Skip to main content

Maleny IGA -05-02-2020

Page 1

325

$

ea

SAVE $3.25

ON SALE 5TH FEBRUARY 2020

Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

85

¢

ea

SAVE $1.15 Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian BUTTERFLY LAMB LEG

16

$

Serving suggestion

9

$

kg

ea

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

Better trhicaen half p

SAVE $4.50 Mainland Tasty Block Cheese 1kg $9 per kg

9

$

ea

SAVE $6 Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $12 per kg

On sale Wed 5th February to Tue 11th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s SUPA_V1_IGACQ628_050220_P1


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

+

225

$

2

ea

$

SAVE $2.25 Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.29 per 100g

BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties 67¢ per 100g

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

1

$

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

240

50

$

ea

SAVE $2.40

SAVE $1.50

3

$ Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties

SAVE $1.60

1

3

$ ea

$ Mentos Roll 37.5‑38g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 40¢

Nestlé Milo Bars, Uncle Tobys Muesli Bars or Le Snak 5‑6 Pack Selected Varieties

Nexba Kombucha 4x330mL Selected Varieties $5.30 per Litre

ea

SAVE $1.70

7

$

ea

SAVE $1.50

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$

15 ea

SAVE $1.15

Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre 21¢ per 100mL

Kellogg's Nutri‑Grain 805g, Just Right Original 790g, Crunchy Nut 670g or Froot Loops 500g

9

$ John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

$12.11 per kg

$5.14 per 100g

425

$

ea

SAVE $1.75

650

$

ea

SAVE $2

270

$ Praise Traditional Mayonnaise 365g or 99% Fat Free 410g

ea

SAVE 70¢

3

SAVE $9

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

SAVE $1

350

$ Barilla Pesto 190g Selected Varieties $1.84 per 100g

$

ea

ea

White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2.50 per kg

ea

Hot Buy

250

$

ea

SAVE 50¢

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

5

$

375

$ ea

SAVE $5

Peters Drumstick Vegan or x Messina 4 Pack Selected Varieties

Herbert Adams Pies 400‑420g Selected Varieties

$1.05 per 100mL

6

$ Connoisseur Gourmet or Streets Golden Gaytime Ice Cream 4 Pack Selected Varieties

750

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 19¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

8

Primo Wood Smoked Streaky 430g or Pan‑Sized Bacon 500g

SAVE $3

2

$

SAVE $2.50

Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500‑600mL Selected Varieties

Birds Eye Field Fresh Baby Beans or Baby Peas 500g $4 per kg

230

$

ea

SAVE 80¢

4

Ice Break Iced Coffee 2 Litres Selected Varieties $2.35 per Litre

Mainland Lunch On The Go 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

470

$

$ $36.36 per kg

SAVE $3.75

ea

$

ea

ea

ea

SAVE $1.65

8

$ ea

SAVE $1

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $16 per kg

ea

SAVE 60¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE Better trhicaen half p

6

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.47 per 100g

50

$

+

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $7.20

Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties

250

65¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2.50

450

$

TRESemmé Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

SAVE $4.50

Nurofen Caplets or Tablets 24 Pack** 20¢ each

1

$

ea

$1.29 per 100mL

4

$

70 ea

SAVE $1.20

Mortein Fast Knockdown or NaturGard Insect Spray 300‑350g Selected Varieties

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 53¢ per 100 units

6

$

ea

SAVE 49¢

45

SAVE $1.45

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 35¢ per 100g

875

$

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

1050

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $8.75

Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties 88¢ per 100g

9

$

ea

SAVE $2.50

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

5


PICK OF THE Crop

5

$ Australian Red Seedless Grapes

kg

Australian

OR YELLOW 350 WHITE NECTARINES

$

3

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

2kg bag

We give back to local communities 6

4

Australian Lebanese Cucumbers

Black Plums

kg

Cherry Tomatoes 250g $10 per kg

150

$

kg

250

$

$

ea

490

$

kg

ea

250g pack

Red Seedless Watermelon

kg

750

$

Trail Mix 500g or Natural Walnuts 350g

ea

Community Co Aussie Mix, Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $20.83 per kg

250

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

13

$

kg

Australian Pork Fillets

14

Australian BEEF RUMP STEAK

$

Australian Marinated Chicken Kebabs 10 Pack

kg

14

$

Australian Chicken Thigh Fillets

MULTI-BUY

Flavoured Sausages 500g $12 per kg

2 $ 12 for

1095

$ ea

Australian Medium Green King Prawns (Thawed)

kg

20

$

kg

kg

Australian Beef Eye Fillet Steak

395

$ Australian Chicken Drumsticks

Global Cooked & Peeled Prawns 300g $26.67 per kg

25

$

kg

8

$

ea

14

$ Australian Beef BBQ Blade Steak

Global Spring Rolls 500g $9 per kg

kg

450

$

ea

7


DELI Delights

15

$

SAVE $8

Chorizo

13

Irresistible

$

kg

20

$ Easy Carve Leg Ham

18

8

Salami Sliced or Shaved

SAVE $7

kg

24

$

kg

SAVE $8

$ Kalamata Olives

18

$

SHORT CUT BACON

SAVE $4

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $27.50 per kg

SAVE $6

550

$

ea

SAVE $2.50

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

18

$

kg

Chicken Breast Supreme

SAVE $2.95

6

$30 per kg

ea

SAVE $3.50

kg

SAVE $8

23

$

kg

$ South Cape Brie or Camembert 200g

kg

Roast Pork with Crackle

South Cape 3 Cheese Selection 320g $31.25 per kg

10

$

kg

ea

SAVE $3.70


BAKERY Delights

2

$ Your Bakery Croissants 3 or 4 Pack

ea

SAVE 50¢

$1 per 100g

650

$

ea

Delicious

360g Selected Varieties $1.81 per 100g

GRANNY’S TRAY CAKE

450

$ Brioche Burger Buns 250g or Hot Dog Rolls 300g

SAVE $1

3

$

ea

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

ea

SAVE $1

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

IGA Baker’s Oven Take & Bake White Dinner Rolls 6 Pack 71¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1

150

$

ea

SAVE 30¢

3

$

Yarrows Easter Buns 360‑420g Selected Varieties

Balfour’s Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties

ea ea

550

$

ea

Wonder White Bread 680‑700g Selected Varieties

340

$

ea

9


7

$

ea

SAVE $7 Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

7

$

630

Maltesers Truffle Gift Box 196g

ea

$

$3.57 per 100g

SAVE $7

ea

SAVE $6.30

5

$ Cadbury Milk Tray 180g

ea

5

$ Ferrero Raffaello 150g $3.33 per 100g

$4.26 per 100g

5

ea

Bushfire Appeal 10

Lindt Lindor Assorted or Milk Chocolate Gift Box 235g

10

Cadbury Roses 225g $2.22 per 100g

Purchase a $2 Gift Token.

ea

SAVE $3.50

bushfire appeal This gift supports Aussies devastate d by the bushfires.

ea

SAVE $9

5

$

$

SAVE $4

$3.15 per 100g

$

SAVE $3

$2.78 per 100g

Ferrero Rocher Gift Box 200g

Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

100% of funds raised will go to the Vinnies Bushfire Appeal*.

*Appeal runs until 25th February 2020. All money raised from the sale of tokens during the appeal will be donated by IGA Community Chest Limited to the St Vincent de Paul Society in your state/territory. For more information on how to help Vinnies visit www.iga.com.au/vinnies


SWEET Treats

Darrell Lea Chocolate Blocks 180g Selected Varieties

3

$1.94 per 100g

ea

SAVE $1.50

3

$

50

$

Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

FLAVOUR

MULTI-BUY

26 for

Darrell Lea Bags 160‑280g Selected Varieties

SAVE $2

250

$ The Natural Confectionery Co. Bags 200‑260g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Green & Black’s Chocolate Blocks 90g Selected Varieties $3.33 per 100g

Pascall or Cadbury Share Packs 160‑350g Selected Varieties

23 SAVE $1

250 ea

M&M's, Pods or Maltesers 120‑180g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.25

SAVE $1.50

5

$

$

for

ea

SAVE $1.25

$

MULTI-BUY

Cadbury Caramel or Creme Egg 39g or Mini Eggs 41.5g

3

$

$

Lindt Fruit Sensation 150g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAVE $1 11


TASTY Snacks

back to school with

350

$ Arnott's Tim Tam or Mint Slice Value Pack 330‑337g

5

ea

Hot Buy

Thins 175g, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

$

ea

Arnott's Shapes, Tiny Teddy or Minis 12‑15 Pack Selected Varieties Fantastic Rice Crackers or Delites 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

3

$

SAVE 50¢

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis 7‑8 Pack Selected Varieties

2

2

$ Majans Bhuja 5x25g Selected Varieties $1.76 per 100g

12

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$ ea

SAVE $1

Doritos or Sunbites Crackers 105‑160g Selected Varieties

250

$

ea

$

ea

SAVE $1

150

$

Chickadees Snacks or Cheezels 125g $1.60 per 100g

SAVE $1.80

SAVE 40¢

3

$

20 ea

ea

Nobby's Nuts 375g or Loaded Snack Mix 110g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢


REFRESH Me

215

$ Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

SAVE $1

2240

$

ea

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

ea

SAVE $17.10

1050

$ Frantelle Spring Water 15 Litre

ea

70¢ per Litre

115

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

SAVE 90¢

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

745

$

ea

SAVE $6.05

Evian Natural Mineral Water 1 Litre $2.95 per Litre

295

$

1

$ FIJI Water 500mL $3.20 per Litre

60 ea

SAVE 40¢

8

$ Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $2.22 per Litre

ea

SAVE $2

ea

LA Ice or Tru Blu 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre

110

$

ea

Pepsi or Schweppes 600mL Selected Varieties $5 per Litre

5

$ Bundaberg Ginger Beer Mini Cans 6x200mL $4.58 per Litre

50 ea

SAVE $1.35

Edenvale Alcohol Removed Wine 750mL Selected Varieties $10.13 per Litre

7

$

60 ea

3

$

ea

SAVE $1.90 13


FILL UP YOUR Cup

2

8

$

$ Pauls Zymil Low Fat or Full Cream Long Life Milk 1 Litre

SAVE 70¢

$2 per Litre

2

$

Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL or Nutri Boost Milk Drink 340mL Selected Varieties

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

5

ea

ea

SAVE 50¢

350

$

60

ea

SAVE $1.80

Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties

L'OR Espresso Onyx or Profondo Capsules 20 Pack

ea

SAVE $3

$7.69 per 100g

20

$ Vittoria Coffee Ground or Beans 1kg Selected Varieties $2 per 100g

6

SAVE $16.50

$

ea

$3 per 100g

Robert Timms Instant Coffee Granules 500g $2.80 per 100g

ea

14

$

ea

SAVE $7

$

ea

SAVE $1.60 Nestlé Milo 395‑460g, Allen's or Nestlé Hot Choc 10 Pack Selected Varieties

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4 per Litre

14

3

$

ea

SAVE $1.50

Lipton Green or Herbal Tea Bags 40 Pack Selected Varieties

3

$

80 ea

SAVE $1.20

Dilmah Premium Ceylon Tea Loose Leaf 250g $1.40 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.40


FUEL YOUR Day

5

$ Ferrero Nutella Hazelnut Spread 750g

50 ea

SAVE $3.25

73¢ per 100g

4

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ Nutella Portion Packs 12x15g $2.22 per 100g

Uncle Tobys O&G 450g or Natural Style Swiss Blend Muesli 1kg Selected Varieties

SAVE 75¢

4

$ Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $16 per kg

5

$ ea

ea

Sanitarium Cholesterol Lowering Weet‑Bix 440g $1.18 per 100g

5

5

ea

SAVE $1.15

Off The Eaten Path Snacks 70‑100g Selected Varieties

4

Lowan Whole Foods Muesli 750g Selected Varieties 53¢ per 100g

ea

SAVE $1

2

ea

SAVE $1.50

5

$

$ ea

250

$

20

$ Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties

Musashi Protein Bar 60g or Wafer 40g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ ea

SAVE $1.50

$

SAVE 50¢

5

$

ea

Uncle Tobys Honey & Macadamia or Oat Crisp 415‑475g

ea

15


FILL UP THE Pantry

3

$

Ice Cream Cone Cupcakes

SAVE $1.05

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

3

Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties

ea

hot buy

$1.20 per 100mL

2

$

$

bake with these:

ea

Heinz Salad Cream or Mayonnaise 250g 80¢ per 100g

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 50¢

CSR All Natural Buttercream Icing Mix 250g Selected Varieties

3

$1 per 100g

2

2

$

$ Bull's‑Eye BBQ Sauce or Glaze 300mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1 per 100mL

ea

Dolmio Pasta Sauce 500g Selected Varieties 40¢ per 100g

$

ea

SAVE 50¢ CSR Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g

Find this Ice Cream Cone Cupcake recipe at recipes.csrsugar.com.au

83¢ per kg

16

5

$ Kikkoman Soy Sauce 600mL

ea

SAVE $1.25

McKenzie’s Bi‑Carb Soda 350g 91¢ per 100g

320

$

ea

SAVE 80¢

Kraft Grated Parmesan Cheese 250g $24 per kg

6

$

ea

SAVE $2.50


FILL UP THE Pantry

77

¢

SAVE 78¢

Suimin Cup Noodles 50‑70g Selected Varieties

640

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $30.48 per kg

ea

SAVE $1.60

2

John West Wild Alaskan Red Salmon 415g $21.20 per kg

$16 per kg

eâ n â â nâ nâ à â â nâ ò Á

880

$

$ John West Tuna Slices 125g Selected Varieties

ea

M È

ea

SAVE $2.20

3

$ ea

SAVE $1

John West Protein+ 220g Selected Varieties $13.64 per kg

ea

SAVE $1

135

$

2

$ Sirena Tuna 95g Selected Varieties $21.05 per kg

4

SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties

$ ea

SAVE 70¢

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.35

‘SPC’ is a registered trade mark of Shepparton Partners Collective Pty Ltd

17


FILL UP THE Pantry

350

$ Old El Paso Taco Kit 275‑418g Selected Varieties

350

$ Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties

$1 per 100g

Edgell Corn, Beans, Chick Pea Multipack 4x125g

Foster Clark's Snak Pack 120g Selected Varieties 17¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

McKenzie’s Salt or Pepper Grinder 55‑115g Selected Varieties

150

$ Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

350

$

ea

SAVE 50¢

30¢ per 100g

18

250

$

280

$ $5.60 per kg

125

$

SAVE $3.50

ea

$10.29 per kg

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties

ea

ea

SunRice 90 Secs Microwave Rice Pouches or Quick Cups 240‑250g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

250

$

ea


We give back to local communities

1

$

ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties 20¢ per 100g

650

$ Community Co 3 Blend Pizza Shredded Cheese 450g $14.44 per kg

6

6

$

ea

Community Co Mozzarella Shredded Cheese 450g $13.33 per kg

$ ea

Community Co Tasty Shredded Cheese 450g

ea

$13.33 per kg

750

$

ea

Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties $1.88 per 100g

19


EASY MEAL Solutions

4

Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g

$

$14.29 per kg

5

$

ea

SAVE 80¢ McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3

$4 per kg

McCain Craft Beer Pale Ale Chips or IPA Wedges 500g $6 per kg

3

$

ea

SAVE $1 Serving suggestion

5

$

SAVE $2.50 McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

240

$

ea

La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g

ea

SAVE 60¢

Serving suggestion

Heat & EAt

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $2.24 per 100g

895

$

ea

SAVE $1.04 20


FRIDGE Faves

1

30

$ Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.18 per 100g

Tamar Valley Greek Yoghurt and Carman's Classic Fruit & Nut or Original Fruit Free Muesli 150g $1.67 per 100g

2

50

$

ea

SAVE 70¢

1

Vaalia Yoghurt 160g Selected Varieties $1.06 per 100g

Tatua Dairy Whip Whipped Cream or Chef De Can Chocolate Mousse 250‑300g Selected Varieties

ea

$2.25 per Litre

4

57¢ per 100g

4

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

SAVE $1

54 for

SAVE $3

550

$

ea

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

ea

SAVE $1

5

$

ea

SAVE $1.50

ea

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 52¢ per 100g

$

450

Grove Apple or Orange Juice 2 Litre

SAVE 60¢

Danone Activia Probiotics 700g Selected Varieties

MULTI-BUY

hot buy

$

ea

$

$

35

$ Fantastic Fresh Noodles 350‑450g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

1

70

$

Liddells Lactose Free Plain or Strawberry Yoghurt 4 Pack 80¢ per 100g

450

$

SAVE 85¢

320

$ Breaka Flavoured Milk or Iced Coffee 750mL $4.27 per Litre

ea

ea

SAVE $1.25 21


FRIDGE Faves

6

8

$

$ Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar Cheese 250g $24 per kg

7

$ Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $14 per kg

Mainland Munchables Cheese & Crackers 4 Pack Selected Varieties

5

4

Mainland Tasty or Mozzarella Finely Grated Cheese 200g $15 per kg

550

Logicol Classic or Health+ Spread 500g

Devondale Extra Soft Spread 750g

5

$28.57 per kg

750 ea

$1 per 100g

5

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 175g

ea

SAVE $1.50

$

ea

$1.10 per 100g

for

22

ea

$

2 $ 50

3

$

ea

$32 per kg

Primo Sliced Roast Pork, Hot Hungarian Salami 80g or Mortadella 100g

$13.33 per kg

SAVE $1.50

$ Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

ea

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

SAVE 80¢

$

ea

SAVE $1

ea

9

$ ea

Dandy Economy Bacon 1kg $9 per kg

ea


FREEZER Faves

4

$ Balfours Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

SAVE $3.70

7

Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

$ 70¢ per 100g

ea

SAVE $2

ea

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties

9

$9 per kg

ea

SAVE $2

375

$ Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

$

SAVE $7

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

450

$ ea

ea

SAVE $2.05

5

$ On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

ea

SAVE $1.50

84¢

Per cone

20

Peters Variety or Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

ea

SAVE $10

3

$

6

$

$

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

ea

SAVE $1

6

Cadbury Picnic Stick or Crunchie Bar 4 Pack

$

50 Cadbury or Oreo Tub 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

5

$

350

$ ea

SAVE $3

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.20 23


HOUSEHOLD & PEST Essentials

449

$

ea

SAVE $4.50 Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 850mL‑1 Litre Selected Varieties

550

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

999

$

icare 3 Ply Toilet Paper 8 Pack

SAVE $1.50

3

24¢ per 100 sheets

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

Biozet Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

SAVE $10

ea

SAVE $3.50

$

ea

350

$

ea

6

$ ea

Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 6 Pack

SAVE $1.85

$1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $2

30 % OFF

AIR WICK ESSENTIAL OILS

Air Wick Essential Oils Freshmatic Refill 174g Selected Varieties $3.22 per 100g

5

$

60 ea

SAVE $2.40

Sard Wonder Stain Remover Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

350

$ ea

SAVE 95¢

40¢ per 100mL

950

$

24

2

$

Palmolive Original or Dry Skin Dishwashing Liquid 500mL

Multix Alfoil 30cm×20m

SAVE 50¢

18¢ per metre

19

$

ea

Fairy All in One Dishwasher Capsules Platinum 37 Pack or Original 44 Pack

ea

ea

iCare Paper Towel 100% Recycled 2 Pack $1.67 per 100 sheets

2

$

10

$ Raid Exterminator Flea & Cockroach Bomb 3 Pack $2.08 per 100g

ea

SAVE $1.50

ea


PET Essentials

3

75

$ Purina Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

11

Fussy Cat Grainfree Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.29 per 100g

44¢ per 100g

ea

SAVE $2

6

Love'em Liver Cookies 450g Selected Varieties 89¢ per 100g

$ Temptations Chicken or Beef Cat Treats Mega Pack 180g $3.33 per 100g

33¢ per 100g

Optimum Dry Dog Food 6.5‑7kg Selected Varieties

SAVE 50¢

135

Dentalife ActivFresh Large 204g or Small Medium 173g

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.12 per 100g

SAVE $9

3

ea

450 ea

SAVE $2

Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g

95

ea

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

650

$

ea

SAVE 50¢

3750

$$

¢

ea

ea

$

SAVE $1.15

$ ea

SAVE $2

$ Kitekat Wet Cat Food 410g Selected Varieties

ea

4

26

$

$

$ Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

1

10

$

eaea

$1.17 per 100g

25


HEALTH & Beauty

2

Palmolive Liquid Handwash 250mL or Soap 4x90g Selected Varieties

2

Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1

Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack# 60¢ each

60 ea

SAVE $1.20

$1.30 per 100g

Poise Ultrathins Super or Regular + Wings 12‑14 Pack

ea

HOT BUY

$

6

$

$

Gaviscon Liquid Dual Action 600mL** $2.08 per 100mL

3

$

U By Kotex Maximum Protection Pads 8‑16 Pack Selected Varieties

3

60 ea

SAVE 40¢

1250

$6 per 100mL

26

90¢ per 100mL

9

Nature’s Way Fish Oil 1000mg, Complete Daily Multivitamin with Antioxidants 200 Pack or Vitamin C 500mg 300 Pack#

$

ea

SAVE $6

10

$ ea

Claratyne Hayfever Allergy Relief Relief Tablets 10 Pack** $1 each

ea

9

$

ea

SAVE 39¢

9

$

Difflam Plus Lozenges 16 Pack** Selected Varieties

ea

SAVE $1

56¢ each

Oral‑B Pro Health Advanced Toothpaste 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3.20

$ Mum Dry Cool Pink or Active Roll‑On Deodorant 50mL

ea

SAVE $2

$

5

$ Colgate Toothbrush 360° 2 Pack, Ultra Soft 1 Pack or Total Toothpaste 200g Selected Varieties

350

$

ea

$3.18 per 100g

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH, BEAUTY & Baby

50

7

50

Dove HAND & body lotion

560 ea

SAVE $2.40

$1.09 per 100mL

Dove Summer Glow Body Lotion Fair to Medium or Medium to Dark 250mL $2.24 per 100mL

1190

$

Neutrogena Ultra Sheer Clear Face and Body Dry Touch SPF50 Sunscreen Lotion 88mL^ $13.52 per 100mL

ea

SAVE $5.10

%

Huggies Little Swimmers 10‑12 Pack Selected Varieties

OFF ranges

13

13

$

$ ea

SAVE $2

BabyLove Cosifit Nappies 26‑48 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

Gillette Sensor 3 Comfort Disposable Razors 12 Pack

Gillette SkinGuard 1Up Manual Razor 1 Pack

93¢ each

GILLETTE D RAZORS SKINGUAR

SOR 3 GILLETTE SEN LE RAZORS DISPOSAB

1050

1120

$

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE 4.80

595

$ Gillette Pure for Men Shave Cream 177mL or Gel 170g

Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties

$1.88 per 100mL

NEUTROGrEeNA skinca

ea

SAVE $3.50

Love Beauty And Planet Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

30 $

350

$

ea

SAVE $7.50

$

Dove Shamopnoeo & conditi r

OFF ranges

LOVE, BEAUTY & PLANET

$

%

ea

SAVE $2.55

Gillette Series Moisturizing or Sensitive Shave Gel 195g $2.72 per 100g

530

$

ea

SAVE $1.20

Rafferty’s Garden Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

320

$

ea

SAVE 80¢

150

$ Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

Rafferty’s Garden Banana Milk Rusks 100g

350

$

$3.50 per 100g

19

$ S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g

ea

SAVE 50¢

ea

$2.11 per 100g

^Prolonged high-risk sun exposure should be avoided and frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

27


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

2

$

5

$

15 ea

ea

SAVE $5

SAVE $2.15

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

Uncle Tobys Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties $1.16 per 100g

162

$

250

$

ea

SAVE $1.63

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 240‑250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

Duck Toilet Gel 750mL or Active Foam Rim 38.6g Selected Varieties

OVER

200

SAVINGS INSIDE

$11.76 per kg

ea

SAVE $2.50

38¢

Per roll

1440

$ Pepsi or Solo 24x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

3

$

ea

SAVE $9.70

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

9

$ ea

SAVE $1.20

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

28

SUPA_V1_IGACQ628_050220

ON SALE 5TH FEBRUARY 2020

On Sale Wed 5th February to Tue 11th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -05-02-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu