Skip to main content

Maleny iga 28 02 18

Page 1

THE HOME OF

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 28th February 2018

BETTER THAN Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

875

$

pr i c e

ea

SAVE $8.75 Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

1

$

ea

SAVE $1

pr i c e 299

$

ea

SAVE $3.60

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

2

$

19 ea

SAVE $2.20

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.25 per 100g

Arnott’s Tim Tam, TeeVee Snacks, Chocolate Butternut Snap or Wheaten Biscuits 160-200g Selected Varieties

182

$

ea

SAVE $1.83

$ 99

17

On Sale Wed 28th February to Tue 6th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

Australian Beef Porterhouse Steak SUPA_V1_IGACQ313_280218_P1


1

$

pr i c e

50 ea

SAVE $1.50

Allen’s Jelly or Mint Bags 150-200g Selected Varieties

Kinder Bueno 39-43g Selected Varieties

250

$ Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $3.33 per 100g

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.49 per Litre

2

ea

SAVE 99¢

249

$

Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

250 ea

SAVE 49¢

182

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE 51¢

1

$

ea

SAVE 68¢


pr i c e

250

$

ea

SAVE $2.50

BelVita Breakfast Yoghurt Crunch 253g Selected Varieties

Ovaltine 415g

89¢ per 100g

60¢ per 100g

2

$ Uncle Tobys Vita Brits 375g 53¢ per 100g

3

$ Berri Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $2.25

350

$

ea

SAVE 99¢

225

$

SAVE 99¢

Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties

Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg $2.25 per 100g

ea

2250

$

ea

SAVE $6.50

3


pr i c e

197

$

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

SAVE $1.98

9

Old El Paso Kits 345-520g Selected Varieties

$

ea

Nutella Hazelnut Spread 1kg Family Pack

SAVE $1.85

90¢ per 100g

Goulburn Valley Fruit & Crunch 2x185g Pack Selected Varieties $10.81 per kg

4

4

4

Hamper Corned Beef 340g Selected Varieties $11.76 per kg

5

SAV E $1

Golden Circle Pineapple Slices 825-850g

ea

SAV E 80¢

Ardmona Cherry Tomatoes 400g

SAVE $1.49

Fountain Tomato Sauce 600mL 32¢ per 100mL

180

$

ea

$

ea

SAVE $3.25

$

$

ea

324

$

ea

45¢ per 100g

1

$

90 ea

SAV E 55¢

McKenzie’s Salt or Pepper Grinder 55-115g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

330

$

ea

SAV E 99¢


1

$

74

SAVE $1.75

425

pr i c e

ea

Birds Eye Hot Chips Straight or Crinkles 750g

$ McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

$2.32 per kg

ea

SAVE $4.25

80¢

Per CONE

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

SAVE $11

4

$

2

$ Real Juice Blend 300mL or Daily Juice Nourish 1 Litre Selected Varieties

$

ea

66¢ per 100mL

Four’N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

SAVE $1

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

3

50 ea

SAVE 49¢

255

$ Kraft Cheese Singles 180-216g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

Steggles Chicken Nugget, Kiev or Tempura Chicken Dino Snacks 350-400g Selected Varieties

$ $1.17 per Litre

5

$

ea

50 ea

ea

SAVE $2.65

50

SAVE $1.50

Latina Fresh Pasta and Sauce 280-380g Selected Varieties

475

1899

$

ea

SAVE $1.10

5


pr i c e

5

$

ea

ea

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Laundry Powder 900g-1kg Selected Varieties

10

$ Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties

SAVE $5

SAVE $5.50

75 ¢

Per roll

3

$

4

$

ea

Quilton White Paper Towel 3 Ply 4 Pack $1.25 per 100 sheets

4

SAVE $1.99

$ Vanish Preen 375mL Selected Varieties $10.67 per Litre

6

ea

SAVE 79¢

Multix Cling Wrap 33cm×60m 5¢ per Metre

SAVE $1

U By Kotex Tampons 16 Pack or Pads 10-14 Pack Selected Varieties

280

$

ea

SAVE 90¢

Mirabella Halogen Candle or Round 28W 2 Pack Selected Varieties $2.25 each

ea

450

$

ea

SAVE $1.99


FRESH Produce

350

$

kg

Royal Gala Apples

390

$ Thompson Seedless Grapes

4

99

$ Gourmet Tomatoes

Celery Bunch

Washed Potatoes 2kg $1.50 per kg

250

$

ea

Yellow or White Flesh Peaches

299

$

kg

IGA Fresh Crunchy Salad Kit 480g or Asian Salad Kit 250g

299

$

kg

399

$

ea

2

$

ea

2kg bag

kg

Asparagus Bunch

Eat Well Stockman’s BBQ Mix 500g $15.98 per kg

ea

799

$

ea

7


WHAT’S FOR Dinner?

10

1199

99

$

$

kg

Australian Lamb BBQ Chops

kg

Australian Economy Beef Rump Steak

1199

1299

$

$

kg

Australian Pork Scotch Fillet Steak

Australian Beef Stir Fry or Diced

1399 kg

Canon Foods Chicken Burger, Southern Style Breast Burger or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $13.71 per kg

8

699

$

899

$

$ Australian Pork Racks or Cutlets

kg

Australian IGA Corned Silverside

1999

Australian Chicken Breast Fillets

kg

Australian Green King Prawns Medium or Large

kg

599

$

$

ea

899

$

kg

Global Basa Fillets 1kg $5.99 per kg

ea


DELI Delights

21

1299

$

SAVE $1

Ausfresh Semidried Tomatoes or Semidried Tomatoes with Fetta

18

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

Roast Beef Sliced or Shaved

499

$

ea

SAVE $2.46

1999

SAVE $3.50

1999

$

17

Roast Pork Sliced or Shaved

South Cape Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg

kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

599

$

99

$

kg

SAVE $7

SAVE $4

Honey Leg Ham Sliced or Shaved

kg

99

$

kg

$

kg

Kabana Selected Varieties

$

kg

SAVE $3

Primo Ham Baked & Glazed Sliced or Shaved

1599

99

$

kg

SAVE $4

449

$

ea

SAVE $1.50

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg

499

$

ea

SAVE $2

9


BAKERY Delights

299

$ Tip Top The One Bread or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

2

$

49

ea

SAVE $1.50

59¢ per 100g

SAV E $1.50

599

$ IGA Baker’s Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g

IGA Baker's Oven Lamington Rollettes 6 Pack Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE 40¢

349

$

ea

SAVE 50¢

299

$

ea

Grannys Fairy Cakes 12 Pack Selected Varieties

La Fournée Dorée Brioche Milk Rolls 280g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

449

$

ea

SAVE $2

$1.60 per 100g

350

$

ea

349

$ Rustic Cobb 550g 63¢ per 100g

10

329

$ Helga’s Mixed Grain Mini Wrap 400g or Bread 680-850g Selected Varieties

Golden Crumpet Breaks 6 Pack

ea

Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

ea

ea

SAVE $1.40

229

$ IGA Baker's Oven Entertainer Rolls 4 Pack 320g 72¢ per 100g

ea

SAVE 10¢


Fresh 2 DAY SALE

2

69

$

ea

IGA Baker’s Oven Plain Madeira Cake 400g

SAT 3RD TO SUN 4TH MARCH

Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties

67¢ per 100g

249

$

ea

SAVE $2.50

SAVE $2.80

pr i c e 8

$

49

SAVE $8.50

Jindi Camembert or Brie 180-200g Selected Varieties

Short Cut Rindless Bacon

2

$ Yarrows Going Donuts 4 Pack Selected Varieties

464

$

kg

99

SAVE $4.65

99

¢

ea

SAVE $1.58

ea

ea

IGA Baker’s Oven Rolls Selected Varieties

SAVE 80¢

11


Fresh 2 DAY SALE

SAT 3RD TO SUN 4TH MARCH

1699

$

1699

$

kg

Crystal Bay Medium Cooked Prawns

6

$

Australian Whole or Sliced Economy Rib Fillet

699

99 kg

Australian Free Range Pork Loin Roast

$ Australian BBQ Sausages 1.5kg Tray

MULTI-BUY

28

6 10 $

for

12

ea

$4.66 per kg

MULTI-BUY $ SAVE $5.98

kg

for

Primo Salami 200g Selected Varieties $20 per kg

Chicken Schnitzel

SAVE $7.94


SWEET Treats Mars Bites, M&M’s, Maltesers or Pods 140-180g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

pr i c e

SAVE $1.25

SAVE $1.60

3

$

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

ea

ea

Cadbury Dark Milk Chocolate Blocks 160g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 170-205g Selected Varieties

$1.88 per 100g

SAVE $2

SAVE $2

SAVE $1

We’ve locked down prices on these everyday products.

3

$

ea

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties

look for the lock

$1.50 per Litre

2

2

$

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

350

$

$

ea

Ribena Blackcurrant Fruit Drink 330mL $6.06 per Litre

ea

ea

Golden Circle Fruit Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

13


REFRESH Me

price

1

89

$ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE $1.90

$1.26 per Litre

16

$

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

2

$ $2.67 per Litre

Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties 24¢ per 100mL

14

ea

ea

SAV E $1.12

4

$

ea

SAVE $1.79

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

17

$

ea

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties

SAVE 25¢

$1.51 per Litre

ea

SAVE $11.50

MULTI-BUY

11

SAVE $2.99

$7.33 per Litre

$1.20 per Litre

JT's Coconut Water 1 Litre Selected Varieties

150

$

ea

SAV E $1.05

390

$

Pepsi, Solo, Sunkist or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties

ea

Red Bull Energy Drink 6x250mL

ea

SAV E $1.32

Schweppes Flavours 1.1 Litre Selected Varieties $1.45 per Litre

V Energy Drink 500mL Selected Varieties $6 per Litre

23 $

$

Mount Franklin Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties

$3.90 per Litre

2

50

$

50

SAVE $11.70

$1.83 per Litre

Cool Ridge Spring Water 750mL

ea

$1.20 per Litre

160

$

ea

SAV E 40¢

3

$

ea

SAVE 45¢

Sunraysia Organic Juice 200mL Selected Varieties $5 per Litre

Devondale Sparkling Apple Juice 750mL $3.07 per Litre

for

SAVE $1.80

1

$

ea

SAV E 35¢

230

$

ea

SAV E 59¢


TASTY Snacks

NEW AT

3

$ Kellogg’s Crunchy Nut Bars or K-Time Twists 180-185g Selected Varieties

3

$ ea

Uncle Tobys Le Snak 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1

$2.27 per 100g

ea

SAVE $1.50

price

3

$ Be Natural Bars 175g Selected Varieties $1.71 per 100g

3

$ ea

SAVE $1.49

Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

ea

SAVE 19¢

price

22

Ritz Snackz Tasty Cheddar Cheese Flavour 100g

for

SAVE $2

$1 per 100g

2

$

$

Sunbites Snack Crackers 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE $1.50

182

$

ea

SAV E $1.83 Arnott’s Tim Tam 160-178g Selected Varieties

270

$ Always Fresh Crustini Toasts 120g Selected Varieties $2.25 per 100g

ea

SAVE 75¢

Smith’s Thinly Cut Chips 175g Selected Varieties

WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.

15


TASTY Snacks

pr i c e

22 $

for

SAVE $2

Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g

3

4

$

$

Arnott’s Assorted Creams 500g

ea

80¢ per 100g

250

$ ea

SAVE $1

Green’s Chunkies or Drizzles Biscuits 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

SAV E $1 Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

16

2

$

50 ea

SAVE 99¢

Sakata Fusion Rice Crackers 90g Selected Varieties $2.22 per 100g

2

$

ea

SAVE 70¢


FANCY A Cuppa?

3

$ Lipton English Breakfast or Black Tea Bags 100g

ea

SAVE $1.99

$1.50 per 100g

225

$ Tetley Tea Infusers 18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

10

$

Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g

ea

SAVE $4.59

$4 per 100g

12

$ Nescafé Gold Instant Coffee 190g-200g Selected Varieties

ea

SAVE $6

250

$

ea

SAV E 50¢

Oak Plus Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

2

$

Pauls Zymil Lactose Free Full Cream or Low Fat Milk 1 Litre

SAVE 50¢

$2 per Litre

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.13 per Litre

310

$

ea

SAV E $1.40

450

$ ea

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $5 per 100g

Grinders Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

8

$

ea

SAV E $1.40

ea

SAVE $2

Devondale Full Cream Milk 1 Litre WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.

17


RISE & Shine

3

$ Kellogg’s Cereal 270-380g Selected Varieties

460

$ Sanitarium Gluten Free Coconut Weet-Bix 400g

ea

SAVE $1.39

$1.15 per 100g

350

$ Sanitarium Peanut Butter 500g Selected Varieties

SAVE $1.50

70¢ per 100g

Cottee's Jam 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

18

250

$

ea

ea

$

ea

SAVE 49¢

Kellogg’s Special K Original 300g or High Fibre 315g

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

3

$

Seven Sundays Berry or Bircher & Quinoa Muesli 500g

ea

SAVE $1

3

90¢ per 100g

$ Golden Days Gluten Free Bites Fruit Salad 175g or Apricot Bites 200g

Nutella Hazelnut Spread 220g $1.50 per 100g

350

50

330

$

ea

ea

SAVE $1.19

450

$

SAVE $1.89

260

$ ea

Bodytrim High Protein & Low Carb 50-55g Selected Varieties

SAVE 76¢

Aussie Bodies Protein FX Protein Bar 60-85g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

ea

ea

SAVE 90¢

SPC Fruits in Juice 825g Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


SEAF OOD FOR LENT

pr i c e

2

$ Zoosh Dressing 380mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

53¢ per 100mL

3

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $21.05 per kg

$ Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties 86¢ per 100g

MasterFoods Mint Jelly 290g, Seafood Cocktail 260g or Tartare Sauce 220g

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g

SAVE $1.50

2

5

$ ea

$23.81 per kg

$

Safcol Tuna in Olive Oil or Springwater 425g

SAVE $2.30

4

Ally Pink Salmon 415g $9.64 per kg

ea

SAVE 50¢

4

$ ea

$9.41 per kg

$ ea

SAVE 40¢

2

$

ea

LOCKED DOWN

2

$ ea

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties

SAVE 85¢

$19.05 per kg

ea

SAVE $1.30

FIND us IN THE FREEZER I&J Crispy Beer Batter or Light & Crispy Original Crumbed Flathead Fillets 6 Pack $20 per kg

6

$

ea

SAVE $2.79

Birds Eye Atlantic Salmon Fillets 2 Pack Selected Varieties $38.46 per kg

10

$

ea

SAVE $2.50

I&J Light & Crispy or Crispy Batter Fish Fillets 1kg $9 per kg

9

$

ea

SAVE $2.99

19


FILL UP THE Pantry

2

$ MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

3

Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties $1 per 100g

$

Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

SAVE 75¢

2

250

$

ea

Koala Jasmine Fragrant Rice 1kg 20¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

50¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.40

$1.20 per 100mL

2

50

$

2

$ ea

Leggo’s Passata Sauce 700g Selected Varieties

SAVE $1.20

29¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

price Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 47¢ per 100g

One Night in Mexico Tortilla Wrap 280g $1.07 per 100g

20

199

$

ea

SAV E $2

3

$

ea

SAV E $1

Maggi Recipe Bases 20-43g Selected Varieties

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

130

$

ea

SAV E 45¢

5

$

ea

SAV E $2

Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

Always Fresh Finely Minced Garlic 400g $7 per kg

240

$

ea

Safcol Tuna or Salmon Pouch 120g Selected Varieties $15 per kg

280

$

ea

SAV E 75¢

180

$

ea

SAV E 69¢

San Remo Pasta 500g Selected Varieties WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


A BETTER PRICE, A Better Australia

450

$

ea

EV ERY DAY Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack 94¢ per 100mL

sh, Shake, SSplalurp Sip or

130

$ Community Co Soy Milk 1 Litre

ea

EV ERY DAY

$1.30 per Litre

4

349

$

Community Co Pink Himalayan Salt Grinder 115g

EV ERY DAY

$1.40 per 100g

$ Community Co Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g 80¢ per 100g

170

$

ea

EV ERY DAY

ea

Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties 68¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

EV ERY DAY

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

21


FREEZER Faves Peters Eskimo Pie 6 Pack

Peters Monaco Bar or Maxibon 4 Pack Selected Varieties

Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

SAVE $3.39

92¢ per 100mL

SAVE $1.70

SAVE $2.92

5

$

ea

SAVE $3

SAVE $2

SAVE $2

Life Savers Ice Block 8 Pack

Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre Selected Varieties 40¢ per 100mL

93¢ per 100mL

699

$ Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 17¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

6

Creative Gourmet Frozen Raspberries or Blueberries 300g $13.33 per kg

$ Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

22

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

4

$

ea

SAVE $1.99

6

Nanna’s Apple Crumble Salted Caramel or Creme Brulee 400g $1 per 100g

SAVE $2

Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack or Tub 440mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

$ ea

4

$

ea

SAVE $2.50

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pies 400-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50


FRIDGE & FREEZER Faves

NEW AT

6

99

$ Core Powerfoods Meals 310-350g Selected Varieties

ea

SAVE $2

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g or Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE 50¢

550

$ Birds Eye Steam Fresh Couscous or Quinoa 400g or Carrot, Broccoli & Corn 750g or Oven Roast Potato, Carrot & Pumpkin 570g

4

$

ea

SAVE 99¢

9

$

ea

SAVE $3.07

Gardein Meat-free Range 255-390g Selected Varieties

San Remo Fresh Lasagna Sheets or Pasta 375g Selected Varieties 75¢ per 100g

2

$

Mrs Mac’s Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties 64¢ per 100g

Ho Mai Cocktail Spring Roll 200g or Yum Cha 240-250g Selected Varieties

80 ea

SAVE 99¢

4

$3.75 per kg

ea

Latina Lunch Pots 280g Selected Varieties

SAVE $2.65

4

$1.96 per 100g

Latina Beef Lasagne or Cannelloni 350g ea

$1.71 per 100g

SAVE $1.29

3

6

$

$

$ Heinz Peas & Super Sweet Corn or Mixed Vegetables 1kg

SAVE $1

50

$

ea

75 ea

SAVE 94¢

SAVE $1.50

650

$ Old El Paso Meals 350g Selected Varieties $1.86 per 100g

ea

ea

SAVE $1.49

23


FRIDGE Faves

3

$ KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$30 per kg

5

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 375g $13.33 per kg

SAVE $3.49

5

$ Don Skin-on or Skinless Cocktail or Footy Franks 600-750g

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Salmon 200g $43.50 per kg

24

ea

SAVE $1.50

870

$

Coon Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

9

$ ea

ea

SAVE $2.30

Coon Cheese Slices 750g Selected Varieties $12 per kg

Primo Short Cut Bacon or Middle Bacon Twin Packs 500g $13 per kg

ea

SAVE 50¢

650

$

ea

SAVE $3.50

4

Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g $16 per kg

Perfect Italiano Parmesan or Romano Blocks, Shredded Parmesan or Ricotta 200-500g Selected Varieties

$ MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

6

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE 80¢

5

$

ea

SAVE 69¢

4

$ ea

SAVE 50¢

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties $1.07 per 100g

ea


FRIDGE Faves

pr i c e

2

180

$ Danone YoPro Protein 160g Selected Varieties $1.13 per 100g

ea

SAVE $2

Connoisseur Dessert Mousse 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

3

Pauls Milky Max Chocolate, Nestlé Milo Snack Tubs or CalciYum Yoghurt 12 Pack Selected Varieties

$ Danone Activia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 60¢ per 100g

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

SAVE $1.40

3

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

5

$

ea

SAVE 49¢

4

Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g 42¢ per 100g

$ ea

Tatua Dairy Whip Whipped Cream 300g or Lite Whipped Cream 250g

SAVE 65¢

Western Star Thickened Cream 300mL

SAVE 49¢

2

67¢ per 100mL

ea

SAVE $1.90

380

$

ea

SAVE $1.10

2

$ ea

Pauls Custard Vanilla or Low Fat Vanilla 600g 33¢ per 100g

$

$

ea

5

$

$

SAVE 95¢

399

$ ea

Ski Divine or D’lite Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

ea

40¢ per 100g

25


CLEANING Essentials

6

450

$

49

$

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE $6.50

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

Morning Fresh Lemon or Apple Dishwasher Liquid Caps 24 Pack 27¢ each

pr i c e

250

$

199

$

ea

SAVE $2.50

SAVE $2

Bref Power Active or Blue 50g Selected Varieties

Fairy Dishwashing Liquid Original or Lemon 433mL

$5 per 100g

White King Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

46¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E $1.29

5

$ Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

26

ea

ea

SAV E $1.99

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

Ajax All-In-1 700mL or Professional Power Cleaner Spray 475-500mL Selected Varieties

5

50

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

SAV E $1.80

Cold Power Capsule Regular or Sensitive 30 Pack

12

$

SAVE $6

40¢ each

Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 24¢ per 100 sheets

ea

350

$

ea

SAV E $3.49

Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 900mL-1 Litre Selected Varieties

Viva Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.67 per 100 sheets

7

$

ea

3

$

ea

SAV E $1


PET & PEST Essentials

8

$ 78¢ per 100g

110

$ Ultimates Indulge Cat Food 80-85g Selected Varieties

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

1650

$

ea

21¢ per 100g

$1.11 per 100g

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 3kg Selected Varieties 40¢ per 100g

390

$ Raid Odourless Flying Insect Killer 350g

ea

SAVE $2.69

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

ea

SAVE $1.55

Aerogard Odourless Protection or Tropical Strength Insect Repellent 150g $3.80 per 100g

350

$ Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 35¢ per 100g

150

$

ea

SAVE 39¢

12

SAVE $3.79

570

$

ea

SAVE $1.45

SAVE 99¢

80

¢

Nature’s Gift Dog Food 100g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

350

$

$

ea

ea

Purina Dentalife Oral Dog Chews 193-221g Selected Varieties

SAVE $1.50

490

$ 4 Legs Dog Roll 1.7kg Selected Varieties 29¢ per 100g

ea

ea

SAVE 35¢

27


Vitamin SALE Nature's Way Kid Smart Vita Gummies 60 Pack

Nature's Way Multi Vitamin Tablets 200 Pack $3.75 per 100 units

$12.50 per 100 units

Nature's Way Kid Smart Vita Gummies Multi Vitamin 120 Pack $8.33 per 100 units

ea

SAVE $7.50

750

$

7

50

$

Nature's Way Kid Smart Vita Gummies Multi Vitamin 60 Pack $12.50 per 100 units

750

$

ea

SAVE $7.50

ea

SAVE $7.50

10

$

Nature's Way Restore Tablets 28 Pack $35.71 per 100 units

10

$

ea

SAVE $10

ea

SAVE $10

50

%

OFF

S E L EC T E D R A N G E S

11

1599

$

$

ea

SAVE $16

SAVE $11

Swisse Ultivite Women’s Tablets 60 Pack

Swisse Ultiboost Sleep 60 Pack

$26.65 per 100 units

15

$

11

99

$

ea

Swisse Ultivite Men’s Tablets 60 Pack $26.65 per 100 units

50

$18.33 per 100 units

ea

SAVE $11.50

SAVE $16

10

$ Swisse Ultiboost Magnesium Tablets 60 Pack $17.50 per 100 units

28

ea

50 ea

Swisse Ultiboost Skin and Nails Tablets 60 Pack $19.17 per 100 units

SAVE $10.50

Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist consult your healthcare professional. Vitamin supplements should not replace a balanced diet.


Vitamin SALE Cenovis Magnesium Value Pack Tablets 200 Pack

7

Cenovis Garlic, Horseradish + C Complex Capsules 120 Pack

$4.42 per 100 units

8

ea

SAVE $7.50

Cenovis Vitamin C Sugar Free Tablets Value Pack 300 Pack $2.38 per 100 units

83

$ Cenovis Echinacea, Garlic, Zinc & Vitamin C Tablets 60 Pack

49

$

$6.24 per 100 units

714

$

ea

SAVE $8.83

SAVE $7.14

$12.75 per 100 units

7

$

ea

Cenovis Mega Vitamin C 1000mg Tablets 60 Pack $7.50 per 100 units

450

$

65

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE $7.65

50

%

OFF

S E L EC T E D R A N G E S

550

$

550

ea

$

SAVE $5.50 Caltrate Bone & Muscle Health Tablets 60 Pack $9.17 per 100 units

5

5

$

SAVE $5 Caltrate with Vitamin D Tablets 60 Pack $8.33 per 100 units

SAVE $5.50 Centrum Advance Tablets 30 Pack

$

ea

8

$ Centrum Advance 50+ Tablets 60 Pack $14.17 per 100 units

ea

ea

$18.33 per 100 units

SAVE $5

50 ea

SAVE $8.50

Caltrate Vitamin D 1000IU Tablets 60 Pack $8.33 per 100 units

Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist consult your healthcare professional. Vitamin supplements should not replace a balanced diet.

29


HEALTH, BEAUTY & Baby

30

%

pr i c e

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

OFF

SELECTED RANGE

2

50

$

ea

SAVE $2.50

10

$ Vaseline Body Lotion 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.33 per 100mL

2

Banana Boat Sunscreen Spray SPF 50+ 175g Selected Varieties $7 per 100g

Palmer’s Lotion Coconut Oil or Body Butter 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

$ Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per units

Schick Quattro Disposable Womens or Titanium Razors 3 Pack $2.13 each

30

SAVE $5.25

5

640 ea

SAVE $1.60

Dettol Foam Hand Wash 250mL Selected Varieties 84¢ per 100mL

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

SAVE $2

25

$ ea

SAVE $2.39

210 ea

SAVE $1.49

4

15

ea

Huggies Nappy Pants 24-29 Pack Selected Varieties

$

$ ea

SAVE 89¢

$

12

$

25 ea

$

BabyLove Cosifit Jumbo Nappies 60-99 Pack Selected Varieties

Johnson's Baby Lotion, Shampoo, Bath Wash or Oil 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $2.82

4

$

SAVE $1.50

350

$ Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties

ea

ea

LOCKED DOWN


HEALTH & Beauty

pr i c e

2

$ Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

Colgate Max White Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 100-110g Selected Varieties

69 ea

SAVE $2.70

3

75¢ per 100g

$1.20 per 100mL

ea

SAVE $1.99

3

3

$

ea

SAVE $1

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

9

$

$

$ Velvet Pure Soap 4 Pack 400g

Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

Listerine Mouthwash 945mL-1 Litre Selected Varieties

Libra Tampons 16 Pack or Long Panty Liners 39 Pack or Invisible Pads 10-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.59

4

Nivea Roll On Anti-perspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

$

5

$

ea

Matched

3

$

ea

SAVE $1

4

$ ea

SAVE 50¢

Poise Pads 8-16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

31


THE HOME OF

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 28th February 2018

Pepsi or Schweppes 10x375mL Selected Varieties

Duracell Coppertop AA 16 Pack or AAA Batteries 14 Pack

$1.47 per Litre

BE

50

899

$

ea

ICE

5

$

HAN HALF P ER T R TT ea

SAVE $11

SAVE $5.70

pr i c e 174

$

ea

Prima Drink 6x200mL Selected Varieties

SAVE $1.76

$1.45 per Litre

38¢

Per roll

7

$ Bega Tasty Cheese 1kg $7.99 per kg

99 ea

SAVE $5.01

18

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 48 Pack 21¢ per 100 sheets

6

$

$

ea

SAVE $7.99

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 28/02/18 02/08/17 until 08/08/17 06/03/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 28th February to Tue 6th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ313_280218_P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 28 02 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu