Skip to main content

Lands GHouse IGA -29-01-2020

Page 1

115

$

ea

SAVE $1.15

ON SALE 29TH JANUARY 2020

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

2

$

ea

SAVE $3 White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

SHOP SCRATCH

Win

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

HotE! PRIC

Australian ECONOMY BEEF PORTERHOUSE STEAK

14

$

Serving suggestion

450

$

kg

ea

SAVE $4.50

Bushfire Appeal PURCHASE A $2 GIFT TOKEN IN STORE

Better trhicaen half p

Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

715

$

ea

SAVE $7.15 Patties Party 30 Pack or Mini Combo 40 Pack On sale Wed 29th January to Tue 4th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. +See page 2 for T&C’s IGA_V3_IGACQ622_290120_P1


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

+

Mars Medium Bars, M&M's or Starburst Chews 35‑56g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties 94¢ per 100g

165

$

ea

SAVE $1.65

Cheezels Value Pack 190g 84¢ per 100g

1

$

Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties

60

$1.59 per 100g

ea

Lindt Lindor Assorted Box 355g $2.82 per 100g

215

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

10

175

$

$

SAVE $1.60

ea

SAVE $1.40

ea

SAVE $1.75

SAVE $10

4

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

185

$ ea

SAVE $1.80

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre

ea

SAVE 75¢

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

2


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

3

$ Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $5.77 per 100g

ea

SAVE $3

4

Nescafé Gold Coffee 90‑100g Selected Varieties

$ Kellogg's Cereal 285‑410g Selected Varieties

SAVE 95¢

25

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g Selected Varieties $1 per 100g

for

ea

SAVE $2

5

Praise Squeezy Real or Light Whole Egg Mayonnaise 335‑380g

SAVE $1.60

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 70¢

450

$

4

$

$ ea

$

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

7

$

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 75¢ per 100g

SAVE $1.25

SAVE 75¢

180

$

ea

Barilla Pasta 450‑500g Selected Varieties

ea

ea

Hot Buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ 3


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

1

$

75 Pauls Dolce Velvet Créme Dessert 2 Pack Selected Varieties

Proud & Punch Multipack 6‑8 Pack Selected Varieties

$1.03 per 100g

89¢ per 100mL

7

$ Bega Grated or Bar‑B‑Cubes Cheese 500g $14 per kg

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

4

$

ea

SAVE $1.75

+

SAVE $1.40

350

$

7

$ ea

Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

SAVE 80¢

SAVE $1

6

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $4

3

$ ea

Devondale Salted or Unsalted Butter 250g $1.20 per 100g

$

ea

ea

ea

SAVE $1.30

6

$ ea

SAVE $2.40

Weis 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $1

Aust resid (excl TAS) only. Promotion starts 29/1/20 9am AEDT & ends 25/2/20 11:59pm AEDT (“Promotional Period’’). Draws 2:30pm AEDT, 5/2/20, 12/2/20, 19/2/20, 26/2/20, L4/411 Collins St, Melb. VIC 3000. Draw Prizes: 4 x $5,000 (1 per draw). Instant Win Prizes: 250 x $100 IGA gift card; 500 x $50 IGA gift card; 1,000 x $40 IGA gift card; 2,000 x $30 IGA gift card; 5,000 x $20 IGA gift card; 247,790x $10 IGA gift card; 2,308,860 x grocery item (between $1.70 — $5.15 inc GST), exact item won specified on winning game card. 1 in 5 chance of winning an instant win prize. Draw winners published in the Australian on 04/03/20. Max 1 entry form submission and game card per $30 increment of the qualifying transaction. Promoter: Metcash Trading Limited (Supermarkets NATIONAL, NSW & ACT) ABN 61 000 031 569, 1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113. See shopscratchwin.com.au/termsandconditions.pdf for Terms and Conditions. ACT Permit No. TP 19/04384, NSW Permit No. LTPS/19/38898 and SA Permit No. T19/1722

4

V3


+

WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE

8

50% Oshfofr fDoÉoCdfOreRsh

$

Tellfre

550

$

Energizer Max Advanced AAA or AA 10 Pack

ea

ea

SAVE $8

SAVE $5.50 Décor Tellfresh Pastry, Slice & Wrap Storer

Ziploc Sandwich or Snack Bags 30‑60 Pack Selected Varieties

2

$

ea

785

$

SAVE $2 Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

SAVE $7.85

87¢ per 100mL

8

$

25

$1.13 per 100g

340

ea

$

SAVE $6.60

ea

SAVE $8.25

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

660

$ Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.40

OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

350

$ Panadol Optizorb Tablets or Caplets 20 Pack** 18¢ each

ea

SAVE 50¢

3

$

350

$ ea

SAVE $1.47

U By Kotex Ultra thin Pads 8‑14 Pack Selected Varieties

ea

Hot Buy

MILLIONS OF INSTANT WIN PRIZES TO BE WON!+ **This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, worsen or change unexpectedly, talk to your health professional.

V3

5


WHAT’S FOR Dinner?

2

650

$ Australian Cavendish Bananas

3

kg

14

Community Co Thai or Coleslaw Salad Kit 285‑500g Selected Varieties

14

6

ea

18

$ kg Australian Beef BBQ Round Steak

10

kg

$

$ Australian Pork Loin Steaks

4

$

$ Australian Beef Topside Roast

kg

Australian White Seedless Grapes

50

$ Australian White or Yellow Peaches

$ kg

kg

Ready Chef Lasagne 2kg $5 per kg

ea


DELICIOUS DELI & Bakery

16

21

$ Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $6

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

24

SAVE $5

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

3

$ Granny’s Muffins 400g Selected Varieties

50 ea

88¢ per 100g

Ausfresh Antipasto Mix Tuscan or European

Country Delight Snowballs 8 Pack

$ Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

2

30 ea

SAVE 35¢

3

Free Range BBQ Chicken

Lemnos Haloumi 2x100g $30 per kg

Ciabatta White Loaf 350g 86¢ per 100g

ea

6

SAVE $1.80

4

$2 per 100g

SAVE $1

ea

SAVE 50¢

340

$ ea

ea

$ Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties

$

ea

kg

$ kg

SAVE $7

$ $1.15 per 100g

3

21

$

$

kg

SAVE $3.50

11

$

kg

ea

Tip Top The One 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

7


FILL UP THE Pantry

3

7

$

$

SAVE $1.80

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

2

$ Cadbury Chocolate Bite Size Bags 110‑150g Selected Varieties

8

V3

ea

SAVE 50¢

Red Rock Deli Chips 135‑165g Selected Varieties

3

$ Oreo Mini 10 Pack Selected Varieties $1.30 per 100g

7

ea

SAVE 95¢

$ ea

Frantelle Sparkling Water 10x375mL Selected Varieties

SAVE $1

$1.87 per Litre

350

$

ea

SAVE $1

150

$

2

$ Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $5.20

$1.87 per Litre

ea

250

Smith’s Crinkle Cut Chips 150‑170g or Sunbites Crisps 90g Selected Varieties

Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties

50

SAVE $1.50

$

Wrigleys Sugar Free Gum 27‑32g Selected Varieties

ea

Coca‑Cola, Sprite or Fanta 24x375mL Selected Varieties

SAVE $1

Arnott's Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties

1815

$

ea

$2.02 per Litre

2

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $13.35

265

$ Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

ea

SAVE $5.75

ea

SAVE 20¢


FILL UP THE Pantry

Sanitarium So Good Long Life Almond or Almond Coconut Milk 1 Litre Selected Varieties

155

$

SAVE $1.55

$1.55 per Litre

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

ea

3

50

$

ea

HOT BUY

250

$

ea

SAVE $1

We give back to local communities

4

$2.40 per Litre

ea

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

SAVE $4.85

$3.23 per Litre

V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

85

$

Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties

3

$

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 2kg

ea

SAVE $1.60

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

3

24¢ per 100g

$

Leggo’s Passata 700g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

29¢ per 100g

5

$ Community Co Natural Cashews 150g $36.67 per kg

1

$

97 ea

SAVE $1.98

4

80

$

ea

SAVE 70¢

2

$

ea

SAVE 95¢

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Edgell Beans, Chick Peas, Lentils or Salsa 300‑400g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.20

1

$

ea

HOT BUY

175

$

Heinz Big Red Tomato or BBQ Sauce 500mL

ea

SAVE 95¢

35¢ per 100mL

3

$

50 ea

ea

Community Co Olives 350‑450g Selected Varieties V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

4

2

$

$

4

$ Peters Frosty Fruits or Life Savers 8 Pack Selected Varieties

23¢ per 100mL

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

10

V3

ea

4

50 ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAVE $1

2

$ Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

Meadow Lea Spread 500g Selected Varieties 66¢ per 100g

McCain Family, Singles or Slices Pizza 400‑600g Selected Varieties

3

30

$

ea

MATCHED

5

$

50

ea

SAVE $1.50

ea

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties

SAVE 75¢

50¢ per 100g

525

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

5

$

50

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $2

5

2 $ 50

ea

$1.05 per 100g

79¢ per 100g

5

$

40

Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 25¢

$1.43 per 100g

50

SAVE $2.50

$

Danone Activia Probiotics Yoghurt 140g Selected Varieties

SAVE $4

M&M's Peanut or Chocolate Ice Cream Cones 4 Pack

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

ea

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

1050

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g $14 per kg

ea


HOME, BEAUTY & Pet

2

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

79¢ per 100mL

4

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180‑200mL Selected Varieties

$ Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

250

$

Dettol Anti‑bacterial Wipes 2‑in‑1 15 Pack or Instant Hand Sanitizer 50mL Selected Varieties

Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties (Refrigerated Product) 22¢ per 100g

ea

ea

SAVE 50¢

6

$

50 ea

SAVE $1.75

Lynx Body Wash or Shower Gel 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

SAVE $1.40

4

$1.86 per 100 units

Whiskas Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties 64¢ per 100g

6

$

50 ea

SAVE 50¢

4

$ ea

$10.67 per Litre

260

Handee Ultra Paper Towel 4 Pack or Double Length 2 Pack

ea

SAVE $1.25

Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

ea

SAVE 80¢

Vanish Preen Fabric Stain Remover 375mL Selected Varieties

SAVE $2

$

350

$ ea

$

SAVE $1.39

80¢ per 100mL

5

$

75

$

$1.87 per 100 sheets

6

$

50 ea

SAVE 49¢

Multix Colour Scents Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each

ea

SAVE 79¢

450

$

ea

SAVE $1.20

3

$

ea

SAVE $1 V3

11


WITH EVERY $30 SPENT IN-STORE - 1 In 5 Win Instantly! + -

2

Nescafé Blend 43 Coffee 100‑150g Selected Varieties

$

470

$

ea

ea

SAVE $4.70

SAVE $2

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

Kellogg’s Nutri‑Grain, LCMs or K‑Time Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

4

$

275

$ ea

SAVE $4

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Colgate Total Toothpaste 115g Selected Varieties

26¢ per 100 sheets

$2.39 per 100g

16

SAVE $2.75

2

$

$

ea

SAVE $16

Finish Dishwashing Tabs 32‑53 Pack Selected Varieties

ea

Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

ea

hot buy

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

+See page 2 for T&C’s. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ622_290120

ON SALE 29TH JANUARY 2020

On Sale Wed 29th January to Tue 4th February 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -29-01-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu