Skip to main content

Maleny iga 14 03 18

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

3

$

50 ea

Proudly Independent

On Sale 14th March 2018

Red Tulip Hunting Egg 170g

289

$

$2.06 per 100g

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.90 Red Tulip Carnival Rabbit 180g $1.61 per 100g

pr i c e 1

$ Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

64 ea

SAVE $1.65

1

$ John West Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

ea

SAVE $1

262

$ Schweppes 4x300mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.63

$2.18 per Litre

$ 99

9

kg

Australian Pork Loin Steaks

BRINGING YOU

That's the Spirit!

On Sale Wed 14th March to Tue 20th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ323_140318_P1


350

$

499

$

kg

Royal Gala Apples

kg

Truss Tomatoes

250

$

199

$

ea

kg

Gold Sweet Potatoes

Rockmelons

Juicy

Grapes

2

$

ea

Baby Broccoli

179

$

ea

IGA Fresh Shredded Iceberg or Fresh Coleslaw 200g 90¢ per 100g

2

3

$

90

179

$

kg

Continental Cucumbers

Thompson Seedless Grapes

799

$

ea

Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties $21.31 per kg

ea


pr i c e

7

$

1999

$

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

Streaky Bacon

MULTI-BUY

3 10

$1.45 per 100g

$

for

SAVE $4.64

Ausfresh Kalamata Olives

kg

SAVE $1

SAVE $6

1099 kg

SAVE $1

599

$

kg

1899

$

Lorries Pies 230g Selected Varieties

Shredded Ham or Diced Bacon

1099

SAVE $1.50

kg

$

kg

SAVE $1

$

kg

SAVE $6

699

KRC Thick or Thin Sausages

2299

$

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $5

Premium Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $8

Kransky

1499

99

Devon

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

kg

SAVE $1.30

349

$

ea

SAVE $1.81

3


MADE WITH

1399

$

kg

Australian Whole or Sliced Economy Porterhouse

Honey Glazed Pork Fillet SERVES

2

2 tsp sesame oil

PREP

2 MINS

COOK

8

MINS

2 (about 400g total) pork fillets, halved

1299

$

kg

Australian Pork Fillets Âź cup (60mL) kecap manis

2899

$ Australian Lamb Cutlets & Racks

kg

1 tbsp honey

1. Heat the oil in a large frypan and cook pork over medium-high heat, turning for 4 minutes. 2. In a small bowl mix, honey and kecap manis. Glaze the pork continuously for 4 minutes, turning, being careful not to burn. 3. Transfer the pork and juices to a bowl, cover with foil and rest for 3 minutes before serving.

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES 4

1499

$ Australian Beef Rump Steak

399

$

kg

Australian Whole Fresh Chicken

kg


1499

$ Family Chef Pork Loin Smokey BBQ, Herb and Garlic and Apple and Cranberry Roasts

Farm Foods Remarkable Burger 600g

699

$

ea

$11.65 per kg

Marinated Chicken Kebabs 5 Pack $14.98 per kg

1999

$

kg

Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

Royal Harvest Middle Bacon 1kg

999

$

ea

$9.99 per kg

599

$

ea

kg

Colonial Farm Beef Dim Sims, Meatballs or Chicken Dim Sims 650g $9.22 per kg

1299

$ Ready Chef 2kg Beef Lasagne

ea

$6.50 per kg

599

$

ea

Ingham's Chicken Wing Dings or Chilli Tenders 750g

999

$

ea

$13.32 per kg

5


699

$

ea

Country Chef Pavlova 500g $1.40 per 100g

649

$

ea

SAV E $1

Abbott's Gluten Free Bread 500g Selected Varieties

299

$1.30 per 100g

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

SAV E $1

Bürgen Gluten Free Bread 600-650g Selected Varieties

4

$ Tip Top Café Fruit Brioche or Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties

279

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 43¢ per 100g

350

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

$

6

ea

Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

599

$

299

$

ea

SAVE $1.89

299

$

ea

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.91


MULTI-BUY

25

6

$

$

for

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

SAVE $3.50

6

Angas Park Apricots 200g or Pitted Prunes 500g

$ Sunbeam Sultanas 1kg $6 per kg

SAVE $1.50

720

$ ea

Sunbeam Mixed Fruit 1kg

SAVE $1.30

$7.20 per kg

2

$

330

$ ea

ea

SAVE $1.40

McKenzie’s Almond Meal 100g or Nuts 80-150g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

8

$ Queen Paste Vanilla Bean 65g $1.23 per 10g

ea

SAVE $3.80

99 ea

Yarrows Easter Buns 360-420g Selected Varieties

7


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Schweppes Mineral Water 1.1 Litre Selected Varieties

89

McCain Beer Battered Fries or Wedges 750g Selected Varieties

81¢ per Litre

189

$

$2.52 per kg

¢

ea

ea

SAVE $2.10

SAVE $1.11

BETTER THAN

pr i c e

489

$

ea

SAVE $5.11

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 49¢ per 100mL

179

$

ea

SAVE $4.20

ea

SAVE $2.21

8

379

$ Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties 93¢ per 100g

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 16TH MARCH UNTIL SUNDAY 18TH MARCH 2018


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND pr i c e

2

50

$ Kraft Mac & Cheese Dinners 400g Selected Varieties 63¢ per 100g

359

$ Sanitarium Weet-Bix 1.12kg 32¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

2

$

ea

SAVE $2.50

pr i c e

Kellogg’s Coco Pops O’s 300g 91¢ per 100g

60¢ per 100g

ea

SAVE $2.75

274

$ Kellogg’s Just Right Original 460g

74

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg 13¢ per 100g

ea

SAVE $7.01

999

$

ea

SAVE $2.26

649

$

Nestlé Milo 1.25kg 80¢ per 100g

ea

SAVE $6.21

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 16TH MARCH UNTIL SUNDAY 18TH MARCH 2018

9


SEAF OOD FOR LENT Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

3099

$

kg

1999

$ Australian Green King Prawns Medium or Large

899

$ Global Freshly Frozen Southern Blue Whiting Fillets 1kg

$41.41 per kg

Birds Eye Atlantic Salmon Skin On Fillets 2 Pack 260g Selected Varieties $38.46 per kg

10

699

$

ea

Global Prawns Cooked & Peeled 300g

2899

$

ea

SAVE $11.13

10

Global Seafood Sticks 500g

6

ea

SAVE $1.15

6

Pacific West Salmon Wellingtons 280g Selected Varieties $2.50 per 100g

$

$

ea

SAVE $2.50

I&J Tasty Calamari or Squid 360-400g Selected Varieties

ea

$9.98 per kg

$ Pacific West Sauce Sensation 300g or Squid 360g Selected Varieties

499

$

ea

$23.30 per kg

$8.99 per kg

Birds Eye Ocean Selections Skin On Atlantic Salmon Fillets 700g

kg

7

$

ea

SAVE $3

6

$ ea

SAVE $1.99

I&J Tasty Fish Fingers 800g $7.50 per kg

ea

SAVE $1.79


SEAF OOD FOR LENT

3

$ Seakist Tuna In Springwater or Brine 425g $7.06 per kg

5

$ ea

SAVE 99¢

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $23.81 per kg

ea

SAVE $2.30

2

$

ea

SAVE $1

4

$ John West Tuna To Go 4 Pack Selected Varieties $16.39 per kg

Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg

$23.53 per kg

220

$ ea

SAVE $1.49

John West Smoked Oysters in Oil or BBQ Sauce 85g

ea

SAVE $1.08

2

$

John West Mackerel Fillets 125g Selected Varieties

SAVE $1

$16 per kg

170

$

ea

Safcol Brisling Sardines 110g Selected Varieties $15.45 per kg

John West Pink Salmon 415g $10.84 per kg

450

$

ea

SAVE $1.35

John West Mussels 110g Selected Varieties $29.09 per kg

John West Smoked Kipper Fillets or Herring Fillet with Tomato Sauce 200g $12.50 per kg

250

$

ea

SAVE $1

ea

2

320

$

ea

SAVE 80¢

$ John West Anchovies 45g $44.44 per kg

ea

SAVE 90¢

11


pr i c e

10

$ Lindt Easter Gift Box 230g $4.35 per 100g

SAVE $10

3

Mars or Maltesers Mini Eggs 125g $2.80 per 100g

Lindt Chocolate Bunny 100g Selected Varieties $4.50 per 100g

ea

SAVE $1

7

Kinder Surprise Bunny 75g Selected Varieties $5.33 per 100g

$ Cars 3 Character Die-Cast Assorted

12

4

ea

Ferrero Rocher Diamond 300g $3.33 per 100g

SAVE 99¢

3

Easter Headband

SAVE $8

16

$ ea

Red Tulip Mixed Eggs 916g $1.75 per 100g

$

ea

SAVE $5

SAVE $1.74

10

$

ea

$

50

$

4

50

$

ea

ea

SAVE $4

4

$ ea

Easter Basket Felt Treat Large

ea


SWEET Treats

pr i c e

9

$

ea

Ferrero Raffaello 270g $3.33 per 100g

SAV E $9

price

2

$ Allen’s Jelly or Mint Bags 150-200g Selected Varieties

SAVE $1

3

$

ea

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

1

$

ea

SAV E $1 Mars Medium Bars 35-53g Selected Varieties

5

$ Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

3

$ ea

SAVE $2

Cadbury Block Chocolate 160-205g Selected Varieties

ea

SAVE $2

13


TASTY Snacks

pr i c e

175

$

ea

SAVE $1.75

190

$ Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

Oreo Cadbury Coated Biscuit 204g 93¢ per 100g

ea

SAVE $1.90

price price

175

$ Sunbites Crackers 120g Selected Varieties $1.46 per 100g

ea

SAVE $1.75

350

$ Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

174

$

ea

Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $2.32 per 100g

14

SAVE 10¢

Arnott’s Shapes Light & Crispy 120g Selected Varieties

3

Uncle Tobys Le Snak 12 Value Pack Selected Varieties

ea

$

SAV E $1.75 Kellogg’s Nutri-Grain or LCMs Bars 6-9 Pack Selected Varieties

Arnott’s Cream Biscuits 200-250g or Scotch Fingers 232-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.67 per 100g

$1.89 per 100g

2

$

ea

SAVE 70¢

2

$

ea

SAVE $1

5

$

ea

SAVE $2.60


TASTY Snacks

2

$ Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

50

3

3

$

$

ea

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 49¢

ea

SAVE 19¢

Kettle Sweet Potato Chips 135g Selected Varieties

SAVE $1.39

$2.22 per 100g

9

250

$

$

ea

3

ea

Sunbites Grain Waves 210g Selected Varieties $1.43 per 100g

Bringing you

ea

Nobby’s Cashews 300g

Smith’s Multipack Chips 5-6 Pack Selected Varieties

$

ea

$30 per kg

550

$

ea

Thins Favourites or Top 20 Multipack Chips 20 Pack

Low Prices every day. That's the Spirit! 15


REFRESH Me

pr i c e

2

$ Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.89 per Litre

3 0

225

$ ea

Powerade Sipper Cap 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2

$2.25 per Litre

17

$

ea

SAVE $11.20

ea

SAVE $2.25

250

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

ea

SAVE 25¢

$ V Energy Drink 500mL Selected Varieties $6 per Litre

ea

$ E 45 SAV ea ¢

9

$ Coca-Cola 12x300mL Selected Varieties $2.56 per Litre

20 ea

SAVE $5.15

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.33 per Litre

2 $10 for

SAVE $8.10

© 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved. MARVEL © 2018 MARVEL.

Full T&Cs at v-energy.com.au. Open to AU residents 16+ yrs. To enter buy specially marked V energy product & upload a photo to facebook or instagram with product to theme ‘What V Saved You From Today’, with #ineedvenergy between 9:00am AEDT on 5/3/18 & 9:00pm AEST 29/4/18 (entry period). Proof of purchase required. Entrants must assign copyright. Weekly winner judged by promoter on 12/3, 19/3, 26/3, 2/4, 9/4, 16/4, 23/4, 30/4, 10am at suite 604, 46 Kippax Street, Surry Hills, NSW, wins opportunity to play game (+ travel/accom up to $5,000 if not from Sydney). Game held in Sydney between 21/5/18 & 8/6/18 each weekly winner chooses 1 envelope out of 100, with odds of winning major prize ($50,000 au) being 1 in 100 otherwise win consolation prize ($500 au). Weekly winners notified on promoter’s website and game results published in the Australian on 15/6/18. Total prize pool up to $440,000. Promoter: Frucor Suntory Australia PTY Ltd ACN 060 091 536. NSW permit no. LTPS/17/18769, ACT permit no. ACT TP 17/02111 and SA permit no. T17/1954.

^8 WEEKLY WINNERS HAVE A CHANCE TO WIN $50K (ODDS BEING 1 IN 100).

16

620

$ Mount Franklin Still Water 20x500mL 62¢ per Litre

ea

SAVE $3.80

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

17

$

ea

SAVE $11.50


FANCY A Cuppa?

pr i c e

5

49

$ Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

Bushells Evening Decaffeinated Tea Bags 100 Pack $2.95 per 100g

Oak Flavoured Milk UHT 3x250mL Selected Varieties $4 per Litre

ea

SAVE $5.51

590

$

ea

SAVE $1.59

3

16

$ Nescafé Blend 43 500g or Gold Original Instant Coffee 350g

SAVE $4

6

250

$

SAVE 90¢

Cadbury Drinking Chocolate 225g $1.11 per 100g

ea

SAVE $8.30

22

$ ea

SAVE $2

$3 per 100g

$

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

$ Vittoria Coffee Espresso Ground or Beans 200g

10

$ ea

ea

SAVE 70¢

Lavazza Qualità Oro or Caffé Espresso Coffee Beans 1kg $2.20 per 100g

ea

SAVE $8.99

3

$ Diet Rite Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE 50¢

WE CHECKED. WE MATCHED. ON 100s OF

EVERYDAY

PRODUCTS

YOU WIN.

And you don’t have to do a thing.

350

$ Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre

ea

SAVE 90¢

17


Gluten Free RANGE

Coeliac AWA R E N E S S W

EEK

13 -20TH MARC

H

5

$

ea

SAVE 99¢

Kellogg’s Special K Gluten Free 330g $1.52 per 100g

3

Carman’s Muesli Deluxe 400g $1.25 per 100g

$ Green’s Gluten Free Chocolate or Golden Butter Cake Mix 470g

Green’s Pancake Shake Gluten Free 300g $1 per 100g

18

3

SAVE 69¢

Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4 per 100g

250

$ Bodytrim Cookie 50g Selected Varieties $5 per 100g

4

$

$

ea

ea

SAVE $1.49

ea

SAVE 99¢

64¢ per 100g

5

$

ea

SAVE $1.50

350

$ Kids Care Rice Wheels or Potato Stix 160-180g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $1.79


RISE & Shine

5

$ Kellogg’s Cereal 450-730g Selected Varieties

Dorset Granola or Muesli 550-600g or Jordan's Crunch or Crispy 500-750g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

5

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

2

Nestlé Milo Cereal 340-350g or Nesquik Cereal 350g Selected Varieties

80¢ per 100g

SAVE 60¢

3

$ Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $14 per kg

ea

SAVE $1.75

4

Uncle Tobys Muesli Swiss Blend 1kg 51¢ per 100g

50 ea

SAVE 50¢

Allowrie Natural Honey 1kg 85¢ per 100g

Nutella Hazelnut Spread 220g $1.50 per 100g

ea

850 ea

SAVE $2

330

$

ea

SAVE $2.10

3

$

SAVE 99¢

$ ea

510

$

$

$

$ IXL Jam 250g Selected Varieties

5

$

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 60¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

5

$ Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

250

$

ea

Three Threes Mighty Mite 290g 86¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 75¢

19


FILL UP THE Pantry

price

164

$

250

$

Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties 33¢ per 100g

ea

SAVE $1.65

180

$ Barilla Pasta 450-500g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

ea

MasterFoods Horseradish Cream 175g or Mustard 170-175g Selected Varieties

2

3

$ Leggo’s Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390-400g Selected Varieties

$

3

$ ea

SAVE 60¢

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

SAVE 75¢

ea

SAVE 65¢ MasterFoods Gravy 160g Selected Varieties $1.25 per 100g

2

$

ea

SAVE 40¢

MasterFoods Mint Jelly 290g, Seafood Cocktail 260g or Tartare Sauce 220g

5

$ One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

SAVE $2

3

$ Mission Tortilla or Taco 312-576g Selected Varieties

20

4

$ ea

ea

SAVE 80¢

Continental Recipe Base 190-210g Selected Varieties

Always Fresh Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.96 per kg

ea

SAVE $1

6

$

ea

SAVE $1.60


FILL UP THE Pantry

2

$

ea

SAVE 50¢ SunRice 90 Secs Microwave Rice or Quick Cups Rice 240-250g Selected Varieties

170

$ Foster Clark’s Instant Dessert 70g Selected Varieties

ea

210

$ White Wing Sponge Pudding Chocolate or Butterscotch 225g

ea

93¢ per 100g

$2.43 per 100g

SPC Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $1.10

370

$ Foster Clark’s Custard Cups or Snack Pack 4 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

160

$

ea

CSR White Sugar 1kg 16¢ per 100g

ea

SAVE 45¢

WE CHECKED. WE MATCHED. ON 100s OF

EVERYDAY

PRODUCTS

YOU WIN.

and you don’t have to do a thing. White Wings Plain or Self Raising Flour 1kg

21


FILL UP THE Pantry

San Remo La Pasta 120g Selected Varieties $1 per 100g

1

$

ea

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

SAVE 90¢

180

$ Ardmona Cherry Tomatoes 400g 45¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

2

$ Edgell Sliced Beetroot 825g or Mixed Vegetables 420g

1

$

20

ea

SAVE 65¢

150

$

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 38¢ per 100mL

180

$

Heinz Beanz Creationz, Baked Beans or Spaghetti 420g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

43¢ per 100g

3

SAVE 59¢

6

$

ea

SAVE 45¢

ea

Maggi 2 Minute Noodles 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

2

$ Wokka Noodles 440g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAVE $1.05

$

ea

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x300g 33¢ per 100g

Bringing you

22

Low Prices every day. That's the Spirit!

Heinz Big Red Tomato or BBQ Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 65¢


FOOTY NACHOS 225

$

ea

SAVE 85¢

Mission Corn Chips 230g Selected Varieties 98¢ per 100g

349

$

ea

SAVE $1.01

Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g

120

$

ea

SAVE 45¢

Mission Chipotle or Taco Seasoning 35g $3.43 per 100g

8

$

ea

IGA Beef Mince Premium 500g 5 Star $16 per kg Major Partner of the Western Bulldogs

23


EASY MEAL Solutions

ALL FOR

8

$

Sealord Hoki Fillet 2 Pack Selected Varieties $5 McCain SuperFries 900g Selected Varieties Freezer Department $3

3

$

ea

Matched

5

+

$

ea

SAVE $1.59

*Serving Suggestion

5

$ Quick As Wok Ready Meals 300g Selected Varieties $1.67 per 100g

SAVE $1.39

420

$ San Remo Fresh Filled Pasta 350-375g Selected Varieties

24

ea

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $2.50 per 100g

10

$

ea

SAVE 99¢

380

$

ea

San Remo Fresh Pasta Sauce 400-425g Selected Varieties

Fantastic Hokkien or Singapore Fresh Noodles 350-450g Selected Varieties

2

$

SAVE 65¢

350

$

ea

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g

ea

ea

SAVE 50¢


FRIDGE Faves

5

$ Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 60¢ per 100g

3

$

Ice Break Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

250 ea

SAVE 65¢

190

$

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties

2

ea

Tamar Valley Yoghurt 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 69¢

3

MOJO Kombucha or Crafted 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre

$ Charlie’s Quencher 500mL Selected Varieties $6 per Litre

3

$

SAVE 80¢

1

Ski Divine or D'lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

450

$ ea

ea

SAVE $1.29

71¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.10

$

$

ea

SAVE $1.50

$2.75 per Litre

5

50

ea

SAVE 50¢

$

Ski Yoghurt D’lite 2x200g Selected Varieties

Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

48¢ per 100g

$1.43 per 100g

ea

Farmers Union Yogurt 1kg Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

25


FRIDGE Faves

6

$ Perfect Italiano Shredded Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $13.98 per kg

ea

SAVE $1.50

699

$

2

$

ea

SAVE $1.20

4

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

SAVE 50¢

Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 100g

Philadelphia Snack Tubs 4 Pack Selected Varieties $18.38 per kg

270

$ ea

SAVE $1

250

$ ea

SAVE $1

$1.60 per 100g

6

$

$60 per kg

$ Mainland Pure Butter 250g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 70¢

Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties

SAVE 89¢

$1.35 per 100g

350

$

Philadelphia Spreadable Tubs 250g Selected Varieties

Perfect Italiano Ricotta Pasta Stir Through 250g Selected Varieties $1.40 per 100g

26

3

ea

SAVE 80¢

$14 per kg

320

$

$

ea

Unicorn Camembert, Double or Triple Brie Cheese 125g

50

$25.60 per kg

ea

SAVE 80¢

Bringing you

Low Prices every day. That's the Spirit!

ea


FRIDGE Faves

6

$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg

SAVE $2.59

4

Mainland Buttersoft 375g Selected Varieties $1.47 per 100g

$ Bega Cheese Stringers 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

5

25 $

$ ea

SAVE $1

$25 per kg

550

$ ea

Don Short Cut Rindless Bacon 220g or Bacon 200g Selected Varieties

for

ea

SAVE $1.09

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

480

$

3

Hans Strassburg or Polish Salami 375g

$ Kraft Cheese Singles 180-216g Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

Don Honey Roasted or Double Smoked Shaved Leg Ham 400g

599

$

ea

$12.80 per kg

ea

SAVE $2

$14.98 per kg

750

$ Dandy Bacon Economy 1kg

ea

$7.50 per kg

450

$ Logicol Classic or Health+ Spread 500g 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

250

$ Gold'n Canola Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE 79¢

Low Prices every day. That's the Spirit!

Bringing you

27


FREEZER Faves

5

$ Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.51

17¢ per 100mL

28

Streets Paddle Pop or Twirly Pop 6-10 Pack Selected Varieties

699

$

Peters Monaco Bar, Eskimo Pie or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

$1.14 per 100mL

6

$

ea

SAV E $1.92

5

$

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.70

ea

Streets Splice 8 Pack or Mini Calippo 10 Pack Selected Varieties

SAVE 99¢

5

$

ea

SAVE $2

6

$ ea

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $2

Sara Lee Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

5

$

5

$

ea

SAV E $1.25

BerryTrail Frozen Berries 500g Selected Varieties $8 per kg

ea

SAVE $2.40

4

$

ea


FREEZER Faves

9

$ Patties Quiche 550g Selected Varieties $1.64 per 100g

ea

SAVE $3.01

5

Super Nature Super Foods Frozen Meals or Wellness Bowls 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

$ Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g or McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties

Birds Eye Seasonal Sides 600g, Scalloped Potatoes or Cauliflower with Cheese or Stir Fry Value Pack 850g Selected Varieties

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

$

5

Four 'N Twenty Toppers 133-145g Selected Varieties

SAVE $1.50

5

$ ea

SAVE $2.80

6

McCain Healthy Choice or Redbox Frozen Meals 310-340g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.49

4

for

ea

SAVE $1.30

3

2 $ 50

$ ea

SAVE $1.70

5

5

$

Sargent Angus Pies 4 Pack Selected Varieties 86¢ per 100g

$

ea

SAVE 99¢

Birds Eye Mashed Potato 1kg or Golden Crunch Potato Gems 1kg $3 per kg

SAVE $1.60

10

$

ea

ea

SAVE $2.50

3

ea

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

$

SAVE $3

375

$ ea

SAVE $1.29

Heinz Vegetables 1kg or Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 94¢

29


279

$

ea

Community Co Tortilla Wraps 8 Pack Selected Varieties 76¢ per 100g

co Not You’d Be oLsoe Coco! To Cho

250

$ Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g $20 per kg

Community Co Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties $3.79 per Litre

4

$

ea

Community Co Coconut Oil Spray 225g $1.78 per 100g

379

$

ea

Community Co Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.79 per kg

379

$

ea

Community Co Fabric Softener 1 Litre Selected Varieties

429

$

ea

$4.29 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

30

ea

379

$ Community Co Laundry Soaker 1kg $3.79 per kg

Powered by

ea


150

$ Aussie Bodies Whip’d Protein Bars 30g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$5 per 100g

170

$ Aussie Bodies Protein FX Lo Carb Bars 40g Selected Varieties

SAVE $1.10

$4.25 per 100g

770

ea

SAVE $7.25

EY BAC ON

K

725

$

ea

SAVE $1.79

Kids Care Rice Wheels 180g or Potato Stix 160g

Always read the label. Use only as directed.

price

350

$

SAVE $2

M

$51.33 per 100 units

ea

60 DAYS

Schick Hydro Silk Kit 2 Pack

GU

$3.62 each

12

ARAN TE

E

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties

ea

$ CLR Bathroom & Kitchen or Calcium, Rust & Lime Remover 750mL $1.60 per 100mL

ea

SAVE $1.49

31


CLEANING Essentials

pr i c e

8

75

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.75

8

50

$ Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $6

15

$

ea

Vanish NapiSan Gold 2kg or 1.75 Litre Selected Varieties

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL

32

SAVE $4

3

$

ea

SAV E 99¢

pr i c e

14

Finish Quantum Ultimate Tablets 32 Pack Selected Varieties 44¢ each

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

3

$

ea

SAV E 50¢

6

$

$

ea

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack

SAVE $14

4

33¢ each

$

SAVE $6

4

$ ea

Fluffy Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties

SAVE $2.99

4

$2 per Litre

$

White King Bathroom or Kitchen Cleaner or Mould & Soap Scum Remover 500mL

ea

SAVE $2.95

Sorbent Hypo-Allergenic Extra Thick Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

$8.80 per Litre

5

$

ea

SAV E $4.40

Chux Magic Eraser 2 Pack 80¢ each

ea

SAVE $1.49

440

$

ea

SAVE 80¢

159

$

ea

SAV E 40¢


PET Essentials

2

5

50

$

$

ea

ea

SAVE $2.69

SAVE $1.30

Purina Friskies Adult 12x85g Selected Varieties

Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties

49¢ per 100g

21¢ per 100g

50%

OFF

SELECTED RANGE

6

$

ea

SAVE $3

Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties

Dine Desire Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

$6 per 100g

70¢ per 100g

7

$

ea

SAVE $2.55

199

$

ea

SAVE $2

13

Pedigree Dentaflex Medium 1 Piece

50

$

ea

SAVE $3.80

6

$

12

$

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties

ea

SAVE $4

48¢ per 100g

529

$ ea

SAVE $1.30

$1 per 100g

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

Supercoat Grain Free or Purina Beyond Simply 9 Dog Food 2.5kg Selected Varieties

ea

SAVE 51¢

4Legs Pet Food 900g Selected Varieties 59¢ per 100g

33


HEALTH, BEAUTY & Baby

5

$

7

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $7

Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

pr i c e

315

$

Schwarzkopf Live Salon Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

268

ea

$

SAVE $3.15 Brut Deodorant 150g Selected Varieties

Redwin Sorbolene Moisturiser 500mL 54¢ per 100mL

2795

$ $2.80 per 100mL

SAVE $10.04

10

Gillette Venus Disposable Razor 1 Pack

$

ea

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

34

SAVE $3

1049

$

ea

$4 each

ea

SAVE $4.91

15

$ Schick Hydro 5 Razor Blades 4 Pack

9

$

ea

SAVE $1.99

ea

99 ea

SAVE $4.01

4

$

SAVE $2.68

$2.10 per 100g

Cancer Council Everyday Sunscreen SPF 30+ 1 Litre

Aveeno Baby Wash & Shampoo, Soothing Relief Cream or Daily Lotion 139-236mL Selected Varieties

BabyLove Wipes Gentle Wave 80 Pack $5 per 100 units

Rafferty's Garden Fruit Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

SAVE 49¢

320

$

ea

SAVE 79¢

150

$ Heinz Simply Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

ea


HEALTH & Beauty

5

$ Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties

Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

Kleenex Large 'n' Thick Facial Tissues 95 Pack $2.11 per 100 units

ea

SAVE $2

50¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.50

2

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

8¢ each

Colgate Toothpaste 190g, Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

3

$

SAVE 60¢

4

$1.15 per 100g

ea

SAVE $1

430

$ Pears Transparent Soap Value Pack 3 Pack

$ Libra Panty Liner 50s Selected Varieties

ea

$6 per 100mL

$

ea

3

$

ea

SAVE $1.70

4

Cenovis Sugarless C 500mg Vitamin C Tablets 300 Pack or Fish Oil Capsules 1000mg 180 Pack

Tena Lady Active Long Liners 24-39 Pack Selected Varieties

10

$

ea

SAVE $4.28

749

$ Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties 21¢ each

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $2.51

559

$ ea

SAVE $1

Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack or Liquid Capsules 20 Pack

ea

SAVE $1.40

35


Visit IGA.COM.AU for more info

pr i c e

314

$

On Sale 14th March 2018

284

ea

$

SAVE $3.15 Kellogg's Nutri-Grain 500g

212

$

ea

SAVE $2.85

ea

SAVE $2.13

63¢ per 100g

Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

38¢

Per roll

13

$ Quilton Toilet Roll 3 Ply 36 Pack 21¢ per 100 sheets

68 ea

SAVE $4.32

BRINGING YOU

3

$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

49

SAVE $1.01

15

$

ea

Supercoat Dog Food 7.5kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $9

That's the Spirit!

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 14/03/18 until 20/03/18 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 14th March to Tue 20th March 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 14 03 18 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu