Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
115
$
On Sale 13th March 2019
164
$
SAVE $1.65
ea
SAVE $1.15
John West Tuna 95g Selected Varieties
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties
$12.11 per kg
322
$ Kellogg’s Nutri‑Grain 500g or Coco Pops 650g
ea
SAVE $3.23
310
$
ea
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $2.58 per Litre
ea
SAVE $2.60
7
$
kg
Australian
BONELESS PORK LEG ROAST On Sale Wed 13th March to Tue 19th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
IGA_V3_IGACQ490_130319_P1
WHAT’S FOR Dinner?
4
3
$ White Seedless Grapes
3
$ kg Williams Pears
$
$ ea
2kg bag
Brushed Potatoes 2kg $1.50 per 100g
Community Co Rocket 60g or Coleslaw 200g
699
$
17
kg
Australian Beef Rump Steak
$4.66 per kg
18
12
$
$
kg
2
ea
$
ea
Thin BBQ Sausages 1.5kg
Australian Lamb Loin Chops
2
kg
Australian Lamb Shanks
kg
V.I.P. Natures Goodness Puppy Roll 680g or Chicken Dog Roll 1.08kg
250
$
ea
DELICIOUS DELI & Bakery
1399
$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved
17
$
kg
Mediterranean Olive Mix
SAVE $6.99
230
$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g
ea
SAVE 34¢
3
Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $18.50 per kg
Mini Mudcake or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g
75¢ per 100g
Devon Sliced
370
$
ea
SAVE 59¢
6
SAVE $2
Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack
$37.50 per kg
ea
SAVE 49¢
4
ea
SAVE 49¢
450
90¢ per 100g
Abbott’s Gluten Free Bread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
ea
SAVE $1.49
450
$ Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties
kg
SAVE $1.29
$ Président Le Blue Creamy 120g
$
$ ea
6
$
kg
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
2399
$
kg
ea
SAVE 49¢
650
$
ea
SAVE 49¢
3
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 24
$ Australian Whole Beef Eye Fillet
2
$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g
Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties $1.19 per 100g
475
$
ea
Black Board Lamingtons Chocolate or Raspberry 6 Pack 59¢ per 100g
9
2
SAVE $6.95
ea
SAVE $1.79
14
$
kg
D’Orsogna Streaky Bacon
kg
$
$
ea
SAVE $5.20
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed
50
SAVE $1.49
$1.25 per 100g
25
$ kg
Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved
kg
SAVE $5.99
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH UNTIL SUNDAY 17TH MARCH 2019 4
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 460
$
ea
SAVE $4.60 Lavazza Coffee Grounds 200-250g Selected Varieties Cold Power Laundry Liquid 4 Litre or Powder 4kg Selected Varieties
1
25
$
ea
SAVE $1.25
ea
SAVE $13
han half p er t ri tt
350
$
ce
be
1299
$
Heinz Spaghetti 535g or Baked Beans 555g Selected Varieties
275
ea
SAVE $3.79 Mrs Mac’s Pies, Sausage Rolls or Quiche 4-24 Pack Selected Varieties
179
$ Nice & Natural Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties
$
Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.21
SAVE $2.75
130
$ San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 65¢
280
$ Friskies Cat Food 1kg Selected Varieties 28¢ per 100g
ea
SAVE $1.90
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH UNTIL SUNDAY 17TH MARCH 2019 5
FILL UP THE Pantry
1
ea Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties
SAVE $1
Lindt Lindor Share Bags 123‑130g Selected Varieties
Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.77 per Litre
Cadbury Egg Bags 110‑130g Selected Varieties
6
V3
1
$
$
5
$
ea
SAV E $2
6
65
$
ea
SAV E $3.80
Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g
Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties
Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre
MULTI-BUY $
25 for
SAV E $4.38
3
50
$
ea
SAV E 89¢
8
ea
SAV E $2.65
Kellogg’s Nutri‑Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties
Nestlé Milo Family Pack 1.1kg $1 per 100g
MULTI-BUY $ Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g
23 for
SAV E 38¢
Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties
SAVE $1
$
ea
3
$
ea
SAV E $1
11
$
ea
SAV E $2.99
Kinder Joy Chocolate 20g
24 for
SAV E $1
ea
SAVE 70¢
Lipton Black Quality Tea Bags 25 Pack
Barista Bros Milk Chocolate or Double Espresso 700mL $3.71 per Litre
MULTI-BUY $
$10 per 100g
2
$
220
$
ea
Matched
260
$
ea
SAV E $1
MULTI-BUY $ Maltesers Easter Bunny 29g $3.45 per 100g
22 for
SAV E 50¢
FILL UP THE Pantry
1
Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties
ea
SAV E $1.65
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
64
$
MULTI-BUY $
24 for
SAV E $1
Kellogg’s Cereal 460‑730g Selected Varieties
Praise Dressing or Sauce 250-330mL Selected Varieties
5
$
ea
SAV E $1.59
250
$
ea
SAV E 50¢
Sanitarium Gluten Free Weet‑Bix 375‑400g Selected Varieties
SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g
450
$
ea
SAV E 50¢
3
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g
$
5
$
ea
SAV E 70¢
5
$ ea
SAV E $1.20
Vegemite 380g $1.32 per 100g
ea
SAV E $1.50
3
$
2
$ Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg
ea
SAV E 65¢
Suimin Bowl Noodles 110g Selected Varieties $1.36 per 100g
150
$
ea
SAV E 69¢
Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack $1.14 per 100g
320
$
ea
SAV E 80¢
ea
SAV E 85¢ Nestlé Melts, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties or Plaistowe Block Cooking Chocolate 150‑290g Selected Varieties
SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!
Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! V3
7
FRIDGE & FREEZER Faves
3
$
$
ea
I&J Crispy Batter, Light & Crispy Original or Lemon Crumb Fish Fillets 425g
SAVE $3.60
$8.45 per kg
5
$ McCain Pizza Singles or Slices 400‑600g Selected Varieties
4
$
8
ea
SAVE 70¢
$4 per kg
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $2
Birds Eye Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties
40¢ per 100g
3
59
4
$
ea
SAV E $1.59
Streets Cornetto, Calippo Minis, Paddle Pop Cyclone or Splice 4-10 Pack Selected Varieties
Don Pan Size or Rindless Bacon 200g Selected Varieties $25 per kg
Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 41¢ per 100g
370
$
ea
SAV E $2.30
Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties
5
$
SAVE $2
5
$
Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties
SAVE $3.01
Connoisseur Gourmet Ice Cream or Proud & Punch Multipack 4-8 Pack Selected Varieties
ea
$5 per Litre
750
$
ea
SAV E $1.50
Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg
ea
6
$
ea
SAVE $2
250
$
ea
SAVE 50¢
6
$
ea
SAV E $1.50
HOUSEHOLD & PET Essentials
5
$ Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litre
SAVE $1.64
$2.50 per Litre
350
$
ea Golden Circle Juice 3 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $2
NT
T
.
I N G R E DI
E
No
1
SSIE M AU EA
100%
$1.17 per Litre
Natreudrieantls
g INS & MINERALS In PLUS VITAM
170
$
ea
SAV E 50¢
4
$
ea
SAV E $1
Fussy Cat Grain Free Wet Cat Food 400g Selected Varieties
Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g Selected Varieties
43¢ per 100g
80¢ per 100g
10
180
$
$
ea
SAVE $1
80
¢
ea
ea
SAVE 40¢
SAVE $3
Nature’s Gift Natural Wet Dog Food 700g Selected Varieties
Nature’s Gift Sustain Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties
Nature’s Gift Natural Wet Dog Food Tray 100g Selected Varieties
26¢ per 100g
40¢ per 100g
80¢ per 100g
AVAILABLE NOW IN YOUR PET FOOD AISLE
9
HOUSEHOLD Essentials
50 1
$
OFF
80 BIC Round Stick Pens 10 Pack Selected Varieties
30
Energizer Max Batteries 9V 1 Pack
350
$
ea
SAVE $1.80
10
%
4
$
50 ea
SAVE $1.99
BIC Mega Utility Lighter 1 Pack
%
OFF
Energizer Max Batteries C or D 2 Pack $2.15 each
430
$
ea
SAVE $1.95
Energizer Max Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack
974
$
ea
SAVE $9.75
ea
SAVE $3.50
HOME, BEAUTY & Pet
Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties
268
$
ea
SAVE $2.68
54¢ per 100mL
2
$
ea
SAV E 55¢
9
Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack
$
Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties
ea
SAV E 39¢
90¢ per 100mL
$5 per 100 units
4
$
ea
SAV E 99¢
30 % OFF
Bonds Men’s Socks, Ladies Low Cut Socks 3 Pack or Girls Brief 4 Pack Selected Varieties (30% OFF Bonds Apparel or Hosiery)
Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets
9
80
$
ea
SAVE $4.20
5
ea
SAV E $4.40
$4 per kg
4
ea
SAVE 56¢
Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
$
Community Co Botanical Lemon or Pink Frangipani & Boronia Laundry Powder 1kg
3
64
$
Libra Pads 10‑16 Pack Selected Varieties
8
$
ea
SAV E $6.50
Nurofen Tablets or Caplets 12 Pack 28¢ each
Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL
$
389
$ ea
Community Co Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties $3.89 per Litre
ea
3
40
$
Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack
ea
SAVE 10¢
3
$2.11 per 100 units
Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg
$
ea
SAV E $1
77¢ per 100g
Community Co Laundry Soaker 1kg
2
$
ea
SAV E 60¢
770
$
ea
SAVE $1.85
379
$
ea
$3.79 per kg
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
V3
11
Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 13th March 2019
164
$
390
$
ea
SAVE $1.65
SAVE $3.90
Birds Eye Straight or Crinkles Hot Chips 750g
Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg
$2.19 per kg
875
$
ea
175
$
ea
SAVE $8.75
SAVE $1.75
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
Handee Ultra Paper Towel 1 or 2 Pack Selected Varieties $1.46 per 100 sheets
2
$
14
30
$
ea
Nescafé Blend 43 500g
Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
ea
SAVE $6
SAVE $2.30
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
ea
$2.80 per 100g
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
On Sale Wed 13th March to Tue 19th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
12