Skip to main content

Lands GHouse IGA - 27-02-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep

Cadbury Chocolate Blocks 160‑205g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $2.50

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

SALE

329

$

ea

SAVE $3.30

450

$

182

$

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE $1.83

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

45¢ per 100mL

799

$

kg

Australian IGA Beef Corned Silverside

On Sale Wed 27th February to Tue 5th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ479_270219_P1


SALE

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.25 per 100g

219

$

Kinder Chocolate 16 Pack $1.25 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.20

1

$

SAVE $2.50

1

$

25 ea

SAVE $1.25

Nutella & Go With Pretzel or Breadsticks 48‑50g

182

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.88 per Litre

2_V3

ea

ea

SAVE 68¢

2120

$

ea

SAVE $10.80

Kinder Bueno 39‑43g Selected Varieties

3

$ Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

SAVE $1.60

560

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

ea

ea

SAVE $4.85

Smith’s, CC’s Chips 150‑175g or Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 70¢

265

$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.65 per Litre

ea

ea

SAVE $2


SALE

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

197

$

Old El Paso Meal Kits 345‑520g Selected Varieties

324

$

ea

SAVE $1.98

SAVE $3.25

Heinz Baked Beanz with Sausages, Spaghetti with Meatballs or Sausages 420g Selected Varieties 40¢ per 100g

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

MULTI-BUY $

24 for

SAV E $1

1

$

70 ea

SAVE 50¢

SPC Baked Beans, Spaghetti, Tomatoes Diced or Crushed 400-425g Selected Varieties

McKenzie’s Spices 40-50g Selected Varieties

180

$

ea

SAV E 89¢

1

$

250

$ ea

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties

SAVE 15¢

Nescafé Gold Original, Intense or Smooth 180‑200g

38¢ per 100g

12

$

ea

SAV E $4.19

SAVE $1.50

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

3

$

ea

SAV E $2.35

V3_3


SALE

260

$

4

$

SAVE $4

ea

SAVE $2.60

Don Pan Size Bacon Rashers 250g or Sliced Leg Ham 200g Selected Varieties

La Famiglia Garlic Slices 270g

Streets Blue Ribbon Lemon Meringue Pie or Crème Brûlée Gelateria 900mL

96¢ per 100g

44¢ per 100mL

4

80

$

ea

SAVE $1.69

6

$ Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.20 per 100g

4

ea

ea

SAVE $1.25

Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

Nestlé Milo Dairy Snack 150g or Farmers Union Greek Style Yoghurt Greek 130g Selected Varieties

5

$

SAVE $1.70

150

$

475

$ ea

ea

SAVE 50¢

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $2.65

2

$

ea

SAVE 50¢


SALE

OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

599

$

7

$

ea

Fairy Original or Platinum All In One Dishwashing Lemon Tablets 18‑22 Pack

SAVE $6

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

8

$

50%

Mirabella LED GLS 9W Globes 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Mirabella LED GLS Range)

75 ea

SAVE $8.75

350

$

$10.67 per Litre

4

ea

SAV E 79¢

$1 per 100mL

2

$

50 ea

SAV E $1.09

ea

SAVE $4.50

Dove Body Wash 375mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

OFF Range

150

$ Oral-B All Rounder Soft or Medium Toothbrush 1 Pack (50% OFF Oral-B Range)

88¢ per 100mL

Dettol Rose & Cherry In Bloom Foam Hand Wash 250mL

449

$

50%

Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties

$

OFF Range

ea

SAVE $3.50

Vanish Preen Fabric Stain Remover 375mL Selected Varieties

ea

SAVE $7

5

$

ea

SAV E $2.89

ea

SAVE $1.50

Colgate Toothpaste 110‑120g, Max White Toothbrush, Floss 50m or Mouthwash 250mL Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

5


WHAT’S FOR Dinner?

3

99

$ White Seedless Grapes

Peaches Yellow & White Flesh

149

$

16

1599

$

kg

1999

6

ea

kg

Australian Pork Fillets

$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak

580

Community Co Asian Salad Bowls 250g or Garden Bowls 200g

99

Australian Beef Rump Steak

kg

$

kg

Seedless Watermelon

$

299

$

kg

1399

$

kg

Family Chef Smokey BBQ, Herb and Garlic, Greek and American Pork Loin Roasts

kg


DELICIOUS DELI & Bakery

10

Short Cut Rindless Bacon

599

SAVE $1.50

299

$ Yarrows Buns 360-420g Selected Varieties

ea

SAVE $7

299

$ AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$19.93 per kg

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

449

ea

SAVE 70¢

Mr Kipling Angel or Lemon Slices 6 Pack

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

349 ea

SAVE 50¢

kg

SAVE $2

799

$

Luscious Lamingtons 18 Pack

249 ea

SAVE $1.50

299

$ Cadbury Bar Cakes or Mini Rolls 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.26

$ 69¢ per 100g

$

ea

$

kg

87¢ per 100g

$ The Country Chef Bakery Co. Pavlova Petite or Meringue Nest 9 Pack

kg

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

1999

99

$

kg

SAVE $6

$ Cocktail or Slim Frankfurts

16

99

$

ea

SAVE 50¢

7


FILL UP THE Pantry

1

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35-55g Selected Varieties

$1.33 per Litre

Allen’s Lolly Bags 130-200g Selected Varieties

350 ea

SAVE 89¢

Kettle Chips 135‑150g Selected Varieties

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

2

$

65 ea

SAV E 20¢

Kellogg’s Crunchy Nut or K‑Time Baked Twists Bars 180‑185g Selected Varieties

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.18 per Litre

MULTI-BUY $ Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

8_V3

23 for

SAV E 38¢

2

$

$

6

$

35 ea

SAV E $6

ea

$3.45 per 100g

22 for

SAV E 50¢

Green’s Drizzle or Chunkies Biscuits 200‑250g Selected Varieties

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1.19

250

$ ea

Nabisco Original Premium or Ritz Cracker 300g

SAVE $1

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

MULTI-BUY $ Maltesers Easter Bunny 29g

250

$

83¢ per 100g

2

$

25 ea

SAV E 65¢

MULTI-BUY $ Cadbury Eggs Bag 110‑130g Selected Varieties

25 for

SAV E $4.38

Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

Lindt Gold Bunny 100g Selected Varieties $4.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

240

$

ea

SAV E 70¢

450

$

ea

SAV E $1.75


FILL UP THE Pantry

2

$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties

ea

SAVE $2

48¢ per 100g

2

Kellogg’s Coco Pops, Nutri‑Grain, Crunchy Nut or Frosties 290‑380g Selected Varieties

$ Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

3

MasterFoods Squeezy Sauce 475‑500mL Selected Varieties

Bega Peanut Butter 470‑500g Selected Varieties

$

Leggo's Stir Through Pasta Sauce 350g or Tomato Paste 500g Selected Varieties

$

ea

SAV E 95¢

SAVE $1.30

5

Vegemite 220g

Ally Pink Salmon 415g $9.16 per kg

Maggi Recipe Base 21-43g Selected Varieties

380

$

ea

SAV E $1.05

Kellogg’s Corn Flakes 725g 48¢ per 100g

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g

ea

SAVE 50¢

5

$

ea

SAVE 45¢

$26.19 per kg

350

$

130

ea

Matched

ea

SAVE 70¢

$ ea

SAVE 70¢

2

4

$

ea

$ ea

SAVE $1.49

40¢ per 100g

3

50

$

Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg

550

$

ea

SAV E $1.80

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1.25

450

$

ea

SAV E $1.25

V3_9


FRIDGE & FREEZER Faves

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310‑350g Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g

5

$

Streets Magnum Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1.99

3

$

50

3

ea

Birds Eye Deli Fish Fillets 250‑260g Selected Varieties

50

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

SAV E 70¢

40¢ per 100g

499

$ Community Co Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

ea

SAV E $2.50

5

$

SAV E 80¢

$

6

$

ea

SAV E $2

4

$

ea

SAV E $1.59

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 67¢ per 100mL

Don Skin‑on or Skinless Cocktail or Footy Franks 600‑750g Selected Varieties

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

325

$

ea

Community Co Butter Blend Spread 500g 65¢ per 100g

19

$

ea

SAV E $10.99

5

$

ea

SAV E $1.50

3

$

ea

SAV E 81¢

Mil Lel Crumbled Fetta 170g or Blend Cheese 380g Selected Varieties

Pura Double Thick Cream 300mL $1.50 per 100mL

Community Co Free Range Aussie Jumbo Eggs 800g 63¢ per 100g

Find out more at CommunityCo.com.au

5

$

ea

SAV E $1.70

480

$

ea

SAV E $1.20

450

$

ea

SAV E $1.20

5

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 10

Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

Powered by

ea


HOME, BEAUTY & Pet

6

$

$

ea

SAVE $6.25

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350‑400mL Selected Varieties

5

$ Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

6

$ Listerine 500mL Selected Varieties

Cuddly Sensitive or Aroma Therapy Concentrated Fabric Conditioner 500mL

ea

SAVE $1.99

$1.20 per 100mL

249

$

ea

SAV E $2.50

5

Dove Antiperspirant Deodorant 250‑254mL Selected Varieties

Libra Super or Applicator Tampons 16 Pack Selected Varieties 23¢ each

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 375‑400mL Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 50¢

350

$ ea

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties

SAVE $2

$4.38 per 100 units

364

$

ea

SAVE $9.75

Energizer Max Batteries AAA 14 Pack and AA 16 Pack

$ ea

SAVE $1.80

$1.25 per 100g

$4.98 per Litre

974

25

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

SAVE $1

$1.87 per 100 sheets

SAVE 50¢

2

$

ea

Handee Ultra Paper Towel 4 Pack or Double Length 2 Pack

ea

73¢ per 100 units

450

$

ea

SAV E $1.19

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 89¢

650

$

ea

SAV E 80¢

V3_11


Proeunddelnyt

Indep

SALE

Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

MULTI-BUY

2 12 $

for

390

$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg

999

$

SAVE $12.40

ea

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties

SAVE $3.90

6

$ Bega Tasty Cheese 1kg $6.99 per kg

264

$

ea

SAVE $2.71

99

SAVE $10

Vanish NapiSan Gold Pro Oxi Action Stain Remover Powder 1.8kg Selected Varieties $5.55 per kg

4

$

ea

SAVE $6.01

ea

Devondale Dairy Soft, Extra Soft or Light Blend Butter 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 27th February to Tue 5th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ479_270219_12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA - 27-02-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu