Skip to main content

Maleny iga 25 10 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 25th October to Tue 31st October 2017

25 $

for

SAVE $4.20

1409

han half p er t ri ett

89

¢

$

ce

B

Mars, Cadbury or Nestlé Share Bags 140-216g Selected Varieties

ea

SAVE $14.11

pr i c e

SAVE $1.11

John West Tuna 95g Selected Varieties

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

$9.37 per kg

$1.57 per Litre

Australian

premium beef m i nce

MULTI-BUY

2 12 $

for

IGA Premium Beef Mince 4 Star 500g $12 per kg

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

Gigantic savings ACROSS THE STORE

SUPA_IGACQ255_251017_P1


Halloween 6

$

pr i c e

ea

SAVE $6 Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

1250

$

$1.88 per 100g

Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g

3

ea

SAVE 29¢ Allen’s Confectionery Bags 200-265g Selected Varieties

180 ea

SAVE 10¢

Chupa Chups Bag 8 Pack Selected Varieties $1.87 per 100g

2

SAVE $12.50

3

$

$

$

ea

ea

SAVE 50¢ Allen’s Redskins 220g $1.36 per 100g

3

$

ea

SAVE $1 Allen’s or Nestlé Share Bags 160-200g Selected Varieties


Halloween 4

$ Kinder Chocolate Happy Halloween 102g $3.92 per 100g

550

$

ea

SAVE $1.49

Chupa Chups Mini Lollipops or Mentos Mini Fruit Tube 50 Pack

ea

SAVE $1.49

360

$

ea

SAV E $1.39

Kinder Bueno or Chocolate Mini 108g $3.33 per 100g

180

$ Mentos Mini Rainbow Bag 120g $1.50 per 100g

ea

SAVE 40¢

Halloween Pumpkin Treat Bucket, Scream Mask, or Horror Teeth Selected Varieties*

2

$

ea

price

Kinder Chocolate 16 Pack 200g $1.25 per 100g

15

*While Stocks Last

3

ea

SAV E $2.50

$

$ Halloween Costumes Girls or Boys*

250

$

ea

Halloween Witches Hat, Make Up or Devil Headbands Selected Varieties*

ea

3


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

New Season

699

$

kg

Yellow Flesh Peaches

7

$ USA White Seedless Grapes

99 kg

Kiwifruit

399 kg

Red Capsicums

$1.43 per 100g

4

$1 per 100g

499

$

ea

Eat Well Walnuts Natural 350g $1.99 per 100g

Snacking Tomatoes 200g $1.25 per 100g

499

$ Mushroom Cups or Slices 500g

699

$

ea

200g pack

199

$

ea

500g pack

250

$

for

(Product of NZ)

$

Little Leaves Big Salad Mix or Baby Spinach 350g

52 $

Brown Onions 1kg Pack $1.99 per kg

1kg pack

249

$

ea

Love Beets Beetroot 250g $1 per 100g

ea

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

look for the lock

1299

$ Australian Economy Beef Rump Steak

699

$ Australian Boneless Pork Leg Roast

Australian Lamb BBQ Chops

Crystal Bay Medium Cooked Prawns

27

$

99 kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

1199 kg

Australian Pork Loin Chops

1299

$

kg

Australian Large Green King Prawns

kg

$

kg

1199

$

1399

$

kg

Australian BBQ Beef Blade Steak

25

$

99 kg

Global Seafoods Basa Fillets 1kg $7.99 per kg

kg

7

$

99 ea

Lilydale Free Range Whole Chicken

Lilydale Free Range Bulk Breast Fillets

599

$

1399

$

kg

LOCKED DOWN

1399

$ Lilydale Free Range Bulk Thigh Fillets

kg

LOCKED DOWN

kg

LOCKED DOWN

5


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

11

$

SAVE $11.50

Continental Chorizo

599

$ Devon

2999

$ President Camembert or Double Brie Cheese

6

1199

$

kg

SAVE $14

Streaky Bacon

kg

SAVE 50¢

999

$ South Cape 3 Cheese Platters 320-345g Selected Varieties

ea

SAVE $3

kg

SAVE $6

1999

$

kg

SAVE $1

Thick or Thin Sausages

kg

SAVE $2

Silverside Sliced or Shaved

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

699

1599

$

$

$

kg

SAVE $1.30

1599

49 kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

1899

$ Ausfresh Mediterranean Mixed Olives Selected Varieties

$52.45 per kg

kg

SAVE $1.51

1049

$ Royal Line Smoked Salmon 200g

kg

ea

SAVE $3.47


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

329

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.10

3

$ Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1.25 per 100g

IGA Baker’s Oven Jam, Chocolate or Lamington Sponge Roll 350g $1.14 per 100g

399

$

ea

SAVE 30¢

249

$ IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g

IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

LOCKED DOWN

449

$

ea

LOCKED DOWN

249

$ Golden Crumpet Breaks 425g, Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack, Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

Artisan Batard Bread 400-500g Selected Varieties

3

$

99 ea

SAV E 30¢

La Fournée Dorée Brioche Burger Buns 200g $2.25 per 100g

4

$

49 ea

SAV E $1.10

Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

269

$

ea

SAV E 90¢

7


SWEET Treats

price

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

SAVE $1

5

$ Maltesers, Pods or M&M’s 250-345g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2

2

$ ea

SAVE $1.70

Allen’s Lollies Bag 150-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

MULTI-BUY

25 $

for

SAV E $4.20

Mars, Cadbury or Nestlé Share Bags 140-216g Selected Varieties

8

3

Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

5

$

$

ea

SAVE $1.50

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

ea

SAVE $2


TASTY Snacks

2

$ Smith’s or Doritos Corn Chips 150-170g or Sakata Crisp 75g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

4

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

$ Arnott’s Assorted Creams 500g

124

$ Sakata Rice Crackers 90-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.16

3

$

Nabisco Premium Original or Spring Onion Crackers 400g

Paradise Kidz Multipack Biscuits 250g or Green’s Choc Chip Chunkies Minis 200g

Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties

4

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy, Cookies or Vita-Weat Multipack 7-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

3

ea

Kettle Sweet Potato Chips 92-135g or Potato Chips 175g Selected Varieties

SAVE 99¢

180

Nabisco Ritz Original Crackers 250g

ea

SAVE 20¢

80¢ per 100g

3

$ ea

Kellogg’s Pop Tarts SAVE 99¢ 400g, Special K Protein Bites 81g or Biscuit Moments 125g or Be Natural Nut Bars 160g or Bites 81g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

3

$

$

$

$ ea

SAVE $1

75¢ per 100g

ea

SAVE $1

80¢ per 100g

2

50

$

ea

SAV E $1 Uncle Tobys Muesli Bars, Le Snak, Roll Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.39

2

$

ea

SAVE 54¢

140

$

ea

SAV E 60¢ Real Foods Corn or Rice Thins 125-150g Selected Varieties

9


FANCY A Cuppa?

price

1

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

V8 Power Blend or Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

3

$5.77 per 100g

4

ea

SAVE 80¢

Nestlé Milo 450g $1.22 per 100g

$

320

$ ea

SAVE $1.60

450

$ Vittoria Coffee Capsules 12 Pack 78g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

550

07

$

ea

SAVE $2.49

Tetley Natural Green or Decaf Green Tea Bags 50 Pack

ea

SAVE 90¢

425

$ Tetley Chai Latte Classic or Vanilla 8 Pack $2.13 per 100g

ea

SAVE $1.75

$

ea

LOCKED DOWN

5

$5.33 per Litre

10

2

$

$

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties

ea

SAV E $1.10

380

$

ea

SAV E 25¢

ea

SAV E $1.09

Lipton Tea Bag Intense Extra Strong 100 Pack

Pauls Zymil Lactose Free Milk 1L Selected Varieties

Bushells Classic Gourmet Instant Coffee 100g

$2.08 per 100g

$2 per Litre

$3.80 per 100g


REFRESH Me

NEW AT

MULTI-BUY

25 $

for

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

3

$ ea

SAVE $1.50

Schweppes Mineral Water, Soda Water, Tonic Water or Dry Ginger Ale 1.1 Litre Selected Varieties

WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.

SAVE $1

Diet Rite Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

3

$ Buderim Ginger Beer 4x250mL Selected Varieties $3.69 per Litre

ea

SAVE 50¢

3

$

69 ea

SAVE $1.30

V Energy Drink Pure 275mL $10.91 per Litre

ea

SAV E $1 11


REFRESH Me

pr i c e

3

74

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 52¢ per Litre

Santa Vittoria Still or Sparkling Mineral Water 1.5 Litre $1.33 per Litre

6

SAVE $3.75

2

190

$

ea

Real Iced Tea 1.25 Litre Selected Varieties $1.52 per Litre

ea

SAVE $1.90

4

$

$

ea

SAVE 49¢

Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE $1.25

$

ea

SAV E $5.70 Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3 per Litre

$1.20 per Litre

12

23 $

Schweppes, Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

for

SAVE $1.80

350

$ Pepsi Cola or Max 4x300mL $2.92 per Litre

ea

SAVE $1.75


2

Everyday essentials at every day low prices

$ Black & Gold Apple or Orange Juice 2 Litre

ea

EV ERY DAY

$1 per Litre

219

$ Black & Gold Choc Fudge or Coconut Cookie 325g

ea

EV ERY DAY

67¢ per 100g

5

$ Black & Gold Honey Squeeze 375g $1.33 per 100g

Black & Gold Water Ices 24x70mL

EV ERY DAY

Black & Gold Topping 600mL Selected Varieties

175

29¢ per 100mL

ea

EV ERY DAY

ea

EV ERY DAY

23¢ per 100mL

$ ea

385

$

180

$ Black & Gold Sweetened Condensed Milk 397g $4.53 per kg

ea

EV ERY DAY

13


RISE & Shine

3

$ Uncle Tobys Weeties 455g or Vita Brits 750g

ea

SAVE 95¢

5

Kellogg’s Coco Pops Chex 500g or Coco Pops 650g

$ IXL Jam 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

SAVE 60¢

3

Capilano Honey 500g $1.12 per 100g

$ Promite 290g $1.03 per 100g

14

Be Natural Granola 450g Selected Varieties

560 ea

SAVE $1.75

350

$ ea

SAVE $1.50

SPC Diced Fruit in Jelly or Juice 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

ea

SAVE $2

89¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.59

$ ea

SAVE 99¢

2

ea

4

$ Kellogg’s Special K 300-535g Selected Varieties

5

$

350

$ Sanitarium Weet-Bix Crunchy Honey Bites 510g or Wild Berry 500g

ea

SAVE 96¢

4

$ Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties 24¢ per 100mL

ea

SAVE $1.79


FILL UP THE Pantry

2

50

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

SAVE 50¢

3

$

ea

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

Sunbeam Mixed Fruit 1kg

ea

SAVE $1.25

$7.50 per kg

750

$

ea

SAV E $1.10

MasterFoods Marinade 375g or Dolmio Aussie Grown Pasta Sauce 500g Selected Varieties

2

ea

SAVE 89¢

3

$

50

$

Sunbeam Australian Raisins 375g

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

$10.67 per kg

4

ea

SAVE 83¢

$

ea

SAV E 70¢

4

$ Continental Recipe Base 190-210g Selected Varieties

160

$ ea

SAVE $1

CSR White Sugar 1kg 16¢ per 100g

ea

SAVE 45¢

Sunbeam Cooking Nuts 70-150g Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1

460

$ Glad Foil 30m x 30cm, Wrap 80m x 33cm or Bake & Cooking Paper 25m x 30cm

ea

SAVE $1.27

15


Freshly grind our 100% Australian Natural Sea Salt to finish your next dish.

89

¢

SPC Baked Beans or Spaghetti 420-425g Selected Varieties

SAVE 66¢

4

120

$

ea Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.71 per 100g

SAVE 35¢

$ Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties

2

Maggi 2 Minute Noodles or Fusian Mi Goreng 5 Pack Selected Varieties

$ McKenzie’s Salt or Pepper Grinder 55-115g Selected Varieties

330

$

Edgell Mixed Vegetables 420g, Four Bean Mix or Red Kidney Beans 750g

ea

SAVE 95¢

1

$ ea

SAVE 70¢

Country Cup Soup 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

ea

SAV E 99¢

For recipe inspiration and more about our Australian owned company, visit: McKenziesFoods.com.au /McKenziesFoods /McKenziesFoods

16

3

$ ea

SAVE $1

$1.82 per 100g

ea

Hamper Corned Beef 340g Selected Varieties $14.71 per kg

5

$

ea

SAV E 49¢

Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg

220

$

ea

SAV E $1.08

Sirena Tuna 185g Selected Varieties $16.22 per kg

3

$

ea

SAV E 99¢


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

14

$ Passage to India Simmer Sauce 375g Selected Varieties

ea

SAVE $2.16

57¢ per 100g

3

Mission Deli Style Tortilla Triangle or Round Corn Chips 500g 80¢ per 100g

350

Mission Salsa 453g Selected Varieties

ea

SAVE $1

77¢ per 100g

2

$ ea

SAVE 80¢

$

ea

SAVE $1.27

$ Mission Tortilla Wraps 8-12 Pack or Naan Bread 4 Pack Selected Varieties

4

$

Mission Taco Shells 10-12 Pack, Indian Chapattis 6 Pack or Taco Sauce 250g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

120

$ Mission Taco Seasoning 35g

ea

SAVE 43¢

$3.43 per 100g

1

$ Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

250

$

ea

LOCKED DOWN

Tilda Rice 250g Selected Varieties $1 per 100g

250

$

ea

SAV E 90¢

Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g $1.65 per 100g

330

$

30¢ per 100g

50 ea

SAVE 44¢

ea

SAV E 89¢

17


FRIDGE Faves

4

50

$ Don Skin-on or Skinless Cocktail or Footy Franks 600-750g Selected Varieties

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g

SAVE $2

7

$

ea

$9.33 per kg

ea

SAVE $2.99

price

250

$ Jarlsberg Cheese Minis 5 Pack 100g $25 per kg

7

$

ea

4

$

SAVE $2.50

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg

5

Coon Cheese Sliced, Grated or Block 250g Selected Varieties

40¢ per 100g

ea

SAVE $1

50 ea

SAVE $4.49 KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $11.90 per kg

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties

$

SAVE $2

$13.33 per kg

250

$ Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

18

ea

ea

SAVE $1.15

$16 per kg

4

$

ea

SAVE $1.30

2

$ Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 50¢


FRIDGE Faves SAVE $1.29 Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6x125g or Yoghurt 700g Selected Varieties

5

SAVE $1.29

$

Yoplait Formé Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

450

$ Pura Double Thick Cream 300mL

$3.50 per Litre

350

$

ea

SAVE 90¢

2

$ B-Well Pro Active Drink 5x100mL $4 per Litre

ea

SAVE 99¢

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

3

$

ea

SAVE $1

$1.50 per 100mL

Berri Australian Grown Orange Juice 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.50

Danone Activia Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g

350

$ Jalna Yoghourt 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

Breaka or Ice Break Iced Coffee or Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

SAVE $1.40

450

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

ea

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE 35¢

A2 Milk 2 Litre

19


FREEZER Faves

6

$

ea

SAVE $1.92

Streets Golden Gaytime, Peters Drumstick, Maxibon, Eskimo Pie or Monaco Bars 4-6 Pack or Blue Ribbon Gelateria 900mL Selected Varieties

4

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

20¢ per 100mL

150

$ Gelativo Sorbet or Gelato 125mL Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$1.20 per 100mL

5

$

$

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre or Slices 12 Pack Selected Varieties

Peters Icy Pole Lemonade and Raspberry 575mL or Lemonade 600mL 8 Pack

Häagen-Dazs Ice Cream Classic Collection 4 Pack

SAVE $1.90

$2.50 per 100mL

350

$

10

$ ea

ea

SAVE $2.50

5

$

ea

Lifesavers Ice Block 8 Pack

SAVE $1.10

93¢ per 100mL

ea

SAVE $2

price

Balfours Premium Mini Pies Chicken or Beef 600g 24 Pack 79¢ per 100g

20

4

$

74 ea

SAV E $4.75

Golden Wok Beef Mini Dim Sim 40 Pack or Dim Sim 30 Pack

6

$

ea

SAV E $4

Homer Hudson Ice Cream 473mL Selected Varieties $2.11 per 100mL

10

$

ea

LOCKED DOWN

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

4

$

ea

SAV E $1.50


FRIDGE & FREEZER Faves

pr i c e

7

5

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg 70¢ per 100g

$ ea

SAVE $7.01

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g or Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

4

$7.50 per kg

ea

Mrs Macs Pies or Sausage Roll 4 Pack 700g Selected Varieties

SAVE $1.50

$1 per 100g

$

3

64¢ per 100g

$ ea

SAVE 50¢

750

$ Birds Eye Fish Fingers Made From Hoki 1kg

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

McCain SuperFries 900g-1kg Selected Varieties

Birds Eye Steam Fresh Couscous or Quinoa 400g or Heinz Frozen Vegetables 750g-1kg Selected Varieties

450

$

SAVE $1.64

6

$ ea

Pacific West Squid 360g or Sauce Sensations 300g Selected Varieties

SAVE 79¢

4

ea

$

ea

SAVE $1.15

5

$ ea

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

SAVE 69¢

ea

SAVE $2.80

- DINNER IN

Minutes

5

$ Pitango Soup 600g Selected Varieties 83¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties $1.04 per 100g

650

$

ea

LOCKED DOWN

Quick As Wok or Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties $1.70 per 100g

595

$

ea

SAVE $1.04

21


PRICE MATCH.

YOU WON'T PAY MORE. With our Price Match promise, IGA has checked and matched to the lowest price of 100s of everyday products to the big supermarkets. Delivering you great value every day.

PRICE

MATCH PROMISE

Another reason it pays to shop independent 22


CLEANING Essentials

pr i c e

8

$

$

ea

SAVE $8.25

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

1275

25

ea

SAVE $12.75

Fairy All In One Dishwasher Capsules Lemon Platinum 37 Pack or Original 44 Pack

42¢

Per roll

4

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

SAVE $2.99

8

$ Kleenex Viva White Paper Towels 8 Pack $1.67 per 100 sheets

12

ea

SAVE $4.35

SUPPAWT GUIDE DOGS

COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE!

Vanish NapiSan Gold Oxi Action or White 2kg or Gel 1.75 Litre

Pine-O-Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

SAVE $7

3

10

$

$ ea

Sorbent Silky White 2ply Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

$

ea

SAVE $4.99

3

$ ea

SAVE $2

Quilton Toilet Roll 4ply 6 Pack 36¢ per 100 sheets

ea

SAVE $2

THANKS FOR YOUR SUPPAWT!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 23


PET & HOME Essentials

2

60

$ My Dog 680g Selected Varieties

SAVE 60¢

38¢ per 100g

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Sweet Potato Roll or Turkey and Veggie Roll 1.8kg

4

$

29

SAV E $1.21

24¢ per 100g

My Dog 1.5kg Selected Varieties 47¢ per 100g

1

$

Chum Dog Food 700g Selected Varieties

ea

7

$

ea

50 ea

SAV E 15¢

21¢ per 100g

750

$

ea

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

SAVE $2.99

74¢ per 100g

4

$

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

$2.22 per 100g

ea

SAVE $3.19

450

Raid One Shot Odourless Flying or Multipurpose Insect Killer 220g

$

ea

LOCKED DOWN

$2.05 per 100g

30%

OFF

SELECTED RANGE

Soda Stream Syrup 440mL Selected Varieties $9.32 per Litre

410

$

69

25

$

ea

SodaStream Jet Sparkling Water Maker

SAVE $1.85

$

ea

SAVE $10.99

Prinetti Slow Cooker 3 Litre

ea

SAVE $4.99

Prinetti Toaster 2 Slice, Plastic Kettle 1.7 Litre or Electric Rice Cooker 5 Cup

16

$

ea

SAVE $2.99

30%

OFF

SELECTED RANGE

870

$ Mirabella LED Globe 11W 1 Pack Selected Varieties

24

ea

SAVE $4.29

10

Energizer Max AAA Batteries 8 Pack $1.25 each

ea

SAVE $3.58

420

$

$

Command Adhesive Hooks 1-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.80


HEALTH, BEAUTY & Baby

pr i c e Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.13 per 100g

Natures Organics Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties 30¢ per 100mL

4

10

50

$

SAVE $4.50

150

$

$

ea

ea

SAVE 40¢

ea

Live Salon Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

SAVE $4

4

Huggies Jumbo Nappies 64-96 Pack or Ultimate Nappy 45-108 Pack Selected Varieties

$ Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties $1.78 per 100mL

30

$

ea

SAVE $3

150

$ ea

SAVE $1

ea

SAVE 20¢

Heinz Baby Food 120-170g Selected Varieties

30%

OFF

SELECTED RANGE

Australian Pure Beauty Sensitive Face Wash or Moisturiser 250mL $1.44 per 100mL

360

$

ea

SAVE $1.55

30

%

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

4

$

ea

SAVE $1.50

We’ve locked down prices on these everyday products.

OFF

Cancer Council SPF 50+ or SPF+30 Sunscreen 200mL Selected Varieties $6.50 per 100mL

13

$

ea

SAVE $3.45

15

$

SELECTED RANGE

ea

LOCKED DOWN

Gillette Fusion Hydra Gel Sensitive or Pure & Sensitive Skin Shave Gel 195g $2.67 per 100g

520

$

ea

SAVE $2.30

Karicare Plus Toddler Formula 3 or 4 900g

look for the lock

$1.67 per 100g

25


HEALTH & Beauty

pr i c e

3

$ Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties

50

SAVE $3.50

$1.09 per 100mL

249

$

ea

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.46 per 100g

ea

SAVE $2.50

30%

OFF

SELECTED RANGE

905

$ Nicorette Cooldrops 2mg or 4mg Lozenges 20 Pack 45¢ each

SAVE $3.95

2

1750

$

26

299

$

ea

SAVE $2.66

5

ea

SAVE $2.35

Palmolive Body Butter 400mL Selected Varieties $1.25 per 100mL

Tena Ladies Pads 6-12 Pack, Mini Ultra Thin Pads 16-20 Pack or Mens 14 Pack Selected Varieties

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules or Tablets 20-24 Pack

Telfast Hayfever Allergies Tablets 120mg 5 Pack or 12hr Relief 60mg 10 Pack

$

550

SAVE 40¢

Libra Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

295

$ ea

ea

SAVE $1

$ ea

LOCKED DOWN

5

4

$

$ ea

SAVE 79¢

80¢ per 100mL

$4.12 per 100g

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Toothpaste 190g or Toothbrush 360 Advanced 1 Pack Selected Varieties

$

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

Metamucil Orange Fibre Supplement 425g

ea

ea

SAVE $1.85


OMO Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

785

$

9

$

ea

SAVE $7.85

Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

5

99 ea

SAVE $10

339

$

50

$

ea

ea

SAVE $3.40

SAVE $5.50

Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.13 per 100g

87¢ per 100mL

50

%

OFF

SELECTED RANGE

775

$

ea

SAVE $7.75

Finish Quantum Ultimate Original 16 Pack or Power & Pure 20 Pack Selected Varieties

pr i c e

Décor Tellfresh 900mL-1 Litre Container Selected Varieties

234

$

ea

SAVE $2.65

50

%

OFF

lynx RANGE

3

$

49 ea

SAVE $3.50 Comfort Aromatherapy Fabric Softener 750mL or Conditioner 800mL Selected Varieties

25

ea

SAVE $25 Veet Sensitive Precision Styler 1 Pack

3

$

$

Dettol Foam Hand Wash Lime and Mint or Rose and Cherry Refill 900mL 47¢ per 100mL

425

$

ea

SAVE $4.25

ea

SAVE $3.25 Lynx Shower Gel 400mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

27


this week’s s Special On Sale Wed 25th October to Tue 31st October 2017

Buy This & Support

Movember

9

$

18 ea

SAVE $9.18 Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

pr i c e

142

$

ea

SAVE $1.43 MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

325

$ Weight Watchers Gourmet Menu Frozen Meal 340-350g Selected Varieties

for details of your nearest store and other great offers

ea

SAVE $3.25

SAVE $3

450

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $4.50 SUPA_IGACQ255_251017_P28

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

3

$

Lynx Dry Anti-perspirant or Deodorant 96-100g or 155-160mL Selected Varieties

LIKE US IGA Australia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Offers available 25/10/17 until 31/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 25 10 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu