Skip to main content

Maleny iga 18 10 2017

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

60

$

ea

French Fries or Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

Frantelle Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

91¢ per 100g

6

$

ea

SAVE $6

SAVE $1.60

5

pr i c e

$

175

$

ea

ea

SAVE $5

SAVE $1.75

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Kleenex Viva White or Printed Paper Towel Twin Pack

50¢ per 100mL

$1.46 per 100 sheets

Australian

boneless Porskt Shoulder roa While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

599

$

Gigantic savings ACROSS THE STORE

kg

SUPA_IGACQ254_181017_P1


pr i c e

2

$ Sunbites Grain Waves 210g Selected Varieties

SAVE $2

95¢ per 100g

2

$ ea Cadbury Bags 160g or Pascall Bags 150-350g Selected Varieties

ea

SAVE $2

price

Kellogg’s Nutri-Grain To Go 60g Selected Varieties $2.08 per 100g

1

$

25 ea

SAVE $1.25

90

¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

2

ea

SAVE 69¢

8

$ SunRice Medium Grain White Rice 5kg 16¢ per 100g

Safcol Pole & Line Responsibly Fished Tuna in Olive Oil or Springwater 425g $7.29 per kg

ea

SAVE $5.60

310

$

ea

SAVE $1.69

2

$ Fountain Sauce 250mL or Squeezie Tomato or BBQ Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE 50¢

250

$ Tetley Pyramid Steamed Green or Tea Infusers 18 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢


79¢

Per cone

18

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

ea

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

SAVE $11

66¢ per 100mL

5

$ Sara Lee Apple Crumble 600g or Cake 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

5

Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre, Paddle Pop or Mini Calippo 8-10 Pack or Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.29

Heinz Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE $1.70

2

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

$

$

6

$

99

ea

SAVE 69¢

SAVE $1.69

550

$ Coon Cheese Block 500g Selected Varieties $11 per kg

ea

ea

SAVE $1.50

3


Health Food Sale Sanitarium Weet-Bix Go Kids Minis 210g Selected Varieties $1.19 per 100g

2

$

Sanitarium Weet-Bix Go 250g Selected Varieties

50

2

ea

$

SAVE $2.50

249

Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties

90¢ per 100g

$

$2.49 per 100g

24

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $2.25

125

$

pr i c e

ea

SAVE $1.25

1

$

ea

SAVE $2.65 Happy Snack Company Chic Peas 200g or Multipack 6x25g Selected Varieties

Harvest Box Snack Packs 40-45g Selected Varieties

299

$

41 ea

SAVE $1.42

4

265

$

Health Lab Protein Ball 40g Selected Varieties

Bee Vital Apple Cider Vinegar With Manuka Honey 500mL

$3.53 per 100g

90¢ per 100mL

4

$

50 ea

SAVE $4.50

Bee Vital Apple Cider Vinegar With Honey 500mL 60¢ per 100mL

2

$

99 ea

SAVE $3

ea

SAVE $3

Happy Snack Company Kids Fav-va Beans Multipack 10x15g Selected Varieties $1.99 per 100g


Health Food Sale 150

$

Atkins Advantage Protein Bar 30g Selected Varieties

Atkins Endulge Protein Bars 30-40g Selected Varieties

$4.30 per 100g

ea

SAVE $1.50

2

25

$

ea

Atkins Advantage Protein Bar 60g Selected Varieties $3.75 per 100g

SAVE $2.25

129

$

350

ea

$

SAVE $1.30

ea

SAVE $3.50 Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $5.47 per 100g

5

$

ea

SAVE $5.75 Atkins Day Break Crisp Bars 5 Pack Selected Varieties $3.11 per 100g

675

$

75

ea

SAVE $6.75

pr i c e

Atkins Endulge Protein Bars 5 Pack Selected Varieties

175

$

ea

SAV E $1.75 Bodytrim High Protein Low Carb Bars 50g Selected Varieties $3.50 per 100g

2

264

$

ea

SAV E $2.65 Kids Care Potato Stix 160g Selected Varieties

$

$1.65 per 100g

ea

SAV E $2 Bodytrim Baked Slices 55g Selected Varieties $3.64 per 100g

2

264

$

$

ea

SAV E $2 Bodytrim Ultra Low Carb Cookie 50g Selected Varieties

ea

SAV E $2.66 Kids Care Rice Wheels Snacks 10 Pack Selected Varieties $1.47 per 100g

$4 per 100g

5


Health Food Sale 2

$

Aussies Bodies Protein FX Lo Carb Protein Bars 40g Selected Varieties

25

150

$

$3.75 per 100g

ea

SAVE $2.25

ea

SAVE $1.50

Aussie Bodies Protein FX Super Energy Bar 85g $3.46 per 100g

2

SAVE $2.09

Aussies Bodies Protein FX Energy Bar 65g

2

Aussie Bodies HPLC Bar 100g $2.50 per 100g

ea

SAVE $2

$3.33 per 100g

$3.08 per 100g

$

2

$

Aussies Bodies Protein FX Lo Carb Choc-Coated Protein Bar 60g

ea

Aussies Bodies Lo Carb Whip’d or Mini Protein Bars 30g Selected Varieties

50 ea

NEW!

125

$

$4.17 per 100g

SAVE $2.50

ea

SAVE $1.25

1

$

182

$

ea

SAVE $1.88 Aussie Bodies Protein Revival Drink 375mL Selected Varieties $4.85 per Litre

pr i c e 250

$

ea

250

$

SAVE $2.50 Musashi Muscle Recovery Protein Shake RTD 375mL Selected Varieties

Musashi HPLC P45 Protein Bar 90g Selected Varieties $2.78 per 100g

67¢ per 100mL

Musashi Bulk Protein Bar 80g $3.21 per 100g

ea

SAVE $2.50

257

$

ea

SAVE $2.58

150

$ Musashi Growling Dog Energy Bar 65g $2.31 per 100g

6

SAVE $1.50

2

$

ea

Musashi Shred & Burn Protein Bar 60g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAVE $2


look for the lock

3

$

ea

LOCKED DOWN Cheetos Balls 190g, Burger Rings 220g or Twisties Zig Zags 125g

3

$ Twisties Cheese or Chicken Party Bag 270g $1.11 per 100g

LOCKED DOWN

2

ea

Nobby’s Cashews 300g $30 per kg

$ Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $4 per Litre

9

$ ea

ea

LOCKED DOWN

LOCKED DOWN

185

$ Golden Circle Orange or Apple Juice 1 Litre $1.85 per Litre

ea

LOCKED DOWN

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.88 per Litre

620

$

290

$ Pepsi Cola 600mL Selected Varieties $4.83 per Litre

ea

LOCKED DOWN

ea

LOCKED DOWN

7


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

250

$ Blueberries 125g $2 per 100g

$

kg

Pink Lady Apples

Carrots 1kg $1 per kg

Eat Well Fiesta Bar Mix 375g $1.33 per 100g

8

$ ea

1kg pack

499

$

ea

$1.40 per 100g

Washed Potatoes 2kg $1.75 per kg

399

$

ea

349

$

ea

Hydroponic Lettuce

IGA Fresh Thai Salad Kit 285g

ea

Asparagus Bunch

169

$

199

$

ea

Rockmelons

1

125g Pack

249

350

$

ea

IGA Fresh American Ranch Kit 450g 78¢ per 100g

ea

2kg pack

349

$

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

1299

$ Australian Beef Topside Roast or Steak

Australian Angus Beef Rump Steak

1399

2799

$

Australian Lamb Cutlets or Racks

Australian Large Green King Prawns

kg

1999

$

kg

kg

Lamb Rump Steak or Roast

2599

$

kg

Australian Pork Belly Rashers

2999

$

kg

1399

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

Australian Chicken Breast Stirfry

Queensland Medium Black Tiger Prawns

1299

$

kg

$

kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1999

$

1699

$

kg

kg

Global Seafoods Prawns Cooked & Peeled 300g

799

$

ea

$26.63 per kg

9


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

599

$ Primo Salami 200g Selected Varieties

SAVE $1

$29.95 per kg

1099

$

2399

$

kg

SAVE $5

1499

$

kg

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

Chilli Salami Sliced or Shaved

ea

Triple Smoked Ham Sliced or Shaved

Ausfresh Semidried Tomatoes with Fetta or Semidried Tomatoes Selected Varieties

kg

SAVE $6

2199

$

kg

SAVE $4

999

$

ea

SAV E $2

Lilydale Free Range BBQ Chicken Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg

10

799

$

ea

SAVE $2

Lemnos Fetta Cheese Traditional or Reduced Fat 180g $22.17 per kg

399

$

ea

SAVE $2


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

4

$ Tip Top Café Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

299

$ IGA Baker's Oven Lamington Fingers 12 Pack $1.25 per 100g

ea

SAVE 50¢

249

$ IGA Baker’s Oven Assorted Rollettes 250g $1 per 100g

Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

ea

SAVE $1.31

199

$

ea

LOCKED DOWN

199

$

IGA Baker’s Oven Snowballs 8 Pack

ea

LOCKED DOWN

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

339

$

ea

LOCKED DOWN

Rustic Olive or White Baguette 320g 78¢ per 100g

249

$

ea

SAV E 50¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

399

$

ea

SAVE $1

289

$

ea

SAV E 91¢

11


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Heinz Squeezy Tomato or BBQ Sauce 400-500mL Selected Varieties

249

$

149

$

ea

SAVE $2.50 Lipton Quality Black Tea Bag 100 Pack

ea

SAVE $1.51

$1.25 per 100g

859

$ Chum Crunchy Dog Biscuits 8kg Selected Varieties

99

ea

SAVE $8.61

11¢ per 100g

¢

ea

SAVE $1.01

539

$

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties 90¢ per Litre

SAVE $5.56

pr i c e

499

$

ea

ea

SAVE $5

Bega Tasty Cheese Block 750g

Crystal Pool Salt 20kg

$6.65 per kg

1799

$

2

99

$

699

$ Australian IGA Corned Silverside

12

SAVE $22

OMO Laundry Powder 5kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.42

Huro Laundry Basket Oval White

ea

$3.60 per kg

499

$

kg

KRC Cocktails or Frankfurts Skin On

kg

SAVE $2.50

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

274

$

ea

SAVE $2.76

199

$ IGA Baker’s Oven Jam Tarts 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 20TH OCTOBER UNTIL SUNDAY 22ND OCTOBER 2017


A BETTER PRICE,

A Better Australia

199

$

ea

Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 66¢ per 100g

ssie Pure As AWuater Spring

Source of& Calcium Protein

3

$

Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g

$

ea

Community Co Crystal Peak 600mL x 12 56¢ per Litre

sie Proudly Aus

299

$ Community Co Canola Oil 750mL 40¢ per 100mL

ea

ea

e High Smtok Poin

299

$ Community Co Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

4

39

ea

370

$ Community Co Rice Bran Oil Spray 225g $1.64 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

13


SWEET Treats

pr i c e

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

SAVE $1

350

$ Darrell Lea Rocklea Road 145g Selected Varieties $2.41 per 100g

Darrell Lea Liquorice Twists 300g, Allsorts 230g or Choc Stix 200g Selected Varieties

14

ea

ea

SAVE 90¢

250

$

ea

SAVE $1

The Natural Confectionery Co or Sour Patch Lollies 200-260g Selected Varieties

pr i c e

2

$

ea

SAVE $2

3

Lindt Excellence, Creation or Chocolate Block 100g Selected Varieties $2.12 per 100g

$ Pods, M&M’s, Maltesers or Mars or Snickers Bites 140-180g Selected Varieties

ea

SAVE $2.13

450

$ ea

SAVE $1.25

350

$ Cadbury or Old Gold Block Chocolate 180-200g Selected Varieties

212

$

ea

SAVE $1.50

Cadbury Roses 150g $3 per 100g

Eclipse Chewy Mints 93g or Extra Gum 46 Pack or Skittle Fruit Bottle 100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.45

350

$

ea

SAVE 50¢


TASTY Snacks

NEW AT

2

350

$

Arnott’s Cream Biscuits or Raspberry Shortcake Biscuits 200-250g Selected Varieties

$ ea

Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties

MATCHED

2

SAVE 99¢

$2.12 per 100g

250

$

Arnott’s Shapes Light & Crispy 120g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

$1.67 per 100g

3

$ Kellogg’s Crunchy Nut Bars 180g or K-Time Twists 5 Pack 185g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

Kettle Popcorn 80-110g or Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels or Natural Chip Co. Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

4

$

ea

SAVE $1 Bear Naked Energy Bar Peanut Butter & Honey or Nutty Choc Chip 2 Pack 130g $3.08 per 100g

Available NOW! Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

1

$

50 ea

SAV E 45¢

Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g

3

$

ea

SAV E $1

Thins Chips 175g Selected Varieties WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.

15


REFRESH Me

6

$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $3.33

$5.45 per Litre

$1.60 per Litre

7

$

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

ea

SAV E $5.30

$1.87 per Litre

24 $

SAVE $1.70

19

$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.69 per Litre

2

24

for

4

$

$

for

Powerade SAVE $2.76 Sipper Caps 600mL Selected Varieties

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

$3.33 per Litre

$1.33 per Litre

ea

SAV E $16.11

$ ea

SAV E $1.70

ea

SAV E 97¢

JT’s Coconut Water 1 Litre Selected Varieties $4 per Litre

2270 5

$

$

for ea

SAVE $1.90

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties $5 per Litre

16

4

$ ea

Coca-Cola SAV E $1 4x330mL or Cascade Flavoured Mixers 4x300mL Selected Varieties

8

350

$

$

ea

ea

Cottee’s SAV E 20¢ Cordial 1 Litre Selected Varieties

Staminade Powder Lemon Lime 585g

$3.50 per Litre

$13.68 per kg

SAV E $2


FANCY A Cuppa?

pr i c e

174

$

SAVE $1.75

Prima Drink 6x200mL Selected Varieties $1.45 per Litre

3

$ Nestlé Milo Ready to Drink 3x200mL

250

$

650

SAV E $1.19

11

Lipton Tea Bag 10 Pack Selected Varieties

$

ea

Green’s Drizzles Biscuits or Chunkies Cookies 200-250g Selected Varieties

125

$ ea

SAVE $1

50¢ per 100mL

ea

Lavazza Ground Coffee 200-250g Selected Varieties

450 ea

Jarrah Coffee SAV E $1.50 Sensations 250g Selected Varieties $1.80 per 100g

350

19

$

SAVE 54¢

$

ea

SAV E $2.70

ea

$

$

Moccona ea Freeze Dried Coffee or Whole SAV E $3.30 Bean Reserve Coffee 150g Selected Varieties

Moccona SAV E $5.10 Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties

$7.33 per 100g

$4.75 per 100g

$2.33 per Litre

ea

SAV E 90¢

450

$

ea

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

SAV E $1.50 17


RISE & Shine

5

$ Kellogg’s Cereal 330-730g Selected Varieties

5

$ ea Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

SAVE 99¢

5

$ ea

SAVE $1.75

Uncle Tobys Oat Brits or Swiss Blend Muesli 1kg 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

price

415

$ Dorset Muesli or Granola 550g Selected Varieties 75¢ per 100g

SAVE $4.15

230

$ Musashi P30 Protein Drink 375mL Selected Varieties $6.13 per Litre

ea

SAVE $1.20

349

$

ea

Jordans Oats 500-750g Selected Varieties

The Good Nut Peanut Butter 780g Selected Varieties 77¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

6

3

$

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

$

275

$ ea

SAVE $2

ea

SAVE $1

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

We’ve locked down prices on these everyday products.

look for the lock

Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

18

2

$

ea

LOCKED DOWN


FILL UP THE Pantry

2

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$21.05 per kg

2

2

$ King Oscar Sardines 105g Selected Varieties

$20 per kg

4

ea

SAVE $1.15

$19.05 per kg

$

ea

SAV E $1.09

ea

SAVE 45¢

1

$ ea

SAVE 50¢

$18.18 per kg

Safcol Premium Skinless & Boneless Salmon 200g

Edgell Sliced Beetroot 425g or Garden Peas 420g Selected Varieties

$

Safcol Tuna or Salmon Ready Meal 110g Selected Varieties

1

$

$

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

Edgell Corn 420g Selected Varieties $2.38 per kg

Edgell Beans, Lentils or Chick Peas 400g Selected Varieties $2.50 per kg

160

$

ea

LOCKED DOWN

Gravox Gravy or Finishing Sauce 160g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE 77¢

1

3

$

$

ea

SAVE 69¢

ea

SAV E $1

Zoosh Mayonnaise or Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties

240

$

ea

SAV E 60¢

19


FILL UP THE Pantry BETTER THAN

price

1

$ San Remo La Pasta 120g Selected Varieties 83¢ per 100g

SAVE $1.10

3

KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties

$ Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

Bertolli Extra Virgin Olive Oil 750mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

Suimin Noodles 5 Pack 425g Selected Varieties 59¢ per 100g

20

ea

SAVE 79¢

475

$ ea

SAVE $2.15

10

Old El Paso Dinner Kits 290-520g Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.99

250

$

2

50

$ ea

MULTI-BUY

SAVE 75¢

11

Nestlé Baking or Plaistowe Cooking Chocolate 180-290g or Baking Cocoa 190g Selected Varieties

Sunbeam Value Packs Cashews Raw 450g $24.44 per kg

ea

SAVE $2.99

5

Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390-400g Selected Varieties

83¢ per 100mL

SAVE $2.70

3

San Remo Instant Lasagne 250g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE 59¢

225

$

$ Kikkoman Soy Sauce 600mL

for

$

$

ea

LOCKED DOWN

ea

25 $

ea

SAVE 57¢

2

$ ea

SAVE $1.25

Sunbeam Sultana Snack Packs 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢


FREEZER Faves SAVE $2.80

SAVE 89¢ Birds Eye Country Harvest Vegetables or Sliced Green Beans 1kg Selected Varieties

Steggles Chicken Fingers, Nuggets, Strips, Burger Breast or Crackles 400-450g Selected Varieties

$4 per kg

SAVE $1.40 Chiko Original Rolls 4 Pack 650g 62¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $2.99 Balfours Party Sausage Rolls, Pasties or Pies 12 Pack 450-600g

SAVE $1.13 Ho Mai Spring Roll, Dim Sims or Yum Cha 200-250g Selected Varieties

SAVE $1.99

SAVE $1.70

Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 6 Pack 425g Selected Varieties $14.12 per kg

$13.33 per kg

6

$

ea

SAVE $2.79

650

$ McCain Take Away Pizza 530g Selected Varieties $1.23 per 100g

ea

SAVE $2

4

$ Scoop Star Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE 79¢

21


FRIDGE Faves

4

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

67¢ per 100g

3

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g Selected Varieties 90¢ per 100g

$ Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1 per Litre

3

$ ea

SAVE 99¢

270

$

Pauls Custard 1kg Selected Varieties

SAVE 60¢

150

$ ea

SAVE $1

30¢ per 100g

ea

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

ea

SAVE $1

NEW

Charlie’s Juice Apple Honey Lemon & Ginger or Honest Orange 1 Litre

4

$

SAVE $1

$4 per Litre

450

$ Charlie’s Smoothie Fruit Fix Spirulina 1 Litre $4.50 per Litre

22

149

$ ea

ea

SAVE 50¢

Nestlé Milo Dairy Pouch 150g 99¢ per 100g

SAVE 57¢

230

$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE 50¢

2

$ Tamar Valley Yoghurt 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 69¢

4

$ La Famiglia Garlic Slices 270g $1.48 per 100g

ea

LOCKED DOWN


FRIDGE Faves

8

$

99

SAVE $4.01

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

5

$ Castello Cheese Blue or White 150g $33.33 per kg

SAVE $2.40

650

$ Dairylea Singles Regular or Light 648g $10.03 per kg

$13 per kg

ea

SAVE $1.99

650

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

270

$ ea

ea

SAVE $1

Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties $1.35 per 100g

ea

SAVE 89¢

4

Don Shaved Meats 250g Selected Varieties

850

$ $11.33 per kg

ea

SAVE $5

SAVE $1.50

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

4

40¢ per 100g

ea

SAVE 69¢

4

$ ea

SAVE 80¢

$16 per kg

ea

$

$

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

6

$

ea

Bertolli with Butter Spread 400g Selected Varieties

SAVE $1

$1 per 100g

Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 100g $55 per kg

ea

550

$

ea

SAVE $1.50

23


CLEANING Essentials

42¢

pr i c e

Per roll

7

750

$ Fairy All In One Dishwashing Tablets 22 Pack or Platinum Lemon Tablets 18 Pack

5

$

ea

SAVE $7

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

23¢ per 100 sheets

10

3

$

ea

SAVE $1.25

60¢ per 100mL

ea

Comfort Fabric Softener Pure 2 Litre

Fairy Dishwashing Liquid Original or Lemon 433mL

SAVE $5

$5 per Litre

Dettol Household Cleaning Mould Removal Trigger 500mL or Household Clean Rapid Foam 390g

46¢ per 100mL

350

$

2

$

$ ea

SAVE $4

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties

SAVE $4.49

Kleenex Toilet Roll White Regular 18 Pack

$

ea

Blast Dish Washing Liquid Concentrate 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.49

38¢ per 100mL

ea

SAVE $1.99

150

$

ea

SAVE 62¢

price

Bref Duo Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

24

250

$

ea

SAV E $2.50

Multix Cling Wrap 33cm x 60m 5¢ per Metre

280

$

ea

SAV E 89¢

Glad Snap Lock Bags 10-60 Pack Selected Varieties

230

$

ea

SAV E 64¢

Preen Oxi Action Max Trigger 375mL WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


PET & HOME Essentials

1250

$

270

$

ea

SAVE $3.15

SAVE 85¢

Optimum Dry Cat Food 1.5kg Selected Varieties

$1.18 per 100g

1

$

Whiskas Oh So Pouches 12x85g Selected Varieties

ea

SAV E 49¢

78¢ per 100g

50%

ea

SAV E $2

Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

1

$

ea

SAV E 29¢

ea

SAV E $1.01

40¢ per 100g

OFF

SELECTED RANGE

SELECTED RANGE

749

$

SAV E $7.50

310

$

ea

BIC Ball Pen Variety 2 Pack

ea

SAV E $2.10

30

550

$

Reflex A4 Ultra White or 50% Recycled White Copy Paper 500 Sheets

ea

SAV E $1.50

NEW RELEASE

%

OFF

LU NCH & HY DRATION

12

$ Décor Case and Bottle Assorted Selected Varieties

399

$

V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties

40%

OFF

Décor Microsafe Steam Egg Poacher

8

$

ea

SAVE $3.80

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

83¢ per 100g

Ultimates Cat Food 85g Selected Varieties

1350

$

ea

20 ea

SAV E $5.29

SUPPAWT GUIDE DOGS

COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE!

Mirabella LED Candle or Rounds 5-6W Selected Varieties

4

20

$

$

ea

SAV E $2.73

Spider-Man Homecoming DVD

ea

HOT DEAL

THANKS FOR YOUR SUPPAWT!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 25


HEALTH, BEAUTY & Baby

30

%

pr i c e Dettol Moisture Anti-Bacterial Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 51¢ per 100mL

30

OFF

DEEP CLEAN & HY DRO BOOST

2

55

$

ea

SAVE $2.55

10

10

$ Neutrogena Deep Clean Facial Cleanser 200mL $5.05 per 100mL

ea

SAVE $4.39

4

$ Dove Body Wash 375-400mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

%

OFF

SELECTED RANGE

490

$ Gillette Simply Venus Disposables 4 Pack

ea

SAVE $2.10

25

$ BabyLove Nappy Pants 42-56 Pack Selected Varieties

Libra Liners 39 Pack or Tampons 16 Pack or Tena Active Liner 24-39 Pack Selected Varieties

26

ea

SAVE $4.99

4

$

ea

SAVE 50¢

1050

$ Schick Hydro Silk Razor Kit 2 Pack

SAVE $4

$5.25 each

2

$

Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties

$41 per 100 units

ea

SAVE 30¢

$1.67 per 100g

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties

ea

1230

$

ea

SAVE $3.50

Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

Johnson's Baby Lotion, Shampoo, Oil or Bath 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

5

$

SAVE $1.50

4

$

$7.73 per 100mL

ea

SAVE $1.50

850

$ Cancer Council Everyday SPF 30+ Sunscreen 110mL

ea

ea

SAVE $3.50


HEALTH & Beauty Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

249

$

ea

SAVE $2.51

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $5

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre 31¢ per 100mL

312

$

71¢ per 100mL

ea

SAVE $3.13

269

$

Rexona Anti-perspirant Deodorant 90g or 150mL or Dove Go Fresh or Invisible Dry Anti-perspirant 100g Selected Varieties

2

SAVE $2.70

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

50

$

ea

54¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

4

pr i c e

$

185

$

ea

Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack

SAVE $4

$1.32 per 100 units

ea

SAVE $1.85

Colgate Total Mint Waxed Dental Floss 100m 4¢ per Metre

360

$

ea

SAVE $3.60 Colgate Plax or Optic White Mouthwash 500mL 72¢ per 100mL

240

$ Colgate Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 100-120g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40 27


this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

$

350

74

$

ea

SAVE $3.50

SAVE $1.75

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

Arnott's Vita-Weat 120g Selected Varieties

80¢ per 100mL

$1.45 per 100g

345

$

ea

ea

pr i c e

SAVE $3.45

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

149

$

Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

86¢ per 100mL

MULTI-BUY

25 $

for

SAVE $4.20

Cadbury, Nestlé or Mars Share Packs 140-216g Selected Varieties While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

SUPA_IGACQ254_181017_P28

LIKE US IGA Australia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Offers available 18/10/17 until 24/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 18 10 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu