Skip to main content

Maleny IGA -07-08-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 54¢ per 100g

3

$

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

SALE

75 ea

1

$

SAVE $3.75

SAVE $1

375

225

$

$

ea

SAVE $2.25

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.29 per 100g

Bulla Creamy Classics Ice Cream Bars 6‑8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

22

$

Australian

kg

ECONOMY WHOLE BEEF EYE FILLET On Sale Wed 7th August to Tue 13th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ550_070819_P1


SALE

175

$

ea

Fantastic Delites 100g Selected Varieties

SAVE $1.75

$1 per 100g

1

Cadbury Cookies or Breakaway Biscuits 156‑180g Selected Varieties

219

$

ea

SAVE $2.20

$

ea

Kettle Chips 150g Selected Varieties $1.46 per 100g

SAVE $1

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

2

ea

SAVE $1.80

815

$

3

$

ea

SAVE $5.35

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

Mount Franklin Spring Water 12x500mL 87¢ per Litre

ea

SAVE $1.60

525

$

ea

SAVE $4.10


SALE

1

250

$

$ ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

4

$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

950

$ ea

SAVE $2.30

170

$ San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

33¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 86¢ per 100g

ea

SAVE $4.50

340

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $8 per kg

ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $2.50

19

$ Grinders Crema or Espresso Coffee Beans 1kg $1.90 per 100g

ea

SAVE $8

3

$ Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1

3


SALE

2

$

425

75

$

ea

SAVE $2.75

Primo Thin or Cocktail Franks 500g $5.50 per kg

MIX&MATCH

Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $4.25

Dairy Farmers Thick & Creamy 150g, Farmers Union Greek Style 130g or Jalna 170g Yoghurt Selected Varieties

multi-buy

46 SAVE $2

6

$ $1.20 per 100g

SAVE $2

3

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

$ Western Star Butter Pats 250g Selected Varieties $1.20 per 100g

4

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

650

$ ea

ea

SAVE $1

5

$ ea

SAVE 70¢

Herbert Adams Pies 400‑420g Selected Varieties

6

$

$

for

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.70

ea

SAVE $3

5

$ McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

McCain Healthy Choice Whole Grains 340-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $2.60


SALE

249

$

Original Source Shower Gel 500mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $3.50

Nivea Invisible or Pearl & Beauty Anti-perspirant Deodorant 150mL $1.66 per 100mL

Palmolive Rejuvenating or Invigorating Luminous Oils Hand Wash 500mL 70¢ per 100mL

3

50% Off Mirabella LED GLS Globes

50

$

ea

SAVE $3.50

450

$ Dove Shampoo or Conditioner 300‑320mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

3

ea

SAVE $3.50

8

Energizer Max Plus AA or AAA Batteries 10 Pack 80¢ each

$ Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

8

$

50

$

ea

SAVE $8

9

$ Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

5


PICK OF THE Crop

3

50

$ Granny Smith Apples

2

$

Australian

50

CAVENDISH BANANAS

kg

2

50

$

ea

Cauliflower

Green Capsicums

150

$ Iceberg Lettuce

6

3

kg

kg

Sweet Corn 500g $8 per kg

2

Gold Sweet Potatoes

4

ea

500g pack

6

$

$

ea

kg

kg

$

50

$

250

$ Australian Packham Pears

kg

kg

kg

Trail Mix 500g or Cashew & Multigrain Soy Mix 215g

ea


WHAT’S FOR Dinner?

13

$ Australian Pork Loin Chops

6

kg

$

kg

Australian

FREE RANGE FRESH WHOLE CHICKEN

16

$ Australian Pork Tenderloins

Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic, Greek and American Pork Loin Roast

14

24

Australian Beef Porterhouse Steak

4

$

$

kg

Australian Beef Economy Rump Steak

Market Hall Thin BBQ Sausages 500g $8 per kg

ea

500g pack

Banquet Beef Lasagne 2kg $7.50 per kg

15

kg

$

$ kg

12

$

kg

Lamb Forequarter BBQ Chops

15

$

ea

Global Seafoods Prawns Cooked & Peeled 300g $30 per kg

kg

9

$

ea

7


DELI Delights

10

$

ea

Whole BBQ Chicken

Tasty

11

MIDDLE BACON RASHERS

$

kg

SAVE $1

12

$ Kabana or Cheese Kabana

19

Ausfresh Kalamata Olives Selected Varieties

8

SAV E $6

Lemnos Fetta 2x100g $25 per kg

$

kg

SAVE $6

5

$ kg

ea

SAV E $1.50

South Cape Brie or Camembert 200g Selected Varieties $30 per kg

kg

SAVE $5

6

23

Sopressa Sliced or Shaved

$

Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast

$

kg

24

$

SAVE $1.30

Devon Sliced

6

$

ea

SAV E $3.50

kg

King Island Roaring 40s Blue Cheese 200g $47.50 per kg

950

$

ea

SAV E $3.15


BAKERY Delights

7

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack $1.03 per 100g

ea

SAVE $1.50

185

$

ea

SAVE $1.85 Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

Delicious

GOLDEN CRUMPETS 250

$ Black Board Lamingtons 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100g

Batard or Sourdough Cob 450-460g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

4

Your Bakery Chocolate or Vanilla Double Unfilled Sponge Cake 460g

5

Jon‑Jon Ginger Kisses 200g

SAVE 90¢

Zehnder Gluten Free Bread 700g Selected Varieties

7

$1 per 100g

4

$ ea

Mission Mini Wraps 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

340

$

$ ea

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

$

$1.09 per 100g

$

3

$

ea

49¢ per 100g

9


Low Prices

We’ve got every day on your Snacking Faves

2

3

$

$ ea

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

Twisties, Cheetos, Sunbites Grain Waves 125-270g Selected Varieties

$1.14 per 100g

6

$

ea

Cadbury Scorched Almonds 225g $2.67 per 100g

96¢ per 100g

3

$1.25 per 100g

10

ea

The Natural Confectionery Co. Snakes or Party Mix Jumbo Pack 520g

ea

96¢ per 100g

515

$

$ ea

5

$

10

$ Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties

5

$ Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g

ea

ea

Gatorade Lemon‑Lime Instant Mix 560g

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

$17.86 per kg

$4.29 per Litre

ea


SWEET Treats

1

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

$2 per 100g

Allen's Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

480

M&M's, Pods or Skittles Share Pack 280‑345g Selected Varieties

Maltesers Original or Raspberry Family Share Pack 250g

ea

SAVE $1

$

5

ea

SAVE $1.90

$

ea

MATCHED

2

$

$

Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g 75¢ per 100g

ea

SAVE $1

350

$ Darrell Lea Liquorice or Chocolate Balls 160‑260g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 95¢

ea

SAVE 50¢

Mentos Clean Breath Mints 35g or Pure Fresh Gum 30g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE 50¢

1

$

ea

SAVE $1 Arnott's Medium Bars 45g Selected Varieties $2.22 per 100g

2

$

ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

11


TASTY Snacks

OUR FLAVOUR-ITE

BARS!

2

$ Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

250

$ ea Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE 79¢

250

$

SAVE 70¢

Arnott’s Jatz or Clix 225‑250g Selected Varieties

250

$ Thins 175g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 69¢

Arnott’s Shapes 160‑190g Selected Varieties

350

$ Kettle Sweet Potato Chips 135g Selected Varieties $2.59 per 100g

ea

SAVE 89¢

450

$

ea

SAV E $1.50 Carman's Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

Proudly Australian made and owned 12

Poppin Butter or Triple Butter Microwave Popcorn 4x100g $1.13 per 100g

4

$

50 ea

SAVE $1.05

Uncle Tobys Le Snak 12 Pack Selected Varieties $1.70 per 100g

450

$

ea

SAVE $3.10

Cadbury Barni Chocolate Flavour Soft Bakes 150g $2 per 100g

3

$

ea

SAVE $1


REFRESH Me

2245

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties

SAVE $16.55

$2 per Litre

115

$

Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

$1.05 per Litre

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

195

$

ea

SAVE 70¢

215

$

ea

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

ea

SAVE $1

115

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

SAVE 90¢

150

$ Waterfords Mineral Water 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE 40¢

220

$ Rockstar 500mL Selected Varieties $4.40 per Litre

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

490

$

ea

SAVE $1.40

Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $2.22 per Litre

8

$

ea

SAVE $2

V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

750

$

ea

SAVE $3

13


FANCY A Cuppa?

The Heart of Fine Coffee

10

$ Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250‑300g Selected Varieties

Vitasoy Rice, Soy or Oat Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

10

$2.25 per Litre

3

ea

SAVE $1

$2 per 100g

ea

SAVE 65¢

6

$

$ International Roast Instant Coffee 500g

225

$

Dilmah Premium or Extra Strength Ceylon Tea Bags 200 Pack

ea

SAVE $4

$

ea

SAV E $1 Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties Robert Timms Full-Bodied Granulated Coffee 100g

The House of Robert Timms Coffee Bags Made from a premium blend of freshly roasted coffee beans. The House of Robert Timms Coffee Bags are individually sealed for freshness and are a unique and convenient way to enjoy a deliciously satisfying coffee.

www.roberttimms.com 14

5

$

$6.67 per 100g

$5 per 100g

18

SAVE $1.50

Bushells Evening Decaffeinated or Lipton Pure Green Tea Bags 100 Pack

$

ea

SAVE $18.50

620

$ ea

Vittoria Mountain Grown Beans or Ground Coffee 1kg

Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack

$1.80 per 100g

$1.14 per 100g

ea

SAVE $1.30

250

$

ea

SAVE $2.50


RISE & Shine

350

$ Vegemite 220g $1.59 per 100g

FUEL UP

ea

FAST

SAVE 50¢

5

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

2

$

3

$

$

Kellogg’s Cereal or Breakfast Biscuits 200-350g Selected Varieties

SAVE $1

SAVE $1.23

4

$

50 ea

ea

Nutella Portion Packs 12x15g $2.22 per 100g

ea

SAVE 75¢

4

$

ea

SAVE $2 Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

Musashi Deluxe High Protein Bar 60g or Protein Wafer 40g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

350

$ Musashi High Protein Bars 90g Selected Varieties $3.89 per 100g

ea

SAVE $1.50 15


FILL UP THE Pantry

5

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g

ENJOY

ea Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

SAVE 49¢

$14.71 per kg

5

$

$

ea

SAVE $2

AUSSIE DICED FRUIT

3

$

50 ea

McKenzie's Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

1

$

30 ea

SAVE 35¢

1

Indomie Mi Goreng Fried Noodles Cup 75g

$

$1.33 per 100g

ea

SAVE 80¢

Mission Garlic Chapattis 6 Pack 71¢ per 100g

2

$

ea

SAVE $1.15

SAVE $1.10 SPC Diced Fruit 4 Pack Selected Varieties

3

$

ea

Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties 70¢ per 100g

250

$ ‘SPC’ is a registered trade mark of SPC Ardmona

Heinz Big Eat 410g Selected Varieties 61¢ per 100g

16

250

$

ea

KanTong Wok Ready Noodles 400‑440g Selected Varieties

ea


FILL UP THE Pantry

1

$ Edgell Corn 420g Selected Varieties $2.38 per kg

Edgell Canned Peas, Corn or Carrots 420g Selected Varieties $3.81 per kg

ea Harvest Meals 425g Selected Varieties

SAVE 50¢

1

59¢ per 100g

60

$

ea

SAVE 40¢

3

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $41.90 per kg

ea

$6.82 per kg

1

Maggi Oyster 275mL, Fish Sauce 300mL or Stir Fry Creations 150g Selected Varieties

$ Heinz Creamed Rice 220g 45¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

White Wings Premium or Wholemeal Flour 1kg Selected Varieties $2.50 per kg

ea

SAVE $1.50

4

Sunbeam Sultanas 1kg or Angas Park Apricots 200‑225g Selected Varieties

2

SAVE 50¢

2

$

7

$ Sunbeam Mixed Fruit 1kg $7 per kg

Bundaberg White Sugar 2kg 10¢ per 100g

SAVE 50¢

SAVE $1.80

2

ea

SAVE $1

9

$

50 ea

ea

$

50 ea

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.10

$

6

$

40

$

$ Golden Circle Pickled Whole Baby or Sliced Beetroot 440g

2

50

$

Queen Organic Vanilla Bean Paste 65g $1.38 per 10g

ea

SAVE $2.80 17


FILL UP THE Pantry

5

ea

SAVE $5

2

2

$

$

Bertolli Organic Extra Virgin Olive Oil 500mL

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

$1 per 100mL

20¢ per 100mL

ea

SAVE $2

$

ea

275

$

SAVE 95¢ Leggo’s Passata 700g Selected Varieties 29¢ per 100g

2

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

Continental Beef or Chicken Superb Stock Pot 4 Pack 22¢ per 10g

$

2

ea

$

SAVE $1 Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

230

$ Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 82¢ per 100g

18

ea

SAVE 50¢

SunRice White or Brown Medium Grain Rice 1kg

SAVE 65¢

27¢ per 100g

Heinz Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 70¢

Kikkoman Soy Sauce 600mL 83¢ per 100mL

ea

SAVE $1

2

$

70 ea

250

$

San Remo Ready Pasta 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

5

$

ea

SAVE $1.25

Kraft Grated Parmesan Cheese 250g $24 per kg

ea

SAVE 50¢

6

$

ea

SAVE $1.30


270

$ Community Co Olive Oil Spread 500g Selected Varieties 54¢ per 100g

3

$

30 ea

Community Co Quick or Rolled Oats 750g

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g

44¢ per 100g

$26 per kg

2

$ Community Co Unsweetened Almond Long Life Milk 1 Litre $2.30 per Litre

3

30 Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

2

45¢ per 100g Powered by

ea

ea

Community Co Aussie Free Range Eggs 18 Pack 78¢ per 100g

$

ea

7

$

25

$

ea

5

$

25 ea

ea

Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g 63¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

19


FRIDGE Faves

5

95

$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

37¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

550

$3.67 per Litre

ea

SAVE $1.50

2

$ Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

20

70 ea

SAVE 40¢

Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g

The Daily Juice Company Juice 500mL Selected Varieties $4.70 per Litre

ea

63¢ per 100g

160

$ $1.14 per 100g

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

370

$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE $2

$ Pauls Zymil Lactose Free Custard 1kg

ea

ea

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g

SAVE 50¢

90¢ per 100g

235

$

Tatua Dairy Whip Whipped Cream or Chef De Can Chocolate Mousse 250‑300g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12 Pack 58¢ per 100g

4

$

¢

7

$

SAVE $1

270

$

ea

SAVE 75¢

4

$

Yoplait Yoghurt 2 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

250

$ ea

ea

ea


FRIDGE Faves

750

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

650

$

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

CHOCOL ATE OREO BALLS

ea

SAVE $2.25

$10.83 per kg

www.philly.com.au/recipe/ chocolate-oreo-balls

450

$

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

ea

$18 per kg

4

Perfect Italiano Perfect Bakes or Pizza Shredded Cheese 250g

$

ea

SAVE 80¢

$16 per kg

Mables Flavoured Cheese 190g Selected Varieties $15.79 per kg

3

$

ea

SAVE $1

Philadelphia Original or Light Cream Cheese Block 250g Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.50

Devondale Extra Soft Spread 750g $1 per 100g

9

750

$

ea

SAVE $2.35

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1.11 per 100g

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $12 per kg

5

$1.50 per 100g

SAVE 80¢

ea

SAVE $1.05

26 for

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties

ea

$

$

ea

$14 per kg

350

$

330

$ Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 250g $13.20 per kg

ea

SAVE $1

PHILADELPHIA AND DEVICE AND PHILLY ARE TRADE MARKS OF MONDELĒZ INTERNATIONAL

21


FREEZER Faves

1

65

$ Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g $2.20 per kg

ea

SAVE $1.65

2

50

$ Birds Eye Golden Crunch Happy Stars 600g $4.17 per kg

ea

SAVE 80¢

8

Dr. Oetker Ristorante Pizza 310‑390g Selected Varieties

80¢ per 100g

ea

SAVE $6

3

$ Marathon Spring Rolls 640g 55¢ per 100g

22

SAVE $1.70

SAVE $2.20

2

$ ea

SAVE 50¢

2

ea

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

$4 per kg

10

$ ea

SAVE 60¢

4

$ Balfours Premium Potato Pie, Sausage Rolls or Cornish Pasties 2 Pack

ea

SAVE $1

$ Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

50 ea

2

Lean Cuisine Steam Meals 350‑390g Selected Varieties

$ Birds Eye Hash Browns 375g or Golden Crunch Microwave Chips 140g Selected Varieties

450

$ ea

SAVE $2.50

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg

5

$

ea

SAVE $1.50

Birds Eye Deep Sea Dory 425g

ea

MATCHED

$23.53 per kg

Birds Eye Oven Bake Original Crumb or Southern Blue Whiting Fish Fillets 1kg $11.50 per kg

1150

$

ea

SAVE $3.20


DESSERT Faves

7

Peters Drumstick x Messina 4 Pack Selected Varieties $1.47 per 100mL

ea

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

SAVE $3

6

18¢ per 100mL

SAVE $1

4

28¢ per 100mL

$ Nestlé Milo Ice Cream Tub 470mL

ea

60¢ per 100mL

7

$ Darrell Lea Ice Cream 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties

5

Nanna’s Apple & Salted Caramel Crumble 400g

MATCHED

6

$1.13 per 100g

SAVE $3

Streets Vegan Cornetto 4 Pack $1.67 per 100mL

450 ea

SAVE $1.50

5

$ ea

Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

SAVE $1

6

$ ea

ea

SAVE $1.50

$ ea

$ Weis Sorbet, Frozen Yoghurt or Desserts 1 Litre Selected Varieties

SAVE $3

85¢ per 100mL

ea

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

ea

4

$

SAVE 50¢

$ Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

7

$

$

ea

SAVE $3

Mrs Mac’s Apple, Chocolate or Lemon Naked Pies 2 Pack $2.19 per 100g

ea

SAVE $1.25

350

$

ea

SAVE $1.50 23


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

Cold Power Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $5

5

50

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

10

$

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

SAVE $1.50

23¢ per 100 sheets

ea

SAVE $5

Cuddly Concentrate 850mL‑1 Litre Selected Varieties

449

$

ea

Handee Ultra 4 Pack or Double Length 2 Pack Paper Towel

SAVE $4.50

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

$1.87 per 100 sheets

250

$

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$2.40 per Litre

7

$ Fairy Original or Platinum All In One Lemon Dishwashing Tablets 18‑22 Pack

24

ea

SAVE $7

3

$

ea

SAVE $2

Febreze with Ambi Pur Anti Bacterial or Extra Strength Fabric Refresher 370mL 81¢ per 100mL

450

$

Icare Double Length Toilet Tissue White 3 Ply 4 Pack

SAVE $1.20

White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre

24¢ per 100 sheets

240

$

ea

SAVE 59¢

SAVE $3.49

SAVE 50¢

2

$

3

$ Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties $1.09 per 100g

ea

SAVE $1.50

$1.67 per 100 sheets

$

ea

ea

Icare Paper Towel 100% Recycled 2 Pack

Better trhicaen half p

3

350

$

ea

ea

SAVE $3


PET Essentials

3

$ Pedigree Wet Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

11

$ Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 44¢ per 100g

SAVE $2

$1.03 per 100g

Optimum or My Dog Wet Dog Food 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

1050

$ Purina Fancy Feast Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

2

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

$ Dine Creamy Treats 4x12g Selected Varieties $4.17 per 100g

1

38¢ per 100g

10

6

50 ea

SAVE $1.35

4

Purina Lucky Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 19¢ per 100g

ea

Natures Goodness Grain Free Dog Roll 2.15kg 19¢ per 100g

SAVE $4

15

ea

SAVE $5

6

$ Schmackos Original Marrobones Treats For Dogs 737g 81¢ per 100g

$

SAVE $1

ea

$

ea

SAVE 40¢

$

ea

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

SAVE $1

$

1150

$ ea

ea

SAVE $2.45

3

$ ea

SAVE $1.60

Schmackos Tasty Bites 140‑155g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢ 25


HEALTH & Beauty

3

$ Palmolive Luminous Oils Shower Gel 400mL Selected Varieties

SAVE $3

75¢ per 100mL

4

90

$ Pears Original or Mint Body Wash 500mL

2750

$

Scholl Velvet Smooth Express Pedi Electronic Foot File Pink or Blue 1 Pack

12

26

Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack* 70¢ each

ea

3

$

Medix Saline Nasal Spray 30mL* $16.33 per 100mL

U by Kotex Sport Pads 10‑12 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties

365

$

ea

SAVE 85¢

ea

7

ea

SAVE 50¢

$

6

$ ea

Nurofen Zavance Liquid Capsules 20 Pack*

SAVE $1

30¢ each

490

Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties*

ea

SAVE $1.10

Medix Ibuprofen Capsule Shaped Tablets 24 Pack* 10¢ each

2

$ Sorbent Facial Tissue Silky 224 Pack or Menthol with Eucalyptus 80 Pack Selected Varieties

SAVE $1

$

ea

SAVE $27.50

$ $1.50 each

ea

SAVE $2.10

98¢ per 100mL

Tena Medium or Large Women Discreet Pants 8 Pack

ea

Colgate Toothpaste 110‑120g, Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Total Charcoal Dental Floss 25m Selected Varieties

24¢ each

250

$

ea

SAVE 80¢

Medix Cold & Flu+ Pain Relief PE Capsule Shaped Tablets 20 Pack* 45¢ each

ea

SAVE $1

850

$

ea

SAVE $2

9

$

ea

SAVE $1

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.


HEALTH, BEAUTY & Baby

9

$

ea

SAVE $9

OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

5

Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

$ Palmolive Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

ea

SAVE $2

9

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors Bonus 6 Pack 41¢ each

$ Schwarzkopf Live Salon Permanent,Salon Gloss or Refresher Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

3

50

$

ea

SAVE $3.50

245

$

ea

SAVE 70¢

5

BabyLove Cosifit Nappies 30‑54 Pack Selected Varieties

Huggies Essential Clean Baby Wipes 80 Pack 3¢ each

50¢ each

ea

SAVE $1

250

$

$ Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razor 10 Pack

13

$

ea

SAVE 50¢

2

$ ea

SAVE $1.40

Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 45¢

23

$

Palmer’s Coconut Oil, Cocoa or Shea Butter Lotion 250mL Selected Varieties $1.50 per 100mL

375

$

ea

SAVE $3.75

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 55¢ per 100mL

275

$

ea

ea

S‑26 Gold Alula Newborn or Progress Formula 900g $2.56 per 100g

SAVE $2.61 27


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Visit IGA.COM.AU for more info

SALE

Better trhicaen half p

8

On Sale 6th February 2019

$

260

$

ea

SAVE $9.50

SAVE $2.60

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

3

$

ea

Pedigree Dentastix 7 Pack, Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

40 ea

77

¢

SAVE $3.40 Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties

$1.13 per 100g

182

$ ea

SAVE 78¢

ea

SAVE $1.83 Powerade 600mL Selected Varieties $3.03 per Litre

9

$

ea

SAVE $4 Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

28

On Sale Wed 7th August to Tue 13th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -07-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu