SUPA
Proeunddelnyt
Indep
Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 10th July 2019
Better trhicaen half p
3
$
ea
SAVE $3.30 Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
5 0 % O ff Dove range*
3
$
50 ea
SAVE $3.50
Dove Anti‑perspirant Deodorant 250‑254mL Selected Varieties *Excludes Clinical Protection and travel sizes
240
$
See page 24
Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties
12
ea
SAVE $2.40
14
$
SAVE $9.70 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre
$
On Sale Wed 10th July to Tue 16th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
13
$
kg
Australian Whole Economy Beef Rib Fillet
ea
Premium Champagne Ham
kg
SAVE $9
SUPA_V1_IGACQ536_100719_P1
PICK OF THE Crop
490
$
290
$
ea
3kg bag
Navel Oranges 3kg bag
Hickson Mandarins
$1.63 per kg
Australian
MULTI-BUY
2 4 HASS AVOCADOS $
4
2
$ Cauliflower
ea
390
$
90 Soup Pack 1kg $3.90 per kg
ea
1kg pack
Lemons
45 $
for
kg
4
Limes
$ Washed Potatoes 2kg
170
$ ea
2kg bag
$2 per kg
Eat Well Pretzel Knots 150g or Rice Crackers 180g
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Welcome to a better way, a community way.
Find out more at CommunityCo.com.au
450
$ Community Co Mixed Veggies or Asian Vege Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g
2
MULTI-BUY
$
for
kg
ea
Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
12
$
kg
Australian Gravy Beef
10
$
kg
Australian
PORK LOIN ROAST 12
899
$
$ Australian Diced Beef
KR Castlemaine Honey or Virginian Ham Portions 750g $13.33 per kg
10
kg
Australian Chicken Breast Fillets
13
$
$
ea
Ready Chef Beef Lasagne 2kg $6.50 per kg
ea
2kg pack
kg
Global Seafoods Smoked Cod Fillets 500g $12 per kg
32
$
kg
Australian Rib Fillet Steak
Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic, Greek and American Pork Loin Roast
6
$
ea
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed
14
$
kg
35
$
kg
3
DELI Delights
11
$ Short Cut Bacon
19
Easy Carve LEG HAM
$
kg
23
21
$
kg
SAVE $6
Sliced Sopressa Salami Hot or Mild
South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $23 per kg
4
460
$
ea
SAVE $1.70
for
Hash Browns (From the Deli)
6
Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g
ea
SAVE $3.40
South Cape Marinated Fetta Classic Herbs & Oil 350g $27.14 per kg
SAVE 50¢
25
$ kg
SAVE $1
$
52 $
$ Roast Pork or Beef Sliced or Shaved
SAVE $6
MULTI-BUY
SLICED OR SHAVED
SAVE $8
kg
Pork Belly (From the Deli)
950
$
SAVE $2
18
$
ea
SAVE $2.40
kg
Ausfresh Olives Selected Varieties
kg
SAVE $4
BAKERY Delights
250
$ Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g
250
$
YOUR BAKERY CROISSANTS
$1.25 per 100g
$1.67 per 100g
SAVE $1.50
Delicious
ea
3 or 4 Pack
Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties
ea
6
$
ea
SAVE $1.20
Wonder Soft Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g
3
Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
380
$
$
ea
D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g
SAVE $1
5
$
ea
SAVE 50¢
340
$
ea
Wonder White Bread 700g Selected Varieties
ea
49¢ per 100g
Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $2.90
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g
1
$
85 ea
SAVE $1.85
3
$ Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack
ea
SAVE $1 5
White Choc and Strawberry Pudding Prep in
5 mins
ready in
20 mins
FIND MORE FAST RECIPES AT IGA.COM.AU
250
$ Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack
ea
Hot Buy
$1.25 per 100g
2
50
$ Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g
Latina Fresh Egg Fettuccine 375g or Fresh Lasagne Sheets 375g 93¢ per 100g
ea
MATCHED
350
$
ea
SAVE $1.20
Meals Made Easy
2
Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g 40¢ per 100g
350
$
40
$
ea
SAVE 70¢
5
ea
Plaistowe Cooking Chocolate 180‑200g Selected Varieties
$
5
$
ea
Latina Fresh Sauce 425g Selected Varieties
La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g
$1.18 per 100g
$1.11 per 100g
SAVE $1.05
Pitango Soup 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
450
$
ea
SAVE $1.50 6
ea
enjoy your night in
150
$
SAVE $1.50 Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
4
Cadbury Twirl Bites or Crunchie Rocks 300-340g
5
Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties
$4.17 per Litre
ea
SAVE 79¢
3
$
$ Schweppes Signature Soft Drinks 4x300mL Selected Varieties
SAVE $3.94
$ ea
SAVE 79¢
ea
250
$ Picky Picky Peanuts 200‑300g Selected Varieties
6
$
ea
ea
SAVE $1
ea
Burger Rings 220g or Cheetos Cheese & Bacon Balls Party Bag 190g
7
SWEET Treats
1
Arnott’s Chocolate Bars 45g Selected Varieties $2.22 per 100g
$
ea
SAVE $1
3
$
SAVE $1.60
Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
1
$
ea
SAVE $1
Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties
7
$ Toblerone Milk Chocolate 360g $1.94 per 100g
SAVE $3
Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $6.96 per 100g
6
SAVE 90¢
Cadbury Scorched Almonds 225g $2.67 per 100g
8
$7.20 per 100g
Guylian Belgian Excellence Premium Collection 305g
15
$4.92 per 100g
180 ea
SAVE 50¢
15
$
ea
Lindt Lindor Assorted Box 355g $4.23 per 100g
ea
SAVE $1.15
70¢ per 100g
Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties
$ ea
280
$
Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g
$
ea
$
ea
SAVE $1.25
160
$ ea
3
$
Pods, Maltesers, Mars or M&M's 130‑180g Selected Varieties
ea
ea
TASTY Snacks
2
$ Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties
ea Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g
SAVE $1
70¢ per 100g
250
$ Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties
Carman's Bars 5‑6 Pack Selected Varieties
4
$
50 ea
SAVE $1.50
4
$
50 ea
SAVE $1.10
SAVE 69¢
Kettle Uppercuts or Sensations Chips 150g Selected Varieties $2.33 per 100g
550
Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack
ea
Thins Chips 175g, Assorted Multipacks 5-6 Pack or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties
$
3
$
3
$
50 ea
SAVE 89¢
50 ea
SAVE $1.20
Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties $2.27 per 100g
Sunrice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties $2.30 per 100g
The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
150
$
ea
SAVE $1.50
250
$
ea
SAVE 99¢
230
$
ea
SAVE $1.20
2
Oreo Cadbury Coated Chocolate 204g Selected Varieties
$
ea
Cadbury Fingers or Freddo Biscuits 114‑167g Selected Varieties
ea
93¢ per 100g
190
$
ea
SAVE $1.90
THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE
9
REFRESH Me
2145
$
SAVE $17.55
Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.91 per Litre
6
$ V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties
60 ea
SAVE $3.90
4
$ Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties $8.46 per Litre
Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre
10
SAVE 50¢
195
$
Coca-Cola 1.25 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
Powerade 600mL Selected Varieties $4.08 per Litre
Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre $1.07 per Litre
8
Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties
$
ea
SAVE $2
$2.22 per Litre
245 ea
SAVE $1.20
160
$
ea
SAVE $1
$1.72 per Litre
$ ea
215
$
ea
ea
SAVE $1.35
Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
165
$
SAVE 45¢
565
$ Mount Franklin Spring Water 6x1 Litre 94¢ per Litre
ea
ea
SAVE $2.20
FILL UP YOUR Cup
9
$ Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties
SAVE $4
1550
$ Vittoria Mountain Grown Beans or Ground Coffee 1kg $1.55 per 100g
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre
$1.90 per 100g
3
$
80 ea
SAVE $1.30
SAVE $1
SAVE $21
450 ea
SAVE $1.50
480
$ Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre
ea
SAVE $1.60
150
$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
260
$ Dilmah Premium Ceylon Tea Bags 100 Pack
ea
ea
$ Grinders Capsules 10 Pack Selected Varieties
350
$ ea
ea
SAVE 50¢
Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL or Nutri Boost Milk Drink 340mL Selected Varieties
SAVE 75¢ Nescafé Gold Sachets 8 Pack Selected Varieties
Pauls Zymil Free Full Cream or Low Fat Longlife Milk 1 Litre $2 per Litre
2
3
$
ea
ea
SAVE $3.30
$
ea
SAVE 50¢
11
RISE & Shine
230
$ Bega Crunchy or Smooth Peanut Butter 375g 61¢ per 100g
5
$1.32 per 100g
7
ea
SAVE $1.50
Nutella Hazelnut Spread 750g 93¢ per 100g
350
Vegemite Cheesybite 270g $1.30 per 100g
Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $14 per kg
48¢ per 100g
3
Kellogg’s Crunchy Nut Corn Flakes 380g, Nutri-Grain 290g or Special K 300-315g Selected Varieties
50
SAVE 50¢
350
$
ea
SAVE $1.20
4
$
ea
SAVE 50¢
ea
Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties
ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.65
Uncle Tobys Oats 1kg, Ancient Grains 700g or Super Blends 8 Pack Selected Varieties
12
ea
SAVE $1.75
$
$
Kellogg's Corn Flakes 725g
$
$ Vegemite 380g
SAVE $2.30
350
$
ea
4
$
50 ea
SAVE $1.50
4
$ Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340‑350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.29
FILL UP THE Pantry
1
$
05
90
¢
ea
ea
San Remo La Pasta 120g Selected Varieties
SAVE $1.05
Maggi Cup Noodles 58‑65g Selected Varieties
87¢ per 100g
2
$ SunRice Street Snack 200g Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.50
$1.25 per 100g
SAVE 90¢
3
$ SunRice Rice Quinoa or Barley 750g Selected Varieties 40¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
1
$
50 ea
SAVE 70¢ Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties
Harvest Meals 425g Selected Varieties 71¢ per 100g
Valcom Water Chestnut Slices 227g $3.74 per kg
3
$
ea
SAVE $1
85
¢
ea
SAVE 25¢
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
KanTong Meal Base 175‑180g Selected Varieties
120
$
ea
SAVE 30¢
250
$
ea
SAVE 40¢
La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties
Lee Kum Kee Ready Sauce 90‑145g Selected Varieties
3
36¢ per 100g
$
ea
SAVE $1
150
$
ea
SAVE 70¢
13
FILL UP THE Pantry
1
$ John West Deli Tuna 180g Selected Varieties
75 ea
SAVE $1.75
$9.72 per kg
2
SPC Baked Beans 425g or Spaghetti 420g Selected Varieties 24¢ per 100g
Zesto Worcestershire Sauce 500mL 36¢ per 100mL
Kikkoman Marinade Sauce 250mL Selected Varieties $1 per 100mL
14
SAVE 65¢
180
$
ea
SAVE $2.20
2
$
ea
50 ea
SAVE 70¢
Heinz BBQ or Big Red Tomato Sauce 500mL 40¢ per 100mL
Angas Park Apricots 225g or Sunbeam Sultanas 1kg
6
$
ea
SAVE $1.50
ea Praise Mayonnaise Traditional 470g or 99% Fat Free 545g
SAVE 15¢
2
2
ea
SAVE 50¢
SPC Puree or Diced Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties
Golden Circle Beetroot Slices 850g $2.35 per kg
380
$ ea
SAVE 70¢
Kewpie Mayonnaise 300g $1.27 per 100g
3
50
$
ea
SAVE $1.10
2
ea
SAVE 95¢
Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
3
$
Golden Circle Creamed Corn 410g $3.41 per kg
ea
SAVE $1.40
140
$ ea
ea
SAVE $1.20
$
$ Green's Baking Mixes 60‑500g Selected Varieties
3
$
$
$ John West Sardines, Mackerel or Anchovies 45‑125g Selected Varieties
1
$
ea
FILL UP THE Pantry
8
$
650
$ ea
Bertolli Olive Oil 750mL or Azalea Grapeseed Oil 1 Litre Selected Varieties
SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg
SAVE $8
16¢ per 100g
2
SAVE $6.50
$ Heinz Pasta or Bake Sauce 500‑525g Selected Varieties
ea
3
$ ea
SAVE $2
Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL
ea
SAVE $1
175
$ Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 26¢ per 100g
130
$
ea
SAVE 60¢
Three Threes Australian Pickled Onions 520g $5.38 per kg
3
280
$
ea
SAVE 80¢
Massel Stock Cubes 10 Pack Selected Varieties
Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties
SAVE 80¢ Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties $1.06 per 100g
230
$ ea
ea
SAVE 70¢
22¢ per 10g
$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490‑505g Selected Varieties
230
$
ea
ea
92¢ per 100g
15
Fridge & Freezer
5
$
SAVE $1.70
Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties
6
$ Papa Giuseppi's Bakehouse Crust Pizza 460‑465g Selected Varieties
Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g
26
$13 per kg
5
$ ea
SAVE $2
650
$
ea
ea
SAVE $1.50
Sara Lee Homestyle Apple or Apple & Berry Pie with Crumble 600g 83¢ per 100g
SAVE $1.25
350
$ Nanna's Apple or Rhubarb & Apple Crumble 550g 64¢ per 100g
ea
ea
SAVE $2.50
$
for
Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 56¢ per 100g
16
5
$
$1.50 per 100g
4
$ ea
Creative Gourmet Frozen Fruit 300‑500g Selected Varieties
ea
Fridge
95
¢
4
ea
$
SAVE 45¢
Pauls Custard or Yoghurt Pouch 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
ea
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
5
$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
180
$ ea
SAVE $2
Farmers Union Crunch 140g Selected Varieties $1.29 per 100g
ea
SAVE $1.20
5
$
ea
Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 48¢ per 100g
2
$ Western Star Thickened Cream 300mL 67¢ per 100mL
Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre
ea
SAVE 60¢
2
$
4
$ Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g
50 ea
SAVE 81¢
5
$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
ea
SAVE $1
7
$
50 ea
SAVE $1.50
Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12 Pack
ea
58¢ per 100g
17
Fridge
4
$ Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg
650
$ Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg
SAVE $2.09
6
Jarlsberg Original Cheese Wedge 250g $24 per kg
ea
SAVE $1.80
3
Mil Lel Parmesan, Melting or Baking Blend Cheese 250‑380g Selected Varieties
750
$ Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties $15 per kg
SAVE $2.50
Primo Rindless Short Cut or Middle Bacon Twin Pack 500g $12 per kg
18
ea
SAVE 20¢
6
Primo Thin or Cocktail Franks 500g $6 per kg
$
ea
5
ea
SAVE $1
3
$
$ Philadelphia Spreadable Tub or Snack Tubs 136‑140g Selected Varieties
SAVE $1.30
$
$
ea
ea
ea
SAVE $2.50
6
$ ea
SAVE $4
Don Double Smoked or Honey Thinly Sliced Leg Ham 400g $15 per kg
ea
SAVE $2
Freezer nteerrs Wrim wa
5
$
ea
5
SAVE $2.50
Mrs Mac’s Party Beef Pies 12 Pack or Sausage Rolls 24 Pack
$
ea
SAVE $1.50 McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg
250
$
ea
SAVE $1.29
7
$ Birds Eye Deli or SteamFresh Fish 250‑380g Selected Varieties
ea
SAVE $2
350
$
ea
SAVE 50¢
McCain Frozen Peas 1kg $3.50 per kg
4
$ Ho Mai Spring Roll, Mini Dim Sim or Yum Cha 200‑250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.68
3
$
3
50
$ Birds Eye Mashed Potato, Sweet Potato or Golden Crunch Potato Gems 600g‑1kg
ea
SAVE 50¢
6
$
ea
SAVE $2 McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties
5
$
70
375
$
ea
Birds Eye Sliced Green Beans 1kg
Heinz Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties
$3.70 per kg
$5 per kg
ea
SAVE $1.25
ea
SAVE $1 McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties
19
Freezer
350
$
SAVE $1.50
Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties
6
ea
86¢ per 100mL
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.40
6
$ Oreo Frozen Cone, Sandwich or Stick 4-6 Pack Selected Varieties
Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 67¢ per 100mL
19
SAVE $2
Nestlé Kit Kat Ice Cream 4 Pack $1.32 per 100mL
SAVE $11
7
$
20
SAVE $2.50
ea
Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties
$1.47 per 100mL
ea
$
5
$
Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties
6
$ ea
ea
SAVE $3
Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.30 per 100mL
6
$
ea
SAVE $2
5
$ ea
SAVE $3.50
Nestlé Milo Ice Cream Tub 470mL $1.06 per 100mL
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
5
$
ea
SAVE $2
Gelativo Gelato Sorbet 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
ea
MATCHED
5
$
ea
SAVE $2.99
420
$
ea
Community Co Free Range X-Large Aussie Eggs 12 Pack 60¢ per 100g
4
360
$ Community Co Gluten Free Plain or Self Raising Flour 750g
$
ea
ea
Community Co Organic Sultanas 375g
$4.80 per kg
$10.67 per kg
5
350
$
950
$
ea
$ ea
Community Co Sweetened Dried Cranberries 200g
Community Co Macadamias 100g
Community Co Almond Meal 400g
$17.50 per kg
$50 per kg
$23.75 per kg
Powered by
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
21
HOUSEHOLD & CLEANING Essentials Cold Power Laundry Liquid 1.8-2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties
825
$
ea
SAVE $8.25
5
50
$ Fab Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties
2
Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties
9
11
Ajax or All In 1 Refill 700ml or Professional Spray 500mL Selected Varieties
50¢ each
24¢ per 100 sheets
22
4
ea
SAVE $1.80
5
$ Sard Wonder Stain Remover 950g‑1kg Selected Varieties
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
240
$
ea
SAVE 59¢
350
$
ea
SAVE $2.95
3
$ ea
Viva Paper Towel White or Prints 3 Pack
SAVE $1.99
Dettol Surface Wipes 120 Pack Selected Varieties 6¢ each
ea
SAVE $3.99
ea
OMO Dual Caps Active or Sensitive 18 Pack
ea
SAVE $6
$
25¢ per 100 sheets
Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack
$ Finish Tabs All In 1 Max 27 Pack or Quantum Ultimate 18 Pack Selected Varieties
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack
$
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $1.50
50
$
8
$
$1.67 per 100 sheets
7
$
ea
SAVE $3
Multix Degradable Cling Wrap 33cmx30m 5¢ per metre
ea
SAVE $1
150
$
ea
SAVE 80¢
PET Essentials
1450
$ Optimum Chicken or Tuna Dry Cat Food 2kg 73¢ per 100g
Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties
SAVE $5.50
16
33¢ per 100g
$ Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 64¢ per 100g
Nature’s Gift Sustain Just Natural Kangaroo or Chicken & Fish Dry Dog Food 2.5kg
ea
SAVE $3.99
4
78¢ per 100g
40¢ per 100g
10
Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
$
ea
Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $2 per 100g
7
$ Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties
SAVE $3
10
Whiskas Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 45¢ per 100g
ea
SAVE $2.90
450
$ ea
3
My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g
650 ea
SAVE $1.35
110
$ Optimum Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g
ea
SAVE $1
$
$ ea
SAVE $1.50
$1.18 per 100g
ea
SAVE $5.50
$ Gourmet Delight Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties
10
$
$
ea
ea
SAVE 40¢
4
$
ea
4 Legs Dog Food Roll 1.7kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 24¢ per 100g
ea
SAVE $1.25 23
DISCOVER THE Dove DIFFERENCE
1
$
90 ea
Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties
Dove Anti-perspirant Roll‑On 50mL Selected Varieties
95¢ per 100g
$4 per 100mL
325 ea
SAVE $3.25
$
85¢ per 100g
ea
SAVE $2
SAVE $1.90
$
2
Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties
50
340
$
ea
SAVE $3.40
%
OFF
Dove range*
Dove Men+Care Shampoo 300mL Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $3.50 Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties
$1.08 per 100mL
$1.09 per 100mL
Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties 70¢ per 100mL
350
$
SAVE $3.50
Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties 65¢ per 100mL
24
650
$
ea
ea
SAVE $7.20 * Excludes Clinical Protection and travel sizes
HEALTH & Beauty
475
$
ea
SAVE $4.75 Gillette Mach 3 Razor 1 Pack
345
$
ea
SAVE $3.45
785
$
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties
86¢ per 100mL
87¢ per 100mL
ea
SAVE $7.85
NEW IMPROVED BLADES
*Fusion5™ (orange) only
Gillette Fusion Razor 1 Pack Selected Varieties
3
$ Schwarzkopf Live Colour Ultra Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E 1 Litre 37¢ per 100mL
3
$
50 ea
SAVE $1.50
70 ea
SAVE $2.55
Nivea Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.30 per 100mL
6
25
$ Head & Shoulders Shampoo Or Conditioner 350-400mL Selected Varieties
520
$
ea
SAVE $2.80
Bosisto’s Eucalyptus Spray 200g or Solution 500mL
ea
SAVE $4.75
8
7
$
ea
SAVE $7
$
ea
SAVE $1.40
25
HEALTH & Beauty
Colgate Toothpaste 115g, Plax Mouthwash 250mL, 360° Toothbrush 1 Pack or Dental Ribbon 25-50m Selected Varieties
8
3
$
269
$ ea
Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties
SAVE $1
54¢ per 100mL
ea
SAVE $2.70
$ Nurofen Cold & Flu PE Tablets 12 Pack 67¢ each
ea
SAVE $1.30
3
$ Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties
11
250
$ ea
SAVE $2
Country Life Soap 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
56¢ per 100g
$ Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties $1.10 each
ea
SAVE $2
4
$
Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties
Rexona Antiperspirant 150mL Selected Varieties
Strepsils Plus or Extra Anaesthetic Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 41¢ each
$45 per 100 units
ea
SAVE $3
650
$
ea
SAVE $1.50
Lemsip®, Nurofen Cold & Flu®: For the temporary relief of cold & flu symptoms. This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. Incorrect use could be harmful. If symptoms persist, talk to your health professional. Do not take Nurofen Cold & Flu and Lemsip together. Strepsils®: For relief of sore throats. Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.
26
1350
$
ea
Nature’s Way Vita Gummies 60‑120 Pack Selected Varieties
12
550
$
$
ea
SAVE $7.95
Cenovis Sugarless Vitamin C 500mg Orange Chewable Tablets 100 Pack $5.50 per 100 units
ea
HEALTH & Baby
13
Stock Up On
$ BabyLove Cosifit Nappies 30‑54 Pack Selected Varieties
14
$ BabyLove SleepyNights Pants 4‑7 Years 15 Pack
Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties
93¢ each
$4.38 per 100 units
1
$
SAVE $1
350
$
ea
50
ea
ea
17
$
ea
Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties
Nestlé NAN Comfort 1 Starter or 2 Follow‑On Infant Formula 800g
$1.25 per 100g
$2.13 per 100g
ea
2
$
ea
MATCHED Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera & Vitamin E Facial Tissues 95 Pack $2.11 per 100 units
Carefree Liners 42-48 Pack, Tampons 16-20 Pack or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties
315
$
ea
SAVE 95¢
11
$ Depend Real Fit Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.38 each
ea
SAVE $2
®/TM Trademarks of Kimberly-Clark Worldwide, Inc. or its affiliates. © KCWW.
27
SUPA
Proeunddelnyt
Indep
Visit IGA.COM.AU for more info
1
$
60
On Sale 10th July 2019
115
John West Tuna 95g Selected Varieties
Arnott’s Shapes 165-190g, Jatz or Savoy 225-250g Selected Varieties
$
$12.11 per kg
ea
ea
SAVE $1.15
SAVE $1.60
Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL
2
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g
450
25
$
$
ea
ea
SAVE $4.50
SAVE $2.25
31 ¢
Per ROLL
Devondale Dairy Soft, Extra Soft or Light Blend Butter 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
4
MULTI-BUY
$
65 $
ea
SAVE $1.70
Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties 98¢ per 100g
for
SAVE $2.50
15
$ Emporia Soft & Silky 3 Ply Toilet Tissue 48 pack 17¢ per 100 sheets
ea
SAVE $9.70
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
28
On Sale Wed 10th July to Tue 16th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.