Skip to main content

Lands GHouse IGA -31-07-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep

Better trhicaen half p

85

¢

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SALE

4

$

SAVE $4

ea

SAVE $1.15

1

$

ea

Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

325

64

$

ea

ea

SAVE $3.25

SAVE $1.65 Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

MULTI-BUY

25 $

for

750

$

kg

250g punnet Strawberries 250g Punnet $10 per kg

IGA Australian Corned Silverside On Sale Wed 31st July to Tue 6th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ544_310719_P1


SALE

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

6

$

Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g

1

$ ea

SAVE $6

ea

SAVE $1

Mentos Roll 37.5g Selected Varieties $1.89 per 100g

70

¢ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE 70¢

$1.30 per Litre

6

$ Cadbury Twirl Bites or Crunchie Rocks 300‑340g

SAVE $3.94

3

2

V3

ea

SAVE $1.95

595

$ ea

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties $3.72 per Litre

$ Mars, Pods, M&M's or Maltesers 130‑180g Selected Varieties

195

$

ea

ea

SAVE $3.05

3

$ ea

SAVE $1.25

Nestlé Milo, Uncle Tobys Le Snak or Milk & Oats Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70


SALE

Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties 73¢ per 100g

150

$

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties 65¢ per 100g

162

$

ea

SAVE $1.50

2

SAVE $1.63

$

ea

80

Better trhicaen half p

¢

SAVE $2 Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70‑85g Selected Varieties

40¢ per 100g

Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties

ea

6

$

ea

SAV E $3.95

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

390

$

ea

SAV E $1.90

ea

ea

Golden Circle Sliced Beetroot 450g

SAVE 80¢

McKenzie's Baking Powder 125g $1.60 per 100g

85

¢

$1.89 per kg

2

$

ea

SAV E 50¢

SAVE 95¢

Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

150

$

ea

SAV E $1

V3

3


SALE

3

$

ea

SAVE $2.50

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $17.14 per kg

2

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 50¢

5

Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g 93¢ per 100g

$ Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g $14.29 per kg

4

Farmers Union Greek Style Vanilla Bean or Raspberry Yogurt 140g 89¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $1.30

SAVE $3

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

6

ea

SAVE 75¢

3

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$ ea

125

$

ea

SAVE 80¢

5

$ ea

SAVE $2

McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

ea

SAVE $2


6

SALE

$

4

$

ea

SAVE $6

ea

SAVE $4

Cold Power Regular or Sensitive Dual Caps 18 Pack

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g

33¢ each

$4.21 per 100g

Better trhicaen half p

Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties

550

$

$6.41 per 100g

2

50

$

SAVE $5.70

ea

Palmolive Body Butter Coconut Scrub or Heavenly Vanilla Body Wash 750mL

SAVE $2.50

73¢ per 100mL

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

Energizer Max Batteries AAA 8 Pack or AA 10 Pack

6

$

58 ea

SAVE $6.59

ea

47¢ per 100mL

315

$ Mirabella Halogen GLS 42‑72W 2 Pack Selected Varieties $1.58 each

Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $3.15

235

$

ea

SAVE $2.35

Nature’s Way Odourless Fish Oil 1000mg or Complete Daily Multivitamin 200 Pack $4.50 per 100 units

9

$ ea

SAVE $3

ea

SAVE $6

5


WHAT’S FOR Dinner?

3

3

50

$

$

kg

Australian Pink Lady Apples

3

90

kg

kg

9

Community Co Mixed Veggies or Asian Vege Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

$ Australian Chicken Breast Fillets

7

$

450

$

kg

Broccoli

6

kg

Hickson Mandarins

$

Smoked Bacon Hocks

50

8

$ kg Australian Boneless Pork Leg Roast

ea

50 kg

kg

MULTI-BUY

50

28 $

kg

for

kg

Smoked Bacon Bones $8 per kg

500g pack


DELICIOUS DELI & Bakery

4

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

Your Bakery Croissant 3-4 Pack

ea

SAVE 60¢

2

Tip Top Raisin Toast 520-600g Selected Varieties

ea

390

12

$ Short Cut Bacon

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $22.40 per kg

SAVE $5

560

$

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

4

Lemnos Smooth Fetta 200g Selected Varieties $20 per kg

340

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

21

$ Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

Kransky or Cheese Kransky

kg

SAVE $1

12

$

ea

SAVE 75¢

ea

$1.55 per 100g

$

ea

SAVE $5.65

15

$

kg

Rainbow Layer Cake 375g

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

$1.25 per 100g

580

$

ea

SAVE $2.50

$

50

$

3

$

40

$

kg

SAVE $6.10

7


FILL UP THE Pantry

3

$ Cadbury Bubbly or Green & Black's Chocolate Blocks 90‑160g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

3

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

$ Cadbury Sharepacks 168-180g Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE $1.60

250

$

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

SAVE 80¢

3

8

V3

SAVE $12.25

250

$

ea

SAVE $1.50

350

$

ea

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

$ Uncle Tobys Muesli Bars or Roll‑Ups 6 Pack Selected Varieties

18

ea

SAVE 99¢

1

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g

SAVE $1

Oreo Chocolate or Vanilla Wafer Bites 47g $2.13 per 100g

ea

MATCHED

94¢ per 100g

850

$ Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $2.27 per Litre

ea

SAVE $1

$8.50 per Litre

$ ea

470

$

75 ea

$

850

$

ea

SAVE $3.70

165

$ ea

SAVE 50¢

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

ea

SAVE 95¢


FILL UP THE Pantry

Kellogg's Special K, Guardian or Be Natural Mini Bites 330‑460g Selected Varieties

4

50

$

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

3

Lavazza Beans or Ground Coffee 1kg Selected Varieties

Cadbury Drinking Chocolate 225g

ea

SAV E 70¢

$1.36 per 100g

22

$

$2.20 per 100g

ea

SAVE $1

2

86¢ per 100g

$

$ Nutella Hazelnut Spread 220g

4

$

89¢ per 100g

ea

SAV E $8.99

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

SAV E $1.20

450

$

ea

SAV E $1.50

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

Campbell’s Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAV E $1

150

$

ea

SAV E 48¢

Heinz Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

150

$

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

$15.79 per kg

3

$

La Zuppa Microwave or Pouch Soup 420‑540g Selected Varieties

ea

SAV E $1

Community Co Original or Sour Cream & Chives Stacks of Chips 160g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

$1.25 per 100g

2

$

Find out more at

CommunityCo.com.au

Leggo’s Stir Through Pasta Sauce 350g Selected Varieties

30 ea

2

$

ea

Community Co Sweet & Salty or Butter Popcorn 100‑120g

9


FRIDGE & REEZER Faves

5

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Sliced or Block Cheese 250g

3

$15 per kg

3

$

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g

$4.27 per Litre

10

3

$

20 ea

SAV E 70¢

$32 per kg

ea

McCain Thin Crust or Deli Inspired Pizza 310‑350g Selected Varieties

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g 56¢ per 100g

3

ea

Streets Paddle Pop Cyclone 8 Pack

SAVE 80¢

5

450

$

ea

SAV E 50¢

5

$

20

$

72¢ per 100mL

$

50

SAVE 80¢

$14 per kg

Dairy Farmers Chocolate Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties

ea

SAVE $3

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

$ Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

$22 per kg

7

50

$

ea

SAVE $2

8

$ ea

Creative Gourmet Blueberries or Mango 900g

SAVE $2

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

$8.89 per kg

4

$

ea

SAV E $1.70

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $2

4

$

ea

SAV E 79¢


50

HOME, BEAUTY & Pet

%

OFF

Décor Microsafe Range

2

$ Décor Microsafe Round Container 800mL

210

$

SAVE $1.40

Pears Hand Wash 250mL 84¢ per 100mL

Colgate Total Toothpaste 180‑200g or Floss Tip 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

ea

5

$

ea

SAV E $1

2

$

ea

SAV E 95¢

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack $1.86 per 100 units

$1.40 per 100mL

Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $2.10

2

$

ea

SAV E $1

8

$

ea

SAVE $2.50

Nivea Body Lotion Moisturiser 250mL Selected Varieties

53¢ per 100mL

50 Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

260

$

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each

Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.18 per 100g

$2.08 per 100 sheets

3

SAVE $4

250

$

ea

SAVE $1

4

$

$

ea

SAV E $1

1

ea

$

ea

SAV E 45¢

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.

Panadol Extra Caplets 10 Pack* 40¢ each

Pets First Choice 20% Free 3kg (Refrigerated Product) 17¢ per 100g

ea

SAV E $1

5

$

ea

SAV E 42¢

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

SALE 250

$

ea

SAVE $2.50

Nescafé Blend 43 500g $2.80 per 100g

225

$ Lipton Tea Bags Black Tea or English Breakfast 100 Pack

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

$1.25 per 100g

$1.50 per Litre

14

$

ea

SAVE $6

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre

2

$

25 ea

SAVE 60¢

Heinz Classic or Big'N Chunky Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

1

$

75 ea

SAVE 75¢

ea

SAVE $2.25

6

$ Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

ea

SAVE $2.59

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

On Sale Wed 31st July to Tue 6th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -31-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu