Skip to main content

Lands GHouse IGA - 20-03-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 20th March 2019

465

$

35 ea

ea

SAVE $4.65

SAVE $1.35 Sirena Tuna 95g Selected Varieties

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

$14.21 per kg

$10.94 per kg

50

%

OFF

*

3

1345

$ Lynx Deodorant, Antiperspirant 96‑100g or Shower Gel 400mL Selected Varieties (50% OFF Lynx Range) *excludes travel sizes

$ ea

SAVE $3

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

ea

SAVE $10.25

11

$

kg

Australian

LAMB LEG ROAST On Sale Wed 20th March to Tue 26th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ491_200319_P1


WHAT’S FOR Dinner?

2

390

$ Shepard Avocados

Red Seedless Grapes

290

$ Royal Gala Apples

$

ea

Community Co Asian Salad Bowls 250g or Garden Bowl 200g

1399

kg

5

IGA Beef Mince 3 Star 500g $10 per kg

2

$ ea

500g PACK

Australian Pork Loin Steaks

kg

Australian Economy Beef Rump Steak

14

$

ea

$

$ Australian Beef Porterhouse Steak

580

$

kg

24

kg

kg

Nature’s Gift Dog Deli Roll 1.4kg Selected Varieties $2.86 per kg

4

$

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

15

15

Twiggy Sticks Hot or Mild

kg

SAVE $15

2199

$

Salami Sliced or Shaved

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 72¢ per 100g

$1.61 per 100g

King Island Camembert or Double Brie Cheese 200g Selected Varieties

$47.50 per kg

4

ea

SAVE $2.50

3

4

50 ea

SAVE 70¢

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

950

$

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

$1.50 per 100g

ea

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

390

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

8

$

ea

SAVE $2

6

$

SAVE $1

Jon-Jon Ginger Kisses 200g

SAVE $2

$29.09 per kg

$

ea

SAVE 70¢

$ kg

SAVE $7

30

$ Mission Wraps Low Carb 288g

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

kg

$

20

$

$

ea

SAVE $1.20

340

$

ea

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

3


FILL UP THE Pantry

1

$ Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

The Natural Confectionery Co., Pascall or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

SAVE $1

250

$

ea

SAV E $1.50

3

250

$ Arnott's Tim Tam 160‑200g Selected Varieties

Arnott's Jatz, Savoy or Shapes Light 110‑250g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E $1

$3.53 per Litre

ea

SAV E 49¢

ea

SAV E $1.49

Doritos Chips 150-170g, Salsa 300g, Kettle, French Fries or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

23

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$

for

Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

4

V3

SAVE 38¢

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

SAVE $1.15

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

195

$

ea

250

$

$ Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

ea

530

$

ea

SAV E $1

150

$

ea

SAV E 75¢

ea

SAVE $1.05

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

220

$

ea

SAV E $1.09

120

$

$1.20 per Litre

22 $

Maltesers Easter Bunny 29g $3.45 per 100g

ea

SAV E 55¢

for

SAVE 50¢


3 day sale 3 day sale

THIS WEEKEND ONLY while stock lasts

8

$

ea

SAV E $6.25

kg

SAV E $9

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

Short Cut Rindless Bacon

$20 per kg

8

kg

3

$

$ Australian Economy Whole Beef Rump

This Weekend Only!

5

$

Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 60¢ per 100g

Specials available Friday 22nd until Sunday 24th March ONLY!

ea

SAVE $1.99

5


3 day sale Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $6.75 per kg

675

MULTI-BUY $

$

34

ea

SAVE $6.75

for

SAVE $5.96

Thins Chips 175g Selected Varieties

Sorbent Silky White or Hypo-Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 21¢ per 100 sheets

6

3

r than half pr i tte

$

ce

be

76¢ per 100g

ea

SAVE $3.45

349

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 12¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

Specials available Friday 22nd until Sunday 24th March ONLY!


TASTY Treats

Kinder Bueno 39-43g Selected Varieties

1

$

ea

160

$

SAVE $1 Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $6.96 per 100g

NEW

ea

SAVE 90¢

BREWED, CHILLED & READY TO DRINK! LESS THAN 60 CALORIES.

370

$

ea

SAVE $1.89

T2 Brewed Iced Tea 500mL Selected Varieties $7 per Litre

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g

350

$

AVAILABLE NOW

ea

SAVE $1

FIND THEM IN THE FRIDGE SECTION 7


ea

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $19.98 per kg

399

$

449

$

ea

Blackboard Sponge Roll 450g Selected Varieties

ea

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

89¢ per 100g

Bringing you

Low Prices across the store every day.

799

$

Lemnos Cream Cheese 125g Selected Varieties

299

$

$23.92 per kg

Bringing you 8

1399

2399

$

ea

Oven Roasted Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

$

kg

Traditional Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Low Prices across the store every day.

kg


FILL UP THE Pantry

1

1

$

$ ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

360

$

ea

SAVE 89¢

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

350

$

SAVE 50¢

Vegemite 220g $1.59 per 100g

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

ea

3

Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Kellogg’s or Be Natural Cereal 285-480g Selected Varieties

MasterFoods Squeezy Sauce 500mL Selected Varieties

SAVE $1

6

Capilano Pure Honey Upside Down Squeeze 500g $1.20 per 100g

Green's Baking Mixes 330‑500g Selected Varieties

2

ea

50¢ per 100mL

SAV E 75¢

98¢ per 100g

ea

SAVE 65¢

260

$ ea

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

SAVE $1.35

Kraft Easy Mac Classic Cheese 8 Pack

250

$ ea

550

$

ea

SAV E $1.49

Harvest Meals 425g Selected Varieties 59¢ per 100g

ea

Matched

$

$

SAV E $1

Heinz Classic or Chunky Soup 520-535g Selected Varieties

SAVE $1.50

4

2

$

ea

$

$

ea

50

ea

SAVE 70¢

250

$

ea

SAV E $1.50 V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

84¢

Per cone

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Pauls CalciYum or Vaalia My First Squeezie Yoghurt 70-90g Selected Varieties

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $14.80 per kg

3

95

$

ea

SAV E $1.05

95

¢

Ski Divine or D’lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties

ea

SAV E 54¢

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

ea

SAV E $2.60

$13 per kg

51

ea

SAV E $3

450

$

ea

SAV E $1

50¢ per 100g

259

$

7

$

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

650

$

ea

SAV E $1

20¢ per 100g

70¢ per 100mL

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310‑390g Selected Varieties

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

1

$$ Community Co Penne 500g

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

$

20

$

ea

SAV E $9.99

5

$

ea

SAV E $2.50

450

$

ea

SAV E $1.30

Community Co Fettuccine 500g

Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g

20¢ per 100g

$21.60 per kg

ea

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

10

V3

Birds Eye Golden Crunch Potato Gems or Mashed Potato 1kg $3.50 per kg

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

Oak Flavoured Milk 750mL Selected Varieties $3.60 per Litre

350

$

ea

SAV E 80¢

550

$

ea

SAV E $2.30

270

$

ea

SAV E 80¢

270

$

Powered by

ea


HOME, BEAUTY & Pet

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.78 per 100 sheets

6

99

$

ea

SAVE $7

320

$

ea

SAV E $1.20

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

8

25

$

ea

SAVE $8.25

3

$

ea

SAV E $1.28

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g

2

50

$

ea

SAVE $2.50

3

$

ea

SAV E 50¢

Norsca Forest Fresh Anti‑perspirant Deodorant 150mL

3

$

$2 per 100mL

Colgate 360° Toothbrush 1 Pack or Sensitive Toothpaste 110g Selected Varieties

ea

SAV E $3

4

$

ea

SAV E $1

RELEASE

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

8

20

$

$

ea

ea

SAV E $3.99

The Grinch DVD

hot buy

90

¢

My Dog 100g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAV E 45¢

Optimum Dog Food 400g Selected Varieties 44¢ per 100g

175

$

ea

SAV E 86¢

SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! V3

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

3

$

15 ea

On Sale 20th March 2019

2

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

$

90¢ per 100g

ea

SAVE $2

SAVE $3.15

OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.49 per 100g

899

$

ea

SAVE $9.01

4

$ Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

25

SAVE $4.25

1

$

ea

Continental Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $2

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 20th March to Tue 26th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA - 20-03-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu