Skip to main content

Maleny iga 22 11 17

Page 1

THE HOME OF

Summer

SALE

Proudly Independent

Visit IGA.COM.AU for more info

25

$

On Sale 22nd November 2017

99

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

price

150

$ Arnott's Shapes 160-190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

price

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4–6 Pack Selected Varieties

PRICE MATCH

420

$

ea

SAVE $4.20

Coca–Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

1410

$

ea

SAVE $14.10

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

337

$

SAVE $3.38

Promise WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN!

On Sale Wed 22nd November to Tue 28th November 2017. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SUPA_V1_IGACQ269_221117_P1


Summer SALE NOW ON!

1099

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

30

%

599

$

OFF

SELECTED RANGE

19

$

ea

$13.31 per kg

99 kg

Australian Beef

670 T-Bone STEAK

$ Sistema To Go Salad Max 1.63 Litre

Farm Foods Sausages 450g Selected Varieties

ea

SAVE $3

320

$ Jiffy Firelighters 24 Pack

ea

SAVE $1.30

$13.33 per 100 units

Perfect Entertaining Partners!

30

%

OFF

Selected e Deeko Rang

2 2

320

$

ea

220

$

ea

330

$

ea

SAVE $1.45

SAVE 99¢

SAVE $1.49

Deeko Entertainer Plates 20 Pack

Deeko Family Plastic Cups 225mL 20 Pack

Deeko Dinner Napkins 2 Ply 25 Pack Selected Varieties

16¢ each

11¢ each

$13.20 per 100 units


Summer SALE NOW ON!

pr i c e 1

$

9

$

20

ea

SAVE $9

ea

Mars Celebrations Box 540g

SAVE $1.20

$1.67 per 100g

Pepsi, Solo or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties 96¢ per Litre

140

$

Skittles Share Bag 110g or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

Pepsi or Schweppes 10x375mL Selected Varieties $2.13 per Litre

8

$

ea

SAVE $3.20

ea

SAVE $1.40

Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $1.67 per Litre

6

$

650

$ ea

SAVE 99¢

Coca-Cola 4x330mL Selected Varieties $4.92 per Litre

ea

SAVE $1.35

3


Summer SALE NOW ON!

3

ea

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50g or Cream Cheese & Crackers 55g Selected Varieties

SAVE $2.19

Primo Triple Smoked Bacon 200g $16.50 per kg

5

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

5

4

ea

SAVE $2.15

SAVE $1

$ ea

SAVE $1.99

$

ea

3

$ McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

2

$

30

$

Weight Watchers Gourmet Menu Frozen Meal 340-350g Selected Varieties

McCain Original Fries or Wedges 750g

SAVE 99¢

$4 per kg

450

$

4

$

ea

SAVE $2

ea

Hans American Hot Dogs 375g $10.67 per kg

ea

SAVE $2


80¢

PeR ice cream

16

18

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

$

99 ea

$

ea

SAVE $11

7

Streets Family Value Summer 20 Pack 95¢ per 100mL

$

ea

Jamface By Poh 850mL or Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Weis Mango Ice Cream or Sorbet 1 Litre Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1

60¢ per 100mL

350

$ Nanna’s Waffles 200g or Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

SAVE $2.99

ea

SAVE $1.10

Lifesavers Ice Block 8 Pack or Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

7

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 18¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.70

6

Skinny Cow Ice Cream 4 Pack or Darling Downs Wonder Pops 9 Pack Selected Varieties

$ Proud & Punch Frozen Yoghurt 900mL or Multipack 6 Pack Selected Varieties

SAVE $5

ea

SAVE $2.50

550

$

SAVE $2

350

$ ea

SAVE $2

Viking Frozen Fruit 300g Selected Varieties $11.67 per kg

ea

ea

SAVE $1.20

5 5


250

$

ea

Kensington Pride Mangoes

3

99

$ Yellow or White Flesh Peaches

kg

$1.66 per kg

3

3

$

3kg pack

99 ea

Hass Avocados

(Product of New Zealand)

250

kg

Baby Cos Lettuce

twin pack

Baby Broccolini

399

$

2

ea

$

ea

ea

ea

IGA Fresh Thai Salad Kit 285g

IGA Fresh Family Crunchy Salad Kit 480g

$1.40 per 100g

83¢ per 100g

799

$ Eat Well Almonds Natural 500g or Pistachios 375g

Entertain this season with our washed & ready Salads 6

3

$

ea

$

$ Lebanese Cucumber

499

$ Pre Packed Valencia Oranges 3kg

ea


Summer ENTERTAINING!

9

$

99 kg

look for the lock Premium Double Smoked Leg Ham

FirTHeE up

BARBECUE

999

$ Australian Lamb Leg Roast

kg

1999

$ Australian Lamb Rump Steak or Roast

Lilydale Free Range Fresh Whole Bird

699

$ IGA Bone In Leg Ham (Whole or Half)

kg

Canon Sweet Chilli Chicken, Southern Style Chicken or Chicken Breast Strips 440g

599

$

kg

kg

LOCKED DOWN

699

$

ea

$1.58 per 100g

1399

$

kg

Australian Large Green Banana Prawns

2399

$

kg

QLD Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

3299

$

kg

Global Seafoods Basa Fillet 1kg

799

$

ea

LOCKED DOWN Free Range Bulk Value Chicken Thigh & Chicken Breast Fillets

$7.99 per kg

7


Summer ENTERTAINING! 18

Family Chef Roast Pork with Crackle

$

kg

SAVE $5

Perfect PLATTERs Partner

kg

SAVE $5

Short Cut Bacon

999

$

kg

SAVE $1

KR Thick or Thin Sausages

$

kg

SAVE $1.41

Mortadella Selected Varieties

price

1499

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

599

$

8

699

1199

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

$29.95 per kg

SAVE $7

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

1199

99 kg

$

kg

SAVE $4

$

Primo Salami 200g Selected Varieties

16

99

$

ea

SAVE $1

SAVE $15.01

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

1899

$

kg

Ausfresh Kalamata Olives

799

$

SAVE $1

2999

$

ea

SAVE $3.26

kg

President Camembert or Double Brie Cheese

kg

SAVE $14


Summer ENTERTAINING! 5

99

$ Big Sister Fruit Mince Pies 6 Pack 360g

ea

$1.66 per 100g

IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g 75¢ per 100g

449

$

ea

LOCKED DOWN

329

43¢ per 100g

ea

SAVE $2.10

299

$ Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

10

ea

ea

LOCKED DOWN

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

249

LOCKED DOWN

379

SAVE 70¢

279

$ Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

ea

LOCKED DOWN

ea

SAVE 70¢

499

$

ea

$ IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties

IGA Baker's Oven Pastry Flan 170g $1.35 per 100g

$

229

$

49

$

$1.31 per 100g

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

Big Sister Golden or Rich Christmas Fruit Cake 800g

389

$ Mission Wraps Soft & Fluffy 450g

ea

SAVE $1

86¢ per 100g

299

$ Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

SAVE $1

IGA Baker’s Oven Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

9


BAKING ESSENTIALS

3

$

ea

Nestlé or Plaistowe Baking Chocolate or Cocoa 180-290g or Mini Smarties 150g Selected Varieties

SAVE 85¢

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g or Carnation Evaporated Milk 375mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 50¢

3

Sunbeam Mixed Fruit With Real Glacé Cherries 375g or Walnuts 120g

$ Green’s Cake, Cupcake or Brownie Mix 220-600g Selected Varieties

10

ea

SAVE 99¢

350

$

SAVE 79¢

350

$ Angas Park Prunes 250g or Sunbeam Australian Raisins 375g

ea

Bundaberg White or Raw Sugar 1kg 16¢ per 100g

ea

SAVE 39¢

4

$

ea

SAVE 50¢

160

$

Sunbeam Nuts 70-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1


GET READY FOR

20

ea

Christmas Premium Bon Bons 6 Pack*

Christmas Wrap 4 Pack*

10

ea

2

$

$ Christmas Bon Bons 20 Pack*

4

$

$

ea

Christmas Large Gift Bag*

ea

30

%

OFF

SELECTED RANGE

3

$ Christmas Gift Ribbon*

4

$ ea

Premium Deluxe Christmas Cards 12 Pack*

ea

410

$

4

$ Christmas Ham Bag*

*Not Available in all stores. While stocks last.

3

Command Small 2 Pack or Clear Mini 6 Pack Adhesive Hooks

ea

SAV E $1.90

$ ea

Christmas Cards 30 Pack*

ea

11


GET READY FOR pr i c e

10

pr i c e

$

ea

Lindt Lindor Limited Edition 345g $2.90 per 100g

SAVE $10

Lindt Lindor Gift Box 235g Selected Varieties $3.96 per 100g

MULTI-BUY

29 $

Mars Christmas Stocking 187g $2.41 per 100g

for

SAVE $2.98

Guylian Temptations 307g $4.23 per 100g

12

3

$

99 ea

ea

Cadbury Chocolate Rose Tin 620g

SAVE $9.70

$2.18 per 100g

13

10

$

ea

SAVE $4.99

Cadbury Milk Tray 420g or Roses 450g

4

$ $5.33 per 100g

ea

SAVE $14.50

ea

Santa Kinder Surprise 75g

1350

$

$

Blackwood Lane Spiral Wafers 374g Selected Varieties $1.07 per 100g

9

30

$

ea

SAVE 99¢

Advent Calendars 65g Selected Varieties $4.62 per 100g

SAVE $4.99

3

$

ea

SAVE 22¢


SWEET Treats

BETTER THAN

pr i c e

NEW

pr i c e

85

ea

SAVE $1.15

350

$ Cadbury Block Chocolate 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

6

$

¢

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

AT

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g $1.88 per 100g

SAVE $6

250

$ Cadbury Coco Blocks 100g Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

3

$ Mars or Skittles Share Bags 12-18 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.60

Mars Bites, M&M’s, Maltesers or Pods 140-180g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.25

Buderim Ginger Candies 40-50g Selected Varieties

150

$

ea

SAV E 70¢

50 ea

SAVE $1.50 Cadbury Freddo Block 190g Selected Varieties $1.84 per 100g

13


TASTY Snacks

2

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

Matched

4

$2.56 per 100g

ea

SAVE 99¢

2

$ Sakata Rice Crackers 90-100g or Sunbites Crackers 120g Selected Varieties

SAVE 40¢

Buy a $2 bauble AND

ea

Vinnies

50

$

ea

$ SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties

2

50

$

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

$1.20 per 100g

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties $1.04 per 100g

ting I’m Suppor

Vinnies

I’m Suppor ting

Vinnies

TH IS

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

SAVE $1.15

Arnott’s Country Cheese, Sesame Wheat or Cheds Crackers 250g

TH IS

3

$1.71 per 100g

$

ea

SAVE 80¢

130

$

3

$

ea

ea

SAVE 50¢

Be Natural Bars 160-175g, Kellogg’s Crunchy Nut Bars 180g or K-Time Twists 185g Selected Varieties

Uncle Tobys Farmers Pick Muesli Bars 175g Selected Varieties $2.29 per 100g

ea

SAVE $1.39

3

$

ea

SAVE 99¢

4

$

ea

SAVE $1.50

Help support the community and tackle the important issue of homelessness this Christmas. www.iga.com.au/vinnies

Name:

Name:

Appeal runs from 8th November to 26th December 2017. All money raised from the sale of baubles during the appeal will be donated by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW 2113, Phone: (02) 9741 3000, Fax: (02) 9741 3399, email marketing@metcashfg.com), to the St Vincent de Paul Society in your state/territory. For more information on how to help Vinnies visit www.iga.com.au/vinnies

14


TASTY Snacks

2

$ Arnott’s Jatz, Clix or Savoy 180-250g Selected Varieties

Poppin Mini Microwave Popcorn 5 Pack Selected Varieties $2.48 per 100g

ea

SAVE $1

310

$

250

$

ea

SAVE $1.10

Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Sakata Rice Chips 75g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

250

$ Majans Infuzions 110g Selected Varieties $2.27 per 100g

ea

SAVE 99¢

We’ve locked down prices on these everyday products.

270

$

look for the lock

Sunbites Funbites 5 Pack 95g Selected Varieties $2.84 per 100g

ea

LOCKED DOWN

3

$

250

$ Smith’s Multipack Chips 5-6 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

250

$ Parker’s Original Pretzel Snacks 6 Pack $1.67 per 100g

ea

LOCKED DOWN

ea

LOCKED DOWN Cheetos Balls 190g, Burger Rings 220g or Twisties Zig Zags 125g

15


REFRESH Me

pr i c e NEW

175

$

SAVE $1.75

270

$

ea

Lipton Infused Water Cucumber & Mint or Watermelon 1.5 Litre $1.17 per Litre

ea

SAVE $1.80 Mount Franklin Sparkling Water 4x250mL Selected Varieties $2.70 per Litre

1

50

$

ea

Mount Franklin Lightly Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties

205

$

SAV E $1.05 Fiji Water 1 Litre $2.05 per Litre

ea

SAVE 54¢

4

$ Voss Sparkling or Still Water 800mL $5 per Litre

ea

SAVE $1

$1.20 per Litre

4

$

ea

SAV E $2 Mount Franklin Sparkling Spring Water 4x450mL Selected Varieties

San Pellegrino Sparkling Water 750mL $2.67 per Litre

16

2

$

$2.22 per Litre

2

$ ea

SAVE $1.19

Evian Natural Mineral Water 1 Litre $2 per Litre

ea

SAVE $1.29


REFRESH Me

pr i c e

445

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.19 per Litre

250

$ Gatorade 600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$4.17 per Litre

3

$6 per Litre

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.91 per Litre

ea

SAVE 45¢

650

$

Bundaberg 10x375mL Selected Varieties $2.80 per Litre

ea

SAVE $2

SAVE $4.45

MULTI-BUY $ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.83

Schweppes or Pepsi Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

Edenvale Non Alcoholic Wine 750mL Selected Varieties $9.33 per Litre

27 for

SAVE $3.50

7

$

ea

SAVE $2.50

25 for

SAVE $1

$1.25 per Litre

MULTI-BUY $

$ V Energy Drink 500mL Selected Varieties

1050

$

ea

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.88 per Litre

17

$

ea

SAVE $11.50

620

$

ea

LOCKED DOWN

17


10

$

99 ea

470

$ Community Co Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

$14.65 per kg

Community Co Rindless Short Cut Bacon 175g $26.86 per kg

Powered by

18


399

$

ea

Community Co Extra Virgin Olive Oil Spray 225g $1.77 per 100g

Community Co Nibbles Salted Mixed Nuts 375g $1.33 per 100g

5

$

99 ea

Community Co Nibbles Honey Roasted 200g $2.99 per 100g

5

$

50 ea

5

Community Co Nibbles Salted Cashews or Pistachios 200g $2.75 per 100g

2

$

$

ea

250

$

ea

79 ea

Community Co Tortilla 365g Selected Varieties 78¢ per 100g

Community Co Shaved or Shredded Parmesan Cheese 125g $20 per kg

19


FANCY A Cuppa?

pr i c e

1

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

07 ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

3

7

$

ea

Nescafé Gold 95-100g or Blend 43 150g or Green Blend 100g Selected Varieties

SAVE $2.40

$ Berri Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.29

$1.50 per Litre

Bushells Blue Label Tea Bags 100 Pack $1.67 per 100g

480

$ L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $9.23 per 100g

20

ea

SAVE $1.20

Nestlé Milo Ready to Drink 3x200mL 50¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E 50¢

3

Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg $2 per 100g

$

Tetley Tea Infusers 18 Pack Selected Varieties

20

$

ea

SAV E $16.50

4

$ ea

SAV E $1

250

$ ea

Ovaltine 415g 96¢ per 100g

ea

SAV E $1

Sunraysia 100% Prune Juice 250mL $10.40 per Litre

ea

SAVE 50¢

260

$

ea

SAV E 40¢

Nestlé Milo 450g WE CHECK. WE MATCH. YOU WIN.


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ John West Tuna 95g Selected Varieties

ea

Sanitarium Up&Go Energize 3x250mL Selected Varieties

SAVE $1

$10.53 per kg

4

$3.16 per Litre

$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties

Kraft Easy Mac Pasta & Sauce 4x70g Selected Varieties $1.07 per 100g

One Night in Mexico Tortilla Corn Wraps 6 Pack or Seasoning 30-120g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$9.41 per kg

3

$

ea

SAV E 99¢

2

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 50¢ per 100g

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

SAV E 50¢

2

$

Multix Cling Wrap 33cmx60m 5¢ per Metre

50 ea

SAV E $1

52¢ per 100g

$

ea

2

37

$

280

$

ea

SAV E 89¢

Kellogg’s Cereal 330-730g Selected Varieties

SAVE $2.38

150

$

Capilano Honey Squeeze Clear or Yellow Box 375g $1.33 per 100g

3

$

SAVE 50¢

87¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

ea

Nutella Hazelnut Spread 750g

5

$

ea

Uncle Tobys Weeties 455g or Vita Brits 750g

6

50

$

ea

SAV E $2.25

5

$

ea

SAV E $1.30

Always Fresh Marinated Artichoke Hearts 230g $9.57 per kg

Protein FX Lo Carb Choc Fudge 60g or Super Choc Caramel 85g

ea

SAVE 95¢

220

$

ea

SAV E 80¢

3

$

ea

SAV E $1

21


FILL UP THE Pantry

2

$ Five Brothers Pasta Sauce 485-500g Selected Varieties

1

$ ea

SAVE $1.49

2

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

Gravox Finishing Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

260

$ Gravox Instant Gravy or Sauce 120-140g Selected Varieties

Praise Mayo or Deli Style Aioli 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

22

ea

SAVE 70¢

3

$

ea

SAV E $1

Edgell Corn 420g or Sliced Beetroot 425g Selected Varieties

2

Uncle Ben's Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties 64¢ per 100g

Blue Banner Pickled Onions 525g Selected Varieties $9.14 per kg

480

$

ea

SAV E $1.10

Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties

SAVE $1.25

$3.25 per kg

240

$

Passage Stir Fry Sauce 200g Selected Varieties

ea

SAVE 48¢

1

$

ea

ea

SAVE 99¢

$1 per 100g

130

$ ea

ea

SAVE 75¢

$ ea

SAVE 55¢

$1.21 per 100g

ea

SAVE 55¢

$

1

$

SPC Diced or Crushed Tomatoes 400-410g

2

$

SAVE 50¢

4

$ ea

SAV E 50¢

Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 20¢ per 100g

ea

SAV E $2


EASY MEAL Solutions

895

$ YouFoodz Meals 190-425g Selected Varieties

Latina Ready Meals Beef Lasagne or Ricotta, Feta & Spinach Cannelloni 350g $1.71 per 100g

6

$

ea

SAVE $1.50

Creative Food Solutions Ready Meals 800g Selected Varieties $1.88 per 100g

ea

SAV E $1

15

$

ea

SAVE 99¢

4

$

San Remo Fresh Pasta 350-375g or Pasta Sauce 400-425g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

We love a MEAL DEAL!

+ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g

+ Papa Giuseppi’s Bakehouse Frozen Pizza 460-480g Selected Varieties

All for

11

$

Frantelle Natural Spring Water 1.5 Litre

23


FRIDGE Faves

2

70

$ Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties

price

$1.35 per 100g

ea

SAVE 89¢

2

Coon Sliced, Grated or Block Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

$1.08 per 100g

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $19.90 per kg

1

$

ea

SAVE $1.30

$ Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties

4

$

4

$ ea

SAVE 50¢

Bega Tasty or Strong & Bitey Cheese Block 250g $16 per kg

ea

SAVE $1.45

99 ea

SAVE $2 Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g $43.50 per kg

870

$

ea

SAVE $2.04

Don Pan Size Rindless Bacon Rashers 250g or Sliced Ham 200g Selected Varieties

480

$

ea

SAVE $1.19

We’ve locked down prices on these everyday products.

the lock look for

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties $1.07 per 100g

24

4

$

ea

LOCKED DOWN

Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $11 per kg

11

$

ea

LOCKED DOWN


FRIDGE Faves

pr i c e

1

12

$ Danone YoPro Protein 160g Selected Varieties 70¢ per 100g

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 58¢ per 100g

Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties

SAVE $1.13

$1.20 per 100g

350

$

Pura Thick Cream 300mL

SAVE $1.79

83¢ per 100mL

$ Five:am Organic Yoghurt Powerpak 200g or Yoghurt Tub 170g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

250

$

ea

2

180

$

ea

ea

SAVE 75¢

250

$ ea

Oak Plus 500mL or Oak Flavoured Milk 600mL Selected Varieties

SAVE 60¢

ea

SAVE 30¢

4

$

3

$ Connoisseur Dessert Mousse 2 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

Ski D’lite or Divine Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g

3

$

70 ea

LOCKED DOWN

ea

SAV E $2 Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

25


FREEZER Faves

NEW AT

Birds Eye Country Harvest or Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

2

$

250

$ ea

SAVE 50¢

Birds Eye Hot Chips Straight or Crinkles 750g $3.33 per kg

ea

SAVE 99¢

price

6

99

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg 70¢ per 100g

McCain Healthy Choice Simply Steamed Meals 340g Selected Varieties $1.47 per 100g

5

ea

SAVE $7.02

8

$

ea

SAVE $4

$

ea

SAVE $1.60

9

$ I&J Light & Crispy or Crispy Batter Fish Fillets 1kg $9 per kg

26

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

Sealord Hoki 3 Seed Fillet or Wholemeal Fillet 2 Pack 300g $16.67 per kg

5

$

ea

SAVE $1.59


CLEANING Essentials

5

$

6

SAVE $5

99

$

Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack

ea

SAVE $7.01

$4.17 per 100 units

Fairy All In One Dishwashing Tablets 18-22 Pack Selected Varieties

pr i c e

299

$

ea

6

$

ea

SAVE $3.01

ea

SAVE $6

Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack

$1.09 per 100g

33¢ each

Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each

Shower Power Cleaner 500mL Selected Varieties $1 per 100mL

12

$

SAV E $4.20

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

5

White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E $1.85

$1.92 per Litre

2

$

ea

SAV E $1

2

$

40 ea

SAV E 59¢

Huggie Ultra Fabric Conditioner 1 Litre Selected Varieties $6.40 per Litre

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties $70.83 per 100g

640

$

ea

SAV E $1.59

850

$

ea

SAV E $2.85

Fab Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $2.99

NapiSan Oxi Action Stain Remover or Crystal White 2kg WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

27


PET, PEST & HOME Essentials

16

$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

SAVE $7.45

180

$ My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

ea

SAVE 30¢

7

Purina Felix 12x85g Selected Varieties 74¢ per 100g

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties

SAVE $3

47¢ per 100g

350

$ Lucky Dog Chews 65-96g Selected Varieties

28

ea

SAVE $2

ea

SAVE $3.19

4

Sorbent Gentle Tissue White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets

$ V.I.P. Grain Free Cat Food 500g Selected Varieties

3

Glad Bag Snap Lock 30 Pack 7¢ each

$ Whiskas Temptations Treats 85g Selected Varieties $3.53 per 100g

Raw Pet Meats 1kg Selected Varieties 60¢ per 100g

ea

SAVE $5.99

220 ea

LOCKED DOWN

12

$ ea

SAVE $1.15

599

$

7

$ ea

SAVE $1

80¢ per 100g

$

ea

7

$

50

$

ea

SAVE $2

Aerogard Heavy Duty 40% Deet 300g $4 per 100g

ea

SAVE $3.99

6

$ Mortein NaturGard Insect Spray 320g $1.88 per 100g

ea

SAVE $1.79


HEALTH & Beauty

pr i c e

344

$ Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL

7

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

$1 per 100mL

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

ea

SAVE $3.46

350

$

ea

SAVE $2.44

20

$

ea

SAV E $15.99 Cancer Council Everyday Sunscreen SPF 30+ 1 Litre

30

%

$2 per 100mL

OFF

SELECTED RANGE

616

$ Veet Hair Removal Cream 100g Selected Varieties $6.16 per 100g

SAVE $2.64

6

$

ea

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.95

40%

OFF

SELECTED RANGE

378

$ Brut Original or Endurance Shower Gel 400mL 95¢ per 100mL

ea

SAVE $2.52

3

$ Impulse Deodorant Spray 57g Selected Varieties $5.26 per 100g

ea

SAVE $2

29


HEALTH & Beauty

Pure & Gentle

40

%

OFF

SELECTED RANGE

350

$

SAVE $1

Oral B Dental Floss 40m, Compact or Precision Gum Care Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 100-110g Selected Varieties

3

$

59 ea

SAVE $2.41 Pears Transparent Soap Value Pack 3x125g 96¢ per 100g

2

$

ea

3

$

Colgate Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 100-120g, Max White Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

SAVE $1

05 ea

SAVE $1.44 Pears Hand Wash 237mL Selected Varieties

ea

9

SAVE $3.59

2240

$

ea

Scholl Gel Activ 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

80¢ per 100mL

$ Listerine Mouthwash 945mL-1 Litre Selected Varieties

4

$

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $5.57

86¢ per 100mL

2

$

05 ea

SAVE $1.44 Pears Shower Gel Soap Free 250mL 82¢ per 100mL

30

Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

2

$

6

$ ea

SAV E 89¢

Sanofi Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g

ea

SAV E $2.05

Vicks VapoDrops Butter or Original Menthols 10 Pack 13¢ each

125

$

ea

SAV E 58¢


HEALTH & Baby

17

$ Huggies Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

11

$

ea

SAVE $3.59

ea

Snugglers Nappies 34-52 Pack Selected Varieties

LOCKED DOWN

560

$ Huggies Lightly Fragranced or Fragrance Free Baby Wipes 384 Pack

15

ea

SAVE $1

$3.91 per 100 units

1360

$ Nan 3 Comfort Toddler 800g $1.70 per 100g

1

ea

SAVE $3.40

SAV E $1.39

$

$

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g

Rafferty's Garden Fruit Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

ea

SAVE 35¢

Nurofen Zavance Liquid Capsules, Caplets or Tablets 20-24 Pack

320

$

ea

SAVE 79¢

1440

$

4

$

ea

Stayfree Pads 10-14 Pack Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAV E $3.60 Depend Real Fit For Men or Women Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.25 each

10

$

ea

Nurofen For Children 7+ Years Orange Flavour Capsules 24 Pack 60¢ each

SAVE $2.99

31


THE HOME OF

Summer

SALE

Visit IGA.COM.AU for more info

1

42

$

Proudly Independent

On Sale 22nd November 2017

340

MasterFoods Tomato or Barbecue Squeezy Sauce 475-500mL

$

ea

ea

SAVE $3.40

SAVE $1.43

Steggles Premium Chicken Nuggets, Fingers, Strips, Patties or Tempura Crackles 400-450g Selected Varieties

164

$

Doritos Corn Chips 150-170g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

pr i c e 350

$

ea

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

Quilton White Paper Towel 3ply 4 Pack

$1.40 per 100mL

$1.04 per 100 sheets

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

249

$

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.50

260

$

ea

SAVE $2.60 Pedigree Dentastix Small, Medium or Large Dog Treats 7 Pack SUPA_IGACQ269_221117_P32

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 22/11/17 until 28/11/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 22 11 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu