Skip to main content

Maleny IGA -03-07-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

Better trhicaen half p

90

¢

On Sale 3rd July 2019 Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $9.47 per kg

150

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.10

182

$

375

$

ea

SAVE $1.83

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

270

$

ea

SAVE $3.75

Strawberries 250g Punnet $1.08 per 100g

ea

250g Punnet

16

$

kg

Australian Beef Rump Steak On Sale Wed 3rd July to Tue 9th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ535_030719_P1


PICK OF THE Crop

350

$ Granny Smith Apples

Australian

SEEDLESS WATERMELON

150

$

kg

1

$ Kent Pumpkin

390

$ kg

Gourmet Tomatoes

kg

390

$

kg

Red Capsicums

2

$ Gold Sweet Potatoes

kg

MULTI-BUY

52 $

for

Gold Kiwifruit Product of New Zealand

Eat Well Apricots Dried 500g or Mixed Nut Medley 475g

7

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

580

$ Community Co Asian Salad Bowl 250g or Garden Bowl 200g

2

kg

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

20

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

Australian

20

$

16

14

$ Australian Pork Loin Steaks

Australian Free Range Whole Chicken

599

$

kg

kg

Australian Whole Beef Eye Fillet

10

$ kg

Australian Lamb Shanks

$ kg

8

ea

$5.33 per kg

kg

IGA Pickled Pork

$ Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack

25

$

LAMB LOIN CHOPS

kg

Australian Medium Green King Prawns Thawed

22

$

kg

Big Ocean Value Pack Crumbed Fish Fillets 700g $11.43 per kg

8

$

ea

3


DELI Delights

Irresistible

18

HAM OFF THE BONE SLICED OR SHAVED

$

kg

SAVE $8

14

20

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

$ kg

SAVE $8

8

4

SAVE $6

Salami Sliced or Shaved

6

19

$

$ Smoked Hocks or Bones

kg

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

$ kg

Roast Pork with Crackle

kg


DELI Delights

3

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g

4

$

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

ea

15

$

kg

ea

SAVE $1

$20 per kg

8

50

SAVE $1.50

$32.14 per kg

$

ea

SAVE $1.80

$28 per kg

3

50

$

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

ea

SAVE $3

$29.09 per kg

Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15 Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $25 per kg

21

$

kg

5

$

ea

Chilli Salami Sliced or Shaved

SAVE $8

1150

$

kg

SAVE $11.50 Chorizo

5


BAKERY Delights

550

$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

230

$

ea

SAVE 35¢ 8 Pack

Delightful

$1.15 per 100g

COUNTRY DELIGHT SNOWBALLS

4

$ Your Bakery Bar Cake 300‑370g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

580

$ Rainbow Layer Cake 375g $1.55 per 100g

ea

SAVE 20¢

Golden Waffles 220‑275g Selected Varieties

320

$

6

Luscious Lamingtons 6 Pack Selected Varieties

150

$ Balfours Donuts 120-130g Selected Varieties

ea

250

$

ea

SAVE 65¢

ea

SAVE $1.70

6

$ Papa Joe’s Banana Bread 700g Selected Varieties 86¢ per 100g

ea


BAKERY Delights

250

$

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.50

63¢ per 100g

3

ea

$

Delicious

ea

SAVE $1.20

GOLDEN CRUMPET BREAKS

6 Pack 71¢ per 100g

3

$ Helga’s Wraps 5‑8 Pack Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.50

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g

3

130

$ Plain or Garlic Turkish Rolls 130g

SAVE 20¢

$1 per 100g

5

390

$

$

ea

SAVE 50¢

Burgen Bread 700g Selected Varieties 72¢ per 100g

VARIETY

ea

$ ea

Helga’s Bread 650‑850g Selected Varieties

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

340

$

ea

7


3 day sale This Weekend Only!

560

$ Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.40 per kg

750

$

ea

SAVE $5.65

6

Middle Bacon Rashers

ea

$12 per kg

350

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties $0.58 per 100g

8

SAVE $4.50

10

$

$ Global Beer Battered Whiting 500g

kg

ea

SAVE $1.50

Australian Whole Economy Beef Porterhouse

5

kg

$ V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (from the meat department) $1.67 per 100g

ea

SAVE $2

Specials available Friday 5th July until Sunday 7th July ONLY! While stocks last.


3 day sale This Weekend Only!

190

$ Majans Bhuja Mix 140-200g Selected Varieties

ea

Nice & Natural Nut or Protein Bar 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.95 Better trhicaen half p

2

Better trhicaen half p

$

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

180

$

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$1.33 per litre

ea

SAVE $2.20

279

$

ea

SAVE $2.80

335

$

ea

SAVE $3.35

Better trhicaen half p

5

Biozet Attack Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

Herbert Adams Gourmet Pies 2 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $5.99 IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties $0.36 per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75

10

$

ea

SAVE $4 BabyLove Nappies 30-54 Pack Selected Varieties

Specials available Friday 5th July until Sunday 7th July ONLY! While stocks last.

9


9

$ Global Crumbed Blue Whiting 600g

ea

$15 per kg

12

12

$ Kabana or Cheese Kabana

Thin BBQ Sausages 1.5kg Pack $5.33 per 100g

$ ea

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

Bringing you

ea

380

$

10

$ kg

Hans American Hot Dogs

3

8

$ kg

Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

380

$

ea

D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g

Low Prices across the store every day.

ea


750

$

ea

Community Co Meals for One 400g Selected Varieties $1.88 per 100g

11

12

$ Community Co Family Serve Quiches 700g Selected Varieties $1.57 per 100g

$ ea

ea

Community Co Family Serve Meals 1-1.2kg Selected Varieties

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

11


let’s eat!

19

$

McCain Roast Potato Traditional 650g

Roast Pork with Crackle

$3.85 per kg

2

$ Mount Franklin Spring Water 1 Litre $2 per Litre

250

$

kg

SAVE $1.20

490

$ ea

SAVE 50¢

Streets Blue Ribbon 2 Litre Selected Varieties $2.45 per Litre

ea

MATCHED

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

450

$ Nanna’s Apple & Salted Caramel Crumble 400g $1.13 per 100g

Meals Made Easy

ea

SAVE $1.50

MULTI-BUY

2 $ 16 for

Youfoodz Meals 235-385g Selected Varieties

12

165

$

ea

SAVE $3.90


enjoy your night in

1

The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

$1.36 per 100g

SAVE $1.75

2

24

Allen's Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

1

$

$

ea

$ Red Rock Deli Tortilla Chips 165g

3

75

$

Twisties, Sunbites or Cheetos 125‑270g Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g, Sakata or Sunbites 75‑90g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.50

ea

Share the fun!

2

50

$

ea

SAVE 79¢

3

Poppin Butter or Triple Butter Microwave Popcorn 4x100g $1.13 per 100g

$1.76 per 100g

ea

SAVE $1.05

3

$

$ Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $2

Lolly Gobble Bliss Bombs 175g $1.71 per 100g

ea

SAVE 70¢ 13


SWEET Treats

2

$

07 ea

SAVE $2.08

1

$ Cadbury Bubbly Dairy Milk or Mint Chocolate Block 160g $1.29 per 100g

3

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury or Pascall Bags 160‑350g Selected Varieties

2

3

ea

SAVE $1.50

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

50

$

SAVE $1

$

$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.60

4

$ Nestlé or Allen's Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE $1

212

$

ea

SAVE $2.13 Green & Black’s Organic Chocolate Blocks 90g Selected Varieties $2.36 per 100g

CADBURY GREEN & BLACK’S AND ASSOCIATED MARKS ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE

14

170

$ Kinder Surprise Egg 20g Selected Varieties $8.50 per 100g

ea

SAVE 55¢

350

$ Darrell Lea Chocolate Balls or Liquorice 160‑280g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢


TASTY Snacks

250

$

ea

GO QLD

SAVE 80¢

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

3

350

$

SAVE 99¢

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

$ Pringles Chips 134g Selected Varieties

SAVE $1

$2.24 per 100g

250

$ Uncle Tobys Muesli Bars or Roll‑Ups 6 Pack Selected Varieties

150

$ ea

ea

SAVE $1.50

Fantastic Delites 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties $1.04 per 100g

130

$

Arnott’s Assorted Creams 500g 80¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

Arnott's Simple Batch Biscuits or Cookies 160‑180g Selected Varieties

150

$ Oreo Cookies 137g Selected Varieties $1.09 per 100g

2

ea

SAVE $1

ea

SAVE 50¢

$

3

$ Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Le Snak or Milk & Oats Bars 6 Pack Selected Varieties

220

$ ea

SAVE $1.70

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

ea

Sakata Rice Crackers 90‑100g Selected Varieties

SAVE 65¢

15


REFRESH Me THE ONLY ENERGY DRINK WITH A GREAT COCA-COLA TASTE

265

$

ea

GO QLD

SAVE 20¢

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

165

$

8

$

50 ea

HOT BUY

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

ea

SAVE 95¢

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties

850

$2.27 per Litre

ea

SAVE $3.70

$8.50 per Litre

$3.33 per Litre

260

$

ea

4

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

560

$ ea

SAVE $1.70

215

$

HOT BUY

© 2019 THE COCA-COLA COMPANY. ‘COCA-COLA’ AND THE DYNAMIC RIBBON DEVICE ARE REGISTERED TRADE MARKS OF THE COCA-COLA COMPANY.

16

SAVE $12.25

$

$

$10.40 per Litre

ea

Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties

Coca‑Cola Energy 250mL Selected Varieties

1875

$

ea

SAVE $1.35

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

ea

SAVE $4.85

810

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

ea

SAVE $4.10


250

$

ea

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

Kraft Cream Cheese Spread 500g Selected Varieties

4

630

$

$

ea

Praise Squeezy Real or Light Whole Egg Mayonnaise 335‑380g

$12.60 per kg

6

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

$ ea

4

$

ea

Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties

Tetley Tea Cup Bags 100 Pack

Lowan Muesli 750g Selected Varieties

$3 per 100g

$1.83 per 100g

53¢ per 100g

Bringing you

ea

$3.90 per kg

330

$

160

$ ea

ea

Low Prices across the store every day. 17


FILL UP YOUR Cup

8

$ Nescafè Gold Instant Coffee 100g Selected Varieties $8 per 100g

SAVE $3

7

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

$ Nescafé Blend 43 or Gold Coffee 90‑150g Selected Varieties

4

$ Nescafé Blend 43 Limited Edition 140g $3.36 per 100g

70 ea

SAVE $4.70

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

4

ea

SAVE $1.30

10

$ ea

SAVE $2

450

$

250

$ ea

ea

SAVE $1.50

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 91¢ per 100g

SAVE $4

350

$ Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea

ea

SAVE $1

$

ea

MULTI-BUY

Golden Circle Juice 3 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

Berri Juice or Nectar Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

18

26 $

for

SAVE $2.50


RISE & Shine

UNWRAP

OAT GOODNESS

6

$

SAVE $2

Kellogg’s Cereal 500-805g Selected Varieties

9

350

$

$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

4

$1.23 per 100g

ea

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 54¢ per 100g

$ Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties

350

$ ea

SAVE $1

ea

Uncle Tobys Cheerios 320g $1.09 per 100g

ea

SAVE $1.25

1440

$

ea

FIND ME IN THE BREAKFAST AISLE

6

$ Capilano Pure Honey Squeeze Pack 500g $1.20 per 100g

ea

SAVE $1.35

Sanitarium Up & Go 12x250mL Selected Varieties $4.80 per Litre

325

$ Uncle Tobys Breakfast Bakes 260g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $2.75 19


FILL UP THE Pantry

Better trhicaen half p

1

2

$

$ ea

Green's Original Pancake Shake 200g or Cake Mix 340g Selected Varieties

SAVE $1.20

3

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2

20¢ per 100mL

$

ea

SAVE 50¢

4

$

CSR Soft Icing Mixture or Brown Sugar 1kg 30¢ per 100g

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 2kg $2 per kg

560

$ ea

SAVE $1

Campbell's Chicken or Beef Bone Broth 500mL $1.12 per 100mL

ea

SAVE $1.40

TIRAMISU COOKIE CUPS

3

$ Bertolli Extra Virgin Olive Oil 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Find this Tiramisu Cookie Cups recipe at recipes.csrsugar.com.au

$1.20 per kg

20

240

$ CSR White Sugar 2kg

ea

MATCHED

ea

SAVE $2

Angas Park Pitted Prunes 1kg $10 per kg

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 82¢ per 100g

10

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE 50¢

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $3.20 per 100mL

230

$

8

$

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

1

50

$ Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

ea

Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties

SAVE $1

2

$

ea

SAVE 75¢

150

$

ea

SAVE 48¢ Campbell’s Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties

2

50

$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 63¢ per 100g

McKenzie's Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

SAVE $1.69

130

$

5

$

ea

ea

SAVE 35¢

One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties

SAVE $2

$8.21 per kg

30 MINUTE DINNERS. CAMPBELL’S CAN.

550

$ Always Fresh Pitted and Non Pitted Kalamata Olives 670g

ea

ea

SAVE $2.10

QUICK AND EASY SPAGHETTI BOLOGNESE FOR THE RECIPE VISIT www.campbells.com/anz

3

$ Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

175

$ ea

SAVE 95¢

Foster Clark's Custard Powder 350g 50¢ per 100g

ea

SAVE 45¢ 21


FILL UP THE Pantry

2

Better trhicaen half p

85

$

¢

ea

SAVE $2

John West Protein+ 220g Selected Varieties

Golden Circle Sliced Beetroot 450g

$9.09 per kg

$1.89 per kg

2

ea

SAVE 95¢

$ John West Tuna Slices 125g Selected Varieties $16 per kg

170

$ Safcol Tuna Pieces Pouches 100g Selected Varieties $17 per kg

2

$ John West Salmon 105‑130g Selected Varieties

22

ea

SAVE $1

50 ea

SAVE 25¢

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties 80¢ per 100g

3

$

ea

SAVE 65¢

Nando’s Peri Peri or Marinade Sauces 125-265g Selected Varieties

SAVE 75¢

3

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 2kg 24¢ per 100g

ea

SAVE $1

Maggi Oyster 275mL, Fish Sauce 300mL or Stir Fry Creations 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

480

$ ea

$ Praise Aioli, Burger Sauce or Mayonnaise 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

2

$

ea

SAVE 70¢

250

$

ea

SAVE 50¢


YOUR Wellness PANTRY 3

$ Kellogg’s Gluten Free Corn Flakes 270g

SAVE 99¢

$1.11 per 100g

Bodytrim Bar, Brownie or Slice 50‑55g Selected Varieties

250

$

SAVE $1

250

$2.50 per 100g

ea

SAVE $1.30

4

Aussie Bodies Protein Bar 30‑40g Selected Varieties

$6.36 per Litre

$ Bee Vital Organic Apple Cider Vinegar 500mL 80¢ per 100mL

ea

SAVE 70¢

210

$

ea

SAVE $1.55

SAVE $1.50

Basco Gluten Free Buttermilk Pancake Shake Mix 325g

3

92¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

1095

$ Atkins Endulge Low Sugar Bars 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.55

2

$ Golden Days Sesame Snaps 3x40g, Apricot Delight or Apricot Coconut Slice 150g

$ ea

ea

SAVE 99¢

180

$

Atkins Low Carb Protein Shake Mix 330mL Selected Varieties

3

86¢ per 100g

ea

$ Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties

ea

$

Lowan Whole Foods Gluten Free Cocoa Bombs Cereal 350g

Green’s Gluten Free Butter or Chocolate Cake Mix 470g 57¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

270

$

ea

SAVE $1.30 23


FRIDGE Faves

Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g $1.07 per 100g

MULTI-BUY

MULTI-BUY

3$ 50

3$ 50

for

4

SAVE $1.80

3

50

$ Pauls Custard Zymil Lactose Free 1kg or Yoghurt Zymil 500g

SAVE $1.40

2

70

$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

24

ea

ea

SAVE 45¢

550

$

ea

SAVE $1.50

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g or Pouch 130g Selected Varieties

for

4

SAVE $2.25

4

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

SAVE $1.70

MULTI-BUY Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.29 per 100g

Tamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.23 per 100g

The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties $9.09 per Litre

4

5 $ 50 for

SAVE $2

1

$

SAVE 35¢

250

$

ea

SAVE 50¢

5

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

35 ea

ea

ea

SAVE $1.90

5

$ Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

330

$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

MATCHED

ea

SAVE $1.10


FRIDGE Faves

4

50

$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg

ea

SAVE 95¢

550

$ Bega Individually Wrapped Sliced Cheese 480‑500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

6

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

Philadelphia Original or Light Cream Cheese Block 250g $14 per kg

ea

SAVE $1.65

350

$

SAVE 80¢

Western Star Butter Pats 250g Selected Varieties

GO QLD

370

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 93¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

450 ea

SAVE $1.10

3

$

ea

SAVE 70¢

$1.20 per 100g

$ Don Footy, Cocktail Franks or Frankfurts 375‑500g Selected Varieties

3

$

ea

50 ea

SAVE $1.30 Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g 93¢ per 100g

5

$ Don Salami 200g Selected Varieties $27.50 per kg

50 ea

SAVE $1.49

10

$ Don Bacon Shortcut Rindless Bacon Twin Pack 750g $13.33 per kg

ea

SAVE $2.80 25


GO QLD 375

$

SAVE $3.75

McCain Flavour Boss Pizza 490‑540g Selected Varieties

6

$ McCain Rustica Sourdough Spinach & Mozzarella or Margarita Pizza 350‑365g

I&J Light & Crispy or Crispy Fish Fillets 425g $11.53 per kg

ea

4

90

$

ea

SAVE $2.30

4

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

26

64¢ per 100g

5

$9 per kg

SAVE $2

I&J Big Beefers Original Patties 6 Pack $11.46 per kg

SAVE $3

2

$4 per kg

ea

SAVE 60¢

5

$ ea

SAVE $2

550

$ ea

ea

SAVE $1.50

9

ea

$ Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

$ Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties

$ Pacific West Entertaining Packs 350‑430g Selected Varieties

Mrs Mac’s Pies or Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

$

SAVE $1.50

450

$

ea

ea

SAVE $1.90

Steggles Chicken Snacks 400‑450g Selected Varieties

250

$ Birds Eye Hot Chips 750g or Golden Crunch Happy Stars 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

ea

SAVE 80¢


DESSERT Faves

7

$

ea

SAVE $3

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

6

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

$ Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

5

So Good Frozen Dessert 475mL-1 Litre Selected Varieties

$ Oreo Frozen Cone, Sandwich or Stick 4 Pack Selected Varieties

5

ea

Darling Downs Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

Golden North 2 Litre or Multipack Ice Cream 5 Pack Selected Varieties

4

Bulla Cookies and Cream or Vanilla Ice Cream Sandwiches 4 Pack

ea

Sara Lee Apple Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

490

$ ea

Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre 39¢ per 100mL

ea

SAVE $2.20

5

$

SAVE $2

$ 91¢ per 100mL

ea

SAVE $1.50

4

6

$

$

SAVE $3

ea

SAVE 50¢

$

SAVE $2

7

$

ea

SAVE $1.25

4

$

ea

Creative Gourmet Frozen Fruit 300‑500g Selected Varieties

ea

27


HOUSEHOLD Essentials

50

30

%

OFF

OFF

Oates apntriebfailcltserial mo

Décor Tellfresh

250

$ Décor Tellfresh Oblong Container 900mL or 1 Litre

%

ea

SAVE $2.50

Oates Premium Antibacterial Large Mop Refill 1 Pack

1030

$ Oates Stainless Steel Toilet Set

550

$ Redheads BBQ Charcoal 3kg

ea

SAVE $5.50

270

$

ea

SAVE $3.80

Vileda Handi Dish Refillable Handle 1 Pack

1250

$

ea

SAVE $2.69

620

$

Oates Tilt‑A‑Matic Squeeze Mop

150

$ Redhead Safety Matches 10x45 Pack 33¢ per 100 units

Oates Soft Grip Window Squeegee

270 ea

SAVE 75¢

310

$

ea

SAVE 65¢

SAVE $1.30

$

ea

SAVE $4

ea

Jiffy Firelighters 24 Pack $12.92 per 100 units

ea

SAVE $1.40

30 % OFF

Bonds Kids Apparel

9

$ Bonds Girls Brief 4 Pack Selected Varieties

28

80 ea

SAVE $4.20

5

$ Duracell Coppertop Batteries AAA or AA 4 Pack $1.25 each

220

$ ea

SAVE $3.15

Mirabella Halogen GLS 28‑72W Globes 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.40


2

$

2

$

50 ea

Community Co Clean Freak Multi‑purpose or Glass & Window Cleaner 750mL

Community Co Bath & Shower Cleaner 750mL 33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

350

$ $1.75 per 100mL

350

$

ea

5¢ each

Community Co Instant Hand Sanitiser 200mL

5

250

$ Community Co Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties

ea

$ ea

Community Co Floor Cleaning Wipes 20 Pack

Community Co Furniture Polish 250g

25¢ each

$1.40 per 100g

2

170

$

ea

Community Co Instant Hand Sanitiser 50mL

ea

$ ea

$4 per 100mL

ea

Community Co Hand Sanitising Wipes 20 Pack 9¢ each

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

29


HOUSEHOLD Essentials

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

550

$

325

$

Comfort Fabric Conditioner 750‑800mL Selected Varieties

349

$

ea

ea

SAVE $3.50

SAVE $5.50

ea

SAVE $3.25 Air Wick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $2.04 per 100g

7

20

$ Cold Power Sensitive or Regular Dual Caps 18 Pack 40¢ each

7

49

$ Air Wick Essential Oils or Life Scents Freshmatic 157‑174g Selected Varieties

ea

SAVE $7.50

ea

SAVE $4.80

4

$ Vanish Preen Oxi Action Fabric Stain Remover 375mL Selected Varieties $10.67 per Litre

ea

SAVE 79¢

6

30

$4.75 per kg

350

$

2

$

ea

SAVE $2

Vanish NapiSan Oxi Action Stain Remover 2kg Selected Varieties

$

Air Wick Essential Oils or Life Scents Freshmatic Refill 157-174g Selected Varieties

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

12

$ OMO Laundry Liquid 1.8‑2 Litre, Powder 2kg or Dual Capsules 30 Pack Selected Varieties

ea

Ajax Spray n’ Wipe Lemon Citrus or Lavender & Citrus Refill 750mL 47¢ per 100mL

ea

SAVE $7.99

950

$

ea

SAVE $3.50


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

Keep it Handee for cleaning!

3

Duck Fresh Discs 36mL Selected Varieties $8.33 per 100mL

ea

SAVE $3

3

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

$ White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

10

$

$

ea

SAVE $1.25

Kleenex Fragrance Free or Lightly Fragranced Flush Wipes 42 Pack 7¢ each

ea

SAVE $5

295

$

ea

SAVE $1

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

250

$

5

$ OzKleen Shower Power Citrus Fresh Bathroom Cleaner 500mL $1 per 100mL

4

$ Multix Bake 20m×30cm 23¢ per metre

4

SAVE $1

$ ea

SAVE $1.85

Chux Original Superwipes 10 Pack 40¢ each

50 ea

SAVE 65¢

ea

ea

MATCHED

2

$ Multix Resealable Sandwich or Snack Bags 40 Pack 5¢ each

ea

SAVE 49¢ 31


PET Essentials

TM

11

$

ea

SAVE $2 Whiskas 1+ Years Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 44¢ per 100g

3

$ Temptations Cat Treats 85g Selected Varieties $3.53 per 100g

ea

SAVE $1.30

7

$ Ultimates Indulge Variety Pack Wet Cat Food 7x85g $1.18 per 100g

ea

SAVE $2.17

3

Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 72¢ per 100g

$

5

Optimum Wet Dog Food 680‑700g Selected Varieties

720

$

ea

SAVE $3.30

10

$ ea

SAVE 75¢

Chum Crunchy Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 13¢ per 100g

ea

SAVE $8.60

$ Temptations Chicken or Beef Cat Treats Mega Pack 180g

ea

SAVE $3

$2.78 per 100g

4

$ Nature’s Gift Dog Roll 1.4kg Selected Varieties 29¢ per 100g

32

26

$

ea

ea

SAVE $1

Optimum Dry Dog Food 6.5-7kg Selected Varieties

SAVE $9


GET READY FOR Winter

10

$ Betadine Sore Throat Gargle 15mL

SAVE $2

$66.67 per 100mL

6

$

Betadine Anaesthetic Lozenges 16 Pack Selected Varieties

SAVE $1.60

40¢ each

12

50 ea

$ Centrum Advance For Adults or 50+ For Adults Tablets 60 Pack $20.83 per 100 units

SAVE $4.50

240

$ Medix Ibuprofen Tablets 24 Pack 10¢ each

ea

SAVE 90¢

Sorbent Facial Tissues Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Selected Varieties

40 ea

SAVE 70¢

7

Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack

840 ea

$14 per 100 units

550

$ Cenovis Sugarless Vitamin C 500mg Orange Chewable Tablets 100 Pack

ea

SAVE $1

70¢ each

$

ea

$5.50 per 100 units

1495

$ $8.54 per 100mL

ea

$

Cenovis Mega Vitamin C 1000mg Orange Chewable Tablets 60 Pack

Bosisto's Eucalyptus Oil 175mL

180

$

ea

ea

SAVE $2.05

Elastoplast Fabric Extra Flexible Breathable Plasters 40 Pack 9¢ each

350

$

ea

SAVE 50¢

33


HEALTH & Beauty

6

$

239

$

ea

SAVE $2.40

9

$

10

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

$1.20 per 100mL

92¢ per 100mL

Neutrogena T/Gel Shampoo 200mL (30% OFF Neutrogena Shampoo and Conditioner) $4.55 per 100mL

ea

SAVE $3.90

30 Veet Normal or Sensitive Hair Removal Cream 100g (30% OFF Veet Creams) $6.15 per 100g

6

$

15 ea

SAVE $2.65 34

275

$

3

$

ea

SAVE $2.75

ea

SAVE $1.95

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

BIC Sensitive 1 Disposable Shavers 10 Pack or Simply Soleil 3 Pack

ea

SAVE $1

695

Simple Micellar Cleansing Water 200mL

$

(30% OFF Simple Range) $3.48 per 100mL

ea

SAVE $3.04

%

10

$

OFF

Garnier All In 1 Micellar Cleansing Water 400mL Selected Varieties $2.50 per 100mL

E45 Moisturising Shower Cream or Lotion For Dry Skin 200mL (30% OFF E45 Range) $4.35 per 100mL

870

$

ea

SAVE $3.79

13

$

ea

Garnier BB Cream 50mL $26 per 100mL

ea


HEALTH, BEAUTY & Baby

8

$ Colgate Sensitive Pro‑Relief Toothpaste 110g Selected Varieties

Colgate Total Dental Floss 25m or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

$7.27 per 100g

2

$ Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

Dry Idea Baby Powder Anti-Perspirant Deodorant 150g $1.67 per 100g

2

Dettol Liquid Hand Wash Refill 950mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

50

3

65 ea

SAVE 55¢

Sanofi Epsom Salts 1kg 65¢ per 100g

ea Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

6

$

ea

45

SAVE $7

10

$4 per 100 units

450

$ Tena Extra Long Liners 24 Pack

ea

SAVE $2

8

$ Huggies Fragrance Free or Coconut Baby Wipes Refill 200 Pack

ea

SAVE $1.60

19¢ each

ea

$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

6

10

$

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.50

$ Libra Pads Ultra Thin or Extra Pads 10‑18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

$

2

$

ea

ea

18

$ S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g

ea

SAVE $2

ea

$2 per 100g

35


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 3rd July 2019

279

$

ea

175

SAVE $2.80

$

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

715

$

Finish All In 1 Max 53 Pack or Quantum Ultimate 36 Pack Selected Varieties

Patties Party or Mini Combo 30‑40 Pack

8

$ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.50 per kg

35¢ per 100g

$

ea

SAVE $7.15

16

Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495‑505g Selected Varieties

SAVE $16

MULTI-BUY

54

50

$

ea

SAVE $1

ea

for

Dine Wet Cat Food 85g Selected Varieties 94¢ per 100g

SAVE $1.75

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 3rd July to Tue 9th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -03-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu