Skip to main content

Maleny IGA -08-05-2019

Page 1

SUPA

SEE PAGES 6-8

Visit IGA.COM.AU for more info

950

$

On Sale 8th May 2019

182

$

ea

SAVE $9.50

Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.76 per 100g

9

SAVE $1.83

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

1775

$

$ ea

SAVE $4

Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties

ea

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

ea

SAVE $13.25

8

$

kg

Australian

WIN A SHARE OF

$50,000

IGA CORNED SILVERSIDE WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 8th May to Tue 14th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P26 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ509_080519_P1


PICK OF THE Crop

3

4

50

$

$

kg

Granny Smith Apples

kg

Broccoli

MULTI-BUY $

MULTI-BUY $

52

24

for

for

Hass Avocados

Kiwifruit (Product of New Zealand)

New Season

Mandarins

4

3

$

$

ea

2kg bag Washed Potatoes 2kg $2 per kg

50

750

$

kg

Eat Well Natural Walnuts 350g or Trail Mix 500g

Imperial Mandarins

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

580

$ Community Co Garden Salad Bowl 200g or Caesar Salad Bowl 240g

2

ea

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

30

$

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

17

$

kg

Australian

EASY CARVE LAMB LEG ROAST

15

$ Australian Whole Economy Beef Porterhouse

999

$ Australian Boneless Pork Loin Roast

10

Australian Pork Scotch Steak or Roast

$ kg

Australian Chicken Breast Fillets

699

$

kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $4.66 per kg

ea

14

$

13

kg

$ kg

Queensland Ocean Caught Cooked Large King Prawns Thawed

Australian Beef Round BBQ Steaks

28

$

kg

Global Value Pack Crumbed Fish Fillet 700g $11.43 per kg

8

kg

$

ea

3


DELI Delights

19

$

SAVE $8

Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

11

$

Delicious

50

SAVE $11.50

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

5

$

SAV E $2

$25 per kg

19

$ AusFresh Kalamata Olives Selected Varieties

4

Short Cut Bacon

13

$ ea

kg

SAV E $7

kg

Kabana or Cheese Kabana

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.09 per kg

SAV E $2

8

11

$

CHORIZO

kg

$

ea

SAV E $3

Roast Pork with Crackle

21

kg

$32.14 per kg

SAV E $1

450

$

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1399 kg

52 $

ea

SAV E $1.50

kg

SAVE $4

$

$

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties

19

$ kg

SAVE $6

Roast Beef or Roast Pork Sliced or Shaved

kg

Hash Browns (From the Deli)

for

SAV E 50¢


BAKERY Delights

230

$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

250

$

ea

SAVE 35¢

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

350

$

ea

88¢ per 100g

Treat Mum with

3-4 Pack Selected Varieties

YOUR BAKERY CROISSANTS

$1.25 per 100g

3

$ 86¢ per 100g

390 ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

Helga's Wraps 5‑8 Pack Selected Varieties

3

3

$

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

350

$

ea

SAVE 99¢

Ciabatta White Loaf 350g

$

ea

Your Bakery Bar Cake 300-370g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE 50¢

3

$

ea

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

SAVE $1.50

$1.25 per 100g

ea

SAVE 50¢

$

ea

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties

Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

350

$

ea

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 88¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $1.50

5


Breakfast for Mum

5

$ Your Bakery Bagels 440g Selected Varieties $1.14 per 100g

SAVE 50¢

2

$ Philadelphia Original or Light Snack Tubs 136g

50 ea

SAVE 70¢

$18.38 per kg

20

$

ea

Just for You Bouquet

6

ea

5

$ Tassal Tasmanian Sliced Smoked Salmon 100g $55 per kg

50 ea

SAVE $1.77

370

$ Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

$1.23 per Litre

17

$

ea

Mum’s Posy (Sweet Posy)


625

$

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties

Maltesers 360g or M&M's 440g Gift Box

ea

SAVE $6.25

5

$

ea

SAVE $5

10

$

ea

6

$

SAVE $10 Lindt Lindor Assorted Box 355g

Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g

$2.82 per 100g

$2.73 per 100g

ea

SAVE $6

Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.62 per 100mL

575

$

ea

SAVE $5.75 7


11

$ Ferrero Rocher Gift Box 375g

SAVE $8

$2.93 per 100g

8

$ GuyLian Masters Selection 174g or Sea Shell Chocolates 250g

3

Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

$4.62 per 100g

ea

SAVE $1.20

Lindt Lindor Share Bags 123‑130g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

5

Ferrero Collection Gift Box 269g $4.09 per 100g

5

$ Cadbury Chocolates Milk Tray 180g $2.78 per 100g

$

$ GuyLian Belgian Chocolates Sea Shells Praliné 65g

5

$

ea

SAVE $8

ea

ea

SAVE $2.99

5

$ ea

SAVE $2

Cadbury Roses 225g $2.22 per 100g

ea

SAVE $3.49

30 % OFF

Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties (30% OFF Aveeno Skincare) $2.54 per 100mL

8

9

15

$

$

ea

SAVE $4.38

L'Oréal Wrinkle Expert 50mL Selected Varieties $30 per 100mL

ea


SWEET Treats

1

$

ea

SAVE $1

Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Mars Pods, Bites, M&M’s or Maltesers 130-180g Selected Varieties

3

$

$ ea

SAVE $1.25

5

Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

$ Mars Giant Value Share Bags 307‑360g Selected Varieties

3

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

ea

SAVE $1.15

3

$ ea

SAVE $1

Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g 75¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

5

$ The Natural Confectionery Co. Snakes or Party Mix Jumbo Pack 520g 96¢ per 100g

2

$ ea

Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1 9


TASTY Snacks

1

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

250

$

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

SAVE 79¢

ea

Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 232‑250g Selected Varieties

SAVE 68¢

350

$

ea

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

2

$

82

$

ea

SAVE $1.67

94¢ per 100g

1

65

$

ea

SAVE 70¢

2

$

ea

Arnott's Shapes, Jatz, Savoy or Clix 160‑250g Selected Varieties

SAVE 99¢

ea

SAVE $1

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

1

$

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

SAV E $1

$1 per 100g

Be Natural Nut Bars 4‑5 Pack Selected Varieties

10

ea

2

$

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

2

$

SAV E 40¢

550

$

50 ea

SAV E $2.50

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea

ea

Mission Tortilla Triangles or Strips 230g Selected Varieties $1.09 per 100g

250

$

ea

SAV E 60¢

3

Mission Salsa 453g Selected Varieties

ea

Ajitas Vege Chips Multipack 12 Pack $2.60 per 100g

ea

SAV E $1

77¢ per 100g

$ Twisties, Cheetos Puffs or Sunbites Grain Waves 125‑270g Selected Varieties

350

$

650

$

ea

SAV E $1.90


REFRESH Me

15

Sprite, Fanta or Lift 24x375mL $1.69 per Litre

SAVE $1.25

615

$

25 ea

$

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.64 per Litre

ea

SAVE $4.30

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

225

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE 60¢

4

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

$

SAVE $1.70

7

Pump Pure Water 1.25 Litre $2.12 per Litre

$3.50 per Litre

265 ea

SAVE $1.35

215

$ ea

SAVE $5.35

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

ea

SAVE 94¢

$ ea

$ Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties

165

$

ea

SAVE $1.35

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties

6

$

$3.75 per Litre

490

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 68¢ per Litre

ea

SAVE $3.95

315

$ Appletiser or Grapetiser Sparkling Juice 750mL $4.20 per Litre

ea

SAVE $3

ea

SAVE $1.05

11


FILL UP YOUR Cup

9

$ Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties $5.14 per 100g

Nescafé Blend 43 or Gold Instant Coffee 90‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $9

750

$

9

50

$

ea

SAVE $1.50

Lavazza Qualità Oro Beans or Ground Coffee 500g $1.90 per 100g

SAVE $9.50

350

$ Cadbury Drinking Chocolate 400g 88¢ per 100g

ea

ea

SAVE $1.20

315

$ Berri Juice or Nectar 2 Litre Selected Varieties $1.58 per Litre

ea

SAVE $1.10

150

$ V8 Juice 300mL Selected Varieties $5 per Litre

ea

SAVE 90¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

10

$

ea

SAVE $1.50

240

$ Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

ea

SAVE 70¢

360

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE $1.70

ea

Lipton Classic or Vanilla Chai Latte 16 Pack

12

450

$

650

$ Tetley Green or Decaf Tea Cup Bags 100 Pack

ea

SAVE $1.30

350

$ Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

5

$ Kellogg's Nutri‑Grain 805g or Froot Loops 500g

50

SAVE $2.50

5

$

ea

Kellogg's Crunchy Nut Corn Flakes 670g or Just Right Original 790g

6

$ ea

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

SAVE $3

77¢ per 100g

ea

SAVE $2

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

4

$

SAVE $1.30

Sanitarium Weet‑Bix 450‑750g Selected Varieties

5

$ Kellogg's All‑Bran Original 530g 94¢ per 100g

ea

ea

Carman's Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

4

$

Uncle Tobys Fruity Bites Wildberry 500g, Shredded Wheat 270g or Oat Flakes 640g

SAV E $1.49

250

$ Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

4

$

3

$ ea

Nutella Hazelnut Spread 220g

SAVE $1.70

Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g $1.20 per 100g

Golden Days Gluten Free Apricot Bites 200g or Fruit Salad Bites 175g

$1.36 per 100g

6

$

SAVE 70¢

2

$ ea

SAV E $1.35

3

ea

$

ea

SAV E 60¢

Atkins Endulge Bar 30-40g Selected Varieties

Atkins Chocolate Chip or Hazelnut Crisp 5 Pack $4.86 per 100g

ea

SAV E $1

9

$

ea

SAV E $2.50

13


FILL UP THE Pantry

2

$ SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1 per 100g

122

$ Green’s Original Pancake Shake 200g

SAVE $1.23

61¢ per 100g

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

Foster Clark’s Original Vanilla Custard 500mL 33¢ per 100mL

14

3

$

ea

SAV E $1.05

165

$

ea

SAV E 60¢

San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390‑400g Selected Varieties

24 $

for

SAVE $1

3

$

ea

SAV E 60¢

ea

SAVE $2

80¢ per 100g

195

$

ea

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365‑410g

SAVE $1.25

Riviana Arborio Italian Risotto Rice 1kg

Matched

36¢ per 100mL

ea

3

$

ea

Fountain Tomato, Barbecue or Sweet Chilli Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties

2

$

30¢ per 100g

1

$

80 ea

SAV E 20¢

270

$

ea

SAV E 70¢

ea

SAVE 80¢

2

$ Koala Premier Long Grain Rice 1kg 20¢ per 100g

Clive of India Curry Powder 50g Selected Varieties $4 per 100g

ea

SAV E 50¢

2

$

ea

SAV E 50¢


FILL UP THE Pantry

1

$

ea

SAVE $1 Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

90

¢

WIN Buy me for a chance to

SAVE 90¢

$50,000 A SHARE OF

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

112

$ Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

$2.67 per kg

120

$

ea

SAVE $1.13

27¢ per 100g

Golden Circle Sliced Beetroot 450g

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g

Maggi Cup Noodles 58‑65g Selected Varieties

WORTH OF PRIZES*

ea

SAV E 60¢

1

$10.53 per kg

Old El Paso Kits 275-418g Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $1.50

90 31¢ per 10g

SAVE 45¢

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g

SAVE $1

Mission Medium Taco Sauce 250g 92¢ per 100g

ea

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

ea

3

$ ea

¢

Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties

$2.40 per 100g

$ Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

175

$

ea

$14.29 per kg

230

$

ea

SAV E 59¢

3

John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties $16.22 per kg

$

ea

SAV E $1

McKenzie’s Red Split or Whole Green Lentils 1kg

ea

SAVE $1.20

3

$

ea

SAV E 70¢

360

$

ea

SAV E $1

15


225

$

ea

Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties 45¢ per 100g

4

3

$ Community Co Honey Toasted or Fruit & Seed Muesli 750g 53¢ per 100g

$ ea

Community Co Wheat Biscuits 1.1kg

Community Co Soy Milk 1 Litre

27¢ per 100g

$1.30 per Litre

5

339

$

130

$ ea

11

$

ea

$ ea

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

Community Co Free Range Aussie Jumbo Eggs 12 Pack

Community Co Quiche 700g Selected Varieties

68¢ per 100g

63¢ per 100g

$1.57 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

16

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

MIX&MATCH

23 $

for

SAVE $1

Farmers Union, Jalna Yoghourt or Nestlé Milo Dairy Snack 140-170g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE 70¢

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

4

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg

$

ea

SAVE $1.70

3

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

$

Tamar Valley Dairy Greek or Light Greek Style Yoghurt 500g

¢ ea

SAVE 35¢

5

$ ea

SAVE $1

60¢ per 100g

95

35¢ per 100g

Pauls Yoghurt or Desserts 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.71 per 100g

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

450

$

ea

SAVE $2

Breaka Milk Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

260

$

ea

SAVE 40¢

120

$

ea

SAVE 30¢ *IRI, Soft Dairy Incl Cream, AU Grocery Scan, Value Sales, MAT to 27/01/19

17


FRIDGE Faves

7

50

$ Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Block Cheese 500g

SAVE $1.50

$15 per kg

5

$

7

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g

Kraft Singles Original 648g

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $11.67 per kg

ea

SAVE $1.75

4

$ ea

SAVE $1.49

$10.80 per kg

7

$

$

ea

SAVE $1.70

ea

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

$1.33 per 100g

370

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g

ea

SAVE 30¢

93¢ per 100g

6

$ San Remo Fresh Agnolotti or Ravioli 625g 96¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

Mainland Block Cheese 200‑250g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

¢

SAV E 60 KR Castlemaine Bacon Style Pieces, Shredded Ham or Kabana Stick 250‑300g Selected Varieties

18

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $11.33 per kg

850

$

ea

SAV E $5

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

2

$

ea

SAV E 50¢


FREEZER Faves

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

$3.70 per kg

85 ea

SAVE $1.85

4

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg

$ McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

Birds Eye SteamFresh Vegetables 450g or Onion Rings 500g Selected Varieties

McCain Hash Browns, Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑300g Selected Varieties

$

SAVE $4.32

4

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

Pacific West or Ho Mai Entertaining Selection 200‑430g Selected Varieties

$

SAVE 30¢

I&J Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1kg $9.50 per kg

SAVE $1.50

6

McCain Man Size or Slow Cooked Meals 300‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

6

$ ea

SAVE $1.68

950

$ ea

ea

$ ea

SAVE $1.59

4

5

$

$ ea

SAVE 60¢

3

ea

$ ea

SAVE 79¢

3

3

90

$

be

1

$

ce

Birds Eye Stir Fry Vegetables 500g Selected Varieties

r than half pr i tte

ea

SAVE $2.49

Four'N Twenty Angus or Craft‑Beer Pies 4 Pack Selected Varieties

Mrs Mac’s Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE $2.65

450

$

ea

SAVE $2.99

19


FREEZER Faves

84¢

Per CONE

4

23

$ Nestlé Kit Kat Ice Cream 4 Pack 93¢ per 100mL

ea

SAVE $4.24

20

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

7

$

$

ea

SAVE $9.99

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

ea

SAVE 50¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

6

$ Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE 99¢

5

$ Oreo Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

4

$ ea

ea

SAVE $3

Peters Vanilla Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

SAVE 49¢

6

7

$ ea

$

ea

SAVE $2

Maggie Beer Ice Cream Tub 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

Nestlé Milo or Lifesaver Fruit Tingles Ice Cream Tubs 470mL $1.06 per 100mL

ea

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $2

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

6

$ Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120‑170g Selected Varieties

20

6

$ ea

SAVE $2

Sara Lee Salted Caramel Cheesecake 425g $1.41 per 100g

8

$ ea

SAVE $1

ea

OOB Organic Frozen Fruit 450‑500g Selected Varieties

SAVE $1.70


HOUSEHOLD Essentials

3

$

15

$

ea

480

Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties

Mirabella Halogen GLS 42‑72W 2 Pack Selected Varieties

SAVE $3.15

$

(50% OFF Lily Disposable Cutlery) 5¢ each

$1.58 each

30

SAVE $1.07

OFF

970

$ Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre

Décor Thermoglass Realseal Oblong Dish 1 Litre

(30% OFF Décor Match-ups)

(30% OFF Décor Thermoglass or Thermostone)

160

13

$

$

ea

Energizer Max Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack

SAVE $6.50

5

Huro 10 Litre Bucket

$ BIC Mega Lighter 1 Pack

SAVE $2

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $13.33 per 100 units

ea

SAVE 82¢

320

$ ea

ea

%

ea

SAVE $2.20

1

OFF RANGE 50%

ea

SAVE $1

ea

SAVE $4.30

350

$ Deeko Printed or Coloured Napkins 2 Ply 25‑50 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

2

$ Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack $4.44 per 100 units

ea

SAVE 75¢

21


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $5

WIN Buy me for a chance to

A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p26 for details.

6

$

ea

SAVE $6

$4 per Litre

9

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

Vanish NapiSan Oxi Action 2kg Selected Varieties $4.50 per kg

SAVE $4

5

Fluffy Fabric Softener 900mL‑1 Litre Selected Varieties

650

$

22

ea

SAVE $2.99

ea

SAVE $5

47¢ each

350

$ ea

Harpic Power 6 39g Selected Varieties

SAVE $1.99

ea

SAVE $1.49

$8.97 per 100g

3

$

Bosisto’s Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

750

Dynamo Professional Dual Caps 16 Pack

$

ea

SAVE $2.99

$

ea

SAVE $8.75

$

ea

Fab Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

875

$ Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties

4

$

$50,000

4

$

50 ea

ea

Ajax Spray n’ Wipe Lemon Citrus or Lavender & Citrus Refill 750mL

Duck Deep Action Gel 750mL Selected Varieties

47¢ per 100mL

53¢ per 100mL


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

WIN A SHARE OF

Tic Tac 24g Selected Varieties $4.58 per 100g

$1.28 per Litre

SAVE 70¢

160

$

ea

SAVE $1.05

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

230

$ Lucozade Original or Orange Drink 380mL $6.05 per Litre

ea

SAVE 80¢

WORTH OF PRIZES*

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties

650

$

ea

$50,000

1

10

$

Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 69¢

350

$

ea

Kettle Sensations, Uppercuts or Chips 150-175g Selected Varieties

h t Cards

1 x $20K Cas

300 x $100 IGA Gif

250

$

ea

SAVE 89¢

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 23


WIN A SHARE OF

$50,000 5

$ Kellogg’s LCMs Bars 15 Bars Family Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

4

ea

SAVE 90¢

3

$ Optimum Nutrition Cake Bites 63g Selected Varieties 48¢ per 10g

h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas

3

$

Arnott’s Farmbake Cookies 350g Selected Varieties

250

$

BelVita Breakfast Biscuits, Soft Bakes or Minis 200-253g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$4.29 per 100g

ea

SAVE $2

$ Optimum Nutrition Protein Stix Milk or Dark Chocolate 70g

ea

SAVE 70¢

86¢ per 100g

$ Dilmah Premium Tea Bags 100 Pack or Loose Tea 250g

WORTH OF PRIZES*

3

$ ea

SAVE $1

Optimum Nutrition Protein Crunch Bars 56g Selected Varieties 54¢ per 10g

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

24

ea

SAVE $1


WIN

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*

ENTER AT iga.com.au/qldwin50k

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES* h

1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift

175

$

ea

SAVE $1.75 Campbell’s Chunky or Country Ladle Canned Soup 495-505g Selected Varieties 35¢ per 100g

350

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 78¢ per 100g

SAVE $1.50

1

$

95 ea

SAVE $1.05

250

$

ea

Arnott’s Sao 250g $1 per 100g

Edenvale Non Alcoholic Wine 750mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

SAVE 35¢

7

$

$6 per kg

ea

SAVE $1.80

3

$

50 ea

SAVE 49¢

3

$ Fehlbergs Chilli or Old English Style Pickled Onions 500g

McKenzie's Bi-Carb Soda 350g 86¢ per 100g

ea

SAVE $1

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.

25


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

1 x $20K Cas

h t Cards 300 x $100 IGA Gif

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

2

$ Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.25

Nanna's Apple or Rhubarb & Apple Crumble 550g

ea

SAVE $2

73¢ per 100g

$50,000

WORTH OF PRIZES*

$5.77 per Litre

4

25

ea

Patties Mini Combo or Party Pack 30 Pack

WIN A SHARE OF

10

SAVE $4.30

9

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ OGX Shampoo or Conditioner 385mL Selected Varieties $2.34 per 100mL

ea

SAVE $9

5

$

$

SAVE $1.50

12

Herbert Adams Slow Cooked Pie 2 Pack Selected Varieties

$ BabyLove Nappy Pants 22-38 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

10

$ ea

SAVE $4

Nature's Gift Dry Dog Food 1.8-2kg Selected Varieties

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

26

5

$ ea

ea

SAVE $3


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

11

Finish Quantum Ultimate Lemon or Regular 18 Pack

ea Kleenex Toilet Roll White Long 12 Pack

SAVE $6

61¢ each

8

$

$

25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.99

5

$ Glade Candle 1 Pack Selected Varieties

450

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.45

50¢ per 100mL

3

Multix Cling Wrap 33cm×60m or Alfoil Medium Roasting & BBQ Tray 1 Pack

ea

Glad Foil 30cm×20m 20¢ per metre

ea

SAVE 70¢

3

$

SAVE 99¢

90 ea

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 1 Pack Selected Varieties $58.33 per 100g

$7.50 per 10mL

15

$

ea

SAV E $15

Bosisto’s Naturally Strong Floor Cleaner 750mL

3

53¢ per 100mL

4

ea

SAV E $2

ea

SAVE $4.35

5

$

ea

SAV E $1

$

7

$

SAVE 80¢

$ Airwick Essential Mist Peony & Jasmine 20mL

SAVE $1.99

$

$

White King Power Clean Lemon Bathroom Gel 750mL or Bleach Spray Lemon 500mL

3

ea

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties

Glade Sense & Spray Refill 1 Pack Selected Varieties

10¢ each

$41.67 per 100g

ea

SAVE $1.25 27


DOG Essentials

Purina DentaLife Oral Care Dog Treats 193‑221g Selected Varieties

350

$

5

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 17¢ per 100g

280

$ ea

My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties

SAVE $1.99

41¢ per 100g

ea

SAVE 56¢

ea

SAVE $1.50

Purina Lucky Dog Biscuits Bones or Minis 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

4

Nature's Gift Meal Time Wet Dog Food 700g Selected Varieties

180

$

4 Legs Pet Roll 1.7kg Selected Varieties

SAVE $1

26¢ per 100g

4

$

ea

23¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

$

ea

SAVE 99¢

110

$ Optimum Wet Dog Food 100g Selected Varieties Lucky Dog Meaty Chews 96g Selected Varieties

My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties

SAVE 35¢

$1.10 per 100g

110

$

ea

$1.10 per 100g

ea

SAVE 25¢

$4.17 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.50

190

$ Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties 27¢ per 100g

28

ea

12

$ My Dog Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties $1 per 100g

ea


CAT Essentials

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties 97¢ per 100g

580

$

ea

SAVE $1.70

Dine Perfect Portions Wet Cat Food 75g Selected Varieties $1.33 per 100g

Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

1

$

SAVE 75¢

4

Purina Tidy Cat Litter 35 Litre Selected Varieties $2.83 per kg

14

50

$ ea

Optimum Chicken or Tuna Dry Cat Food 2kg

SAVE $1

18

73¢ per 100g

Purina Friskies Adult Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

ea

SAVE $5.30

10

$

ea

ea

SAVE 50¢

$1.18 per 100g

$

$

1

$

Purina Fancy Feast A La Carte Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties

ea

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

320

$

ea

SAV E $1.20

ea

40¢ per 100g

29


HEALTH & Beauty

2

$ Original Source Shower Gel 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

SAVE $2

4

Colgate Plax Mouthwash 500mL, 360° Toothbrush 2 Pack or Toothpaste 100‑115g Selected Varieties

$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

3

$2.10 per 100g

15 ea

SAVE $3.15

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

2

$2.33 per 100g

ea

SAVE 49¢

3

Palmolive Body Wash 400mL or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

Dettol Anti‑Bacterial Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

50

$

4

$

$ ea

SAVE 90¢

$

4

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAVE 90¢

25 $

Dettol 2in1 Wipes 15 Pack or Instant Hand Sanitizer 50mL Selected Varieties

for

SAVE $1

450

$

ea

Tena Lady Pads 6‑12 Pack Selected Varieties

30

365

$ Libra Pads 10‑18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

9

$ Difflam Plus Lozenges 16 Pack Selected Varieties 56¢ each

ea

SAVE $1


HEALTH, BEAUTY & Baby

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.75 per 100g

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1.50 per 100mL

6

$

ea

SAVE $6

9

ea

SAVE $4

4

$ Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties 16¢ each

ea

SAVE $1

Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.48 per 100mL

Johnson's Character Band‑Aid 15 Pack Selected Varieties 13¢ each

BabyLove Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties

SAVE $2

7

$

ea

SAVE $3

590

$

25

$

ea

$1 per 100mL

$ Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $2.60

2

$

ea

SAVE 50¢

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Lotion, Bath or Wash 200‑500mL Selected Varieties

Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack $5 per 100 units

Rafferty’s Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.37 per 100g

ea

SAVE $2

6

$

ea

SAVE $1.50

4

$

ea

SAVE 99¢

165

$

ea

Matched

31


SUPA

SEE PAGES 6-8

Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 8th May 2019

155

$

64 ea

ea

SAVE $1.55

SAVE $1.65

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties

Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

$1.55 per Litre Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

33¢ per 100g

Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

45¢ per 100mL

175

$

450

$

ea

ea

SAVE $4.50

SAVE $1.75

38¢

Per roll

9

15

$

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

SAVE $5.99

$ Supercoat Dry Dog Food 7.5kg Selected Varieties

ea

SAVE $10

20¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 8th May to Tue 14th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P26 FOR MORE DETAILS 32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -08-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu