Skip to main content

Maleny iga 21 02 18

Page 1

THE HOME OF

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 21st February 2018

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

BETTER THAN

420

$

ea

SAVE $4.20

pr i c e

224

$

ea

SAVE $2.25 Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

pr i c e 1699

$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

ea

SAVE $18.12

2

$

40

SAVE $2.40

375

$

ea

M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

Kleenex White Toilet Roll 9 Pack 25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.75

$ 99

9

kg

Australian Lamb Leg Roasts

On Sale Wed 21st February to Tue 27th February 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ312_210218_P1


975

$

169

$

ea

SAVE $9.75

ea

SAVE $1.69

Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 500g

Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties

$1.95 per 100g

$2.82 per Litre

pr i c e

1

$

ea

Mars Medium Bars 35-53g Selected Varieties

Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

MULTI-BUY

24 $

Thins or Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

for

SAVE $2.40

3

$2.50 per Litre

2

ea

SAVE $1.70

330

$ Moccona Coffee Sachets 8-10 Pack Selected Varieties

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties

549

$

SAVE $1

ea

SAVE $2.29

150

$ Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

ea

SAVE 49¢

ea

SAVE $5.51

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $4.06 per 100g

650

$

ea

SAVE $2.90

475

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.17 per Litre

ea

SAVE 95¢


pr i c e

1

350

$ John West Tuna 95g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

Kraft Cream Cheese Spread 500-515g Selected Varieties

$10.53 per kg

4

$ Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

SAVE $1.99

90¢ per 100g

3

$ SPC Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties

ea

50 ea

SAV E $1.10

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

Nutella Hazelnut Spread 750g 87¢ per 100g

5

SAVE $3.50

$

50

6

$

50 ea

SAV E $2.25

45¢ per 100g

420

$

ea

McKenzie’s Salt or Peppercorn 200-450g Selected Varieties

SAVE $1.75

Heinz Baked Beans or Spaghetti in Tomato Sauce 3x220g

ea

3

$

ea

SAV E $1

Gravox Liquid Gravy Family Pack 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

2

$

ea

SAV E $1

3


pr i c e

399

$

SAVE $4

Birds Eye Golden Crunch Crisps or Onion Rings 500g

Birds Eye Deli Meals 340-360g Selected Varieties

5

Herbert Adams Pies or Sausage Rolls 400-420g Selected Varieties

Bega Cheddar Cheese Slices 500g Selected Varieties $14 per kg

4

SAVE $1.30

7

McCain Rustic Skin on Chips 750g or Roast Potato 650g or Hash Browns or Nuggets 750g Selected Varieties

$

ea

SAV E $3

Bega Farmers’ Tasty Grated Cheese 300g $12.17 per kg

ea

SAVE $2

$3.98 per kg

$

ea

199

$

ea

365

$

ea

SAV E $1.54

250

$

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties

SAVE 79¢

46¢ per 100g

Divine Classic Crème Caramel 2x150g 90¢ per 100g

230

$

ea

270

$

ea

SAV E 79¢

Yoplait Formé or Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAV E $1.59


25

$

6

$

ea

SAVE $25

ea

SAVE $6

Veet Sensitive Precision Styler 1 Pack

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack 33¢ each

1

$

5

$

pr i c e

80 ea

SAVE $1.89

ea

SAVE $5 Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties

Mirabella Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

4¢ each

39¢

Per roll

14

$

ea

Quilton Toilet Roll 3ply 36 Pack

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties 70¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE 75¢

SAVE $4

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

3

$ Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties $7.69 per 100g

10

$

SAVE $4.39

170

$

ea

SAVE $2

ea

Multix Alfoil 10mx30cm 17¢ per Metre

ea

SAVE 30¢

5


399

$

kg

Red Seedless Grapes

3

250

$ Snacking Tomatoes 200g

200g pack

$15 per kg

199

$ Iceberg Lettuce

299

6

kg

Little Leaves Big Salad Mix or Baby Spinach 350g $14.26 per kg

kg

William Pears

399

$ IGA Fresh Field Mushrooms 375g $10.64 per kg

$ Lebanese Cucumbers

ea

$

ea

375g pack

499

$

ea

179

$

ea

Brown Onions 1kg

1kg bag

$1.79 per kg

Eat Well Pistachios Salted 375g $21.31 per kg

ea

799

$

ea


Summer ENTERTAINING!

7

2799

$ IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

$ ea Australian Beef Rib on the Bone

$14 per kg

1499

$ Australian Pork Loin Steaks

1299

Sunpork Cooked Pork Belly

Australian Lamb Rump Steak

99 kg

kg

399

$

kg

18

$

2299

$

kg

$ Australian Beef BBQ Blade Steak

kg

Australian Whole Fresh Chickens

1199

$ Ready Chef Fresh Lasagne 2kg

kg

ea

$6 per kg

7


Summer ENTERTAINING! pr i c e

1499

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks Hot or Mild

1699

1599

$

$

kg

SAVE $7

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

1199

kg

Silverside Sliced or Shaved

kg

kg

Streaky Bacon

1199

$

$

SAVE 50¢

SAVE $2

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $5

999

$

ea

SAV E $2

Lilydale Free Range BBQ Chicken Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $23.27 per kg

8

3

$

49 ea

SAV E 50¢

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg

4

$

49 ea

SAV E $1.30

South Cape Mini Brie or Camembert Cheese 125g $27.92 per kg

349

$

ea

SAV E $1.81


Summer ENTERTAINING!

249

$ IGA Baker's Oven Lamington Fingers 18 Pack 360g

LOCKED DOWN

69¢ per 100g

3

$ D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 4 Pack 520g

99 ea

469 ea

SAVE 30¢

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

IGA Baker’s Oven Bar Cakes 300-370g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

599

$ La Fournée Dorée Brioche Loaf Sliced 500g $1.20 per 100g

$

379

$

ea

ea

SAVE $1.26

199

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

ea

SAVE $1.31

MULTI-BUY

2

3$ 49 for

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

289

$

ea

SAV E 91¢

Suprima Brioche Sliders 6 Pack or Buns 4 Pack

399

$

ea

SAV E 50¢

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g

299

$

Panini Bread 100g Selected Varieties 83¢ per 100g

SAV E $1.38

ea

SAV E 51¢

9


SEAF OOD FOR LENT

25

99

$ Queensland Cooked Black Tiger Prawns Medium

1999

$

kg

Australian Green King Prawns

price

4

$ Pacific West Barramundi 230g $17.39 per kg

SAVE $4

7

$ Sealord Hoki Bites 350-400g or Sealord Fillets Gluten Free 280g

10

Premium Seafood Marinara Mix

ea

4

SAVE $1.29

SAVE $4

550

Birds Eye Chunky Hoki Fish Fingers 400g

$12.94 per kg

$

357

$ ea

Pacific West Fish Burger 360g

Pacific West Fillets 280g or Fish Cakes 400g Selected Varieties

I&J Crispy or Batter Fish 425g Selected Varieties

kg

price

$ ea

1199

$

kg

ea

SAVE $1.69

$9.92 per kg

SAVE $3.58

450

$ $11.25 per kg

ea

ea

SAVE $1.49


SEAF OOD FOR LENT

Global Whiting Crumbed 1kg

10

ea

Global Basa Fillets 1kg

$10.99 per kg

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties $12 per kg

John West Smoked Oysters in Oil or BBQ Sauce 85g or Anchovies 45g

599

$

99

$

$5.99 per kg

450

$

ea

SAVE $2.50

2

$

ea

SAVE 90¢

Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 200g $47.50 per kg

John West Smoked Kipper or Herring Fillets 200g Selected Varieties $12.50 per kg

999

$

ea

Global Scallops 500g

ea

$19.98 per kg

950

$

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAVE $1

330

$ Sirena Tuna 185g Selected Varieties $17.84 per kg

ea

SAVE 70¢

550

$ Sirena Classico Tuna Oil 425g Selected Varieties $12.94 per kg

ea

SAVE $1

11


SWEET Treats

3

$ Mars or Skittles Funsize Bags 12-18 Pack Selected Varieties

3

$ Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Lindt Excellence, Creation or Lindor Blocks 100g Selected Varieties $3 per 100g

ea

SAVE $1.60

3

$

ea

SAVE $1.25

170

$

ea

SAV E 30¢ Kinder Surprise Pink, Blue or Classic 20g $8.50 per 100g

250

$ Darrell Lea BB's 180g Selected Varieties $1.39 per 100g

ea

SAVE $1.40

5

$ Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

12

ea

Nestlé Smarties or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.35 per 100g

Darrell Lea Rocklea Road Milk Chocolate 145g $2.41 per 100g

460

$

ea

SAVE 60¢

350

$

ea

SAVE 90¢


TASTY Snacks

3

$ Arnott’s Tim Tam, Mint Slice or Bites 170-337g Selected Varieties

50 ea

SAVE 10¢

5

$

Smith’s Multipack Chips 20 Pack or Red Rock Deli Chips 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

2

$ Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

Arnott’s Shapes Light & Crispy 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

2

3

$

$

ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $1

Red Rock Deli Popcorn 120g Selected Varieties $2.50 per 100g

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

2

50

$

ea

SAV E 70¢

Uncle Tobys Muesli Bars Value Pack 375g Selected Varieties $1.33 per 100g

5

$

ea

SAV E $1.49

Smith’s Thinly Cut Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

2

$

ea

LOCKED DOWN

3

$

4

MULTI-BUY

$

25

SAVE $1

$

ea

SAV E 99¢

Kellogg’s Special K Protein Bites 81g, Pop Tarts 400g or Special K Biscuit Moments 125g Selected Varieties

Kettle Chips for or Popcorn, Thins, Natural SAV E $1.38 Chip Co., Jumpy’s, French Fries or Cheezels Multipack 5-6 Pack Selected Varieties

ea

Real Foods Corn or Rice Thins 125-150g Selected Varieties

140

$

ea

SAV E 60¢

Red Rock Deli Nuts 130-150g Selected Varieties

13


REFRESH Me

pr i c e

1

90

$ Real Iced Tea 1.25 Litre Selected Varieties $1.52 per Litre

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

ea

SAVE $1.90

7

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

$

ea

SAVE $4.70

4

56¢ per Litre

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

14

SAVE $7

22

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre

Fiji Water 1 Litre $2.30 per Litre

2

SAVE $1.72

230 ea

SAVE 29¢

Zico Coconut Water 1 Litre $3.20 per Litre

320 ea

SAVE $2.80

750

$ Waterfords Lightly Sparking Water 12x500mL $1.25 per Litre

ea

SAVE 85¢

$

for

$

ea

SAVE $3.49

ea

$

$ Frantelle Spring Water 12x600mL

14

$

$

ea

SAVE $1.49


FILL UP THE Pantry

16

$

ea

2

SAVE $8.10

$

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

Vitasoy UHT Soy, Rice or Oak Milk 1 Litre Selected Varieties

$4 per 100g

ea

SAVE 90¢

$2 per Litre

price

420

$ Vittoria Coffee Capsules 12 Pack Selected Varieties $5.38 per 100g

ea

SAVE $4.20

250

$ Tetley Teabag All Rounders or Extra Strong 50 Pack $2.50 per 100g

ea

SAVE 49¢

2

$ Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties

SAVE $1.20

235

$ Nestlé Nesquik 250g Selected Varieties 94¢ per 100g

130

$ ea

ea

SAVE 55¢

Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

$1.30 per Litre

350

$ Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre

ea

SAVE 90¢

WE CHECKED. WE MATCHED.

90

¢

ea

CSR Raw Sugar 500g 18¢ per 100g

SAVE 60¢

YOU WIN.

and you don’t have to do a thing.

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

Nestlé Milo 750g

15


RISE & Shine

4

Kellogg’s All Bran Original 530g or Just Right 460g

4

$

$

ea

SAVE $1.59

4

Be Natural Bites, Granola or Cereal 405-460g Selected Varieties

Sanitarium Weet-Bix Multi-Grain 575g or Cranberry 450g

4

Sanitarium Weet-Bix Hi-Bran 750g 53¢ per 100g

ea

5

$1.25 per 100g

SAVE $1

Kellogg’s All-Bran Muesli 450g Selected Varieties 78¢ per 100g

$ Capilano Honey Squeeze Clear or Yellow Box 375g $1.33 per 100g

350 ea

SAVE $1.49

350

$ ea

SAVE $1.30

ea

80¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.33

$ Vegemite 560g

Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

$ ea

SAVE 99¢

7

ea

SAVE $1.29

$

2

$

CSR Golden Syrup Squeeze Bottle 500g 70¢ per 100g

ea

SAVE $1.65

We’ve locked down prices on these everyday products.

look for the lock

Foster Clark’s Custard Cups or Snack Pack 4 Pack Selected Varieties 61¢ per 100g

16

340

$

ea

4

$ Nutella Portion Packs 12x15g $2.22 per 100g

ea


3

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

30¢ per 100mL

Uncle Ben's Single Serve Rice 125g Selected Varieties $1.28 per 100g

160

$

ea

SAVE 40¢

4

$ White Wings Cup Cake, Muffin, Cookie, Profiteroles, Cake or Slice Mixes 230-570g Selected Varieties

Street Kitchen Meals 285g Selected Varieties $1.40 per 100g

4

3

$

MULTI-BUY

50 ea

SAVE $1.50

SunRice Steamed Rice 250g or Gluten Free Quick Cups 2x125g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

$1.04 per 100g

26 $

Nestlé Choc Melts Milk, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties, Plaistowe 70% Cocoa or Cooking Chocolate 150-290g Selected Varieties

2

$

60 ea

SAV E 20¢

for

SAVE $1.70

2

ea

SAV E $1.99 Leggo’s Providore Pesto 195g Selected Varieties $2.05 per 100g

$

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg

ea

SAV E 99¢

$2 per kg

2

$

ea

SAV E 99¢

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

160

$

ea

4

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

$ Heinz Tomato Ketchup 1 Litre

ea

40¢ per 100mL

17


FILL UP THE Pantry

1

$

ea

EV ERY DAY

Community Co Pasta 500g Selected Varieties 20¢ per 100g

price

290

$

Bertolli Organic Extra Virgin Olive Oil 250mL

ea

SAVE $2.92

280

$

ea

SAV E 70¢

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

$1.16 per 100mL

2

$

50 ea

SAV E $1

Praise Traditional Mayonnaise 490-555g Selected Varieties

246

$

Bertolli Extra Virgin Olive Oil 250mL

SAVE $2.46

98¢ per 100mL

3

20

$

ea

SAV E $1

ea

Always Fresh Kalamata Olives Whole 440g $10.23 per kg

450

$

ea

SAV E $1.50

Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties

Black & Gold Coconut Milk 400mL 24¢ per 100mL

18

95

¢

ea

EV ERY DAY

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E 83¢

Mission Regular Taco Shells 12 Pack $1.19 per 100g

2

$

ea

SAV E 60¢


1

$

ea

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

150

$

SAVE 59¢

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

250

$

ea

SAVE $1.30 John West Salmon Slices 125g Selected Varieties $20 per kg

6

$ Maggi 2 Minute Noodles 12 Pack Selected Varieties

1

$ ea

SAVE $3

Golden Circle Beetroot Slices 450g $2.22 per kg

ea

SAVE 80¢

4

$

ea

SAVE $1 John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $38.10 per kg

Suimin Bowl 122-137g Selected Varieties

2

50

$

ea

SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

250

$

ea

SAV E $1.50

ETA Original Barbecue Sauce 375mL 53¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 75¢

3

$

ea

SAVE $1.50 John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $14.29 per kg

Black & Gold Peach Slices 825g $2.42 per kg

2

$

ea

EV ERY DAY

John West Tuna & Rice or Tuna Brown Rice & Quinoa 200g $15 per kg

3

$

ea

SAV E $1.40

Nando’s Sauces 125-265g or 125mL Selected Varieties

280

$

ea

SAV E 80¢

19


HEALTH & Wellbeing

4

$ 53¢ per 100g

4

10

$ Community Co Psyllium 150g $2.73 per 100g

Musashi P45 High Protein Bars 90g Selected Varieties $3.33 per 100g

20

ea

SAVE $1.33

Sanitarium Weet-Bix Organic 750g

ea

EV ERY DAY

3

Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4 per 100g

6

$ Community Co Quinoa White 350g

SAVE $2

$4.17 per 100g

ea

250

$ Musashi Protein Bar 60g Selected Varieties

20

EV ERY DAY

$1.77 per 100g

$

ea

4

$

ea

SAVE $1.50

Basco Gluten Free Buttermilk Pancake Shake Mix 325g 92¢ per 100g

Nature’s Way Kombucha Lime & Ginger or Pomegranate & Apple 330mL $1.21 per 100mL

ea

SAVE 99¢

3

$

ea

SAVE 69¢

4

$

ea


75

Everyday essentials at every day low prices

¢

Black & Gold Plain Flour 1kg 75¢ per 100g

ea

EV ERY DAY

65

¢

Black & Gold Penne or Spirals Pasta 500g 13¢ per 100g

EV ERY DAY

260

$ Black & Gold Tuna in Brine or Springwater 425g 61¢ per 100g

Black & Gold Shredded Cheese 900g $11.36 per kg

ea

EV ERY DAY

60

¢

ea

ea

Ev ery Day

1022

$

ea

Black & Gold Chopped Tomatoes 400g 15¢ per 100g

EV ERY DAY

21


FRIDGE Faves

4

$ Coon Block, Sliced or Grated Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

ea

SAV E $1.15

25 $

South Cape or Tasmania Heritage Cheese 80g Selected Varieties

for

SAVE $2

$31.25 per kg

3

$ Primo Premium Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1

8

$10.67 per kg

22

349

$ Philadelphia Sweet Chilli Philly 250g $13.96 per kg

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE $1.30

250

$ Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $5.50

Don Pan Size Rindless Bacon Rashers 250g or Leg Ham 200g Selected Varieties

ea

SAVE 51¢

480

$

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

ea

$32 per kg

Flora Pro-Activ Spread 250g or Bertolli with Butter Spread 400g Selected Varieties

4

$

Mainland Buttersoft 250g $1.40 per 100g

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE $1.69

4

$

ea

SAVE $1.29


FRIDGE Faves

2

60

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre

ea

SAVE $1

180

$ Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE 50¢

price

3

$ Pauls Custard 1kg Selected Varieties

SAVE $1

30¢ per 100g

5

Pauls Vanilla or Chocolate Custard On The Go 140g $1.07 per 100g

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

150

$ ea

ea

SAVE 50¢

250

$ ea

SAVE $1.85

Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE 35¢

112

$

ea

SAV E $1.13 Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties 86¢ per 100g

Le Rice Creamy Rice Pudding 2x150g Selected Varieties 87¢ per 100g

2

$

60 ea

35 $

Vaalia Yoghurt Kids 140g Selected Varieties $1.19 per 100g

for

LOCKED DOWN

23


Sara Lee Chocolate Fudge or Salted Caramel Chocolate Brownie 350g $1.43 per 100g

Sara Lee Pudding 475g Selected Varieties

Sara Lee Cake 350-400g Selected Varieties

SAVE $1.25

$1.05 per 100g

SAVE $1.25

SAVE $1.25

5

$

SAVE $2 Golden North Frozen Custard Vanilla 525mL 95¢ per 100mL

SAVE $2.50 Golden North Giant Twins 5x150mL Selected Varieties

ea SAVE $2.99 Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

67¢ per 100mL

SAVE $1.99 Viking Frozen Organic Fruit 300g Selected Varieties

SAVE $1.80 Weis Bars 4-6 Pack Selected Varieties

$16.67 per kg

9

$ Häagen-Dazs Ice Cream 457mL or 4 Pack Selected Varieties

24

ea

SAVE $2.50

4

$ Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties 73¢ per 100g

ea

SAVE $2

Peters Light & Creamy Vanilla Slices 12 Pack or Tubs 1.8 Litre Selected Varieties

Proud & Punch Frozen Yoghurt 900mL or Ice Cream 6-8 Pack or Skinny Cow Cookies or Cup 4 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2


FRIDGE & FREEZER Faves

pr i c e

4

$ Ingham’s Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties

$3.50 per kg

350

$

5

$ Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

$4.40 per kg

ea

SAVE $1.99

220

$ Heinz Broad Beans, Baby Peas or Mixed Veg 500g

McCain Healthy Choice or Whole Grains 300-400g Selected Varieties

3

ea

SAVE 49¢

Birds Eye Hash Browns 800g $3.75 per kg

On The Menu Family Size Potato Bake or Beef Lasagne 1kg Selected Varieties 60¢ per 100g

$

ea

SAVE $2.99

5

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables, Sliced Green Beans or Chopped Onions 500g Selected Varieties $4 per kg

83¢ per 100g

ea

SAVE $3

2

$

ea

SAVE 45¢

5

$

$ Pitango Soup 600g Selected Varieties

9

$ ea

SAVE 79¢

6

ea

SAVE $1.29

$

ea

SAVE 79¢

5

$

ea

SAVE $4.18

$10.30 per kg

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties

12

ea

SAVE $2.50

Marathon Puffy Dogs 500g $1 per 100g

ea

SAVE $2.78

25


CLEANING & PET Essentials

price

1

Nature’s Gift Meal Time 700g Selected Varieties 20¢ per 100g

Fancy Feast Royale Cat Food 85g Selected Varieties $1.41 per 100g

3

40

$

SAVE $1.40

120

$

ea

SAVE 60¢

Purina Lucky Dog Bones 800g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

44¢ per 100g

350

$ Purina Lucky Dog Meaty Chews 65-96g Selected Varieties

ea

SAVE $2

9

$

50

$

ea

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 30¢ per 100g

ea

SAVE $5.30

599

$ Prota Pet Food 3kg Selected Varieties

ea

SAVE $2

20¢ per 100g

price

599

$ OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1 kg Selected varieties

ea

SAVE $6

250

$

Handee Ultra Paper Towel 2 Pack or Double Length 1 Pack

ea

SAVE $1

$2.08 per 100 sheets

White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE 85¢

We’ve locked down prices on these everyday products.

look for the lock

Morning Fresh Dishwashing Liquid 400mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

26

299

$

ea

LOCKED DOWN

7

$ Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 900mL-1 Litre Selected Varieties

ea


HOME Essentials

4

$ Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

ea Seasol Seaweed Solution or PowerFeed Plant Food 500mL

SAVE $1.99

8

$

SAVE $1.99

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.08 per 100 units

Pope Tap Ready Hose 12mmx15m

290

$

1420

370

$

ea

SAVE $1.30

SAVE $2

BIC Mega Utility Lighter

40 Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties

SAVE $4.89

ea

SAVE $2.70

Brunnings Path Weeder Ready To Use 1 Litre

8

$

ea

Kingsford Original Charcoal 3.49kg

SAVE $6.49

RANGE

830

$ Explorer Sock 1 Pack Selected Varieties

630

$

OFF

RANGE

ea

SAVE $1.20

40%

%

710

ea

ea

OFF

$

Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

ea

SAVE $9.59

260

$

ea

SAVE $2.29

$

ea

Homeware Storage Box Clear Lid 52 Litre

5

30

$

SAVE $5.69

240

$

ea

Razza Matazz Knee Hi 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

27


HEALTH & Beauty

30

% OFF

RANGE

50

%

Nivea Visage Daily Essentials Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

OFF

SELECTED RANGE

21¢ each

5

25

$

ea

SAVE $2.25

TRESemmé Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties

549

$

ea

SAVE $5.01

40% OFF

SELECTED RANGE

669

$

Aveeno Stress Relief or Fragrance Free Daily Moisturising Lotion 354mL

ea

SAV E $6.69

$1.89 per 100mL

Clearasil Ultra Gel Face Wash 200mL or Ultra Rapid Action Pimple Cream 15mL, Pads 65 Pack or Deep Pore Scrub 150mL

887

$

ea

SAVE $5.92

9

$ Clairol Nice 'N Easy Root Touch Up 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4

50

%

OFF

SELECTED RANGE Banana Boat SPF 50+ Sunscreen Lotion 200g Selected Varieties $5.75 per 100g

5

1150

$

SAVE $4.50

18

$

ea

ea

Bio-Oil Skincare 125mL $14.40 per 100mL

SAVE $6.99

$ Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.41 per 100mL

ea

SAV E $5

4

$ Gillette Blue II Plus Pivot Disposable Razors 5 Pack 80¢ each

28

5

$ ea

SAVE $1.25

BIC Hybrid 3 Advance Razor 6 Pack 83¢ each

ea

SAVE $3


HEALTH & Beauty

Colgate Total Toothpaste 170-190g, Toothbrush 1 Pack, Dental Floss 100m or Total Mouthwash 500mL Selected Varieties

Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2.07 per 100g

5

ea

SAVE $1

310

$

ea

SAVE $2.90

17

Dove Body Wash 375-400mL Selected Varieties

$4 per 100g

ea

SAVE $1.99

5

$ Telfast Hayfever Allergies Tablets 120mg 5 Pack or 12hr Relief 60mg 10 Pack

ea

SAVE $2

5

$

$ Metamucil Orange Fibre Supplement 425g

5

$

$

ea

SAVE $2.85

Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $1.80

4

$ price Priya Natural Goats Milk Soap 100g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAV E 65¢

1

4

Libra Pads 10-16 Pack Selected Varieties

$

$

ea

SAVE $1.09

Tena Active Liners 24-39 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

29


HEALTH & Baby

25

Huggies Jumbo Nappies 64-90 Pack or Nappy Pants 45-56 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

NEW

Sorbent Velvet Tissues 70 Pack Selected Varieties $2.86 per 100 units

10

$

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

Huggies Essentials Newborn 28 Pack 20¢ each

SAVE $2

SAVE 49¢

10

$

ea

Huggies Baby Wipes 3x64-80 Pack Selected Varieties

SAVE $4

ea

SAVE 79¢

Rafferty’s Garden Happy Tummies or Calci Fruit Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

13

$

ea

SAVE 99¢

2

$

ea

SAVE 30¢

4

$

Curash Soap Free or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

ea

SAVE $1

$5 per 100 units

30%

OFF

SELECTED RANGE

670

$ Décor Baby Bottle Wide Neck 330mL

30

ea

550

$

NEW

Huggies Essentials 40-54 Pack Selected Varieties

2

$

$

ea

SAVE $2.95

1360

$ Nan 3 Comfort Toddler 800g $1.70 per 100g

ea


HEALTH & Beauty

5

275

$

$

ea

ea

SAVE $2.75

SAVE $5

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

Johnson's Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

92¢ per 100mL

50¢ per 100mL

315

$

SAVE $3.15 Brut Deodorant Body Spray 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

3

$

SAVE $2.40 Palmolive Body Butter Body Wash 400mL Selected Varieties 85¢ per 100mL

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre 31¢ per 100mL

139

$

40 ea

SAVE $3.59

ea

SAVE $3.13

pr i c e

239

$

312

$

ea

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

56¢ per 100mL

31


THE HOME OF

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

pr i c e

140

$

On Sale 21st February 2018

33 $

ea

for

SAVE $1.40

450

$

Starburst Bags 104-180g or Skittles Share Bag 110g Selected Varieties

SAVE $3.27

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

67¢ per 100g

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

6

$

399

$

99 ea

SAVE $3

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g

25

$

ea

SAVE $1.01

The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties

$9.32 per kg

$2 per Litre

ea

SAVE $5

Huggies Ultimate Nappy 52-108 Pack Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 21/02/18 02/08/17until until27/02/18 08/08/17ororwhile whilestocks stockslast. last.Savings Savingsare areoff offregular regularprices. prices.InIncertain certainstores, stores,some someregular regularprices priceshave havebeen beenreduced reducedtotoensure ensureyou youreceive receivethe thelowest lowestcompetitive competitiveprice priceso sosavings savingsshown shownmay maydiffer differfrom fromthe theactual actualsaving saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 21st February to Tue 27th February 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ312_210218_P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 21 02 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu