Skip to main content

Lands GHouse IGA - 20-02-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

2

$

30 ea

SALE

164

$

SAVE $2.30

ea

SAVE $1.65 Doritos Corn Chips 150-170g Selected Varieties

ea

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

be

SAVE $4.20 Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

r than half pr i tte

8

$

On Sale Wed 20th February to Tue 26th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $8.50

999

$ Australian Lamb Legs Bone In

ce

420

$

kg

IGA_V3_IGACQ478_200219_P1


SALE

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre

1

$

Powerade 600mL Selected Varieties $2.95 per Litre

177

$

95 ea

ea

SAVE $1.78

SAVE $1.95

1

$

SAVE $1

FLAVOUR

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionary Co Share Bags 160‑350g Selected Varieties

2

5

$

ea

SAVE $1.30

250

$

ea

SAVE $1.50

ea

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre

520

$

ea

SAVE $1.10

1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

85¢ per Litre

ea

SAVE 45¢

4

$

$ Mentos Roll 37.5-38g or Werther’s Original 45-50g Selected Varieties

170

$ Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.67 per Litre

ea

SAVE $1.80


SALE

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

1

One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties

350

$

15

$

ea

SAVE $3.50

$

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties

SAVE $2

ea

One Night In Mexico Seasoning 30‑120g Selected Varieties

80¢ per 100mL

1

5

$

$ ea

SAVE 60¢

Fantastic Bowl or Cup Noodles 70‑85g Selected Varieties

3

$ 45¢ per 100g

120

$

SAVE $1.30

ea

Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g

r than half pr i tte

ce

be

SAVE $1.15

2

ea

5

SAVE $1

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g 64¢ per 100g

3

$

$ ea

ea

SAVE $4

Maggi 2 Minute Noodles Beef or Chicken 12 Pack

ea

SAVE $3

SPC Fruit Puree or Diced in Juice 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

3


SALE

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

1

$

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties 97¢ per 100mL

425

$

25 ea

SAVE $4.25

SAVE $1.25

7

$ Bega Farmers’ Tasty Cheese Block 750g $10 per kg

$1.45 per 100g

4

50

10

320 ea

SAVE 80¢

ea

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

Don Honey Roasted or Double Smoked Shaved Leg Ham 400g $14.25 per kg

SAVE $3.52

570

$

ea

SAVE $2.29

4

$

$

ea

SAVE $3.35

$ Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties

ea

Steggles Chicken Snacks 400‑450g Selected Varieties

Sara Lee Apple, Blueberry or Custard Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $2.80

5

$

ea

SAVE $1.25


SALE

OFF Range 50% Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (50% OFF Swisse Range) $17.50 per 100 units

1050

$

ea

SAVE $10.50

OFF Range 50%

349

$

ea

SAVE $3.50 Décor Match‑ups Realseal Oblong Storer 1 Litre (50% OFF Décor Match-ups Range)

3

$

15 ea

SAVE $3.15

$ Mirabella Halogen GLS 42‑72W 2 Pack Selected Varieties $1.58 each

ea

Veet Sensitive Precision Styler 1 Pack

540

$ Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.80 per 100g

25

OFF Range 50%

ea

SAVE $1.40

SAVE $25

1050

$ Swisse Ultiboost Liver Detox Tablets 60 Pack (50% OFF Swisse Range) $17.50 per 100 units

ea

SAVE $10.70

MULTI-BUY $ Nivea Roll On Anti‑Perspirant 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

25 for

SAVE $3

5


WHAT’S FOR Dinner?

Newson Sea

Newson Sea

3

$ Gala Apples

79 Williams Pears

499

$

20

Community Co Baby Spinach 280g or Baby Leaf Mix 300g

$

kg

1499

6

kg

Australian Pork Loin Steaks

$ Australian Pork Rack Roast

ea

1499

99

Australian Beef T-Bone Steak

kg

450

$

kg

Red Seedless Grapes

$

349

$

kg

599

$

kg

VIP Gourmet Dog Food Roll 3kg $2 per kg

ea

SAVE $1


DELICIOUS DELI & Bakery

18

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

SAVE $6

17

99

399 ea

SAVE 50¢

1

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

kg

SAVE $8

$ Your Bakery Bar Cake 300-370g Selected Varieties

Silverside Sliced or Shaved

$1.54 per 100g

SAVE $1.75

ea

SAVE $2

579

$

ea

SAVE 20¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

kg

SAVE $2

499

$

ea

South Cape Fetta 200g Selected Varieties $24.95 per kg

399

$ Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.81 per 100g

320

$

75 ea

7

Kabana or Cheese Kabana

99

$39.95 per kg

Rainbow Layer Cake 375g

$

kg

SAVE $3

$ President Camembert or Double Brie Cheese 200g

1299

99

$

kg

$ Ausfresh Kalamata Olives Selected Varieties

16

99

$

ea

SAVE 80¢

350

$

ea

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

7


FILL UP THE Pantry

3

50

$ Arnott’s Bites 170g or Family Pack 330‑337g Selected Varieties

HOT BUY

4

$ Kellogg’s Pop Tarts 400g or Special K Biscuit Moments 125g Selected Varieties

Thins 175g, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels or Kettle Popcorn 5-6 Pack Selected Varieties

Maltesers Easter Bunny 29g $3.45 per 100g

8_V3

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAVE 69¢

750

$

ea

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

Coca-Cola 1.25-1.5 Litre Selected Varieties $1.72 per Litre

save $3

215

$

ea

SAVE 85¢

3

SAVE 29¢

MULTI-BUY $

for

for

SAVE 50¢

Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

ea

Matched

5

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 69¢ per Litre

23

SAVE 38¢

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.80 per Litre

Berri Classics Juice, Drink or Nectar 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE $3.85

420

$ ea

MULTI-BUY $

22

Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties

$ Red Rock Deli Chips 150-165g or Popcorn 96g Selected Varieties

420

$

ea

ea

SAVE 90¢

3

$

ea

SAVE $1.25


FILL UP THE Pantry

MasterFoods Tomato or Barbecue Sauce 2 Litre 18¢ per 100mL

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.27 per 100g

Sanitarium Weet‑Bix Blends or Organics 450‑750g Selected Varieties

Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre $1.40 per 100mL

350

$

Sharwood's Curry Paste 275‑290g Selected Varieties

ea

SAV E $3.50

280

$

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL

ea

SAV E $1.15

40¢ per 100mL

430

$

Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

ea

SAV E $1

$1 per 100g

14

$

3

$

ea

SAV E $2.15

3

$

ea

SAV E 83¢

5

2

$

$

ea

SAV E $1.49

Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g $14.71 per kg

Kellogg’s Nutri‑Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

125

$

ea

ea

SAV E $1

5

$

ea

SAV E 49¢

24

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 79¢ per 100g

Edgell Sliced or Sweet Sliced Beetroot 425g $3.06 per kg

$

for

SAV E $2

220

$

ea

SAV E 60¢

130

$

750

$ Vegemite 560g $1.34 per 100g

Community Co Taco Seasoning 35g

Community Co Tasty or Mozzarella Shredded Cheese 450g

$3.57 per 100g

$13.31 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

SAV E $1.04

599

$

ea

ea

SAV E 20¢

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

V3_9


FRIDGE & FREEZER Faves

4

$ Peters Drumstick Messina 4 Pack Selected Varieties

$

ea

Mrs Mac's Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties

SAVE $5

$1.05 per 100mL

6

SAVE $2

95

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100mL

SAVE 54¢

$1.36 per 100g

Ice Break Ice Coffee 500mL Selected Varieties $5.80 per Litre

10

290

$

ea

ea

SAV E 40¢

Coon Tasty or Light ‘n Tasty Block Cheese 500g $12 per kg

Birds Eye Steam Fresh Plus 400g or Vegetables 1kg Selected Varieties

SAVE $1.99

4

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g

6

$

ea

SAV E $1

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g

Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties

40¢ per 100g

5

$

ea

SAV E $1

KR Castlemaine Rind On Middle Bacon Rashers 250g or Short Cut Rindless Bacon 175g

ea

SAVE 70¢

240

$ ea

SAVE $1

$20 per kg

4

$ ea

$

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

3

$ ea

ea

SAVE $3.69

54¢ per 100g

$

Oreo Ice Cream Sandwiches, Cones or Sticks 4-6 Pack Selected Varieties

380

99

ea

SAVE 70¢

5

$

ea

SAV E $1.29


3 day sale 3 day sale

THIS WEEKEND ONLY while stock lasts

20

This Weekend Only!

$

ea

Huggies Nappies 52-108 Pack Selected Varieties

SAVE $10

Finish Quantum Ultimate 36 Pack or Finish All In 1 Max Tablets 53 Pack Selected Varieties

6

$

15

$ ea

SAVE $6.99

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $17

Specials available Friday 22nd February until Sunday 24th February ONLY!

11


3 day sale

1185

$

ea

SAVE $11.85 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.32 per Litre

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.25 per 100g

549

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $10.98 per kg

12

ea

SAVE $2.01

13

$

ea

SAVE $11.10

10

$ Chum Crunchy Beef or Chicken Minis Dry Dog Food 8kg 13¢ per 100g

ea

SAVE $7

Specials available Friday 22nd February until Sunday 24th February ONLY!


1699

2499

$

$

kg

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

Australian Boneless Lamb Leg Roast

599

$

599

$

ea

425

$

ea

Smoked Cod Fillets 500g

Global Seafood Salad Mix 1kg

V.I.P. Chunkers Lamb or Chicken Dog Food 1kg

$11.98 per kg

$5.99 per kg

$4.25 per kg

Bringing you

ea

Low Prices every day. 13


290

370

Low Prices every day.

$

$

ea

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

349

Bringing you

449

$

499

599

$

$

kg

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $24.95 per kg

Bringing you 14

ea

Turkish Lavash Bread 600g or Rolls 4 Pack

90¢ per 100g

Cocktail or Slim Franks Skin On

$

ea

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties

ea

Low Prices every day.

ea


HOME, BEAUTY & Pet

5

$

50

SAVE $5.50

Dynamo Laundry Liquid 900mL‑1 Litre Selected Varieties

345

$

$1.20 per 100mL

3

$

SAVE 49¢

299

$ Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

ea

ea

SAVE $3

Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

SAVE $3.50

2

$ Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE 50¢

1

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

$ Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

ea

SAVE 50¢

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

Organic Care Hand Wash Foam 250mL Selected Varieties

349

$

ea

ea

SAVE 79¢

4

$

ea

SAVE $1

10

$ ea

SAVE 30¢

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

15


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

Streets Blue Ribbon Hand Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

SALE

$1.07 per 100g

1

50

$

50¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $5

SAVE $1.50

225

r than half pr i tte

1

85 ea

SAVE $2

ea

SAVE $2.25

ce

be

$ $

ea

Kleenex Breathe Eucalyptus or Soothe Aloe Vera Tissue 3 Ply 140 Pack $1.32 per 100 units

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

9

$

2195

$ Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.95 per Litre

ea

SAVE $17.05

ea

SAVE $5 Huggies Baby Wipes 3x80 Pack Selected Varieties $3.75 per 100 units

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 20th February to Tue 26th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V1_IGACQ478_200219_P16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA - 20-02-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu