Skip to main content

Lands GHouse IGA -22-05-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

240

$

On Sale 22nd May 2019 Arnott's Jatz or Savoy 225‑250g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 150‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

1

$

ea

SAVE $1.50

9

15

$

ea

SAVE $1.15

150

$

John West Tuna 95g Selected Varieties

Nescafé Gold Original or Intense 200g

$12.11 per kg

$4.50 per 100g

15

ea

SAVE $9

Australian Lamb Leg Roast

$

kg

SAVE $11 Premium Ham off the Bone

10

$

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 22nd May to Tue 28th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

*SEE P8 FOR MORE DETAILS IGA_V3_IGACQ516_220519_P1


WHAT’S FOR Dinner? A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

ea

1kg pack

$3.50 per kg

3

kg

Community Co Crunchy Kit 400g or Caesar Kit 290g

15

11

2

ea

15

$ kg Australian Beef Rump Steak

kg

999

$

$ Australian Gravy Beef

5

$

$ Australian Lamb Forequarter Chops

kg

Imperial Mandarins

90

$ Red Seedless Grapes

290

$

350

$

Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg

ea

kg Australian Boneless Pork Loin Roast

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


DELICIOUS DELI & Bakery

11

Short Cut Bacon

$ kg

SAVE $6

Silverside Sliced or Shaved

15

Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

kg

SAVE $15

230

$

ea

SAVE 35¢

3

King Island Dairy Double Brie or Camembert 200g Selected Varieties $47.50 per kg

75¢ per 100g

SAVE $3

Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

450 ea

SAVE 50¢

SAVE $2

Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

3

20

$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes or Semi Dried Tomatoes and Feta Selected Varieties

kg

SAVE $10

4

$ Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.82 per 100g

390

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE 80¢

$

$ ea

kg

Smoked Hocks or Bones

950

$

$

$ English Muffins 6 Pack Selected Varieties

$

kg

$ Twiggy Sticks

8

17

$

ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

3


FILL UP THE Pantry

1

1975

$

$ ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars or Violet Crumble 35-55g Selected Varieties

6

$2.19 per Litre

2

50

$

ea

SAVE $6

Cadbury Twirl or Crunchie Bites Tub 300‑340g

SAVE $11.25

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties

$

Arnott's Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

ea

265

$

ea

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.15

$1.33 per Litre

ea

SAVE 20¢

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

2

$

SAVE $1

Allen's Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

Mentos or Werther's Original 37.5‑50g Selected Varieties

4

V3

1

$

ea

SAV E 40¢

2

$ ea

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g, Sakata or Sunbites Crisps 75-90g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 79¢

4

$ ea

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL

SAVE $1

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

$3.33 per Litre

350

$

ea

SAV E 99¢

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $3.20 per Litre

ea

SAVE $1.70

12

$

ea

SAV E $2.25


$50,000

WIN A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

WIN A SHARE OF

ea

SAVE $1

Allen’s Jelly or Mint Bags 130-200g Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

$8 per 100g

ea

SAVE 69¢

220

$

V Energy Drink 250mL Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

$8.80 per Litre

WORTH OF PRIZES*

160

$ Kinder Surprise Egg 20g Selected Varieties

250

$

Kettle, Thins or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

$50,000

2

$

h t Cards

1 x $20K Cas

300 x $100 IGA Gif

190

$ Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.80 per Litre

ea

SAVE 84¢

450

$ Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties $4.50 per Litre

SAVE $1.90

10

$

ea

V Energy Drink 4x500mL $5 per Litre

ea

SAVE $2.94

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k 5


$50,000

WIN A SHARE OF

5

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G 300 x $100 IGA 1 x $20K Cas

ea

SAVE $2.40

Kellogg’s Original Special K 535g or Just Right Original 790g

7

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties 40¢ per 100g

$ Lavazza Prontisimo Instant Coffee 95g Selected Varieties

SAVE $3

$7.37 per 100g

250

$ Arnott’s Salada Crackers 250g Selected Varieties $1 per 100g

4

$ ea

ea

SAVE 50¢

4

$

$

Dilmah Earl Grey or Decaffeinated Tea Bags 50 Pack $4 per 100g

SAVE $2

6

$ ea

SAVE $1.50

8

Dilmah Founders Reserve English Breakfast Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

$ Atkins Endulge Low Sugar Bars 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

240

$ Barista Bros Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

*NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

ea

SAVE $3

ea

SAVE 70¢

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5 6

ea


PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!*

ENTER AT iga.com.au/qldwin50k

WIN

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES* h

1 x $20K Cas Cards 300 x $100 IGA Gift

1

$

12 ea

SAVE $1.13

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

27¢ per 100g

3

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$ Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

180 ea

SAVE 89¢

Fehlbergs Pickled or Chili Jalapenos 470g 53¢ per 100g

ea

SAVE $2

250

$ ea

SAVE 95¢

$ McKenzie’s Spices 40-50g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 89¢

2

$ McKenzie's Fine Desiccated Coconut 250g $8 per kg

ea

SAVE 60¢

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwin50k for a list of participating products.

7


WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h Cards t f i G A G I 300 x $100 1 x $20K Cas

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

1 x $20K Cas

h t Cards 300 x $100 IGA Gif

Promotion and specials on participating products runs from 1/5 – 28/5

3

50

$ Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g

SAVE 90¢

6

McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $2

8

Herbert Adams Gourmet Traditional Pasties 4 Pack 700g 91¢ per 100g

$ Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.50

6

$

ea

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.61

1

Maggie Beer Ice Cream Tub 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

635

$

25¢ per 100g

Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120-170g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE 30¢

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Shavers 4 Pack $1 each

PURCHASE ANY 3 PARTICIPATING PRODUCTS TOGETHER FOR YOUR CHANCE TO WIN!* ENTER AT iga.com.au/qldwin50k *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 28/05/19 11:59 pm AEST. Participating Supa IGA and IGA stores in Nth NSW and QLD. Excludes IGA Xpress stores. Keep receipt/s. Max 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwin50k for Terms and Conditions and eligible products. NSW Permit No. LTPS/19/32971.

8

ea

SAVE $3

$ Snappy Tom Wet Cat Food 400g Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $1.50


FILL UP THE Pantry

1

$ Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105‑110g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

320

$

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.70 per Litre

SAVE $2.99

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg $1 per 100g

270

$

Bickford’s Cordial 750mL Selected Varieties

SAVE $1.10

3

Sanitarium Weet‑Bix 575g 52¢ per 100g

360

$

ea

$4.80 per Litre

$

ea

SAVE 80¢

$1.14 per 100g

$

ea

SAVE $1.63

65¢ per 100g

11

62

ea

SAVE 66¢

4

$ ea

SAVE 80¢

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

ea

SAVE $1

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce Family Pack 250g Selected Varieties 78¢ per 100g

195

$

ea

SAV E $1.05

Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties 80¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1.30

White Wings Baking Mixes 230‑560g Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $1.50

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g

5

$

ea

SAV E $1.30

9


FRIDGE & FREEZER Faves

5

750

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310‑390g Selected Varieties

$ ea

SAVE $2.50

7

Birds Eye Whiting, Barramundi or Deep Sea Dory 4‑6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.50

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

6

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400‑500g Selected Varieties

$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

10

V3

5

50 ea

SAV E $1.50

Mainland Block Cheese 400‑500g Selected Varieties

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

250

$

ea

SAV E 50¢

ea

Matched

10

$ ea

Four'N Twenty 24 Pieces Snack Pack

SAVE $1.50

91¢ per 100g

750

$ ea

SAVE $2.40

$

McCain Beans Sliced 500g

$ ea

SAVE 50¢

18¢ per 100mL

4

250

$

ea

7

$

ea

Bega Sliced Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $1.50

$14 per kg

5

$ Tamar Valley Dairy Yoghurt 700g‑1kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.49

ea

SAV E 80¢

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g $14 per kg

ea

SAVE $3

350

$

ea

SAV E 80¢


HOME, BEAUTY & Pet

Finish All In 1 Max Tab Lemon 53 Pack or Quantum Ultimate 36 Pack Selected Varieties

16

$

ea

SAVE $16

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets

7

$

ea

SAVE $6

5

$ Sard Wonder Stain Remover 950g‑1kg Selected Varieties

ea

SAV E $1.99

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at

CommunityCo.com.au

U By Kotex Ultrathins Pads 10 or 12 Pack Selected Varieties 50% OFF U By Kotex Designer Series Range)

50%

off range

2

Colgate 360° Toothbrush 2 Pack or Toothpaste 110-120g Selected Varieties

25

$

ea

SAVE $2.25

Sorbent Thick & Large or Velvet 70‑95 Pack Facial Tissues Selected Varieties

Pets 1st Choice 20% Free 3kg (From the Meat Department)

1

$

Dry Idea Baby Powder or For Men Sport Anti‑Perspirant Deodorant 150g

80 ea

SAV E 70¢

$1.67 per 100g

499

$

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties

ea

16¢ per 100g

Community Co Botanical Lemon or Pink Frangipani & Boronia Laundry Powder 1kg $4 per kg

57¢ per 100g

4

$

ea

4

$

SAVE 80¢

250

$

$3.79 per kg

ea

SAV E $1.49

850

$

ea

SAV E $2.50

379

$ Community Co Laundry Soaker Oxy Action 1kg

ea

ea

Dove Body Wash 375mL or Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

Tresemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 78¢ per 100mL

Purina Felix Wet Cat Food 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

Community Co Lemon or Frangipani & Boronia Fabic Softener 1 Litre

5

$

ea

SAVE $1.80

7

$

ea

SAV E $3.50

8

$

ea

SAV E $2.69

4

$

ea

$4 per Litre

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 22nd May 2019

WIN Buy me for a chance to

$50,000 A SHARE OF

WORTH OF PRIZES*

Specials available until 28/5. T&Cs apply. See p8 for details.

174

$

SAVE $1.75

1

$

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 35¢ per 100g

1

75 ea

SAVE 75¢

3

$ Uncle Tobys Oats 700g‑1kg or Super Blends 8 Pack Selected Varieties

75 ea

SAVE $1.75

$1.46 per 100 sheets

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

875

$

ea

50 ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $8.75 Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

23

$ Huggies Ultra Dry or Ultimate Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $7

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

WIN A SHARE OF

$50,000

WORTH OF PRIZES*

h t Cards 300 x $100 IGA Gif 1 x $20K Cas

On Sale Wed 22nd May to Tue 28th May 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P8 FOR MORE DETAILS 12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Lands GHouse IGA -22-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu