Skip to main content

Lands GHouse IGA -26-02-2020

Page 1

315

$

ea

SAVE $3.15 Nescafé Coffee Sachets 8‑10 Pack Selected Varieties

ON SALE 26 FEBRUARY 2020 TH

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $2.50

BIG DEAL SALE ON NOW!

SALE

HotE! PRIC

Australian LAMB LOIN CHOPS

14

$

Serving suggestion

182

$

(MIN. BUY 1KG)

kg

Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.83

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.01 per Litre

1810

$

ea

SAVE $13.40 On Sale Wed 26th February to Tue 3rd March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores. Visit iga.com.au for more info. IGA_V3_IGACQ635_260220_P1


SALE

1

92

$ Majans Bhuja Mix 140‑200g Selected Varieties

SAVE $1.93

575

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.53 per Litre

ea

SAVE $4.70

5

The Natural Cracker Co. Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g

Fisherman's Friend Lozenges 25g Selected Varieties $7.20 per 100g

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.33 per Litre

2

2

50

$

ea

ea

Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties

SAVE $1

180

$

ea

SAVE 50¢

SAVE $1.30

Red Bull Energy Drink 6x250mL Selected Varieties

11

$7.33 per Litre

$1.71 per 100g

SAVE $1.60

3

ea

SAVE $1.80

1060

$

ea

SAVE $3

ea

$ Uncle Tobys Oats & Milk Bars 5 Pack Selected Varieties

$ ea

3

$

V Energy Drink 4x500mL $5.30 per Litre

ea

SAVE $2.60


SALE

Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL

Better trhicaen half p

350

$

9

$

ea

SAVE $3.50

ea

SAVE $11

One Night In Mexico Taco Kit 435‑520g Selected Varieties

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties

Vitasoy Long Life Soymilk 1 Litre Selected Varieties

46¢ per 100g

3

Nestlé Milo 460g or 30% Less Added Sugar 395g

$2.20 per Litre

5

220

$

$ ea

Hot buy

$

ea

ea

SAVE $2

SAVE $1.30

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

3

$ Mckenzies Salt or Pepper Grinder 55‑115g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 36¢ per 100g

150

$

ea

SAVE 70¢

390

$

ea

SAVE $1.90 3


SALE

3

$ Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

Heinz Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties $5 per kg

375

$

4

50

4

ea

SAVE $2.20

525

$ Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

ea

SAVE $1.25

$ Lean Cuisine Steam Meals 370‑390g Selected Varieties

ea

SAVE $3.98

$9.93 per kg

ea

SAVE $2.75

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g

6

$ Mil Lel Parmesan Cheese Block 250g $24 per kg

SAVE $1.75

9

Yoplait Yoghurt Smoothie 300g Selected Varieties 80¢ per 100g

$18 per kg

Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre 19¢ per 100mL

ea

SAVE $2

750

$

240

ea

SAVE $2

ea

SAVE 60¢

450

$ Devondale Butter Spread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.20

650

$ Streets Magnum Ice Creams 4‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

$ ea

$ Primo Short Cut or Middle Rindless Bacon 500g

4

$

97

ea

SAVE $2.50


SALE

Bref Rim Blocks 50mL or 50g, Cubes 2x50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

350

$

5 0% O ff Bref

SAVE $3.50

250

$

Palmolive Foaming Hand Wash 400mL Selected Varieties

ea

88¢ per 100mL

SAVE $2.50

195

$

16

$ Finish Dishwashing Tabs 32‑42 Pack Selected Varieties

349

$

ea

SAVE $1.95 ea

Dove Anti‑Perspirant Roll‑On 50mL Selected Varieties

SAVE $16

ea

$3.90 per 100mL

ea

SAVE $3.50 Comfort Fabric Conditioner 750‑800mL Selected Varieties

Handee Ultra 4 Pack or Double Length Paper Towel 2 Pack $1.87 per 100 sheets

450

$

ea

SAVE $1.20

Nature's Gift Sustain Just Natural Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 36¢ per 100g

9

$

SAVE $4

225

$

ea

Multix Cling Wrap 33cm×60m 4¢ per metre

ea

SAVE $1.45

White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.25

5


WHAT’S FOR Dinner?

1

490

$ Australian Seedless Watermelon

3

$ Yellow or White Flesh Peaches

390

28

14

5

Australian Lamb Leg Roast

$

$

kg

Pasta Master Fresh Beef Lasagne 550g $9.10 per kg

ea

120g PACK

1350

$ kg

Australian Beef Rib Fillet

Australian Whole Chicken

6

Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g

$

kg

250

$

50 kg

kg

White Seedless Grapes

$20.83 per kg

$

Australian Pork Loin Steaks

$

kg

kg

8

$ ea

550g PACK

Royal Harvest Budget Bacon 1kg $8 per kg

ea

1kg PACK


DELICIOUS DELI & Bakery

21

18

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

kg

SAVE $3.50

20

Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

Luscious Lamingtons 18 Pack 360g

2

69¢ per 100g

6

Balfours Hot Cross Buns 6 Pack Selected Varieties $1.22 per 100g

Cocktails or Franks

Salami Sliced or Shaved

ea

SAVE $1.50

550 ea

SAVE 50¢

kg

SAVE $1.50

4

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $22 per kg

$

50

$

kg

SAVE $8

kg

SAVE $10

$

$

$

$ Twiggy Sticks

24

$

$

Grannys Fairy Cakes 200g Selected Varieties

72¢ per 100g

SAVE $6

550

$

ea

SAVE $2

4

$ ea

$2 per 100g

IGA Baker's Oven Entertainer Rolls 4 Pack

kg

Papa Joe's Banana Bread 500g Selected Varieties

ea

90¢ per 100g

2

$

30 ea

290

$ Mighty Soft Bread 650-700g Selected Varieties

ea

7


FILL UP THE Pantry

1

225

$ Mars Medium Bars, M&M’s Minis or Skittles Fruits Chews 35-56g Selected Varieties

1

$ ea

SAVE $1

$1.13 per Litre

MULTI-BUY

3

ea

Kinder Joy Chocolate 20g* $10 per 100g

SAVE $1

$2.24 per 100g

Smith’s Crinkle Cut, Poppable Chips 90-170g or CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

8

V3

250

$

ea

SAVE 95¢

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1

2

Allen’s Medium Bags 150‑200g Selected Varieties

Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties

2

ea

SAVE $1

Frantelle Spring Water 24x600mL

SAVE $1

60¢ per Litre

320

$ Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

860

$

ea

$

ea

SAVE 75¢

$1.48 per Litre

$ ea

185

$

for

$ Pringles Chips 134g Selected Varieties

24 $

SAVE 25¢

$3.45 per 100g

SAVE 60¢

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

$ Maltesers MaltEaster Bunny 29g*

ea

ea

MATCHED

ea

SAVE $6.40

Real Foods Corn or Rice Thins 125‑150g Selected Varieties

180

$

ea

SAVE 20¢

*Selected Stores. Whilst stocks last.


FILL UP THE Pantry

197

265

$

$

ea

SAVE $2.65

4

$ Nestlé Milo, Nesquik or Uncle Tobys Plus Cereal 340‑435g Selected Varieties

ea

6

Kraft Cheddar Block 500g $11.50 per kg

$ Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

2

50

ea

hot buy

ea

Spc Baked Beans or Spaghetti 420-425g Selected Varieties

SAVE $1.45

2

24¢ per 100g

$ ea

SAVE $3.95

$

5

MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL or Burger Sauce 250mL Selected Varieties

Foster Clark's Snak Pack 120g Selected Varieties 17¢ per 100g

125

$

ea

SAVE 25¢

1

$

75

$

SAVE 75¢

SAVE $1.98

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

Kellogg's Coco Pops 375g, Froot Loops 285g or Rice Bubbles 410g

ea

ea

SAVE 15¢

2

$ ea

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

SAVE 95¢

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

40¢ per 100g

260

$

ea

SAVE 70¢

Maggi Recipe Base 21-43g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

130

$

ea

SAVE 45¢ V3

9


FRIDGE & FREEZER Faves

5

5

$

$ On the Menu King Size Power Bowl 450g Selected Varieties

SAVE $2.50

$1.11 per 100g

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

ea

2

50

$

ea

SAVE $1.30

2

$4 per kg

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre

Nestlé Life Savers, Kit Kat or Peters Frosty Fruits 4-8 Pack Selected Varieties

$2.75 per Litre

10

ea

550

Dairy Farmers Flavoured Milk or Iced Coffee 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

2

$4 per Litre

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg 35¢ per 100g

SAVE $1.50

SAVE $1

5

Don Bacon 175‑220g Selected Varieties

350 ea

SAVE 70¢

350

$ ea

Philadelphia Spreadable Tubs 250g or Icings 230g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.25

$

$

SAVE 60¢

$

5

$

$ Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

Sara Lee Desserts 350‑600g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 80¢

6

$ ea

SAVE 50¢

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $2


HOME, BEAUTY & Pet

350

$ Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties

SAVE $3.50

24¢ per 100 sheets

4

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350‑400mL Selected Varieties

$ Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre or Trigger 500mL Selected Varieties

ea

2

My Dog Wet Dog Food 6x100g Selected Varieties $1.08 per 100g

$

Natures Organics Fruits Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties 32¢ per 100mL

160

$

ea

SAVE 30¢

ea

6

64¢ per 100g

ea

Libra Invisible Pads 10‑16 Pack Selected Varieties

ea

Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

7

$

ea

hot buy

Colgate Total Toothpaste 115g, Plax Mouthwash 500mL, Max White Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

SAVE $1.20

$1.25 per 100g

SAVE 50¢

5

5

$

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

SAVE $1.30

Gillette Sensitive or Lemon Lime Shaving Foam 250g $1.20 per 100g

ea

SAVE 45¢

50¢ per 100g

ea

Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

ea

Paws Fresh Lean Mince for Dogs and Cats 1kg (Refrigerated Product)

SAVE $1.35

3

650

$

$

50

$

SAVE 90¢

73¢ per 100 units

Whiskas Favourite Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties

SAVE 80¢

$

SAVE $1

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

3

50

$

ea

3

$

ea

SAVE 90¢ V3

11


Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

2

32

$

Mrs Mac's Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

SALE

ea

SAVE $2.33

57¢ per 100g

Better trhicaen half p

4

$

ea

SEE INSIDE FOR MORE SAVINGS

SAVE $4.20

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

8

$

450

$

75 ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

SAVE $8.75

SAVE $4.50

250

$

ea

Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

75¢

Per cone

10

$ Bega Tasty Block Cheese 1kg

SAVE $3.40

$10 per kg

18

$ ea

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 63¢ per 100mL

ea

SAVE $12

VISIT iga.com.au or CALL 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

12

IGA_V3_IGACQ635_260220

ON SALE 26TH FEBRUARY 2020

On Sale Wed 26th February to Tue 3rd March 2020. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -26-02-2020 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu