Skip to main content

Maleny iga 27 09 2017

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

164

14

$

09 ea

$

SAVE $1.65

SAVE $14.11

Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

4

ea

pr i c e

$

4

$ ea

SAVE $4

Four’N Twenty Meat Pies 4 Pack 700g Selected Varieties 57¢ per 100g

Streets Magnum Ice Cream 4-6 Multipacks Selected Varieties

ea

SAVE $4

Australian

Pork Loin Steaks While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

999

$

kg

SUPA_IGACQ238_270917_P1

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

MULTI-BUY

25 $

for

Kensington Pride Mangoes

NEW Season

899

$ USA White Seedless Grapes

150

$ Hydro Lettuce

Brown Onions 1kg $1.79 per kg

2

Red Capsicums

ea

1kg pack

Gourmet Tomatoes

Asparagus Bunch

399 ea

ea

169

$

kg

$ IGA Fresh Family Crunchy Salad Kit 480g or Asian Salad Kit 250g

199

$

kg

249

$

ea

179

$

349

$

kg

Continental Cucumbers

799

$ Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties $21.31 per kg

ea

ea

375g pack


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

1199

$ Australian Economy Beef Rump Steak

1899

$ Australian Beef Porterhouse Steak

2999

$

kg

Lamb Racks or Cutlets

kg

Have you seen our Star Rated Beef Mince

1199

$

kg

Australian Beef Round BBQ Steaks

kg

8

$ IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg

1999

$ Lamb Rump Steak or Roast

999

$

kg

ea

Australian Lamb Shoulder Roast Bone In

kg

7

$

5

$ Australian Whole Lilydale Free Range Chicken

Australian Large Green Banana Prawns

2399

$

kg

99 kg

Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

Seven Mile Pork Garlic & Chive Porterhouse Steak, Herb & Garlic Butter Mignon or Lemon Pepper Cutlets

3299

$

kg

Global Basa Fillets 1kg

19

IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

99

$

$14 per kg

kg

799

$

ea

ea

4

$ IGA Beef Mince Regular 500g 3 Star $8 per kg

ea

$7.99 per kg

3


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

8

$

kg

SAVE $3

Middle Bacon Rashers

1699

99

$

11

SAVE $5

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

1999

$

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

1049

$ Royal Line Smoked Salmon 200g $52.45 per kg

4

ea

SAVE $3.47

1699

$

899

Chicken Loaf or Roll Sliced or Shaved

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

kg

SAVE $3

799

$

ea

SAVE $3.26

kg

SAVE $6

Continental Chorizo

$

kg

SAVE $7

Ham Off The Bone Sliced or Shaved

99 kg

$

kg

379

$ Lorries Pies 230g Selected Varieties $1.65 per 100g

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

ea

SAVE 66¢

499

$

ea

SAVE $2.02


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

245

$

ea

SAVE $2.45 Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 61¢ per 100g

399

$ IGA Baker’s Oven Chocolate or Vanilla Double Sponge 460g 87¢ per 100g

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

250

$

ea

$1.25 per 100g

ea

SAVE $1

Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties 38¢ per 100g

679

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 680g $1 per 100g

2

69

$

ea

SAV E 90¢

ea

SAVE 20¢

IGA Baker’s Oven Garlic Bread Twin Pack 450g 51¢ per 100g

229

$

ea

SAV E 20¢

Bazaar Pizza Bases 2 Pack Selected Varieties

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

339

$

ea

SAV E $2

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 43¢ per 100g

279

$

ea

LOCKED DOWN

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g 86¢ per 100g

3

$

49 ea

SAVE $2.50

389

$

ea

SAV E $1

5


SWEET Treats

pr i c e

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

6

$ ea

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

SAVE $1

$1.88 per 100g

ea

SAVE $6

price

2

$ Cadbury Bags 160g or Pascall Lollies 150-350g Selected Varieties

SAVE $2

3

Nestlé Kit Kat or Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

$ Skittles Sours 190g or Fruits Share Bag 200g

5

3

$ ea

SAVE $1.50

350

$ ea

SAVE $1.30

M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.30

$

ea

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

6

150

$

SAV E $2 Starburst Chewing Gum 28g or Wrigley's Extra Single 27g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

Cadbury Dark Milk or Marvellous Creation Blocks 160-205g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2


FINALS Fever 1

$

3

$ Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

$8.46 per Litre

ea

SAVE $1.39

$1.71 per 100g

FOOTY FINALS

Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.50

Allen’s Share Bags 150-200g Selected Varieties

$

ea

SAV E 40¢

80¢ per 100g

9

$

ea

SAV E $2.99

1

$

250

$ ea

Arnott’s Vita-Weat 120g Selected Varieties

SAVE 80¢

Allen’s or Nestlé Share Bags 160-200g Selected Varieties

$2.08 per 100g

3

$

ea

SAV E $1

ea

SAVE $1

Arnott’s Shapes 165-190g, Jatz or Savoy 180-250g Selected Varieties

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties

2

50

KICK OFF THE FOOTY FINALS WEEKEND WITH THESE GREAT DEALS

pr i c e

Poppin Microwave Popcorn Butter Flavour 2x100g $1.25 per 100g

ea

SAVE 99¢

250

$

ea

SAV E 79¢

7


FINALS Fever pr i c e

1499

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks Hot or Mild

599

$

kg

269

$

ea

SAVE $1.50

SAVE 81¢

Cocktail or Slim Frankfurts Skin On

IGA Baker’s Oven Hamburger or Hot Dog Rolls 6 Pack 45¢ each

2 $10 for

SAVE $3.98 Primo Salami 200g Selected Varieties $25 per kg

349

$

ea

SAVE 50¢

Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $23.27 per kg

4

$

69 ea

SAVE 30¢ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

8

299

$

ea

SAVE $1

Ciabatta White Loaf 380g 79¢ per 100g


FINALS Fever 3

99

$ Zooper Dooper Ice Tubes 24x70mL Selected Varieties 24¢ per 100mL

ea

SAVE $1.80

2

30

$

MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL, Freshly Chopped Chilli 160g, Crushed Garlic 170g or Grated Ginger 160g Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

2

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 61¢ per 100mL

ea

SAVE $1.50

price

21

Willow Cooler Medium 25 Litre

2

$

$

ea

SAVE $21

Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

150

$ ea

SAVE 63¢

Rosella Cocktail Onions 150g Selected Varieties $10 per kg

ea

SAVE 50¢

30

%

OFF

SELECTED RANGE

Deeko Entertainment Plastic Bowls 160mm 20 Pack or Entertainer Plates 17.5cm 20 Pack 16¢ each

3

$

20 ea

SAVE $1.45

2

$ Deeko Family Plastic Cups 225mL 20 Pack 11¢ each

ea

SAVE 99¢

6

$

20 Handee Towel Ultra White 2ply 6 Pack $1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $1.50

9


FINALS Fever 6

75

KICK OFF THE FOOTY FINALS WEEKEND WITH THESE GREAT DEALS

$

ea

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

Patties Party Pack 1.25kg or Mini Combo Pack 1kg

390

$

ea

SAVE $3.90

SAVE $6.75

6

$ Golden Wok Dim Sim 30 Pack 1.5kg or Mini Dim Sim 40 Pack 660g

ea

SAVE $4

pr i c e 3

$

75 ea

SAVE $3.75

6

$ Mr Chen's Yum Cha 240-300g Selected Varieties

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $6

+

+

La Famiglia Garlic Slices 270g

$4 ea

$1.48 per 100g

Brubecks Pizza 450-550g Selected Varieties

$10.20 ea

10

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

$2.80 ea $1.40 per Litre

6

$

I&J Tasty Calamari Rings 360-400g, Fish Fingers 800g or Light & Crispy Flathead Fish 300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

17

$

Meal Deal


TASTY Snacks

pr i c e

175

$ Sunbites Snack Crackers 120g or 5 Pack 120g Selected Varieties

ea

Mission Deli Style Tortilla Triangle or Round Corn Chips 500g

SAVE $1.75

$1.46 per 100g

80¢ per 100g

4

$

price Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

1

75

$

ea

SAV E $1.75

Kellogg’s Crunchy Nut Bars 180g or K-Time Twists 5 Pack 185g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAV E $1.50

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack or Milo Snack Kids Starz 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.27

3

Mission Salsa 453g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

77¢ per 100g

350

$ price

ea

SAVE $1

Mission Tortilla Corn Chips 230g Selected Varieties 87¢ per 100g

Oreo Cadbury Coated Biscuit 204g 93¢ per 100g

190

$

ea

SAV E $1.90

Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties $2 per 100g

2

$

ea

SAV E $1.39

SunRice Wholegrain Mini Bites 160g Selected Varieties $2.50 per 100g

4

$

ea

SAV E 99¢

2

$

ea

SAVE $1.10

2

$

ea

SAV E 65¢ Paradise Cottage Cookies, Vive Lites Cookies, Jam Fancies or Greens Anzac or Jam & Cream Biscuits 200-275g Selected Varieties

Majans Bhuja Mix 140-200g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E 85¢

Jack Link's Beef Jerky 50g Selected Varieties $7 per 100g

350

$

ea

SAV E $1

11


NEW AT

124

$

ea

SAVE $1.16

Sakata Classic or Fusion Rice Crackers 90-100g Selected Varieties

price

142

$

Ryvita Crunch Rye Crispbread 250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.43

57¢ per 100g

16

$

3

Pepsi, Solo or SAV E $12.50 Schweppes 30x375mL Selected Varieties

Cocobella Coconut Water Straight Up 1 Litre

$1.42 per Litre

$4 per Litre

$ V Energy Drink 275mL $1.09 per 100mL

12

ea

SAVE 49¢

ea

Real Foods Corn or Rice Thins 110-150g Selected Varieties

1

$

Waterthins Classic or Fig Lavosh 110g $2.27 per 100g

4

ea

SAV E 60¢

SAVE $1.49

250

$

ea

SAV E 99¢

3

ea

$

ea

SAV E 79¢ Arnott’s Entertainers Crackers 140-150g Selected Varieties

ea

SAV E $1.30

Real Iced Tea 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre

$

40

250

$

Always Fresh Grissini Sticks 125g Selected Varieties $2.08 per 100g

260

$

ea

SAV E 85¢


REFRESH Me

pr i c e

350

$ Frantelle Spring Water 12x600mL

ea

SAVE $3.99

49¢ per Litre

MULTI-BUY

2 10 $

Coca-Cola or Sprite 4x330mL Selected Varieties $3.79 per Litre

620

$

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

$3.88 per Litre

for

SAV E $5.70

MULTI-BUY $ Tru Blu or LA Ice 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

22 for

LOCKED DOWN

BETTER THAN

price

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $2.75 per Litre

550

$

ea

SAV E $6.20

Pepsi Cola 600mL Selected Varieties $4.83 per Litre

2

$

90 ea

LOCKED DOWN

Lucozade Original or Orange Drink 380mL $6.58 per Litre

250

$

ea

LOCKED DOWN

MULTI-BUY

24 $

Black & Gold Soda Water or Sparkling Mineral Water 1.25 Litre 60¢ per Litre

75

¢ ea

EV ERY DAY

Black & Gold Soft Drink 1.25 Litre Selected Varieties 60¢ per Litre

75

¢ ea

EV ERY DAY

Edenvale Non Alcoholic Wine 750ml Selected Varieties $9.33 per Litre

7

Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties

$

$3.33 per Litre

for

SAV E $2.76

ea

SAV E $2.50

13


FANCY A Cuppa?

price

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.07 per Litre

1

$

12

07 ea

SAVE $1.08

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

50 ea

$ Nestlé Milo 1.25kg

SAVE $3.70

$1 per 100g

7

$1.85 per 100g

$

Nescafé Gold or Blend 43 Coffee 95-150g Selected Varieties

18

50 ea

$

SAVE $18

4

$ ea

SAV E $2.39

3

$

Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg

Moccona Coffee Sachets 8-10 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1.59

50

SAV E $3.16

14

$7.37 per 100g

7

$

ea

LOCKED DOWN

250

Sanitarium So Good Almond or Coconut Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

$

ea

SAV E 79¢

$2.50 per Litre

3

$

ea

Twinings Teabags 40 Pack Selected Varieties

Lavazza Prontissimo Instant Coffee 95g Selected Varieties

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties $6.67 per 100g

ea

SAV E $1


We’ve locked down prices on these everyday products.

350

$ Golden Circle Fruit Juice 6x200mL Selected Varieties

LOCKED DOWN

$2.92 per Litre

3

$ Twisties Cheese or Chicken Party Bag 270g $1.11 per 100g

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

ock

ol ok for the l

ea

LOCKED DOWN

160

$

3

$ ea

ea

LOCKED DOWN

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

San Remo La Pasta Single Serve 80g Selected Varieties $1.25 per 100g

LOCKED DOWN

1

370

$ ea

$

ea

LOCKED DOWN

Ribena Ready To Drink 2.4 Litre $1.54 per Litre

Uncle Ben’s Single Serve Rice 125g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

LOCKED DOWN

150

$

ea

LOCKED DOWN

15


RISE & Shine

4

Be Natural Bites 460g, Granola 450g or Cereal 405-415g Selected Varieties

Sanitarium Weet-Bix Go Kid Minis 210g Selected Varieties $1.67 per 100g

NEW AT

ea

SAVE $1.29

350

$

4

5

$

$

ea

SAVE $1.50

Kellogg's Sultana Bran Extra 500g, Just Right Original 460g or All Bran 530g

$ ea

SAVE $1.50

3

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

SAVE $1.75

430

$ Lowan Muesli 750g Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1

$ Kellogg's Coco Pops Choc O’s 300g

450 ea

SAV E $1.49 Sanitarium Weet-Bix Cholesterol Lowering 440g $1.02 per 100g

16

ea

LOCKED DOWN

$1.43 per 100g

$

ea


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

57

$ White Wings Pancake Shake 325-350g Selected Varieties

SAVE $1.58

350

$

ea

ea

SAVE $1.10

SPC Fruit in Juice 4 Pack Selected Varieties

48¢ per 100g

The Good Nut Peanut Butter 325-375g or Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

350

$

SAVE 50¢

275

$

ea

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

240

$ Black & Gold Family Assorted Biscuits 500g

Black & Gold Granulated Instant Coffee 100g $2.99 per 100g

ea

EV ERY DAY

299

$

ea

EV ERY DAY

WE CHECKED. WE MATCHED.

YOU WIN.

and you don’t have to do a thing.

499

$ SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties

Cottee’s Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

Black & Gold Peanut Butter Crunchy or Smooth 780g 64¢ per 100g

ea

EV ERY DAY

17


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties

1

SAVE 30¢

380

$ Sunbeam Cooking Nuts 70-150g Selected Varieties

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

18

ea

SAVE 49¢

1

$

ea

SAV E 45¢

270

$ ea

Edgell Corn Multipack 4x125g Selected Varieties $5.40 per kg

Always Fresh Olives or Peppers & Feta 280-295g Selected Varieties

Edgell Bean Salad 200g Selected Varieties $12.50 per kg

250

$

ea

SAV E 99¢

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

470

ea

SAVE 95¢

2

$

ea

Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties

SAVE $1.30

La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.29

$

ea

SAVE $1.15

Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

$ Chang's Original Fried or Crunchy Noodles 100g or Egg Noodles 200g

$

ea

SAVE $2

47¢ per 100g

2

99

80¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1.25

4

$ ea

SAV E 99¢

Kikkoman Soy Sauce 250mL $1.60 per 100mL

ea

SAV E $1


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$

350

$

Green’s Cup Cake, Brownie, Cookie or Cake Mix 220-600g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.50

Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

Safcol Yellow Fin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $14.74 per kg

MULTI-BUY $

25 for

ETA Vegetable or Canola Oil 750mL

SAVE $2.40

33¢ per 100mL

Glad Bake & Cooking Paper 30cmx10m, Foil Platter 430mm or Aluminium Foil 30cmx10m

190

$

ea

SAV E 60¢

$14.05 per kg

Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

140

$

Safcol Brisling Sardines 110g Selected Varieties $12.73 per kg

260

$

ea

SAV E $1.08

Praise Mayo or Deli Style Aioli 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 71¢

$1.20 per 100mL

140

Praise Traditional Mayonnaise 470g or Fat Free 545g

SAVE 69¢

Fountain Tomato, BBQ or Sweet Chilli 2 Litre Value Pack 24¢ per 100mL

3

$

480

$

ea

SAV E $1.20

Jingilli Extra Virgin Olive Oil 500mL $1.30 per 100mL

ea

SAVE 99¢

350

$

ea

ea

SAVE 55¢

$1.21 per 100g

$

John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties

2

49

ea

SAVE 70¢

650

$

ea

SAV E $1.65

19


A BETTER PRICE,

A Better Australia

Source ofibre Dietary F

550

$

ea

Community Co Salted Cashews or Pistachios 200g $27.50 per kg

5

99

$ Community Co Honey Roasted Cashews 200g

Community Co Short Cut Bacon 750g

$29.95 per kg

$15 per kg

ea

$14.65 per kg

7

$ Community Co Tasty Cheese Cubes 500g

1099

$

ea

50 ea

Community Co Lightly Sparkling Water Lime or Lightly Sparkling Water 1.25 Litre $1.40 per Litre

175

$

ea

Powered by

20


pr i c e

150

$ Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties 88¢ per 100g

174

$ Charlie’s Smoothie Fruit Fix 300mL Selected Varieties $5.80 per Litre

3

Devondale All Rounder Thickened Cream 600mL 50¢ per 100mL

$ Devondale Milk Shakes 400mL Selected Varieties $7.50 per Litre

Mainland Buttersoft 375g Selected Varieties $1.33 per 100g

$ Philadelphia Sweet Chilli Philly 250g $12 per kg

$9.32 per kg

SAVE 79¢

5

Yoplait Yoghurt or Formé 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

2

SAVE $1

Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

SAVE $3

5

Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $18 per kg

ea

SAVE $1.29

450

$

$ ea

ea

$ ea

$ ea

SAVE 50¢

3

3

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g

$

ea

SAVE $1.75

SAVE $1.10

699

$

ea

ea

SAVE $1.50

3

$ ea

SAVE 50¢

Mable’s Flavoured Cheese 190g Selected Varieties $15.79 per kg

ea

SAVE 99¢

21


FRIDGE Faves

NEW AT

3

$ Danone Activia Yoghurt 4x125g Selected Varieties

pr i c e

The Daily Juice Co. Nourish 1 Litre or Real Juice Wholesome Blend 300mL Selected Varieties

1

$

12 ea

SAV E $1.13 Danone YoPro Protein 160g Selected Varieties 70¢ per 100g

Berri Australian Grown Orange Juice 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.40

60¢ per 100g

4

$3.50 per Litre

280

$

ea

SAVE 90¢

350

$

ea

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

SAVE 70¢

$1.17 per Litre

$

ea Breaka or Ice Break SAV E $1.90 Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties

Dare Ice Coffee 750mL Selected Varieties

$2 per Litre

$4 per Litre

3

$

ea

SAV E 75¢

Bulla Sour Cream 200mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea

SAVE 49¢

2

$

ea

SAV E 43¢

We’ve locked down prices on these everyday products.

3

$ Ski D’lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g

22

350

$

ea

70 ea

LOCKED DOWN

Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

1

$

ea

LOCKED DOWN


FRIDGE Faves

3

$

250

$ Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

4

950

Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 200g $47.50 per kg

ea

SAVE $1.50

$11 per kg

SAVE $1

5

Bega Cheese Slices 480-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

25 $

South Cape Cheese or Tasmanian Heritage 80g Selected Varieties $31.25 per kg

ea

SAVE $4.50

4

$ ea

$ ea

SAVE $1.19

$

3

Primo Short Cut Bacon 500g

$ Don Traditional Kabana or Cabanossi 200g or Sliced Salami 100g Selected Varieties

$ Primo Rindless Middle Bacon 250g or Rindless Short Cut Bacon 175g

ea

SAVE $2.60

Don Footy Franks Skinless 375g or Cocktail Franks or Frankfurts Skin-On 500g

550

$

for

SAVE $2

Coon Sliced, Grated or Block Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

Mainland Cheese Block 200-250g or Bega Cheese Stringers 8 Pack 160g Selected Varieties

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g $14 per kg

ea

SAVE $1.30

4

$

ea

SAVE $1

7

$

ea

SAVE $1.99

23


FRIDGE & FREEZER Faves

79¢

Per CONE

SAVE $11

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre or Vanilla Slices 12 Pack Selected Varieties

5

$

$1.97 per 100mL

7

$ ea

SAVE $1.90

9

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

5

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties

SAVE $2.50

Gelativo 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

6

$

750

$ ea

SAVE $2.99

Oob Organic Frozen Berries 450-500g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.36 per 100mL

$

ea

ea

SAVE $3

Mars Ice Creams 4-9 Pack Selected Varieties

$ Häagen-Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties

5

18

$

99 ea

$

ea

SAVE $2.50

- DINNER IN Minutes -

4

$ San Remo Fresh Pasta 350g Selected Varieties $1.14 per 100g

24

4

$ ea

SAVE $1.25

San Remo Fresh Pasta Sauce 400-425g Selected Varieties

4

$ ea

SAVE 59¢

La Famiglia Garlic Slices 270g $1.48 per 100g

ea

LOCKED DOWN


FREEZER Faves

3

$

ea

ese ls! h t e r o c S dea

SAVE 99¢

Birds Eye Golden Crunch Chips, Crinkles or Wedges 1kg or Crisps or Onion Rings 500g

price

450

$ Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

SAVE $1.20

450

$

ea

Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

ea

SAVE $2.49

199

$

ea

SAVE $2

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

2

$

6

$2.65 per kg

$ ea

SAVE $1

Pacific West Squid 360g or Sauce Sensations 300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

5

$ Super Nature Super Foods Frozen Meals 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

5

2

$

$

ea

SAVE $1.30

McCain Frozen Vegetables 350-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50 ea

SAVE 49¢

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

25


CLEANING Essentials

38¢

Per roll

price

5

$

ea

ea

SAVE $5

Cold Power Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

18

$ Kleenex Complete Clean White Toilet Roll 48 Pack 21¢ per 100 sheets

SAVE $7.99

price

649

$

Morning Fresh Lemon or Apple Dishwasher Liquid Caps 24 Pack

SAVE $6.50

27¢ each

550

$

Quilton Marine Pattern or Unscented White 3 Ply Toilet Tissues 12 Pack

4

$ $1.67 per 100 sheets

26

ea

SAVE $2.35

25¢ per 100 sheets

Safe Paper Towels 2 Pack

ea

ea

SAV E 98¢

315

$ Ajax Spray n' Wipe Refill 750mL Selected Varieties 42¢ per 100mL

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

Air Wick Life Scents Scented Oil 19mL or Forest Waters Freshmatic Refill 157g

6

$

ea

SAV E $1.49

Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

LOCKED DOWN

3

$

Harpic Cageless Rim Toilet Block 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

Febreze With Ambi Pur Fabric Refresher 370mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

5

$

ea

$5 per 100g

420

$

ea

SAV E $2.29

ea

SAVE $1.99

4

$

ea

SAVE $1.14

4

$ Chux Magic Eraser Bathroom 2 Pack $2 each

ea

SAV E $1.29


Spring Gardening

pr i c e

Dig These prices

2

990

$ Yates Zero Weedspray Twin Pack 2x750mL

SAVE $4.28

550

$ Oates Garden Rake 450mm

Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

ea

SAVE $1.20

770

$

ea

SAVE $2.49

260

$

ea

Valvoline Motor Oil 2 Stroke 1 Litre

$

ea

SAVE $3

Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

1660

99

$

Pope Tap Ready Hose 12mmx15m

SAVE $7.19

720

$ Seasol Ready To Spray Complete Garden Treatment 2 Litre

Yates Fertilizer Thrive Soluble All Purpose 500g

ea

SAVE $3.09

699

$

ea

SAVE $3.30

ea

ea

SAVE $3

27


PET Essentials

Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg

Nature's Table Dog Treat 100g Selected Varieties $4.49 per 100g

price

Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

Nature's Table Dog Food 100g Selected Varieties 90¢ per 100g

11

$

ea

SAV E $6

28

4

$

49 ea

SAV E $4.50

1

$

50 ea

SAV E $1.09

90

¢

ea

SAV E 49¢


PET & HOME Essentials

8

7

$

ea

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

SAVE $2.69

78¢ per 100g

My Dog 400g Selected Varieties

1

$

45¢ per 100g

80

Purina Fancy Feast Cat Food 8x85g Selected Varieties

18

$

SAV E 30¢

ea

SAV E $5.35

23¢ per 100g

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 3kg Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.10 per 100g

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

ea

50

$

Pedigree Dentastix Small, Medium or Large 28 Pack

40¢ per 100g

13

$

50 ea

SAV E $3.50

12

$

ea

SAVE $3.79

239

V.I.P. Natures Goodness Puppy Roll 680g or Chicken Dog Roll 900g

$

ea

50%

OFF

SELECTED RANGE

2

$ Sistema Klip It Container 1 Litre

58 ea

SAVE $2.62

360

$

30

ea

%

SAVE $1.65

BIC Mark It Assorted Whiteboard Markers 4 Pack

170

$

ea

SAVE 80¢

Bostik Blu Tack 75g

OFF

SELECTED RANGE

490

$ Micador Clay Modelling 10 Pack

SAVE $2.10

230

$

ea

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

SAVE $1

350

$

ea

BIC Atlantis Air Blue or Black 2 Pack

ea

SAVE $1.50

29


HEALTH, BEAUTY & Baby

pr i c e

3

$ L’Oréal Elvive Shampoo or Conditioner 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Dove Shampoo or Conditioner 640mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

8

ea

SAVE $4

$1.25 per 100mL

Radox Shower Gel 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

$

7

$

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam 1 Pack or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

10

Huggies Lightly Fragranced Thick or Fragrance Free Baby Wipes 384 Pack $4.17 per 100 units

16

$

SAVE $3.50

11

$

ea

SAVE $4.39

ea

$ Snugglers Nappies 34-52 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

price Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

349

$

ea

SAVE $3.50

Cancer Council Everyday Sunscreen SPF 30+ 1 Litre

5

Schick Quattro Disposable Women’s or Men’s 3 Pack

$2.40 per 100mL

$ Schick Xtreme 3 Ultimate Disposable Men’s 4 Pack $1.25 each

30

24

$

ea

SAVE $11.99

650

$ ea

SAVE $1.50

$2.17 each

Heinz Simply Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

S-26 Gold Junior 900g $2.22 per 100g

ea

LOCKED DOWN

1999

$

ea

SAVE $1.50

150

$

ea

SAVE $3


HEALTH & Beauty

pr i c e

2

95

$ Libra Invisible Pads 10-14 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.95

4

$ Carefree Tampons 16-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

Colgate Mouthwash 500mL, Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g or Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Sorbent Velvet or Velvet Shea Butter Large White Tissues 70 Pack $2.86 per 100 units

5

$

Rexona or Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$6 per 100mL

$

Palmolive Naturals Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

70¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE $1

7

$

ea

SAVE $1.49

30%

OFF

SELECTED RANGE

4

$

SAVE 99¢

Poise Pads Ultra Thin 12 or 14 Pack

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

8

$

ea

SAV E $1.70

580

$ ea

Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack 24¢ each

Hydralyte Effervescent Tablets 10 Pack Selected Varieties 60¢ each

6

$

ea

SAV E $2

Aveeno Daily Moisturising or Stress Relief Body Wash 354mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

Telfast Hayfever Allergies Tablets 120mg 5 Pack or 12hr Relief 60mg 10 Pack

$1.98 per 100mL

550

$

ea

SAVE $3

6

$

ea

SAV E $1.50

7

$

Salvital 375g $1.60 per 100g

ea

SAV E $1.50

31


this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

2

$

149

$

30 ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $2.30

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

27¢ per 100g

120

$

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

¢

1

SAVE $1.67

$

SAVE $1.20 96¢ per Litre

99

ea

ea

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties

han half p er t ri ett

ce

b

pr i c e John West Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

ETA 5 Star Margarine 500g

ea

20¢ per 100g

SAVE $1 SUPA_IGACQ238_270917_P32

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter 02/08/17 until until 03/10/17 08/08/17ororwhile whilestocks stockslast. last.Savings Savingsare areoff offregular regularprices. prices.InIncertain certainstores, stores,some someregular regularprices priceshave havebeen beenreduced reducedtotoensure ensureyou youreceive receivethe thelowest lowestcompetitive competitiveprice priceso sosavings savingsshown shownmay maydiffer differfrom fromthe theactual actualsaving saving Offers available 27/09/17 in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook