Skip to main content

Maleny IGA -04-03-2020

Page 1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

1

$

ea

SAVE $1

ON SALE 4TH MARCH 2020

SALE

BIG DEAL SALE ON NOW!

Cadbury Favourites 373g $1.88 per 100g

7

$

SAVE $7

HotE! PRIC

Thins Chips 175g Selected Varieties $100 per 100g

Queensland’s NOLAN MEATS WHOLE BEEF EYE FILLET

15

$

Serving suggestion

ea

95 kg

175

$

ea

hot buy

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.99 per Litre

2240

$

ea

SAVE $17.10

On Sale Wed 4th March to Tue 10th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. SUPA_V1_IGACQ640_040320_P1


SALE

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

150

$

ea

Cadbury Milk Chocolate Fingers 114g or Freddo Biscuits 167g

3

$ Cadbury Share Packs 150‑180g Selected Varieties

115

2

ea

SAVE 90¢

SAVE $1.50

6

Cadbury Twirl Bites 300g or Crunchie Rocks 340g

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre

270

$

ea

SAVE 50¢

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 57¢ per 100g

120

$ ea

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

SAVE $4

$1.20 per 100g

1

$ Frantelle Spring Water 1.5 Litre 67¢ per Litre

ea

SAVE $1.43

ea

$ ea

SAVE $1.60

$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre

150

$

SAVE $1.50

142

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE 80¢

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.70


SALE

1

10

$ SPC Tropics Pineapple Pieces or Slices 227g Selected Varieties

SunRice Jasmine Rice 5kg 20¢ per 100g

150

$

4

$

ea

SAVE $3.70

170

San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

9

$

10 Moccona Freeze Dried Coffee 200g or Bonus 250g Selected Varieties

ea

SAVE $10

$

ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

$4.10 per 100g

ea

SAVE $1

$4.41 per kg

Robert Timms Premium Rich & Smooth Freeze Dried Coffee 100g

$

ea

SAVE $4

SAVE 90¢

230

$ McKenzie's Pepper 50g Selected Varieties 46¢ per 10g

ea

ea

SAVE 60¢

3


SALE

405

$

5

$ McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

4

750

$

ea

SAVE $3.50

73¢ per 100g

50 ea

SAVE $1.50

$1.10 per 100g

75¢ per 100mL

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties

SAVE $4.05

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

110

$

ea

2

$ La Famiglia Kitchen Just for 2 Garlic Loaf 170g $1.41 per 100g

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2.40

6

$

ea

Western Star Butter Pat 500g Selected Varieties

SAVE 60¢

$3.67 per Litre

SAVE $1.10

40

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

ea

$1.20 per 100g

550

$

ea

SAVE $1.50

Primo Stackers 50g Selected Varieties $60 per kg

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1


SALE

175

$

ea

SAVE $1.75

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

70¢ per 100mL

54¢ per 100mL

450

$ $1.87 per 100 sheets

330

$ $6.60 per Litre

ea

SAVE 70¢

Multix Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack 4¢ each

4

$ Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE $2.71

140

$

ea

SAVE $1.45

Viva Double Length Paper Towel 2 Pack

White King Bleach Spray Lemon 500mL

269

$

ea

SAVE $1.10

4

$ ea

SAVE $1.50

Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE $1

5


PICK OF THE Crop

5

$ Red Seedless Grapes

2

Australian

$

5

$ Truss Tomatoes

We give back to local communities 6

kg

1

$ Continental Cucumber

50 ea

Red or Black Plums

350

$ Brushed Potatoes 2kg $1.75 per kg

450

$

SHEPARD AVOCADOS

ea

ea

2kg bag

kg

170

$

Pretzel Knots 150g or Rice Crackers 180g

Community Co Baby Leaf Mix 300g or Baby Spinach 280g

450

$

kg

ea

ea


WHAT’S FOR Dinner?

14

$ Australian Beef Topside Roast

18

Australian ECONOMY BEEF PORTERHOUSE STEAK

$

kg

9

$ IGA Corned Silverside

9

$ Australian Chicken Breast Fillets

16

$ kg

Australian Lamb BBQ Chops

40 kg

3

$ Australian Chicken Drumsticks

75 kg

Australian Pork Loin Chops

kg

Australian Beef T‑Bone Steak

15

8

Australian Beef Stir Fry

Australian Medium Green King Prawns (Thawed)

kg

20

$

ea

$11.43 per kg

18

$ kg

$ Big Ocean Crumbed Fish Fillets 700g

20

$

$ kg

kg

kg

7


DELI Delights

20

$ Ham Off the Bone Sliced or Shaved

11

Irresistible

$

kg

24

12

$

SAVE $8

Sopressa Sliced or Shaved

Classic Creamy Salads (Large Tub)

8

21

5

Kransky Selected Varieties

21

$

$

ea

Silverside Sliced or Shaved

Ausfresh Antipasto Mix Selected Varieties

SAVE $7

kg

SAVE $6

$17.50 per kg

SAVE $2

$

kg

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties

kg

25

$ kg

SAVE $10

$

MIDDLE BACON RASHERS

SAVE $2

kg

kg

Roast Pork with Crackle

350

$

ea

SAVE $1.10

5

$ Lemnos Fetta Smooth 2x100g $25 per kg

ea

SAVE $1.80


BAKERY Delights

550

$

ea

Rainbow Layer Cake 375g $1.47 per 100g

250

$

ea

Delicious

3 or 4 Pack

YOUR BAKERY CROISSANTS

$1.25 per 100g

3

$ Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

La Boulangère Brioche Burger Buns 4 Pack $2.25 per 100g

450

$

ea

SAVE $1

Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

Sourdough Loaf 450g Selected Varieties $1.11 per 100g

3

$

La Boulangère Brioche Sliced 500g or Tressée Loaf 400g

7

$

ea

SAVE 50¢

ea

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

5

8

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack

SAVE 50¢

$1.18 per 100g

$

ea

SAVE $1

ea

2

$

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

67¢ per 100g

390

$

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

9


ENTERTAINING Faves

175

$ Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties $1.59 per 100g

SAVE $1.75

2

50

$ The Natural Confectionery Co, Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

Coca‑Cola or Sprite Plastic Bottle 1 Litre Selected Varieties $3.15 per Litre

10

ea

SAVE $1.50

315

$

ea

SAVE $1.05

250

$

ea

Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225‑250g Selected Varieties

SAVE 70¢

4

250

$

ea

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$

$ SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties $2.56 per 100g

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

ea

SAVE $1

195

$

ea

SAVE 75¢

Twisties Zigzag Wicked Cheddar Party Bag 125g

ea

$2.40 per 100g

370

$ Mount Franklin Spring Water 6x500mL $1.23 per Litre

ea

SAVE $1.70


SWEET Treats

1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

ea

Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

SAVE $1

2

$1.67 per 100g

ea

SAVE 95¢

3

Green & Black's Chocolate Blocks 90g Selected Varieties $3.33 per 100g

$ Cadbury Eggs Bag 110‑175g Selected Varieties*

ea

SAVE $1.50

3

$

$ Allen's or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties

3

$

$

350

$ ea

SAVE $1.70

Allen's or Nestlé Bites 120‑140g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $1

3

$

20

MULTI-BUY

$8 per 100g

*Selected Stores. While stocks last

ea

SAVE $3

23 $

$ Lindt Easter Selection Hexagon Box Chocolate 250g*

for

Cadbury Caramel, Creme or Mini Egg 39‑41.5g*

SAVE $1

ea

SAVE $1 Darrell Lea Bags 160‑280g Selected Varieties

11


TASTY Snacks

250

$ Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

250

$ Jumpy’s, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 100‑110g Selected Varieties

ea

SAVE 82¢

250

$

ea

Sunbites Grain Waves 170‑180g Selected Varieties

Waterthins Natural Fine Wafer Crackers 150g

2

$1.67 per 100g

2

$

50

$

ea

SAVE 70¢

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

ea

$1.14 per 100g

CELEBRATE WITH

3 CHEESY FAVES IN

1 BAG

3

$ Uncle Tobys Bars or Roll‑Ups 5‑6 Pack Selected Varieties

3

$ Mashups Cheese 150g $2 per 100g

12

SAVE $1

5

Kellogg’s LCMs or Nutri‑Grain Bars 10‑15 Pack Selected Varieties

250

$ ea

SAVE $1

Pringles Minis 5 Pack Selected Varieties $2.63 per 100g

ea

SAVE $1

Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties

$

ea

350

$ ea

ea

SAVE 70¢


SWEET Treats

830

$

Coca‑Cola, Fanta or Mount Franklin Lightly Sparking 10x375mL Selected Varieties

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $5.20

$2.21 per Litre

5

$1.32 per Litre

$ Coca‑Cola Classic or No Sugar 4x300mL

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.70

$4.17 per Litre

Cascade Mixers 4x200mL, Mount Franklin Sparkling Water or Deep Spring Mineral Water 4x250mL Selected Varieties

$1.50 per Litre

350

$

165

$

ea

ea

SAVE 95¢

165

$

ea

SAVE 45¢

835

$

ea

Mount Franklin Spring Water 20x500mL

SAVE 95¢

84¢ per Litre

ea

SAVE $3.85

750

$

ea

SAVE $3.10 V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $6.82 per Litre

390

$ Powerade 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

ea

250

$ Nexba Sparkling Infusion 1 Litre Selected Varieties

ea

$2.50 per Litre

13


FILL UP YOUR Cup

7

50

$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

Vitasoy Long Life Rice or Oat Milk 1 Litre

SAVE $3

4

$2 per Litre

50

$

ea

SAVE $1.50

22

Nescafé Dolce Gusto 12‑16 Pack Selected Varieties

$2.20 per 100g

Lavazza Ground Coffee 200‑250g Selected Varieties

14

6

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Milk or Cream 300‑375mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

5

650 ea

SAVE $2.70

Lipton Chai, Chai Vanilla Flavour Latte 8 Pack or Intense Tea Bags 100 Pack

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.75 per Litre

ea

SAVE 20¢

Jarrah Coffee Sensations 250g Selected Varieties

4

$1.60 per 100g

375 ea

SAVE 45¢

Cadbury Drinking Chocolate 225g $1.11 per 100g

250 ea

SAVE 70¢

350

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

ea

SAVE $2

$ ea

SAVE $1.10

$

250

$

$

50

$ ea

SAVE $5

$

ea

SAVE 90¢

$

$ Grinders Coffee Beans 1kg Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $1.80


FUEL YOUR Day

Uncle Tobys O&G Granola, Weeties, Shredded Wheat, Oat Flakes, Crisp or Fruity Bites 270‑700g Selected Varieties

Kellogg's Nutri‑Grain 805g, Froot Loops 500g, Just Right Original 790g or Crunchy Nut 670g

4

$

HOT BUY

6

Sanitarium Weet‑Bix Protein 500g 90¢ per 100g

ea

SAVE $2

4

Be Natural Granola or Mini Bites 450‑460g Selected Varieties

$ Be Natural Protein Nut Bars 4 Pack

5

Bega Peanut Butter 325‑375g Selected Varieties

Musashi High Protein Bars 90g Selected Varieties

3

$3.89 per 100g

ea

SAVE 50¢

550

$ ea

SAVE $1.50

$

ea

$2.50 per 100g

SAVE $1.50

350

$

ea

$

50

$

450

$ ea

Capilano Squeeze Pure Honey 375g $1.47 per 100g

SAVE $1.50

SAVE $1

4

$

50 ea

ea

Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g

ea

SAVE $1

385

$

2

$ Golden Days Apricot Delight, Apricot Coconut Slice 150g or Sesame Snaps 3x40g

250

$ ea

SAVE 45¢

Musashi Deluxe High Protein Bar 60g or Protein Wafer 40g Selected Varieties

ea

ea

Rose’s Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 77¢ per 100g

SAVE $1

15


FILL UP THE Pantry

3

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

3

4

$

$

ea

SAVE $1.05

SPC Purée & Simple 4x90g or Frumax 3x120g Selected Varieties $11.11 per kg

ea

SAVE $1

$

ea

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

3

50

$

SAVE $2 White Wings Cake in a Cup 220g or Bliss Balls 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

80

¢

Foster Clark's Jelly Crystals 85g Selected Varieties 94¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

150

$

ea

SAVE 35¢ CSR Pure Icing Sugar 500g

3

270

$

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg $3 per kg

ea

MATCHED

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

ea

140

SAVE 30¢

$

CSR All Natural Buttercream Icing Mix 250g Selected Varieties

ea

$1.08 per 100g

240

$ CSR White Sugar 2kg $1.20 per kg

16

3

$

$

30¢ per 100g

ea

MATCHED

Pandaroo Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 35¢ per 100mL

ea

SAVE 80¢


FILL UP THE Pantry

250

$ MasterFoods Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE 65¢

50¢ per 100mL

4

210

$

ea

Seeds of Change Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE $2.10

Praise Deli Style Aioli, Mayonnaise or Burger Sauce 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1

2

$

ea

SAVE 90¢

3

$

$ Praise Squeezy Real or Light Whole Egg Mayonnaise 335‑380g

ea

Always Fresh Dolmade Stuffed Vine 280g

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 75¢ per 100g

3

$

ea

SAVE $1

$13.57 per kg

Always Fresh Black Sliced Olives 235g or Pitted Black 220g

80

2

$

60 ea

SAVE 70¢

Leggo's Tuna, Pasta or Lasagne Bake Sauce 490‑500g Selected Varieties

Leggo's Providore Pasta Sauces 400g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

2

50

$

170

$ ea

SAVE $1.30

San Remo Pasta 500g Selected Varieties 34¢ per 100g

ea

SAVE 90¢

350

$

ea

SAVE $1.50

17


FILL UP THE Pantry

3

John West Protein+ 220g Selected Varieties

250

$ John West Salmon 130g Selected Varieties

160

$ $15.24 per kg

John West Deli Tuna 90g Selected Varieties $22.22 per kg

18

ea

SAVE 80¢

$19.23 per kg

Ally Pink Salmon 105g

ea

SAVE $1

$13.64 per kg

ea

SAVE 65¢

2

$

ea

SAVE 70¢

2

$

$

Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties

Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties $1.12 per 100g

320

$ Kikkoman Soy Sauce 150mL $2.13 per 100mL

Edgell Snack Time Chick Peas or Red Kidney Beans 70g Selected Varieties $12.86 per kg

ea

SAVE 80¢

90

ea

ea

SAVE 40¢

$2.22 per kg

230

Seeds of Change Rice 240g Selected Varieties $1.04 per 100g

SAVE 80¢

Edgell Super Sweet Corn 420g

SAVE 70¢

SunRice Street Snack 200g Selected Varieties

ea

150

$

ea

$1.25 per 100g

¢

Golden Circle Sliced Beetroot 450g

SAVE 75¢

$

1

$

$3.57 per kg

250

$

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE 55¢

240

$ Suimin Noodle Bowl 122‑137g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

5

$ Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 25¢ per 100g

ea

SAVE $1.30


Serving suggestion

9

$ Tassal Smoked Tassie Salmon 150g $60 per kg

Birds Eye Oven Bake Original Crumb Hoki or Southern Blue Whiting Fish Fillets 1kg $12.50 per kg

1250

$

ea

SAVE $3.20

6

3

$ Birds Eye Crinkles or Straight Hot Chips 750g

Global Mussels 1kg

11

$ ea

$6 per kg

450

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $42.86 per kg

Praise Traditional or 99% Fat Free Mayonnaise 365‑410g

$4 per kg

$

ea

SAVE $1

Global Seafoods Hoki Fillets 600g

$11 per kg

$16.67 per kg

$ John West Sardines 110g Selected Varieties $18.18 per kg

270

ea

SAVE 65¢

ea

SAVE 70¢

10

$

ea

Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg

2

SAVE $1.25

$

ea

ea

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $15.79 per kg

ea

150

$

ea

SAVE 80¢

19


EASY MEAL Solutions

350

$

ea

SAVE 80¢

Perfect Italiano Ricotta 250g $14 per kg

4

$

Logan Farm Chopped Leaf Spinach 250g

35

$7.20 per kg

180

ea

$

SAVE $1.15 Pampas Pastry 1kg Selected Varieties

ea

44¢ per 100g

Serving suggestion

6

$ San Remo Filled Pasta 400‑625g Selected Varieties

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $2.24 per 100g

20

4

$ ea

SAVE $1.35

La Famiglia Stone Baked Sourdough Garlic Bread 480g or Ciabatta 330g

895

$

ea

SAVE $1.04

ea

SAVE $2.30

Serving suggestion

895

$ Empire Food Co Pizza 600g Selected Varieties $1.49 per 100g

ea

SAVE $1.05


FRIDGE Faves

2

50

$ Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties 42¢ per 100g

Alpro Almond or Cashew Yoghurt 150g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE 60¢

$1.36 per 100g

250

$

ea

SAVE $1

4

Liddells Lactose Free Strawberry or Vanilla Pouch 140g $1 per 100g

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

Bulla Cooking Cream 300mL 73¢ per 100mL

5

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1.15

Grove Juice Signature Orange Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

ea

SAVE 45¢

140

$

ea

SAVE 30¢

220

$

ea

40¢ per 100g

95

¢

ea

SAVE 60¢

5

$

Pauls Milky Max Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.86 per 100g

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

SAVE $1.10

ea

SAVE 20¢

350

$

ea

SAVE 80¢

270

$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425‑600mL Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

3

$

50 ea

130

$

Boost Energy Lift or All Berry Bang 350mL $8.57 per Litre

ea

SAVE 40¢ 21


FRIDGE Faves

7

550

$

Don Thinly Sliced Meats 180‑250g Selected Varieties

Bega Block or Grated Cheese 500g Selected Varieties

ea

Coon Shred, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties

SAVE $1

$14 per kg

5

$

$

ea

$20 per kg

ea

SAVE $1

340

$

ea

SAVE $1.20 Don Sliced Salami 100g Selected Varieties

250

$

3

ea

Perfect Italiano Shaved or Grated Parmesan 125‑150g Selected Varieties

6

$

$

$34 per kg

ea

Jarlsberg Original or Lite Sliced Cheese 150g

SAVE 25¢

ea

$40 per kg

Don Donskis Salami Mild or Hot Twin 40g $62.50 per kg

4

4

$

$

ea

Don Traditional Ham Off The Bone Sliced 120g $33.33 per kg

Don Traditional Kabana or Cabanossi 200g

ea

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

SAVE 50¢

$20 per kg

4

$ 40¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

EST PROMOTION ON EAR GREAT TH THE

Purchase $5 or more of any DON or participating products and enter at winwithdon.com.au Ends April 17th, 2020. Conditions Apply. Full T&Cs available at www.winwithdon.com.au.

NSW Permit No. LTPS/20/41369 ACT Permit No. TP20/00037 SA Permit No. T20/16

22

11

$ Hutton’s Smoked Short Cut Bacon Rindless 1kg $11 per kg

ea

Vegie Delights Sausages or Hot Dogs 300g Selected Varieties $2 per 100g

6

$

ea


FREEZER Faves

Steggles Garlic Mini Chicken Kiev Balls 400g $12.50 per kg

5

$

ea

Birds Eye Deep Sea Dory, Barramundi or Flathead 270‑425g Selected Varieties

SAVE $2

7

$

ea

SAVE $3

5

Super Nature Frozen Meals 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

3

$

$

ea

SAVE $1.30

Birds Eye Steam Fresh, Stir Fry Vegetables or Onion Rings 450‑500g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

Birds Eye Golden Crunch Crinkles or Shoestring Microwave Chips 140g $14.29 per kg

2

$

ea

SAVE 50¢

5

50

$ Mrs Mac’s Party Pies 12 Pack $1 per 100g

ea

SAVE $2.70

4

$ Birds Eye Field Fresh Baby Peas or Corn Kernels 1kg $4 per kg

ea

SAVE 70¢

Birds Eye Golden Crunch Happy Stars 600g $3.33 per kg

2

$

ea

SAVE $1.30

8

$ Golden Wok Dim Sim 30 Pack 55¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

3

$

25 McCain Craft Beer Pale Ale Chips or IPA Wedges 500g $6 per kg

ea

SAVE $1 23


DESSERT Faves

475

$

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 24¢ per 100mL

5

Weis Bars 4‑8 Pack Selected Varieties

650

$

ea

SAVE $2.50 Streets Magnum LUXE Ice Creams 3 Pack Selected Varieties*

$1.48 per 100mL

650

$

ea

SAVE $3

*Not available in all stores.

24

ea

SAVE $2

6

Connoisseur Cookies 4 Pack Selected Varieties

Streets Blue Ribbon Chocolate or Coconut Vanilla Protein Ice Cream Bar 4 Pack $2.61 per 100mL

SAVE $2.60

7

350

$ ea

ea

Peters Barney Banana 8 Pack or Vanilla Dixie Cup 4 Pack

$ $1.25 per 100mL

Streets Magnum LUXE Ice Cream 440mL Selected Varieties*

4

$

50

$

Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack

$

ea

SAVE $1.10

6

$ ea

SAVE $3

Sara Lee Rich Chocolate Brownie & Cheesecake 475g $1.26 per 100g

ea

SAVE $1.50


50

HOUSEHOLD Essentials

%

OFF

Décor Tellfresh or Foodfresh

2

$ Décor Tellfresh Container 900mL or 1 Litre

Mirabella LED Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties

30

135 ea

SAVE 64¢

Valvoline XLD 20W‑50 Premium Engine Oil 4 Litre

SAVE $2.30

ea

SAVE $6

7

$ Armor All Wipes 25 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

OATS EZY MOPS & REFILLS

340

SISTEMA KLIP IT MULTIPACKS

$

30

ea

Reva Pegs 36 Pack

Oates Mop Squeeze Refill Two Post

7

$

1

$ ea

SAVE $3

Bostik Super Glue 3mL

ea

SAVE $1.15

10¢ each

Duracell Coppertop 9V Battery 1 Pack

ea

SAVE $1.50

560

$

50

350

$

SAVE $1.59

ea

SAVE $1.90

Oates General Indoor Broom

ea

%

Sistema Klip It Container 200mL 3 Pack

4

24

$

OFF ranges

Oates Dish Brush Rectangular

$

4

20

$

ea

SAVE $2.50

OATES DISHBRUSHES

$

50

570

$

ea

Duracell Coppertop Batteries AA 4 Pack

ea

$1.43 each

25


We give back to local communities

Community Co Glass & Window or Multi‑Purpose Cleaner 750mL

Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL 33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

2

250

$

$

Community Co Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties 5¢ each

26

ea

250

$

5

$

ea

Community Co Floor Cleaning Wipes 20 Pack 25¢ each

ea

350

$ ea

Community Co Furniture Polish 250g $1.40 per 100g

ea


HOUSEHOLD & PEST Essentials

9

99

$ Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg

Palmolive Original or Dry Skin Dishwashing Liquid 500mL 40¢ per 100mL

ea

Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

SAVE $10

2

Harpic Fresh Power Toilet Liquid 700mL or Block Cleaners 39g Selected Varieties

SAVE 95¢

11

ea

SAVE $6

350

$

ea

3

Kleenex Double Length Toilet Tissue 12 Pack 23¢ per 100 sheets

Sard Wonder Stain Remover 420‑500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Finish Rinse Aid Dishwashing Liquid 400‑500mL Selected Varieties

Mortein Kill & Protect or NaturGard Insect Control Bomb 3x125g $3.07 per 100g

ea

SAVE $1.85

650

$

ea

SAVE $1.50

1150

$

ea

HOT BUY

15

$

$ ea

10

$

SAVE $3

$

$ Finish Quantum Ultimate or 0% Tablets 16‑22 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $4.50

ea

Sorbent Silky White Toilet Tissue 32 Pack 26¢ per 100 sheets

Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flushable Wipes 42 Pack 6¢ each

Mortein NaturGard, PowerGard Odourless Automatic Control System 154g or DIY Professional Surface Spray 2 Litre

250

$

ea

HOT BUY

20

$

ea

SAVE $10

27


PET Essentials

My Dog Wet Dog Food 85‑100g Selected Varieties

Optimum Wet Dog Food 85‑100g Selected Varieties

1

$

Whiskas So Fishy, So Meaty or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties

SAVE 45¢

78¢ per 100g

Dine Perfect Portions Wet Cat Food 75g Selected Varieties $1.47 per 100g

2

Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Wet Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

28

ea

SAVE $1.15

150

$

ea

SAVE 40¢

7

$

60

$

Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (Refrigerated Product)

SAVE $3

10

25¢ per 100g

ea

SAVE $2.90

Love'em Liver Treat Beef or Pork 100g $4.20 per 100g

ea

SAVE $2.50

110

$

ea

SAVE 65¢

250

$

ea

SAVE $1.15

420

$

$ Schmackos Strapz or Stix 500g or Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

8

$

ea

ea

SAVE $1.50


50

HEALTH & Beauty

%

OFF Lynx Range*

30

%

OFF

Bosisto’s medicinal Range Bosisto's Eucalyptus Spray 200g $3.15 per 100g

350

$ Lynx Deodorant 165mL Selected Varieties (*excluding travel size)

ea

SAVE $3.50

$2.12 per 100mL

SAVE $3.10

$6.77 per 100mL

71¢ per 100mL

$

6

$ ea

SAVE $5

ea

Bosisto's Eucalyptus Oil 175mL

Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

5

630

$

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

1185

$ ea

SAVE $1.95

ea

SAVE $6.85

30 % OFF

AUSTRALIAN PURE BEAUTY

Bosisto’s Eucalyptus Solution 500mL $1.81 per 100mL

Australian Pure Beauty Sensitive Cleansing Wipes 25 Pack or Face Scrub 150mL

BIC Hybrid Advance Razor 6 Pack 92¢ each

Bic hybrid razors

5

$

55 ea

SAVE $2.45

415

$

520

$

ea

SAVE $1.84

Gillette Satin Care Sensitive Skin Shave Gel 195g $2.67 per 100g

30

%

OFF ranges

ea

SAVE $2

Gillette Venus Sensitive or Tropical Disposable Razor 3 Pack $2.33 each

GILLETTE VENUS LE RAZORS DISPOSAB

7

$

ea

SAVE $3

905

$

ea

SAVE $3.45

Bosisto’s Eucalyptus Drops Sugar Free 50g** $4.90 per 100g

245

$

ea

SAVE $1.05

**This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

29


HEALTH & Beauty

Norsca Anti‑Perspirant Deodorant 150g or 150mL Selected Varieties

2

3

80

$

Mitchum Anti‑perspirant Roll‑On & Deodorant 50mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

$5.60 per 100mL

SAVE $3

30 Be kind to your nose

2

80 ea

SAVE $1.20

%

OFF

ranges

Bandaid Tough Strips*

$

ea

Cenovis*

7

$ Band‑Aid Waterproof Tough Strips 20 Pack

Cenovis Mega Vitamin C 1000mg Orange Chewable Tablets 60 Pack#

14¢ each

$11.67 per 100 units

ea

SAVE $3

this season

8

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack# Selected Varieties

2

$53.33 per 100 units

Colgate Total Toothpaste 115g, Toothbrush 360° 1 Pack or Dental Ribbon Waxed 50m Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

3

$

ea

hot buy

$

ea

SAVE 50¢ Sorbent Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack* 29¢ each

30

7

$

89¢ per 100 units

470

$ ea

Listerine Fresh Burst Antiseptic Mouthwash 250mL

ea

$1.88 per 100mL

*Excludes Low Prices Everyday. **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional. #Vitamin Supplements are not a substitute for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate.


HEALTH & Baby

14

$

Huggies Essential Clean Baby Wipes 80 Pack

Huggies Essentials Nappies 40‑54 Pack Selected Varieties

3¢ each

1760

$ Nestlé NAN Supreme 3 Formula 800g $2.20 per 100g

ea

SAVE $4.40

1450

$

250

$

ea

ea

SAVE 50¢

150

$ Heinz Organic Pouch 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE 60¢

150

$

ea

BabyLove Nappy Pants 22‑28 Pack Selected Varieties

Heinz Baby Food 170g Selected Varieties

ea

88¢ per 100g

420

$

315

$ Carefree Flexia Regular or Super Tampons 16 Pack 20¢ each

ea

SAVE $1.45

Stayfree All Nights Pads Extra Long with Wings 10 Pack 28¢ each

275

$

ea

SAVE $1.75

ea

hot buy

Tena Lady Pads 6‑39 Pack Selected Varieties

31


7

$

SALE

15

425

$

ea

SAVE $4.25

SAVE $7.15

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties

BIG DEAL SALE ON NOW!

Patties Party 30 Pack or Mini Combo 40 Pack

$1.06 per 100mL

550

$

ea

ea

225

SAVE $5.50

$

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

SAVE $2.25

825

$

ea

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.50 per Litre

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.25

Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

13

$

ea

SAVE $6 VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

SUPA_V1_IGACQ640_040320

ON SALE 4TH MARCH 2020

On Sale Wed 4th March to Tue 10th March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -04-03-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu