Skip to main content

Lands GHouse IGA - 10-04-2019

Page 1

Supports

SPECIAL OLYMPICS AUSTRALIA

10 TH - 30 TH APRIL 2019

IGA.COM.AU Australian Whole Beef Porterhouse Steak

18

$

kg

3

$

kg

Australian Whole Fresh Chicken

IG GANTIC EASTER 3

50

$

ea

SAVE $3.50 Red Tulip Hunting Eggs Crate 170g $2.06 per 100g

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $3.50

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 22¢ per 100 sheets

3

$

22 ea

SAVE $3.23

17

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.89 per Litre

On Sale Wed 10th April to Tue 16th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $14 IGA_V3_IGACQ501_100419_P1


WHAT’S FOR Dinner?

3

590

$ Red Delicious Apples

2

$

kg White Seedless Grapes

$ Loose Brown Onions

kg Community Co Thai Salad 285g or Asian Salad 250g

9

kg

14

16

2

Australian Pork Loin Steaks

1399

kg

Australian Economy Beef Rump Steak

ea

$

$

$ Australian Lamb BBQ Chops

4

$

$ Australian Boneless Pork Leg Roast

kg

4

kg

$

kg

4 Legs Dog Roll 1.7kg Selected Varieties $2.70 per kg

ea

SAVE $1.25


DELICIOUS DELI & Bakery

4

$ Golden Waffles Light Butter 220g or Delicious 275g

Black Board Lamingtons Jam, Caramel or Crème Filled 6 Pack

3

SAVE 50¢

8

ea

La Boulangère Brioche Loaf 400g or Sliced 500g

SAVE $8

6

kg

SAVE $1.30

Country Chef Pavlova 500g $1.20 per 100g

ea

SAVE 50¢

$21.28 per kg

ea

2199

$

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties

340

Tip Top 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

1399

ea

SAVE $5

$

$

$ Devon Sliced

7

ea

$ Kransky or Cheese Kransky

SAVE $1.70

6

$

ea

$

50

$ Mr Kipling Angel or Lemon Slice 6 Pack

ea

SAVE $1

2

50

$

kg

Salami Sliced or Shaved

5

$

1050

$ ea

SAVE $2.45

South Cape Marinated Fetta 350g $30 per kg

ea

SAVE $1.40

3


FILL UP THE Pantry

2

$ Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

SAVE $1

250

$

Smith’s Crinkle Cut, CC’s Chips 150-175g, Kettle Popcorn 80-110g, Sakata or Sunbites Crisps 75-90g Selected Varieties

Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties

3

$

4

V3

ea

SAVE 69¢

50 ea

SAV E 89¢

MULTI-BUY $ Cadbury Dairy Milk Egg Bags 110‑130g Selected Varieties

ea

27 for

SAV E $2.38

Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties

2

$

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties

Cadbury Humpty Casket 130g, Freddo Egg Gift Box 124g or Humpty Express Train 93g

250

$

ea

SAV E 20¢

SAV E $4

SAVE 20¢

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties

SAVE $1.15

Nescafé Blend 43 or Gold 90‑150g Selected Varieties

$8 per Litre

750

$

ea

SAV E $1.50

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

MULTI-BUY

2 15

8

for

SAV E $5

ea

SAVE $2.65

350

$

ea

SAV E $2.09

15

$

$

Cadbury Egg Gift Box 176‑193g Selected Varieties

ea

$

ea

$

for

$1.33 per Litre

250

MULTI-BUY

2 10

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE 70¢

$

265

$

ea

Cadbury Egg 400‑415g Selected Varieties

ea

SAV E $5


3 day sale

IGA Australian Corned Silverside

10

$1.07 per 100g

Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties

$ kg Australian Lamb Leg Roast

74

750

$

kg

SAVE $4.55

kg

Middle Bacon Rashers

This Weekend Only!

3

$

3 day sale

6

$

Specials available Friday 12th until Sunday 14th April ONLY!

kg

5


3 day sale 184

$

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

92¢ per 100g

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

r than half pr i tte

150

$

ce

be

$1.50 per Litre

ea

SAVE $1.79

1

$ Birds Eye Straight or Crinkles Hot Chips 750g $2.20 per kg

4

12¢ per 100mL

6

Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

75

ea

SAVE $8.50

5

$

ea

SAVE $2.75

850

$

ea

SAVE $1.65

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

65

Whiskas Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties 49¢ per 100g

ea

SAVE $2

Specials available Friday 12th until Sunday 14th April ONLY!


RISE & Shine

UNWRAP

FUEL UP

OAT GOODNESS

THE SAME AMOUNT OF

2

$ Uncle Tobys Original Quick Sachets 10 Pack 71¢ per 100g

OATS AS A BOWL OFPORRIDGE^

40

^A 34g ORIGINAL QUICK SACHET

ea

SAVE $2.40

324

$

ea

SAVE $3.25

Uncle Tobys Oat Bakes 260g Selected Varieties $1.25 per 100g

FIND ME IN THE BREAKFAST AISLE

TASTE THE GOODNESS OF CARMAN’S FLAVOUR-ITES!

NES0214 Oats Metcash HP Panel FA.indd 1

12/3/19 10:13 am

NESTLE

Oats Metcash HP Panel

NES0214

12.03.19

Breakfast Bakes

195 x 120 mm

2

$ Carman’s Muesli, Nut, Oat, Protein Bars 5-6 Pack Selected Varieties

FA

285

$

80 ea

SAVE $2.80

Carman’s Porridge Sachets 320g Selected Varieties

ea

SAVE $2.85

7


EASTER CAMPING Essentials

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $5.88 per 100g

250

$

Heinz Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

SAVE $2.49

99

¢

ea

SAVE 99¢

Campbell’s Canned Soup 400-430g Selected Varieties

1

$

75 ea

SAVE $1.75 8

V3

175

$

ea

Campbell’s Chunky Canned Soup 500-505g Selected Varieties

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

33¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75 Campbell’s Country Ladle Soup 495-505g

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE $2

1

$

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

Kellogg's Coco Pops 650g, Sultana Bran 730g or Rice Bubbles 705g

Carman’s Muesli 500g or Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties

349

$

SAVE $3.50

4

650

$

Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $6.50

87¢ per 100mL

$

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

ea

SAV E $1.70

42¢ per 100g

ea

2

$

ea

SAV E $1.50

3

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

Heinz Sauce, Ketchup, Mayonnaise or Aioli 285‑500mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 80¢

270

$

ea

SAV E 30¢

$

7

$ Nutella Hazelnut Spread 750g 93¢ per 100g

ea

SAV E 85¢

Nestlé Melts, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties or Plaistowe Block Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

ea

SAV E $1.75

450

$

ea

Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

Edgell Canned Vegetables 420-425g Selected Varieties

150

$

ea

SAV E 25¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70‑85g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Red Salmon 415g $19.28 per kg

Heinz Beanz with Sausages, Spaghetti with Meatballs or Sausages 420g Selected Varieties

ea

Community Co Totally Bran 530g 66¢ per 100g

8

$

ea

SAV E $2

180

$

ea

SAV E 40¢

470

$ Community Co Rindless Short Cut Bacon 175g

ea

SAVE 60¢

43¢ per 100g

350

$

1

$

ea

$26.86 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


FRIDGE & FREEZER Faves

1

97

$

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

SAVE $1.98

$3.28 per kg

550

$ I&J Crispy Batter Fish Fillets or Croquettes 350-425g Selected Varieties

350

V3

ea

SAVE $1.50

19¢ per 100mL

10

SAVE $1.50

$

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

Don Thinly Sliced Meat 85‑100g Selected Varieties

ea

175

$

ea

SAV E $1.75

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

Lean Cuisine Meals 280-300g Selected Varieties

SAVE $4.01

3

Birds Eye SteamFresh or Stir Fry 450‑500g Selected Varieties

Mainland On the Go Cheese or Cream Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

5

$ Sara Lee Brownie, Pudding or Pie 350‑600g Selected Varieties

280

$

ea

SAV E $1

570

$

ea

$

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre

8

99

$

ea

ea

Matched

2

$

ea

SAVE $1

6

$ ea

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

SAVE $1.25

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 300-500mL Selected Varieties

$1.20 per 100g

250

$

ea

SAV E 50¢

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.99

4

$

ea

SAV E $1.59


HOME, BEAUTY & Pet

6

$

20

SAVE $6.30

Dynamo Professional Dual Caps 16 Pack 39¢ each

12

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

4

$

$

ea

Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack

SAVE $4.20

29¢ each

8

$

ea

Pedigree Dentastix 7 Pack Selected Varieties

SAVE $3.99

375

$ ea

Purina Fancy Feast 450g or Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

SAVE $1.20

ea

ea

SAVE 95¢

RELEASE

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 56¢ per 100mL

Colgate Total Toothpaste 180-200g, 360° or Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 100m Selected Varieties

1

39

$

ea

SAV E $1.40

5

$

ea

SAV E 99¢

Energizer Max 9v Batteries 2 Pack $3.05 each

Norsca Forest Fresh Antiperspirant Deodorant Roll On 50mL or Spray 150mL

6

$

10 ea

SAV E $6.10

310

$

ea

SAV E 90¢

3

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties

$

SAV E $1

10¢ each

Libra Tampons or Pads 10-16 Pack Selected Varieties

365

$

20

$ ea

ea

SAV E 55¢

ea

Disney Mary Poppins Returns DVD

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

hot buy

2

$

ea

SAV E 89¢ V3

11


Supports

SPECIAL OLYMPICS AUSTRALIA

10 TH - 30 TH APRIL 2019

IGA.COM.AU

2

r than half pr i tte

$

ce

be

GIGANTIC EASTER ea

SAVE $3 Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

212

$ Maltesers, M&M’s, Pods or Mars Bites 130-180g Selected Varieties

675

$

SAVE $6.75

ea

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE $2.13

9

$9 per kg

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties

390

$

ea

SAVE $4

ea

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

SAVE $2.60

450

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 10th April to Tue 16th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA - 10-04-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu