Skip to main content

Lands GHouse IGA - 03-04-2019

Page 1

Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

14

$

kg

Australian Beef Rump Steak

GIGANTIC EASTER 1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

150

$10.53 per kg

$

$

ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $1

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

9

$

ea

Nescafé Gold Original or Intense 200g $4.50 per 100g

424

$

SAVE $9 Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

On Sale Wed 3rd April to Tue 9th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $4.26 IGA_V3_IGACQ500_030419_P1


WHAT’S FOR Dinner?

MULTI-BUY $

24

450

$

for

Shepard Avocados

350

$ Royal Gala Apples

Red Seedless Grapes

kg

250

$

kg

Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g

ea

$20.83 per kg

20

14

$

$

kg

Australian Lamb Mini Rumps or Steaks

13

2

8

$

$ Australian Beef BBQ Round Steak

Australian Pork Scotch Steak or Roast

kg

Australian IGA Bone In Half Leg Ham

kg

V.I.P. Pet Foods Megabite or Gourmet Chicken 3kg $2 per kg

kg

6

$

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

11

Chorizo

From Good Roots Creamy Salads 300g Selected Varieties $11.67 per kg

SAVE $11.50

350

$

ea

SAVE 59¢

280

$ Arnott’s Sponge or Mini Cakes 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

1

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $20 per kg

Black Board Sponge Roll 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

85

17

Mission Pita Bread 6 Pack 96¢ per 100g

$ kg

SAVE $6.99

3

$

ea

SAVE 99¢

250

$

ea

SAVE 49¢

2

$

ea

SAVE $1.85

17

$

50 kg

$

50 ea

SAVE 45¢

Silverside Sliced or Shaved

Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g $27.78 per kg

Cup Cakes Mini Rich Chocolate or Iced Cupcakes 4 Pack $1.79 per 100g

kg

SAVE $2.99

5

$

ea

SAVE $1.29

5

$

ea

SAVE $1.30

340

$

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 14

$

kg

Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

349

$ Primo Salami 200g Selected Varieties $17.45 per kg

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 62¢ per 100g

10

$

ea

SAVE $3.50

370

$

kg

450

$

ea

SAVE $1.30

SAVE $5

Kabana or Cheese Kabana

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH UNTIL SUNDAY 7TH APRIL 2019 4


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Pascall Bags 200-240g Selected Varieties

r than half pr i tte

180

$

199

ce

be

Uncle Tobys Muesli Bars or Roll-Ups 6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.20

SAVE $2

be

ea

r than half pr i tte

229

$

ce

1499

$

ea

ea

SAVE $2.71

SAVE $15

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

Lipton Tea Bags English Breakfast or Black Tea 100 Pack

52¢ per 100ml

$1.15 per 100g

3

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 33¢ per 100g

29

SAVE $2.30

150

$

ea

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

ea

SAVE $1

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH UNTIL SUNDAY 7TH APRIL 2019 5


FILL UP THE Pantry

1

$

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

250

$

3

ea

$

SAV E 49¢

Doritos or Thins Chips 150-175g, Salsa 300g or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

165

$

SAV E 45¢

$1.50 per Litre

Red Tulip Carnival Rabbit 180g $1.66 per 100g

6

ea

2

$

99 ea

SAV E $3

3

$ ea

SAV E $1.49

265

$

$4.50 per 100g

ea

SAV E 64¢

$2.65 per Litre

Lindt Chocolate Gold Bunny 100g Selected Varieties

ea

4

$

50 ea

SAV E $1.75

Arnott's Jatz, Savoy or Shapes Light 110‑250g Selected Varieties

SAVE $1.60

Oreo Cookies or BelVita Breakfast Biscuits 230‑300g Selected Varieties

Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties $4.38 per Litre

2

$ ea

3

$

ea

SAV E 65¢

350

$

ea

SAV E 95¢

27 $

for

Cadbury Egg Bag 110-130g SAVE $2.38 Selected Varieties

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

Maltesers, Mars or M&M's Egg Bag 125g $2.80 per 100g

ea

SAVE $1

450

$

ea

SAV E $1.50

225

$

ea

SAV E 65¢

27 $

for

SAVE $2


TASTY Snacks

3

$

NEW LOOK

BIGGER PACKS

VE $1

SA TO METCASH REPLACE Darrell Lea Liquorice

Allsorts or Bullets 250-270g Selected Varieties

450

$ Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120-150g Selected Varieties

175

$

ea

SAVE $1.75

Cadbury Breakaway Biscuits 180g Selected Varieties 97¢ per 100g

ea

ea

SAVE $2

DAIRY MILK, THE GLASS AND A HALF DEVICE AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE

7


FILL UP THE Pantry

Old El Paso Taco Kit 290-520g Selected Varieties

3

3

$

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

SAV E $1

30¢ per 100mL

$1.07 per 100g

ea

SAVE $3.26

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

Mission Plain or Garlic & Herb Naan Bread 4 Pack

Leggo's Stir Through Pasta Sauce 350g or Tomato Paste 500g Selected Varieties

24

$

3

$1.14 per 100g

$

Suimin Bowl Noodles 110g Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

$1.36 per 100g

3

$

ea

SAV E 70¢

3

20

$

ea

SAV E 80¢

1

$

50 ea

SAV E 49¢

ea

SAV E $2

77¢ per 100g

4

Uncle Tobys Traditional, Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g

50

$

ea

SAV E 50¢

2

White Wings Premium or Wholemeal Self Raising or Plain Flour 1kg

$

ea

SAV E $1

$2 per kg

350

$

6

$

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

Community Co Peppercorns or Salt Grinder 50‑115g Selected Varieties

170

Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties

ea

68¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

8

425

$

38¢ per 100g

5

Carman's Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.49

$1 per 100g

Cadbury Baking Chocolate 180‑225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.03

250

$

ea

SAV E $1.50

ea

$

V3

Sanitarium Weet Bix 1.12kg

299

$ Community Co Canola Oil 750mL 40¢ per 100mL Powered by

ea


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$

125

$

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$2.50 per kg

5

$ Steggles Chicken Snacks 400g Selected Varieties

6

$ Don Salami 200g Selected Varieties $30 per kg

ea

SAVE 99¢

$12.50 per kg

ea

SAV E 99¢

ea

SAVE $3

Connoisseur Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

$1.20 per 100g

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $13 per kg

Western Star Butter 250g Selected Varieties

395

$

3

$

ea

SAV E 70¢

375

$

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

650

Charlie’s Quencher or Honest Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g

SAVE $1.05

6

$

ea

SAVE $2.04

$

ea

$2.58 per Litre

350

$

ea

SAV E 70¢

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

515

$

ea

SAVE $1

260

$

ea

SAV E 40¢

V3

9


HOUSEHOLD Essentials

4

$ Zooper Dooper or Quelch Ice Blocks 24x70mL Selected Varieties

SAV E $1.79

24¢ per 100mL

5

$2.50 per Litre

10

9

$

$ Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litres

ea

ea

ea

SAVE $1.64

SAVE $9 OGX Shampoo, Conditioner 385mL Selected Varieties


HOME, BEAUTY & Pet

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

2

75

$

92¢ per 100mL

ea

SAVE $2.75

5

$ Sorbent Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

450

$

ea

SAVE $4.40

Glad Wrap 33cmx60m

ea

Matched

50 % OFF

dove range

Dove Invisible Dry Roll‑On Antiperspirant 50mL $3.90 per 100mL

195

$

SAVE $2.05

4

$

Colgate Mouthwash 500mL, Optic White Toothpaste 95g or SlimSoft Advanced Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

550

$

ea

SAVE $1.50

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

White King Bathroom Power Gel 750mL or Multi‑Purpose Power Cleaner 1 Litre

2

$

ea

SAVE 49¢

270

$

ea

SAVE 80¢

3

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1

$2.08 per 100 sheets

280

$ My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties 41¢ per 100g

$

ea

SAVE 56¢

7

$ ea

SAVE 99¢

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

ea

SAVE $2.49 V3

11


Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

GIGANTIC EASTER 8

THAN HALF PR TER

$

ICE

BET

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.50

2

$ Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

165

$

ea

SAVE $1.35

Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

4

$

ea

SAVE $1

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 58¢ per 100g

LIKE US IGAAustralia

350

$

ea

SAVE $2.20

SAVE $2

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $7.99 per kg

ea

799

$

ea

SAVE $1.51

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

On Sale Wed 3rd April to Tue 9th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V1_IGACQ500_030419_P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA - 03-04-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu