this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
1409
$
219
ea
$
SAVE $14.11
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.20
$1.57 per Litre
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties
pr i c e 4
$
99 ea
SAVE $5.01
Australian
LAMB LEG ROAST While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PRICE MATCH PROMISE
$1.25 per 100g
349
$
ea
SAVE $3.51
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Rexona Antiperspirant 250mL Selected Varieties
50¢ per 100mL
$1.40 per 100mL
999
$
kg
SUPA_IGACQ236_130917_P1
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
MULTI-BUY
23 $
for
250g punnet Strawberries 250g 60¢ per 100g
99 Seedless Watermelon
USA White Seedless Grapes
2
$ Broccolini Bunch
Corn 500g $5.98 per kg
2
199
Gold Sweet Potatoes
500g pack
¢
kg
Jap Pumpkin
Gourmet Tomatoes
kg
149
$
kg
99
ea
249
$
kg
$ ea
299
$
990
$
¢
kg
Iceberg Lettuce
IGA Fresh Leafy Mix, Spinach & Rocket or Spinach 120g $20.75 per kg
ea
249
$
ea
WHAT’S FOR DINNER?
NGS ALL THI
1499
$ Australian Beef Rump Steak
1299 kg
Australian Beef Round Steak
699
$
599 kg
Australian Pork Midloin Chops
1199 kg
$23.98 per kg
kg
1099
$ Pasta Master 97% Fat Free Lasagne 1kg
ea
$10.99 per kg
1199
$ Global Seafoods Scallops 500g
1899
$ Australian Whole Beef Rib on the Bone
$
kg
$ Australian Whole Lilydale Free Range Chickens
kg
Australian Lamb Loin Chops
$
Australian Boneless Pork Leg Roast
1699
$
kg
3199
$
ea
Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns
kg
3
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
pr i c e
1499
1599
$
$
kg
SAVE $15.01
Twiggy Sticks Hot or Mild
1199
$ Streaky Bacon
1799
Roast Beef Sliced or Shaved
SAVE $4
Roast Pork Sliced or Shaved
449
$ Warrnambool Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg
4
3999 kg
Prosciutto
Ausfresh Semi Dried Tomatoes with Fetta or Semi Dried Tomatoes
$
999
$ King Island Brie 175-200g Selected Varieties
kg
kg
SAVE $4
ea
SAVE $2.01
LOCKED DOWN
1899
2199
$
ea
SAVE $1.30
SAVE $2
SAVE $6
$
kg
$
kg
1999
$
kg
SAVE 50¢
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
kg
Roast Pork with Crackle
SAVE $2.77
599
$ Lemnos Haloumi Reduced Salt 180g $33.28 per kg
ea
LOCKED DOWN
BAKERY DELIGHTS
NGS ALL THI
249
$ IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g
IGA Baker’s Oven Sponge, Swiss or Lamington Rolls 350g Selected Varieties $1.14 per 100g
IGA Baker’s Oven Mini Chocolate Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
399
$
ea
SAVE 30¢
599
$
ea
SAVE 60¢
449
$ IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g 75¢ per 100g
ea
LOCKED DOWN
199
$ IGA Baker’s Oven Snowballs 8 Pack 200g $1 per 100g
399
$ Baker’s Oven Artisan Batard 400-500g Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
ea
SAVE 30¢
3
$
39 ea
SAV E $2
299
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.91
Tip Top Bread The One or 9 Grain 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
299
$
ea
LOCKED DOWN
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
IT’S NOT JUST BREAD’ IT’S HELGA’S 5
price
3
99
$ Ingham’s Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties
ea
SAVE $4.01
$9.98 per kg
3
price
Balfours Premium Pies or Pasties 2 Pack 400g Selected Varieties 80¢ per 100g
$ McCain Original Fries or Wedges 750g
SAVE 99¢
$4 per kg
Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
6
ea
250
$
ea
SAV E 49¢
3
19
$
SAVE $3.20
Sargents Pies 4 Pack 700g Selected Varieties 79¢ per 100g
Sakata Rice Crackers 90-100g Selected Varieties
150
$
ea
SAV E 90¢
ea
Crazy Dragon Dumplings Pork or Chicken 1kg $1 per 100g
550
$
Papa Giuseppi's Bakehouse or Rising Crust Pizza 460-480g Selected Varieties
SAVE $2.35
$1.50 per 100g
SAVE $10
6
$
ea
Copperpot Doubles Dip 200g Selected Varieties
10
$
ea
3
$
ea
SAV E 89¢
Bulla Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
ea
SAVE $2
4
$
ea
SAV E $2.49
REFRESH Me
16
$ Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.42 per Litre
27 $
Pepsi Cola, Max or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre
for
SAVE $3.50
ea
SAVE $12.50
23 $
Pepsi, Solo or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties (excludes Lemonade range) $1.20 per Litre
for
SAVE $1.80
NEW
1
$ Frantelle Natural Spring Water 1.5 Litre 67¢ per Litre
24 $
ea
SAVE 29¢
Gatorade or G-Active 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre
for
SAVE $2.80
7
$
4
$ Mount Franklin Spring Water 6x600mL $1.11 per Litre
ea
SAVE $1
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre
2
$
80 ea
SAVE 20¢
ea
SAV E $3.20 Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre
7
SWEET Treats
pr i c e
1
$
ea
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
price
239
$ M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
ea
SAVE $2.41
250
$ Cadbury Chocolate Bags 160g or Pascall Bags 185-280g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
150
$
ea
SAV E 30¢
3
$
Tic Tac 24g Selected Varieties $6.25 per 100g
Cadbury Dark Milk or Marvellous Creations Block 160-205g Selected Varieties
3
$ ea
SAVE $2
9
Mars or Skittles Share Bags 144-216g Selected Varieties
SAVE $1.60
$ Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties
8
ea
SAVE $3.50
ea
Cadbury Chocolate Roses Boxes 450g
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
TASTY Snacks
2
50
$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.15
5
$ Kellogg’s LCMs 15 Pack 330-345g or Nutri-Grain 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
NEW AT
4
Arnott’s Assorted Creams 500g
ea
SAVE $1
80¢ per 100g
2
$ Green’s Drizzles or Chunkies Choc Chunk Biscuits 200-250g Selected Varieties
3
$
$
Be Natural Muesli or Granola Bars 160-175g Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.19
SAVE 99¢
2
20
$ SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties $1.13 per 100g
ea
ea
SAVE 50¢
3
$
ea
SAV E $1.39
Kettle Sweet Potato Chips 135g or Multipack 92g Selected Varieties
price
150
$ Oreo Thins 95g Selected Varieties $1.04 per 100g
99
¢
ea
SAV E $1
ea
Fantastic SAV E 99¢ Goodies Rice Crackers or Seeds & Grains 100g Selected Varieties $1.50 per 100g
2
$
ea
Sunbites SAV E 70¢ Crackers 120g or Sakata Fusions Crackers 90g Selected Varieties
9
FANCY A Cuppa?
6
$ $6 per 100g
450
$ L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
1250
$ Vittoria Italian Blend Beans or Ground Coffee 1kg $1.25 per 100g
ea
SAVE $6.50
750
$
ea
SAVE $1.50
ea
SAVE $4
Moccona Freeze Dried Coffee 100g Selected Varieties
Nestlé Milo 750g $1 per 100g
ea
SAVE $2.25
440
$ Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 500g 88¢ per 100g
4
$
ea
SAVE $1.20
Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties
Oak Flavoured Long Life Milk 3x250mL Selected Varieties $4 per Litre
SAVE $1
3
$
$2.08 per Litre
ea
SAVE 79¢
250
$ Prima Drink 6x200mL Selected Varieties
ea
ea
SAVE 99¢
To help you save more we’ve locked down the prices of these everyday products.
5
look for the lock
$ Nescafé Iced Coffee Concentrate Squeeze 92-96mL Selected Varieties
10
ea
SAVE $1.50
3
$ Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
ea
LOCKED DOWN
RISE & Shine
3
$ Uncle Tobys Plus 385-435g Selected Varieties
Dorset Granola or Muesli 550g or Jordans Crunchy or Crispy Oat 500-750g Selected Varieties
SAVE $1.49
5
Kellogg’s Nutri-Grain 290g, Special K 300g or Crunchy Nut 380g
$
ea
SAVE $1.99
350
$
ea
ea
SAVE $1.09
450
$ Kellogg’s Special K Gluten Free 330g or Nourish 380-400g Selected Varieties
ea
SAVE $1.49
price
2
$ BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties
ea
SAVE $2
67 ¢ per 100g
3
$ Lowan Wholegrain Rolled or Quick Oats 1kg
ea
SAVE $1
30¢ per 100g
4
$
ea
SAV E $1.29
350
$ SPC Fruits In Juice 4x120g or 4x113g Selected Varieties
SAVE $1.10
275
$
ea
Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties
Be Natural Bites, Granola or Cereal 405-460g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
11
FILL UP THE Pantry
2
$ Sunbeam Fruit Snack 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
1
450
$ Simply 7 Quinoa or Lentil Chips 99-140g Selected Varieties
SAVE 50¢
240
$ Cottee's Instant Pudding Vanilla or Chocolate 100g $1 per 100g
5
ea
SAVE 45¢
ea
$ Health Lab Protein Ball 40g Selected Varieties
ea
SAVE 43¢
$6 per 100g
$
ea
SAV E 68¢ The Good Nut Peanut Butter, Cashew or Almond Spread 325-500g Selected Varieties Promite 290g $1.21 per 100g
BUY ANY 2 OR MORE PRODUCTS FROM THE GOOD NUT RANGE IN ONE TRANSACTION FOR THE CHANCE TO WIN! Obtain entry form in store or go to
WWW.WINWITHTHEGOODNUT.COM.AU to enter
*KEEP RECEIPTS. AU residents 18+. Between 12.01 am AEST 06/09/17 & 11.59pm AEST 31/10/17, buy 2+ THE GOOD NUT Peanut Butter/THE GOOD NUT Nut Spread products in 1 transaction from a participating IGA/Supa IGA/IGA Xpress/Foodland/FoodWorks store, visit www.winwiththegoodnut.com.au & complete entry form. Keep original itemised receipt/s to verify each entry. Max 5 entries per day. Instant Win prizes won at predetermined times. Instant Win Prizes: 40x $500 EFTPOS Card. Major Draw: 11am AEDST 13/11/17 at 8 Simpson St, Moorabbin VIC 3189. Major Prize: Winner’s choice of (a) MY17 Jeep Renegade Sport 4x2 valued at $31K or (b) a Hawaii Family Holiday for 2 adults/ 2 children (aged 12 years or under), valued at up to $30K. Max 1 Instant & 1 Major Prize to be won per person (except for SA residents). Winner’s names published at www.winwiththegoodnut.com.au from 18/11/17. Promoter: Bega Cheese Limited (ABN 81 008 358 503) of 23 Ridge St, North Bega, NSW 2550. Permits: NSW: LTPS/17/16074; ACT: TP 17/01402; SA: T17/1324
12
350
$
We’ve locked down prices on these everyday products.
550
$
ea
SAVE $1
ea
SAVE $2
Capilano Honey 500g $1.10 per 100g
2
$
ea
LOCKED DOWN Cottee’s Jam 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
FILL UP THE Pantry
2
$ Indomie Mi Goreng Instant Noodle 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 75¢
Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken Pasta & Sauce 4x70g $1.07 per 100g
3
$
ea
SAVE 99¢
Campbell’s Country Ladle, Chunky or Classic Recipe Canned Soup 395-505g Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $1.29
NEW
1
$ SPC Bean Pots 175g Selected Varieties 57¢ per 100g
SAVE 50¢
2
$ John West Pink Salmon 105g $19.05 per kg
Safcol Tuna or Salmon Ready Meal 110g Selected Varieties $18.18 per kg
3
ea
SAVE 75¢
2
$
ea
SAVE 50¢
Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x300g 33¢ per 100g
Safcol Pole & Line Responsibly Fished Tuna in Olive Oil or Springwater 425g $8.71 per kg
John West Tomato & Basil Tuna or Original Tuna To Go 4 Pack 244g $16.39 per kg
ea
LOCKED DOWN
370
$
ea
SAVE $1.09
4
2
$
$ ea
McKenzie’s Soup Kit 180g or Beans 375g Selected Varieties
SAVE $1.49
2
$ King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg
$
ea
ea
SAVE 25¢
SAVE $1.15
250
$ Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties $1 per 100g
ea
ea
SAVE 75¢
13
FILL UP THE Pantry
price
1
44
$
3
Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.45
72¢ per 100mL
$
2
$ MasterFoods Tomato or BBQ Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
ea
SAVE 99¢ Leggo's Stir Through Pasta Sauce 350g Selected Varieties 86¢ per 100g
3
2
$
$
MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties
ea
SAVE $1.39
53¢ per 100g
Fountain Tomato, Barbecue or Sweet Chilli Value Pack 2 Litre
480
$
24¢ per 100mL
ea
SAVE $1.20
ea
SAVE 59¢ Leggo's Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390-400g Selected Varieties
3
130
$
$
ea
SAVE 79¢
Continental Recipe Mix 30-50g Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2 per kg
2
$
ea
SAVE 99¢
Leggo's Pasta Bake 490-500g Selected Varieties
Green's Essentials Cake Mix 340g Selected Varieties 50¢ per 100g
14
170
$
ea
LOCKED DOWN
Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre 40¢ per 100mL
8
$
ea
LOCKED DOWN
Nando’s Peri-Peri Chicken Marinade Medium or Hot 260-262g
$
250 ea
SAVE $1.10
FILL UP THE Pantry
1
$ Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.71 per 100g
290
$ Bundaberg Raw or White Sugar 2kg
$
ea
SAVE 35¢
3
Maggi Oyster 275mL or Fish Sauce 300mL
$
2
$ KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties
ea
SAV E $1.29
Mission Jumbo Taco Shells 10 Pack 190g or Regular Taco Shells 12 Pack 168g
Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties 80¢ per 100g
3
ea
SAV E $1.29
Pandaroo Chow Mein 227g or Thin Egg Noodles 375g
SAVE 80¢
150
Koala Premier Long Grain or Jasmine Fragrant Rice 1kg
SAVE $1.10
Riviana Rice Long Grain Basmati 2kg 34¢ per 100g
ea
SAVE 29¢
2
$
ea
$
220
$
ea
$ ea
SAVE 50¢
Sunbeam Australian Sultanas 375g or Currants 300g
220
$
ea
SAVE 60¢
Golden Circle Beetroot Slices 450g $2.67 per kg
ea
SAVE $1
15¢ per 100g
120
20
20¢ per 100g
680
$
ea
SAV E $2.70
Three Threes Australian Pickled Onions 520g or Peppered Pickled Onions 500g
ea
SAVE 49¢
260
$
ea
SAV E 89¢
15
75
¢
Black & Gold Cake Mix Chocolate, Vanilla or Buttercake 340g 22¢ per 100g
150
$ Black & Gold Self Raising Flour 2kg 75¢ per kg
ea
EV ERY DAY
5
Black & Gold Caster Sugar 1kg 20¢ per 100g
$ Black & Gold Dried Mixed Fruit 1kg $5 per kg
16
ea
EV ERY DAY
199
$
EV ERY DAY
440
$ Black & Gold Vegetable Oil 2 Litre 22¢ per 100mL
ea
ea
EV ERY DAY
ea
EV ERY DAY
3
$ Black & Gold Desiccated Coconut 500g 60¢ per 100g
155
$ Black & Gold Choc Chip Bits 250g 62¢ per 100g
ea
EV ERY DAY
ea
EV ERY DAY
FREEZER Faves
79¢
PeR CONE
Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack
18
66¢ per 100mL
Connoisseur Multipacks 4-6 Pack or Proud & Punch 900mL or Multipacks 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $11
6
Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL
SAVE $2
5
ea
SAVE $1.70
3
$ Birds Eye Sliced Green Beans or Garden Peas 1kg $3 per kg
ea
5
$ ea
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre or Sara Lee Danish 400g Selected Varieties
ea
SAVE $1.39
Birds Eye Chiko Rolls 650g, Ho Mai Spring Rolls, Dim Sim or Yum Cha Selection 200-250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.28
450
$ Weight Watchers Gourmet Menu Frozen Meal 340-350g Selected Varieties
5
$
SAVE $2.50
$
$ Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
7
$
99
$
ea
SAVE $2
4
Streets Paddle Pop, Splice or Calippo 8-10 Pack Selected Varieties
Sara Lee Deep Dish Pie Baked Apple or Apple Crumble 800g 69¢ per 100g
Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.58 per kg
$
ea
SAVE $2
550
$
ea
SAVE $2
275
$
ea
SAVE 84¢
5
$ ea
SAVE $1.13
Herbert Adams Pies 2 Pack 420g Selected Varieties $1.19 per 100g
ea
SAVE $1.30
17
NEW
4
$
ea
SAVE $1.49 Edwards Crossing Cheese 200g Selected Varieties $20 per kg
6
$ Bega Farmers Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $12 per kg
SAVE $2
5
Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties $11.57 per kg
$ Mainland Grated Cheese Tasty or Mozzarella 400g $12.50 per kg
5
6
$ ea
ea
SAVE $2
88¢ per 100g
To help you save more we’ve locked down the prices of these everyday products.
ea
SAVE $1.20
350
$ Flora Spread with Butter 400g Selected Varieties
$
ea
LOCKED DOWN
Coon Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg
6
$ Jarlsberg Original Cheese Wedge 250g
11
$
ea
Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $11 per kg
18
ea
SAVE $1.80
$24 per kg
LOCKED DOWN
look for the lock
ea
SAVE $1
pr i c e
1
25
$ 89¢ per 100g
4
$
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties
SAVE $1.70
67¢ per 100g
Pauls Farmhouse Gold Vanilla or Chocolate Custard 800g 50¢ per 100g
ea
4
$
ea
SAV E 99¢
60¢ per 100g
1
$ Vaalia Low Fat Yoghurt 160g Selected Varieties 94¢ per 100g
Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties
ea
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties
SAVE $1.25
Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties
3
SAV E $1.10
71¢ per 100g
50
SAVE $1.29
Le Rice Creamy Rice Pudding or Crème Caramel 2x150g Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
Pura Double Thick Cream 300mL $1.50 per 100mL
ea
MULTI-BUY
$
ea
5
$
83¢ per 100g
450
$
ea
SAV E 90¢
Kingland Soy Yogurt 250g Selected Varieties 72¢ per 100g
25 $
for
SAVE $1.60
179
$
ea
SAV E 15¢
19
5
3
$
2
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre
60 ea
SAVE $1
ea
Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties
SAVE $1
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6x125g or Natural or Greek Style Yoghurt 1kg Selected Varieties
$
$
1
$1.43 per 100g
$1.20 per 100g
6
250
$
ea
Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
LOCKED DOWN
Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties
$
ea
Scientifically proven to lower cholesterol* Go to www.floraproactiv.com.au for recipe ideas *The plant sterols (2g) in a tablespoon of flora ProActiv per day, lower cholesterol by up to 10% in 3 weeks. Use as part of a healthy diet which is low in saturated fats.
ea
SAVE 30¢
Use 1 rounded tablespoon per day
SAV E $1.99
20
SAVE $1.40
60¢ per 100g
$ Rise & Shine Yoghurt 70g Selected Varieties
ea
FRIDGE Faves
6
50
$
SAVE $3.50
Primo Middle Bacon Twin Pack 500g $13 per kg
340
$ $6.80 per kg
5
$ Pitango Soup 600g Selected Varieties 83¢ per 100g
ea
SAVE $2.59
Don Pan Size Double Smoked, Streaky or Butchers Style Bacon 200g or Short Cut Rindless Bacon 220g
SAVE $1.39
4
$ KR Castlemaine Bacon Style Pieces or Shredded Ham 250g or Kabana 2 Sticks 300g
240
$ La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g $1.41 per 100g
ea
ea
SAVE $2.09
Primo Thin Franks or Cocktail 500g
470
$
ea
ea
SAVE 60¢
Don Honey Roasted or Double Smoked Shaved Leg Ham 400g $15 per kg
ea
SAVE 60¢
6
$
ea
LOCKED DOWN
21
CLEANING Essentials
pr i c e
Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties
10
$
ea
SAV E $5.50
8
$
$2 per 100mL
5
$
ea
SAV E $1.99 OMO Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
450
$ Finish Rinse Aid 250mL $1.80 per 100mL
ea
SAV E 79¢
Duo Laundry Powder 2kg Selected Varieties $2.75 per kg
22
ea
SAVE $8.75
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
Finish Original or Lemon Sparkle Dishwasher Cleaner 250mL
75
14
$
ea
SAV E $5.99
550
$
ea
SAV E $3.49
Comfort Fabric Softener 750-800mL Selected Varieties
White King Stain-Lift Regular Stain Remover Spray 500mL $6.60 per Litre
5
$
ea
SAV E $1.99
330
$
ea
SAV E 69¢
Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.67 per 100g
White King Bleach Spray Lemon or Stain-Lift Regular Stain Remover Refill 500mL $6 per Litre
5
$
ea
SAV E $1.79
3
$
ea
SAV E 99¢
CLEANING Essentials
38¢
PeR roll
18
$
ea
SAVE $7.99
Kleenex Complete Clean White Toilet Roll 48 Pack 21¢ per 100 sheets
4
$ Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack
ea
SAVE $1.50
Kleenex Flush Wipes Refill Scented or Unscented 42 Pack 7¢ each
315
$
ea
SAVE 80¢
4
$
3
60
$ White King All in 1 Bleach & Blue 2x50g $3.60 per 100g
SAVE 99¢
Multix Resealable Sandwich Bags Value Pack 100 Pack
370
Multix Cling Wrap 33cm x 60m
$ Multix Alfoil 30cm x 20m 19¢ per Metre
ea
ea
SAVE 30¢
4
20
$ 4¢ each
5¢ per Metre
ea
Duck Fresh Discs 36mL Selected Varieties $11.67 per 100mL
20 ea
SAV E $1.60
SAVE 99¢
280
$
ea
SAVE 89¢
23
180
$ Black & Gold Toilet Bowl Cleaner 2 Pack
EV ERY DAY
$1.80 per 100g
160
$ Black & Gold Household Sponges 5 Pack
4
$
2
ea
SAV E $2.80
ea
EV ERY DAY
32¢ each
$ Black & Gold Laundry Soap 4x125g
ea
Ev ery Day
$4 per kg
ea
99
¢
Black & Gold Regular Household Wipes 10 Pack 10¢ each
Black & Gold Fabric Softener Concentrate Apple or Lavender 250mL $2.80 per Litre
ea
EV ERY DAY
70
¢
ea
EV ERY DAY
Handee Paper Towel Original 4 Pack $1.67 per 100 sheets
Black & Gold Lavender or Eucalyptus Disinfectant 2 Litre 71¢ per Litre
24
1
$
41 ea
EV ERY DAY
Black & Gold Laundry Sanitiser 1kg $2.50 per kg
2
$
50 ea
EV ERY DAY
Black & Gold Regular or Lemon Bleach 2 Litre 60¢ per Litre
120
$
ea
EV ERY DAY
PET & HOME Essentials
17
15
$
$
ea
Supercoat Dog Food 7.5-10kg Selected Varieties
My Dog Selections 6x100g Selected Varieties
SAVE $7
5
$
92¢ per 100g
50
Farmers Market Adult Dry Food 2.7kg Selected Varieties
Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
SAV E $1.80
SAVE $4
56¢ per 100g
8
$
ea
SAV E $2.80
7
$
ea
SAV E $2.17
5
$
ea
SAVE $1.99
249
$
Proto Pet Tender Meat, Chicken or Lamb and Veg 1kg
ea
25¢ per 100g
30%
OFF
OFF
Décor Microwave Safe Range
SELECTED RANGE
599
$
SAVE $6
970
$
ea
40%
Décor Thermoglass Realseal Oblong Dish 1 Litre
SAVE $4.29
690
$
ea
Décor Tellfresh Oblong Storer 500mL 3 Pack
ea
SAVE $3.09
30%
OFF
OFF
BIC BBQ Range
SELECTED RANGE
5
$ BIC Briquettes BBQ Bag 3kg
$1.85 per 100g
Ultimates Cat Food 7x85g or Snappy Tom 12x85g or Cat Litter 2kg Selected Varieties
50%
Décor Microwave Safe Bacon Crisper
Farmers Market Meaty Bars Beef with Cheese or Beef with Peanut Butter 270g
ea
SAVE $3.49
620
$
ea
Wiltshire Baking Form Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $2.75
BIC Mega Utility Lighter
ea
SAVE $1.79
25
HEALTH & Beauty
pr i c e
270
$
Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties
ea
Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties
SAVE $2.80
90¢ per 100mL
$1.09 per 100mL
349
$
ea
Batiste Dry Shampoo 200mL Selected Varieties
SAVE $3.51
$3.75 per 100mL
750
$
ea
SAVE $2.50
30%
OFF
LYNX HAIR RANGE
695
$ Lynx Styling Wax, Gel or Paste 75-125mL Selected Varieties
ea
SAVE $3.05
Palmer’s Body Butter Lotion 250mL Selected Varieties $2 per 100mL
5
$
2
$ ea
Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties
SAVE $2.77
56¢ per 100g
ea
SAVE 85¢
price
1
$ Oral B Toothpaste 175g or Full Clean Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.50
1
$ Oral B Floss Mint Waxed 50m 4¢ per metre
99
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 110-120g or Dental Floss 25m Selected Varieties
ea
SAVE $2
2
$
ea
SAVE 55¢
30%
OFF
SELECTED RANGE
Gillette Venus Spa Disposable Razor 1 Pack
26
10
$
75 ea
SAV E $4.65
Schick Hydro Razor Dispenser Silk 2 Pack
8
$
ea
SAV E $1.99
Gillette Satin Care Shaving Gel 195g Selected Varieties $2.82 per 100g
5
$
50 ea
SAV E $1.70
Sorbent Soft White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
2
$
ea
SAV E 49¢
HEALTH & Baby
10
ea
Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
8
$
$
Huggies Toilet Training Pants 12-13 Pack Selected Varieties
SAVE $2
ea
SAVE $1.99
5
75
$
2
$
Rafferty's Garden Baby Food Pouches 120g Selected Varieties
$41 per 100 units
Libra Invisible Pads 10-14 Pack or Long Panty Liners 39 Pack Selected Varieties
1230
$
29¢ each
SAV E $1.44
Karicare Plus Toddler Formula 3 or 4 900g $1.67 per 100g
ea
LOCKED DOWN
3
$ Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties
Panadol Extra Caplets 20 Pack
$ ea
SAVE 30¢
$1.67 per 100g
15
ea
ea
SAVE $3.50
4
Zantac Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack 57¢ each
8
$
ea
99 ea
Panadol Extra Caplets 10 Pack 40¢ each
SAV E $1
SAVE $2
4
$
$
ea
SAVE 50¢
Tena Lady Long Liners 24-39 Pack
Selected Varieties
ea
SAVE $1
27
this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
99
¢
ea
SAVE $1
1
$
Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 33¢ per 100g
ea
SAVE $1
MULTI-BUY
55
pr i c e
Continental Cup-a-Soup 2 Serve Selected Varieties
150
$
$
for
SAVE $1.50
SAVE $5
Allen's Share Bags 150-200g Selected Varieties
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
price
3
$
59 ea
SAVE $3.60 I&J Fish 425g Selected Varieties $8.45 per kg
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
ea
10
$
ea
SAVE $4.59 Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
SUPA_IGACQ236_130917_P28
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter 02/08/17until until19/09/17 08/08/17ororwhile whilestocks stockslast. last.Savings Savingsare areoff offregular regularprices. prices.InIncertain certainstores, stores,some someregular regularprices priceshave havebeen beenreduced reducedtotoensure ensureyou youreceive receivethe thelowest lowestcompetitive competitiveprice pricesososavings savingsshown shownmay maydiffer differfrom fromthe theactual actualsaving saving Offers available 13/09/17 in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.