Skip to main content

Maleny iga 01 11 17 2

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

6

$

75 ea

SAVE $6.75

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

pr i c e

90

¢

ea

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 72¢ per Litre

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 72¢ per 100g

ea

SAVE 90¢

999

160

$

SAVE 96¢

90

¢

$

ea

SAVE 40¢

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $7

Australian

BEEF Rib Fillet While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

2499

$

kg

SUPA_V1_IGACQ266_011117_P1

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


Time to Fire up the BBQ Steggles BBQ Split Chicken Lemon & Herb or Peri Peri 1.3kg $7.68 per kg

999

$

ea

1599

$

kg

Chicken Tenderloins

Beef BBQ Round Steak

1299

$

kg

2199

$

kg

SAVE $4

1599

$

kg

Lamb Loin Chops Ausfresh Semidried Tomatoes with Fetta or Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

price

5

$ Farm Foods Angus Beef Sausages 450g $1.33 per 100g

99 ea

1499

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks Hot or Mild

2


Time to Fire up the BBQ Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

499

$

2

$

50

IGA Baker's Oven Croissants 3-4 Pack $1.25 per 100g

ea

ea

SAVE $2.46

3299

$

kg

Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

9

$

99 ea

SAVE $2.01

1899

$ King Island Dairy Seal Bay Triple Cream Brie 175g or Roaring 40’s Cheese 200g

ea

Pacific West Atlantic or Lemon & Pepper Salmon Portions 500g $37.98 per kg

3


2

$ Arnott’s Shapes 160-190g, Jatz, Clix or Savoy 180-250g Selected Varieties

NEW

1

$ ea

SAVE $1

Pringles Chips 53g Selected Varieties $1.89 per 100g

ea

SAVE 90¢

AT

19

$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.69 per Litre

250

$

SAVE $16.11

3

$

ea

SAV E 99¢

ea

Mainland Cheddar Cheese 125g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$24 per kg

CC’s Corn Chips or Natural Chip Company Chips 175g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

7

$

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g

ea

SAVE $1.99

$14 per kg

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

Waterthins Sesame or Natural Fine Wafer Crackers 150g $1.67 per 100g

4

250

$

ea

SAVE 70¢

299

$ Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

LOCKED DOWN


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

18

Family Chef Roast Pork with Crackle

SAVE $6

kg

SAVE $5

3999

$

kg

kg

SAVE $10

Prosciutto Sliced

499

From Good Roots Creamy Classic Salads Large Tubs Selected Varieties

1299

$

ea

kg

SAVE $1

Kabana Selected Varieties

899

$ $44.95 per kg

Short Cut Bacon

1499

$

King Island Dairy Camembert or Brie Cheese 200g

$

kg

SAVE $4

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1199

99

$

ea

SAVE $3.01

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg

449

$

ea

SAVE $1.30

5


ENTERTAINING WITH OUR Exclusive Queensland Hams!

Queensland Pork

6

$

99 kg

IGA Bone In Leg Ham (Whole or Half)

WE LOVE QUEENSLAND HAMS! LOCALLY PRODUCED BY QLD FARMS from Kingaroy, Pittsworth, Dalby and Toowoomba. Manufactured in Kingaroy.

6


ENTERTAINING WITH OUR Exclusive Queensland Prawns

OUR

We loveLAND 100% QUEENS PRAWNS!

Fresh locally

OCEAN CAUGHT IN

SOURCED PRAWNS

South East Queensland Waters!

27

99

$

kg

Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

MADE WITH

FRESH PRAWN COCKTAIL

SERV E S

6

PREP

20

MINS

INGREDIENTS

METHOD

24 (about 2kg) cooked large King Prawns, peeled leaving tails intact

1.

To make the cocktail sauce, combine the cream, tomato sauce and lemon juice in a small bowl.

2.

Taste and season with sea salt and pepper (you can add a splash of Worcestershire sauce and Tabasco if you have them for additional flavour).

¼ cup good quality Tomato Sauce

3.

1 lemon (1 tablespoon of fresh lemon juice)

Fill a round serving bowl three-quarters with crushed ice. Drape the prawns all around its lip so the tail is pointing to the ground.

4.

Into the middle of the dish, nestled into the ice, place the Seafood Sauce. Garnish with wedges of lemon and serve immediately.

½ cup Cream

7


ENTERTAINING WITH OUR Delicious Pavlovas PERFECT FOR

Spring Racing ENTERTAINING

6

$

99 ea

LOCKED DOWN

Delicious Pavlova

The Country Chef Pavlova Base 500g $1.40 per 100g

SERV E S

8

PREP

20

MINS

This pav is so light and crispy it just melts in your mouth, and topped with fresh seasonal fruits with cream as the filling are not only divine to taste, but visually stunning too. INGREDIENTS Choice of summer fruit (we used 2 large mangoes & a punnet of strawberries) 300mL carton double cream 2 passionfruits 1 The Country Chef 500g pavlova base

8

METHOD 1. Cut the flesh from the mango, then dice into a bowl, including as much juice as possible. 2. Although an additional ingredient, if you have mint growing in your garden, pick a dozen baby leaves (extra for garnishing) and toss to mix. 3. Lightly whip the cream in a bowl, add the mango mixture and fold through. 4. To assemble, place the base on a clean flat surface, spooning the mixture evenly across the top. Drizzle with passionfruit and garnish with a fresh mint.

Optional: Dust with a little icing sugar just before serving.

TOPPING VARIATIONS Literally any fruit goes beautifully with these; Strawberries & Basil also make a delicious combination. An All Green Affair with kiwi fruit, green grapes and mint. An All Berry Affair, or everyone’s favourite Fruit Salad mixing mango, strawberries, kiwi and passionfruits‌ You are limited only by your imagination!


Fresh

MARKET DAY SATURDAY 4TH NOVEMBER

799

$ Australian Lamb Leg Roasts

kg

Australian Whole Economy Rib Fillets

price

224

$ Suprima Brioche Buns 4 Pack or Sliders 6 Pack

1699

IGA Baker’s Oven Bar Cakes 300-370g Selected Varieties

$

kg

Jarlsberg Cheese

price

224

$

ea

SAVE $2.25

IGA Fresh Bulk Sausages 1.8kg 44¢ per 100g

1499

$

kg

ea

SAVE $2.25

799

$

ea

1449

$ Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

Global Seafoods Crumbed Whiting 1kg

kg

SAVE $14.50

999

$

ea

$9.99 per kg

9


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

699

$ Australian Easy Carve Pork Shoulder Roasts

1499

Australian Pork Belly Rashers

1099

$

ea

$3.14 per 100g

10

599

$

kg

Farm Foods Angus Beef Burgers 450g

ea

$1.33 per 100g

Slo Moe’s American BBQ Ironbark Smoked Beef Brisket, Lamb Shoulder or Pork Shoulder 350g

$19.98 per kg

kg

IGA Marinated Roast Beef

$

Global Seafoods Salt & Pepper Squid 500g

1199

$

kg

1099

$ Tibaldi Premium Short Cut Bacon 1kg

ea

$10.99 per kg

999

$

2399

$

ea

Australian Large Green Banana Prawns

2599

$

kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

kg


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

599

$

kg

Yellow Flesh Nectarines

399

$ Pre-packed Valencia Oranges 3kg $1.33 per kg

299

$

ea

3kg bag

Topless Pineapples

199

$ Celery

Eat Well Cranberries Dried 500g $1 per 100g

349

499 ea

Green Beans 250g Pack 80¢ per 100g

499

$ IGA Fresh Caesar Salad Bowl 200g or Asian Salad Bowl 250g

ea

199

$

kg

Lebanese Cucumber

$

kg

Truss Tomatoes

$

ea

499

$

ea

IGA Fresh Shredded Iceberg or Coleslaw 200g

ea

250g pack

179

$

ea

90¢ per 100g

11


BAKERY TREATS

NGS ALL THI

349

$ IGA Baker's Oven Muffins 4 Pack Selected Varieties

LOCKED DOWN

$1.17 per 100g

199

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

ea

SAVE $1.31

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

299

$

ea

IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

249

$

ea

LOCKED DOWN

ea

SAVE 50¢

4

$ Tip Top Café or Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

NEW MULTI-BUY

2

3$ 50 Panini Bread 100g Selected Varieties 83¢ per 100g

for

SAVE $1.37

399

$ Lawson’s Traditional Bread 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

12

ea

SAVE $1.79

289

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

ea

SAVE 91¢

375

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack 98¢ per 100g

ea

SAVE $1.04

449

$ Bürgen Bread 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

SAVE 41¢

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

ea

LOCKED DOWN


A BETTER PRICE,

A Better Australia

Go absolutely NUTS!

550

$

ea

Community Co Salted Cashews or Pistachios 200g $27.50 per kg

5

$

Community Co Salted Mixed Nuts 375g

ea

$13.33 per kg

Community Co Honey Roasted Cashews 200g $29.95 per kg

599

$

ea

Happy cows, happy farmers A

YOUR N I P PE STEP PUT

530

$ Community Co Nibble Mix 350g $15.14 per kg

ea

Community Co Cubed Tasty Cheese 500g $15 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

750

$

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

13


SWEET Treats

pr i c e

9

ea

SAVE $9.50

Cadbury Favourites 540g $1.76 per 100g

1

$

50

$

ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

price

140

$ Skittles Fruits Share Bag or Sours 110g or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

250

$ The Natural Confectionery Co. Lollies or Sour Patch Kids 200-260g Selected Varieties

Darrell Lea Rocklea Road Milk Chocolate 145g

ea

SAVE $1.50

$1.72 per 100g

250

$

ea

SAVE $1.90

price

Darrell Lea BB's 180g Selected Varieties $1.08 per 100g

195

$

ea

SAV E $1.95

250

$

Cadbury Coco Blocks 100g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

$2.50 per 100g

5

Whittaker’s Chocolate Block 100-220g Selected Varieties

375

$

ea

SAV E 74¢

$ Cadbury Milk Tray 200g $2.50 per 100g

14

Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

5

$

ea

LOCKED DOWN

7

$ ea

SAVE $3.70

Toblerone Milk Chocolate 360g $1.94 per 100g

ea

SAVE $3


REFRESH Me

1

$ Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties

590

$ 59¢ per Litre

ea

SAVE $4.09

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.13 per Litre

180

$

2 28

$1.56 per Litre

SAVE $15

250

$ JT's Coconut Essence Pure Coconut Water 510mL $4.81 per Litre

ea

SAVE 99¢

6

Lipton Infused Water Cucumber & Mint or Watermelon 500mL $4 per Litre

$

$

for

ea

SAVE $1.05

MULTI-BUY

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

250

$5 per Litre

ea

SAVE 95¢

Evian Spring Water Sports Cap 750mL $2.40 per Litre

2

$

$2.93 per Litre

ea

SAVE 69¢

180 ea

SAVE $1.19

220

$ Devondale Sparkling Apple Juice 750mL

ea

SAVE $4.30

$ ea

SAVE $3.33

$ Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties

8

$

ea

SAVE $1.69

$2.82 per Litre

Mount Franklin Still Water 20x500mL

69

ea

SAVE 69¢

15


TASTY Snacks

NEW

price

AT

1

Sunbites Grain Waves 180-210g Selected Varieties

5

$

99

$

ea

Kellogg’s Nutri-Grain 10 Bars Original Value Pack

SAVE $2

$2.08 per 100g

ea

SAVE $1

price

175

$

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties

SAVE $1.75

$1.12 per 100g

5

ea

1

$ Kraft Oreo Cookies 137g Selected Varieties

ea

SAVE $1

73¢ per 100g

$

ea

SAV E $2.99 Kellogg’s LCMs 15 Bars Family Pack Selected Varieties

Red Rock Deli Potato or Sweet Potato Chips 135-165g, Nuts or Popcorn 120-150g Selected Varieties

2

350

$

ea

SAVE 49¢

350

$

$ ea

SAV E 75¢

16

Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels, Natural Chip Co. or Kettle Pop Corn Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

220

$

ea

ea

SAV E 50¢

SAV E $1

Green’s Creamies Raspberry Jam & Whipped Cream 200g

Jack Link's Beef Jerky 50g Selected Varieties

SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties

$1 per 100g

$70 per kg

$1.13 per 100g


FANCY A Cuppa?

1

$ Harvey Fresh Long Life Milk 1 Litre

ea

SAVE 49¢

$1 per Litre

2

Nescafé Gold, Blend 43 or Green 95-150g Selected Varieties

$2 per 100g

Vittoria Coffee Espresso Ground or Beans 200g $2.50 per 100g

5

$

ea

SAV E $3

450

$ ea

SAVE $1.10

Nescafé Iced Coffee Concentrate Squeeze 92-96mL Selected Varieties

Grinders Capsules 10 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.50

Twinings Sleep, Detox or Digest Tea Bags 18 Pack $11.11 per 100g

ea

SAVE $2.40

$ Lipton Quality Black Tea Bags 50 Pack

7

$

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAV E $1.60

190

$

ea

SAV E 10¢

3

Liddells Lactose Free Milk 1 Litre Selected Varieties

$ Diet Rite Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

$1.90 per Litre

ea

SAVE 50¢

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

17


RISE & Shine

6

350

$

$

ea

SAVE $1.40

Kellogg’s Nutri-Grain 805g or Just Right Original 790g

5

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties

3

ea

SAV E $1.19

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

250

$

ea

SAV E $1

ea

SAVE $1.09

35¢ per 100g

4

6

$

$ ea

SAVE $1.75

$ Uncle Tobys Cheerios 305-320g Selected Varieties

Uncle Tobys Vita Brits 1kg

ea

SAVE 99¢

White Wings Original 350g or Buttermilk Pancake Shaker 325g

Kellogg’s Crunchy Nut 670g or Froot Loops 500g

2

ea

SAVE $1.49

4

$

$ ea

SAV E $1.15

Nutella Hazelnut Spread 400g

ea

SAV E 99¢

$1 per 100g

We’ve locked down prices on these everyday products.

4

$ Bundaberg Golden Syrup 1kg 40¢ per 100g

18

ea

LOCKED DOWN

Cottee’s Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.50 per 100g

330

$

ea

LOCKED DOWN

Goulburn Valley Fruit & Crunch 2x185g Selected Varieties $10.81 per kg

4

$

ea

SAVE $1


Baking Baking

3

$

ea

SAVE 90¢ Bundaberg Raw or White Sugar 2kg 15¢ per 100g

4

$ White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg

SAVE $1

$2 per kg

Buderim Ginger Naked Ginger Uncrystallised 200g $18 per kg

3

$

4

$ ea

Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties

60 ea

SAVE 90¢

SAVE $1

2

$ Sunbeam Australian Sultanas 375g or Currants 300g

ea

20

%

80 ea

SAVE 70¢

OFF

RANGE 19


pr i c e

12

SunRice Medium Grain White Rice 10kg

2

Continental Recipe Base 43-64g Selected Varieties

20

2

50

$

ea

SAVE 65¢

180

$

ea

SAV E 60¢

Praise Deli Style Mayo, Aioli or Dressing 250mL or Traditional Mayonnaise 470-545g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

3

Praise Traditional Mayonnaise 365g or 99% Fat Free 410g

Always Fresh Kalamata Olives 220g Selected Varieties

3

$

SAV E $2

$13.64 per kg

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

320

$

ea

SAV E 79¢

ea

SAVE 99¢

250

$ ea

MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties

SAVE 40¢

MasterFoods Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

Rosella Cocktail Onions 150g Selected Varieties $10 per kg

250

$

$ ea

SAVE 55¢

$1.21 per 100g

50¢ per 100mL

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

$

Gravox Finishing Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

MasterFoods Australian Grown Tomato Sauce, BBQ Flavours or Sweet Chilli Sauce 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $12

12¢ per 100g

2

$

$

67¢ per 100g

250

$

ea

SAV E 99¢

150

$

ea

SAV E 50¢

Kikkoman Soy Sauce 250mL $1.44 per 100mL

Bee Vital Organic Apple Cider Vinegar 500mL 80¢ per 100mL

ea

SAVE 89¢

360

$

ea

SAV E $1.40

4

$

ea

SAV E $1.99


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$10.53 per kg

230

$ One Night In Mexico Corn Tortilla Wrap 6 Pack

ea

SAVE 50¢

$1.37 per 100g

1

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g

Old El Paso Tortillas 10 Pack 88¢ per 100g

SAVE 39¢

350

$

ea

LOCKED DOWN

50¢ per 100g

SAVE 50¢

130

$

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties

SAVE $2

$1.28 per 100mL

Safcol Pole & Line Responsibly Fished Tuna in Olive Oil or Springwater 425g

ea

SAVE $1.35

$10.84 per kg

ea

SAV E 65¢

McKenzie's Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

ea

320

$

ea

450

John West Pink Salmon 415g

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 33¢ per 100mL

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

5

$ ea

ea

SAVE $1.95

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

150

$

$

$ SPC Diced, Crushed or Pureed Tomatoes 400-410g Selected Varieties

4

$

$

$7.29 per kg

130

$

ea

SAV E 35¢

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

ea

SAVE 80¢

310

$

ea

SAVE $1.69

3

$

ea

SAV E 50¢

21


FRIDGE Faves

pr i c e

1

$ Danone YoPRO Protein 160g Selected Varieties

2

$ 57¢ per 100g

SAVE $1.20

230

$ Pauls Custard Vanilla or Vanilla Low Fat 600g

450

$ $3.60 per Litre

22

ea

SAVE 65¢

38¢ per 100g

Ice Break Milk Iced Coffee 1.25 Litre

ea

ea

SAVE 90¢

Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.18 per 100g

Nestlé Ski D'lite Yoghurt 12x100g Selected Varieties 50¢ per 100g

Vaalia Probiotic Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

130

$

ea

SAVE 40¢

6

$

ea

SAVE $1.50

3

The Daily Juice Co. Nourish 1 Litre or Wholesome Blend 300mL Selected Varieties

Little Island Dairy-Free Coconut Creamery Milk 380mL Selected Varieties $7.89 per Litre

$ Sommer Juice 300mL Selected Varieties $10 per Litre

350

$

ea

SAVE $1.13

70¢ per 100g

Yoplait Yoghurt 2x175g Selected Varieties

12

ea

SAVE $2.50

3

$

SAVE 50¢

3

$

SAVE $1

PH+8.2 Natural Spring Water 600mL $2.50 per Litre

ea

SAVE $1

150

$ ea

ea

ea

SAVE $1


FRIDGE Faves

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $29 per kg

2

90

$

ea

SAVE $1.09

470

$ Don Rindless or Pan Size Bacon 200-220g Selected Varieties

Kraft Philadelphia Light or Original Cream For Cooking 250mL $1.08 per 100mL

ea

SAVE $1.39

270

$

ea

LOCKED DOWN

450

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

MeadowLea Spread or Buttery Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

250

$

ea

SAVE 80¢

6

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $1.99

NEW

Philadelphia Spreadable Tubs 250g Selected Varieties $12 per kg

4

$ Edwards Crossing Cheese 200g Selected Varieties $20 per kg

6

3

$

ea

SAV E $1

$ ea

SAVE $1.49

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

ea

SAVE 99¢

23


FRIDGE & FREEZER Faves

2

$ On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

250

$ ea

SAVE $1

5

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

ea

SAVE $1.29

4

$ Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

9

$ ea

matched

Birds Eye Steam Fresh Plus 400g or Country Harvest Vegetables 1kg or Selected Varieties

4

$

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

$2.25 per 100g

5

$ Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g, McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.49

Stock up for Christmas

3998

$ Steggles Frozen Buffet Small $4.16 per kg

24

ea

Steggles Turkey Thigh Roast 1kg $9.98 per kg

998

$

ea

2198

$ Steggles Frozen Turkey Small $7.09 per kg

ea


FREEZER Faves

pr i c e

3

$

ea

SAV E $3

Darling Downs Ice Cream 325-390mL Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $2 Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack or Proud & Punch Multipack 6 Pack or Tub 900mL or Connoisseur Gourmet Ice Cream 4- 6 Pack Selected Varieties

Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 18¢ per 100mL

7

$

SAVE $2.50

7

So Good Ice Cream 475mL or Frozen Dessert 1 Litre Selected Varieties

$ Creative Gourmet Mix Berries or Mango 900g $7.78 per kg

5

$ ea

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.50

5

Sara Lee Pudding 475g, Danish 400g or Apple or Apple & Berry Pie 500-600g Selected Varieties

$ Pampas Frozen Puff Pastry Sheets 1.6kg 31¢ per 100g

5

$

ea

SAVE $1.10

5

$ ea

SAVE $1.85

Balfours Tart or Éclairs 4 Pack Selected Varieties

ea

LOCKED DOWN

25


4

$

Everyday essentials at every day low prices

ea

EV ERY DAY Black & Gold Mayonnaise 770g 52¢ per 100g

185

$ Black & Gold Cooking Spray Canola Oil 400g 46¢ per 100g

ea

EV ERY DAY

5

$ Black & Gold Party Pie 24 Pack 900g 56¢ per 100g

26

ea

EV ERY DAY

4

$ Black & Gold Tomato Sauce 2 Litre 20¢ per 100mL

Black & Gold Party Sausage Rolls 24 Pack 900g 49¢ per 100g

ea

EV ERY DAY

440

$

ea

EV ERY DAY

529

$ Black & Gold Barbecue Sauce 2 Litre 26¢ per 100mL

Black & Gold Frozen Potato Chips Straight Cut 1kg $1.89 per kg

ea

EV ERY DAY

189

$

ea

EV ERY DAY


CLEANING & PET Essentials

price

2

75

$ Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack

ea

SAVE $2.75

price

1

99

$ Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties

OMO Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2

$4.98 per Litre

599

$

ea

ea

SAVE $6

price

197

$

Morning Fresh Ultimate Dishwashing Liquid Original or Lemon 350mL

ea

SAVE $1.98

56¢ per 100mL

550

$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

3

$

ea

White King Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

SAVE $1.50

$1.20 per Litre

ea

SAVE $1.29

price

399

$ Coco Hot Nut BBQ Briquettes 4kg

Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg

ea

SAV E $4

11

$

ea

SAV E $6

Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties $4.49 per 100g

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

449

$

ea

SAV E $4.50

110

Purina Fancy Feast Cat Food 8x85g Selected Varieties

$

ea

SAV E 25¢

8

$ Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

$1.03 per 100g

ea

SAV E 50¢

7

$

ea

SAV E $1.50

20

Mortein NaturGard Automatic Sprays 152-154g Selected Varieties

$

Proto Pet Tender Meat, Chicken or Lamb & Veg 1kg

$

33¢ per 100g

ea

SAV E $10

325 ea

SAV E 25¢

27


HOME Essentials

1

$

70 ea

SAVE $1.29 Clio Regular Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

840

$

40

%

Rio Men’s Socks 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

1340

$

ea

SAVE $5.89 Wiltshire Glasses 4 Pack Selected Varieties

830

$ Razza Matazz Regular Pantyhose or Hosiery 2 Pack Selected Varieties

30

ea

Klip-it Microwave Steamer Large 3.2 Litre or Microwave Rice Steamer 2.6 Litre

SAVE $2.45

28

Wiltshire Easy Bake Small Cake Tin

Sistema Round Container or Klip It Container 1 Litre

ea

SAVE $2.49

1810

Brita Navelia Jug 2.3 Litre

ea

SAVE $6.90

50%

OFF

SELECTED RANGE

360

$

ea

350

$

SAVE $3.39

RANGE

550

Home 2 Bed Pillowcase Microfibre 2 Pack

760

$

OFF

$

SAVE $8.09

$

ea

SAVE $5.69

Explorer Men's Socks Selected Varieties

%

Jason Pillow Insulux 2 Pack

ea

% 40 OFF

RANGE

360

$

SAVE $5.60

OFF

$

1190

ea

SAVE $1.60

1240

$

ea

Décor Thermoglass Real Seal 3 Litre

ea

SAVE $12.59


Spring Gardening

550

$ Seasol Seaweed Solution or PowerFeed Plant Food 500mL

ea

SAVE $2.09

11

68¢ per 100g

Yates Zero Weedkiller Twin Pack 2x750mL

SAVE $3.18

410

$ Ansell Medium or Large Glove Garden Green Thumb

260

Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

Oates Garden Rake 450mm

720 ea

SAVE $3.09

550

Yates Weed N Feed Granular 5kg

Scotts Lawn Builder 2.5kg

830

Osmocote Plus Plant Food Pots, Planters & Indoors or Garden Beds 500g

SAVE $5.40

490 ea

SAVE $2.10

1660

$ Pope Tap Ready Hose 12mmx15m

ea

SAVE $7.19

14

$

ea

SAVE $3.69

ea

$

ea

SAVE $2.49

$

ea

SAVE $1.20

SAVE $1.40

$

ea

SAVE $1.80

$

Seasol Ready To Spray Complete Garden Treatment 2 Litre

1260

$

ea

$

$

ea

410

$ B-Green Fertiliser 100% Organic Slow Release 600g

Roundup Fast Action Weedkiller 1 Litre

ea

SAVE $6

29


HEALTH, BEAUTY & Baby

pr i c e TRESemmé Shampoo and Conditioner 390mL Selected Varieties 89¢ per 100mL

3

49

$

ea

SAVE $3.51

50%

ea

SAVE $6.49

15

$

ea

Huggies Nappy Pant 24-29 Pack Selected Varieties

SAVE $2

OFF

SELECTED RANGE

$1.88 per 100mL

92¢ per 100mL

6

45

$

30%

OFF

Aveeno Stress Relief or Fragrance Free Daily Moisturising Lotion 354mL

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

SELECTED RANGE

6

65

$

ea

SAVE $6.73

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

10

$

ea

SAVE $4.39

1440

$ Nestlé NAN Pro Toddler 3 Milk Supplement 800g $1.80 per 100g

ea

SAVE $3.60

30

%

OFF

SELECTED RANGE

Neutrogena Cool Dry Sport Sunscreen Lotion SPF 30+ 147mL or Spray 155g

1189

$

ea

SAVE $5.10

Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.50

Heinz Simply or Farex On The Go Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

150

$

LOCKED DOWN

30%

OFF

SELECTED RANGE

4

$ Nivea Men Moisturising or Sensitive Shaving Gel 200mL $2 per 100mL

30

ea

SAVE $2

Schick Quattro Disposable Women’s or Titanium Razors 3 Pack $2.17 each

650

$

ea

SAVE $1.50

ea

Huggies Baby Wipes 64 – 80 Pack Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


HEALTH, BEAUTY & Baby

3

97

$

ea

SAVE $3.98

Nature’s Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties $12.50 per 100 units

ff selected ran %o

7

50

$

ea

SAVE $7.50

350

$

ge

Colgate Mouthwash 500mL,Toothpaste 110g or Zig Zag Toothbrush 3 Pack Selected Varieties

50

pr i c e Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre 35¢ per 100mL

ea

SAVE $2.75

price

3

$

Oral-B Pro-Health Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 145g or Essential Dental Floss Mint 2x50m Selected Varieties

SAVE $3

1240

$ Metamucil 283g-528g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2.45

4

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

$ Libra Invisible Pads 10-14 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties

4

$

SAVE 90¢

Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties

4

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

$

SAVE $1.89

Tena Lady Pads 6-12 Pack or Mini Ultra Thin 16-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

450

$ ea

ea

ea

SAVE 90¢

44¢ per 100g

$6 per 100mL

2

$

ea

SAVE 60¢

3

$

ea

SAVE $1

2

$ Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

ea

SAVE 89¢

31


this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

pr i c e

190

$

ea

SAVE $1.90

9

$ Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL

ea

SAVE $9

75 ¢

Per CONE

MULTI-BUY $

23

SAVE 60¢

1799

$

for

San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL

ea

SAVE $12

SUPA_V1_IGACQ266_011117_P32

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 01/11/17 until 07/11/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 01 11 17 2 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu