Skip to main content

Maleny iga 06 09 2017

Page 1

BETTER THAN

On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

999

$

pr i c e

ea

SAVE $11.51

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.11 per Litre

pr i c e

3

$

99 ea

Mars Ice Cream Multipack 4-9 Pack Selected Varieties

8

$

SAVE $4.01 Pedigree Dentastix for Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

AuWshtroalliean

economy beef rump While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

825

$

50 ea

SAVE $8.50

ea

SAVE $8.25 Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

799

$

kg

SUPA_IGACQ235_060917_P1


1

$

pr i c e

89 ea

SAVE $1.90

Oreo Cadbury Coated Biscuit 204g

Ritz Snackz Tasty Cheddar Cheese 100g

93¢ per 100g

$1 per 100g

12

$ Guylian Belgian Excellence 305g $3.93 per 100g

Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g

2

SAVE $6

2

550

$

ea

Thins Favourites or Top 20 Multipack 20 Pack

$

SAVE $1.29

2

Lipton Tea Bag 10 Pack Selected Varieties

SAVE 60¢

Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE 85¢

140

$2.50 per Litre

ea

SAVE 39¢

250

$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

$ ea

1

$

ea

SAVE $1.70


NEW

175

$

pr i c e

ea

SAVE $1.75

Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties

250

$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

12

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 60¢ per 100g

$ Sanitarium Up & Go 12 Pack Selected Varieties $4 per Litre

270

Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

350

$

ea

SAVE $1.99

$1.90 per 100g

$

949

$ Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 500g

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $9.51

90

¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

2

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

3


NEW

pr i c e

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

349

$

SAVE $3.51

74¢ per 100mL

6

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.99

60¢ per 100mL

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

4

375

$

6

$ ea

Peters Drumstick, Maxibon, Eskimo Pie or Monaco Bars 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.04

McCain Frozen Peas 1kg $3.50 per kg

4

$ ea

SAVE $1.92

350

$

ea

ea

ea

SAVE 79¢

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $1.60

5

$ Sara Lee Pudding 475g or Apple Crumble 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.12


2

$

49

6

$

pr i c e

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $6

Bref Duo Active 50mL Selected Varieties

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack

$4.98 per 100mL

33¢ each

350

$

SAVE $3.50

26

$ Wattle Health Formula 900g Selected Varieties $2.89 per 100g

Oates Merryware General Scrub Brush

ea

SAVE $4

35¢ per 100g

750

$

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties

350 ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $3.85

$62.50 per 100g

$ Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

ea

16

$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $7.35

5


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

27 $

for

125g pack

Blueberries 125g $2.80 per 100g

349

$ Pink Lady Apples

Navel Oranges 3kg

3

$1.33 per kg

249

$ Broccoli

6

$

ea

3kg bag

kg

Cavendish Bananas

199

99

$

499 ea

5kg bag

25 for

Snacking Tomatoes 200g $1.25 per 100g

$ Loose Washed Potatoes 5kg

kg

$

ea

Celery Bunch

$1 per kg

199

$

kg

200g pack

249

$ IGA Fresh Coleslaw 250g or Love Beets Beetroot 250g $1 per 100g

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

BBQ

1199

$ Australian Lamb BBQ Chops

kg

2499

$ Australian Beef Rib Fillet Steak

kg

1099

$ Australian Pork Scotch Fillet Roast or Steak

Family Chef Smokey Pork, Apple & Cranberry and Herb & Garlic Pork Loin Roasts

kg

1499

$

s t h g i l e D

kg

CUBAN SPICED LAMB SERV E S

4

COOK

PREP

10

10

MINS

MINS

Ingredients

11

$ Australian Beef Blade Roast or Steak

99

11

99

$

kg

Australian Pork Belly Portions

kg

4 forequarter Lamb Chops 1 tsp dried Oregano ½ tsp Chilli Flakes 1 tsp ground Cumin 1 Lime

Serve with sweet potato & salad!

Method 1.

13

99

$ Australian Lean Diced or Stirfry Beef

kg

Pioneer Poultry Poulet Buffalo or Honey Soy Chicken Wings 460g

7

$

99 ea

$1.73 per 100g

Preheat oven to 200°C fan forced.

2. Combine dry rub ingredients in a small bowl with the finely grated zest of the lime. Sprinkle both sides of the lamb with the remaining dry rub. 3. Preheat a BBQ or chargrill pan to medium hot, drizzle lamb with a little olive oil and season to taste with salt and cracked black pepper. Cook lamb for 2-3 minutes per side or until cooked to your liking.

Southern Blue Whiting Fillets 1kg $8.99 per kg

899

$

2299

$

kg

Australian Medium Green King Prawns

kg

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES 7


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

1149

$

SAVE $11.50

Continental Chorizo

1099

$

kg

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

1499

$

kg

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

Primo Salami 200g Selected Varieties

SAVE $1

$29.95 per kg

2199

Cocktail or Slim Frankfurts

Jarlsberg Cheese

8

SAVE $8

kg

South Cape Cheese Crumbled Fetta Classic 200g

499

$24.95 per kg

ea

SAVE $3

SAVE $2

Hans Polish Big Slice, Strassburg or Pork Brawn

2199

$

kg

SAVE $1.50

$

$

kg

SAVE $7

$

ea

1199

$

kg

599

599

$

2199

$

SAVE $6

kg

SAVE $4

Ausfresh Antipasto

349

$ South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg

ea

SAVE 80¢


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

1

65

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.65

55¢ per 100g

499

$ Papa Joe’s Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

71¢ per 100g

4

$

ea

Tip Top Café Brioche Loaf 500-600g Selected Varieties

LOCKED DOWN

249

$ IGA Baker’s Oven Rollettes 250g Selected Varieties $1 per 100g

ea

ea

LOCKED DOWN

3

$

299

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

SAVE 81¢

43¢ per 100g

Bürgen Bread 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

449

$

ea

ea

SAV E 41¢

Rustic White or Olive Baguette 320g 78¢ per 100g

250

$ IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

ea

99 ea

SAV E $1

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

$1.25 per 100g

249

$

ea

SAV E 50¢

La Fournée Dorée Brioche Burger Buns 200g $2.25 per 100g

449

$

ea

SAV E $1.10

9


MULTI-BUY

22 for

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

SAVE $1.72

3

$ Arnott's Entertainers Crackers 140-150g Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.73 per kg

10

ea

SAVE 79¢

2

$

80 ea

SAVE 99¢

2

$

$

Arnott's Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

Nobby’s Nuts, Red Rock Deli Nuts or Parker’s Pretzels 130-375g Selected Varieties

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g

ea

SAVE $1

3

Mrs Macs Pies 4 Pack 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

$

ea

SAVE 35¢

3

$

5

$

50 ea

SAVE 50¢

SAVE $1.79

280

$ Heinz Tomato Ketchup or Smokey BBQ Sauce 500mL 56¢ per 100mL

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g Selected Varieties $1.12 per 100g

ea

ea

SAVE 39¢

5

$

ea

SAVE $1.49


REFRESH Me

25 ¢

PeR BOTTLE

3

$ Revive Water 12x600mL 42¢ per Litre

ea

SAVE $1.99

6

$ Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3 per Litre

18

$

ea

SAVE $4.95

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

ea

SAVE $17.11

7

$

ea

SAVE $5.30

1

$

60 ea

LOCKED DOWN Schweppes Mineral Water 1.1 Litre Selected Varieties

330

$ Coca-Cola 1 Litre Selected Varieties $3.30 per Litre

ea

LOCKED DOWN

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

180

$

$1.45 per Litre

ea

SAVE $1.05

11


SWEET Treats

pr i c e

1

$

Nestlé Kit Kat or Chocolate Block 118-200g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.50

Allen’s Lolly Bags 150-200g Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

12

ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

Mars Funsize Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1

2

$1.05 per 100g

ea

SAV E 99¢

Mars Maltesers, Pods or M&M’s Share Packs 250-345g Selected Varieties

Darrell Lea Choc Stix 200g or Liquorice Bites 225g Selected Varieties

5

$

2

$ ea

SAV E $1.70

250

$

ea

SAVE $2

Cadbury Coco Blocks 100g or Bubbly Block 155g Selected Varieties

$ Buderim Ginger Bears 190g

2

$

ea

SAV E $1.10

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

Lindt Truffle Gift Box 207g or Lindor Gift Box 235g Selected Varieties

ea

SAV E 40¢

15

$

ea

SAV E $4


TASTY Snacks

NEW AT

Jumpy’s, French Fries, Kettle Popcorn Salted Caramel, Thins, Kettle Original, Cheezels or Natural Chip Company Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

CC’s Corn Chips, Natural Chip Company or Thins 175g or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAVE 69¢

250

$

ea

SAVE 69¢

Uncle Tobys Le Snak 6 Pack or Nestlé Milo Bars 6 Pack or Starz 10 Pack Selected Varieties

Bear Naked Energy Bar Peanut Butter & Honey or Nutty Choc Chip 2 Pack 130g $3.08 per 100g

3

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE 99¢

3

$

Arnott’s Tim Tam 160-200g Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

Paradise Kidz Multipack Biscuits 250g or Green’s Choc Chip Chunkies Minis 200g

3

ea

SAV E 99¢

$

ea

SAVE 99¢

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy, Vita-Weat, Cookies or Scotch Fingers 126-200g Selected Varieties

13


FANCY A Cuppa?

10

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

SAVE $8.36

5

$ Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

Tetley 100% Steamed Green Pyramid Tea Infusers or with Lychee 18 Pack

14

ea

ea

SAV E $1.59

250

$

ea

SAV E 80¢

$2.50 per Litre

Nescafé Gold Original Premium Instant Coffee 350g

16

$

Tetley Tea Bag All Rounder 100 Pack

ea

SAV E $4

$4.57 per 100g

$1.75 per 100g

250

$ Vitasoy UHT Soy, Rice or Oat Milk 1 Litre Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $1.30

Just Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE 40¢

Diet Rite Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

Golden Circle Fruit Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

270

$

ea

(Excludes Pineapple) $1.35 per Litre

3

SAVE $1.59

$

ea

SAV E 49¢

350

$

ea

LOCKED DOWN

Equal Sweetener Sachets 100 Pack $4.80 per 100g

Robert Timms Coffee Bags 18 Pack Selected Varieties $6 per 100g

ea

480

$

ea

SAV E $1.30

6

$

ea

SAV E $1.65


A BETTER PRICE,

A Better Australia

NEW You a T? U HEALTH N

4

$

ea

Community Co Sultanas 500g, Hazelnuts 130g, Aussie Flaked Almonds 120g

of With a hlainvtour Lime f

Community Co Lightly Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties

Cold Pressed

1

$

75 ea

$1.40 per Litre

Community Co Virgin Coconut Oil 450mL

High Smoke Point

6

$ $12.94 per kg

ea

$1.48 per 100mL

Beef 100% Aussie

Community Co Beef Burgers 540g

665

$

99 ea

370

$ Community Co Rice Bran Oil Spray 225g

ea

$1.64 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

15


RISE & Shine

4

350

$

SAVE 99¢

Nestlé Milo Duo 340g, Milo Wholegrain 350g or Nesquik Cereal 350g

4

$ Seven Sundays Muesli 500g Selected Varieties

$1.47 per 100g

16

ea

3

SAVE $1.09

$ Sanitarium Weet-Bix Go 250g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

4

$ ea

Uncle Tobys Oat Crisp 415-475g Selected Varieties

SAVE $1.49

ea

SAVE $1.45

NEW

price

Capilano Honey Manuka 340g

Uncle Tobys Weeties 700g or Vita Brits 1kg

50

SAVE $1.89

90¢ per 100g

$ ea

4

$

99 ea

SAV E $5

Goulburn Valley Fruit & Crunch 185g Selected Varieties $12.97 per kg

480

$

ea

SAV E $1.20

8

$ Allowrie Natural Honey 1kg 80¢ per 100g

ea

SAV E $2.50

Nutella Hazelnut Spread 750g 87¢ per 100g

650

$

ea

SAV E $2.05


FILL UP THE Pantry

4

$ Betty Crocker Brownie, Muffin or Cookie Mix 485-500g Selected Varieties

Green’s Essentials Cake Mix 340g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.20

1

$

3

4

$

70 ea

LOCKED DOWN

Nestlé or Plaistowe Cooking Chocolate or Cocoa 180-290g Selected Varieties

$ ea

White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg

SAVE 85¢

Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 88¢ per 100mL

SAVE $1

$2 per kg

35

$

ea

SAVE $8.99

ea

230

$

San Remo Instant Lasagne 250g Selected Varieties

ea

SAVE 52¢

92¢ per 100g

We’ve locked down prices on these everyday products.

260

$

look for the lock

ea

LOCKED DOWN

Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

17


FILL UP THE Pantry

pr i c e

175

$

SAVE $1.75

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 53¢ per 100mL

7

$ S&W Whole Egg Mayonnaise 880g

SAV E $3.50

80¢ per 100g

3

Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties 47¢ per 100g

3

$ ea

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

$ ea

SAV E 99¢

199

$

ea

Kikkoman Soy Sauce 150mL

SAV E $1

$2 per 100mL

To help you save more we’ve locked down the prices of these everyday products.

Golden Circle Corn or Peas 410g Selected Varieties $3.41 per kg

140

$

ea

SAVE $2

2

$

Trident Sweet Chilli Ginger or Sweet Chilli Sauce 285mL

110

$ Obento Noodle Udon 200g 55¢ per 100g

ea

SAV E 80¢

70¢ per 100mL

ea

LOCKED DOWN

ea

ea

LOCKED DOWN

look for the l

ock

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

18

ea

LOCKED DOWN

Uncle Ben’s Single Serve Rice 125g Selected Varieties $1.20 per 100g

150

$

ea

LOCKED DOWN


FILL UP THE Pantry

price

220

$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

SAVE $2.29

55¢ per 100g

220

$ Heinz Big Eat Canned Meals 410g Selected Varieties

SAVE $1.29

54¢ per 100g

SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

Maggi So Crispy Classic Coating Mix 85g $2 per 100g

2

50

$

ea

SAV E $1.50

1

$

ea

70 ea

SAV E 59¢

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $15.79 per kg

John West Sardines 110g Selected Varieties $18.18 per kg

2

$

ea

SAV E 63¢

4

$ Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 20¢ per 100g

180

$

ea

ea

SAV E $2

Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

150

$

Continental Stock Pot 4 Pack Selected Varieties

SAVE 79¢

$9.41 per kg

Safcol Yellow Fin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $15.79 per kg

SAVE 49¢

3

$

ea

John West Tuna 425g Selected Varieties

ea

27¢ per 10g

4

$

ea

SAV E $1.75

1

$

50 ea

SAV E 61¢

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

150

$

ea

SAV E 45¢

3

$

ea

SAV E 99¢

19


We’ve locked down prices on these everyday products.

4

ck

o l e h t r o f k o lo

$ Western Star Spreadable 375g Selected Varieties $1.07 per 100g

299

$ Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

LOCKED DOWN

2

ea

LOCKED DOWN

Flora Spread with Butter 400g Selected Varieties 88¢ per 100g

$ TCC Coconut Water 600mL 33¢ per 100mL

20

350

$

ea

LOCKED DOWN

4

Logicol Spread 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ ea

LOCKED DOWN

Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g

5

$

ea

LOCKED DOWN

8

$ ea

LOCKED DOWN

Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre 40¢ per 100mL

ea

LOCKED DOWN


FREEZER Faves

pr i c e

449

$

SAVE $4.50

Balfour Party Sausage Rolls, Pasties or Pies 12 Pack 450-600g

298

$

ea

Pacific West Entertainment Platters 240-430g Selected Varieties

On The Menu Potato Bake or Lasagne Beef 1kg 45¢ per 100g

450

$

ea

SAVE $2.49

5

$ McCain Pizza Singles 4 Pack 400g or Pizza Slices 600g Selected Varieties

ea

SAVE $2

Birds Eye Deli Hoki Fish Fillets 260g Selected Varieties $21.15 per kg

ea

SAVE $2.99

550

$

ea

SAVE $1.49

NEW

6

$ Birds Eye Deli Meals 340-360g Selected Varieties

Birds Eye or Heinz Frozen Vegetable Bags 500g Selected Varieties $4 per kg

SAVE $1.99

2

5

$ ea

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

$

SAVE $1.50

7

I&J Light & Crispy or Crispy Batter Fish Fillets 1kg $9 per kg

$ ea

SAVE 69¢

Ingham Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g $20 per kg

9

$ ea

ea

SAVE $2.99

4

$ ea

SAVE $1.80

Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack $1.11 per 100mL

ea

LOCKED DOWN

21


7

$ Bega Cheddar Cheese Slices 30 Pack 500g Selected Varieties $14 per kg

9

$

ea

SAV E 50¢

Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg $9 per kg

850

$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g $11.33 per kg

4

Bega Vintage or Tasty Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg

$32 per kg

22

6

Mersey Valley Original Vintage Cheddar Cheese 180g $25 per kg

ea

SAVE $2.59

450

$

$ Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

SAVE $3

$

ea

SAVE $1.49

ea

ea

SAVE $1.49

3

$ ea

LOCKED DOWN

Mainland Blue Vein Cheese 100g or Cheddar Cheese 125g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢


4

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

1

$ $1 per 100g

Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 69¢ per 100g

4

$

80 ea

SAV E $2.05

Mainland On The Go Tasty or Light Tasty Cheese & Cracker Packs 120g $37.50 per kg

450

$

50

SAV E $1.50

$20.83 per kg

2

$

35 $

ea

Bega Original Cheese Stringers 12 Pack 240g

ea

SAVE $1.99

MULTI-BUY

SAV E 59¢

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

Vaalia Yoghurt Kids 140g Selected Varieties $1.19 per 100g

5

$

ea

SAV E $1

Pureland Hommus 300g $1.16 per 100g

for

SAVE 67¢

349

$

ea

SAV E 30¢

30 ea

SAV E 65¢ Bulla Cooking Light Thickened Cream 300mL 77¢ per 100mL

23


pr i c e

2

$

SAVE $1.30

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 40¢ per 100g

187

$ Charlie’s Quencher 500mL Selected Varieties $3.74 per Litre

SAVE $1.93

3

$

ea

Pauls Custard 1kg Selected Varieties

SAVE $1

30¢ per 100g

250

$ Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

5

$ Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

24

ea

SAVE $2

ea

ea

SAVE 90¢

4

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 67¢ per 100g

250

$ Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 150g $16.67 per kg

Philadelphia Flavoured Cream Cheese 150g Selected Varieties $16.67 per kg

$

SAVE $1.29

Philadelphia Original 140g or Mini Snack Tubs 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

250

$

ea

SAVE $1.10

250

$ ea

ea

ea

SAVE 40¢


FRIDGE Faves

2

$

50

SAVE $1.15

Primo Shaved or Sliced Meat 80-100g Selected Varieties

4

$ Don Shaved Meats 250g Selected Varieties $16 per kg

SAVE 80¢

450

$ Tassal Tasmanian Sliced Smoked Salmon 100g $45 per kg

ea

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg

4

$ ea

ea

SAVE $2.29

Primo Pulled Pork or Chicken 150g $26.67 per kg

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties $13.33 per kg

9

$

ea

299

$ ea

SAVE $1

5

SAVE $2.99

Kingland Tofu Firm 300g $9.97 per kg

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE 26¢

350

$ Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

ea

SAVE $2.29

25


Spring Gardening

GARDEN ESSENTIALS

Dig These prices

4

$

99

SAV E $1.50

Bloom All Purpose Blend Potting Mix 25 Litre

480

$ Osmocote Plus Plant Food Pots, Planters & Indoors or Garden Beds 500g

950

$ Oates Super Gardener Broom

26

SAVE $2.20

Jackhammer Jute String 55m

Ansell Glove Garden Comfort Large or Medium

Seasol Seaweed Solution or PowerFeed Plant Food 500mL

530 ea

SAVE $2.29

10

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $2.26

$

230

$

ea

SAVE $4.15

ea

6

$

ea

Pope Sprinkler Metal

ea

SAVE $6.80


Sprniningg! Clea

CLEANING ESSENTIALS

Fresh an d s o

Clean!

pr i c e

4

$ Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack

ea

SAVE $5.01

$4.16 per 100 units

3

$

99 Dettol Household Cleaning or Surface Cleanser Spray 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $1.25

Clean

& Tidy!

350

$

Dettol Household Cleaning Mould Removal Trigger 500mL or Household Clean Rapid Foam 390g

Harpic Fresh Power Spray 700mL Selected Varieties 57¢ per 100mL

ea

SAVE $2.49

4

$

ea

SAV E $1.49

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 39g Selected Varieties $10.26 per 100g

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.80 per Litre

350

$

ea

SAV E $1.50

4

$

Easy Off BAM Soap Scum & Shine or Grease & Sparkle Power Cleaner 500mL

ea

SAVE $1

Stay Fresh Extra Large Wonder Cloth 1 Pack or Spik Large Sponges 3 Pack

80¢ per 100mL

180

$

ea

SAV E 49¢

CLR Calcium Lime Rust Remover or Bathroom & Kitchen Cleaner Deodoriser 750mL $1.47 per 100mL

4

$

ea

SAVE $1.99

11

$

ea

SAV E $2.19

27


CLEANING Essentials

pr i c e

7

$

SAVE $7

Fairy Dishwashing Tablet Platinum Lemon 18 Pack or Lemon 22 Pack

290

$ Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

4

ea

SAVE $2.99

4

Cuddly Concentrate Sunshine Fresh or Sensitive Fabric Conditioner 1 Litre $5 per Litre

$ Handee Ultra Prints or Original Paper Towel 3 Pack $2.22 per 100 sheets

28

$1.09 per 100g

3

ea

SAVE $1.29

5

Planet Ark Orange Power Air Freshener 125mL Selected Varieties $2.79 per 100mL

ea

SAVE $3.01

349

$

ea

8

SAVE 89¢

7¢ each

$ ea

SAVE $3.99

640

$ Dettol Disinfect Wipes 90 Pack

ea

SAVE 70¢

$

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties

$ White King Power Clean Toilet Gel 700mL or Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

299

$

ea

ea

SAVE $1.60

ea

Sard Wonder Super Power Stain Remover Powder 1.8kg

SAVE $4

$4.44 per kg

Quilton White Toilet Rolls 3ply 18 Pack or Double Length 9 Pack 26¢ per 100 sheets

850

$

ea

SAVE $2.49


PET & HOME Essentials

22

$

ea

Optimum Dog Food 6.2-7kg Selected Varieties

Lucky Dog Chew 96g or Treats 65g Selected Varieties

SAVE $12.40

4

Chum Beef, Bone & Vegetables or Chicken, Beef & Vegetable Dry Dog Food 3kg 20¢ per 100g

1

$

$

My Dog 100g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

10 ea

SAV E 25¢

$1.10 per 100g

6

$

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties

SAVE $1.99

Farmers Market Dog Food 100g Selected Varieties $1.20 per 100g

350

$

ea

78¢ per 100g

1

$

20 ea

SAV E 30¢

ea

SAVE $1.50

429

V.I.P. Natures Goodness Pet Food 1.8kg Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.21

24¢ per 100g

30%

OFF

RIO RANGE

Rio Work Socks 3 Pack, Kids Crew 4 Pack or Women’s Stretchable 3 Pack Selected Varieties

830

$

2

$

ea

SAVE $3.69

Clio Regular Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

1390

$ ea

SAVE 99¢

Jason Pillow Insulux 2 Pack

ea

SAVE $6.09

30%

OFF

WI LTSHIRE GLASE S & KN IFE RANG

9

$ Wiltshire Glass Tumbler 4 Pack Selected Varieties

SAVE $3.99

620

$

ea

Wiltshire Laser Plus Utility 12cm Knife

SAVE $2.79

69

$

ea

ea

SodaStream Jet Sparkling Water Maker

SAVE $10.99

29


HEALTH & Beauty

5

$

449

$

ea

SAVE $5

SAVE $4.50

Johnson's Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 600mL Selected Varieties

50¢ per 100mL

pr i c e

75¢ per 100mL

249

$

ea

449

$

265

SAVE $2.51

$

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g

Redwin Sorbolene Moisturiser 500mL

$1.12 per 100g

53¢ per 100mL

10

$

Schick Hydro Silk TrimStyle Kit

3

299

$

17

ea

Schick Hydro 3 Cartridges 4 Pack

SAVE $5

$2.75 per cartridge

450

$

Mitchum Powder Fresh Roll-On SAV E 81¢ Anti-perspirant & Deodorant 50mL Selected Varieties

ChapStick Lip Balm 4.2g Selected Varieties

$5.98 per 100mL

$75 per 100g

90¢ per 100mL

ea

SAV E $1.50

ea

SAVE $2

2

$

$

ea Palmolive Oil Infusions SAV E $3.50 Liquid Hand Wash 500mL Selected Varieties

ea

11

$

$

ea

Toni & Guy Shampoo or Conditioner 147g or 250mL SAVE $5.99 or Hair Treatment 100-200mL or 73g Selected Varieties

ea

SAVE $4.51

ea

SAVE $2.71

71¢ per 100mL

30

ea

ea

Country Life SAV E 60¢ Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 44¢ per 100g


HEALTH & Baby

4

$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

Colgate Toothpaste 190g, Mouthwash 500mL or 360° Toothbrush 2 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $2

4

ea

SAVE 90¢

Huggies Nappy Pants 24-29 Pack Selected Varieties

Kleenex Silk Touch Everyday Collection 170 Pack $1.18 per 100 units

2

$

Zantac Relief Tablets 150mg 7 Pack 57¢ each

11

Libra Pads Ultra Thins 16-20 Pack Selected Varieties

$

SAVE $1.99

6

$

ea

SAVE 45¢

$

ea

50 ea

LOCKED DOWN

Zyrtec Tablets or Liquid Capsules 10 Pack $1.10 each

U by Kotex Tampons 32 Pack Selected Varieties

Huggies Lightly Fragranced Thick or Fragrance Free Baby Wipes 384 Pack $4.17 per 100 units

SAVE $1.99

Johnson's Baby Skincare Wipes Fragranced or Fragranced Free 80 Pack

7

S-26 Original Progress Stage 2 or Newborn Stage 1 900g

$ 23¢ each

15

$

ea

20 ea

SAVE $1.30

$5 per 100 units

$1.89 per 100g

ea

SAVE $2

16

$

ea

SAVE $3.50

4

$

ea

SAVE 99¢

17

$

ea

SAVE $2.25

31


On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

449

$

149

$

ea

SAVE $4.51

Four'N Twenty Super Chunky Beef & Vegetable Pie 760g 59¢ per 100g

189

$

pr i c e

SAVE $1.50 Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

224

$

ea

SAVE $1.90

ea

ea

SAVE $2.25

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties

$1.26 per Litre

$1.36 per 100g

BO N U S

price

2

$

ea

F REE

2

$

ea

SAVE $2.85

SAVE 55¢

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Fountain Tomato Sauce 750mL

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

84

5 0%

27¢ per 100mL

SUPA_IGACQ235_060917_P32

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter 02/08/17until until06/06/17 08/08/17ororwhile whilestocks stockslast. last.Savings Savingsare areoff offregular regularprices. prices.InIncertain certainstores, stores,some someregular regularprices priceshave havebeen beenreduced reducedtotoensure ensureyou youreceive receivethe thelowest lowestcompetitive competitiveprice priceso sosavings savingsshown shownmay maydiffer differfrom fromthe theactual actualsaving saving Offers available 31/05/17 in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 06 09 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu