
Making the cordial that we like best, since 1927.
360
$
Golden Circle Sparkling Juice 750mL Selected Varieties
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre
350
$
ea
SAVE 70¢
14
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre
Moccona Freeze Dried Coffee 95-100g Selected Varieties
4
40
$
ea
SAVE 50¢
$4.80 per Litre
ea
SAVE 50¢
8
$
ea
SAVE $1.95
$
ea
SAVE $3
Nestlé Milo 750g
5
50
$
Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g
Jarrah Coffee Sensations 250g Selected Varieties $1.40 per 100g
Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties
SAVE $2
330
$ Lipton Pure Green Tea Bags 50 Pack or Quality Tips Loose Leaf Tea 250g
14
$
ea
SAVE $7
350
$
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $1.09
Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg $2.25 per 100g
L’OR Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
ea
2250
$
ea
SAVE $6.50
450
$
ea
SAVE $1.50
RISE & Shine
3
Kellogg’s Nutri‑Grain 290g, Corn Flakes 725g or Crunchy Nut 380g
3
50
$
ea
Kellogg’s Special K Original 300g or High Fibre Advantage 315g
SAVE $1
4
SAVE $3
$1.09 per 100g
Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340‑350g Selected Varieties
Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.92 per 100g
4
$
ea
SAVE $1.30
5
Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 60¢ per 100g
Bodytrim High Protein & Low Carb Bar 50g Selected Varieties
2
50
$
ea
SAVE $1
3
Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties
SAVE $1
Lowan Whole Foods Cocoa Bombs Cereal 350g
350
$1 per 100g
ea
SAVE 70¢
320
Capilano Pure Honey 220g
SAVE $1
Rose’s Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 77¢ per 100g
ea
$ ea
Optimum Nutrition Pro Stix, Crunch Bars or Cake Bites 56-70g Selected Varieties
ea
$
$
ea
$ ea
5
$
SAVE $1.45
$ Uncle Tobys Oats Super Blends 8 Pack Selected Varieties
50
$
SAVE 80¢
$1.45 per 100g
3
ea
$
1250
$ Capilano Pure Honey Value Pack 1kg
ea
SAVE $1
ea
$1.25 per 100g
385
$
ea
Kraft Cream Cheese Spread 500g Selected Varieties
630
$
ea
$12.60 per kg
15
FILL UP THE Pantry
FLAVOUR YOUR FOOTY WITH
1
$
65 ea
SAVE $1.65
2
$ KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties
1
$2.67 per kg
20¢ per 100mL
SAVE $2
4
ea
SAVE 60¢
ea
$
20
$ Golden Circle Sliced Beetroot 450g
Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties
Betty Crocker Baking Mixes 450‑540g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
150
$
ea
SAVE 50¢ Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties
5
$
30¢ per 100mL
Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL 30¢ per 100mL
ea
SAVE $2
4
Sunbeam Sultanas 375g or Australian Currants 300g
$ Sunbeam Australian Raisins 375g $10.67 per kg
16
3
$
SAVE 50¢
350
$ ea
SAVE 90¢
Sunbeam Mixed Fruit 375g $9.33 per kg
ea
ea
SAVE 90¢
FILL UP THE Pantry
1
$
Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties
SAVE $1
4
John West Salmon 130g Selected Varieties $12.69 per kg
Sharwood's Chutney 354g Selected Varieties
$6.40 per kg
3
20
$
ea
SAVE 70¢
250
$ ea
SAVE $1.65
$1.13 per 100g
ea
SAVE $1.65
$
Three Threes Stuffed Olives or Peppered Pickled Onions 500g
165
$ ea
Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties
John West Wild Alaskan Pink Salmon 105g $23.81 per kg
2
75
$
ea
SAVE 55¢
John West Tuna Slices 125g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
2
$
ea
SAVE $1
$16 per kg
Bull's‑Eye BBQ Sauce or Glaze 300mL Selected Varieties $1 per 100mL
Three Threes Australian Pickled Onions 520g $5.38 per kg
2
$
80 ea
SAVE 80¢
Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties $1.35 per 100mL
5
$
ea
John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg
3
$
ea
SAVE $1
450
$
ea
SAVE $1.25
17
FILL UP THE Pantry
110
$
ea
SAVE $1.10 Heinz Big Red Condensed Tomato Soup 420g
1
1
$
20
$
26¢ per 100g
ea
SAVE 30¢
Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties
ea
SAVE 55¢
TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL
170
$
ea
SAVE $1.05 Lee Kum Kee Premium Soy Sauce 150mL
280
$
3
$
$1.13 per 100mL
Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties
2
$ ea
SAVE 95¢
ea
SAVE $2
Heinz Pasta or Bake Sauce 500‑525g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
Lee Kum Kee Hoisin Sauce 240g $1.17 per 100g
150
$
SAVE 70¢ Lee Kum Kee Ready Sauce 90‑145g Selected Varieties
250
$
ea
Harvest Meals 425g Selected Varieties 59¢ per 100g
SAVE $1.50
2
$ Old El Paso Taco Sauce 200g Selected Varieties $1.25 per 100g
18
ea
Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 26¢ per 100g
ea
SAVE 60¢
5
$
50 ea
SAVE 70¢
130
$
Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
HOUSEHOLD Essentials
Warm up ! g n i r p S s i th Sara Lee Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g
2
5
$
ea
SAVE $1.25
$
ea
SAVE $2 Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
Rafferty’s Garden Kids Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g
350
$
ea
SAVE 50¢
Rafferty’s Garden Strawberry Yoghurt Buttons 28g or Banana Milk Teething Rusks 100g
320
$
ea
SAVE 80¢
19
let’s eat! Serves FOUR
12
$
ea
Community Co Ready Meals 1‑1.2kg Selected Varieties
5
330
$
$ Community Co Baby Leaf Mix 300g $16.67 per kg
15¢ each
ble Lily disp&oBsoaw ls plates
1
50 ea
SAVE $1.50 20
La Famiglia Garlic Slices 270g
SAVE $1.90
$1.22 per 100g
Lily Plastic Bowls 10 Pack
$
ea
50
ea
%
OFF
Ranges
105
$ Frantelle Spring Water 1.5 Litre
ea
SAVE 45¢
70¢ per Litre
Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties 5¢ each
Lily Disporsyable Cutle
1
$
ea
SAVE $1
Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au
7
$
ea
Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack 78¢ per 100g
325
$
54¢ per 100g
$26 per kg
2
$ 45¢ per 100g
ea
Community Co Olive Oil Spread 500g Selected Varieties
Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g
Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties
270
$
ea
1
25
$
ea
5
$
30 ea
Community Co Soy Milk 1 Litre
Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g
$1.30 per Litre
63¢ per 100g
ea
21
Great Fridge FRENZY! 225
$ Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre
350
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties
45 $
Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.14 per 100g
for
SAVE $2.20
170
$ Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.21 per 100g
22
ea
SAVE 40¢
Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
95
Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties
Pauls Zymil Lactose Free Custard 1kg or Natural Yoghurt 500g
$10.91 per Litre
¢ ea
SAVE 35¢
370
$
SAVE $2.25
360
$
ea
SAVE $2.30
58¢ per 100g
ea
ea
SAVE $1.20
Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre
Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre
ea
SAVE 50¢
450
$
ea
SAVE $1
550
$
ea
SAVE $1.50
Great Fridge FRENZY! 5
$
SAVE $1
Don Bacon 200‑220g Selected Varieties
262
$ San Remo Fresh Filled Pasta 350‑375g Selected Varieties
La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g
SAVE $2.63
420
$
ea
SAVE $2.10
250
$ Bulla Thickened Cream 300mL 83¢ per 100mL
225
$
ea
San Remo Fresh Pasta Sauce 400‑425g Selected Varieties
Primo Short Cut or Middle Bacon 500g $16 per kg
4
$
Don Thinly Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties
$2.67 per 100g
250
$
ea
Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre
ea
SAVE 65¢
ea
SAVE $3
480
$
ea
Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties
8
$
ea
SAVE $2.25
ea
ea
MATCHED
5
$ Tassal Tasmanian Sliced Smoked Salmon 100g $50 per kg
ea
SAVE $2 23
Great Fridge FRENZY!
9
$
ea
8
$ Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Block Cheese 500g $16 per kg
Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $10.83 per kg
24
ea
SAVE $2.27
650
$
ea
SAVE $3.50
Bega Farmers’ Tasty Block Cheese 1kg
Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties
$9 per kg
$14 per kg
5
$ Bega Original Cheese Stringers 12 Pack
Mainland Organic Spreadable or Butter Pat 250g Selected Varieties $1.80 per 100g
450
$
ea
SAVE 90¢
Kraft Original or Light Singles 432g $12.73 per kg
ea
SAVE 50¢
550
$ ea
SAVE $1
$20.83 per kg
7
$
SAVE $4
ea
SAVE 95¢
4
$ MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
FREEZER Faves
7
Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL
ea
SAVE 50¢
8
Connoisseur Gourmet Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties
$ Creative Gourmet Mango Pieces or Blueberries 900g $8.89 per kg
ea
SAVE $2
4
Lean Cuisine Steam Meals 350‑390g Selected Varieties
Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g
ea
SAVE $2.20
7
$ Birds Eye SteamFresh Fish 380g Selected Varieties $18.42 per kg
ea Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties
SAVE $3
5
$1.79 per 100mL
ea
SAVE $1.85
4
Sara Lee Deep Dish Pudding 600g Selected Varieties 83¢ per 100g
ea
Birds Eye Frozen Vegetables 600g‑1kg Selected Varieties
SAVE $2.60
4
SAVE $1.80
5
Steggles Garlic Mini Chicken Kiev Balls 400g $13.75 per kg
ea
SAVE $3
550
$ ea
$
SAVE $2
ea
$
$ McCain Healthy Choice Whole Grains Frozen Meals 340-350g Selected Varieties
5
$
$
50
$
7
$
$
ea
SAVE $1.50
6
$ ea
SAVE 70¢
Papa Giuseppi's Bakehouse Crust Pizza 460‑465g Selected Varieties
ea
SAVE $2 25
Low Prices
We’ve got Every Day on the things you need
4
$
ea
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
7
5
$ Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12 Pack
ea
58¢ per 100g
750
Dandy Economy Bacon 1kg $7.50 per kg
26
$ ea
71¢ per 100g
450
$
ea
McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties
ea
Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties
Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties
$
250
$
490
$
ea
Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre 39¢ per 100mL
ea
HOUSEHOLD & CLEANING Essentials
5 0 % O ff
lfresh Décor Tel
2
$
10
50 ea
SAVE $2.50
Décor Tellfresh Container 900mL or 1 Litre
Jason Insulux Premium Pillow 2 Pack
14
$ Duracell Coppertop Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack
Mirabella LED Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties
1020
$ Duracell Coppertop 9V Batteries 2 Pack
Command Adhesive Hooks Medium 2 Pack or Large 1 Pack
$5.10 each
SAVE $2.23
450
Ansell Silverlined Gloves 1 Pair Selected Varieties
SAVE $1
ea
SAVE 70¢
Bostik
9
140
$
ea
Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties
240
OFF ranges
$ ea
SAVE $4.20
$
Rio
$ Clio Regular Brief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties
Oates Ezy Squeeze Mop
ea
30 %
OFF ranges
2
970
ea
SAVE $1.50
ea
SAVE $5
$
ea
30 % CLIO
Oates General Indoor Broom
450
$
ea
ea
SAVE $10
$
ea
5
$
$
SAVE $4
Bostik Super Glue 3mL
ea
SAVE $1.25 27
CLEANING Essentials
40¢
Per roll
5
$
SAVE $5
Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties
Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties
3
Vanish NapiSan Oxi Action Stain Remover 2kg Selected Varieties $4.75 per kg
ea
SAVE $3.50
9
ea
SAVE $3.50
5
28
ea
SAVE $1.85
ea
SAVE $8.75
Surf Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 22¢ per 100 sheets
4
Dynamo Professional Dual Caps 16 Pack
7
47¢ each
White King Mould+Soap Scum Remover Foam or Ocean Breeze Bathroom Cleaner 500mL $9 per Litre
ea
50 ea
SAVE $5
450
$
ea
SAVE $6.50
7
$
SAVE 99¢
$
18
$
$
50
$
$ OzKleen Shower Power Citrus Fresh Bathroom Cleaner 500mL
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
49
$
$1 per 100mL
8
75
$ ea
Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets
6
$ Handee Ultra 6 Pack or Double Length Paper Towel 3 Pack
250
$ Multix Bake 10m×30cm 25¢ per metre
ea
SAVE $1
$3.75 per 100 sheets
ea
SAVE 70¢
ea
SAVE $6
ea
SAVE 40¢
PET Essentials
8
78¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
6
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
$ Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties $1.01 per 100g
Dine Finest Serve Wet Cat Food 6x50g Selected Varieties $1.17 per 100g
3
50
$1.71 per 100g
ea
SAVE $1.30
1
$ Purina One Wet Cat Food 70g Selected Varieties
ea
20 ea
SAVE 60¢
Natures Goodness Grainfree Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 40¢ per 100g
Purina Friskies Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties
My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties
SAVE $1
12
$1.10 per 100g
34¢ per 100g
Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 75¢ per 100g
ea
SAVE $3.79
8
ea
SAVE $4.50
7
$
Optimum Wet Dog Food Can 400g Selected Varieties 53¢ per 100g
SAVE $3
SAVE 40¢
210 ea
SAVE 50¢
10
$ Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $2 per 100g
ea
SAVE $2.90
6
$
50 ea
ea
$
50
$
110
$ ea
$
SAVE $1.50
$
3
$
$ Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties
Raw Pet Meats 1kg Selected Varieties 60¢ per 100g
ea
SAVE $2 29
HEALTH & Beauty
3
$ Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g
Colgate Mouthwash 500mL, 360° Toothbrush 2 Pack or Optic White Toothpaste Enamel White 95g Selected Varieties
ea Brut Deodorant 150g Selected Varieties
SAVE $3
4
$2.10 per 100g
$
ea
SAVE $2
5
Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL
ea
SAVE $1.80
3
30
SAVE $3.15
4
Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
SAVE 90¢
3
Palmolive Foaming Hand Wash 250mL or Shower Gel 500mL Selected Varieties
Sanofi Epsom Salts 1kg* 65¢ per 100g
SAVE 50¢
11
Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 74¢ per 100mL
SAVE 60¢
Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.38 each
ea
SAVE 50¢
645 ea
SAVE $1.60
185
$ ea
ea
SAVE $1.05
8
$
$ ea
2
$ ea
$
$ Libra Tampons 16 Pack or Ultra Thins 10‑16 Pack Selected Varieties
ea
$
$
$ Dove Men +Care Deep Clean Body Wash 400mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties
3
15
$
ea
SAVE $2
Isocol Rubbing Alcohol Antiseptic 345mL* $2.32 per 100mL
ea
SAVE $1.80
*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.
HEALTH, BEAUTY & Baby
9
$ OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties
250
$ ea
Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties
SAVE $9
71¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
14
$
Schwarzkopf Live Colour
3
$
50
ea
Huggies Essentials Nappies 40‑54 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.50 Schwarzkopf Live Colour Ultra Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
30
450
$ Dove Shampoo or Conditioner 300‑320mL Selected Varieties
%
ea
SAVE $2
OFF ranges
14
$
ea
BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack 93¢ each
Australian Pure Beauty Sensitive Face Wash 250mL $1.44 per 100mL
Australian Pure beauty
360
$
Nivea Body Lotion Moisturiser 250mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.55
$1.40 per 100mL
350
$
4
$
ea
SAVE $2.10
ea
BabyLove Ultra Soft Wipes 80 Pack $5 per 100 units
11
$
10
150
$
$
ea
ea
Schick Hydro 3 Razor 4 Pack
Schick Hydro Silk 2 Razor Kit
$2.75 each
$5 each
SAVE $4.50
ea
Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g
31
3
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
90
$
ea
420
$
ea
SAVE $4.20
SAVE $3.90
1
Better than half price
460
$
$
ea
SAVE $1
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g or Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.07 per Litre
ea
SAVE $5.10
OVER
200
SAVINGS INSIDE
Patties Party Pies, Sausage Rolls, Pasties or Quiches 12 Pack Selected Varieties
2
$ Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties
$
ea
SAVE 60¢
$1.13 per Litre
12
25 Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties
VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
32
ea
SAVE $7
SUPA ON SALE 11TH SEPTEMBER 2019
On Sale Wed 11th September to Tue 17th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.