Skip to main content

Lands GHouse IGA -24-07-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 24th July 2019 Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

$3.43 per Litre

$9.47 per kg

257

Better trhicaen half p

$

90

¢

ea

SAVE $2.58

ea

SAVE $1.10

Better trhicaen half p

165

$

SAVE $1.65

107

$

ea

Thins Chips 175g Selected Varieties

Arnott's Biscuits 250g Selected Varieties

94¢ per 100g

43¢ per 100g

ea

SAVE $1.23

950

$

kg

Kingston Crown Roast Beef

MULTI-BUY

27 $

for

Blueberries 125g $28 per kg

On Sale Wed 24th July to Tue 30th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

125G PUNNET IGA_V3_IGACQ543_240719_P1


WHAT’S FOR Dinner?

3 3

$

24

$

$

for

Hass Avocado

Rockmelon

3

$ Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

ea

2kg bag

16

Community Co Crunchy Kit, Southern Ranch or Zucchini Quick Cook Kits 400g $12.50 per kg

2

ea

400g pack

14

$ kg

kg

Australian Pork Loin Steaks

11

MULTI-BUY

$ Australian Chicken Thigh Fillets

ea

$

$ Australian Beef Economy Porterhouse Steak

5

ea

kg

IGA Beef 4 Star Mince Premium 500g $12 per kg

2 $ 12 for


DELICIOUS DELI & Bakery

12

17

$ Streaky Bacon

kg

SAVE $3.95

20

Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

$

SAVE $7

7

$1.17 per 100g

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

1

8

85 ea

SAVE $1.85

Silverside Sliced or Shaved

SAVE $5

6

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

kg

ea

SAVE $1

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

4

$

kg

$

550

$ ea

SAVE $1

$

SAVE $7

Smoked Hocks or Bones

$ Your Bakery Croissants 9 Pack

kg

$

kg

Salami Sliced or Shaved or Pepperoni

17

$

$

50 ea

SAVE 50¢

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

250

$ Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

340

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

49¢ per 100g

3


FILL UP THE Pantry

3

2

$

$ Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

3

Allen’s Medium Bags 130-200g Selected Varieties

2

$

Doritos Corn Chips 150‑170g, Assorted Multipacks 5‑6 Pack or Kettle Popcorn 80‑110g Selected Varieties

5

1

$1.56 per Litre

4

V3

95 ea

SAV E $1.20

Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties

Kettle Potato Chips 150-175g Selected Varieties

Frantelle Lightly Sparkling Spring Water Original or Lime 1.25 Litre 92¢ per Litre

3

$

ea

115

$

ea

SAV E 60¢

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

2

$

50 Nab Premium Original Crackers 300g

SAVE 89¢

$2.60 per Litre

250

$ ea

SAVE $1.50

50

SAVE 69¢

$ Coca‑Cola 1.25 Selected Varieties

ea

ea

MATCHED

$

SAVE $1.25

Lindt Chocolate Blocks 80‑100g Selected Varieties

Arnott’s Assorted Cream Biscuits 500g

SAVE $1

$

550

$ ea

67¢ per 100g

260

$

ea

SAV E 60¢

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.50 per Litre

ea

SAVE $1

750

$

ea

SAV E $3.15


FILL UP THE Pantry

1

$

164

$

37 ea

SAVE $1.65

SAVE $1.38

Dolmio Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

Continental Pasta, Risotto or Rice 90-115g Selected Varieties

7

33¢ per 100g

$ Nescafé Blend 43 or Gold 90‑150g Selected Varieties

ea

6

Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495‑505g Selected Varieties 40¢ per 100g

$ ea

SAV E $2

5

Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

$2.80 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

350

$ V8 Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $1.10

360

$ Community Co Gluten Free Self Raising or Plain Flour 750g $4.80 per kg

ea

SAVE $1.50

5

$ ea

Kellogg’s Cereal 500-730g Selected Varieties

$

Nestlé Milo SAV E $1.60 395-460g, Milo Ready to Drink 6x200mL, Nestlé or Allen’s Hot Choc Sachets 10 pack Selected Varieties

2

$

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

ea

SAV E $1.45

2

Praise Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

Kraft Easy Mac 4 Pack Selected Varieties $1.14 per 100g

$

Community Co Macadamias 100g $50 per kg

ea

SAVE $1

320

$

ea

SAV E 80¢

3

$ ea

SAV E $1.50

5

Green's Baking Mixes 215‑600g Selected Varieties

$

ea

250

$

ea

SAV E $1

4

$ ea

Community Co Organic Sultanas 375g

ea

$10.67 per kg V3

5


FRIDGE & REEZER Faves

6

9

$

$

ea

SAVE $2.40

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets

5

31¢ per 100g

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.33 per kg

ea

SAVE $1.85

260

$

ea

SAVE $1.35

7

Western Star Butter 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

$16.47 per kg

6

$9 per kg

6

ea

SAVE $2.30

ea

SAVE 75¢

5

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

2

$

6

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

$

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

SAVE $4

Bega Tasty Cheese 1kg

$

$

ea

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 47¢ per 100g

SAVE 55¢

420

$

ea

SAVE 95¢

Mix & Match

70 ea

ea

SAVE $1.65

46 $

Vaalia 160g or Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

for

SAVE $2.80


HOME, BEAUTY & Pet

3

$

825

50

$

ea

SAVE $3.50

Cold Power Laundry Liquid 1.8‑2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

Colgate Advanced Whitening or MaxFresh Toothpaste 170‑190g Selected Varieties

4

$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

4

31¢ each

ea

SAVE $1.50

$2 per 100mL

Strepsils Lozenges 16 Pack* Selected Varieties

ea

Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

$

Johnson’s Baby Oil, Shampoo, Wash, Bath or Lotion 200mL Selected Varieties

5

Libra Original Super Tampons 16 Pack or Pads 10-18 Pack Selected Varieties

$

ea

SAV E 50¢

2

SAVE $8.25

$

SAVE $2.40

3

$ Glad Cling Wrap 33cm×60m 6¢ per metre

80 ea

SAV E 70¢

3

ea

60¢ per 100mL

ea

Chum Wet Dog Food 700g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$

60 Viva Multi‑Purpose Cleaning Towel 2 Pack

SAVE 60¢

23¢ per 100g

3

$ Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL

SAVE 79¢

$

ea

$2.50 per 100 sheets

1

$

60 ea

SAV E 40¢

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow directions for use. #Vitamin Supplements are not suitable for good nutrition or balanced diet, and will only be of assistance if dietary intake is inadequate. If symptoms persist, talk to your health professional. Read the label before purchase. Follow directions for use.

ea

SAVE 50¢

8

$

ea

SAV E $2.50 V3

7


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 24th July 2019

112

$

Better trhicaen half p

SAVE $1.13

390

$

ea

ea

284

SAVE $4.30

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.12 per Litre

ea

SAVE $2.85

38¢

Per roll

14

$ Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

ea

SAVE $9.70

3

$ Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1 per 100mL

50 ea

SAVE $1

9

$ Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

8

On Sale Wed 24th July to Tue 30th July 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -24-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu