this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
262
price
$
ea
SAVE $2.63 Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties
20
$
$2.18 per Litre
ea
SAVE $23.99 Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 50¢ per 100mL
289
$
pr i c e 329
$
ea
SAVE $2.90
ea
SAVE $3.30
Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
Australian
LAMB LEG ROAST
899
$
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
Gigantic savings ACROSS THE STORE
kg
SUPA_IGACQ253_111017_P1
Guylian Sea Shell Chocolates 250g $3.20 per 100g
SAVE $8
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre
10
$4 per 100g
ea
SAVE $4.59
280
$ Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties
2
ea
SAVE 70¢
ea
SAVE $1.90
9
$
$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g
190
$
ea
M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties
ea
SAVE $2.99
260
$ Gravox Instant Gravy or Sauce 120-140g Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
Safcol Pole & Line Responsibly Fished Tuna 95g Selected Varieties $9.47 per kg
MasterFoods Australian Grown Tomato, BBQ or Sweet Chilli Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
han half p er t ri ett
90
¢
ea
SAVE $1.09
250
$
ea
SAVE 65¢
150
$ McKenzie’s Herbs & Spices 35-50g Selected Varieties
ce
8
$
b
pr i c e
ea
SAVE $1.19
pr i c e
3
57
$ Patties Party Pies, Pasties or Sausage Rolls 12 Pack
ea
SAVE $3.58
4
$ Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties $9.26 per kg
ea
SAVE $2.20
5
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
Cracker Barrel Sharp or Extra Sharp Vintage Cheese Slices 12 Pack or Block 250g $18 per kg
$ McCain Redbox Frozen Meals 310-320g Selected Varieties
6
$
SAVE $2.40
450
$
ea
SAVE $2
5
Primo Middle Bacon Twin Pack 500g $13 per kg
ea
McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
450
$ Don Pan Size Bacon Rashers 250g $18 per kg
$
SAVE $2
650
$
ea
ea
SAVE $2.08
7
$ ea
SAVE $1.99
Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
3
40¢
pr i c e
Per roll
625
$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties
480
$
ea
SAVE $6.25
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack
ea
SAVE $3.50
22¢ per 100 sheets
price
Scholl Velvet Smooth Express Pedi Electronic Foot Filer Selected Varieties
2750
$
ea
SAVE $27.50
5
$ Dettol Profresh Shower Gel 950mL Selected Varieties 53¢ per 100mL
6
$ ea
SAVE $4.50
Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties 5¢ each
ea
SAVE $4
price
6
$ OMO Laundry Liquid Capsules 16-20 Pack Selected Varieties
4
24 ea
SAVE $6.25
Airwick V.I.Poo Toilet Spray 55mL Selected Varieties $9.09 per 100mL
5
8
$
$
ea
SAVE $5
Sard Wonder Super Power Stain Remover Powder 1.8kg $4.44 per kg
ea
SAVE $4
PRICE MATCH.
YOU WON'T PAY MORE. With our Price Match promise, IGA has checked and matched to the lowest price of 100s of everyday products to the big supermarkets. Delivering you great value every day.
PRICE
MATCH PROMISE
Another reason it pays to shop independent 5
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
PERFECT FOR ENTERTAINING
1599
$
kg
SAVE $6
Premium Champagne Leg Ham Shaved or Sliced
2199
$ Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
Ausfresh Green Split, Jumbo Kalamata, Hot & Spicy or Lemon & Garlic Olives
kg
SAVE $7
1899
$
kg
SAVE $1
699
$ Superior Gold Smoked Salmon 100g $69.90 per kg
ea
SAVE $2.01
Australia’s favourite vintage club cheddar
4
$
99 ea
SAVE $2.46
Mersey Valley Vintage Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg
www.merseyvalley.com.au 6
1899
$ Roast Pork with Crackle
kg
SAVE $4
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
1199
$
Delights fr e Deli
kg
SAVE $5
Shortcut Bacon
price
5
$ Cocktail or Slim Frankfurts
From Good Roots Creamy Classic Salads Selected Varieties Large Tub
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg
99
4
Silverside Sliced or Shaved
99 ea
15
99
$
kg
SAVE $1.50
$
1499
$ SAVE $2
3
99
$ Jindi Brie or Camembert Cheese 125g
kg
ea
SAVE $1
$31.92 per kg
7
$
99 ea
SAVE $3.26
kg
SAVE $15.01 Twiggy Sticks Hot or Mild
3999
$
kg
SAVE $10
Prosciutto Sliced
1999
$
kg
SAVE $7
Salami Sliced or Shaved
7
BAKERY TREATS
NGS ALL THI
379
$
SAVE 70¢
IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties
599
$ La Fournée Dorée Sliced French Brioche Loaf 500g $1.20 per 100g
75¢ per 100g
ea
SAVE $1.26
299
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.91
399
$ D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Bread Rolls 520g 4 Pack
ea
269
$ Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties
ea
SAVE 90¢
38¢ per 100g
329
$
ea
SAV E $2.10
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
IT’S NOT JUST BREAD’ IT’S HELGA’S 8
699
$ Zehnder Gluten Free Bread 700-750g, Rolls 540g or Turkish Bread 2x300g
ea
SAVE $1
Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
299
$
ea
LOCKED DOWN
BAKERY TREATS
NGS ALL THI
QUICK & EASY CIABATTA PIZZA Preparation Time: 10 minutes Cooking Time: 10 minutes | Serves: 4
399
$
SAVE 50¢
Brioche Sliders 6 Pack 270g or Buns 4 Pack 340g
249
$ IGA Baker's Oven Jam Tarts 4 Pack 180-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1
499
$ IGA Baker's Oven Rainbow Layer Cake 375g $1.33 per 100g
ea
SAVE $1
ea
IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g
IGA Baker’s Oven Muffins 4 Pack 340g Selected Varieties $1.03 per 100g
249
$
ea
LOCKED DOWN
INGREDIENTS 1 Ciabatta Loaf 350g, cut horizontally 2 Tablespoons pizza sauce 2 Cups grated pizza cheese 100g Sliced pepperoni 1/2 Red onion, finely sliced 1/2 Green capsicum, sliced 1/4 Cup pitted black olives 100g Baby Roma tomatoes, halved 2 Teaspoons dried Italian herbs Olive oil spray Fresh oregano leaves METHOD 1. Preheat oven to 220ºC (200ºC fanforced). Place Ciabatta Loaf halves, cut side up on a large oven tray, lined with baking paper. 2. Spread cut sides of Ciabatta Loaf with pizza sauce. Top with half the cheese, then pepperoni, red onion, capsicum, olives and tomatoes. Cover with remaining cheese. Sprinkle with dried herbs, then spray pizza liberally with olive oil. Bake 8-10 minutes or until cheese is golden and base is crisp. 3. Cut each Ciabatta pizza into slices and scatter with oregano leaves.
349
$
ea
LOCKED DOWN
299
$
169
$ IGA Baker's Oven Petit Pain Rolls 4 Pack 77¢ per 100g
ea
SAVE 10¢
IGA Baker’s Oven Jam or Cream Filled Lamington Squares 360g 91¢ per 100g
329
$
ea
SAVE 90¢
ea
SAVE $1
Ciabatta Loaf 380g Selected Varieties 79¢ per 100g
9
WHAT’S FOR DINNER?
NGS ALL THI
14
Australian Beef Rump Steak
1899
99
$
$
kg
kg
Australian Lamb Loin Chops
1399
1399
$
$
kg
Australian Beef Round BBQ Steaks
Australian Pork Fillets
599
$ Australian Whole Lilydale Free Range Chicken
kg
ea
LOCKED DOWN
1699
1199
$
$
kg
Australian Whole or Sliced Economy Rib Fillet
ea
LOCKED DOWN
Global Seafoods Scallops 500g 99¢ per 100g
10
Australian Pork Loin Chops
1399
$ Lilydale Free Range Chicken Thigh Fillets
kg
999
$
ea
Australian Large Green Banana Prawns
2399
$
kg
Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns
3299
$
kg
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
MULTI-BUY $ Kensington Pride Mangoes
799
$ USA White Seedless Grapes
$1.20 per kg
$14.95 per kg
150
$ Seedless Watermelon
1kg pack
299 ea
200g pack
Packham Pears
$
ea
ea
Baby Broccoli Bunch
799
$21.31 per kg
Value Added Salads 200-250g Selected Varieties
ea
2kg pack
499
$
ea
kg
299
$ Brushed Potatoes 2kg Pack $1.50 per kg
$ Eat Well Pistachios Salted 375g
249
$
kg
2
120
$ Medley Mix Tomatoes 200g
for
kg
$ Carrots 1kg Pack
25
ea
11
TASTY Snacks
price
2
$ Mother Earth Oaty Slices 240g Selected Varieties 83¢ per 100g
2
$
50
Nestlé Milo Snack Bars or Uncle Tobys Muesli Bars, Le Snak or Roll Ups Multipack 210-375g Selected Varieties
2
$ ea
SAVE $2
5
Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes 160-250g Selected Varieties
ea
SAVE $1
3
$
$ ea
SAVE $1.49
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.71 per 100g
ea
SAVE $1.39
ea
SAV E 79¢ Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties
350
$ Arnott’s Value Pack Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g
250
$
12
Jumpy’s Snacks 100g $1.50 per 100g
ea
SAVE 50¢
ea
SAV E 49¢ Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
SAVE 99¢
150
$
ea
3
$ Be Natural Granola or Quinoa Bars 160-175g Selected Varieties
SAVE 99¢
250
$
ea
Smith’s Multipack Chips 5-6 Pack Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
SWEET Treats
pr i c e
1
$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
ea
SAVE $1
Skittles Fruits or Sours Share Bag 110g or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
140
$
ea
SAVE $1.40
NEW
250
$ Cadbury Coco Blocks 100g Selected Varieties $2.50 per 100g
ea
SAVE $1.50
5
$ Mars Funsize Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties
ea
SAVE $1
2
$ Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g
3
$ Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
3
ea
SAV E 60¢
$ ea
SAVE $1.50
Allen’s or Nestlé Share Bags 160-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1
1
$
5
$1.43 per 100g
1
$
$ Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties
Eclipse Chewy Mints 27g Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
Skittles Sours or Fruit Box 45g $2.22 per 100g
ea
$3.70 per 100g
ea
SAV E 50¢
SAVE 55¢
13
REFRESH Me
16
Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $12.50
$1.42 per Litre
3
$ V Energy Drink 500mL Selected Varieties
ea
SAVE 45¢
$6 per Litre
25 $
$
23
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre
Coke, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre
for
SAVE $1
ea
SAVE $13.20
280
$
Pepsi, Schweppes or Solo 1.25 Litre Selected Varieties
for
SAVE $1.80
$1.20 per Litre
15
$
$ Pump Pure Water 1.25 Litre
ea
SAVE $1.29
$2.24 per Litre
MULTI-BUY
22705
$
$
for ea
.90 $1.0 SAVVEE$0 SA
price
Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties $5 per Litre
Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.26 per Litre
14
189
$
ea
SAV E $1.90
Frantelle Spring Water 12x600mL 56¢ per Litre
4
$
3
$ ea
SAV E $3.49
V Energy Drink Pure 275mL $10.91 per Litre
ea
SAV E 49¢
FANCY A Cuppa?
7
$ Moccona Freeze Dried Coffee 100g Selected Varieties
ea
SAVE $3
$7 per 100g
3
Vitasoy UHT Rice, Soy or Oat Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre
3
Nescafé Iced Coffee Concentrate Squeeze 92-96mL Selected Varieties
$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties
Berri Long Life Juice 2.4 Litre Selected Varieties $1.31 per Litre
ea
SAVE $1.50
315
$ ea
SAVE $1.70
$2.50 per Litre
5
$ ea
SAVE $1.25
$1.67 per 100g
ea
SAVE 90¢
$ Bushells Blue Label Tea Bags 100 Pack
2
$
ea
SAVE $1.60
2
$
50 ea
SAV E 49¢ Buderim Ginger Refresher 750mL $4.40 per Litre
3
$
30 ea
SAVE 90¢
Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $5 per 100g
8
$
ea
SAV E $1.40
Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties
2
Tetley Tea Bag All Rounder or Extra Strong 50 Pack
$
ea
$2.50 per 100g
SAV E $1.20
15
RISE & Shine
4
$ Nestlé Milo or Nesquik 340-350g or Oat Crisp 415-475g Selected Varieties
450
$
SAVE $1.50
Vegemite 380g $1.18 per 100g
5
The Good Nut Peanut Butter Spread 470-500g Selected Varieties
SAVE 68¢
4
40¢ per 100g
16
ea
LOCKED DOWN
Sunbeam Sultanas 1kg $6 per kg
3
Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 70¢ per 100g
6
ea
SAV E $1.30
Uncle Tobys Vita Brits 375g 53¢ per 100g
350
$
ea
SAVE 50¢
2
$ ea
SAVE $1
46¢ per 100g
$
$ Bundaberg Golden Syrup 1kg
Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties
SAVE 99¢
Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties
$
ea
ea
$
ea
350
$
Golden Day Sesame Snaps 3x40g or Apricot Delight or Apricot Coconut Slice 150g or Paleo Bar 40g Selected Varieties
ea
SAVE $1.29
Bodytrim Bar, Cookie or Slice 50-55g Selected Varieties
250
$
ea
SAV E $1
ea
SAVE 99¢
2
$
ea
SAVE 30¢
6
$ Capilano Honey 500g $1.20 per 100g
ea
SAV E $1.35
FILL UP THE Pantry
pr i c e
2
$ Continental Recipe Base 190-210g Selected Varieties
3
$
SAVE $1.01
$1.20 per 100mL
Green’s Sponge Pudding Mix 260g Selected Varieties 77¢ per 100g
2
$
SunRice Gluten Free Rice Quick Cups 2x125g or Steamed Rice 250g Selected Varieties $1.12 per 100g
SAV E 80¢
Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties
4
White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg
ea
$ White Wings Mixes 220-570g Selected Varieties
ea
ea
SAV E $1
$1.21 per 100g
$2.50 per kg
$
ea
SAVE $2.50
Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties
250
50
2
280
20¢ per 100g
4
$
SAV E 55¢
250
$
Community Co Pasta 500g Selected Varieties
SAVE 50¢
ea
SAV E 49¢
S&W Whole Egg Mayonnaise 440g 91¢ per 100g
Always Fresh Olives or Sundried Tomatoes 220g Selected Varieties $18.18 per kg
1
$
ea
$
ea
SAVE $1.29
Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties
$
ea
ea
SAV E $1.50
4
$
ea
SAV E 20¢
Nando’s Peri-Peri Sauce 125mL or 125g or Perinaise 265g Selected Varieties
Podravka Vegeta Stock 200-250g Selected Varieties
ea
EV ERY DAY
270
$
ea
SAV E $1
3
$
ea
SAV E 70¢
17
FILL UP THE Pantry
pr i c e
90
Maggi or Fusian Cup Noodles 58-65g Selected Varieties
SAVE 90¢
3
$
¢
ea
Old El Paso Stand 'n Stuff Taco Shells or Jumbo Shells 8-10 Pack Selected Varieties
130
$ ea
SAVE 95¢
Safcol Brisling Sardines 110g Selected Varieties $11.82 per kg
ea
SAVE 79¢
price
199
$ Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties 47¢ per 100g
ea
SAVE $2
1
$ SPC Bean Pots 175g Selected Varieties 57¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
2
$ SPC Canned Fruit 410g or Prunes in Juice 425g Selected Varieties
18
ea
SAVE 59¢
4
$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g
Kraft Easy Mac Pasta & Sauce 4x70g Selected Varieties $1.07 per 100g
Edgell Value Pack Corn Kernels or Creamed Corn 4x125g $5.40 per kg
SAVE $1.95
3
John West Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg
$
ea
SAVE $1.75
3
$ ea
SAVE 99¢
270
$
4
$ ea
ea
SAVE $1.29
John West Tuna & Rice 200g Selected Varieties $15 per kg
ea
SAVE $1.39
Golden Circle Beetroot 850g
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
Every day essentials at every day low prices
2
$ Black & Gold Fruit Salad, Pear Halves or Peach Slices in Light Syrup 825g
EV ERY DAY
$2.42 per kg
140
$ Black & Gold Thickened Cream 300mL 47¢ per 100mL
Black & Gold Reduced Fat Vanilla or Vanilla Choc Chip Flavoured Ice Cream 4 Litre 15¢ per 100mL
ea
EV ERY DAY
599
$
ea
EV ERY DAY
ea
5
$ Black & Gold Honey Squeeze 375g $1.33 per 100g
EV ERY DAY
180
$ Black &Gold Ice Cream Single Cones 30 Pack 120g 6¢ each
ea
ea
EV ERY DAY
415
$ Black & Gold Natural Spring Water 1.5 Litre x 6 46¢ per Litre
ea
EV ERY DAY
140
$ Black & Gold 100’s & 1000’s 250g 56¢ per 100g
ea
EV ERY DAY
19
FRIDGE Faves
pr i c e
250
$
ea
6
$ Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $12 per kg
SAVE $1.90
285
$ Don Shaved Meat 85-100g Selected Varieties
Obela Dip Tzatziki or Hommus 220g Selected Varieties $1.59 per 100g
20
ea
ea
LOCKED DOWN
350
$
ea
SAVE 90¢
Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g $43.50 per kg
Jarlsberg Cheese Minis 5 Pack 100g
Lurpak Butter Spread 250g or Butter Block 250g Selected Varieties
$25 per kg
$1.80 per 100g
870
$
ea
SAVE $2.04
450
$ Don Sliced Ham 200g Selected Varieties $22.50 per kg
Bega Cheese Block or Grated 500g Selected Varieties $12 per kg
ea
SAVE $1.49
6
450
$
SAVE $2.50
ea
SAVE $1.50
350
$ Bertolli Classic or Light Olive Oil Spread 500g 70¢ per 100g
SAVE 70¢
550
$ Hans Rindless Short Cut Bacon 375g $14.67 per kg
$
SAVE $2
Devondale Block Cheese 250g Selected Varieties $14 per kg
ea
SAVE $2.99
350
$ ea
ea
ea
SAVE $1
FRIDGE Faves
NEW
pr i c e
AT
3
$ Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g
180
$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties 90¢ per Litre
ea
SAVE $1.80
SAVE $1.40
350
$ Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g 39¢ per 100g
ea
ea
SAVE $1.40
4
$
4
$ Breaka or Ice Break Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre
SAVE $1.90
350
$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g
ea
ea
SAVE 50¢
370
$ Ski D’lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g
ea
LOCKED DOWN
1
ea
SAVE $1.29 Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 67¢ per 100g
$ Rise & Shine Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
LOCKED DOWN
21
FREEZER Faves
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
Birds Eye Deli New Zealand Hoki Fillets Wholegrain & Sea Salt or Lemon Lime & Herb 2 Pack 260g
5
2
$
ea
SAVE 50¢
Birds Eye Potato Puffs 350g, Hash Browns 800g, Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
280
$
ea
SAVE 79¢
$
ea
SAVE $1.99
$19.23 per kg
NEW
McCain Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $5 per kg
5
SAVE 62¢
9
$ I&J Light & Crispy or Crispy Batter Fish Fillets 1kg $9 per kg
ea
SAVE $2.99
ea
SAVE $2.99 Balfours Premium Mini Pies 600g 24 Pack Selected Varieties 79¢ per 100g
4
ea
price
$ Birds Eye Deli Meals 340-360g Selected Varieties
250
$
474
$
ea
SAVE $4.75
12
$ Crazy Dragon Dumplings Pork or Chicken 1kg $1.20 per 100g
ea
SAVE $8
$
ea
SAVE $2.70 Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
22
Pacific West Salmon Wellingtons 280g Selected Varieties $2.50 per 100g
7
$
6
$ ea
SAVE $3
Sealord Hoki Bites or Fillets 280-400g Selected Varieties
ea
SAVE $2.29
FRIDGE & FREEZER Faves
5
4
$
ea
Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties
SAVE $1.90
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre or Slices 12 Pack Selected Varieties
6
$
Skinny Cow Multipack Ice Cream 4 Pack Selected Varieties
SAVE $2
7
$ Maggie Beer Ice Cream Tub 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL
ea
SAVE $3
Peters Icy Pole Lemonade or Lemonade & Raspberry 8 Pack
Creative Gourmet Blueberries, Mix Berries or Mango 900g $8.89 per kg
- DINNER IN
Minutes
350
$ ea
7
$ Jewel of India 400g Selected Varieties $1.75 per 100g
ea
SAVE $1.99
SAVE $2
73¢ per 100g
$
Proud & Punch Frozen Greek Style Yoghurt Tub 900mL or Multipack 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
8
$
Pampas Frozen Puff Pastry Sheets 1.6kg
SAVE $1
$2.50 per 100g
6
$
ea
SAVE $2
5
$
ea
Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties
ea
31¢ per 100g
10
$
ea
SAVE 99¢
Latina Fresh Pasta 280g or Pasta Sauce 380g Selected Varieties
ea
SAVE $1.85
450
$
ea
SAVE $1.50
23
CLEANING Essentials
pr i c e
2
49
$ Bref Power Active 50g Selected Varieties $4.98 per 100g
White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties 43¢ per 100mL
Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
3
Duo Laundry Powder 1kg Selected Varieties $2.49 per kg
$
3
$
ea
SAVE 99¢
Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each
Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL
$ Handee Ultra Paper Towel 3 Pack selected Varieties $2.22 per 100 sheets
24
ea
SAVE $2.50
12
Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
$
ea
SAVE $2.95
2
Earth Choice Laundry Powder Top & Front Loader 2kg or Liquid 2 Litre
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
$ ea
SAVE 89¢
Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units
ea
SAVE $1.50
9
$ ea
SAVE $4.20
4
550
$
$ ea
SAVE $1.35
4
2
49
$
ea
SAVE $1.99
240
$
ea
SAVE 59¢
8
$ ea
SAVE 89¢
Safe 100% Recycled Long Toilet Roll 12 Pack 17¢ per 100 sheets
ea
SAVE $2.98
PET & HOME Essentials
3
$
4
80
$
ea
SAVE 69¢
3
4
ea
SAV E 89¢
4
$
Schmackos Beef or Chicken Chew Strips 100g
ea
SAV E $1.75
$4 per 100g
My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g
30
$
%
ea
SAVE $1.39 Sistema Twist 'n' Sip Bottle 700mL
SAVE 50¢ Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
80¢ per 100g
38¢ per 100g
$
ea
Nature’s Gift Just Natural Nourish Chicken or Kangaroo 500g
Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties
VIP Natures Goodness Grain Free Jerky 200g or Fussy Cat Grain Free Cat Food 500g Selected Varieties
8
$
ea
SAVE 99¢
OFF
110
$
ea
SAV E 25¢
ea
SAV E $TBA
50¢ per 100g
9
380
$
599
$
Raw Pet Foods 1kg Selected Varieties
$
ea
ea
SAVE $1.70
SAVE $3.99
Sistema Microwave Soup Mug 656mL
Moki Micro-USB SynCharge Cable
40%
SELECTED RANGE
OFF
SELECTED RANGE
450
$
ea
SAVE $1.99
Mirabella Energy Saver Halogen Bulbs 2 Pack Selected Varieties $2.25 each
SUPPAWT GUIDE DOGS
COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE!
130
$ Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties 7¢ each
ea
SAVE 58¢
839
$ Duracell AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack
ea
SAVE $5.60
THANKS FOR YOUR SUPPAWT!
Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 25
HEALTH, BEAUTY & Baby
price
Schwarzkopf Hairspray or Lacquer 250g or 200-250mL Selected Varieties
3
50
$
SAVE $3.50
6
$ Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
TRESemmé Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties
SAVE $1.95
Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties
870
Banana Boat SPF 50+ Sport Sunscreen Lotion Pump 400g
ea
8
$
ea
$1.14 per 100mL
10
$ ea
SAVE $2.50
4
Huggies DryNites Pyjama Pants for Boys or Girls 9-11 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE $2
17
$ ea
SAVE $1.50
Huggies Ultimates Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.59
30%
OFF
VEET RANGE
$ Veet Wax Strips with Shea Butter 20 Pack 44¢ each
ea
SAVE $3.81
$3.75 per 100g
15
6
$
$
ea
SAVE $5.40
Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Bath or Lotion 443-500mL or Sensitive 200mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.49
30%
OFF
SELECTED RANGE
945
$ Gillette Mach 3 Turbo Razor 1 Pack
26
ea
SAVE $4.05
5
BIC Hybrid 3 Advance Razor 6 Pack 83¢ each
1
$
$
ea
SAVE $3
Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g
ea
SAVE 35¢
HEALTH & Beauty
price
$4.39 per 100g
SAVE $2.50
Colgate Plax Mouthwash 500mL, Advance Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g or Toothbrush 360° Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $1.30
Tena Lady Pads 6-12 Pack or Mini Ultra Thin 16-20 Pack Selected Varieties
Palmolive Oil Infusions Liquid Hand Wash 500mL Selected Varieties 90¢ per 100mL
ea
SAVE $3.50
ea
SAVE $1
$
Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties
Country Life Hand Wash Summer Ocean Breeze or Vanilla Sky Hand Wash 500mL 64¢ per 100mL
SAV E $1.20
ea
SAVE $2
320
$
ea
SAVE $2.30
NEW
ROLL PRESS GO!
RE
C
3
$
5
ea
DIS
Velvet Pure Soap 4 Pack 400g or Goat’s Milk or Sorbolene Beauty Bar 2 Pack 200g Selected Varieties
450
$
420
$
L
Impulse Deodorant Spray 57g Selected Varieties
ea
SA
2
50
$
ET DISPO
30%
OFF
SELECTED RANGE
4
$
6
$ Cenovis Vitamin C 250mg 150 Tablets $4.63 per 100 units
95 ea
SAVE $3
Metamucil Daily Fibre Supplement Smooth Orange 283g or Orange Granular 528g
12
$
40 ea
SAVE $2.45
Libra Invisible Pads 10-14 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.90 27
this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
875
$
ea
SAVE $8.75
pr i c e
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
pr i c e 33 for
67¢ per 100g
349
$
SAVE $3.27
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties
Nestlé or Arnott's Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 74¢ per 100mL
ea
SAVE $3.51
for details of your nearest store and other great offers
ea
SAVE $2.41
M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
SUPA_IGACQ253_111017_P28
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
239
$
$
LIKE US IGA Australia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Offers available 11/10/17 until 17/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.