Skip to main content

Maleny IGA -05-06-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 5th June 2019

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

$

ea

335

$

ea

SAVE $3.35

SAVE $1 Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

182

$

SAVE $1.83

215

$

ea

Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160‑200g Selected Varieties

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$1.08 per Litre

23

$

kg

Australian

Grown in Australia

WHOLE BEEF EYE FILLET

On Sale Wed 5th June to Tue 11th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ523_050619_P1


PICK OF THE Crop

290

$ Packham Pears

kg

Delicious

2

$

IMPERIAL MANDARINS

50 kg

MULTI-BUY $

25

Hass Avocados

2

Baby Broccoli Bunch

52

$ Topless Pineapples

$

for

3

MULTI-BUY $

ea

Eat Well Cashews 500g $19.80 per kg

ea

for

Kiwifruit Product of New Zealand

9

$

90 ea

500g PACK

Community Co Baby Leaf Salad Mix 300g, Baby Spinach 280g or Asian Salad Kit 250g

450

$

ea

A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

1kg pack

2

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


WHAT’S FOR Dinner?

15

$ Australian Lamb Forequarter Chops

17

Australian

BONED & ROLLED LAMB LEG

$

kg

14

18

Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic, Greek and American Pork Loin Roast

23

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

kg

kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack

Australian Pork Loin Steaks

9

$

10

$ kg

Tibaldi Shortcut Premium Bacon 1kg $10 per kg

ea

1kg pack

8

$

$

$

Australian Chicken Breast Fillets

kg

ea

$5.33 per kg

Global Seafoods New Zealand Green Mussels 1kg $7 per kg

7

$

10

$ ea

1kg pack

United Fish Co Nuggets 1kg $10 per kg

ea

1kg pack

3


DELI Delights

10

$ Free Range Whole BBQ Chicken

19

EASY CARVE LEG HAM SLICED OR SHAVED

kg

SAV E $8

14

6

kg

SAVE $8

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1150

$

17

$ Silverside Sliced or Shaved

SAVE $11.50

$ kg

Cocktail or Slim Frankfurts Skin on

18

kg

Ausfresh Olives Selected Varieties

kg

Thick or Thin Sausages

$

kg

kg

SAVE $3

6

$

$

4

SAVE $1

Premium

$

Chorizos

ea

SAVE $4

South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $23 per kg

460

$

ea

SAVE $1.70


BAKERY Delights

6

$ Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

7

ea

SAVE $1.20

$

ea

Scrumptious

SAVE $1 9 Pack

YOUR BAKERY CROISSANTS

$1.17 per 100g

IGA Baker’s Oven Buffet Dinner Rolls 12 Pack 83¢ per 100g

2

$

50 ea

SAVE 30¢

Tip Top Fruit Bread 520-600g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2.50

Mini Mudcake or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

Helga's Wraps 5‑8 Pack Selected Varieties

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

3

6

$

ea

SAVE 50¢

3

$

Arnott’s Sponge or Mini Cakes 180-200g Selected Varieties

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.10

390

$

50 ea

450

$

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $2

5


Beef Stir Fry Prep in

2 Hours

ready in

5 mins

FIND MORE FAST RECIPES AT IGA.COM.AU

16

$ Australian Beef Stir‑Fry

4

kg

3

50

$

kg

Red Capsicums

$ Pandaroo Pure Sesame Oil 150mL

SAVE 23¢

$2 per 100mL

4

$ Community Co Stir Fry 400g

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties

$1 per 100g

$1 per 100g

Meals Made Easy

6

50 ea

Matched

Fountain Squeeze Sauce 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

Marathon Mini Dim Sims 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ Quick As Wok Meals 300‑350g Selected Varieties

6

2

$

ea

ea

180

$ ea

Marketplace Soup 300g Selected Varieties 83¢ per 100g

ea

SAVE 20¢

5

$

ea

SAVE $2

250

$

ea

SAVE $1.15


enjoy your night in

1250

$ Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g

Arnott's TeeVee Snacks, Butternut Snap or Choc Wheaten Biscuits 175‑200g Selected Varieties

SAVE $12.50

2

50

$

SAVE $1.15

310

$ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $2.07 per Litre

ea

ea

SAVE 80¢

215

$

ea

Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.08 per Litre

Pepsi or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties $3.72 per Litre

SAVE $2.20

4

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

$

595

$

ea

SAVE $3.05

ea

SAVE $1.65

350

$

ea

SAVE $1.70

165

$

ea

Red Rock Deli Potato Chips 150‑165g Selected Varieties

450

$ Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4.50 per 100g

ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $1

7


3

$

ea

Sunbites Grain Waves 180‑210g Selected Varieties

5

280

$ Pascall Pink & White Marshmallows Jumbo Pack 520g

$ ea

Green’s Chunkies Cookies 250g or Drizzles Biscuits 200g

96¢ per 100g

2

9

ea

Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties

Bringing you 8

Twisties Cheese or Cheetos Party Bag 125‑270g Selected Varieties

$

$

3

$

ea

370

$ ea

Nobby's Salted Cashews 300g

Poppin Microwave Popcorn 5 Mini Pack Selected Varieties

$30 per kg

$2.96 per 100g

Low Prices across the store every day.

ea

ea


SWEET Treats

2

$

$

ea

SAVE $2.13

Maltesers, Pods, Bites or M&M's 130‑180g Selected Varieties

2

SAVE $1

450

$ Chupa Chups The Best Of Bag Jumbo Share 25 Pack

ea

SAVE $1.10

3

$

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

ea

7

ea

SAVE $3

$1.94 per 100g

3

$

Cadbury Dairy Milk Bubbly or Green & Black's Organic Chocolate Blocks 90‑160g Selected Varieties

15

ea

SAVE $1.15

15

$ $

ea

SAVE $1.60

$ Toblerone Milk Chocolate 360g

ea

SAVE $1

Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

$

Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

$1.50 per 100g

1

12

ea

ea

GuyLian Belgian Chocolates Excellence 305g

Lindt Lindor Assorted Box 355g

$4.92 per 100g

$4.23 per 100g

9


TASTY Snacks

1

$ Oreo Cookies 137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

3

$ Oreo Mini Original or Chocolate 10 Pack

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

1

$ The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

10

2

$

ea

SAVE 95¢

$1.30 per 100g

50 ea

Matched

Red Rock Deli Tortilla Chips 165g Selected Varieties $2.12 per 100g

Be Natural Bars 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

250

$

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

3

$

50 ea

SAV E 99¢

ea

SAVE 79¢

230

Sunrice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.20

$2.30 per 100g

3

$

75 ea

SAVE $1.75

250

$

Nice & Natural Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

ea


REFRESH Me

18

75 ea

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

SAVE $12.25

2

$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre

ea

750

$

SAVE 60¢ V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

310

$

615

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.64 per Litre

ea

SAVE $4.30

215

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

ea

Matched

ea

V Energy Drink Cans 500mL Selected Varieties

SAVE $1.35

$6.20 per Litre

4

$ Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL $10.67 per Litre

10

$

ea

Frantelle Spring Water 24x600mL 69¢ per Litre

ea

SAVE $4.60

320

$

ea

SAVE $1.16

V Energy Drink 275-350mL Selected Varieties

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 4x450mL Selected Varieties $2.50 per Litre

450

$

ea

SAVE $2.25

7

$ Mount Franklin Spring Water 4x1.5 Litre $1.17 per Litre

ea

SAVE $1.80

11


FILL UP YOUR Cup

10

ea

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250-300g Selected Varieties

SAVE $4.49

185

$ Dilmah Tea Bags 20 Pack Selected Varieties $4.63 per 100g

ea

SAVE $1.85

5

Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties

Vittoria Espresso Ground or Beans Coffee 500g

3

1250 ea

SAVE $7

$2.50 per 100g

335

$ ea

SAVE $2

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $2.23 per Litre

ea

SAVE $3.95

$

$ Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties

6

$

$

ea

SAVE $1.15

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 20¢

350

$ Cadbury Drinking Chocolate 400g 88¢ per 100g

Pauls Zymil Lactose Free Full Cream or Low Fat Milk 1 Litre $2 per Litre

ea

SAVE $1.20

2

$

ea

SAVE 25¢

$

ea

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$2.80 per Litre

12

350

$ V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

315

$ Berri Juice 2 Litre Selected Varieties $1.58 per Litre

ea

SAVE $1.10


RISE & Shine

3

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 80¢ per 100g

Capilano Honey 500g $1.10 per 100g

ea

SAVE $1.60

550

$

5

$

ea

SAVE $2

4

Kellogg’s Cereal 500-730g Selected Varieties

ea

SAVE $1.45

4

$ Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

$

ea

SAVE $1.70

5

$

ea

Promite 290g

Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

$1.38 per 100g

$1 per 100g

ea

SAVE $1.50

4

$ Carman's Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

3

$ Musashi Bar 40‑90g Selected Varieties

5

ea

SAVE $1.70

$ ea

SAVE 50¢

Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.92 per 100g

ea

SAVE $1.49

13


FILL UP THE Pantry

3

$ Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre

ea

Foster Clark's Jelly Crystals 85g Selected Varieties 94¢ per 100g

270

$ MasterFoods Relish 250‑260g Selected Varieties

Edgell Corn, Beans, Chickpeas 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

Harvest Meals 425g Selected Varieties

Continental Value Pack Pasta & Sauce or Rice 145‑190g Selected Varieties

59¢ per 100g

220

$ MasterFoods Finishing Sauce 160g Selected Varieties $1.38 per 100g

14

280

Foster Clark's Original Recipe Vanilla Custard 1 Litre

SAVE 69¢

25¢ per 100mL

250

Three Threes Stuffed Olives 500g $6 per kg

250

$ KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

250 ea

SAVE 90¢

3

$

ea

SAVE $1.50

ea

ea

SAVE $1.60

$

ea

$

ea

SPC Puree or Diced Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties

SAVE 30¢

$5.60 per kg

250

$

ea

$

3

$

¢

SAVE $3

15¢ per 100mL

80

ea

ea

SAVE 90¢

3

$ Massel Liquid Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

ea


FILL UP THE Pantry

6

50

$ Bertolli Olive Oil 750mL or Azalea Grapeseed Oil 1 Litre Selected Varieties

SAVE $6.50

2

Cadbury Baking Chocolate 180-225g Selected Varieties

270

50

$

ea

$

ea

SAVE $1.55

ea

SAVE 30¢

CSR All Natural Buttercream Icing Mix 250g Selected Varieties $1.08 per 100g

SunRice Family Size Steamed Rice 450g Selected Varieties

3

4

67¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

Betty Crocker Baking Mixes 450-540g Selected Varieties

2

$

$

$

ea

SAVE $1.20

ea

SAVE 70¢ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g

350

$ Mckenzies Salt or Pepper Grinder 55-115g Selected Varieties

Mckenzie’s Salt or Peppercorn 200-450g Selected Varieties

4

ea

SAVE 79¢

$

ea

SAV E $1.95

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg $3 per kg

650

$ Angas Park Pitted Prunes 500g

3

ea

Matched

POPCORN CUPCAKES

SAVE $1.40

$13 per kg

$

ea

CSR White Sugar 1kg $1.75 per kg

1

$

75 ea

Find this Popcorn Cupcake recipe at recipes.csrsugar.com.au

Matched

15


FILL UP THE Pantry Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

197

$

ea

SAVE $1.98

130

$ Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

$13.68 per kg

NEW LOOK PACK

350

$ One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties

180

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $3.50

450

$ John West Chunk Style Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1.25

McKenzie’s Lentils or Lentil Soup Mix 375g Selected Varieties $4.80 per kg

Plant based protein & fibre for your winter cooking

3

$

SAV E $1

Mission Taco Seasoning 35g Selected Varieties

3

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL

Mission Taco Street 375g 80¢ per 100g

ea

$3.71 per 100g

130

$

ea

SAV E 35¢

Ally Pink Salmon 105g $15.24 per kg

160

$

ea

SAV E 77¢

An old favourite now has a new look. Visit mckenziesfoods.com.au for this Spiced Lentil Soup. Follow us on Mission Tortillas 8‑12 Pack Selected Varieties

16

$

30 ea

SAV E 50¢

30¢ per 100mL

120

$

ea

SAV E 30¢

Valcom Curry Paste 210‑230g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1


STOCK UP FOR Winter

2

$ Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 40¢ per 100g

150

$ ea

SAVE $1.49

Heinz Canned Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

150

$

ea

SAV E $1

1

$

Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties

20¢ per 100g

ea

70¢ per 100g

80

¢

28¢ per 10g

*servi ng su gges t i on

$ ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties

Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties

3

Heinz Spaghetti 535g or Baked Beans 555g Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

McKenzie's Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

130

$

ea

SAVE 35¢

the one for the whole family 17


430

$ Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

ea

86¢ per 100mL

450

$ Community Co Almond or Vanilla Ice Cream Sticks 4 Pack

325

$

ea

ea

Community Co Butter Blend Spread 500g 65¢ per 100g

94¢ per 100mL

Keep yourfull glass half

229

$ Community Co Unsweetened Almond Long Life Milk 1 Litre $2.29 per Litre

230

$

ea

Community Co Sweet & Salty or Butter Popcorn 100‑120g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

18

Powered by

ea


FRIDGE Faves

1

$

12 ea

SAVE $1.13

Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties

86¢ per 100g

89¢ per 100g

Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

95

Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

ea

SAVE 35¢

120 ea

SAVE 30¢

550

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $1.25

5

5

$

ea

Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 48¢ per 100g

67¢ per 100g

240

$ Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g 40¢ per 100g

Original Juice Co. Black Label 1.5 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE 70¢

450

$

4

$

ea

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

4

$

ea

SAVE $1

50¢ per 100g

$4.27 per Litre

ea

SAVE $1.70

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g

Dairy Farmers Classic Chocolate or Dare Iced Coffee Milk 750mL Selected Varieties

ea

Matched

$

¢

$ $1.71 per 100g

1

25

$

320

$

ea

SAVE 69¢

19


FRIDGE Faves

Choose Your Bacon

6

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

SAVE $1.50

450

$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg

$10.83 per kg

SAVE $2.25

5

$

SAVE 95¢

ea

SAVE $1

Mil Lel Shredded Cheese 250-380g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 83¢ per 100g

330 ea

SAVE 70¢

Farmer's Table Salted or Unsalted Butter 500g $1.10 per 100g

4

8

ea

$

ea

$12.70 per kg

®TRADE MARKS OF GEORGE WESTON FOODS LIMITED. ALL RIGHTS RESERVED.

6

$ Latina Fresh Pasta 625g or Sauce 700g Selected Varieties

ea

SAVE $1

550

$

$

20

ea

ea

$

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g

650

$

480

$ Don Bacon 200‑220g Selected Varieties

ea

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.82 per 100g

ea

SAVE $1.90


FREEZER Faves

Quick & Delicious

299

$

ea

SAVE $3

Pacific West Entertaining Packs 350‑430g Selected Varieties

McCain Craft Beer Pale Ale Chips or IPA Wedges 500g

Birds Eye Fish Fingers 1kg, Deli Seasonal 250g or SteamFresh Fish 380g Selected Varieties

750

$

ea

SAVE $1.50

6

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

$ Papa Giuseppi's Rising Stuffed Crust Pizza 470‑525g Selected Varieties

SAVE $2

5

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

$14.29 per kg

SAVE $3.43

Birds Eye SteamFresh or Field Fresh Vegetables 400‑500g Selected Varieties

SAVE $2

SAVE 80¢

5

6

$

McCain Slow Cooked Beef Meal 300g

ea

SAVE $1

$2 per 100g

ea

SAVE $1.50

3

$ ea

ea

ea

$ ea

$ Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g

350

$

$3.98 per kg

199

$

30 ea

SAVE 69¢

6

$

ea

SAVE $2

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

21


FREEZER Faves

80¢

Per cone

7

19

$

$ ea

SAVE $3

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

6

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 67¢ per 100mL

6

$ Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE 99¢

350

$ Peters Barney Banana 8 Pack or Dixie Cup 4 Pack

$ ea

ea

SAVE 99¢

Maggie Beer Ice Cream 6 Pack Selected Varieties

5

490

39¢ per 100mL

22

4

98¢ per 100mL

ea

SAVE 99¢

5

$ ea

SAVE $3

$ Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

$ Proud & Punch or Skinny Cow 4‑8 Pack Selected Varieties

SAVE $11

$ ea

SAVE $2.15

$2 per 100mL

ea

Sara Lee Danish or Crumble 400‑600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

4

$

ea

Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties $13.33 per kg

ea


3 DAY

SALE Bulla Ice Cream 8-14 Pack Selected Varieties

be

ea

han half p er t ri tt

10

$

ea

SAVE $11

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2 per 100g

3 day sale

SAVE $3.40

ce

3

40

$

8

han half p er t ri tt

$

ce

ea

SAVE $9

86¢ per 100g

14

3

$

ea

SAVE $3.30

$

ea

SAVE $11.80 Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 18¢ per 100g

Viva Multi-Purpose Cleaning Towel 6 Pack

This Weekend Only!

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

han half p er t ri tt

ce

be

be

Short Cut Rindless Bacon

$1.11 per 100 sheets

4

$

ea

SAVE $4

Specials available Friday 7th June until Sunday 9th June ONLY! While stocks last.

23


3 day sale This Weekend Only!

10

7

$

$ Australian Whole Economy Beef Porterhouse

10

kg IGA Australian Corned Silverside

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

24

kg

SAVE $7

450

$

$

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

kg

ea

SAVE $2

Specials available Friday 7th June until Sunday 9th June ONLY! While stocks last.


ENTERTAINING Favourites

1

$

ea

SAVE $1.60

Cheezels Value Pack 190g 84¢ per 100g

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

Tip Top Hamburger, Hot Dog or Damper Rolls 6 Pack 50¢ each

$2.18 per Litre

ea

SAVE $1.10

$3.47 per Litre

80¢ per 100g

Coca-Cola Classic or No Sugar 12x300mL

520

$

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

785

$

60

1

$

ea

SAV E 80¢

3

SAVE $7.85

350

$

ea

SAV E $1

$2.33 per 100g

ea

SAV E $2.50

Hans American Hot Dogs 375g

5

$13.33 per kg

ea

75¢ per 100g

Frantelle Sparkling Water 10x375mL Selected Varieties $2.16 per Litre

Hans Kabana Platinum Twin Pack 300g

4

ea

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

$13.33 per kg

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 72¢ per 100mL

180

$

ea

SAV E 90¢

Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

810

$

$

$

$

Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g

GO QLD

Red Rock Deli Dip 150g Selected Varieties

3

$

ea

ea

SAVE $4.65

1040

$

ea

SAV E $3.10

450

$

ea

SAV E $2

25


EOFY

Nestlé Milo 30% Less Sugar 395g $1.27 per 100g

5

STOCK-UP

$

ea

HOUSEHOLD Essentials

SAVE $2

4

$

SAVE $1.50

Copyright Copy Paper A4 80gsm 500 Sheets

7

win OF $100 WORTH GROCERIES

$ Zantec Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack 50¢ each

ea

ea

SAVE $3

200 GIFT CARDS TO BE WON

Polident Denture Cleanser Tablets Fresh Active 36 Pack

Macleans Kids Toothpaste 63g Selected Varieties $2.70 per 100g

1

$

70 ea

Sensodyne Toothpaste 100g Selected Varieties $1 per 100g

12¢ each

450

$

ea

10

$

ea

SAV E $1.60

Buy any pack of Sensodyne, Macleans or Polident and enter at www.ListenToYourMouth.com.au for your chance to win Conditions apply, see www.ListenToYourMouth.com.au. Open to AU res 18+. Starts: 12:01am AEST on 3/6/19. Ends: 11:59pm AEST on 31/7/19. Retain receipt/s. Limit 1 entry p/household p/ calendar week. Draw: S5, Erina Plaza, 210 Central Coast Hwy, Erina NSW 2250 on 14/8/19 at 11am AEST. Winners online at www. ListenToYourMouth.com.au from 28/8/19. Prizes: 200 x $100 groceries voucher. Promoter: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Australia Pty Ltd, ABN 68 603 310 292, 82 Hughes Ave, Ermington NSW 2115. Permits: NSW. LTPS/19/32384. ACT. TP19/02802. SA. T19/271. Trade marks are owned by or licensed to the GSK group of companies. CHANZ/CHMSM/0001/19

SENSODYNE TOOTHPASTE: Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.

26


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

550

$

ea

SAVE $5.50 Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

12

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

5

$

$

ea

SAVE $7.99

Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4.40

Comfort Fabric Conditioner 750‑800mL Selected Varieties

349

$

ea

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

SAVE $3.50

Ajax All In One Gel Cleaner 700mL or Professional Power Cleaner Spray 500mL Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.80

3

Finish Quantum Original or Lemon Sparkle Tablet 16 Pack 56¢ each

$ Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

345

$

ea

SAVE 85¢

9

$

ea

SAVE $3.50

3

$ ea

SAVE $1

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flush Wipes 42 Pack 7¢ each

Vanish NapiSan Oxi Action Stain Remover 1kg Selected Varieties $7 per kg

250

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE 95¢

7

$

ea

SAVE $1

27


PET Essentials

1

80

$

SAVE $2.65

Pedigree Dentastix Large Dog Treat 1 Pack

4

8

$

ea

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

SAVE $2.51

7

$

$ Purina Lucky Dog Treats 65g, Chews 96g or Bones 800g Selected Varieties

ea

ea

ea

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties

SAVE 99¢

$1.18 per 100g

11

$

190

$ My Dog Wet Dog Food 400g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

SAVE $2 Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

Purina Fancy Feast Royale Wet Cat Food 85g Selected Varieties

44¢ per 100g

$1.71 per 100g

650

$ My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

28

ea

ea

SAVE $1.35

145

$

SAVE 44¢

1350

$ Paws Lean Pet Mince 3kg 45¢ per 100g

ea

ea

SAVE 90¢


30

HEALTH & Beauty

%

OFF

17

Natures Organics Fruits Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties

SAVE $7.50

$35 per 100g

Schwarzkopf Live Salon Permanent,Salon Gloss or Refresher Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

7

150

$

50 ea

$

Neutrogena Hydro Boost Night Concentrate 50g (30% OFF Neutrogena Skincare Range)

30¢ per 100mL

SAVE 40¢

$

44¢ each

4

$ ea

Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties

SAVE $7

8

245

$

ea

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors 5 Pack

SAVE $3.50

49¢ each

ea

SAVE $1

$1.78 per 100mL

$ Schick Exacta 2 Disposable Sensitive Razor 18 Pack

ea

ea

SAVE 55¢

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 78¢ per 100mL

8

$

ea

Phisohex Anti‑Bacterial Face Wash 200mL $4 per 100mL

10

$ Garnier All In 1 Micellar Cleansing Water 400mL Selected Varieties $2.50 per 100mL

ea

7

$

ea

SAV E $7

WITH KERATIN SERUM AND ARGAN OIL 29


HEALTH & Beauty

YOUR WINTER WINTER

BOOSTER

14

$

*

ea

Colgate Plax Mouthwash 250mL, Toothpaste 110‑120g, 360° or Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

2

50

$

ea

SAVE $1.50

2

$ Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

Cenovis Sugarless C 500mg 300 Pack $4.67 per 100 units

840

$

3

$

ea

ea

SAVE $2

Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

Natures Organics Shower Gel or Milk 400mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE 99¢

Cenovis Mega Vitamin C 1000mg Orange Chewable Tablets 60 Pack $14 per 100 units

1070

$

ea

SAVE $4.50 Cenovis Echinacea, Garlic, Zinc & C 60 Pack $17.83 per 100 units

*May support healthy immune system function. Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist talk to your health professional. If symptoms worsen or change unexpectedly talk to your health professional. Vitamin supplements should not replace a balanced diet. CHCANZ.CENO.19.03.0351 March 2019

30

430

$ Nivea Anti-perspirant 250mL Selected Varieties $1.72 per 100mL

ea

SAVE $2.20

5

$ Strepsils Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each

ea

SAVE 50¢

30 % OFF

Sambucol Black Elderberry Cold & Flu Oral Liquid 120mL (30% OFF Sambucol) $10.46 per 100mL

1255

$

ea

SAVE $5.45

9

$ Difflam Plus Lozenges 16 Pack Selected Varieties 56¢ each

ea

SAVE $1


HEALTH & Baby

TENA Pads with

3

$ Huggies Gentle Touch Baby Wipes 80 Pack $3.75 per 100 units

Odour Control and BodyShape™

13

$

ea

ea Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

SAVE $3

SAVE $4

Tena Lady Pads 6‑20 Pack Selected Varieties

480

$

Babylove Cosifit Nappies Jumbo or Nappy Pants 42-99 Pack Selected Varieties

22

$

ea

SAVE $5

24

Huggies DryNites Pyjama Pants 13‑16 Pack Selected Varieties

$ Nestlé NAN Supreme 1 or 2 Formula 800g

SAVE $6

$3 per 100g

Kleenex Special Care or Jumbo Tissues 140‑250 Pack Selected Varieties

ea

2

$

SAVE 40¢

$

Nestlé NAN Supreme 3 Formula 800g $2.20 per 100g

1760

ENGINEERED FOR ULTIMATE FIT, DISCRETION & SECURITY

ea

SAVE $4.40

3

$ U By Kotex Maximum Protection Pads 8‑16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

$

60 ea

15

ea

750

$

60 ea

Tena For Men 10‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

31


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 5th June 2019

$

ea

2

SAVE $1

3

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

$

$10.53 per kg

$

74

SAVE $2

ea

SAVE $3.75

ea

Mrs Mac’s Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

Pringles Chips 134g Selected Varieties

53¢ per 100g

$1.49 per 100g

38¢

Per roll

17

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 45 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $7.39

8

$

$

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8 per kg

ea

SAVE $1.50

280

$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

ea

SAVE $2.20

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 5th June to Tue 11th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -05-06-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu