Skip to main content

Maleny IGA -04-09-2019

Page 1

SUPA ON SALE 4TH SEPTEMBER 2019

250

$

ea

SAVE $2.50 Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties $1.47 per 100g

160

$

ea

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

OVER

SAVE $1.60

200

350

$

PRIC

ea

SAVE $3.50 McCain Thin Crust Pizza 310‑350g Selected Varieties

Australian

EASY CARVE LAMB LEG ROAST

16

$

Serving Suggestion

14

$

ea

SAVE $9.70 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

kg

$1.56 per Litre

On Sale Wed 4th September to Tue 10th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ562_040919_P1

SAVINGS INSIDE

HotE!


PICK OF THE Crop

290

$ Afourer Mandarins

KENSINGTON PRIDE MANGOES

25 $

for

3

$

50 ea

Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

2

Australian Hass Avocado

ea

Australian

MULTI-BUY

Celery Bunch

180

$

kg

1

$ Continental Cucumber

80 ea

Chinese Cabbage Wombok

290

$

ea

5

$ Washed Potatoes 5kg $1 per kg

ea

5kg bag

350

$ Green Capsicums

Roasted Peanuts 500g Selected Varieties $7 per kg

5

kg

350

$

$

ea

Community Co Southern Ranch or Zesty Zucchini Quick Cook Kits 400g $12.50 per kg

ea


WHAT’S FOR Dinner?

20

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

29

$

Australian

kg

BEEF RIB FILLET STEAK

13

$ Australian Pork Loin Chops

8

Australian Chicken Thigh Fillets

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per kg

11

Australian Beef BBQ Round Steak

$ kg

Ready Chef Lasagne Beef 2kg $5 per kg

10

$

ea

13

$

kg

24

$ kg

Queensland Ocean Caught Cooked Large King Prawns (Thawed)

Australian Economy Whole Beef Eye Fillet

28

$

kg

Global Beer Battered Blue Whiting 500g $14 per kg

kg

7

$

ea

3


DELI Delights

11

$ Middle Bacon Rashers

10

Delicious

$

18

$

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

Silverside Sliced or Shaved

20

$ Tuscan or European Antipasto Mix

4

SAVE $8

20

$

kg

15

Cocktail or Slim Frankfurts

6

$ kg

Lemnos Haloumi 180g $33.33 per kg

ea

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

6

$

kg

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

SAVE $2

$

BBQ CHICKEN

ea

kg

kg

SAVE $1.50

5

$

ea

SAVE $2.50

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $27.50 per kg

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $32 per kg

kg

SAVE $3

550

$

ea

SAVE $2

8

$

ea

SAVE $3.90


BAKERY Delights

3

$ Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

320

$

ea

SAVE 40¢

ea

4 Pack Selected Varieties

Scrumptious

80¢ per 100g

GRANNYS MUFFINS

Lifestyle Soft n’ Light Gluten Free Loaf 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

6

$

ea

SAVE 50¢

Rustic Olive or White Baguette 320g 83¢ per 100g

2

$

Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties $2 per 100g

50

IGA Baker’s Oven Take & Bake White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

ea

SAVE 50¢

4

$

SAVE 50¢

1

$

4

$ Arnott’s Cakes 135-145g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

390

$

70

ea

Helga’s Bread 650‑850g Selected Varieties

SAVE 10¢

ea

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

440

$

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

1

$

ea

85 ea

SAVE $1.85

3

$ Golden Pancakes, Pikelets or Bites 6‑16 Pack

ea

SAVE $1 5


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

1440

$

ea

Sanitarium Up & Go 12x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre

3

2

$

$

ea

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties

Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties

$1.50 per Litre

2

4

$

6

ea

$ ea

4

$ ea

Golden Circle Baby Beetroot 450g

Snowy River Meat Pies 6 Pack

Bulla Cookies and Cream or Vanilla Ice Cream Sandwiches 4 Pack

$4.44 per kg

44¢ per 100g

91¢ per 100mL

ea


Low Prices

You’ll find Every Day right across the store

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

7

$

5

9

$

$

ea

ea

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

Hutton’s Smoked Short Cut Bacon Rindless 1kg

$1 per 100g

$9 per kg

4

ea

$

7

250

$ ea

Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties

Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12 Pack

67¢ per 100g

58¢ per 100g

$

ea

ea

Bulla Sour Cream 200mL $1.25 per 100mL

7


Arnott's Jatz or Savoy 225‑250g Selected Varieties

2

SAVE 70¢

250

$ Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

for

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

$1.50 per 100g

$32 per kg

9

Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

$ Maltesers or M&M's Party Bucket 465‑640g Selected Varieties

8

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 79¢

4

26

50

$

$

$

ea

SAVE 89¢

3

Menz Bumbles Milk Choc Honeycomb 400g 75¢ per 100g

26 $

South Cape, Tasmanian Heritage or Mersey Valley Cheese 80g Selected Varieties

for

$37.50 per kg

$

240

$ ea

SAVE 95¢

ea

Uncle Tobys Le Snak 6 Pack Selected Varieties $1.82 per 100g

ea

SAVE $2.30


397

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.93 per kg

ea

SAVE $3.98

5

$ McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

3

15¢ each

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

195

$

SAVE 65¢

215

$ Powerade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

ea

ea

SAVE $1.50

$ ea

SAVE $3

Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack 91¢ per 100g

2

$ MasterFoods Tomato or Barbecue Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties

MasterFoods Squeezy Sweet Chilli Sauce 500mL

ea

SAVE $3.50

6

$ ea

SAVE 95¢

250

$ 50¢ per 100mL

SAVE $2

10

$ Chinet Red Plastic Cups 20 Pack

ea

ea

SAVE 80¢

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $2

270

$ Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365‑410g

ea

ea

SAVE 70¢

9


let’s eat! Serving Suggestion

16

3

$

$ Australian Easy Carve Lamb Leg Roast

Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties 73¢ per 100mL

Meals Made Easy

kg

145

$

SAVE $1.45

ea

5

Community Co Baby Spinach 280g $17.86 per 100g

80¢ per 100mL

for

SAVE $1

ea

Community Co Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

5

ea

50¢ per 100mL

4

$ Pitango Soup 500g Selected Varieties

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

$

$

ea

24 $

SAVE $2

$1.20 per 100mL

96¢ per 100g

10

Bertolli Extra Virgin Olive Oil 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

9

$

80 Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $1


SWEET Treats

1

212

$

$ ea

SAVE $1

Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

SAVE $2.13

$2.36 per 100g

4

5

$

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.18 per 100g

3

ea

Mars Funsize Bags 20‑28 Pack Selected Varieties

$

2

$ ea

SAVE $1

Darrell Lea Liquorice or Chocolate Balls 160‑280g Selected Varieties

ea

Starburst or Skittles Bags 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1

FLAVOURS

3

$ Maltesers, M&M's, Pods or Mars Bags 120‑180g Selected Varieties

5

ea

SAVE $1.25

$3.33 per 100g

2

$

$ Lindt Fruit Sensation 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $8.70 per 100g

ea

SAVE 50¢ 11


TASTY Snacks

2

$

150

$ ea

Uncle Tobys Roll Ups 6 Pack Selected Varieties

SAVE $2

$2.13 per 100g

3

Cadbury Fingers 114g or Freddo Biscuits 167g Selected Varieties

$ Kellogg’s Crunchy Nut or K-Time Bars 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$ ea

SAVE $1

Kettle, French Fries or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

4

$ Carman’s Bars or Oat Slice 5‑6 Pack Selected Varieties

3

5

$

ea

SAVE $1

Pringles Chips 53g Selected Varieties $2.83 per 100g

150

$

ea

SAVE 40¢

ea

SAVE $1.50 Mission Deli Style Corn Tortilla Rounds, Strips or Triangles 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

$

ea

SAVE 35¢ Nobby's Nuts or Loaded Snack Mix 110‑375g Selected Varieties

12

Real Corn Thins 125-150g Selected Varieties

1

$

60 ea

SAVE 40¢

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 62¢ per 100g

1

$

55 ea

SAVE $1.30

550

$ Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea


REFRESH Me

2245

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $2 per Litre

SAVE $16.55

115

$

ea

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

ea

SAVE 90¢

RULE 29

100% Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

Mount Franklin Lightly Sparkling Water 4x250mL or Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties

815

$

ea

SAVE $5.35

350

$

ea

SAVE 95¢

650

$ V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

ea

SAVE $4.10

68¢ per Litre

0.0% ALCOHOL

490

$ Frantelle Spring Water 12x600mL

TASTE

ea

SAVE $3.95

6

$

ea

SAVE $1.45 Carlton Zero Can 4x375mL $4 per Litre

260

$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

ea

SAVE 62¢

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

195

$

ea

SAVE 70¢

CARLTON ZERO WE’VE REWRITTEN THE RULES

13


Every purchase from Community Co donates to worthy causes. Find out more at CommunityCo.com.au

Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g

340

$

ea

Check out our recipe for lemon polenta cake with yoghurt icing on communityco.com.au/inspiration

420

$

325

$

ea

Community Co X‑Large Free Range Aussie Eggs 12 Pack

Community Co Butter Blend Spread 500g

60¢ per 100g

65¢ per 100g

Put a pepepin! your st

You a health nut?

210

$

950

$

ea

Community Co Polenta 375g

Community Co Almond Meal 400g

56¢ per 100g

$23.75 per kg

14

ea

ea


FILL UP THE Pantry

9

Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties $5.14 per 100g

Grinders Capsules 10 Pack Selected Varieties

ea Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g

SAVE $9

450

$

ea

SAVE $1.50

3

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

$ Lipton Green or Herbal Tea Bags 40 Pack Selected Varieties

5

$

$

SAVE $2

250

$

ea

SAVE 20¢

750

$ ea

SAVE $1.80

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.50

225

$

ea

SAVE 65¢

360

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE $1.70

Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

480

$

ea

SAVE $1.60 15


RISE & Shine

Excelling for over 120 years…

4

so you can just

6

$

$ Nutella Hazelnut Spread 400g

ea Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties

SAVE $1

$1 per 100g

3

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.60

80¢ per 100g

5

$

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g

ea

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 650-700g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

4

$

2

50

$

Capilano Creamed Honey 500g $1.20 per 100g

6

$

ea

SAVE $1.60

Sanitarium Up & Go Blends 3x250mL Selected Varieties $6.93 per Litre

520

$

ea

SAVE $1.15

ea

SAVE $2 Carman's Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $1

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $8.59 per 100g

16

5

$

50 ea

SAVE $1.50

Aussie Bodies Lo Carb or Arvo Bars 30‑40g Selected Varieties

180

$

ea

SAVE 70¢

2

$ Uncle Tobys Vita Brits 375g 53¢ per 100g

ea

SAVE 99¢


FILL UP THE Pantry

3

Leggo's Sauce or Paste 350‑500g Selected Varieties

3

$

$

ea

SAVE 70¢

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

‘ROCKY ROAD’ IT’S A

Rosella Fries Dippers 240g Selected Varieties

2

$1.04 per 100g

SAVE $1.50

270

$ MasterFoods Relish or Chutney 250‑260g Selected Varieties

2

ea

San Remo Ready Pasta 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

Always Fresh Olives Black Sliced 235g or Pitted 220g

ea

SAVE 50¢

S TO THE FINAL

260

$

ea

SAVE 60¢

2

$

50

$

ea

SAVE 74¢

3

$

$

ea

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

MasterFoods Finishing Sauce 160g Selected Varieties

3

$

$1.25 per 100g

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.05

Perfect for entertaining www.cadburykitchen.com.au For full recipe search ‘Ultimate Rocky Road’ THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE

17


FILL UP THE Pantry

1

37

$

NOURISHING

Continental Pasta or Risotto 90‑115g Selected Varieties

3

$

ea

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g

SAVE $1.38

45¢ per 100g

ea

SAVE $1

AUSSIE FAMILIES

350

$

ea

520

$ John West Wild Alaskan Pink Salmon 415g $12.53 per kg

Heinz Beanz & Sausages, Spaghetti & Meatballs or Sausages 420g

ea

SAVE $2.30

43¢ per 100g

180

$

ea

SAVE 40¢

SAVE $1.10 SPC Diced or Puree Fruit 4 Pack Selected Varieties

250

$ Five Tastes Curry or Laksa Paste 210‑220g Selected Varieties

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g

SAVE $1.30

$2.40 per 100g

8

$ $3.20 per 100mL

18

ea

SAVE 45¢

140

$

ea

Pacific Organics Pure Maple Syrup 250mL

175

$

ea

Pandaroo Coconut Milk 400mL 35¢ per 100mL

ea


FILL UP THE Pantry

3

Campbell's Chicken or Beef Premium Stock 500mL

ea

SAVE $3

60¢ per 100mL

3

Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495‑505g Selected Varieties 40¢ per 100g

$ Podravka Vegeta Stock Gourmet 250g or Chicken 200g

Green's Gravy Granules Roast Meat or Chicken 120g 25¢ per 10g

McKenzie’s Ground Pepper or Clive of India Authentic Curry Powder 100g Selected Varieties

ea

La Zuppa Soup Pouches 540g Selected Varieties 56¢ per 100g

$

SAVE 80¢

2

$

250

$ ea

80 ea

SAVE 70¢

Edgell Beans, Corn or Chick Pea 4 Pack or Ready To Eat Salad 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

280

$

Maggi Sauce Oyster 275mL or Fish 300mL

Community Co Medium Grain White or Brown Jasmine Rice 1kg 25¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

2

$

50 ea

SAVE 90¢

1

$ Edgell Chick Peas or Beans No Drain Pouches 100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

Kikkoman Marinade Sauce 250mL Selected Varieties 96¢ per 100mL

Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties 68¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

$

SAVE 70¢

3

2

$

$

$10 per kg

240

$

ea

SAVE 80¢

1

$

70 ea

SAVE 30¢

ea

SAVE 50¢

95

¢

Edgell Sliced Beetroot 225g $4.22 per kg

350

$ Continental Cup A Soup Sensations 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 25¢

ea

19


Great Fridge FRENZY! 54 $

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.14 per 100g

150

$ Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

46 $

Jalna Yoghourt 170g Selected Varieties 88¢ per 100g

for

SAVE $1.80

5

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g‑1kg Selected Varieties

20

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

SAVE 70¢

ea

SAVE 70¢

5

Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $2

4

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack

480

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 69¢ per 100g

ea

SAVE $2.05

220

$ Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack $1.77 per 100g

ea

SAVE $1

63¢ per 100g

$

50 ea

150

$

SAVE $3

$

ea

SAVE $1.50

for

ea

SAVE 55¢


Great Fridge FRENZY! Latina Fresh Filled Pasta 375g Selected Varieties

Latina Fresh Sauce 425g Selected Varieties 94¢ per 100g

$1.07 per 100g

SAVE $1.80

SAVE $2

3

$

4

Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g Primo Bacon 200g Selected Varieties

SAVE $2.05

Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $9.39 per Litre

Western Star Thickened Cream 300mL 70¢ per 100mL

3

10

$

ea

SAVE $1.30

2

$

10 ea

SAVE 50¢

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre

Pauls Farmhouse Gold Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g

2

80

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

Vitasoy Soy Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

450

$

89¢ per 100g

$22.50 per kg

5

50

$

ea

SAVE $1.50

2

$

50 ea

SAVE 50¢

The Daily Juice Company Juice 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.53

235

$

SAVE 60¢

$4.70 per Litre

Oak or Breaka Flavoured Milk, Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

ea

320

$

ea

SAVE 50¢

21


Great Fridge FRENZY!

9

$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg

3

$ Mainland Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

Philadelphia Spreadable Cream Cheese 130g Selected Varieties $21.54 per kg

22

SAVE $4.50

4

Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties $18.40 per kg

$ ea

SAVE $1.50

280

$

ea

Mainland Sliced Cheese 180‑210g Selected Varieties

SAVE 80¢

Mainland Buttersoft 250g $1.40 per 100g

ea

SAVE $1.45

6

$ ea

SAVE $1

350

$

ea

460

$

ea

SAVE $1.30

Jarlsberg Original Cheese Wedge 250g $24 per kg

SAVE $1.80

650

$ Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.30 per 100g

ea

ea

SAVE $1.70


FREEZER Faves

375

$

425

$

ea

ea

SAVE $3.75

SAVE $4.25

Mr Chen's Yum Cha 240‑300g Selected Varieties

Cadbury Picnic or Crunchie Ice Cream 4 Pack

5

$ McCain Redbox Frozen Meals 310‑320g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

$ Birds Eye Frozen Vegetables 450‑500g Selected Varieties

Chiko Original 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack

4

ea

SAVE $1.40

McCain Roast Potato Traditional 650g $3.85 per kg

Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties

1

$

80 ea

SAVE 45¢

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

250

Peters Light & Creamy Vanilla Slices 12 Pack

SAVE $1.20

$2.19 per 100g

ea

SAVE $1

6

$

ea

Mrs Mac's Apple, Chocolate or Lemon Naked Pies 2 Pack

4

$

50

SAVE $2.50

$ ea

SAVE 60¢

$

5

$

50¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $1.50

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

ea

SAVE $1.50

23


SCHOOL & OFFICE SUPPLIES Pilot Frixion Erasable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties

pilot pens

BIC Cristal Easy Glide Pens 10 Pack Selected Varieties

320

$

BIC Mark It Assorted Whiteboard Markers 4 Pack

bic mark it range

360

ea

$

SAVE $1.50

220

$

bic

multipack pens

ea

SAVE $1.65

ea

SAVE $1.05

BIC Wite‑Out Shake 'n Squeeze Correction Pen 1 Pack

bic wite-out

range

2

$

40 ea

SAVE $1.10

Clag Paste With Brush 300g

clag paste

320

$

ea ea

40 SAVE $1.40

30 ranges

%

OFF

Bostik Blu‑Tack 75g

bostik blu-tack

180

$

Bostik Glu Stik Clear Glue 35g

bostik glue sticks

250

$

SAVE $1.15

ea

SAVE 90¢

marbig

sellotape range

240

$

ide notebooks colourh

360

$

ea

SAVE $1.10

24

ea

Sellotape Sticky Tape 18mmx25m 2 Pack or with Dispenser 1 Pack

ea

SAVE $1.60

Marbig ColourHide Notebook 5 Pack


4

$ Potted Herbs 100mm Selected Varieties

3

10

$ Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

16

$ Roundup Fast Action Weedkiller 1 Litre

ea

SAVE $5

6

Pope Trigger Spray Hose Gun

$ ea

SAVE $3

Seasol Seaweed Solution or Powerfeed Plant Food 500mL

$

5

$

SAVE $2.90

Pope Sprinkler Metal

ea

SAVE $2.60

1170 ea

SAVE $2.40

Yates Zero Ready To Use Weedspray 750mL

740

$

ea

SAVE $3.30

15

ea

SAVE $8

260

$ Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

ea

SAVE $1.25

810

$

$ Pope Jackaroo Tap Ready Hose 12mmx15m

ea

Potted indoor Plants 130mm Selected Varieties

Brunnings Pine Bark Mulch 25 Litre

$ ea

ea

Budget Lawn Grass Seed Mix 1kg

ea

SAVE $3.60

25


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

5 0 % O ff BREF RANGE

50

$

3

$

ea

SAVE $5.50

Bref Scent Switch Apple & Water Lily or Marine Citrus 50g $6 per 100g

Duck Deep Action Gel 750mL Selected Varieties 33¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE $3

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

Finish Tabs 18‑27 Pack Selected Varieties

8

$

850

25

$

ea

SAVE $8.25

Omo Triple Capsules 17 Pack 56¢ each

950 ea

SAVE $6.50

3

26

550

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

$ Sard Wonder Stain Remover Spray 420‑500mL Selected Varieties

SAVE $8.50

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.50

5

Earth Choice Ultra Concentrate or Sensitive Laundry Liquid 1 Litre $5.50 per Litre

$ ea

SAVE $1.85

Sard Wonder Stain Remover 900g‑1kg Selected Varieties

ea

550

$

ea

SAVE $1.70

10

$ ea

SAVE $1.99

Cuddly Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $5 per Litre

ea

SAVE $5


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

42¢

Per roll

3

$ White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

3

$ White King Toilet Gel 700mL Selected Varieties

Chux Magic Eraser Spot Cleaner 8 Pack, Superwipes Original 10 Pack or Giant 5 Pack

30 ea

SAVE $1.10

47¢ per 100mL

Air Wick Life Scents Reed 30mL or Reed Diffuser 50mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$1.20 per Litre

9

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

$

ea

SAVE $1.30

3

Selleys Rapid Mould Killer 500mL 90¢ per 100mL

$

450

$

ea

SAVE $1.50

2

$ ea

SAVE $1

2

50

$

Selleys Super Cloth 1 Pack

50 ea

SAVE 70¢

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

SAVE 50¢

3

10

$ 23¢ per 100 sheets

SAVE $5

$

Quilton Unscented or Marine 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack

SAVE $1.25

27¢ per 100 sheets

320

$ Multix Garbage or Tidy Bags 10-18 Pack

Glad Snap Lock Sandwich Resealable Bags 100 Pack 5¢ each

575

$ ea

ea

SAVE 80¢

450

$

ea

SAVE $1

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

250

$

ea

SAVE $1

$2.08 per 100 sheets

Multix Cling Wrap 33cmx60m 5¢ per metre

ea

295

$

ea

SAVE 75¢

27


PET Essentials

11

$ Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

SAVE $2

44¢ per 100g

16

1250

$ Dine Wet Cat Food 14x85g Selected Varieties

84¢ per 100g

28

ea

SAVE $2.90

$1.05 per 100g

Gourmet Delight Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties

ea

SAVE $3.99

64¢ per 100g

430

$

ea

ea

Purina Lucky Dog Biscuits Bones 800g Selected Varieties

SAVE $3

12

53¢ per 100g

Supercoat True Origin Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 48¢ per 100g

Purina Dentalife Dental Treats for Dogs or Cats 51‑221g Selected Varieties

Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.18 per 100g

3

1

$

ea

SAVE 45¢

Lucky Dog Chews or Treats 65-96g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.10 per 100g

ea

SAVE $1.65

3

$

50

Optimum Wet Dog Food 100g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $4

$

ea

SAVE $1.15

$

$ Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

9

425

$

$

ea

Schmackos Tasty Bites 140‑155g Selected Varieties

1

$

10 ea

SAVE 40¢

V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) $2 per kg

ea

SAVE 80¢

6

$

ea

SAVE $1


HEALTH & Beauty

SPRAY AWAY YOUR GREYS IN JUST 3 SECONDS

9

$

2

$

7

75 ea

SAVE $9

50

$

Schwarzkopf Root Retoucher 70g Selected Varieties

ea

$12.86 per 100g

SAVE $7.50

SAVE $2.75

Head & Shoulders Ultra Men 2in1 Anti Dandruff Shampoo + Conditioner 400mL Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

ea

$1.88 per 100mL

Long- lasting intense colours & opulant gloss Perfect grey coverage

860

$

ea

SAVE $5.80

10

30

7

$

$ Toni & Guy Shampoo, Conditioner, Dry Shampoo 147g or Hair Treatment 150-250mL Selected Varieties

Schwarzkopf Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $6

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.75 per 100g

ea

SAVE $2

OFF

Nordic Range

%

OFF

CREATE YOUR BLONDE WITH ANTI- BREAKAGE TECHNOLOGY

Neutrogena Skincare range

17

$ Neutrogena Hydro Boost Night Concentrate 50g $35 per 100g

30 %

ea

SAVE $7.50

4

Schick Hydro Sensitive or Skin Protect Shave Gel 236g $1.69 per 100g

910

$

$

50

ea

SAVE $2

ea

SAVE $3.90

Schwarzkopf Nordic Blonde L1+ Lightener 1 Pack Selected Varieties

29


HEALTH & Beauty

9

$ Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack

ea

SAVE 39¢

$1.37 per 100 units

192

$

ea

SAVE $1.93

FIGHTS THE GERMS* Colgate Toothpaste 110‑120g, Plax Mouthwash 250mL, 360° Toothbrush 1 Pack or Dental Ribbon Waxed 50m Selected Varieties

850

$ Strepsils Soothing or Orange Lozenges 36 Pack

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1

11

Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

5

ea

SAVE 50¢

Dettol Lavender Liquid Hand Wash Refill 500mL 50¢ per 100mL

ea

SAVE $3.50

250

$

$ Zyrtec Rapid Acting Liquid Capsules or Mini Tablets 10 Pack* $1.10 each

24¢ each

3

$

$

ea

SAVE $1.10

1350

$

ea

11

$ *

30

In vitro studies. For relief of sore throat symptoms. Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.

Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack* 55¢ each

ea

SAVE $3.29

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack# Selected Varieties $45 per 100 units

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH & Baby

PROUDLY AUSTRALIAN

Huggies Gentle Touch Baby Wipes 80 Pack $5 per 100 units

15

$ ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 13‑16 Pack Selected Varieties

SAVE $2

ea

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

SAVE $2

3

$

SAVE $2.35 TE

NEW ODOUR CONTR OL C

Heinz Baby Food 120‑170g Selected Varieties

1

ea

SAVE 60¢

BabyLove Cosifit Nappies 15‑28 Pack Selected Varieties

1450

$

ea

Libra Regular or Super Tampons 32 Pack

680 ea

21¢ each

ea

BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties

$1.78 per 100g

G

ea

$ Karicare Toddler Milk Drink Stage 3 or 4 900g

O LO

9

$

16

HN

$

50

$

ea

Y

4

$

The only Australian made pads & tampons are from

3

$ Poise Extra Long Liners 22 Pack or Regular Liners 26 Pack

ea

SAVE 49¢

3

$

80 Libra Maternity or Girl Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.20 31


1

$

65

Uncle Tobys Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

Thins Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

$1.16 per 100g

ea

ea

SAVE $2.15

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Sanitarium Weet‑Bix 575g 33¢ per 100g

45¢ per 100mL

190

450

$

$

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE $1.90

OVER

200

SAVINGS INSIDE

SAVE $1.65

215

$

3

$

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.50

$1.40 per 100mL

Nescafé Blend 43 Original or Espresso 500g $2.80 per 100g

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

14

$

ea

SAVE $6

SUPA ON SALE 4TH SEPTEMBER 2019

On Sale Wed 4th September to Tue 10th September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -04-09-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu