Skip to main content

Maleny IGA -11-03-2020

Page 1

1

$

ea

SAVE $1 Continental Cup a Soup 2 Serve, Rice or Pasta & Sauce 85‑120g Selected Varieties

ON SALE 11TH MARCH 2020

Darrell Lea Chocolate Blocks 180g Selected Varieties $1.39 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

BIG DEAL SALE ON NOW!

SALE

HotE!

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

PRIC

Australian WHOLE LAMB RACKS

28

$

Serving suggestion

115

$

kg

ea

SAVE $1.15 Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre

1810

$

ea

SAVE $13.40 On Sale Wed 11th March to Tue 17th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ641_110320_P1


SALE

1

Better trhicaen half p

285

$ Nestlé Medium Bars 35‑55g or Violet Crumble 50g Selected Varieties

3

$ ea

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties

SAVE $1

Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Le Snak 10‑12 Pack Selected Varieties

2

5

$

ea

SAVE $2.60

3

$ ea

SAVE $2

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

SAVE $2.95

$2.37 per Litre

$

Starburst or Skittles 180‑235g Selected Varieties

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.18 per Litre

635

$

ea

SAVE $6

1

$ ea

Arnott’s Water Crackers 125g Selected Varieties

SAVE $1.30

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

80¢ per 100g

8

$

ea

SAVE $2.65

Coca‑Cola Classic or No Sugar 12x300mL $2.43 per Litre

ea

SAVE 80¢

875

$

ea

SAVE $6.95


4

82

$

ea

SALE

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

135

$

$3.01 per 100g

SAVE $4.83

ea

SAVE $1.35

Bull's‑Eye BBQ Sauce or Glaze 300mL Selected Varieties

Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

67¢ per 100mL

$5.14 per 100g

2

9

$

$ ea

ea

SAVE $2

SAVE $9

150

$

SAVE 50¢

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

270

$ SunRice White or Brown Medium Grain Rice 1kg 27¢ per 100g

ea

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

260

$

ea

Hot Buy

3

$

McKenzie’s Flour 300‑330g Selected Varieties

ea

SAVE $1

SAVE $1.20

175

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $1.25 3


SALE Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

95¢ per 100g

70¢ per 100g

7

4

$

$ ea

SAVE $7

SAVE $4

6

$

3

$ La Famiglia Traditional Garlic Bread 400g

58¢ per 100g

4

350

$

ea

SAVE $2.20

ea

Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Block Cheese 500g $17 per kg

Streets Calippo Minis, Cyclone Paddle Pop or Splice 8‑10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

70

SAVE 30¢

93¢ per 100g

5

$ ea

SAVE $2

Connoisseur or Proud & Punch Multipack 4‑8 Pack Selected Varieties

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

Logicol Classic or Health+ Spread 500g 80¢ per 100g

850

$

220

$

ea

SAVE $1.80

ea

SAVE $2

Don Shaved Meat 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80


SALE

2

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

$ Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

ea

140

$

SAVE $2 Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

275

$

56¢ per 100mL

ea

SAVE $1.40

$4 per 100mL

ea

SAVE $2.75

4

Better trhicaen half p

$

875

$

SAVE $4

ea

SAVE $8.75

180 ea

SAVE 80¢

Eveready Super Heavy Duty AA or AAA Batteries 24 Pack

$1.33 per 100g

Multix Colour Scents Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 8¢ each

ea

SAVE $8.25

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

$ Kleenex Wellbeing Facial Tissues 85‑95 Pack Selected Varieties

675

$

ea

28¢ each

250

$

ea

SAVE $1.50

White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre

250

$

ea

SAVE 65¢

5


PICK OF THE Crop

390

$ Australian Yellow or White Nectarines

450

$

Australian RASPBERRIES 125G

ea

125G PACK $36 per kg

4

Zucchini

We give back to local communities 6

3

$

$

kg

Australian Corn 500g $6 per kg

ea

500g pack

Cherry Tomatoes 250g $10 per kg

kg

2

$ Australian Asparagus Bunch

250

$

ea

250g pack

ea

350

$

Peanuts Roasted & Salted or Unsalted 500g $7 per kg

Community Co Garden, Asian or Caesar Salad Bowl 200‑250g

580

$

ea

ea


WHAT’S FOR Dinner?

18

$ Australian Lamb Loin Chops Min. 1kg Buy

18

Australian

$

35

$

19

Australian Lamb Cutlets

15

Australian Pork Belly Rashers

$ Australian Free Range Chicken Thigh Fillets

Australian Whole Angus Beef Porterhouse

$

kg

Australian Chicken Wings

kg

kg

18

$ kg

450

$

kg

1995

$

BEEF RUMP STEAK

kg

kg

Australian Beef BBQ Round Steak

kg

MULTI-BUY

IGA Premium Beef Mince 4 Star 500g $14 per kg

2 $ 14 for

500g pack

7


DELI Delights

12

$

SAVE $6

Kransky Selected Varieties

10

Whole

$

ea

BBQ CHICKEN

Serving suggestion

13

$ Diced Bacon or Shredded Ham

kg

18

7

Thick or Thin Sausages

SAVE $5.95

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

3

$20 per kg

450

$ South Cape Fetta 180‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

14

$

kg

SAVE $3

ea

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

South Cape Brie or Camembert 200g Selected Varieties $30 per kg

kg

SAVE $2.95

6

$

ea

SAVE $3.50

PURCHASE ANY DON, KR CASTLEMAINE OR PARTICIPATING PRODUCTS AND ENTER AT WINWITHDON.COM.AU ENDS APRIL 17 2020 Conditions Apply. Full T&Cs available at www.winwithdon.com.au. NSW Permit No. LTPS/20/41369 ACT Permit No. TP20/00037 SA Permit No. T20/16 ® REGISTERED TRADE MARKS OF GEORGE WESTON FOODS LIMITED. ALL RIGHTS RESERVED.

8

kg

Devon

$

$ kg

6

$ kg

Triple Smoked Ham Sliced or Shaved

ea

$30 per kg

$ Ausfresh Kalamata Olives Jumbo or Pitted

6

18

$

$ Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

kg


BAKERY Delights

6

$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

230

$

ea

SAVE 35¢ 8 Pack

Delicious

$1.15 per 100g

COUNTRY DELIGHT SNOWBALLS

130

$ Turkish Rolls 130g $1 per 100g

Abbott’s Gluten Free Bread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g

ea

SAVE 20¢

6

$

50 ea

SAVE 50¢

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

3

$1.67 per 100g

$

5

$

ea

SAVE 20¢

3

$ ea

SAVE $2

290

$ Mighty Soft Bread 650‑700g Selected Varieties

Grannys Mini Muffins 300g Selected Varieties

ea

Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g

Yarrows Baked Fruit Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

3

$

ea

IGA Baker’s Oven Buffet Rolls 12 Pack 83¢ per 100g

Helga’s Lower Carb Bread 700g Selected Varieties 56¢ per 100g

Yarrows Premium Hot Cross Buns 4 Pack Selected Varieties $1.04 per 100g

250

$

ea

SAVE 30¢

390

$

ea

SAVE $1.75

4

$

ea

9


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 9

$ Australian Lamb Leg Roast

995

$ Middle Bacon

kg

1095

Kabana Selected Varieties

kg

SAVE $4.05

kg

SAVE $13.05

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $3.05

1295

$

95

27

$

Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)

kg

350

$

ea

SAVE $1.40 58¢ per 100g

Your Bakery MUD CAKE 600G SELECTED VARIETIES THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 13TH MARCH UNTIL SUNDAY 15TH MARCH 2020 10


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 15

Peters Classic Vanilla Drumstick or Variety 24 Pack 53¢ per 100mL

$

ea

SAVE $15

450

$

56

¢

ea

SAVE $4.50

Per can

Coca‑Cola, Fanta or Sprite 8x200mL Selected Varieties $2.81 per Litre

63¢

Per cone

Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 50¢ per 100mL

Better trhicaen half p

20

Better trhicaen half p

$

470

$

ea

SAVE $24

ea

SAVE $5.30 Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 47¢ per 100mL

Cheezels Value Pack 190g or French Fries 175g Selected Varieties

Better trhicaen half p

Better trhicaen half p

1

$

60 ea

SAVE $1.80

Don Footy Franks Skinless 375g or Cocktail Franks or Frankfurts Skin‑On 500g

280

$

SAVE $3.40

375

$

ea

Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 13TH MARCH UNTIL SUNDAY 15TH MARCH 2020 11


Gluten Free RANGE

Coeliac AWA R E N E S S W

EEK

13 -20TH MARC

H

2

220

$

SAVE $1.50

Green’s Gluten Pancake Shaker 300g or Cake Mix 470g Selected Varieties

3

$2.20 per 100g

7

$

ea

SAVE $1

Gluten Free Bakehouse Hot Cross Chocolate or Fruit Buns 360g $1.94 per 100g

ea

SAVE $1.60

350

$ ea

SAVE $1

86¢ per 100g

12

Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties

$

Lowan Whole Foods Cocoa Bombs Cereal 350g

Zehnder Gluten Free Bread or Rolls 540‑700g Selected Varieties

$

ea

Healtheries KidsCare Potato Stix, Rice Wheels or Twirls 8‑12 Pack Selected Varieties

7

ea

SAVE $1.80

350

$

$

ea

Vegemite Gluten Free 235g $1.49 per 100g

ea

SAVE $1.40


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

550

$

ea

Smith's Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

5

5

$ Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g

$ ea

The Natural Confectionery Co. Party Mix or Snakes Jumbo Pack 520g

96¢ per 100g

96¢ per 100g

515

$ Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL $4.29 per Litre

ea

110

$

ea

LA Ice or Tru Blu 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre

175

$

ea

ea

Ferrero Raffaello or Rocher Chocolate 3 Pack

13


SWEET Treats

10

ea

SAVE $10

Lindt Lindor Assorted or Milk Chocolate Gift Box 235g $4.26 per 100g

Lindt Lindor or Excellence Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties

3

Kinder Bueno 39‑43g Selected Varieties

ea

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

SAVE $1

6

$ Lindt Lindor Share Bags 123‑130g Selected Varieties

$ Pods, M&M’s or Maltesers 120‑180g Selected Varieties

14

ea

SAVE $1.25

*Selected Stores. While stocks last

Maltesers MaltEaster Mini Bunnies, M&M’s Speckled Eggs or Hot Cross Bun 92‑175g*

SAVE $2

20

$8 per 100g

2

SAVE $3

ea

SAVE $1

350 ea

SAVE $1

1

$

$ Lindt Easter Selection Hexagon Box Chocolate 250g*

SAVE $1

$ ea

ea

$

50

$

3

1

$

$

ea

Maltesers MaltEaster Bunny 29g* $3.45 per 100g

ea

SAVE 25¢


TASTY Snacks

250

$ Arnott’s Tim Tam Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

SAVE $1.15

2

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

1

$

30 ea

SAVE 70¢

Red Rock Deli or Stacy’s Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

3

$

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g

50 ea

SAVE 50¢

70¢ per 100g

5

2

SAVE $1.50

Kellogg’s Nutri‑Grain or LCM’s Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

3

550

$

ea

ea

SAVE $1

1

$ ea

SAVE $1

$1.20 per 100g

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

3

$

Arnott’s Cheds, Country Cheese or Sesame Wheat Crackers 250g

ea

ea

$

ea

SAVE $1

$ Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties

Carman’s Bars or Slices 5‑6 Pack Selected Varieties

50

$ Smiths Crinkle Cut, Poppables or Sunbites Chips 90‑170g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $1

50

SAVE 95¢

$1.43 per 100g

Real Corn Thins 125‑150g Selected Varieties

350

$

ea

Nabisco Ritz Crackers 100‑118g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

3

$ Twisties Zigzag Wicked Cheddar Party Bag 125g

ea

$2.40 per 100g

15


REFRESH Me

275

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.38 per Litre

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties

520

$3.47 per Litre

16

ea

SAVE $2.15

13

$

ea

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre

3

$ Pepsi 600mL Selected Varieties $5 per Litre

450

$

15

ea

SAVE $1.10

$2.50 per Litre

SAVE $1.40

$3.58 per Litre

ea

SAVE $4.30

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring or Mineral Water 4x450mL

ea

SAVE 75¢

$1.48 per Litre

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

$1.64 per Litre

185

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties

$

Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE 10¢

$

615

$

ea

239

$

ea

Fanta, Sprite or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

ea

ea


FILL UP YOUR Cup

3

$ Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $5.77 per 100g

Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 250g $1 per 100g

ea

SAVE $3

250

$

ea

SAVE 30¢

2

Vittoria Espresso Beans or Ground Coffee 1kg $2 per 100g

Barista Bros Milk Chocolate or Double Espresso 700mL $3.71 per Litre

$2 per Litre

ea

SAVE 70¢

Sanitarium So Good Regular or Lite Soy Long Life Milk 1 Litre

ea

SAVE $9

260

$

$ Pauls Zymil Full Cream or Low Fat Long Life Milk 1 Litre

20

$

ea

SAVE $1

185

$

ea

$1.85 per Litre

290

$ Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties

4

$ Taylors York Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

440

$ ea

SAVE $1

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

$1.45 per Litre

ea

SAVE 60¢

17


FILL UP THE Pantry

3

35

$ Kellogg’s Nutri‑Grain 500g 67¢ per 100g

3

25

$ Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $3.40

ea

SAVE $2.75

250

$ Yes! Fruit and Nut Bars 35g Selected Varieties $7.14 per 100g

ea

SAVE 50¢

2

$ Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

18

50 ea

SAVE $1

7

$ Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g 93¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

2

Vegemite 380g $1.32 per 100g

$ Kellogg’s Nutri‑Grain to Go or Special K Smoothie 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

Bounce Brekkie Bars 50g Selected Varieties $5 per 100g

52¢ per 100g

250 ea

SAVE 45¢

4

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

Aussie Bodies Perfect Protein Smoothies 375mL Selected Varieties $10.93 per Litre

$ Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

250

$ ea

SAVE $1

$

5

$

ea

SAVE $1

410

$

ea

SAVE 90¢

5

$ ea

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g

ea


FILL UP THE Pantry

2

Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

3

MasterFoods Squeezy Sauce 250‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

30¢ per 100mL

ea

SAVE 95¢

2

$

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

2

$

$

Heinz Salad Cream or Mayonnaise 250g 80¢ per 100g

ea

SAVE $1

San Remo Cous Cous 300‑500g Selected Varieties

2

50

$ MasterFoods Heat and Eat 285g Selected Varieties 88¢ per 100g

SAVE $1

250

$ MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

3

230

$

ea

SAVE 45¢

$ MasterFoods Butter Chicken or Creamy Korma Cooking Sauce 375g 80¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

ETA Vegetable or Canola Oil 750mL

ea

40¢ per 100mL

19


FILL UP THE Pantry

2

$ Edgell Sliced Beetroot 825g

SAVE 65¢

$2.42 per kg

John West Herring or Smoked Kippers 200g $12.50 per kg

2

50

$

ea

SAVE 85¢

250

$ Five Tastes Curry or Laksa Paste 210‑220g Selected Varieties

$10 per kg

John West Smoked Oysters, Mackerel or Anchovies 45‑125g Selected Varieties

2

340

$

ea

SAVE 90¢

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties $1.14 per 100g

Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE 80¢

330

$

ea

SAVE $1.40

280

$ Always Fresh Cucumbers 680g Selected Varieties $4.12 per kg

ea

SAVE 75¢

$

ea

SAVE 90¢

Admiral Original or Lite Coconut Cream 400mL 38¢ per 100mL

20

ea

SAVE $1.30

Always Fresh Marinated Crisp or Spring Water Asparagus 340g

320

$ ea

150

$

ea

SAVE 40¢

6

$ Kewpie Mayonnaise 500g $1.20 per 100g

4

$ ea

Yoosh Drink Aloe Vera 1.5 Litre $2.67 per Litre

ea


FILL UP THE Pantry

3

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

ea

SAVE 95¢

1

Berri Quelch Tropical or Apple Berry Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL 30¢ per 100mL

$ Heinz Creamed Rice 220g 45¢ per 100g

SAVE 40¢

2

SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties

10¢ per 100g

SAVE $1

Nestlé Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

SAVE $2

2

Sunbeam Raisins 1kg $9 per kg

650

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

9

$ ea

9

Sunbeam Sultanas 1kg $6.50 per kg

2

$ White Wings Classics Cake Mix Moist Chocolate 370g or Golden Butter 340g

SAVE $1

650

$

SAVE $2.80

ea

ea

Sunbeam Walnuts, Almonds or Almond Meal 300‑450g Selected Varieties

SAVE 70¢

ea

$ $6.77 per kg

ea

$ ea

3

$

$

ea

$ Bundaberg White or Raw Sugar 2kg

5

$

$

ea

SAVE $1.80

220

$ ea

Defiance Self‑Raising or Plain Flour 1kg

ea

$2.20 per kg

21


FRIDGE & PANTRY

Check out what’s NEW this summer!

780

$

ea

SAVE $6

Mount Franklin Lightly Sparkling 10x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

‘Mount Franklin’ is a registered trade mark of Coca-Cola Amatil. © 2020 Monster Energy Company. ‘Monster Energy’ is a registered trade mark of Monster Energy Company. ‘Mother’ is a registered trade mark of Energy Beverages LLC.

Mission Pizza Base Plain or Garlic 200g $1.60 per 100g

22

Faves

FLAVOURS

270

$

ea

SAVE 85¢

260

$

250

$

ea

SAVE 30¢

SAVE $1.65

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties

Mother Engery Drinks 500mL Selected Varieties

$5.40 per Litre

$5.20 per Litre

320

$

ea

SAVE $1

ea

Mojo Kombucha 300‑330mL Selected Varieties

610

$

ea

SAVE $1.90 Mojo Kombucha 1 Litre Selected Varieties $6.10 per Litre

Mission Pizza Crust Plain or Wholemeal 2 Pack 53¢ per 100g

420

$

ea

SAVE 80¢


FRIDGE & PANTRY

FEELING A LITTLE FLAT?

®

(If you haven’t - try us now!)

DARE SPARKLING

3

Faves

Made With

Organic Soybeans

$

SAVE $1 Dare Sparkling Cold Brew 330mL Selected Varieties

Australia’s #1 Plant Milk Brand*

$9.09 per Litre

3

$ $3.33 per kg

ea

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

McCain Ultra Thin Crust Pizza 310‑350g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.50

*Source: IRI MarketEdge Total Soy/Grains Beverage database, Australia Grocery Weighted, data period to MAT 26/01/20

McCain Super Fries 900g Selected Varieites

2

$

ea

Vitasoy Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

5

$

50 ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.25 Sara Lee Bavarian 375‑420g Selected Varieties

23


29

$

kg

Australian Tassal Salmon Fillets Thawed

20

$

kg

Delicious

Serving Suggestion

MEDIUM GREEN KING PRAWNS (THAWED)

Global Seafoods Smoked Cod Fillets 500g

8

$

ea

$16 per kg

Global Crumbed Squid Rings 500g

71¢ per 100mL

24

ea

5

ea

Praise Tartare or Seafood Sauce 250mL $1 per 100mL

2

$

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties $16 per kg

$16 per kg

$ Praise Traditional Mayonnaise 700g

8

$

50

ea

SAVE 50¢

Global Seafoods Prawns Cooked & Peeled 300g $26.67 per kg

6

Safcol Salmon 95g Selected Varieties $18.42 per kg

ea

9

$

$

ea

SAVE $1.75

175

$

8

$

Tassal Smoked Tassie Salmon 150g $60 per kg

220

$

ea

Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $1.10


Serving Suggestion

8

$

ea

Global Big Ocean Crumbed Fish Fillet 700g $11.43 per kg

7

50

$ Birds Eye Deli Fish 250g Selected Varieties $30 per kg

ea

SAVE $1.50

6

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

$ I&J Fish Original, Lemon or Beer Batter 550g $10.91 per kg

$10.81 per kg

ea

SAVE $1.45

7

I&J Tasty Calamari or Squid 360‑400g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.50

2

Birds Eye Fish Fingers 1kg $7 per kg

$ Safcol Tuna 185g Selected Varieties

2

SAVE $2

4

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg

ea

SAVE $2

3

$ ea

John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties $16.22 per kg

$

ea

6

$

50

$

SAVE 60¢

250

$ ea

SAVE $1

John West Deli Tuna 180g Selected Varieties $13.89 per kg

ea

ea

SAVE $1

25


EASY MEAL Solutions

6

20

$ Don Pan Size Rindless Bacon 250g $24.80 per kg

ea

SAVE $1.85

5

$ Community Co Free Range Aussie Jumbo Eggs 12 Pack

ea

63¢ per 100g

Serving suggestion

650

$ Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties $1.04 per 100g

ea

650

$ Latina Fresh Pasta Sauce 700g Selected Varieties

ea

93¢ per 100g

Serving suggestion

Heat & EAt 995

$ Healthy Everyday Ready Made Meals 400g Selected Varieties $2.49 per 100g

26

ea


FRIDGE Faves

3

$

ea

So Delicious Yoghurt 150g Selected Varieties

SAVE $1

70¢ per 100g

3

50

$

Danone Activia Probiotics Yoghurt 4 Pack Selected Varieties

3

SAVE 50¢

$2 per 100g

$

2

Frûche Strawberry Fields or Vanilla Beans 2x150g 87¢ per 100g

ea

40¢ per 100g

80¢ per 100g

5

$

SAVE 40¢

4

Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

The Daily Juice Company Juice 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

ea

SAVE $1.85

240

$

$ Pauls Zymil Lactose Free Custard 1kg

Liddells Lactose Free Plain or Strawberry Yoghurt 4 Pack

60

$

450

$ ea

SAVE 80¢

Wicked Sister Desserts 2 Pack Selected Varieties

ea

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 85¢

130

$

ea

SAVE 40¢

3

$

ea

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

ea

SAVE $1.10 27


FRIDGE Faves

7

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

50 ea

350

$13 per kg

9

$

ea

Primo Streaky or Pan‑Sized Bacon 430‑500g

SAVE 65¢

$16.20 per kg

Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g

SAVE $1.50

$

Kraft Original or Light Singles 216g

6

$

5

ea

SAVE $2

50 ea

Zoosh Dips 185g Selected Varieties

SAVE $2

$1.08 per 100g

Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties

5

Vegie Delight Bacon Style Rashers 145g $3.10 per 100g

28

Bega Original or Cheddar Cheese Stringers 8 Pack

$9 per kg

ea

SAVE $2

70¢ per 100g

4

$ ea

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

ea

$32 per kg

9

ea

Dandy Economy Bacon 1kg

7

$

$

ea

ea

SAVE 50¢

Obela Hommus Smooth Classic 1kg

$ $31.25 per kg

450

ea

SAVE 80¢

$1.40 per 100g

ea

$20 per kg

$

350

$

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g

$

2

$

525

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties $1.05 per 100g

ea


FREEZER Faves

7

50

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 19¢ per 100mL

ea

SAVE $2

5

Bulla Creamy Ice Cream 2 Litre, Sticks or Sandwich 4‑8 Pack Selected Varieties

$ Peters LifeSavers or Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

McCain Pizza Singles or Slices 400‑600g Selected Varieties

ea

5

Peters Monaco Bar or Maxibon 4 Pack Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.50

9

Mrs Mac's Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165‑200g Selected Varieties

$ Steggles Tenders, Mini Chicken Kiev Balls, Snack or Fillets 1kg Selected Varieties $9 per kg

SAVE $2.50

5

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

ea

SAVE $4.70

1

ea

80 ea

SAVE 70¢

2

Creative Gourmet Frozen Fruit 900g Selected Varieties $8.89 per kg

77¢ per 100g

SAVE $2.20

8

ea

SAVE $2

2

$ Birds Eye Frozen Beans, Peas or Corn 500g Selected Varieties $4 per kg

$ On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties

ea

$

SAVE $3.40

$

350

$ ea

$

SAVE $2

$

6

$

ea

SAVE 35¢

7

$ ea

SAVE $1

Core Power Foods 310‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70 29


We give back to local communities

280

$

ea

Community Co Tortillas 8 Pack Selected Varieties 77¢ per 100g

390

$ Community Co Jalapeños 500g 78¢ per 100g

$3.57 per 100g

30

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

ea

68¢ per 100g

125

$ Community Co Taco Seasoning 35g

340

$

ea

2

$

ea

Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

Community Co Natural or Lime Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre $1.40 per Litre

175

$

ea


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

Cold Power Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

$

5 0 % O ff Bref Range

250

Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

ea

SAVE $5

$

ea

SAVE $2.50

10

$ Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

6

ea

SAVE $5

$

5

$

Ajax Eco‑Respect Multipurpose Wipes 110 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

$4.55 per 100 units

4

Raid Max Crawling Insect or Ant Killer Surface Spray 375g $1.60 per 100g

$8 per kg

6

ea

Mortein Fast Knockdown or NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

$ Vanish NapiSan Oxi Action Original or Crystal White Stain Remover 1kg $6 per kg

6

Quilton 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack Selected Varieties 27¢ per 100 sheets

ea

ea

SAVE 50¢

3

SAVE $2

60¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

7

$ Canesten Antibacterial + Antifungal Lemon Hygiene Laundry Rinse 1 Litre $7 per Litre

$ Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL

575

$

$

$ Radiant Laundry Powder 500g Selected Varieties

ea

SAVE $6

ea

SAVE $1.30

Glad Wrap 33cm×60m or Bake Cook Paper 30cm×18m

ea

SAVE $1.50

390

$

ea

SAVE 60¢

31


PET Essentials

222

$ Pedigree Dentastix Large Dog Treat 1 Pack $2.22 each

SAVE $2.23

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties 30¢ per 100g

650

$

ea

SAVE 49¢

22

50 ea

$

ea

SAVE $6.50

3

Dine Wet Cat Food 14x85g Selected Varieties $1.01 per 100g

$ Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

12

$

ea

SAVE $3.40

16

$ ea

SAVE 75¢

Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 64¢ per 100g

95

SAVE $4

¢

Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food) 22¢ per 100g

32

650

$

ea

SAVE $1.75

5

$ Trill Bird Food 2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

ea

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.12 per 100g

ea


HEALTH & Beauty

3

50% Off

45

$

é Haircare TRESemm

525

ea

$

SAVE $3.45

ea

SAVE $5.25

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

86¢ per 100mL

58¢ per 100mL

5 0 % O ff a simple Skinc re

4

$

550

$

ea

ea

SAVE $4

SAVE $5.50

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g

Simple Skin Moisturiser 125mL Selected Varieties

$4.21 per 100g

$4.40 per 100mL

Medix Epsom Salts 1kg

Colgate Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

35¢ per 100g

80¢ per 100mL

3

$

50 ea

SAVE $3.50

2

$

ea

SAVE $2 33


HEALTH & Beauty

3

30

$ Nurofen Tablets or Caplets 12 Pack**

ea

SAVE 20¢

27¢ each

3

40

$

Palmolive Body Butter Body Wash 400mL Selected Varieties

ea

hot buy

85¢ per 100mL

2

Medix Ibuprofen Tablets or Paracetamol Caplets 20‑24 Pack**

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

2

34

67 ea

SAVE $2.68

3

$1.20 per 100mL

ea

Listerine 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

3

$ Poise Liners Extra Long 22 Pack or Regular 26 Pack

80 ea

SAVE 50¢

$13.33 per 100 units

5

$ ea

Rexona Anti‑perspirant 250mL Selected Varieties

SAVE $1

$2 per 100mL

9

SAVE 39¢

16

ea

$53.33 per 100 units

4

$ Radox Shower Gel 500mL Selected Varieties

ea

MATCHED

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack# Selected Varieties

ea

80¢ per 100mL

ea

Kleenex Anti‑Bacterial Wipes 15 Pack

SAVE 20¢

$

Hot Buy

$

2

ea

$ Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

$ Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

2

$

30

$

ea

Dettol Hand Sanitizer Original or with Aloe Vera 200mL $3 per 100mL

6

$

ea

SAVE $1.50

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH, BEAUTY & Baby

30

%

OFF

ranges

Gillette fusion shave gel

5

$

Gillette fussion Razor

25

Gillette Fusion Hydra Shave Gel Sensitive Skin 195g

ea

SAVE $2.25

$2.69 per 100g

5

9

Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 57¢ per 100mL

Vaseline Intensive Care Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

ea

SAVE $2

4

$

ea

hot buy

10

$

ea

ea

4

$3.25 per 100 units

$1 each

Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties $1.39 per 100g

Schwarzkopf Live Salon Permanent or Salon Gloss Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

35 $

SAVE 70¢

10

hot buy

Rafferty’s Garden Banana Milk Rusks 100g or Strawberry Yoghurt Buttons 28g

for

Huggies Thick & Soft Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

ea

$

$6.50 per 100 units

350

$

ea

SAVE 50¢

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

11

ea

520

$

ea

SAVE $1.10

4

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack

$

Huggies Little Swimmers 10‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

$5 per 100 units

$ ea

ea

SAVE $4

$ Schick Xtreme 3 Disposable Razors 4 Pack Selected Varieties

13

$ Huggies Cucumber & Aloe or Fragrance Free Thick Baby Wipes 400 Refill Pack

SAVE $4.55

Gillette Fusion 5 Razor 1 Pack

$ Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties

45

$

13

$

ea

SAVE $2

35


Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

230

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

SALE

ea

SAVE $2.30

$9.93 per kg

397

$

ea

BIG DEAL SALE ON NOW!

SAVE $3.98

175

$

ea

SAVE $1.75

Kellogg’s Original Special K 535g, Coco Pops 650g or Sultana Bran 730g

$1.46 per 100 sheets

860

$

ea

SAVE $6.40

Frantelle Spring Water 24x600mL 60¢ per Litre

375

$

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack

ea

SAVE $3.75

6

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

ea

SAVE $1.65

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

36

SUPA_V1_IGACQ641_110320

ON SALE 11TH MARCH 2020

On Sale Wed 11th March to Tue 17th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -11-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu