Skip to main content

Maleny iga 20 09 2017

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 20th September to Tue 26th September 2017

2

142

$

$

ea

SAVE $1.43 ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $2

$1.14 for Litre

Uncle Tobys Roll Ups or Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

pr i c e 125

$

ea

SAVE $1.25

865

$ Sirena Canned Tuna 95g Selected Varieties $13.16 per kg

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.65

Australian

Corned Silverside While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

6

$

99 kg

SUPA_IGACQ237_200917_P1

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

290

$

ea

125g Punnet Blueberries 125g $2.32 per 100g

349

$ Pink Lady Apples

290

$

ea

Topless Pineapples

179

Butternut Pumpkin

2

USA Red Seedless Grapes

Mushroom Cups or Slices 500g

129

Carrots 1kg Pack $1.29 per kg

ea

1kg pack

ea

150

$

ea

$

kg

Rockmelons

499

500g pack

290

$

kg

$ $9.98 per kg

$

890

$

kg

kg

Loose Brushed Potatoes

499

$ Value Added Salad Bowls 200-250g Selected Varieties

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

1899

$ Australian Economy Rib Fillet Steak

699

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

14

99

$ Australian Easy Carve Lamb Leg

kg

1199

$

kg

Australian Beef Topside Roast

1199

$

kg

Farm Foods Pork & Honey or Tomato & Basil Beef Sausages 500g

kg

kg

Australian Lamb BBQ Chops

4

$

90¢ per 100g

49 ea

Southern Style Chicken, Sweet Chilli Chicken or Chicken Breast Strips 440g

6

$

99 ea

2599

$

kg

Ev ery Day

$1.59 per 100g

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

Seven Mile Pork Burgers or Meatballs 480g $1.25 per 100g

599

$

ea

Australian Large Green King Prawns

2599

$

kg

Queensland Medium Black Tiger Prawns

2799

$

kg

3


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

9

$

2299

$ Primo Sopressa Salami Hot or Mild

4

$ Mrs Crocket’s Creamy Classic Salads Large Tubs Selected Varieties

4

99 ea

1299

$

kg

SAVE $8

$

kg

SAVE $1

1599

999

$ South Cape 3 Cheese Platters 320-345g Selected Varieties

599

Devon

kg

SAVE $1.30

599

$

ea

SAVE $2.70

SAVE $1

$

kg

SAVE $1

KR Thick or Thin Sausages

kg

Kabana

699

1899

$ Ausfresh Green Split, Jumbo Kalamata, Hot & Spicy or Lemon & Garlic Olives

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $5

Short Cut Bacon

$

kg

LOCKED DOWN

$

ea

SAVE $2

Lilydale Free Range BBQ Chicken

1199

99

Jindi Double or Triple Brie or Camembert 180-200g

ea

SAVE $3.30


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

249

$ IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

LOCKED DOWN

4

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack

$ Tip Top Café Fruit Brioche 500-650g Selected Varieties

250

$

ea

ea

3

49

$ ea

LOCKED DOWN

IGA Baker’s Oven Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

price

165

$

ea

SAVE $1.65 Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 55¢ per 100g

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

399

$ Lawson’s Traditional Bread 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.79

299

$ Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack Selected Varieties

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack 98¢ per 100g

375

$

ea

SAVE $1.04

43¢ per 100g

SAVE $1

299

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 81¢

5


6

$

15 ea

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $6.15 FOOTY FINALS

pr i c e

4

Bulla Multipack Ice Cream or Frozen Yoghurt 6-14 Pack Selected Varieties

6

Balfours Pies or Pasties 4 Pack 600-700g Selected Varieties

ea

SAVE $3.75

$1.64 per Litre

$

McCain Rustic Chips or Roast Potato 650-750g Selected Varieties

375

$

ea

SAVE $2.79

250

$

ea

SAV E $1.49

10

$ Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

3

ea

SAVE $3

$ Red Rock Deli Chips 165g or Nuts 130-150g Selected Varieties

Ingham’s Chicken Breast Schnitzel Original 400g or Chicken Duets 350g Selected Varieties

2

$ ea

Sav e $1

Nabisco Ritz Original Crackers 250g 80¢ per 100g

ea

SAV E 54¢

Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

6

$

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAV E $1.09


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Bushells Blue Label Tea Bags 100 Pack $1.18 per 100g

1

$

ea

SAVE $2.13

ea

SAVE $1.50

1

$

49

212

$

50

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

ea

27¢ per 100g

SAVE $1.50 Maximus 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Golden Circle Fruit Juice 2 Litre Selected Varieties

pr i c e 3

$

49

15

189

$

ea

SAVE $1.11

(Excludes Pineapple) 95¢ per 100mL

$

ea

SAVE $15.99 Lavazza Coffee Grounds or Beans 1kg Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $3.51

99

Kellogg's Coco Pops 650g

¢

54¢ per 100g

Ajax Spray n’ Wipe 475-500mL Selected Varieties

1

$

ea

83

SAVE $1.21

ea

Huro Bucket 10 Litre

SAVE $1.84

Wattle Health Formula 900g Selected Varieties $2.22 per 100g

1999

$

ea

SAVE $10.01

BETTER THAN

price

899

$ Honey Ham Shaved or Sliced

SAVE $11

499

$

kg

Australian Pork Leg Roast Bone In

kg

249

$ IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 200g $1.25 per 100g

ea

SAVE $1

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 22ND SEPTEMBER UNTIL SUNDAY 24TH SEPTEMBER 20177


SWEET Treats

3

$

3

$

Lindt Excellence, Lindor or Creation Blocks 100g Selected Varieties

SAVE $1.25

$3 per 100g

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 150g Selected Varieties $2 per 100g

8

ea

3

$

ea

SAV E $1

Mars Bites, Pods, M&M’s or Maltesers Pouches 140-180g Selected Varieties

Mentos Pure Fresh Gum 68g Selected Varieties $4.12 per 100g

$

ea

SAVE $1.50

Cadbury Chocolate Blocks 180-200g Selected Varieties

2

50

280

$

ea

SAV E 70¢

SAVE 80¢

Starburst Bags 104-180g or Skittles Share Bag 110g Selected Varieties

3

$

5

$ ea

Mars Funsize Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

SAVE $1.25

Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g

ea

2

$

ea

SAV E 60¢

Darrell Lea Liquorice Straps, Fresh Liquorice or Rocklea Road 145-300g Selected Varieties

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAV E 90¢


TASTY Snacks

price

2

2

$

$

ea

ea

SAVE $1.19

SAVE $2

Samboy Chips 175g Selected Varieties

Pringles Chips 134g Selected Varieties

$1.14 per 100g

$1.49 per 100g

2

$

Thins or Natural Chip Company Chips 175g Selected Varieties

50 ea

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

2

$ Arnott's Shapes Light & Crispy 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE $1

Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

NEW AT

250

$

Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels or Natural Chip Company Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

Smith's Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

5

ea

SAVE 69¢

$

ea

SAV E 50¢

Red Rock Deli Chips 10 Pack or Nobby's Salted Mixed Nuts 375g

180

$ Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E 50¢

ea

SAVE 20¢

SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties $2.50 per 100g

390

$

ea

SAV E $1.09

250

$ Kettle Popcorn Salted Caramel 6 Pack $3.79 per 100g

ea

SAVE 69¢

9


TASTY Snacks

1

59

$ CC's Corn Chips 175g or Cheezels Value Pack 190g Selected Varieties

SAVE $1.60

3

$ Arnott’s Bites 170g or Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g Value Pack

Poppin Butter or Triple Butter Flavour Microwave Popcorn 4x100g $1.08 per 100g

50 ea

SAVE 90¢

2

$

ea

Arnott's Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

Kellogg’s Pop Tarts, Special K Protein Bites, Bear Naked Protein, Be Natural Nut Bars or Chia Bites or Special K Biscuit Moments 81-400g Selected Varieties

ea

matched

4

$

ea

SAVE 99¢

430

$

ea

SAVE $1.25

250

$

Cadbury Breakaway Biscuits 180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$1.39 per 100g

Nabisco Premium Original or Spring Onion Crackers 400g 75¢ per 100g

3

$

ea

SAVE $1

price

3

$ Lolly Gobble Bliss Bombs 175g $1.71 per 100g

ea

SAVE 70¢

175

$

Cadbury Chocolate SAV E $1.75 Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

10

ea

2

250

$

Golden Days ea Sesame Snaps 3x40g, Apricot SAV E 30¢ or Apricot Coconut Delight 150g or Paleo Bar 40g Selected Varieties

$

ea Waterthins Sesame or SAV E 70¢ Natural Fine Wafer Crackers 150g

$1.67 per 100g


REFRESH Me

price

18

$

ea

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

210

$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.10

$2.10 per Litre

8

Frantelle Spring Water 24x600mL

SAVE $4

56¢ per Litre

14

$ Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

$

ea

SAVE $17.11

ea

SAVE $7.50

250

$ Fuze Ice Tea 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE 69¢

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3 per Litre

Pump Pure Water 1.25 Litre $2.24 per Litre

2

$

80 ea

SAV E $1.29

Mount Franklin Lightly Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

1

$

50 ea

SAV E $1.05

Staminade Powder Lemon Lime 585g $13.68 per kg

450

$

ea

SAVE 95¢

8

$

ea

SAV E $2

11


NEW

2

$

99 ea

SAV E 50¢ V Pure Energy 275mL $1.09 per 100mL

12


FANCY A Cuppa?

2

$ $2.60 per Litre

4

$ Ocean Spray Cranberry Juice 1.5 Litre Selected Varieties $2.67 per Litre

International Roast Instant Coffee 500g $2 per 100g

$ Berri Classics Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

Nescafé Gold Coffee 190-200g Selected Varieties

10

ea

SAVE $1

3

Vittoria Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $9.62 per 100g

$ ea

SAVE $1.29

Tetley Decaf or Natural Green Tea Bags 50 Pack

SAVE $8

5

$

$ ea

SAVE $1.69

3

$

ea

SAVE $1.10

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

10

60

ea

SAVE $2

2

$ ea

SAVE $1.10

Pauls Zymil Lactose Free Low Fat Milk 1 Litre $2 per Litre

ea

SAVE 25¢

13


RISE & Shine

6

$

SAVE $1.40

Kellogg’s Cereal 500-805g Selected Varieties

3

$ Uncle Tobys Weeties 455g or Vita Brits 750g

ea

SAVE 95¢

2

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

3

ea

SAVE $1.50

ea

Nestlé Milo Cereal 700g, Nesquik Cereal 650g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties

Kraft Cream Cheese Spread 500g or The Good Nut Crunchy or Smooth Peanut Butter 780g

5

$

ea

SAVE $1.29

550

$

ea

SAVE $1.65

$

ea

SAVE $1.20 SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Capilano Honey 500g $1.10 per 100g

14

550

$

ea

SAVE $1.85

4

$ Nutella Hazelnut Spread 400g $1.per 100g

ea

SAVE 99¢


FILL UP THE Pantry

3

2

$

$ ea

SAVE $1.25

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

4

Green’s Cake, Brownie or Muffin Mix 330-500g or Pancake Shake 325-375g Selected Varieties

$

White Wings Make & Create, Cake, Muffin, Cup Cake, Profiteroles or Cookies Mix 180-570g Selected Varieties

ea

Sunbeam Almonds, Pinenuts or Walnuts 200-450g Selected Varieties

9

SAVE 75¢

6

$

$

SAVE $1

ea

Always Fresh Spanish Olive Oil 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.20 per 100mL

ea

SAVE $2.39

BETTER THAN

price

San Remo La Pasta 120g Selected Varieties 83¢ per 100g

Campbell’s Gourmet Soup 425-435g or Fully Loaded 505g Selected Varieties

1

$

ea

SAV E $1.10

3

$

ea

SAV E 79¢

Cottee's Thick 'n' Rich Topping 575-615g Selected Varieties

Edgell Four Bean Mix, Red Kidney Beans or Mixed Vegetables 420-750g

3

$

SAV E 65¢

2

3

$ ea

$

ea

SAV E 68¢

Musashi Protein Bulk Bar 80-90g Selected Varieties

Golden Circle Corn or Peas 410g Selected Varieties $3.41 per kg

SAV E $2

140

$

7

$ ea

ea

LOCKED DOWN

ETA Vegetable Oil Blend 2 Litre 35¢ per 100mL

Buderim Ginger Glacé 125g or Naked Ginger 200g

ea

SAVE $2.75

370

$

ea

SAV E 59¢

15


FILL UP THE Pantry

price

Feast?

2

25

$ Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties 64¢ per 100g

SAVE $2.25

3

Gravox Instant Gravy or Sauce 120-140g Selected Varieties

2

$ Fountain Squeezy or Glass Sauce 500-600mL Selected Varieties

$1.20 per 100mL

2

$ 16

SAVE $1.40

MasterFoods Finishing Sauce or Gravy 160-165g Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

SAV E 45¢

95¢ per 100g

80¢ per 100mL

2

$ ea

ea

S&W Whole Egg or Light Egg Mayonnaise 440g

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$ Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties

260

$

ea

ea

SAV E 50¢

SunRice Long Grain White Rice or Jasmine 2kg 23¢ per 100g

4

20

$

ea

SAV E $1.30

4

$

50 ea

SAV E 85¢

SPC Diced or Crushed Tomatoes 400-410g

San Remo Large Instant Lasagna Sheets 375g or Pasta 750g Selected Varieties

1

$

ea

SAV E 50¢

3

$

ea

SAV E 45¢

Always Fresh Kalamata Olives Whole 440g $10.91 per kg

Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

480

$

ea

SAV E $1.20

260

$

ea

LOCKED DOWN


FILL UP THE Pantry SHANGHAI WRAPS

3

$ Campbell's Real Stock or Soup Base 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

30¢ per 100mL

150

$

3

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $15.79 per kg

SAVE 79¢

$ Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

ea

2

$ ea

SAVE $2.14

John West Chunk Style Tuna in Springwater 185g $10.81 per kg

ea

SAVE $1.55

150

$ Wokka Noodle Box 350g Selected Varieties 77¢ per 100g

270

$

ea

SAV E $1.29

Wokka Shelf Fresh Noodles 440g Selected Varieties 45¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1.06

Mother Earth Oaty Slices 240g Selected Varieties $1.04 per 100g

250

$

SAVE 69¢

ea

SAV E $1.50

ea

Lee Kum Kee Premium Soy Sauce 150mL or Ready Sauce 90-120g Selected varieties

380

$ Continental Recipe Bases 43-64g Selected Varieties

1

$

80 ea

SAV E 60¢

Clive of India Curry Powder 50g Selected Varieties $3.80 per 100g

190

$

ea

SAV E 60¢

Lee Kum Kee Char Siu Sauce 240g $1.37 per 100g

330

$

ea

LOCKED DOWN

ea

LOCKED DOWN Lee Kum Kee Panda Brand Oyster Sauce 510g 75¢ per 100g

17


$

ce

Be

1

r than half pr i tte

ea

SAVE $1.20

NEW

Buderim Ginger Snack Packs 40-50g Selected Varieties

NEW

350

$

SAVE $1.49

Buderim Ginger Beer 4x250mL Selected Varieties $3.50 per Litre

2

$

ea

2

99

$

ea

ea

SAVE 80¢

SAVE 60¢

Mission Tortillas 312-576g Selected Varieties

Mission Taco Shells 10-12 Pack Selected Varieties $1.05 per 100g

NEW

2

$

99 ea

SAVE $1

Mission Street Taco 375g 80¢ per 100g

120

$

ea

SAVE 45¢

Mission Taco Seasoning 35g Selected Varieties $3.43 per 100g

18


A BETTER PRICE,

A Better Australia 100% Australian Durum Wheat

1

$

ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties 20¢ per 100g

ee 99% Fat Fr

6

99

$ Community Co Mini Meatballs 500g or Chicken Kiev Balls 480g

Community Co Jalapeños 500g

ea

78¢ per 100g

Source ofibre Dietary F

rotein Source of P

5

$ Community Co Nibbles Salted Mixed Nuts 375g $13.33 per kg

390

$

ea

5

$ ea Community Co Nibble Mix 350g

30 ea

$1.51 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

19


8

$

99

SAVE $4.01

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

9

$ Coon Cheese Slices 750g Selected Varieties $12 per kg

Perfect Italiano Parmesan or Romano 200-250g or Ricotta Cheese 500g Selected Varieties

20

ea

SAVE 50¢

5

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

1

$ Devondale All Rounder Thickened Cream 300mL 50¢ per 100mL

$

SAVE 66¢

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 35¢ per 100g

ea

350 ea

SAVE $1.19

ea

SAVE $2

3

$

50

SAVE 69¢

$ ea

4

$

ea

Bulla Cream Double or Pure 200mL $1.50 per 100mL

140

$ Miracle Original Spread 500g 28¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 69¢


FRIDGE Faves

2

$

ea

SAVE $1.20

Yoplait Yoghurt 2x175g Selected Varieties 57¢ per 100g

2

Pauls Custard Vanilla or Low Fat Vanilla 600g

280

$ Ice Break Ice Coffee 500mL Selected Varieties $5.60 per Litre

Connoisseur Dessert Mousse Chocolate 2x80g or Salted Caramel 2x90g

SAVE 95¢

33¢ per 100g

Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties 90¢ per 100g

3

$

$

ea

Quick As Wok or Jewel of India Meals 350g Selected Varieties

ea

SAVE 35¢

180

$

$1.70 per 100g

SAVE 50¢

4

$ ea

Charlie’s Honest Squeezed Orange Juice 1 Litre

LOCKED DOWN

$4 per Litre

595

$

ea

ea

SAVE $1

4

$

ea

La Famiglia Turkish Garlic Rolls 200g

SAVE $1.04

$2 per 100g

ea

SAVE $1

We’ve locked down prices on these everyday products.

Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

1

$

ea

LOCKED DOWN

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

1

$

ea

LOCKED DOWN

Ski D’lite or Divine Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g

370

$

ea

LOCKED DOWN

21


FRIDGE Faves

3

50

$ Primo Bacon Pieces Twin Pack, Shredded Ham or Cabanossi 300g $11.67 per kg

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE 60¢

2

$

$10.67 per kg

99 Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

LOCKED DOWN

$32 per kg

6

ea

SAV E $1.50 Perfect Italiano 4 Cheese, Perfect Pizza, Perfect Bakes or Mozzarella 450g $13.33 per kg

5

$ ea

SAVE $5.50

4

Don Cocktail or Footy Franks Skin-on or Skinless 600-750g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

4

$

$

ea

$

22

8

$

ea

LOCKED DOWN

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties $1.07 per 100g

ea

LOCKED DOWN


FREEZER Faves

5

$

ea

SAVE $1.80 Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre, Gelateria 900mL, Arnott’s Multipack 4 Pack, Cadbury Ice Cream 2 Litre or Weis Ice Cream Bar 4-8 Pack Selected Varieties

price Crazy Dragon Dumpling or Pork Buns 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

3

$

SAVE $3

4

Sara Lee Incredibly Cheesecake 425-495g Selected Varieties

$ McCain Healthy Choice or Redbox Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $1

3

Creative Gourmet Mango, Blueberries or Mixed Berries 900g $8.33 per kg

$ ea

SAVE 50¢

4

6

$ ea

$

ea

SAVE $1

McCain SuperFries 1kg Selected Varieties $3 per kg

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1.50

4

$ ea

SAVE $1.19

2

750

$

$

ea

SAVE 50¢

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

Birds Eye Deep Sea Dory 425g, Blue Whiting 425g or Barramundi 270g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

750

$

ea

SAVE $1.99

23


CLEANING Essentials

pr i c e

2

49

$ Bref Power Active 50g Selected Varieties $4.98 per 100g

SAVE $2.50

1275

$

ea

ea

Fairy Dishwashing Tablets All in One 44 Pack or Platinum 37 Pack

SAVE $12.75

% 40 OFF

850

$ Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $6

250

$ Jif Cream or Lemon Fresh Cream Cleanser 375mL 67¢ per 100mL

ea

SAVE 49¢

8

$ OMO Laundry Powder 1kg or Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3.99

3

$ Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties $7.50 per Litre

ea

SAVE 99¢

7

$

ea

SAV E $1.60 Vanish NapiSan Oxi Action Stain Remover 1kg Selected Varieties $7 per kg

24

Chux Magic Eraser Spot Cleaner 8 Pack, Original Cleaning Cloths 3 Pack, Giant Superwipes 5 Pack or Original Superwipes 10 Pack

3

$

4

$ ea

SAVE 99¢

Huggie Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE $1.49


PET Essentials

11

$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 37¢ per 100g

ea

SAVE $3.30

220

$ Nature's Gift Just Natural Meal Time 700g or Mini Treats 290g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

price

865

$

1

$ Optimum Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g

4

50

$ ea

SAVE 35¢

Schmackos Meaty Tenderz 100g Selected Varieties

ea

SAV E $8.65

Optimum Grain Free Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties

ea

SAVE $2

$4.50 per 100g

4

50

$

Whiskas Vitabites Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 40¢ per 100g

10

ea

SAVE $1.55

8

$

$

ea

Whiskas Oh So Pouches 12x85g Selected Varieties

SAVE $2

78¢ per 100g

ea

SAV E $1.55 Optimum Dry Cat Food 450-500g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 50¢ Optimum Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

Purina Fancy Feast A La Carte Recipes 85g Selected Varieties $1.41 per 100g

120

$

SAVE 30¢

499

$

ea

Pets First Choice 3kg 19¢ per 100g

ea

SAVE 43¢

25


HOME Essentials

4

Safe Toilet Rolls Long Roll 6 Pack Selected Varieties 17¢ per 100 sheets

Glad Bake & Cooking Paper 30cm x 10m or Foil 30cm x 10m 19¢ per metre

190

$

8

$

$

ea

SAVE $2.22

Kleenex Viva White Paper Towels 8 Pack or Double Length 4 Pack $1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $2.30

30%

OFF

Wi ltshire Pans

ea

SAV E 60¢

1810

$

ea

Wiltshire Classico Frypan 26cm

SAVE $7.90

220

$ Mirabella Halogen Classic 28-72W 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.97

360 50%

$

ea

SAV E $1.59

OFF

Ch inet Range

Glad BBQ Trays 4 Pack 90¢ each

3

$

Glad Wrap 33cm x 60m 6¢ per metre

3

$

Chinet Red Plastic Cups 20 Pack

60 ea

SAV E 90¢

SAVE $3

15¢ each

Duracell AAA Batteries 14 Pack or AA 16 Pack

ea

SAVE $8.98

30%

OFF

Tellfresh range

320

$ Décor Tellfresh 1 Litre or Oblong Container 900mL or Food Fresh Screw Top 750mL

26

1099

$ ea

1390

$

ea

SAVE $1.49

Moki HDMI Cable 1.5 Metre

ea

SAVE $6.09


# 1 M A K E U P B R A N D*

IT LOOKS Maybelline Colossal Go Extreme Mascara 9.7mL Selected Varieties

Maybelline Fit Me Liquid Foundation 30mL Selected Varieties

40

11

$

97 ea

1197

$

ea

SAVE $7.98

SAVE $7.98

Maybelline Super Stay 24hr Lip Colour 4.1mL Selected Varieties

1377

$

ea

SAVE $9.18

%

OFF

May bellin e e Cosm etics rang

897

$

ea

SAVE $5.98 Maybelline Fit Me! Concealer 6.8mL Selected Varieties

750

$

ea

SAVE $6.30

Maybelline Master Eye Liner 3.5g Selected Varieties *Source Euromonitor International Limited, Beauty and Personal Care 2016, Maybelline New York Consolidated Sales.

27


3

75

$

ea

Nivea Daily Essentials Gentle Facial Cleansing Wipes Dry & Sensitive Skin 25 Pack 15¢ each

SAVE $3.75

514

$

Nivea Refreshing Facial Wash Gel or Gentle Cleansing Cream Wash 150mL

ea

599

$

$3.43 per 100mL

SAVE $5.15

ea

SAVE $6

Nivea Men Protect & Care Refreshing Face Wash 150mL or Face Scrub 125mL

2

$

50

%

ea

SAVE $2 Nivea Lip Care 4.8g 1 Pack Selected Varieties $50 per 100g

OFF

3

$

3

$

a H UGE RANGE

25

ea

SAVE $3

ea

Nivea Men Shaving Gel 200mL Selected Varieties

SAVE $3.25

$1.50 per 100mL

Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

4

$

10

$

20 ea

SAVE $10.20 28

Nivea Q10 Anti-Wrinkle Cream 15-50mL Selected Varieties

ea

SAVE $4 Nivea Body Lotion or In Shower Lotion 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

519

$ Nivea Soft Moisturising Cream 200mL $2.60 per 100mL

ea

SAVE $5.20


HEALTH & Beauty

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

ea

SAVE $2.40

5

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 86¢ per 100mL

$ Schwarzkopf Hairspray or Lacquer 250g or 200-250mL Selected Varieties

SAVE $2

10

ea

SAVE $3

$10 each

$

ea

SAVE $6.94

10

$ ea

$ Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties

6

han half p er t ri ett

ce

2

39

$

b

price

Head & Shoulders Shampoo 350-400mL Selected Varieties

Vaseline Intensive Care Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

ea

SAVE $2.50

10

$

ea

SAVE $2.99

Scholl Electronic Velvet Smooth Express Pedi Selected Varieties

995

$ Cancer Council Sunscreen 110mL Selected Varieties $9.05 per 100mL

SAVE $2

BIC Flex 3 Razors 4 Pack $1.13 each

ea

SAV E $22

450

$

ea

33

$

ea

SAVE $1.50

29


HEALTH & Beauty

ALLERGIES SPOILING YOUR DAY?

pr i c e

299

$ Oral-B Pro-Health Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 145g Selected Varieties

280

$

NEW LARGER PACK

$1.10 each

SAVE 19¢

6

$

ea

11

365

$ Pears Transparent Soap Value Pack 3x125g 97¢ per 100g

Listerine Mouthwash 470-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

ea

SAVE $2.35

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE 79¢

ea

SAV E $1.99

SUFFER NO MORE Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist see your healthcare professional. ® Registered Trademark

205444 ASMI 27522-0417

30

SAVE $3.01

SIZE

$ Zyrtec Tablets or Capsules 10 Pack

Colgate Toothpaste 160-175g or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

ea

Tena Lady Pads 6-12 Pack, Men 14 Pack or Mini Ultra Thin 16-20 Pack Selected Varieties

5

$

4

$ ea

SAVE 40¢

Stayfree or Carefree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1


HEALTH & Baby WE CHECKED. WE MATCHED.

YOU WIN.

And you don’t have to do a thing.

27

$

ea

Huggies Jumbo Nappies 64-96 Pack or Ultimate Nappies 45-108 Pack Selected Varieties

Johnson's Baby Skincare Wipes 3x80 Pack Selected Varieties $3.75 per 100 units

9

$2.50 per 100g

4

$

$ ea

SAVE $3.50

320

$ Rafferty's Garden Fruit Bars 128g Selected Varieties

SAVE $6

ea

SAVE 79¢

ea

SAVE $1

Huggies Baby Wipes 64-80 Pack Selected Varieties

Rafferty’s Garden Baby Food Pouch 170g Selected Varieties

260

$ Kleenex Tissues Jumbo Pack 250 Pack

ea

SAVE 40¢

$1.04 per 100 units

S-26 Gold Newborn 900g

630

$ Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL or VapoRub 50g

ea

SAVE $1.60

Nurofen For Children 7+ Years Orange Flavour Capsules 24 Pack 60¢ each

1430

$

ea

SAVE $3.70

Bonjela Teething Gel 15g

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

31


this week’s s Special

han half p er t r tt

85

¢

ea

SAVE $1.15

349

$

ice

be

On Sale Wed 20th September to Tue 26th September 2017

Mars Medium Bars 35-55g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50 McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

pr i c e 3

$

44 ea

SAVE $3.46

299

$ Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

Vaalia Probiotic Yoghurt 900g Selected Varieties

86¢ per 100mL

33¢ per 100g

38¢

Per roll

ea

SAVE $3.01

1140

$

ea

SAV E $4.59 Quilton Toilet Roll 3ply 30 Pack 21¢ per 100 sheets

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUPA_IGACQ237_200917_P32

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter 02/08/17 until 26/09/17 08/08/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving Offers available 20/09/17 in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 20 09 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu