Skip to main content

Lands GHouse IGA -28-08-2019

Page 1

10

$

ea

SAVE $10 Cadbury Favourites 570g Selected Varieties

ON SALE 28 AUGUST 2019 TH

$1.75 per 100g

ea

SAVE $3.40 Bulla Choc Bars, Splits or Crunch 8-14 Pack Selected Varieties

742

Hot

$

PRICE!

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

340

$

ea

SAVE $7.58 Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $9.89 per kg

Australian

HALF ECONOMY RIB FILLET

16

$

Serving Suggestion_P1

1775

$

ea

SAVE $13.25 Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

kg

On Sale Wed 28th August to Tue 3rd September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ557_280819_P1


WHAT’S FOR Dinner?

2

$ Australian Strawberries 250g $8 per kg

250g PUnNET

1

250

$

ea Rockmelon

4

90

$

$

ea

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

Hydro Lettuce

ea

ea

MULTI-BUY

2 $ 12

22

$

for

Australian IGA 4 Star Beef Mince 500g $12 per 100g

500g pack

19

kg

Lamb Rump Steak

$ Australian Pork Belly Rashers

2

25

$ kg Australian Beef Porterhouse Steak

kg


DELICIOUS DELI & Bakery

13

23

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $5

5

Salami or Pepperoni Sliced or Shaved

$ Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.28 per kg

ea

SAVE $2.45

6

$2.50 per 100g

Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties

ea

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

kg

SAVE $4

6

Shortcut Bacon

13

ea

SAVE $2

4

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

kg

Kabana or Cheese Kabana

450

$ ea

SAVE $1.20

$

SAVE $5

ea

SAVE $3.40

6

kg

$

$

SAVE 50¢

3

$

$

$ Mini Iced Cupcakes or Mudcake 12 Pack Selected Varieties

12

$

$

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

340

$

20 ea

SAVE 80¢

ea

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 49¢ per 100g

3


FILL UP THE Pantry

5

Toblerone Milk Chocolate 360g $1.39 per 100g

$

5

$

SUNDAY 1ST SEPT

ea

SAVE $5

SAVE $5

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

240

$

1

SAVE $2.40 M&M’s or Maltesers Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

3

SAVE 99¢

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

2

$

4

V3

65

ea

SAV E 20¢

Sakata Rice Crisps 75g or Sunbites Wholegrain Crisps 90g Selected Varieties

$1.87 per Litre

2

7

$

ea

SAV E $5.20

ea

Arnott's Scotch Finger or Cream Biscuits 200‑250g Selected Varieties

SAVE $1

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

2

$

50

$

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties

Cadbury Breakaway or Cookies 156‑180g Selected Varieties

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

50 ea

ea

SAVE $1.75

ea

SAVE $1

$

$1.33 per Litre

175

$

$

ea

Coca-Cola 2 Litre Selected Varieties

ea

4

$

ea

SAV E $1.70

215

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

ea

SAVE $1

ea

SAV E $1.35


FILL UP THE Pantry

5

10

$ Kellogg's Cereal 500‑730g Selected Varieties

4

ea

SAVE $1.75

ea

SAVE $1.50

7

$ Nutella Hazelnut Spread 750g

4

$ Sunbeam Nuts 100‑130g Selected Varieties

ea

SAV E $1

10

$ ea

SAVE $1

3

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 91¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.75

93¢ per 100g

4

$ Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Heinz Aioli, Mayonnaise, Ketchup or Sauce 295‑500mL Selected Varieties

270

$

ea

SAV E 50¢

ea

SAVE $4.50

Nescafe Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250-300g

50

$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10‑12 Pack Selected Varieties

$

SAVE $4

280

$ ea

SAVE $1.20

Mission Tortillas 8‑12 Pack Selected Varieties

240

$ Continental Stock Powder 120‑130g Selected Varieties

ea

SAV E 59¢

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $9.41 per kg

ea

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAV E $1 V3

5


FRIDGE & FREEZER Faves

3

$

Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties

SAVE $3

55¢ per 100g

Birds Eye SteamFresh or Vegetable Rice 400‑500g Selected Varieties

ea

330

$

McCain Griff's Curried Prawns or Sweet & Sour Pork Frozen Meals 400g $1 per 100g

ea

SAV E 90¢

4

$

ea

SAV E $1

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

Breaka or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

6

Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g

$

ea

SAV E $1

$1.33 per 100g

475

$

ea

SAV E $2.65

270

$

ea

SAV E 30¢

5

$

ea

SAVE $1.70

2

7

$

Bega Sliced or Grated Cheese 500g Selected Varieties $14 per kg

750

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 47¢ per 100g

ea

SAV E 50¢

420

$

ea

SAV E 95¢

ea

SAV E $1

$ Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

4

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

SAV E $1.80

67¢ per 100g

Ready Meals Range For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

MULTI-BUY

2 $ 10 for

Find out more at

CommunityCo.com.au

6

Community Co Ready Meals 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE $5


HOME, BEAUTY & Pet RELEASE

3

$ Nivea Anti‑Perspirant 250mL Selected Varieties

25 ea

SAVE $3.25

$1.30 per 100mL

3

$ Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

20

20

$

ea

SAVE $1.20

Rocketman DVD

ea

Hot Buy

30 % OFF

Aveeno Skincare and Bodywash

Aveeno Body Wash 354mL Selected Varieties $1.98 per 100mL

7

$

ea

SAV E $4.50

6

$ Medix Epsom Salts 1kg* 60¢ per 100g

Whiskas Cat Food 400g Selected Varieties 44¢ per 100g

ea

SAV E $1

175

$

ea

MATCHED

5

Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200‑250mL or 250g Selected Varieties

Ansell Disposable Gloves 100 Pack Selected Varieties 8¢ each

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

$

ea

SAV E $2

770

$

ea

SAV E $3.30

650

$

14

$

ea

SAV E $1.35

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

ea

SAV E $5.99

4

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

$ Selleys Original Sugar Soap 750mL 53¢ per 100mL

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

SAV E 70¢

4

$

ea

SAV E $1.25

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional.

4

$

ea

SAV E $1.50

170

$ Multix Alfoil 10m×30cm 17¢ per metre

Natures Goodness Grain Free Dog Roll 2.15kg Selected Varieties 19¢ per 100g

ea

SAV E 30¢

4

$

ea

SAV E $1.60 V3

7


4

65

$

1

Continental Rice, Pasta & Sauce 85‑120g or Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.94 per kg

ea

$

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

SAVE $4.65

SAVE $1

115

$

ea

164

$

ea

SAVE $1.15 John West Tuna 95g Selected Varieties

Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

$12.11 per kg

ea

SAVE $1.65

39¢

Per roll

3

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

75 ea

SAVE $3.75

42¢ per 100mL

14

$ Quilton White 3 Ply Toilet Tissue 36 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

8

ON SALE 28TH AUGUST 2019

On Sale Wed 28th August to Tue 3rd September 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -28-08-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu