this week’s s Special On Sale Wed 4th October to Tue 10th October 2017
BETTER THAN
price
250
$
210
$
ea
SAVE $2.50
3
$
ea
SAVE $2.50 Cadbury Chocolate Blocks 180-200g Selected Varieties
Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $2.80 per Litre
49 ea
SAVE $3.50
pr i c e
399
$
Pantene Shampoo or Conditioner 350mL or 3 Minute Miracle Conditioner 180mL Selected Varieties
ea
SAVE $4.01
Peters Drumstick, Monaco Bar or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties
Australian
BEEF Rib Fillet STEAK While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PRICE MATCH PROMISE
1999
$
kg
SUPA_IGACQ252_041017_P1
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
250
$ Blueberries 125g $20 per kg
799
$
kg
USA Red Seedless Grapes
Australian Navel Oranges 3kg $1.33 per kg
250
$12.50 per kg
2
ea
200g pack
125g Pack
Snacking Tomatoes 200g Pack $14.95 per kg
IGA Fresh Shredded Iceberg or Fresh Coleslaw 200g $8.95 per kg
179
$
ea
ea
200g pack
399
$
ea
twin pack
299
$
$ Baby Cos Lettuce
$
3kg pack
ea
Celery Bunch
Mushroom Cups or Slices 200g Pack
ea
2
199
$
399
$
ea
Washed Potatoes 5kg Bag 80¢ per kg
ea
5kg pack
799
$ Eat Well Almonds Natural 500g $15.98 per kg
ea
WHAT’S FOR DINNER?
NGS ALL THI
11
$
1199
99 kg
Australian BBQ Beef Blade Steak
$ Australian Lamb BBQ Chops
1099
$
7
$
99 ea
$1.73 per 100g
999
$ Australian Chicken Thigh Fillets
1399
$
kg
Australian Pork Scotch Fillet Roast or Steak
Pioneer Poultry Poulet Buffalo or Honey Soy Chicken Wings 460g
kg
kg
Australian Boneless Lamb Leg Roast
7
$ Colonial Farm Chicken Kiev or Kiev Mini 480g or Schnitzel 500g
Imported Nile Perch Fillets
ea
Slo Moe’s American BBQ Ironbark Smoked Beef Brisket, Lamb Shoulder or Pork Shoulder 350g
1099
$
ea
$3.14 per 100g
1299
$
kg
49
2199
$
kg
Australian Medium Green King Prawns
kg
3
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
1999
14
99 kg
$
SAVE $9
Premium Boneless Leg Ham Shaved or Sliced
1199
$
1799
$ Roast Pork Sliced or Shaved
499
$ South Cape Trilogy Cheese 140g Selected Varieties $35.64 per kg
4
ea
SAVE $1
Ausfresh Mediterranean Mixed Olives
1899
SAVE $1.51
399 ea
SAVE $1.31
1199
$
kg
$ South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g
kg
SAVE $1.41
Mortadella Olive or Plain
$
$31.92 per kg
999
$
kg
SAVE $4
kg
SAVE $3.50
Roast Beef Sliced or Shaved
kg
SAVE 50¢
Streaky Bacon
$
Hans Polish Big Slice, Strassburg or Pork Brawn
Lemnos Fetta Cheese Traditional or Reduced Fat 180g $22.17 per kg
kg
SAVE $2
399
$
ea
SAVE 62¢
BAKERY TREATS
NGS ALL THI
4
$ IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g 75¢ per 100g
599
$ IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g
SAVE 40¢
339
$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
299
$ Turkish Loaf 450g (Selected Stores Only) 66¢ per 100g
ea
ea
SAVE $1
49
LOCKED DOWN
IGA Baker’s Oven Assorted Rollettes 250g Selected Varieties $1 per 100g
IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g
249
$
ea
LOCKED DOWN
199
$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g
ea
SAVE $1.31
3
$1.25 per 100g
ea
LOCKED DOWN
499
$ IGA Baker's Oven Slices 320-350g 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
4
$ Tip Top Café Brioche Loaf 500-600g Selected Varieties
$ Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties
249
$
ea
229
$ ea
SAVE 50¢
IGA Baker's Oven Entertainer Rolls 4 Pack 320g 72¢ per 100g
ea
LOCKED DOWN
ea
SAVE 10¢
5
TREAT Yourself
NEW
pr i c e
AT
1
1250
$
$ ea Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties
SAVE $1
price
Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g
SAVE $12.50
price
125
$ Nutella & Go! 48g
ea
SAVE $1.25
$2.60 per 100g
5
Natural Confectionery Lollies or Sour Patch Kids 200-260g Selected Varieties
$ Mars Maltesers, M&M’s or Pods 250-345g Selected Varieties
250
$ Cadbury Dairy Milk Freddo Block 190g Selected Varieties $1.32 per 100g
6
ea
250
$
ea
SAVE $1.50
2
$ ea
SAVE $1.70
Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties
ea
SAVE 40¢
ea
SAV E $2.50
Wrigley’s Extra Gum 3 Pack Selected Varieties $4.32 per 100g
3
$
50 ea
SAV E 80¢
Darrell Lea Liquorice Bullets 200g Selected Varieties $1.25 per 100g
2
$
50 ea
SAV E 70¢
Darrell Lea Liquorice Bites 225g Selected Varieties $1.24 per 100g
280
$
ea
SAV E 80¢
REFRESH Me
NEW AT
18
ea
Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties
SAVE $17.11
$1.60 per Litre
14
$
Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $7.50
$1.56 per Litre
180
$
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.05
$1.44 per Litre
3
$
$
V Energy Drink 500mL Selected Varieties $6 per Litre
Cascade Mixers or Fanta Wonder Cans 4x200mL Selected Varieties $3.75 per Litre
ea
SAVE 45¢
3
pr i c e
$
ea
SAVE $1
5
$ H2 Coco Pure Coconut Water 1 Litre $5 per Litre
ea
LOCKED DOWN
179
$
ea
SAV E $1.80 Lipton Infused Water Cucumber Mint or Watermelon 1.5 Litre $1.19 per Litre
Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 70¢ per Litre
140
$
ea
SAV E 59¢
Gatorade G-Active 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre
2
$
2
$ ea
SAV E $1.40
Fiji Water 1 Litre $2 per Litre
ea
SAV E 59¢
7
TASTY Snacks
3
Nobby’s Mixed Nuts Salted 375g
$
$13.33 per kg
5
Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g
$
ea
SAVE $1.50
60¢ per 100g
Red Rock Deli Chips 165g or Nuts 130-150g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties
3
$
ea
SAVE 40¢
ea
SAV E 80¢
Nobby’s Nuts 350-375g Selected Varieties
3
150
$
$
Kraft Oreo Cookies 137g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
$1.09 per 100g
CC’s Corn Chips or Natural Chip Co. 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
250
$
ea
SAVE 70¢
ea
SAV E 35¢
1
$ Paradise Biscuits 200g Selected Varieties
SAVE 50¢
50¢ per 100g
7
250
$ ea
Kettle Popcorn 80-110g or Multipack 66g Selected Varieties
ea
SAVE 69¢
$
ea
SAV E $1.29 Nobby’s Mixed Nuts Salted 500g $14 per kg
8
Uncle Tobys Muesli Bars or Roll Ups 6 Pack 94-185g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1
Weight Watchers Bars 105-240g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E 99¢
Thins Chips 175g Selected Varieties WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.
TASTY Snacks
price
2
$ Kellogg’s LCMs 99-138g or Nutri-Grain Bar 144g Selected Varieties
Smith’s Multipack Chips 20 Pack or Red Rock Deli Chips 10 Pack Selected Varieties
2
50
$ ea
SAVE $2
5
$
ea
SAVE 50¢
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels or Natural Chip Co. Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties
SunRice Gluten Free Thin Rice Cakes with Quinoa or Corn 150g
SAVE $1.15
$1.20 per 100g
250
$
4
50 ea
SAVE $1.49
ea
SAVE 70¢
350
$
ea
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties
SAVE 69¢
$2.33 per Litre
450
$ $
180
$
ea
ea
SAVE $1.10
ea
SAVE 90¢
Carman’s Muesli, Protein, Nut Bar or Oat Slice 175-270g Selected Varieties
Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Mini Cookies 240-375g Selected Varieties
9
FANCY A Cuppa?
NEW AT
10
1
$
ea
Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
SAVE $8.36
8
$
Harvey Fresh Skim, Lite or Full Cream Long Life Milk 1 Litre $1 per Litre
$ Lavazza Coffee Capsules 16 Pack Selected Varieties $6.67 per 100g
SAVE $2.99
22
$
2
$
50
ea
Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg
SAVE $7
$2.20 per 100g
440
$
ea
Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 500g 88¢ per 100g
Lipton Black or English Breakfast Tea Bags 100 Pack Selected Varieties $2 per 100g
ea
SAVE 49¢
ea
SAVE $1.20
4
$
ea
SAVE 99¢
ea
SAV E $1.29 Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
3
1
$
10
$ ea
ea
Campbell’s V8 Fruit & SAV E $1.60 Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties
Sunraysia SAV E 58¢ Organic Juice 200mL Selected Varieties
$2.40 per Litre
$5 per Litre
Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.
RISE & Shine
3
$ Kellogg's Frosties, Gluten Free Corn Flakes, Coco Pops or Coco Pops Chex 270-375g
4
$ Carman's Muesli 500g Selected Varieties
SAVE $1.70
80¢ per 100g
Angas Park Apricots, Pitted Prunes or Fruit Medley 200-500g or Sunbeam Sultanas 1kg Selected Varieties
Nutella Hazelnut Spread 1kg 85¢ per 100g
ea
850
$
ea
SAV E $2.35
6
350
50
$
ea
SAVE 49¢
Uncle Tobys Weeties 700g or Vita Brits 1kg
350
$
Kellogg’s Breakfast Biscuits 5x40g or Sanitarium Weet-Bix 250g Selected Varieties
SAVE 99¢
$
SAVE $1.30
Cheestik Sticks 12 Pack 240g $18.33 per kg
Buderim Ginger Marmalade 365g Selected Varieties 82¢ per 100g
3
$
ea
LOCKED DOWN
54¢ per 100g
440
$ ea
Capilano Honey Squeeze Clear or Yellow Box 375g
SAVE $1.20
$18 per kg
3
$
ea
SAVE $1.20
5
$
ea
Buderim Ginger Crystallised Ginger 250g
SAVE $1.09
Foster Clark's Custard Cups or Snak Pack 4x140g Selected Varieties
ea
ea
$1.33 per 100g
450
$
ea
SAV E 75¢
Vegemite Cheesybite 270g or Vegemite 220g
ea
SAVE $1.30
350
$
ea
SAV E 35¢
11
FILL UP THE Pantry
pr i c e
1
$ Heinz Big Red Tomato or BBQ Sauce 500mL
3
$ 57¢ per 100g
3
$ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL
White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg $2 per kg
12
ea
SAVE 83¢
40¢ per 100mL
4
$
ea
SAV E $1
180
CSR White Sugar 2kg 14¢ per 100g
Campbell's Real Stock 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL
SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 71¢ per 100g
280
$
ea
SAV E 95¢
3
$
ea
SAVE 49¢
Leggo's Pasta Bake 490-500g Selected Varieties
320
$
SAVE 79¢
San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
8
$
ea
SAV E $2
Green’s Gluten Free Golden Butter or Chocolate Cake Mix 470g or Pancake Shake 300g
ea
SAVE 79¢
180
$
ea
Sunbeam Cooking Nuts Value Packs 300-450g Selected Varieties
ea
SAVE $1.49
Five Brothers Pasta Sauce or Bake 485-500g Selected Varieties
$ ea
SAVE $1.01
Kraft Classic Mayo 525g
$
ea
SAVE $1.33
26¢ per 100mL
2
32
ea
3
$
ea
SAV E 69¢
FILL UP THE Pantry
pr i c e
1
$ Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
ea
Spam 340g Selected Varieties
SAVE $1
$10.53 per kg
$7.21 per kg
4
$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties
King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg
Edgell Canned Vegetables 420-425g Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
$9.41 per kg
2
$
ea
SAV E $1.15
150
$
ea
SAV E 25¢
2
45
$
Suimin Noodles 5 Pack 425g Selected Varieties 59¢ per 100g
Passage to India Simmer Sauce 375g Selected Varieties 80¢ per 100g
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 50¢ per 100g
3
$
ea
SAV E $1.39
150
$
ea
SAV E 50¢
Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kits 275-351g Selected Varieties
SAVE $2.45
250
$
Fantastic Bowl Noodles 105g or Suimin Bowl 110g Selected Varieties
LOCKED DOWN
$1 per 100g
120
$
ea
SAV E 90¢
3
Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg
$ Mission Tortillas 8-12 Pack Selected Varieties
ea
SAV E 79¢
Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g
ea
SAVE $1.99
150
$
ea
San Remo La Pasta 120g Selected Varieties
5
$
ea
ea
SAVE 69¢
220
$
ea
SAV E $1.08
350
$
ea
SAV E $1
13
look for the lock
170
$
ea
LOCKED DOWN Green’s Essentials Cake Mix 340g Selected Varieties 50¢ per 100g
8
$
ea
LOCKED DOWN
LOCKED DOWN Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties
40¢ per 100mL
$3.90 per kg
ea
LOCKED DOWN Uncle Ben’s Single Serve Rice 125g Selected Varieties $1.20 per 100g
14
ea
Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre
150
$
160
$
250
$
ea
LOCKED DOWN KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties
look for the lock
10
$
ea
LOCKED DOWN Homer Hudson Ice Cream 473mL Selected Varieties $2.11 per 100mL
5
$ Balfours Tart or Éclairs 4 Pack Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
4
Papa Giuseppi’s Tomato & Cheese Panini 2 Pack $1.60 per 100g
$ Streets Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack 360mL $1.11 per 100mL
4
$
ea
LOCKED DOWN
4
Weight Watchers Light Menu Meals 225g Selected Varieties $1.33 per 100g
$ ea
LOCKED DOWN
Streets Finding Dory 6 Pack 79¢ per 100mL
ea
LOCKED DOWN
3
$
450
$ Creative Gourmet Banana Chunks 500g $9 per kg
ea
LOCKED DOWN
ea
LOCKED DOWN
15
A BETTER PRICE,
A Better Australia
e Aussie Mad
699
$
ea
Community Co Mini Meatballs 500g, Mini Chicken Kiev Balls 480g or Beef Burgers 540g
e Good Souerinc of Prot
Source of3 Omega-
4
$ Community Co Aussie Flaked Almonds 120g or Hazelnuts 130g
ea
275
$ 55¢ per 100mL
359
$
90¢ per 100g
ea
Refined rinels wood bar
Fruity
Community Co Red or White Wine Vinegar 500mL
Community Co Canola Oil Spray 400g
Source ofibre Dietary F
ea
70¢ per 100mL
$1.28 per 100g
350 ea
ea
Find out more at CommunityCo.com.au
6
$ Community Co Glaze with Balsamic Vinegar 250mL $2.40 per 100mL
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 16
415
$
Refined rinels wood bar
$ Community Co Balsamic Vinegar 500mL
Community Co Sesame Seeds 325g
ea
Powered by
FRIDGE & FREEZER Faves
4
$ 20¢ per 100mL
5
$ Bulla Creamy Classics Ice Cream 6-8 Pack or 2 Litre Tubs Selected Varieties
450
$1.75 per 100g
350
$
ea
SAVE $1.10
Super Green Smoothies 150g Selected Varieties $1.33 per 100g
6
$
Weis Mango or Berry Sorbet or Mango with Ice Cream 1 Litre
18¢ per 100mL
ea
SAVE 99¢
60¢ per 100mL
5
$ Sara Lee Cheesecakes or Bavarian 360-410g Selected Varieties
7
$ Bulla Vanilla Ice Cream 4 Litre
ea
SAVE $1.50
ea
SAVE $1.50
$1.13 per 100g
Nanna's Delightfully Sweet Waffles 200g 12 Pack
ea
SAVE $2.49
$ Nanna’s Apple Crumble Salted Caramel or Creme Brulee 400g
ea
SAVE $1.60
Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties
2
$
ea
SAVE $1.25
6
$ ea
SAVE $2.99
Maggie Beer Ice Cream 6x50mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
17
FREEZER Faves
2
50
$ Birds Eye Hash Browns 375g or Hot Chips Straight or Crinkles 750g
ea
SAVE 69¢
6
Steggles Chicken Dino Snacks, Nuggets or Kievs 350-400g Selected Varieties
$ McCain Rustica Sourdough Pizza 350-383g Selected Varieties
6
5
$
ea
SAVE 99¢
5
$ ea
SAVE $1.50
McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties
ea
SAVE $2
$
ea
SAV E $2.50 McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties
Heinz SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $6.67 per kg
3
$
Sealord Hoki 3 Seed Fillets or Wholemeal Fillets 2 Pack 300g
ea
SAVE 49¢
10
$16.67 per kg
83¢ per 100g
18
ea
SAVE $1.59
8
$
$ Sargents Party Pack 36 Pack 1.2kg
5
$
ea
SAVE $3.50
Jase’s Kitchen Gluten Free Sausage Roll 390g or Beef Pies 350g
ea
SAVE $1.99
FREEZER Faves
4
70
$ Four'N Twenty Party Pies 12 Pack 600g or Sausage Rolls 12 Pack 500g
Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE $2.70
4
$
ea
SAV E $1
On The Menu Frozen Meals 320g or Lean Cuisine Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
I&J Fish 425g Selected Varieties $11.53 per kg
490
$
ea
SAV E $2.29
4
$
50
Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties
SAVE $2
Pacific West Entertainment Platters 240-430g Selected Varieties
4
$
ea
SAV E $1.97
- QUICK & Easy -
La Famiglia Kitchen Stone Baked Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g
420
$
ea
SAV E $2.10
Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $2.50 per 100g
10
$
ea
SAV E 99¢
Quick As Wok Ready Meals 300g Selected Varieties $1.67 per 100g
5
$
ea
5
$
ea
SAV E 99¢
SAVE $2.50
5
$
Fry’s Family Food Co Frozen Meals 240-360g or Vegie Delights 280-340g Selected Varieties
Fantastic Hokkien Thin or Hokkien Fresh Noodles 450g 53¢ per 100g
ea
ea
SAV E 99¢
240
$
ea
SAV E 30¢
19
FRIDGE Faves
NEW AT
4
$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
ea
SAVE $1.99
5
$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
Dairy Farmers Dairy Selection Vanilla Pouring or Thick Custard 1kg 30¢ per 100g
180
$
Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g
20
SAVE $1.85
3
$
ea
SAVE $1.40
$2.65 per Litre
The Daily Juice Co. Nourish 1 Litre or Real Juice Wholesome Blend 300mL Selected Varieties
Bulla Dollop Thick Cream 200mL 90¢ per 100mL
ea
SAVE $1.70
280
$
ea
SAVE 70¢
180
$
ea
SAVE 60¢
ea
SAV E 50¢
ea
530
$ Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties
2
$ Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties
3
$ ea
SAVE 80¢
Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre
ea
SAVE $1.14
FRIDGE Faves
8
$ $11.33 per kg
Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g $12 per kg
450
$
ea
SAVE $1.67
3
Kraft Dairylea Singles 10-12 Pack 180-216g Selected Varieties
7
$
Bega Cheddar Cheese Slices 30 Pack 500g Selected Varieties
250
$ ea
SAVE $1
ea
SAVE $3
$14 per kg
$
2
$
ea
SAVE $3.99
Primo Rindless Pan-Sized Bacon 750g
KR Castlemaine Rind-On Middle Bacon Rashers 250g or Short Cut Rindless Bacon 175g
50
MeadowLea Spread 500g Selected Varieties
ea
SAVE 80¢
50¢ per 100g
Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g or Strong & Bitey Vintage Cheese Block 250g $16 per kg
SAVE $1.65
4
$
90¢ per 100g
ea
SAVE $1.45
450
$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.30
We’ve locked down prices on these everyday products.
look for the lock
285
$ Don Shaved Meat 85-100g Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
360
$ Red Rock Deli Deli Style Dip 150g Selected Varieties $2.40 per 100g
ea
SAVE 90¢
21
85
¢
Black & Gold Cat Food Chicken & Liver or Jelly Meat 400g 21¢ per 100g
Black & Gold Dog Food Meat with Chicken or with Beef 1.2kg 15¢ per 100g
1
80
$
ea
EV ERY DAY
9
$ Black & Gold Dry Dog Food Beef & Vegetable 8kg 11¢ per 100g
ea
Ev ery Day
SUPPAWT GUIDE DOGS
COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE! Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 22
ea
EV ERY DAY
4
95
$ Black & Gold Dry Dog Food Chicken & Vegetable 4kg 12¢ per 100g
Black & Gold Cat Food Chicken Beef & Vegetable or Seafood Flavour 1kg 26¢ per 100g
ea
EV ERY DAY
259
$
ea
EV ERY DAY
Black & Gold Dog Food Meat with Beef or with Chicken 700g 17¢ per 100g
Black & Gold Cat Food Seafood Platter, Sardines or Tuna 400g 21¢ per 100g
120
$
ea
EV ERY DAY
85
¢
ea
EV ERY DAY
470
$ Black & Gold Cat Litter 9kg 5¢ per 100g
ea
EV ERY DAY
THANKS FOR YOUR SUPPAWT!
PET & HOME Essentials
1
Fancy Feast Royale Cat Food 85g Selected Varieties
Gourmet Delight Cat Food 85g Selected Varieties 94¢ per 100g
80
My Dog Selections 6x100g Selected Varieties
27
$ Optimum Dog Food 6.5-7kg Selected Varieties
LOCKED DOWN
ea
SAV E $7.40
ea
V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g
Energizer Max Battery AAA 14 Pack or AA 16 Pack
SAVE $9.75
40%
Clio Knee Hi Hosiery Regular or Full Figure 2 Pack
50 ea
SAV E 39¢
490
4 Legs Chicken with Pasta & Vegies or Angus Beef with Vegies Dog Roll 1.7kg
$
ea
SAV E 35¢
29¢ per 100g
ea
SAVE $1.29
840
$ Bonds Ladies Sports or Men’s Low Cut Socks 3 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5.60
30%
OFF
OFF
selected pantyhose range
Home 2 Bed RANGE
360
$ Razza Matazz Pantyhose 2 Pack Selected Varieties
270
$
ea
1
$
SAVE 60¢
bonds mens & womens range
clio kn ee hi range
974
38¢ per 100g
ea
OFF
OFF
$
My Dog 680g Selected Varieties
40%
30%
price
260
$
SAVE $1.80
92¢ per 100g
¢
ea
50
$
ea
SAVE 40¢
$1.65 per 100g
5
40
$
SAVE $2.40
410
$
ea
Home 2 Bed Pillowcase Microfibre 2 Pack
770
$
ea
SAVE $1.89
Jason Insulux Pillow 1 Pack
ea
SAVE $5.29
23
CLEANING Essentials
pr i c e
14
ea Finish Powerball Quantum Ultimate Lemon Sparkle or Original 32 Pack
SAVE $14
44¢ each
4
$ Fluffy Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre
16
ea
OMO Ultimate Laundry 1.8 Litre or Powder 2kg
SAVE $5.99
6
$ ea
SAVE $1.99
Air Wick Scented Oil Diffuser & Refill Frangipani or Vanilla & Soft Cashmere 19-21mL
ea
SAVE $1.99
ea
SAVE $10
9
$
$
SAVE $1.49
4
Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg
ea
$ Ajax Professional Power Cleaner Spray 475-500mL Selected Varieties
999
$
$
Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack 50¢ each
Sard Oxy Plus Citrus or Eucalyptus Stain Remover 500mL or Super Power Stain Remover 450mL
ea
SAVE $3
3
$
ea
SAVE $1.85
42¢
PeR roll
750
$ Kleenex Toilet Roll White Regular 18 Pack 23¢ per 100 sheets
24
ea
SAVE $4.49
Handee Paper Towel Prints or Original 2 Pack or Double Length 1 Pack $2.08 per 100 sheets
2
$
ea
SAVE $1
170
$
50 Multix Alfoil 10mx30cm 17¢ per Metre
ea
SAVE 30¢
HEALTH & Beauty
12
$
Lynx Dry Anti-perspirant Spray 96-100g or 155-160mL Selected Varieties
4
4
SAV E $4.99
$
$
ea
Lynx Shower Gel 400mL Selected Varieties
SAVE $2
$1 per 100mL
ea
Banana Boat Dry Sunscreen SPF50+ 175mL or Spray 175g Selected Varieties
ea
SAVE $2.25
1250
$
ea
SAV E $5.49 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $2.50 per 100mL
5
$
ea
SAVE $1.40
VO5 Advance Hairspray, Styling Gel or Volume Spray 200-250g or 175-200mL Selected Varieties
350
$
Banana Boat Dry Sunscreen SPF50+ 175g $7.14 per 100g
ea
SAVE $1.19
30%
1250
$
OFF
RANGE
ea
SAV E $4
Simple Sensitive or Spotless Skin Quick Fix Cleansing Facial Wipes 25 Pack 20¢ each
Schick Intuition Pure Nourishment Kit, Advanced Moisture or Pure Nourishment Refills 3 Pack
5
$
20
$
10
Bio-Oil Skincare 125mL $16 per 100mL
SAVE $4.99
9
$
$
ea
SAVE $2.70
$6.25 per 100g
ea
ea
SAVE $2.99
Banana Boat Lotion 200g Selected Varieties
ea
Schick Quattro for Woman 1 Pack
SAVE $2.99
25
HEALTH & Beauty
Colgate Sensitive or Optic Toothpaste 95-110g or Zigzag Adult Toothbrush 3 Pack Selected Varieties
5
75
$
ea
5
$
9
$ ea
SAVE $2.95
Listerine Mouthwash 945mL-1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
Panadol Extra Caplets 20 Pack 29¢ each
SAV E $1.44
2
$
Sorbent Soft White or Blue Facial Tissues 224 Pack
ea
SAVE 49¢
89¢ per 100 units
Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $2
70¢ per 100mL
30%
OFF
4
RANGE
$
ea
Panadol Extra Caplets 10 Pack 40¢ each
275
$
SAV E 99¢ Medix Low Dose Aspirin 28 Tablets
SAVE $1.24
10¢ each
Nature’s Way Vita Gummies 60-120 Pack, Fish Oil 1000mg or Multivitamin Plus Spirulina 200 Pack Selected Varieties
26
ea
10
Dove or Rexona Clinical Protection Anti-perspirant Deodorant 45mL Selected Varieties $22.22 per 100mL
10
$
ea
SAVE $5
6
$
$
ea
SAVE $5
Zyrtec Rapid Acting Liquid Capsules 5 Pack $1.20 each
ea
SAVE $1.50
HEALTH & Baby
8
$ Huggies Toilet Training Pants 12-13 Pack Selected Varieties
10
$ ea
SAVE $1.99
ea
Huggies Baby Wipes 3x64-80 Pack Selected Varieties
SAVE $3.55
14
$
ea
SAV E $5.99
9
$ Huggies Ultra Dry Nappies 14-28 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.79
16
Johnson's Baby Skincare Wipes Fragranced or Fragrance Free 80 Pack $5 per 100 units
$ BabyLove Cosifit Nappies 30-44 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.79
Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.33 per 100g
4
Scholl Gel Activ Insoles 1 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE 99¢
160
$
ea
SAVE 40¢
21
$
ea
SAV E $6.97
4
4
$
$ Tena Active Liners 24-39 Pack Selected Varieties
Scholl Gel Activ 1 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
Libra Flexi Dry Long Liner 39 Pack 10¢ each
ea
SAVE 50¢
27
this week’s s Special On Sale Wed 4th October to Tue 10th October 2017
14
799
$
$
ea
SAVE $1.51
ea
Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg
SAVE $6
$7.99 per kg
Nescafé Blend 43 500g $2.80 per 100g
Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
12
$
825
$
ea
SAVE $12
ea
SunRice Medium Grain White Rice 10kg
SAVE $8.25
12¢ per 100g
MULTI-BUY
2 $ 11 for
SAVE $11.40
pr i c e
Proporudtilyng Sup
Pepsi or Schweppes 10x375mL Selected Varieties $1.47 per Litre
Funds raised by IGA Community Chest through specially marked products will go to The McGrath Foundation.
1-2c from each pack bearing the IGA Community Chest logo is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 4 - 24 October, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the McGrath Foundation.
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUPA_IGACQ252_041017_P28
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter 02/08/17until until10/10/17 08/08/17ororwhile whilestocks stockslast. last.Savings Savingsare areoff offregular regularprices. prices.InIncertain certainstores, stores,some someregular regularprices priceshave havebeen beenreduced reducedtotoensure ensureyou youreceive receivethe thelowest lowestcompetitive competitiveprice pricesososavings savingsshown shownmay maydiffer differfrom fromthe theactual actualsaving savingin Offers available 04/10/17 in your store. Price Match participating stores only. Prices matched weekly Woolworths Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. find more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only your store. Price Match at at participating stores only. Prices matched weekly to to Woolworths or or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. ToTo find outout more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at at IGA IGA Plus Liquor stores. Some items notavailable be available all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. Plus Liquor stores. Some items maymay not be at allatstores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.