Skip to main content

Maleny iga 21 03 18

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

Proudly Independent

On Sale 21st March 2018

289

$

142

$

ea

SAVE $2.90

ea

SAVE $1.43

Red Tulip Carnival Rabbit 180g

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

$1.61 per 100g

$1.14 per Litre

pr i c e 4

439

$

$

ea

SAVE $4.40 ea

SAVE $4

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 6 Pack Selected Varieties

Mars, M&M's, Maltesers, Snickers, Bounty or Twix 4-6 Pack Selected Varieties

$10.33 per kg

$ 99

3

kg

Australian Bone In Pork Leg Roasts

BRINGING YOU

That's the Spirit!

On Sale Wed 21st March to Tue 27th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ324_210318_P1


499

$ Balfours Hot Cross Buns 6 Pack or Mini 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

2 $15

2 $10

for

Cadbury Egg Casket 190-215g Selected Varieties

Cadbury Egg Share Packs 110-175g Selected Varieties

2

27

SAVE $5

Cadbury Kits Caskets 93-130g Selected Varieties

$

for

SAV E $2.38

Cadbury Egg Mixed Gift Jar 562g $2.67 per 100g

15

$

ea

SAV E $3

ea

Mars Caskets 148-180g Selected Varieties

SAVE $4

Kinder Chocolate Rabbit 55g $4.09 per 100g

8

$

for

225

$

ea

SAV E 74¢

Kinder Surprise Maxi Eggs 100g Selected Varieties $7 per 100g

SAVE $2

7

$

ea

SAV E 99¢


9

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

50

$

625

$

ea

ea

SAVE $6.25

SAVE $9.50 Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.76 per 100g

Guylian Sea Shell Chocolates 250g

Cadbury Dairy Milk Enjoy Gift Box 175g

$3.20 per 100g

$2.86 per 100g

8

5

$

$

ea

SAVE $8

ea

SAVE $5

pr i c e 5

$ Toblerone Milk Chocolate 360g $1.39 per 100g

ea

SAVE $5

10

$

ea

SAV E $4.99 Cadbury Roses 450g or Cadbury Milk Tray 420g

8

$ Ferrero Rocher Grand Rocher 125g $6.40 per 100g

ea

SAVE $1.99

11

$ Ferrero Rocher Diamond 300g $3.67 per 100g

ea

SAVE $7

3


SEAF OOD FOR LENT

pr i c e

1

$

ea

SAVE $1 Sirena Tuna 185g Selected Varieties

$10.53 per kg

$16.22 per kg

3

$ John West Tuna & Rice 200g Selected Varieties $15 per kg

SAVE $1.40

3

John West Sardines 110g Selected Varieties $18.18 per kg

$24 per kg

4

SAVE 65¢

ea

5

SAVE 80¢

Safcol Red Salmon 210g $23.81 per kg

ea

SAVE 99¢

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $16.67 per kg

S&W Whole Egg Mayonnaise 440g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea

SAVE $1

350

$ ea

$

$ John West Salmon Slices 125g Selected Varieties

2

$ ea

3

$

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE $1.50


SEAF OOD FOR LENT

1479

$

ea

Pacific West Atlantic Salmon Portions 500g Selected Varieties $29.58 per kg

Global Prawn Rings 255g

899

$

ea

$35.25 per kg

1199

$

ea

$59.95 per kg

7

$ Sealord Hoki Fillets or Bites 280-400g Selected Varieties

Superior Gold Smoked Salmon 200g

ea

SAV E $1.29

Pacific West Frozen Fish 230-400g Selected Varieties

Global Basa Fillets 1kg

599

$

ea

$5.99 per kg

6

$

SAV E $1.15

I&J Fish 425g Selected Varieties $11.76 per kg

899

$

ea

$12.84 per kg

5

$ ea

Birds Eye Ocean Selections Skinless Hoki Fillets 700g

ea

SAVE $2.19

McCain Beer Batter Chips, Wedges, Hash Brown or Nuggets 750g Selected Varieties $4 per kg

3

$

ea

SAV E 29¢

5


MULTI-BUY $

399

$

25

kg

for

Red Seedless Grapes

Shepard Avocados

129

$

150

$

ea

1kg bag Carrots 1kg

kg

Seedless Watermelon

$1.29 per kg

Delicious

Bananas

1

$

29 kg

Jap Pumpkin

250

$

250

$

kg

200g pack Mushroom Cups or Slices 200g

Cavendish Bananas

$12.50 per kg

499

$

ea

IGA Fresh Value Added Salad Bowls 200-250g Selected Varieties

6

599

$

ea

Eat Well Trail Mix Healthy 500g $11.98 per kg

ea


pr i c e

14

$

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks Hot and Mild

999

99

1699 Roast Beef or Roast Pork Sliced or Shaved

1899

$ Ausfresh Semidried Tomatoes Selected Varieties

1199

$

kg

SAVE $2

Short Cut Bacon

1299

$

kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

kg

SAVE $5

1999

$

kg

SAVE $7

1999

$

kg

Champagne Ham Sliced or Shaved

SAVE $2

Lilydale Free Range BBQ Chicken

$

ea

kg

SAVE $1

Kabana Selected Varieties

So CHEESy!

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

499

$

ea

SAVE $2.46

799

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg

ea

SAVE $2

299

$ Prestige Camembert or Brie 125g $23.92 per kg

ea

SAVE $1.73

7


14

1999

99

$

$

kg

kg

Australian Whole or Sliced Economy Rib Fillet Steak

Australian Lamb Loin Chops

1099

7

$

$

kg

Australian Beef Topside Roast

IGA Australian 4 Star Premium Beef Mince 500g $14 per kg

1299

899

$

$

kg

Australian Beef Stir Fry or Diced

Colonial Farm Spring Rolls 918g $6.53 per kg

8

599

$

Australian Chicken Breast Fillets

2599

$

ea

kg

1999

$

kg

Queensland Cooked Black Tiger Prawns Medium

ea

kg

Australian Green King Prawns Medium or Large


Roast Pork with Crispy Crackling

we’ve got your

Easter

SERVES

4

meals sorted!

PREP

10 MINS

COOK

2

HOURS

1. Preheat oven to 250°C. Using a sharp knife, gently score the skin of the leg across in close parallel lines. Make sure you cut all the way through the skin to the meat (keep in mind, the more scores you make the crispier the crackling). 2. Rub the entire leg with oil and lemon juice and then with the sea salt. Rub well into the scores as this not only seasons the meat, but helps draw out moisture, producing ‘crispy crackling’. 3. Place the roast in a large roasting pan. Cook uncovered for 30 minutes at the highest heat, then reduce the temperature to 180°C. Continue cooking for approximately 25 minutes / 500g of weight, or 1½ hours. 4. Once the roast is done, remove from the oven and rest for 20 minutes before carving to serve.

399

$

kg

Australian Bone in Pork Leg Roast

*Serving Suggestion

MADE WITH

2 tbsp olive oil *Serving Suggestion

7

$

1 lemon juiced

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

1 tbsp sea salt *Serving Suggestion

99 kg

IGA Quarter Leg Ham Portion

599

$

kg

Australian Lilydale Free Range Whole Chicken

9


299

$ Jon Jon Ginger Kisses 200g

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

299

$ Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

3

SAVE 51¢

$

ea

SAV E 80¢

199

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

10

ea

ea

SAVE $1.31


349

$

price

ea

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

599

$ IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g

ea

SAVE 40¢

249

$

3

$

39 ea

ea

SAV E $2.50 Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

11


SWEET Treats

1

$

ea

SAVE $1 Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

pr i c e

2

$

ea

Cadbury Chocolates or Pascal Lollies 150-350g Selected Varieties

SAVE $2

3

$

50 ea

SAV E 50¢

2

$

2

Natural Confectionery Co. or Sour Patch Lollies 200-260g Selected Varieties

$ Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

SAVE $2

350

$ ea

SAVE 80¢

M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.30

Eclipse Chewy Mints 93g or Extra Gum 46 Pack or Skittles Fruits Bottle 100g Selected Varieties

Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

12

5

3

$

$

ea

ea

Lindt Lindor, SAV E $1.25 Creation or Excellence Block Chocolate 100g Selected Varieties $3 per 100g

Darrell Lea Chocolate Liquorice or Twists 200-300g Selected Varieties

350

$

ea

SAV E 80¢


TASTY Snacks

2

$ Arnott’s Jatz, Shapes or Savoy 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

150

$ Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

1

$

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

30 ea

SAVE 50¢

$1.04 per 100g

Arnott’s Tim Tam, Choc Wheaten, Butternut Snaps or TV Snack Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

250

$

ea

250

$ Arnott's Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

Carman's Super Seed & Grain Crackers 80g Selected Varieties $3.75 per 100g

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

SAVE $1.15

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g

SAVE 99¢

3

350

$

ea

70¢ per 100g

$

ea

SAVE $1

5

$ ea

Nestlé Milo Snack Bars or Uncle Tobys Roll Ups 10-14 Pack Selected Varieties

SAVE 90¢

ea

SAVE $1.80

price Bear Naked Energy Bar Peanut Butter & Honey or Nutty Choc Chip 2 Pack $1.92 per 100g

250

$

ea

SAV E $2.50

Carman's Oat Slice, Protein, Nut or Muesli Bar 5-6 Pack Selected Varieties

450

$

ea

SAV E $1.10

Uncle Tobys Farmer’s Pick Muesli Bars 175g Selected Varieties $2.29 per 100g

4

$

3

$ ea

SAV E $1.50

BelVita Biscuits 200-300g Selected Varieties

ea

SAV E $1

13


TASTY Snacks

pr i c e

1

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

5

$

Smith's Multipack Chips 20 Pack or Red Rock Deli Chip Variety Box 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

350

$

V8 Power Blend or Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

$2.80 per Litre

Cheezels Value Pack 190g or CC's Corn Chips 175g Selected Varieties

$2.50 per 100g

ea

Red Rock Deli Chips 150-165g or Popcorn 120g Selected Varieties

25

SAVE 99¢

$

24 $

for

Thins or Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

SAVE $1.38

$1.14 per 100g

250

$ Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

Kettle Pop Corn, Jumpy’s, French Fries, Kettle, Cheezels, Thins, or Natural Chip Co. Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

3

$

59

$

ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

1

07

$

Poppin Mini Microwave Popcorn 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 89¢

$2.80 per 100g

3

for

SAVE $2.40

350

$

ea

SAVE 70¢

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

14

3

$

7

$ ea

SAV E $1.70

Nobby's Salted Mixed Nuts 500g $14 per kg

ea

SAV E $1.49

Sunbites Grain Waves, Twisties or Cheetos 165-270g Selected Varieties

ea

Real Corn or Rice Thins 125-150g Selected Varieties

140

$

ea

SAV E 60¢


REFRESH Me

BETTER THAN

price

price

3

Frantelle Spring Water 12x600mL

7

ea

SAVE $4.20

$1.87 per Litre

150

$ Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

$3.17 per Litre

ea

SAVE 50¢

$1.36 per Litre

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

475

$

ea

SAV E 95¢

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.69 per Litre

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

250

$

ea

SAV E $1.59

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3 per Litre

150

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties

Gatorade 1 Litre Selected Varieties

$5 per Litre

250

$

ea

SAV E $1.70

Buderim Ginger Refresher 750mL $4.40 per Litre

ea

SAVE $5.15

250

$

ea

SAVE 49¢

$2.50 per Litre

6

$ ea

SAVE $7

$

ea

SAVE $16.11

$

Pump Pure Water 1.25 Litre $2 per Litre

14

19

$

ea

SAVE $1.90

$1.26 per Litre

$

Pepsi or Schweppes 10x375mL Selected Varieties

89

$

ea

SAVE $3.90

50¢ per Litre

1

59

$

ea

SAVE $1

330

$

ea

SAV E 90¢

15


FANCY A Cuppa?

11

99

$

ea

SAVE $4.21

Nestlé Milo 1.25kg 96¢ per 100g

8

250

$ Vitasoy UHT Soy, Rice or Oak Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

SAVE 40¢

5

$

$

Lavazza Prontissimo Instant Coffee 95g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

$8.42 per 100g

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.59

10

$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g

ea

SAV E $4.59

10

International Roast Instant Coffee 500g

Vittoria Coffee Capsules Espresso 12 Pack Selected Varieties $5.38 per 100g

16

ea

SAVE $1

$2 per 100g

4

$

20 ea

SAV E $2.79

4

$

$

Harris Premium or Espresso Coffee Beans 1kg $1.80 per 100g

Taylors of Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

18

$

ea

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties $6.67 per 100g

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAV E $1


RISE & Shine

3

50

$ Kellogg’s Cereal 410-725g or Breakfast Biscuits 5x40g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

Nestlé Cereal 650-700g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties

350

$

ea

Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties

Uncle Tobys Oat Crisp 415-475g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

450

$

5

$

ea

SAVE 99¢

320

$ CSR Brown Sugar 1kg

360

$ Vegemite 220g $1.64 per 100g

6

SAV E $1

$

ea

SAVE 25¢

32¢ per 100g

ea

Capilano Honey 500g $1.20 per 100g

ea

SAVE $1.35

130

$ CSR Pure Icing Sugar 500g Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

2

$

ea

SAV E 65¢

Cottee’s Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

3

26¢ per 100g

$

ea

SAV E 95¢

Uncle Tobys Wholegrain Oat Brits 1kg 51¢ per 100g

ea

SAV E 65¢

510

$

ea

SAV E $1.50

17


FILL UP THE Pantry

2

2

$ MasterFoods Tomato or Barbecue Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

$ ea

SAVE 95¢

2

Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

SAVE $1.25

3

$ Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

3

$

ea

$ ea

SAVE 50¢

80¢ per 100mL

9

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL

ea

SAVE $1.99

ea

SAVE 83¢

40¢ per 100mL

2

$

Sunbeam Value Pack Almonds, Walnuts or Pine Nuts 200-300g Selected Varieties

ea

$ Green’s Cake, Brownie or Muffin Mix 330-500g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

SAVE 85¢ Nestlé Choc Melts, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties 150-290g or Plaistowe Cocoa Cooking Chocolate 180-200g Selected Varieties

250

$

ea

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties

18

250

$

SAVE 70¢

Carnation Evaporated, Lite Coconut Milk 375mL or Lite Cooking Cream 300mL Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

000

$

ea

SAVE

Praise Dressing 330mL Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FILL UP THE Pantry

NEW

price

AT

2

$ Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

09

SAVE $2.10

52¢ per 100g

1

$

ea

Golden Circle Beetroot Slices 450g $2.22 per kg

SAVE 80¢

1

$

MULTI-BUY

25 $

for

Leggo’s Pasta Bake 490-500g Selected Varieties

SAVE $2.58

ea

ea

2

$

Community Co Pasta 500g Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE 55¢

Gravox Finishing or Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

MULTI-BUY

25 $

for

Chicken Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

SAVE $1.30

150

$ Admiral Coconut Cream 400mL Selected Varieties 38¢ per 100mL

ea

SAVE 39¢

89

¢ ea Gravox Gravy or Sauce 29g Selected Varieties 31¢ per 10g

Passage to Asia 200g Selected Varieties $1 per 100g

2

$

ea

SAV E 50¢

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

1

$

ea

SAV E 45¢

Kikkoman or Nando’s Sauce 125-262g or 125-250mL Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 70¢

19


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$

ea

Continental Cup a Soup 2 Pack Selected Varieties

240

$ Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

SAVE $1

ea

250

$ Campbell’s Simply Soup 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

50¢ per 100g

150

$ Heinz Condensed Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

250

$

ea

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.20 34¢ per 100g

51¢ per 100g

220

$

ea

SAV E 55¢

Suimin Origins Noodle Bowl 122-137g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 99¢

275

$ Suimin Noodles 5 Pack Selected Varieties

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

Parsons RiceCream Vanilla 430g

ea

65¢ per 100g

3

$

Low Prices every day. That's the Spirit!

Bringing you

20

ea

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties

Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g

$8.82 per kg

$1.65 per 100g

SAV E $1

330

$

ea

SAV E 89¢

333’s Sweet Spiced Gherkins 540g $4.26 per kg

230

$

ea

SAV E 60¢


FRIDGE Faves

Divine Crème Caramel or Le Rice Creamy Rice Pudding 2 Pack Selected Varieties 90¢ per 100g

2

70

$

ea

SAVE 60¢

125

$ Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties 96¢ per 100g

ea

SAVE $1

Pauls Zymil Custard Lactose Free 1kg 40¢ per 100g

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

4

$

Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

260

$ ea

SAVE $1.70

350

$

4

$

ea

SAVE $2.50

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre

ea

71¢ per 100g

SAVE 90¢

SAVE $1

5

Pauls Zymil Lactose Free Yoghurt Natural 500g

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties

ea

80¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

2

$

ea

SAVE $1 Pauls Zymil Thickened Cream 300mL Selected Varieties 67¢ per 100mL

1

$ Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.43 per 100g

ea

SAVE 50¢

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

250

$

ea

SAVE 50¢

21


FRIDGE Faves

8

99

$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg

ea

SAVE $4.51

$8.99 per kg

6

$ Coon Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

ea

SAVE $1

price

130

$ ETA 5 Star Margarine 500g 26¢ per 100g

350

$

Don Pan Size Rindless Bacon Rashers 250g or Sliced Leg Ham 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.36

480

$

ea

SAVE $1.69

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg

$11.33 per kg

2

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties

$

Obela Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g

ea

$1.07 per 100g

Western Star Thickened Cream 300mL 67¢ per 100mL

Bringing you

22

850

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

Low Prices every day. That's the Spirit!

ea

SAVE $1

40¢ per 100g

ea

SAV E 90¢

4

$

ea

SAVE $5

4

$

ea


FRIDGE Faves

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g $14 per kg

7

3

$

$

ea

Primo Premium Selections Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

SAVE $1.99

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

7

$14 per kg

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 100g $45 per kg

ea

Mainland Cheddar Cheese 125g or Blue Vein Cheese 100g Selected Varieties

SAVE 50¢

450

$

ea

SAVE $1

Primo Franks Slim or Cocktail 500g

3

Mable’s Flavoured Cheese 190g Selected Varieties

$6.30 per kg

$

$

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties

ea

SAVE $2.29

$12 per kg

Dandy Bacon Economy 1kg $7.50 per kg

ea

SAVE 99¢

450

$

ea

SAVE $2.50

750

$

315

$

Unicorn Camembert, Double or Triple Brie Cheese 125g Selected Varieties

SAVE $2.34

3

$

ea

SAVE 99¢

$15.79 per kg

4

$ Latina Fresh Filled Pasta 375g or Fresh Sauce 425g Selected Varieties

3

$

ea

ea

20 ea

ea

SAVE $1.79

4

$ La Famiglia Garlic Slices 270g

ea

$1.48 per 100g

$25.60 per kg

Bringing you

Low Prices every day. That's the Spirit! 23


FREEZER Faves

84¢

price

Per CONE

3

50

$ Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

SAVE $3.50

399

20¢ per 100mL

ea

SAVE $1.01

4

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

74¢ per 100mL

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

24

SAVE $10

7

Streets Family Value Pack 20 Pack 95¢ per 100mL

$

SAVE $3

6

Skinny Cow Ice Cream Cups or Cookies 4 Pack Selected Varieties

Peters Icy Pole 8 Pack or Dixie Cup 4 Pack Selected Varieties

650

Maggie Beer Ice Cream 500mL or 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

Streets Viennetta Vanilla or Chocolate 650mL 85¢ per 100mL

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1.50 per 100mL

ea

SAVE $5

350 ea

SAVE 99¢

550

$ ea

SAVE $2

$

16

$

ea

$ ea

SAVE $1

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

19

$

99 ea

70¢ per 100mL

$ Peters Barney Banana 8 Pack

Per STICK

$

ea

$ Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

80¢

ea

SAVE $1.50

6

$

ea

SAVE $1.99


FREEZER Faves

5

5

$

$ ea

SAVE $2.50

Sara Lee Crumble 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

83¢ per 100g

4

ea

SAVE $1.25

Sara Lee Apple Crumble 600g

$

5

ea

SAVE $1.50

$

ea

SAVE $1.25

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties

Sara Lee Cheesecake 360-410g Selected Varieties

2

40¢ per 100g

$ McCain Frozen Vegetables 350-500g Selected Varieties

ea

SAVE 25¢

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g or Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

4

Sara Lee Deep Dish Pie Baked Apple or Apple Crumble 800g 69¢ per 100g

$

ea

SAVE 50¢

550

$

ea

SAVE $2

6

$ McCain Rustica 350-383g or Take Away Pizza 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

25


FREEZER Faves

5

$

250

$ Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 260-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

price

260

5

Marathon Spring Rolls 640g 41¢ per 100g

ea

SAVE $2.60

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

275

SAVE $4

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

6

5

$ ea

SAVE $2.65

Patties Party Pies, Sausages Rolls or Pasties 12 Pack

ea

SAVE $2.15

ea

SAVE 74¢

250

$ 26

ea

SAVE $1.99

$

$3.33 per kg

8

$

ea

$

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

SAVE $1

SAVE $1.20

$

Birds Eye Stir Fry or Steam Fresh Vegetables 450-500g Selected Varieties

ea

ea

$

Birds Eye Deli Fish Fillets 250-260g Selected Varieties

2

$

SAVE $1.29

7

$

ea

Ingham's Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g $20 per kg

ea

SAVE $1.99

5

$ Vegie Delights Meat Free Frozen Meals 280-340g Selected Varieties

ea

SAVE 92¢


CLEANING Essentials

price

1750

$ Fairy Dishwashing Tablets All In One Platinum 55 Pack or Original 67 Pack

ea

SAVE $17.50

3

$ Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 24¢ per 100 sheets

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $3.10

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 48 Pack

SAVE $1.50

2

SAVE $6.99

22¢ per 100 sheets

Jif Cream or Lemon Cream Cleanser 375mL

3

53¢ per 100mL

$ ea

Ajax Spray n' Wipe Refill 750mL Selected Varieties

SAVE 99¢

5

$

ea

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $3.14 per 100g

5

ea

SAVE 50¢

40¢ per 100mL

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

price

19

$

ea

$

49 ea

550

$

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $5

Airwick Freshmatic 157g Selected Varieties $5.73 per 100g

9

$

ea

SAVE $3

6

$ Airwick Pure Air Freshener 157g $3.82 per 100g

ea

SAVE $2

27


CLEANING & PET Essentials

1

10

$ Fancy Feast Royale Cat Food 85g Selected Varieties $1.29 per 100g

ea

SAVE 70¢

550

$ Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties 92¢ per 100g

4

$

350

$ ea

Matched

Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 35¢ per 100g

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $7.45

12

$

ea

SAVE $1.65

16

$

Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $5.50

150

$

ea

SAVE 39¢

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $2.22 per 100 sheets

Optimum or Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

28

2

$

325

$ ea

SAVE 50¢

Prota Pet Tender Meat, Chicken or Lamb and Veg 1kg 33¢ per 100g

ea

SAVE 25¢


HOME Essentials

price

974

$ Energizer Max Battery AAA 14 Pack or AA 16 Pack

SAVE $9.75

7

Energizer Max 9V Battery

$

SAVE $2.49

Heat Beads Firelighters 24 Pack

Eveready Dolphin Micro Torch with 2x AA Batteries

SAVE $1.99

270

SAVE $1.29

ea

SAVE $1.49 Deeko Serviettes 25 Pack $13.20 per 100 units

690

$

ea

SAVE $3.09 Décor Tellfresh Oblong Storer 500mL 3 Pack

250 ea

SAVE $1.19

220

$

ea

ea

SAVE 99¢

Deeko Oval Plates 8 Pack

330

SAVE $2.59

Mirabella Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

SAVE $1.29

$

ea

$

ea

270

$

740

$

ea

$

ea

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

450

$

ea

34¢ each

30

Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack 11¢ each

%

OFF

S E L EC T E D R a n g e s

4

$

80 ea

SAVE $2.19 Décor Oblong Realseal Storer 1 Litre

480

$

ea

SAVE $2.19

Décor Pop Top Sport Bottle 1 Litre

29


HEALTH & Beauty

price

4

Colgate Toothbrush 360° 2 Pack or Sensitive Toothpaste 110g Selected Varieties

6

$

$

ea

SAVE $4

Listerine Mouthwash 470-500mL Selected Varieties

2

$ ea

Sorbent Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties

SAVE $1.99

89¢ per 100 units

ea

SAVE 49¢

price

78¢ per 100mL

Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

10

$

ea

SAV E $3.15

2

$

ea

SAV E 90¢

nge

Lynx Shower Gel 400mL Selected Varieties

50%

selected R a off

Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g

Palmolive Liquid Soap 500mL or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $3

7

$

ea

SAV E $1

Nature’s Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties $16.67 per 100 units

Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 47¢ per 100g

10

$

ea

SAV E $5

210

$

ea

SAV E 50¢

Proudly announcing we will no longer stock single-use plastic bags from 30 June 2018. See our great range of new bags in store.

30

Strepsils Plus Anaesthetic Lozenges 36 Pack

13

$

36¢ each

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $3

1350

$

ea

$45 per 100 units

Working together to protect our environment.


HEALTH, BEAUTY & Baby

2

50

$

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

63¢ per 100mL

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 600mL Selected Varieties $1.17 per 100mL

7

$

15

$

ea BabyLove Cosifit Nappies 30-44 Pack Selected Varieties

SAVE $1.99

ea

SAVE $2.79

price

450

$

ea

SAVE $4.50

Gillette Venus Disposable 3 Pack Selected Varieties $2.50 each

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.13 per 100g

7

50

$

ea

SAV E $2.50

9

Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

Schick Hydro Shaving Gel 236g Selected Varieties $2.03 per 100g

SAV E $5.39

4

80

$

ea

SAV E $1.20

4

$ U by Kotex Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1

Johnson's Baby Skincare Wipes 3x80 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

10¢ each

$

ea

249

$

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

Tena Lady Pads 6-12 Pack or Mini 16-20 Pack Selected Varieties

$3.75 per 100 units

4

$

SAV E $1.50

Rafferty's Garden Baby Food 170g Selected Varieties

5

S-26 Gold Alula Formula 900g Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E 40¢

$1.29 per 100g

$1.78 per 100g

9

$

ea

SAVE $3.50

220

$

ea

SAV E 25¢

16

$

ea

SAV E $4

31


Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 21st March 2018

pr i c e 2

3

$

SAVE $2

Lynx Dry Anti-perspirant 96-100g or 155-160mL Selected Varieties

$1.49 per 100g

3

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 58¢ per 100g

BRINGING YOU

ea

SAVE $3

Pringles Chips 134g Selected Varieties

ea

SAVE $2.30 Mars or Skittles Funsize Bags 12-18 Pack Selected Varieties

2 $14

49

for

ea

SAVE $1.50

230

$

$

ea

Purina Felix 12x85g Selected Varieties 69¢ per 100g

SAVE $7.38

That's the Spirit!

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 21/03/18 until 27/03/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 21st March to Tue 27th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 21 03 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu